AUDIO VIDEO Ministrul muncii, Mihai Seitan: Sunt sate intregi din Dambovita care au toata populatia pensionara de invaliditate. Statul a solicitat inapoi 6,5 milioane de euro, pensii fara drept

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2010, 19:23 Actualitate | Esenţial

Mihai Seitan in studioul HotNews.ro
Foto: HotNews.ro
40% din pensiile de invaliditate in plata din judetul Dambovita sunt false sau obtinute ilicit, a declarat ministrul muncii, Mihai Seitan, la Discutia de Luni, o emisiune HotNews.ro - RFI realizata de Dan Tapalaga. Ministrul muncii afirma ca exista informatii ca, pentru a nu fi revizuiti anual, cei care au obtinut in mod fraudulos pensii de invaliditate plateau spaga la medici contravaloarea unei pensii lunare. Seitan a declarat ca toate cele 900.000 de pensii pe caz de boala vor fi revizuite si ca sunt mai greu de verificat, fiind vorba in numeroase cazuri de boli psihice.


  • Asculta interviul integral in varianta AUDIO si vezi fragmente VIDEO. Cine si cat va pierde din recalcularea pensiilor? Ministrul sustine ca recalcularea nu incalca dreptul constitutional la pensie si compara pensia cu o casa a carei valoare creste si scade.  
  • Ce spune ministrul Seitan despre reducerea pensiilor fostilor ofiteri de securitate
  • Cum a ajuns firma la care ministrul Seitan este actionar sa aiba 245.000 de lei datorii la stat: E posibil sa-mi pierd toti banii pe care i-am avut acolo  
Citeste cele mai interesante declaratii facute de Mihai Seitan la HotNews.ro
  • Este posibil sa fie 30% (din totalul celor 900.000 pensii de invaliditate) obtinute pe nedrept, fraudulos. Urmeaza sa verificam toate aceste pensii pe criterii medicale. Noi avem niste analize facute pe doua judete deocamdata.
  • Unul dintre judetele cele mai afectate de acest flagel este Dambovita. In trei ani am facut aceasta evaluare, care ne-a scos in evidenta ca aproape 40% care au acum pensii de invaliditate in plata sunt false sau obtinute ilicit. Sunt sate intregi acolo care au toata populatia pensionara de invaliditate. Ei nici la revizuire nu participa. 


  • Sate intregi cu pensie de invaliditate, nu este gluma. S-a intamplat chestia aceasta datorita unor doctori sau persoane care au avut capacitatea de a acorda aceste incadrari. Sigur, acolo e vorba de multe cazuri penale si bani care se restituie. Va fac o mica socoteala si care e si noutate ca informatie: sunt solicitate inapoi de la persoanele acestea care au primit astfel de pensii fara drept 28 de milioane de lei noi, astea inseamna 6,5 milioane de euro. Vorbim numai de judetul Dambovita. Sunt niste bani acestia, care daca i-ai fi dus in sistemul normal de pensii poate ridicai putin pensiile celelalte.
  • Noi avem trei grade de invaliditate in Romania: de la persoane care sunt grav bolnave si au nevoie de o persoana care sa aiba grija de ele ca nu se pot misca sub nici o forma, asta-i gradul I, gradul II sunt persoane care sunt bolnave grav, se pot descurca singure, dar nu pot sa lucreze si gradul III,  care sunt bolnave pana la 50% din capacitate si pot sa mai lucreze jumatate de timp. Toate aceste persoane pot sa obtina aceasta incadrare numai in baza unui documentar medical. Analize, laboratoare, doctori, e, tot lucrul acesta s-a putut cumpara, fara sa fie si legal. O analiza de RMN sau de plamani sunt inlocuite cu ale unor persoane bolnave catre unele sanatoase.
  • Nu sunt tarife facute pentru asa ceva, ce am auzit ca au fost situatii in care pentru verificarea lor anuala, pentru a nu fi revizuite, atunci se platea echivalentul unei pensii pe luna. Sunt pe rol dosare penale. Este o actiune inceputa prin 2006-2007 si care a ajuns la final.
  • Ce dorim sa facem prin noua lege este sa mai instituim in regiuni, 4 - 5 regiuni, inca 5 astfel de institutii care sa faca verificarile acestea pe care le-am inceput deja in Bucuresti, prin institutia din Bucuresti.
  • Daca faci analiza pe care o da Ministerul Sanatatii statistic in ficare an, care sunt bolile preponderente in Romania, si o sa vedeti ca majoritatea sunt de inima, boli gastrice, bolile psihice nu sunt reprezentative procentual. In schimb, la pensie apar bolile psihice. Cu alte cuvinte, cei care acorda astfel de incadrari, le acorda pe boli psihice care sunt mult mai greu de verificat decat celelalte care se fac pe baza unor analize simple. Eu cred ca in circa patru cinci ani vom ajunge cu verificarile la zi, toate cele 900 de mii de dosare. 
Mihai Seitan despre pensiile speciale, de excelenta si ale fostilor securisti

  • Inca nu s-au stabilit criteriile de acordare a pensiilor speciale. Ideea premierului a fost ca sunt persoane care au facut mult pentru acesta tara, artistic, militar etc. O sa se acorde niste rente de excelenta pentru toata viata.
  • Legea de care discutam acum nu introduce aceste elemente. Urmeaza guvernul sa scoata un act normativ, costurile fiind acoperite de bugetul de stat. Aceste incadrari care se vor face cu ministerele de resort nu se vor putea face pe sub masa.


Mihai Seitan despre datoriile firmei la care este actionar

  • Fiind firma de brokeraj de asigurari, trebuia sa vand asigurari. Cand a aparut criza clientii au scazut foarte mult. Tu ai oameni la care trebuie sa platesti impozitul pe salarii, contributii etc, asteptand sa incasezi fonduri pe care nu le primesti.
  • Datoria nu mi se pare foarte mare. Eu sunt actionar cu 12%, sunt cateva sute de angajati. Administratia s-a gandit sa nu-i disponibilizeze in ideea ca lucrurile incep sa-si revina.
  • Fondurile le-au obtinut deja si inteleg ca o sa plateasca luna aceasta diferentele. In ultima instanta, fiind o firma facuta cu parti sociale, nu e un SRL, e posibil sa pierd toti banii pe care i-am avut acolo.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4201 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    asa sunt aia din dambovita... (Luni, 15 februarie 2010, 19:39)

    popcorn monta [utilizator]

    invalizi cu totii.si fizic si pshic.nu ma contraziceti ca statisticile lui seitan imi dau dreptate
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate, (Luni, 15 februarie 2010, 20:56)

      Sile Psihologul [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      in frunte cu cel mai "greu"om al judetului,cu prefectul,cu primarul et company petroliste si de constructii ! Isterici din astia sunt si pe la cel mai inalt nivel al invatamantului mai ales cand,pe vremuri apropiate nu se intelegea engleza cu germana (femina cu masculina) iesea scantei si trebuiau descarcate pe...sarmanii elevi !
      Noroc cu Gura Ocnitei si cu experimentele de acolo !
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate, (Luni, 15 februarie 2010, 20:56)

      Sile Psihologul [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      in frunte cu cel mai "greu"om al judetului,cu prefectul,cu primarul et company petroliste si de constructii ! Isterici din astia sunt si pe la cel mai inalt nivel al invatamantului mai ales cand,pe vremuri apropiate nu se intelegea engleza cu germana (femina cu masculina) iesea scantei si trebuiau descarcate pe...sarmanii elevi !
      Noroc cu Gura Ocnitei si cu experimentele de acolo !
    • +5 (5 voturi)    
      Tară de asistati (Marţi, 16 februarie 2010, 7:36)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      Comunismul si specificul naţional , mita electorală, corupţia ne au transformat într-o ţară coruptă şi de pomanagii.
      Salarii nesimţite, pensii nesimţite !!!
      Citiţi I. L. Caragiale:
      "românul să se nască bursier, să trăiască funcționar și să moară pensionar"
    • 0 (0 voturi)    
      Dambovita? (Marţi, 16 februarie 2010, 12:07)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      Acolo e Dragnea?
    • 0 (0 voturi)    
      mai gandeste-te! (Marţi, 16 februarie 2010, 15:48)

      ALEX [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      asa sunt cei din dambovita unde cel mai mare centru de proiectare a venit cu o investitie masiva (ma refer la renault)-cea mai mare investiti din romania post comunista,asa sunt cei din dambovita unde se construieste cea mai mare pista de schi din europa de est,asa sunteti voi moldovenii :niste prosti inganfati...muriti de foame si da-ti din clanta!
  • -5 (11 voturi)    
    fara vrajeli (Luni, 15 februarie 2010, 19:49)

    Mazeta [utilizator]

    Propun sa nu mai comentam intentiile acestui guvern, indiferent cat de rezonabile sau pozitive ar fi declaratiile lui boc & co. Hai sa le cerem sa ne vorbeasca doar despre ce au facut pana acum, concret si fara vorbe goale. Altfel, riscam sa cadem in capcana lor, sa discutam mult, inutil si despre altceva decat ar trebui.
    • +3 (5 voturi)    
      Incasezi (Luni, 15 februarie 2010, 21:37)

      brixx [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si tu cumva o asemenea pensie ,fara drept, de vrei sa schimbi vorba? E vorba de multe milioane care s-au furat si se incearca recuperarea lor. Ti se pare asta o capcana sau o discutie inutila???
    • +6 (6 voturi)    
      Fara vrejeala (Luni, 15 februarie 2010, 23:22)

      cetateanul [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Hai sa discutam cu de s-a ajuns aici, populatie hoata si puturoasa, doctori spagari si administratie care merita data afara. O pensie nu-i 10 euro este un mic salariu, adica jumatate din tara munceste ca s-o intretina pe cealalta jumatate. Calitatea oamenilor este naspa in ro., toti vor ca in Germania dar nimeni nu vrea sa fie serios.
  • +12 (14 voturi)    
    *** (Luni, 15 februarie 2010, 19:50)

    soho [anonim]

    medicii aia care au luat spagi pentru acele pensii nu vor fi luati la intrebari?
    inteleg sa se revizuiasca bolile si pensiile dar medicii?pe aia nu-i verifica nimeni?
    de exemplu fiscul...sa le ceara declaratii pentru felul in care si-au dobandit averea, pentru ca, cu siguranta au strans ceva bani
  • -9 (11 voturi)    
    árdeleni fraieri... (Luni, 15 februarie 2010, 20:01)

    Damboviteanul Invalid [anonim]

    cine sint mai destepti, noi sau ardelenii si banatenii care se dau superiori? ne-am invartit in capitalism, luam pensii de invaliditate la greu de la bugetul tarii in timp ce fraerii de ardeleni muncesc pana la 65 de ani la mina sau in combinate poluante de neferoase.... noi iesim la pensie la 45 si ne luam alt job si avem si bani de spritz si concedii in Halkidiki... asa le trebuie la ardeeni ca sint fraieri, gasculite de jumulit....
    • 0 (4 voturi)    
      Hai dispari (Luni, 15 februarie 2010, 23:33)

      Dumitru [anonim] i-a raspuns lui Damboviteanul Invalid

      Ardelenii aveti un fix, va place banii moaca de la UE, dar aveti senzatia ca va fura ceilalti. Multe popoare isi inventeaza tapi ispasitori, musulmanii acuza de toate relele occidentul ,america de sud, crede ca USA este de vina, desi sunt de 200 de ani independenti si nu au trecut prin comunism si cele doua razboaie mondiale. Vad la TV tari frumos construite si repede cauta teorii sa explice ca america este de vina. Uite si eu cunosc sate din ardeal si am vazut si acolo cetateni betivani care nu pareau prea folositori societatii. Daca doar ardelenii sunt harnici cum de-ti explici ca pana in primul razboi mondial, Romania a crescut mult de la Cuza, si fara ardeleni, Podul de la cernavoda si cladiri emblematice in Bucuresti si Iasi. In mod normal ar trebui pe forum sa fie numai ardeleni, miticii si moldovenii ar trebui sa fie in carciuma, wikipedia facuta doar de banateni si scriitorii romani doar din ardeal, cartile in ro. se vand doar in transilvania in Valahia nici nu exista librarii.
      • -1 (1 vot)    
        i-auzi Mitica, (Marţi, 16 februarie 2010, 16:39)

        Damboviteanul Invalid [anonim] i-a raspuns lui Dumitru

        macar ca sint oltean si tot nu ma ghicisi.... lasa-i bre pe ardeleni , ca sint fraeri, ce am zis eu de rau... ca sunt de acord cu tine fratee...
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Marţi, 16 februarie 2010, 17:36)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui Dumitru

        tie nu-ti "place banii" ?
        anal-fabetule! :D
    • 0 (0 voturi)    
      Bine ma (Miercuri, 31 martie 2010, 8:54)

      Demos [anonim] i-a raspuns lui Damboviteanul Invalid

      ardeleanule. Ti-ai facut portia de smecherii de Ferentari de Ardeal. Acum sa vezi ce de ura pe damboviteni.
  • +3 (5 voturi)    
    seitan (Luni, 15 februarie 2010, 20:17)

    bok 83 [anonim]

    cunosc ,nu una ci mai multe persoane care sunt pensionati asa ca au dat ceva bani la doctori ei ar trebui trasi la raspundere nu oameni .
    pt ca zicala aia romaneasca zice nu e prost ala care cere e prost ala care da
    ar trebui ca doctori din romania sa fie mai profesionisti mai responsabili mai oameni iar cei care ar trebui sa-i supravegheze sa o faca nu doar sa se faca pt ca sunt platiti cu bani grei iar
  • -4 (6 voturi)    
    idioti (Luni, 15 februarie 2010, 20:22)

    sd [anonim]

    in lic sa aduca bani la buget stau de prostii...si acum o sa verifcati toti pensionarii ? vai de capul vostru.inl oca sa puneti ANAF-ul la treaba .e mai usor sa dai in oensionari decat sa-i verific pe smecheri dc si-au plati taxele la stat...
    • +3 (3 voturi)    
      Putem incepe si deaci (Luni, 15 februarie 2010, 21:09)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui sd

      Pare ca mai nou asta e metoda care o invoca hotii. De ce te iei ba de mine? Ce daca am furat, da exista altii care au furat mai mult, lasa-ma pe mine si ocupa-te de aia.
      Ok putem sa incepem odata sa punem ordine macar cu hotii mai mici? Ptr ca daca mereu ne contrazicem ca trebuie sa incepem din alta parte ca dincolo e si mai bine sa incepem, defapt n-o sa se inceapa niciodata nimic. Poate macar asa ne vom explica cum de avem mai multi pensionari decat muncitori.
    • +2 (4 voturi)    
      cand ai cerut? (Marţi, 16 februarie 2010, 8:05)

      curios [anonim] i-a raspuns lui sd

      ultima data bon fiscal la restaurant/bar/cafenea? dar la buticul din colt? dar la service-auto? dar la frizer? Vrei sa stea ANAF 24 de ore in spatele fiecarui butic? cu ce costuri? daca tu si cei ca tine faceti zi de zi COMPLICITATE la evaziune fiscala, de ce mai vorbesti?
      • +3 (3 voturi)    
        Factura si chitanta (Marţi, 16 februarie 2010, 10:18)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui curios

        Cind ti-a dat inspectorul ANAF sau comisarul de la garda factura si chitanta pentru spaga ceruta? De ce crezi ca tu stii ca frizerul nu da chitanta si inspectorul ANAF nu stie? Si ce faci tu cu chitanta? Ai vreo deducere pentru ea?
        Mie nu imi foloseste acea chitanta si nici nu ma plateste ANAF-ul sa fac treaba in locul lor.
        Revenind la pensionarea frauduloasa, cind s-a intimplat? In ultima saptamina? Eu stiu ca exista o institutie care se ocupa de pensiile astea si ca acolo se centralizeaza niste date, exista calculatoare si niste oameni "competenti" platiti sa vada ce si cum se intimpla cu pensiile. Pina acum li s-a parut normal ce se intimpla? Sau nu stiau si doar ieri au aflat (din ziar)?
  • -5 (7 voturi)    
    Vai, domn' ministru ... (Luni, 15 februarie 2010, 20:39)

    toma arama [anonim]

    Afirmatiile dvs. mi-au produs o stare de perplexitate.
    De unde posedati aceste informatii si cat de credibile sunt ? De la organele competente sau de la organizatiile PDL Dimbovita ?
    Eu zic ca este posibil sa aveti dreptate, dar masurile pe care le aveti in vedere prea seamana cu Teroarea de dupa 1789. Credeti ca veti putea recupera banii din averea taranilor dimboviteni? Cred ca numai daca le luati cote agricole ca bani nu stiu daca au. Acesti tarani pensionati de boala in mod fraudulos sunt tineri sau batrani ? Ca daca sunt batrani parca vad ca le luati pensia de boala si le veti da ajutor social.
    • +3 (5 voturi)    
      ce comentarii mai frate! (Luni, 15 februarie 2010, 21:08)

      radu [anonim] i-a raspuns lui toma arama

      pariu ca sunt de la "necajitii" carora li se vor taia pensiile babane.
      Cita grija pentru pensionarii tarani! De ce nu au avut grija onor PNL-uistii sau PSD-istii 20 de ani? Ce e rau ca principiile sa fie respectate in tara asta? Ce e rau ca sa nu se acorde pensii unor borfasi care capuseaza sistemul? Doctorii care au luat spaga - si se poate dovedi cu acte!- sa li se interzica sa mai profeseze in Romania si UE!
    • +1 (1 vot)    
      .... (Luni, 15 februarie 2010, 23:28)

      /./ [anonim] i-a raspuns lui toma arama

      Da da doar ca pt ajutor social mai tb sa merga si cateva zile la munca in folosul primariei , eu te intreb cati o sa merga??Mai mult de 10 % cu siguranta nu.Ajutorul social nu se considera vechime ca pensia de boala deci din start baieti pierd,In alta ordine de idei o pensie de boala trece lejer de 5 mil , un ajutor social nu prea ajunge niciodata la suma asta.Cine pierde ??I-a fa un calcul
    • +2 (2 voturi)    
      stiu cazuri precise! (Marţi, 16 februarie 2010, 8:07)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui toma arama

      persoane din Dambovita, care au data shpaga. Medicul s-a aparat dand vina pe asistenta care a falsificat dosare de pensie. S-au judecat, nu dau banii inapoi, dar li s-a taiat pensia de invaliditate (persoane de 45-48 de ani).
    • 0 (0 voturi)    
      tomitza mama (Marţi, 16 februarie 2010, 17:42)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui toma arama

      depre ce teroare vorbesti? despre teroarea voastra, in miticia, ca nu mai puteti fura pe toate fetzele?
      bani nu au, da' oameni sanatosi pensie de invalid au avut, ai?
      cum zicea un amuzant mai sus, lucram noi in ardeal s-aveti voi ce bea la birt, in sudu' ala imputzit si plin de jeg.
      ferice de noi ca n-aveti bani nici sa treceti carpatii, ca-i beti e toti de urgenta, altfel ar trebui sa va punem viza, cocalari cu maieuri patate cu mustar. :D
  • +3 (3 voturi)    
    Sclavii (Luni, 15 februarie 2010, 21:17)

    dan [anonim]

    Cel mai nasol lucru in romania e sa lucrezi. Intr-o tara in care toti fura, nu are rost sa lucrezi. Iar daca tot esti fraier si lucrezi, lucreaza pentru tine fara sa afle statul.

    Un calcul simplu:
    - daca un muncitor produce un profit de 2000 lei, jumatate ajunge la angajator; raman 1000 lei
    - din 1000 lei pe care angajatorul ^i da, 480 lei sunt diferite taxe si impozite.
    - fraierul ia 620lei in mana
    - din astia 620lei orice cumpara, da 19% la stat ca si tva.
    - deci poata sa cumpere bunuri de ~500lei.
    - da asta nu e tot: mai trebuie platite taxa pe drum, accize benzzina, accize tigari, impozite cladiri ...
  • +1 (3 voturi)    
    DIASPORA ROMANA DIN NORD-EST ITALIA (Luni, 15 februarie 2010, 21:38)

    ing. Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Coruptia fara nerusinare la cele mai inalte institutii ale statului , au atins forme abominabile .
    Va mirati d-le ministru de aceste "gainarii"?!
    Ori cum "sclavii moderni "din occident (EMIGRANTII ) din truda si sudoarea lor vor mentine in continuare cursul monedei nationale !
    Cand vom auzii si de bine ?
    De la Padova
    Ing. Die Nicolae Alexandru -Presedinte.
  • +2 (6 voturi)    
    Minciuni prin jumatati se adevar (Luni, 15 februarie 2010, 21:40)

    stefan [anonim]

    Ca actualul sistem de acordare al pensiilor de boala e corupt e un adevar indubitabil. Eu cunosc persoane apropiate mie si o pot proba oricind.
    Dar ce nu e corupt pina in maduva oaselor in Ro? Ca parca si onor ministrul e cercetat de ANI.....
    Revenind insa... De ce oare oamenii sunt nevoiti sa-si caute o pensie de invaliditate, ceva? Pentru ca veniturile le sunt nule.
    Am avut "onoarea" de a trece pe la aceste comisii si chiar la unele ministeriale. Stiti care e realitatea? Pe la ele trec tot oamenii care au nevoie de aceste pensii ca sunt bolnavi. Cum poti sa chemi din 6 in 6 luni o persoana la comisie care are piciorul amputat? Ii creste piciorul? Ca de scaun rulant sau o proteze nu poate fi vorba.
    Problema e de principiu. Voi, politicienii vreti sa depindem de voi: salarii, pomeni electorale, favoruri pentru o firma sau alta. In timp ce noi avem nevoie sa nu depindem de voi. Nu vrem pomeni si nu am apela la astefl de mijloace daca am avea salarii decente, pretul vietii ar fi in concordanta cu salariile, tratamentul medical ar fi si el decent si onest.
    Nu-mi trebuie ajutor pentru incalzire, dar vreau ca intre salariul meu si pretul gicacaloriei se fie o concordanta.
    Vorbiti de pensiile uriase ce trebuie micsorate si de protestele celor ce le incaseaza, dar nu vorbeste nimeni de cei mult mai multi cu pensii derizorii.
    Daca cineva a iesit la pensie in 1990 ar trebui sa aiba aceeasi pensie cu unl care a iesit la pensie in 2004 sau 2008 (persoane ce au facut aceeasi munca si aceeasi vechime).
    Din fotoliul de ministru nu vedeti realitatea pentru ca nu vreti sa i vedeti si pentru ca, cu buna stiinta vedeti niste umbre pe niste pereti.
    Nu stiu cum se face, dar odata ce parasiti nivelul nostru al platitorilor de impozit sunteti de negasit, de nevazut si mintile vi se reseteaza ca un disc dur dupa comanda format.
    Vorbiti asa o limba de lemn ca ma mir ca nu va ramin aschii in gura.
    • +2 (2 voturi)    
      Dumneavoastra vad ca vreti comunismul inapoi (Marţi, 16 februarie 2010, 10:45)

      ion [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Nu va suparat, vorbiti de rumegus, de aschii, de amestec de adevar cu realitate, de alte fantasmagorii gen "cu buna stiinta vedeti niste umbre pe niste pereti" sau "mintile vi se reseteaza ca un disc dur dupa comanda format."

      Cred ca va placeti sa va auziti scriind :)

      Altfel sunteti complet off-topic, pe romaneste bateti campii.

      1. Omul ala, Seitan, hot, ignorant sau cum este, are dreptate: nu se mai poate continua cu sistemul asta in care ne furam unii pe altii: unii muncesc si platesc taxe, iar altii sunt pensionari de la 48 la 78 de ani, folosind tot felul de adeverinte medicale falsificate. Astia prostii care platim taxe nu mai putem duce.

      2. Imi pare rau, dar eu care muncesc din greu nu va impartasesc sentimentele:

      "Nu vrem pomeni si nu am apela la astefl de mijloace daca am avea salarii decente".

      "De ce oare oamenii sunt nevoiti sa-si caute o pensie de invaliditate, ceva? Pentru ca veniturile le sunt nule. "

      Adica ati vrea sa va asigure statul salarii si venituri decente ca sa nu mai fiti nevoiti sa mai furati? Come on, man, hai sa fim seriosi, nu o sa aveti compasiunea mea niciodata cu textele astea. Am trait si eu in sistemul asta de care pomeniti, se numea regim comunist. Nu mai servesc, multumesc. Imi pare rau ca aveti astfel de nostalgii

      3. Si ca sa nu creada cineva ca sunt genul nazi, gata sa omoare pensionarii, ca sa o duca el bine: parintii mei sunt pensionari, cu vechime integrala (tatal meu a depasit 43 de ani de munca). Dupa pensie s-au retras la tara, unde lucreaza in continuare gradina de zarzavat si cresc pasari. Si daca ar fi ramsa fara slujba inainte de pensionare, as fi facut pe dracu-n patru sa ii ajut eu, nu i-as fi trimis la furat de certificate medicale.

      p.s. Apropos de adevarar: In 2005 s-a facut recalcularea TUTUROR pensiilor din Romania din sistemul de stat. Nu mai exista diferente de venituri intre pensionarii din 1990 si 2004 care avut aceleasi conditii de munca si de vechime.

      Sau sunteti cumva domnul Tatulici de la RTV?
  • -3 (3 voturi)    
    seitan (Marţi, 16 februarie 2010, 0:20)

    mmmm [anonim]

    sluga si asta..da'sluga proasta
  • -3 (3 voturi)    
    ce prostie (Marţi, 16 februarie 2010, 7:16)

    ghgh [anonim]

    "Daca faci analiza pe care o da Ministerul Sanatatii statistic in ficare an, care sunt bolile preponderente in Romania, si o sa vedeti ca majoritatea sunt de inima, boli gastrice, bolile psihice nu sunt reprezentative procentual. In schimb, la pensie apar bolile psihice. Cu alte cuvinte, cei care acorda astfel de incadrari, le acorda pe boli psihice care sunt mult mai greu de verificat decat celelalte care se fac pe baza unor analize simple."spune ministrul
    -Eu:Ministrul ori nu vrea ,ori nu stie ca bolile psihice pot aparea brusc din cauze mutiple cum ar fi stres,pierderea locului de munca, neintelegerea cu patronul,greutati familiale,etc,si apar de obicei la oamenii mai in varsta,care au fost obisnuiti cu un anumit fel de viata stabil.Sinuciderile care are la baza ,de obicei labilitatea psihica de ce a crescut in Romania,oare ca statul are grija de cetatenii sai?
    I-as da dreptate d-lui ministru daca acelor bolnavi inchipuiti le-ar da si de lucru,pentru ca nu cred ca e cineva care vrea pomana de la stat.Daca se taie pensiile acestea,trebuie oferit ceva in schimb.
  • +5 (5 voturi)    
    Sper sa nu fie numai vorbe.... (Marţi, 16 februarie 2010, 7:24)

    Eu [anonim]

    Anul trecut a trebuit sa alerg dupa acte pentru tatal meu bolnav de Altzheimer in stadiu final. Mi-au cerut sa-l aduc la Comisia din resedinta de judet care era la 40km departare de localitatea in care stam, desi in actele pe care le atestasem documentatiei era mentionat fapul ca nu este deplasabil.( Mi-au zis ca pot sa programeze o vizita la domiciliu pentru inspectie abia peste 3 luni). Dupa ce l-au examinat, in cele din urma, au decis incadrarea in grad 2 de invaliditate! Cu revenire periodica la 6 luni! Asta in conditiile in care nu se mai putea hrani singur, deplasa, imbraca sau spala. Abia cand i-am amenintat ca le fac contestatii peste tot daca dau incadrarea asta mi-au trecut gradul 1 permanent. Au atat de multe cazuri cu spaga incat celor care au cu adevarat nevoie le pun cat mai multe bete in roata. Plus ca, pentru cei e cunosc mai multe despre boala asta: daca, doamne fereste, bolnavul are diagnostic trecut de medicul specialist de Dementa vaculara in loc de Altzheimer nu primeste deloc incadrare in grad de invaliditate. Desi, sunt amandoua aceleasi ca manifestari, Dementa vasculara fiind chiar mai severa in evolutia ei.
  • -3 (3 voturi)    
    Plateste Seitan ? (Marţi, 16 februarie 2010, 8:39)

    mdan [anonim]

    Recalcularea pensiilor va dura cel putin 5 luni si va costa enorm. Pt o astfel de masura paguboasa plateste d-l Seitan si partidul care-l ocroteste ? Nu era mai simplu sa se imagineze o grila de impozitare care sa reduca pensiile mari ? Iar cele 5 centre de filtrare a pensionarilor invalizi e o alta mare gogorita. As dori sa-l intreb daca s-au alocat bani din bugetul anului 2010 pt asa ceva. Daca bani s-ar mai gasi totusi, ciupindu-se tot de la pensionari, problema cadrelor medicale ramane, majoritatea fugind rupand pamantul in occident de raiul din Romania.
  • -2 (4 voturi)    
    Nu-i chiar asa (Marţi, 16 februarie 2010, 9:13)

    dodo [anonim]

    Multi vorbesc in necunostiinta de cauza.
    Somajul si lipsa locurilor de munca au creeat acest haos.Fiecare a incercat sa se decurce cum a putut.Pai daca ti-ai pierdut locul de munca la 50 ani, in Dambovita n-ai unde te duce, nu ai unde sa te angajezi.Au picat toate marile intreprinderi va dau un singur ex. Mija.Pai numai de la noi plecau 2 autobuze incarcate cu oameni.Acum nimic.
    nu zic ca-i OK dar totusi trebuie sa traiesti din ceva mai ales daca ai si copii.Si aici nu-i vorba ca nu ai vrea sa muncesti, n-ai unde iar daca ai in majoritaea cazului nu functioneaza principiul de angajat -patron ci sclav- patron, te umileste ca stie ca n-ai alternativa.
    Protectia sociala , si reconversia sociala la noi sunt 0.Statul are o mare parte de vina.
  • +3 (3 voturi)    
    caz real (Marţi, 16 februarie 2010, 9:30)

    sorin [anonim]

    schizofrenic in acte, pt a incasa tot felul de bani si facilitati, dar cu carnet de sofer.. etc.
    In primul rind ar trebui pedepsiti strasnic doctorii care au semnat certificatele. Adica sa li se ridice dreptul de libera practica si sa plateasca si ei o parte din paguba adusa statului.
  • +1 (1 vot)    
    Unii spun ceva altii sunt prin balarii ! (Marţi, 16 februarie 2010, 9:38)

    Sorin [anonim]

    Am 38 ani si in urma unui accident de munca am ramas cu dureri de coloana,dureri ale articulatiilor picioarelor si glezna stanga zdrobita. De un an sunt in pensie de boala. Si am o pensie de 450 lei nu zicea cineva de peste 500 lei. Am inceput sa muncesc pana nu implinisem 18 ani. Va rog spuneti-mi voi daca se poate trai cu 450 lei.
    Si da am vazut niste adevaruri ,asa cum le stiu si altii si le-au scris aici. Unii nu au nimic si au pensii de boala si sunt foarte multi.Si eu am fost nevoit sa dau o atentie la comisie chiar daca sunt un caz de pensionat pe bune ,nu prefacut. Daca nu dai te plimba si te mai trimite sa faci la analize de te saturi.
    Unii o sa ziceti pai la varsta asta ? Am fost o persoana foarte activa,acum din pacate nu pot sa stau 20 minute in picioare ca ma doare coloana si glezna de-mi vine sa urlu si asa am incercat sa imi caut un job care sa nu fie obositor fizic ,dar nu te angajeaza nimeni.
    Am citit un comantariu rautacios la adresa ardelenilor,sunt ardelean,de ce suntem prosti ? Pt. ca cel mai mare venit la bugetele statului vin din Ardeal ?
    • +1 (1 vot)    
      Tocmai de aceasta (Marţi, 16 februarie 2010, 19:39)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Tocmai din cauza asta trebuie ca cei care sunt pensionati cu falsuri sa fie eliminati din sistemul de pensii. Pentru ca pensia dvs sa fie platita la timp si poate chiar sa creasca.

      Acum fondul de pensii are 1,5 miliarde de euro deficit. Cu 200.000 de pensii speciale si sute de mii de pensionari falsi, dumneavoastra nu aveti nicio sansa la o pensie decenta.
  • -1 (1 vot)    
    Propunere (Marţi, 16 februarie 2010, 9:52)

    geona si crin [anonim]

    Am inteles ca domnul Seitan e actionar la o firma care tranzactioneaza asigurari. De ce nu isi infiinteaza o firma de asigurari pentru sanatate ? Atunci pensionarii de boala isi vor face asigurari de sanatate.
    Nu stiu cum e cu conflictul de interese, dar mi se anormal ca un ministru sa fie implicat in afaceri care pot fi influentate de puterea politica si de informatiile privilegiate sau aflate "cu o secunda mai devreme". Ipotetic, domnul ministru ar putea emite o lege, in baza careia sa apara o obligativitate de asigurare si apoi firma la care dansul e actionar sa vanda tipul acela de asigurari.
    Nu-i asa ? Ia spuneti dragii mei paracomentatori !
  • +2 (2 voturi)    
    verificarea pensiilor de invaliditate (Marţi, 16 februarie 2010, 10:17)

    va rugam [anonim]

    sa nu le verifice tot aia care au luat spaga si le-au dat pensiile! si daca se dovedesc a fi false sa fie trasi la raspundere si doctorii care "au pus botul"!
  • +2 (2 voturi)    
    comisiile de pensionare (Marţi, 16 februarie 2010, 10:52)

    Mihnea Toader [anonim]

    Cunosc sistemul de pensionare, este putred. Cred că mai mulţi sunt cei pensionaţi cu şpaga, decât cei cu adevărat bolnavi. Iar bolnavii, chiar au nevoie de ajutor... Cei pensionaţi să fie urmăriţi şi controlaţi, pentru că numărul celor pensionaţi cu şpaga va ului lumea.Desigur, mi-e milă de cei rămaşi fără serviciu, dar nici aceasta nu este o modalitate de a-ţi rezolva cu adevărat problemele.
  • 0 (0 voturi)    
    ia mai lasati-ma (Marţi, 16 februarie 2010, 11:35)

    nesatulul [anonim]

    mi-a placut la interviul cu hotnews plutonul de pensionati din armata, sarmanii cu pensii "sub 3000 de lei", cu multi ani vechime si tot felul de sporuri, dupa ce au frecat menta si ne-au frecat pe noi in stagiu zeci de ani. niste paraziti. si cu toate astea domnul ministru ii linistea ca n-o sa le scada nimic. poate doar la restul, cu pensii mizerabile de 600 de lei o sa le scada
  • +1 (1 vot)    
    Corect! (Marţi, 16 februarie 2010, 12:31)

    adrian88000 [utilizator]

    Sunt multi "invalizi" sanatosi si multe dosare de pensionare facute " pe ochi frumosi".Ma intreb: CINE VA VERIFICA ACESTE DOSARE SI ACESTI BENEFICIARI? E nevoie de multi medici foarte competenti si foarte corecti! Unde vor fi gasiti?
    Altfel " o mana spala pe alta" si concluzia va fi ca 99% din dosare au fos corect alcatuite.