Daniel Funeriu: Trecerea clasei a IX-a la gimnaziu poate reduce abandonul scolar

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2010, 20:47 Actualitate | Esenţial

Daniel Funeriu
Foto: funeriu.blogspot.com
Noua lege a educatiei ar putea prevede trecerea clasei pregatitoare de la gradinita la invatamantul obligatoriu, precum si includerea clasei a IX-a la gimnaziu, a declarat, vineri, ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, referindu-se la modernizarea invatamantului pentru realizarea unui sistem mai echitabil in privinta sanselor, dar si orientat spre performanta, relateaza Agerpres.

"Toate teoriile educationale arata ca, daca investesti mai devreme in educatia unui copil, rezultatele sunt mai mari si lipsurile educationale mai mici. De aceea, avem in vedere trecerea clasei pregatitoare la invatamantul obligatoriu si incurajarea educatiei timpurii. Avem populatii vulnerabile cu parinti plecati in strainatate, copii in situatie de saracie. Cu cat aducem mai devreme acesti copii la o scoala de performanta, cu atat vom scadea riscul educational si social asociat cu acesti copii', a spus ministrul Educatiei la un seminar organizat de Ministerul Muncii si Protectiei Sociale.

El a adaugat ca o alta masura vizand ciclurile de invatamant se refera la trecerea clasei a IX-a de la liceu la gimnaziu, in scopul reducerii abandonului scolar.

"Cea mai larg deschisa usa inspre abandonul scolar este trecerea de la clasa a VIII-a de gimnaziu la clasa a IX-a de liceu", a subliniat Daniel Funeriu, care a apreciat ca abandonul scolar este o sursa a inechitatii sociale, generata de saracia spirituala.

Totodata, ministrul Educatiei a admis ca asemenea masuri 'fundamentale' vor fi implementate nu foarte usor, dat fiind ca multe scoli din mediu rural nu au suficiente sali de clasa, dar si pentru ca ar implica 'miscari foarte serioase de personal didactic, care nu se pot produce peste noapte'.

"Nu exclud faptul ca acei copii care intra acum in clasa a V-a sa fie primii care vor avea gimnaziul pana in clasa a IX-a. Este o idee in dezbatere si sunt convins ca, pe parcursul discutiilor publice care vor avea loc in jurul noii legi a educatiei, vom ajunge la un consens. Trebuie sa ne grabim, dar sa nu ne pripim", a conchis ministrul Educatiei. 


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3288 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Daniel Funeriu (Vineri, 19 februarie 2010, 21:22)

    Eu [anonim]

    Asta e CEL MAI MARE FRAIER DIN LUME! Sa vedem cand or incepe copii cu greva. Romania nu invata nici macar 8 clase si el vrea cu 2 in plus ! Ii garantez ca nr. scolarilor se va imputina. Lasa-te ma , daca ai un gram de creier!
    • +3 (3 voturi)    
      de acord (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 8:41)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Eu

      sa le lase asa cum sunt!
      Nu forma trebuie schimbata ci fondul
  • +1 (7 voturi)    
    Nebunia continua (Vineri, 19 februarie 2010, 21:31)

    Analfabetul [anonim]

    Pentru copii care nu sunt nauciti inca de plante etnobotanice avem un alt mod de a-i naucii: reforma perpetua a invatamantului.
    Asa dom' ministru, bravo. Daca tot abandoneaza unii scoala in clasa a VIII-a sau chiar mai devreme cum umplem salile de clasa? Simplu: ii tinem p-aia care vin la scoala pana in clasa a XIV-a.
    Trebuie zapaciti si ultimii copii care au mai ramas cu mintea limpede.
    Dupa ce termina liceul, le dam la toti imprumuturi bancare cu dobanda variabila si le recomandam sa faca multi copii. Viitorul e asigurat.
  • -1 (3 voturi)    
    asta (Vineri, 19 februarie 2010, 21:45)

    elev [anonim]

    cat de fraier poti fi bai Funeriule.Pui copii sa mai invete inca 2 ani.Nu ajung 8.Sa mai faca 2 ani in plus aia cu probleme,mai saraci si care se descurca mai greu.Iesi la pensie mai repede asta iti recomand>..
  • +2 (2 voturi)    
    pentru cei doi pagali de mai sus (Vineri, 19 februarie 2010, 21:48)

    lf_iron [utilizator]

    Invatamantul obligatoriu e de opt clase, nu de doisprezece. Prin aceasta masura va fi extins de la opt la zece, mutand o clasa de la liceu la gimnaziu si introducand grupa pregatitoare in scoala si nu la gradinita. Scoala se va sfarsi tot cu clasa a XII-a.
    • +1 (1 vot)    
      8 clase obligatorii ? din ce n scolar e valabil ? (Vineri, 19 februarie 2010, 22:42)

      ela [anonim] i-a raspuns lui lf_iron

      Eu stiam ca-s 10 mari si late inca de pe vremea lui "ceasca"....
  • +1 (3 voturi)    
    o propunere foarte buna (Vineri, 19 februarie 2010, 21:50)

    diddlyjo [utilizator]

    care va influenta favorabil nu doar devenirea celor ce se afla pe esalonul inferior al societatii, ci corpul social in ansamblu. cu cat acesti indivizi "de jos" vor fi mai educati, cu atat societatea va functiona mai bine.
  • +2 (2 voturi)    
    mai putini profesori (Vineri, 19 februarie 2010, 21:50)

    andrei sogunu [anonim]

    categoria profesorilor de liceu si a educatorilor vor pierde posturi. Toate masurile indiferent de hartia in care sunt ambalate urmaresc reducerea cheltuielilor publice. Fiecare ministru parca a primit sarcina sa inventeze ceva pantru asta, mai putin ministerele de imagine.
  • 0 (2 voturi)    
    BRAVO!!! (Vineri, 19 februarie 2010, 21:52)

    Creator [anonim]

    eu zic ca tot mai bine ar fi cele 10 clase obligatorii si cu treapta a 2-a...
  • -1 (3 voturi)    
    ca-n Japan nene (Vineri, 19 februarie 2010, 22:40)

    ela [anonim]

    Si in Japonia clasa pregatitoare la gradinita e obligatorie, si gimnaziul se incheie dupa clasa a IX-a, DAR
    !!!!!!!!!! Aia sarmanii se alfabetizeaza pana in clasa a IX-a ca au de invatat peste 2000 de caractere ca sa poata citi un ziar sau completa un formular la primarie !

    Cu atatea schimbari in invatamantul din Romania am ajuns sa avem si noi sa facem alfabetizare pana la liceu desi folosim de 100 de ori mai putine caractere !!!
    Mai schimbam "o chestie marunta" azi si una maine si o sa ajungem cu nivelul mai jos si tot mai jos, vai de noi ca generatiile care urmeaza nu vor mai folosi creierul decat ca sa apese butoane de telecomanda si de mouse, atat vor fi apti sa faca singuri.

    Eu nu voi putea sa fac balet niciodata ca n-am talent, nici balerina nu se va apuca sa coasa si sa teasa sau sa croiasca ca nu se pricepe ... exact la fel nici nu se pune problema ca tot poporul trebuie sa faca "scoli inalte".
    Lasati copiii de calitate sa faca scoala pentru ca le place si asta vor,
    La fel si pentru cei care nu pot asa ceva, lasati analfabetii sa faca muncile pe care le pot face si pentru care nu au nevoie de o diploma cu 10-12-15 sau mai multe clase pe ea....

    Nu transformati calul in magar ca nu iese nimic !
  • +1 (1 vot)    
    dar la calitate nu umblam? (Vineri, 19 februarie 2010, 23:00)

    sadwank [anonim]

    Hai ca de cind am terminat eu liceul ati tot adus modificari in invatamint de cred ca nici profesorii nu mai stiu pe ce lume sint, ca sa nu mai zicem de copii.
    Acum vreti sa extindeti durata invatamintului obligatoriu, dar la calitate de ce nu umblati?
  • -2 (4 voturi)    
    nup! (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 0:24)

    Nik [anonim]

    funeriu, esti prost? intreb, ca nu stiu sigur. bai frate, cum sa pui clasa a 9-a la gimnaziu? ce sa se faca in ea? chestii generale? si in liceu, cand teoretic ar trebui sa urmezi o directie, ce sa se mai faca? in 3 ani abia se obisnuiesc liceenii. in a 10-a e primul an, deci de acomodare, a 11-a asa si asa, in a 12-a deja tre sa se gandeasca la bac. 3 ani sunt putini pt a decide ce faci dupa. cu 4 ani de liceu e alta treaba. plus ca nu inteleg rostul pt care clasa a 9-a ar fi la gimnaziu? doar pt a fi obligatorie? daca asta vrei, pune mai tata invatamant obligatoriu pana la primul an de liceu, inclusiv, si gata!!!

    daca de ex, iti trazneste sa faci 10 ani obligatorii, ce faci, incluzi si clasa a 10-a la gimnaziu?

    fratilor, voi nu traiti in lumea asta? voi nu ati invatat in romania? veniti cu idei "sf-istice" (sefe-istice :p ) de parca ati parcurs sistemul de invatamant de pe alta planeta!

    schimbari peste schimbari, ca voua nu va pasa! cum e alt ministru, hai sa testam pe elevi ce ne trazneste mintea, nu? si apoi cica nu sunt elevii pregatiti, sau nu stiu de capul lor! pai daca voi ii ametiti!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Titlu Aberant (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 1:17)

    Capsuneanu [anonim]

    Nu vrea nimeni prelungirea cu 2 ani a invatamantului obligatoriu. Cititi si calculati: pana la sfarsitul clasei a 9-a se ajunge la 16 ani. Ca acum. Unde a zis omul asa ceva? Inca un titlu aberant.
  • -1 (3 voturi)    
    e bine! (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 3:10)

    monica [anonim]

    Eu cred ca ministrul are dreptate! Clasa pregatitoare se numeste <<maternelle>> in Canada si scoala primara dureaza 6 ani, iar scoala secundara sau ciclul gimnazial dureaza 5 ani, dar foarte multi se lasa de scoala inainte, la 16 ani, ca sa lucreze si sa cistige bani, apoi revin la scoala, seara, la invatamintul pentru adulti. Eu cred ca e bine sa prelungim perioada de scolaritate obligatorie, pentru ca toti sa aiba cit mai multe sanse de reusita. Sigur, nu toti vor reusii, dar trebuie sa aiba o sansa!
  • +3 (3 voturi)    
    are dreptate (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 9:38)

    Elena [anonim]

    In acest moment invatamantul este obligatoriu pana in clasa a X-a. Problema este ca parintii elevilor din mediul rural ii retrag pe acestia de la scoala dupa clasa a 8-a, pentru ca nu au destui bani pentru transport, cazare, mancare la un liceu care de obicei e situat la zeci de km distanta de satul natal. Si uite asa, copiii buni la invatatura dar cu parinti saraci nu au nicio sansa sa ajunga la liceu si sunt trimisi la munca dupa clasa a 8-a.
    Cand vorbim de abandonul scolar la liceu nu este vorba neaparat de copii slabi la invatatura care nu mai vor sa faca scoala; este vorba din pacate de copii merituosi dar saraci. Pentru ei masura asta este geniala.
  • +2 (2 voturi)    
    un an cu prof de liceu valoreaza mai mult (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 11:22)

    Alex Allexa [anonim]

    Calitatea profesorilor romani de liceu e mai buna decat a celor de gimnaziu. E un fapt, desi sunt sigur ca exista exceptii. Si atunci de ce sa iei un an de pregatire cu profesorii mai buni din viata unui elev si sa-i adaugi unul cu profesori mai slabi????
  • 0 (2 voturi)    
    d-l funeriu a pus punctul pe i (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 11:34)

    ... [anonim]

    parintii sunt problema - sau mai degraba lipsa lor, familiile dezorganizate, alcoolismul, cei dezinteresati etc.
    dar nu-i suficient: d-l Funeriu spune "Cu cat aducem mai devreme acesti copii la o scoala de performanta..." - problema e ca, aducand copiii respectivi la o scoala de performanta si obligand scoala respectiva sa-i pastreze no matter what, nu faci decat sa scazi calitatea scolii.
    da, pana acum cunosteam si eu numai scoli din orase cu numar mare de intelectuali, de persoane salariate, eventual licee din orase resedinte de judet. dar exista si mai multe semi-orase din zone sarace, cu someri, alcoolici si capsunari, unde copiii sunt lasati efectiv de izbeliste, unii vin in clasa a IX-a de la scoli din cine stie ce sate din varful muntilor. deja la clasa a IX-a nu mai ai ce sa schimbi. ar trebui inceput de la clasa I, si ar trebui inceput si cu parintii.
    disciplina este o problema serioasa, iar ea nu este datoria profesorilor, ci a parintilor.
    stiu ca scopul numarul 1 este retinerea in cadrul scolii cat mai mult timp a copiilor, pentru a nu avea someri de 14 ani, lipsiti de orice supraveghere. dar parerea mea este ca se merge gresit schimband rolul tuturor instrumentelor scolare: notele nu mai sunt folosite pentru evaluare/ auto-evaluare, ci pentru pomparea elevilor spre facultati. absolventii unui liceu nu mai reprezinta un anume standard calitativ, ci numarul lor furnizeaza liceului banii de care are nevoie pentru a supravietui. in facultati nu se mai intra cu examen, ci pe niste note pe care profesorii le dau constransi de santajul "ruinarii viitorului" copiilor. facultatile nu mai elimina studentii pe parcurs, pentru ca un numar mic de absolventi va trage dupa sine desfiintarea facultatii, ca neproductiva.
    de altfel, nu e nevoie sa scolarizezi la nivel de licee teoretice si sa trimiti in facultati 90% din copii. e de lucru la sate si orase mici, ar fi nevoie de scoli orientate spre agricultura, zootehnie, turism, impadurire, mica industrie alimentara
  • 0 (2 voturi)    
    continuare... (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 11:47)

    ... [anonim]

    invatamantul trebuie sa aiba un caracter mult mai aplicat. asta o sa traga dupa sine si pastrarea copiilor in scoli, nu invers. exista numeroase mici industrii ce se pot dezvolta la nivel local - textila, alimentara s.a. - in timp ce in momentul de fata toate posibilitatile sunt in marile orase sau chiar in capitala tarii. ce daca fortezi copiii sa ramana la scoala, daca lucrul pe care il vor invata cel mai bine in liceu va fi ca locul lor e asigurat acolo si ca "au dreptul" sa fie acolo. simpla pastrare a copiilor mai mult timp in cadrul scolii nu are ca rezultat automat responsabilizarea lor sau adaptarea lor pentru viata. si, in primul rand, nu poate suplini parintii. cred ca ar trebui tras un semnal de alarma cat mai repede: cei care au nevoie sa lucreze in afara, sa faca bine sa isi tina copiii cu ei! o situatie materiala buna nu va inlocui niciodata lipsa parintilor, iar timpul nu va putea fi dat inapoi pentru a se repara traumele suferite acum de adolescenti.
  • 0 (2 voturi)    
    SCOALA (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 13:14)

    Prepeleacu [anonim]

    Proiectul este foarte bun. Si va da rezultate net superioare fata de ce a fost pana acum in invatamantul organizat tot in orizontul unor nevoi comunisto-ceausiste. Cu acest tip de invatamant s-a u obisnuit insa si dascalii si parintii si intreaga societate. Orizintul cultural de astazi este tocmai rezulatatul acelui mod de organizare a scolii. Astazi deja trebuie altfel strucurat orizontul expectatiilor sociale si individuale. Rezulatatul va fi fara indoiala unul superior. Dar asa e la noi cu mentalitatile:cu ce s-a obisnuit lumea cu aia ramane !! Problema este ca un invatamnt conceput in modelul lui Funeriu cere bani multi si dotari pe masura. Ar fi o chestie grozava sa se gaseasca resurse financiare., care nici nu trebuie sa fie dintr-o data. Se pot esalona pe 5-8 ani dupa parerea mea.
  • +1 (1 vot)    
    funeriu (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 18:07)

    fane [anonim]

    educatoare - 800 ron iar profii ii mare -900--1300 ron mareste le bai vampirule salarul cu o lege speciala macar cu 5oo ron si ai sa vezi dupa aia ce sa faci
  • 0 (0 voturi)    
    iaca na (Luni, 8 martie 2010, 19:53)

    Tsuka [utilizator]

    .. Hm mi se pare unul din cele mai prostesti lucruri pe care puteau sa le propuna astea de la guvernare. Eu sunt in clasa a 7a si toate schimbarile care au loc la nivelul invatamantului ma descurajeaza intr-un fel sa merg mai departe .Voiam sa dau la o facultate sa`mi fac un viitor . .bine definit.Dar astea nu stiu ce vor. !
    nu ma pot abtine sa zic m*** la toti cei care vor sa faca o schimbare. Fratilor schimbati ce trebe Da' lasati dq lucrurile bune`n plata lor!
    In fine ... va urez suces sustinarorilor "domnului Daniel "FUNERARIU" in frunte cu el"
    Da doamne o greva ca sa luminezi mintea "incuiatilor" !! ..
    multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    amenda absente profesori (Luni, 12 aprilie 2010, 13:06)

    gigi [anonim]

    Sunt amendati profesorii cu 500-5000 lei ca lipsesc de la ore?
    intre 500 si 5000...? pai 5000 nu se da nici la fraude .....
  • 0 (0 voturi)    
    clasa a 5a (Luni, 11 iulie 2011, 10:48)

    anonim [anonim]

    cei de pe clesele mai mari de a cincea mai fac pana pe a noua? sau numa pana pe a opta