Constructia Catedralei Mantuirii Neamului incepe in august

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 februarie 2010, 20:44 Actualitate | Esenţial

Catedrala Mantuirii Neamului - macheta
Foto: Patriarhia Romana
Lucrarile pentru construirea Catedralei Mantuirii Neamului vor incepe in luna august a acestui an, potrivit calendarului stabilit de sectorul de specialitate al Administratiei patriarhale. Inceperea lucrarilor a fost programata, initial, pentru aprilie 2009, dar a fost amanata, noteaza Agerpres. Potrivit estimarilor, constructia va dura aproape patru ani, fara stadiul de finisaje.

"Patriarhia Romana doreste ca cel tarziu la inceputul lunii august 2010, sa fie demarate lucrarile pentru edificarea efectiva a Catedralei Mantuirii Neamului, cu speranta ca, in timp de trei ani, pana la sfarsitul anului 2013, aceasta va fi construita si acoperita (faza „la rosu”), iar apoi se va intra in faza de finisari si dotare cu mobilier, pentru a fi tarnosita in anul 2015", anunta institutia de cult.

Lacasul de cult va avea o capacitate de aproximativ 5.000 de persoane, fiind de cinci ori mai mare decat actuala Catedrala Patriarhala. Proiectul prefigureaza si o esplanada pentru un numar mare de credinciosi.

"Prin Tema de proiectare s-a prevazut ca dimensiunile Noii Catedrale sa fie urmatoarele: 120 m lungime, 70 m latime si 120 m inaltime, iar la slujbele religioase din interiorul Catedralei sa poata participa impreuna 5000 de persoane", precizeaza Patriarhia.

Patriarhul Daniel declara, in toamna anului 2008, la demararea studiului geotehnic pentru terenul viitoarei constructii, din Dealul Arsenalului, ca nu va inalta o catedrala gigantica, ci o biserica echilibrata si armonioasa, cu o volumetrie adecvata.

PF Daniel spunea ca viitoarea catedrala va concentra toate valorile din tara intr-un simbol reprezentat in pridvorul lacasului. Inaltul ierarh a mentionat ca pridvorul va avea forma unui potir, care va incepe la mijlocul ei, astfel incat sa para 'o biserica tinuta intr-un potir'.

'Fiecare regiune a tarii va avea in pridvor o arcada si o pictura a unui sfant din zona respectiva si a celei mai reprezentative biserici din regiune. Si vom face in asa fel incat sa mai ramana spatiu si pentru diaspora. Acele comunitati mari, cum sunt in Spania, Italia, Canada, SUA, trebuie sa aiba de asemenea un loc pentru pictura bisericii respective', a afirmat patriarhul, adaugand ca 'cine va vizita catedrala va vizita intreaga Romanie, spiritual vorbind'.

Costurile necesare pentru ridicarea noii catedrale sunt estimate la 400 de milioane de euro, o jumatate din suma urmand sa fie alocata pentru constructia la rosu, iar cealalta jumatate pentru lucrarile de finisaj, pictura, impodobirea lacasului si instalarea retelei electrice si incalzirii.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

11727 vizualizari

  • +53 (57 voturi)    
    viitorul suna bine (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:15)

    preafericitu [anonim]

    Autostrazi - checked
    Spitale - checked
    Scoli - checked
    Locuinte - checked

    Ce ne mai lipseste ? Tichie de margaritar, pardon catedrale...
    • +15 (19 voturi)    
      si daca ... (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:22)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui preafericitu

      Si daca n-avem parte de cele ce ne trebuiesc în viata asta, poate macar ne mântuim :p)
      • +16 (20 voturi)    
        scump dom'le scump... (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:44)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        400 mil la 20 mil locuitori.. 20 euro / caciula.. din care probabil 20% merg regulat la biserica (sondaj insomar).
        pe mine, desi sunt ateu, nu ma deranjeaza faptul ca vor construi aceasta catedrala cat ma deranjeaza faptul ca ocupa un spatiu public in mijlocul orasului (dc nu fac si una catolica, eventual si o moschee?). suntem un stat laic sau nu? la recensamant intrebarea de pe buletine este foarte parsiva. in ce religie ai fost botezat? pai ce, eu am avut de ales la 1-2 luni? normal ca ies peste 90% crestini ortodocsi in romnia!
        bottomline, este o masura populista de toata jena si inca o palma pe obrazul patriarhiei, cu cele n'shpe locuri de parcare/cazare pe care l-au prevazut in proiect... asa isi masoara ei credinta, in metri/inaltime/catedrala....
        • 0 (4 voturi)    
          statul laic (Joi, 11 februarie 2010, 11:41)

          hashmash pepehash [anonim] i-a raspuns lui pehash

          statul iaic se bazeaza pe o constitutzie care garanteaza dreptul la practicarea religiilor.
          bor este o institutzie recunoscuta a statului, persoana juridica cu aceleasi drepturi cu orice alta organizatzie. deci si cu dretpuri imobiliare.
          deci, in concluzie, in mijlocul orasului apar tot felul de enormitatzi din stical si otzel, moluri care mai de care mai fanteziste, dece n'ar putea fi construita si o catedrala, avand in vedere ca au fost distruse atatea biserici, pe locuri proprietatea bor si inlocuite cu ce vedem azi. a fost distrusa manastirea unicat a vacarestilor...
          asta nu te revolta ?!
          si eu vreau un stat laic, dar unde fiecare sa'si afle drepturile, inclusiv la practicarea religiilor, restituirea proprietatzilor.
          deci, mai sapa oleaca. nu'i greu. :-))
          • +3 (3 voturi)    
            Contribuabil (Joi, 11 februarie 2010, 18:16)

            contribuabil [anonim] i-a raspuns lui hashmash pepehash

            Problema nu e ca o construiesc, problema e ca o construiesc din banii nostri. Care bani ar putea fi folositi mai bine pentru scoli, infrastructura, etc...
        • +1 (3 voturi)    
          intrebare parsiva (Joi, 11 februarie 2010, 12:48)

          Geo [anonim] i-a raspuns lui pehash

          a fellow atheist here, dar tin sa te contrazic. Curiozitatea m-a impis sa iau de pe net formularul folosit la recensamantul din 2002. Le gasesti pe www.recensamant.ro. La capitolul religie nu scrie nimic despre religia in care ai fost botezat -- scrie doar "Religia:". Cei care completeaza formularul pot insa da dovada de rea-credinta si insista asupra idioteniei conform careia religia in care am fost botezat este religia ce trebuie trecuta in formular (which is bullshit, apostaza nu este un proces ritualic sau formal in nici o religie, si nimeni nu poate sa imi interzica actul).
    • +20 (22 voturi)    
      corect (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:33)

      bu hu hu [anonim] i-a raspuns lui preafericitu

      in viitor ne suna clopotele :))
    • +19 (19 voturi)    
      Ne mai lipseste Palatul de Aur al lui Nero ! (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:40)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui preafericitu

      Si incendierea Bucurestilor ???!!!
      • +3 (15 voturi)    
        Ambitia de ctitor al Patriarhului Daniel ! (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:19)

        Desertaciunea desertaciunilor [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

        Daniel vrea ca numele sa ii fie vesnic legat de aceasta constructie monumentala, cat timp va dainui biserica ortodoxa si un stat numit Romania.

        Curios, am vazut cu ochii mei acelasi gen de ambitie la presedintii laici ai Frantei, fiecare din ei construind din banii publici (pe cand catedrala e din bani donati de particulari) niste mastodonti carora le-au gasit fortat si o intrebuintare "publica". Mitterrand a facut o "biblioteca nationala", Chirac un muzeu al popoarelor primitive si ambii au fost violent criticati pt risipa imensa de bani ce puteau fi alocati "saracilor, infometatilor din Africa", etc. Acum acele constructii de megalomani au devenit obiective turistice si de interes national.

        Probabil asa va fi si cu aceasta catedrala a ortodoxiei romane, dupa cum Casa Poporului (palatul parlamentului) a devenit imagine-emblema pt Bucuresti.
        • +15 (15 voturi)    
          mistic srl (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:42)

          I [utilizator] i-a raspuns lui Desertaciunea desertaciunilor

          catedrala e construita si cu bani de la buget. O parte importanta.
          • +14 (16 voturi)    
            sa i schimbe numele (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:05)

            liana [anonim] i-a raspuns lui I

            catedrala mantuirii neamului. care neam? pai toti romanii sunt ortodocsi? si sa ia bani numa din donatii, si poa sa si construiasca si 300 de etaje, e treaba lor. super "mistic srl" imi place! catedrala mantuirii de neam prost
          • +6 (8 voturi)    
            cum cu bani de la buget? (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:21)

            ginerica [anonim] i-a raspuns lui I

            Are you serios?
            • +1 (1 vot)    
              din SFin (Joi, 11 februarie 2010, 14:53)

              StefanAlin [utilizator] i-a raspuns lui ginerica

              "Parlamentul a decis, în 2007, la propunerea grupului parlamentar PRM, cu 195 voturi „pentru”, 3 „împotrivă” şi 11 abţineri, că fondurile necesare construirii noii Catedrale Patriarhale vor fi asigurate de Guvern, prin sume alocate în acest scop Ministerului Culturii, de către autorităţile locale, precum şi de Patriarhie, din venituri proprii şi din contribuţiile credincioşilor. Prevederile sunt cuprinse în Legea 376/2007, publicată în Monitorul Oficial 899/28.12.2007 şi aflată şi în prezent în vigoare."
          • +7 (7 voturi)    
            re: mistic (Joi, 11 februarie 2010, 1:16)

            MLZ [anonim] i-a raspuns lui I

            Si daca pentru constructie nu s-ar folosi niciun ban de la buget, tot ar fi prea mult:

            TERENUL de unde vine? L-au cumparat cumva?

            Deci practic din contributia credinciosilor se acopera maxim 20-30% din valoarea totala....


            PS: Sa-mi dea si mie statul teren pe acolo, ca imi fac si eu o casa din donatii ale familiei mele. Se pune!?! :D
            • -2 (2 voturi)    
              terenul (Joi, 11 februarie 2010, 12:11)

              lojica ne omoara [anonim] i-a raspuns lui MLZ

              rumanu a ajuns espert in i'mobiliare.
              hahaha !
              TERENEUL e cel pe care au fost atatea biserici daramate, pe care au fost frumusetzi arhitectonice de nepretzuit, pe langa folosul lor ca lacase de cult.
              e cel al manastirii vacarasti.
              ai auzit de restituiri si compensatzii ?!
        • +11 (11 voturi)    
          nu chiar (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:02)

          Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Desertaciunea desertaciunilor

          Catedrala minunata se face mai ales din bani publici, adica ai nostri. Se pare ca ai pierdut stirile.

          Apoi sa compari o biblioteca sau un muzeu cu o catedrala e indicent.
        • -2 (2 voturi)    
          Construcții de megalomani?... (Joi, 11 februarie 2010, 18:09)

          °°°°°°°° [anonim] i-a raspuns lui Desertaciunea desertaciunilor

          Dacă dumneata consideri o imensă bibliotecă și un muzeu al artelor primitive niște „construcții de megalomani” pe care le compari cu existenta Casă a Poporului și cu viitoarea Catedrală A Mîntuirii Neamului, dă-mi voie să-ți spun că ai niște repere foarte deranjate.

          O bibliotecă e o emblemă a culturii oamenilor ălora. Iar un muzeu la fel, doar că mai aduce și turiști (deci bani) pe deasupra. Vorbești de muzeul Quai Branly. Nici un om în toate mințile nu ar putea compara decît într-un scenariu suprarealist semnificația și importanța unor lucruri atît de diferite precum odioasa Casă a Poporului (care nu face decît să sugă bani pentru întreținere) și Quai Branly.
        • 0 (0 voturi)    
          Ba chiar de mai devreme... (Vineri, 14 mai 2010, 5:40)

          Roxana M. [anonim] i-a raspuns lui Desertaciunea desertaciunilor

          ... se trage ambitia megalomana a unor "conducatori de tara", intr-o forma sau alta!

          Mie mi-a venit in minte prima data exemplul regilor Angliei care au construit catedrale pe spezele si cadavrele multor oameni... Catedrala regelui Arthur din Winchester, de exemplu.
          Desigur, si acum vor muri cam la fel de multi oameni, daca nu chiar mai multi, si nu datorita nerespectarii normelor de protectie a muncii pt construirea p-zisa, ci de foame, de boli de inima sau cancere cauzate de stresul de zi cu zi, dar, nu-i asa, macar vor avea nepotii nostri unde sa ne puna acatiste pentru mantuirea sufletului... ca nu erau destule biserici!
          Rusine acestor oameni care se auto-intituleaza "Sfinti Parinti", "Patriarhi" etc.!!!
          Mi-e scarba de tara asta si am doar 21 de ani... mi-e groaza de clipa cand o sa termin facultatea si o sa continui sa traiesc pe banii parintilor pana cand voi reusi sa imi castig painea, in timp ce altii se lafaie in bani si masini si catedrale aurite doar pentru simplul merit de a se fi nascut cu muuuult tupeu si ficat destul de rezistent pentru a pupa unde trebuie, pe cine trebuie!
      • +2 (2 voturi)    
        ce rideti ma ??? (Joi, 11 februarie 2010, 17:17)

        toma [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

        in BAIA-MARE se face catedrala de 100metri(-3,PARDON,97) ce sacre-coeur,ND de paris,domul din koln ???
        incap in ea sala sporturilor,bazinul de inot ,prefectura si toti locuitorii orasului !!!
        DOAMNE da-le mintile inapoi la popi.ei mai cred ca daca biserica ii mai inalta ajung mai repede la tine !!!
        am impresia ca o sa-nchida portile,si pe noi bietii enoriasi,o sa ne lase pe-afara !
        TRAZNI-I-AR AL DE SUS !!!!
    • +12 (12 voturi)    
      Am gasit solutia (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:57)

      zamolxes [anonim] i-a raspuns lui preafericitu

      Noi construim catedrale ortodoxe si ateii si protestantii din europa de nord, prin UE ne finanteaza cele necesare. Sper ca peste 20 de ani guverne mai lucide sa ceara cultelor banii inapoi.
    • +16 (16 voturi)    
      atata costa metroul dr taberei (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:33)

      sandokan [anonim] i-a raspuns lui preafericitu

      am vazut un material care zicea ca in romania se construieste o biserica pe zi, incepand cu 90 si pana acuma. o fi si asta un mod al ierarhilor ortodoxi sa-si spele pacatele de colaborare cu regimul comunist si securitatea...

      cu banii astia ar fi construit metroul pana in drumul taberei.

      poate dupa ce construiesc mastodontul se gandesc sa restituie bisericile comunitatilor greco-catolice. ar fi mai de efect
      • -5 (7 voturi)    
        o biserica pe zi? (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:02)

        c'mmon [anonim] i-a raspuns lui sandokan

        sa nu exageram, totusi.
        in al doilea rand, bisericile alea nou construite gem de obicei de lume. deci nu faptul ca se construiesc biserici e buba. ci ca sunt uraaaateeee. la fel cum se fac si mii de vile si vilisoare kitschoase.
        nasol e si ca nu mai avem credinciosi, ci fanatici. discursurile ortodoxe nationaliste de astazi nu au nimic in comun cu credinta rezonabila pe care o stiam din copilarie.
        • +6 (8 voturi)    
          doar la 2 zile (Joi, 11 februarie 2010, 0:03)

          Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui c'mmon

          Da, nu chiar o biserica pe zi, "doar" una la doua zile.

          "Dupa 1989, in medie, Romania s-a ales cu 200 de biserici noi pe an, in timp ce numarul scolilor a scazut cu peste 1.000 pe an. Locurile din spitale au scazut cu aproape 4.000 pe an."

          Sursa: http://www.romanialibera.ro/eveniment/a174887-romania-in-plata-domnului-dispar-trei-scoli-pe-zi-apare-o-biserica-la-doua-zile.html
          • -2 (2 voturi)    
            un calcul simplu, pliiiz (Joi, 11 februarie 2010, 15:56)

            doua la primarie, unul la scoala de baieti... [anonim] i-a raspuns lui Mihai-G

            oameni buni, nici mie nu-mi place catedrala, nu-mi plac bisericile kitschoase, dar ma scoate manipularea ordinara.
            in orasul meu (cu o populatie de 40000 locuitori), de pilda, s-au construit doua biserici din 1989 pana astazi, din care una inlocuieste o biserica veche, deci numarul bisericilor din oras a sporit cu 1. De asemenea, biserica in plus a fost construita intr-o zona a orasului in care nu mai era nici o alta biserica - doar o ruina a unei foste biserici distruse. In acelasi interval, s-a construit un intreg cartier de vile in marginea orasului, plus s-au "plombat" diferite spatii cu alte vile - majoritatea arata destul de nasol. Pur intamplator, bisericile nu sunt din acelea kitschoase, ci arata chiar frumos. Numarul scolilor a ramas acelasi, cu mentiunea ca una a fost demolata si reconstruita cam de vreo 3 ori mai mare. spitalele is tot alea de acum 20 de ani, cu cateva mici imbunatatiri (prea putine, din pacate).
            acum sa luam profesionistul ziar RL la puricat: 4000 de biserici imparite la 42 (41 judete + Bucuresti) ne da in medie 95 de biserici noi per judet. Daca in orasul meu a aparut 1 biserica in plus, si este al doilea oras ca marime din judet, dupa resedinta, ma intreb din ce maneca o sa scoata RL umplutura pana la 95 de bisericute. Iar daca ne uitam la sursele articolului din RL, vedem doua ONG-uri "de profil" :D
            Cat despre comparatia cu scolile si locurile din spitale, RL sau ONG-urile respective calca din nou in strachini: in orasul descris mai sus sunt 6 biserici ortodoxe si 1 catolica, + cateva protestante, dar fiind un oras din Muntenia, nu e vorba de luterani sau calvini, deci nu sunt probabil foarte numerosi - chiar daca impartim nr. de locuitori la 10 biserici, revin 4000 enoriasi de biserica, ceea ce este rezonabil.
            Cred ca ar fi utila si o statistica a bisericilor daramate de Ceausescu.
            iata un articol pe acest subiect (nu din RL :D)
            http://www.apropo.ro/showbiz/de-la-noi/catedrala-de-neam-prost-vs-biserici-daramate-de-comunisti-2176557
        • +8 (8 voturi)    
          O biserica la 2 zile (Joi, 11 februarie 2010, 0:18)

          Bezbojnicul [anonim] i-a raspuns lui c'mmon

          "Statul si comunitatile locale prefera sa isi bage banii in ridicarea de biserici, nu in construirea unor scoli sau spitale. Dupa 1989, in medie, Romania s-a ales cu 200 de biserici noi pe an, in timp ce numarul scolilor a scazut cu peste 1.000 pe an. Locurile din spitale au scazut cu aproape 4.000 pe an." - citat direct dintr-un articol din Romania Libera
          • +3 (3 voturi)    
            spitale (Joi, 11 februarie 2010, 12:47)

            Bogdan Grigorescu [anonim] i-a raspuns lui Bezbojnicul

            un camin de batrani nu ar construi,
            sau un spitat ....
        • +1 (1 vot)    
          atentie, doar la 2 zile. acu se repara asta (Joi, 11 februarie 2010, 11:40)

          scarbitu [anonim] i-a raspuns lui c'mmon

          e adevarat, doar o biserica ortodoxa la doua zile.
          http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/873425/Romania-dupa-1989-o-biserica-noua-la-doua-zile-VIDEO/

          dar acum cu mastodontul asta se incearca nivelarea statistica. va face cat 3.000 de biserici mici, deci va umple golul in statistica si vom avea mandria de 1 biserica pe zi. mai tari ca musulmanii in bosnia, si cu moscheele lor saudite.

          doar suntem 90% ortodoxi, nu? aia care se bat cu ortodoxia in piept, aia te injura la semafor, dau cu masina peste tine, parcheaza oriunde, scuipa pe strazi, transforma orice panarama in vedeta nationala etc. iar la biserica ajung noaptea de pasti (in preajma ei) si la o nunta sau un botez, cu spritzu in gat.

          mi-e scarba!
    • +2 (2 voturi)    
      Am citit ca se organizează şi o loterie (Joi, 11 februarie 2010, 8:07)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui preafericitu

      naţională ?!
      Să-l cheme d-l Patriarh şi pe Vântu' şi pe cel de la Caritas să facă o sfântă treime !
    • +3 (3 voturi)    
      Unde va fi amplasată Catedrala .... ? (Joi, 11 februarie 2010, 8:28)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui preafericitu

      Multumim anticipat pt informatie !
      • 0 (0 voturi)    
        In spatele Casei Poporului (Joi, 11 februarie 2010, 17:08)

        vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

        Pe acel teren viran
    • +3 (3 voturi)    
      catedrala (Joi, 11 februarie 2010, 10:08)

      florin [anonim] i-a raspuns lui preafericitu

      nu sunt bisericos,dar mai bine faceau 50 de biserici in cartierele bucurestiului ; acelea erau pt oameni; aceasta catedrala este doar pt preamarirea preotimii; trufia este un pacat doar pt prostime? pt preotime nu ?
    • +2 (2 voturi)    
      as indrazni sa afirm daca imi dai voie (Joi, 11 februarie 2010, 12:15)

      visio [anonim] i-a raspuns lui preafericitu

      ca si ceausescu avea megalomaniile lui, insa preotii astia sunt niste artisti..nu avem bani de necesitatile gen educatie si sanatate dar gasim pt preoti care au program de 8ore/zi fac nimic, nu tu pontaj, nu i-am vazut sa meargaa la vreun centru de orfani sa ii invete pe cei de acolo sa citeasca sau sa doneze ei ceva banuti; in schimb vor catedrala mantuirii neamului; doamne, ce rusine imi este ca sunt roman....
  • +13 (13 voturi)    
    400mm EUR ??? (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:17)

    jijel [anonim]

    cum sa coste o catedrala 400 mm Eur ???? pe banii astia construiesti un cartier intreg....costurile efective de materiale si constructie nu pot sa fie mai mari decat 6-7mm Eur iar pictura etc ar trebuie sa fie putzin....ca dar artistii ar trebuie sa fie recunoscatori ca raman pe perete acolo in eternitate...eh...mai trag un tun si bisericosii asthia...ca doar nu or fi ramas doar ei cinstiti in romanika
    • +7 (7 voturi)    
      pret aberant (Joi, 11 februarie 2010, 1:04)

      expert [anonim] i-a raspuns lui jijel

      un bloc de 10 etaje finisat costa 2 mil Euro max 2,5 mil euro ( 10 niveluri a 500 mp = 5000 mp x 500 Euro/mp = 2, 5 mil euro ) - asta e cladire mare de 500 mp pe nivel. 400 mul euro inseamna 160 de blocuri turn a cate 5000 mp fiecare. Pretul evaluat este cosmic. Intr-un bloc turn de 5000 mp patrati sunt minim 60 ap cu doua camere deci 160 x 60 = 9600 ap cu doua camere. Daca in aceste apartamente cu doua camere locuiesc 3 pers rezulta ca de 400 mil se pot face locuinte pentru 28 800 persoane. E imposibil sa coste 400 mil de euro. Probabil 40 mil dar si asa pare mult.
      • +3 (3 voturi)    
        haha (Joi, 11 februarie 2010, 5:36)

        duba [anonim] i-a raspuns lui expert

        stai linistit ca o sa coste dublu. astia cind spala bani pai o fac pe bune. ce mai merge cu maruntisuri? o sa vedeti ca din cauza lor o sa patimeasca f multi, f multi se vor pierde. pacat.
  • +7 (13 voturi)    
    400 de ce... ??? (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:22)

    adi [anonim]

    vai vai, cat amar de bani ! si aceeasi placa "de la donatii" !, un proiect megaloman, de care nu are nimeni nevoie; mai bine ar investi in teologi si in a invata oamenii ce inseamna cu adevarat credinta ortodoxa, ca de magii/superstitii si alte erezii (uneori incurajate, ca sa sara banul) suntem satui, noi, crestinii ortodocsi romani !
  • +22 (22 voturi)    
    biserici monument se darama... (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:22)

    mihai [anonim]

    avem mii de monumente printre care biserici unice care se darama. Cate nu s-ar putea reastaura cu jumatatea de miliard de euro care va fi risipita pe acest proict fraonic de prost gust.
  • +18 (18 voturi)    
    Cheia succesului coeziunii sociale (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:23)

    toma d'aquino [anonim]

    1 cladire uriasa parlament
    1 cladire uriasa catedrala
    1 cladire uriasa stadion

    Modelul clasic bizantin. Ei dar ce de-a turism religios vom avea in curand.
  • +15 (15 voturi)    
    400 milioane euro (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:27)

    nick [anonim]

    costuri estimate. Costuri reale, probabil dublul acestei sume.
    Era momentul pentru asa ceva. Ne-am rezolvat toate problemele, nu a mai ramas nimic de facut : scoli noi avem, spitale moderne avem, autostrazi si sosele deja sunt prea multe, in agricultura sau in modernizarea retelei feroviare chiar am exagerat cu investitiile.
    Dar pentru ca vom avea un loc special, unde sa ne rugam toti, toate acestea se vor rezolva de la sine...
  • +14 (14 voturi)    
    copii necajiti (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:27)

    cineva [anonim]

    Mai bine cu banii astia BOR prelua toti copii napastuiti si abandonati in ocrotire si faceau cu adevarat ceva util,oricum in Ro sunt mai multe biserici decat scoli iar Isus a spus sa nu ne inchinam la chip cioplit in lemn(icoane)si sa nu facem biserici de piatra,dar Preabucurosul Batman,Batman
    • -5 (11 voturi)    
      icoane (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:30)

      adi [anonim] i-a raspuns lui cineva

      stiu ca nu e tema articolului, dar de curios : unde ne spune Isus (asta cine o fi) sa nu ne inchinam la "chipuri cioplite" ? Poate intr-un Nou Testament sectar, ca in al nostru nu scrie nicaieri. Si ce au icoanele cu "chipurile cioplite" ? De Sinodul 7 Ecumenic si Tratatele Sf. Ioan Damaschin ati auzit dvs, sau numai despre ce zice "Isus" asta ?
  • +13 (13 voturi)    
    De unde vin banii? (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:31)

    Dragos [anonim]

    Sunt curios cine va aloca suma de 400 de milioane de euro? Bani vin de la BOR sau de la statul roman? In loc sa construiasca o catedrala, mai bine ar folosi banii pt locuinte, infrastructura, etc...
    Nu cred ca aveam nevoie de aceasta catedrala
    • +9 (9 voturi)    
      de aici (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:04)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      in mare parte de la statul roman, adica de la noi
  • +11 (11 voturi)    
    Cand (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:32)

    HESS [anonim]

    Te gandesti ca pe Ceasca dupa 89 l-au tot criticat ca era melagoman si ca ,, a construit,, Casa Poporului.
  • +2 (8 voturi)    
    inexact (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:34)

    alex [anonim]

    Citez : "Lacasul de cult va avea o capacitate de aproximativ 5.000 de persoane, fiind de cinci ori mai mare decat actuala Catedrala Patriarhala."

    Ati intrat vreodata in biserica patriarhala? Acolo nu sunt mai mult de 300 de locuri.
    • 0 (0 voturi)    
      agreez raspunsul (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 17:15)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui alex

      Da, asa este, actuala catedrala are aceasta capacitate.
      Ma ingrozesc cand ma gandesc cum vor sta la slujba cei "5000" de oameni. Nu cred ca va liniste in biserica. Va fi mereu o rumoare pe undeva. Oricum, este un loc in care omul este nivelat, iobagit. Asa cum stiu eu pe bucuresteni, vor iesi si cu batai acolo. Dar cel mai neplacut va fi sa vezi slujba "pe ecrane". Mai bine iesi afara, decat sa te uiti la televizor in biserica.

      De ce credeti ca fostul patriarh Teoctist nu a murit de moarte buna, el care era un longeviv si intrase lao batranete linistita? Pentru ca a dezgropat aceasta idee cu "Catedrala mantuirii neamului", care nu este o idee ortodoxa. Sarbii au apucat sa construiasca acest fel de catedrala, si s-a ales praful de tara lor. Asa vreti sa ajungem si noi?

      Imi este teama ca ierarhii din Sf. Sinod care au votat acest mastodont nu vor muri de moarte buna, decat daca vor renunta la acest proiect si vor face o doar o noua caedrala patriarhala, asa cum este nevoie si este decent pentru Bucuresti.
  • +19 (21 voturi)    
    pe sleau (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:34)

    costin [anonim]

    se pot duce dracului cu catedrala lor cu tot! Sau tot pe sleau: fara bani v-am lasat, fara sosele v-am lasat, fara toate cele, inclusiv viitor, v-am lasat, mergeti de va rugati ca am facut-o incapatoare ( tot din banii vostri prostilor!) .
    am niste nervi cand vad asemenea imbecilitate, incat le-as enumera toate injuraturile cunoscute si necunoscute.
    bai biserico, din 400 de milioane de euro salvezi cateva sute de copiii ce au nevoie de operatii complicate, te-ai gandit vreodata? fac pariu ca nu. abia astept sa-mi apara vreun popa la usa dupa bani, sa vedeti unde-l trimit...huuuuuuooooooo!
    • -9 (9 voturi)    
      nesimtitule, (Joi, 11 februarie 2010, 5:41)

      ella [anonim] i-a raspuns lui costin

      o sa mori singur si nefericit, te va ingropa primaria, fara cruce la cap si niciun preot nu se va ruga pt tine. iar ai tai, atei fiind, nu-ti vor aprinde niciodata nci macar un capat de lumanara. intunecatule!
      • +5 (5 voturi)    
        gandesti ingust (Joi, 11 februarie 2010, 9:52)

        mra [utilizator] i-a raspuns lui ella

        nici mie nu imi convine ca se construieste din banii nostri. Daca vrea, BOR sa isi construiasca din fondurile proprii. Are de unde.
        Dar, de ce sa dea bani de la ei atata timp cat idiotul stat roman (recte, conducatorii sai) sunt dispusi sa bage banii?

        De ce nu sponsorizezi tu constructia?
      • +3 (3 voturi)    
        vorbe crestinesti (Joi, 11 februarie 2010, 13:15)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ella

        Asa raspunde un bun crestin. De aia a ajuns biserica ortodoxa unde a ajuns. Ca uni si alti au transformat credinta intr-un rit. Suntem mai rau ca popoarele primitive. Ei cel putin credea in ceva deasupra lor. Noi nu mai credem decat in aparente in imaginea de suprafata.
        Reclama e sufletul comertului. Nu a ceea ce se comercializeaza :))
      • +3 (3 voturi)    
        Popa la capatai (Joi, 11 februarie 2010, 15:19)

        Laur [anonim] i-a raspuns lui ella

        Din partea mea, pot sa ma incinereze si sa ma puna intr-o cutie de ness, intrucat nu imi va mai pasa. Conteaza ce faci in viata, nu ce mormant frumos ai dupa ce mori si te uita lumea.

        Din partea mea, sa se duca la dracu' cu catedrala lor cu tot si sa faca ceva mai util cu banii aia. Eu unu' n-am nevoie sa aprind o lumanare sau sa ma inghesui intr-o biserica daca vreau sa-mi manifest credinta. Sa dau o paine unei batrane nevoiase face mult mai mult.
        • -1 (1 vot)    
          cutia de ness (Joi, 11 februarie 2010, 17:06)

          sfantul sisoe [anonim] i-a raspuns lui Laur

          asa ai facut cu parintzii tai ?!
          ai grija sa nu patzesti ca keith richards, sa'l tragi pa tata-tau pe nas...:-(

          Dumnezeu sa ta aiba in paza !
      • +2 (2 voturi)    
        multumesc (Joi, 11 februarie 2010, 15:45)

        costin [anonim] i-a raspuns lui ella

        iti multumesc pentru comentariu!
        se vede in ce om frumos te-a transformat biserica si credinta pe tine!
      • +1 (1 vot)    
        La ce ti-e buna crucea la cap. (Joi, 11 februarie 2010, 15:51)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui ella

        Iar despre preotul care se r(o)aga, las-o moarta. Stie el ce viata am avut eu? Daca vrea n-are decat sa se roage pe gratis. Oare vre-un preot se va ruga fara bani pentru tine? E pacat sa arunci banii, decat la popa mai bine la saraci.
        De unde stii tu cum moare fiecare? Tu poti muri nu singur si nefericit ci impreuna cu familia ta in accident de masina daca conduci beat(si fericit).
        Zi-mi si mie cum influenteaza o lumanare aprinsa soarta unui mort?(cu citate din Biblie daca se poate). Nu e mai bun un neon sau un far de masina?
        Intunecat esti tu.
  • +17 (17 voturi)    
    prea mica (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:34)

    bab [anonim]

    E mult prea mică, încă vreo 20 m în sus şi pe lateral.
  • +14 (14 voturi)    
    evreu devin (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:36)

    marius [anonim]

    in sfarsit incepem cu infrastructura!
    de cativa ani ma dau evreu cand vine popa de Paste sau Craciun, cam asa de mare este increderea in biserica.
    de 400 milioane de euro construiau si finantau 40 de spitale, dar asta este biserica la noi.
    rusine!
  • +13 (13 voturi)    
    da (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:40)

    numa bine [anonim]

    Asa m-am gandit si eu ca e cel mai bine sa cheltuim 400++ mil euro.. nu-i asa ca religia e minunata?
  • +12 (12 voturi)    
    Pe banii cui (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:41)

    RTT [anonim]

    Cine a aprobat acest proiect? Pe banii nostri? Ca doar biserica e de stat. HUOOOO POPILOR, sta-v-ar in gat, cat Romania moare de foame!
  • +13 (15 voturi)    
    hmmm......Nu stiu altii cum sunt, dar eu... (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:43)

    fero1904 [anonim]

    ...Locuiesc intr un mic orasel de munt din judetul Harghita.Am ramas profund impresionat de biserica de cult reformat din localitate care in fiecare an primeste ajutoare din strainatate, haine si obiecte second in general plus cu ajutorul si mila enoriasilor au construit o cantina sociala prin intermediul careia aproximativ 30 de suflete sunt hranite zilnic.Acesta este un mic gest de caritatepe langa multe altele.
    In schimb mandra catedrala noastra catedrala ortodoxa din localitate (sunt roman si ortodox) strica banii pe decoratiuni care mai de care mai chicioase incepand de la slujba transimsa pe plasma (LCD) sistem surround de ultima generatie, microfoane wireless, gresie ultima strigare plus alte cele.Ca sa va faceti o idee despre mentalitate depasita.....azi maine o sa transmita slujbe online pe messenger ca oricum azi maine ramane goala biserica, nu mai frecventeaza mai nimeni in afara de cativa batranei.....trist
  • +17 (17 voturi)    
    exact de ce aveam nevoie (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:48)

    goe [anonim]

    Mai bine ati face altceva de banii aia,scoli,camine azile pt batrani etc...ca biserici avem destule la fel si preoti
  • +14 (14 voturi)    
    da-i urata :( (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:51)

    ... [anonim]

    cred ca Dumnezeu ar prefera bucurestiul vechi... cu biserica armeneasca, ruseasca, greceasca, italiana si foarte multe romanesti superbe.
    mastodontul asta arata de parca va scufunda partea aia de bucuresti in dambovita.
  • +9 (11 voturi)    
    Unde esti tu Jeshua, Doamne!? (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:57)

    ion [anonim]

    Cand vezi atata maretie si atata fala, atata somptuozitate si glorie lumeasca poti lesne sa te intrebi: oare unde mai este smerenia!? Si se mai poate oare numi acesta crestinism, fara smerenie?
  • +20 (20 voturi)    
    Rusine!! (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:57)

    Dan [anonim]

    In loc sa ajute oamenii nevoiasi din tara asta... biserica isi face monument. Cati oameni saraci ar putea fi ajutati cu 400 de milioane de euro? In timp ce oameni ccu posibilitati modeste, manati de valorile crestine isi ajuta semenii... biserica isi construieste palat! Un leu nu mai donez acestei institutii care a inlocuit altruismul propovaduit in Biblie cu manelismul autohton.
    • +5 (5 voturi)    
      activiştii propagandişti de partid PCR (Joi, 11 februarie 2010, 8:11)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      au fost înlocuiţi de preoţi, care mai întâi au fost de exemplu ingineri zootehnişti.
      Mai multe biserici decât şcoli şi spitale.
      Case parohiale pentru familii numeroase şi mai apoi biserica.
      Dar nimeni nu se uită la faptul că în Vest aceste construcţii faraonice nu se mai fac ?!
      Este încă o dovadă că la mentalitate suntem cu cca 1000 de ani în urma occidentalilor ?!
      • 0 (0 voturi)    
        arde bcurestiul ! (Joi, 11 februarie 2010, 17:10)

        sfantul sisoe [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

        dom florescu, util_izator, palatul lui nero l'a facut marele ateu ceausescu, care l'a ingropat pe tata'sau andrutza cu sapte popi.

        apropo de constructii de biserici mari, o vazusi p'aia dela lacul morii, aia pusa si sus ?

        aia nu'i ortodoxa, sper ca'tzi place. nu e a neamului nostru, e adevarat...

        Dumnezeu sa te aiba in paza !
  • +7 (11 voturi)    
    Mantuirea mintii neamului (Miercuri, 10 februarie 2010, 21:59)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Daca vor prinde finantare de la stat (sper sa prinda in domeniul asta finantare zero) dar dupa ce fostul ministru al (in)culturii si cultelor s-a opus la a fabrica o biserica ce nu foloseste la nimic odata la 3 zile a fost trimis in banca lui, dupa care a fost detronat si mai nou dat fiind ca cultura a nimerit pe mana unui ungur cultele depind direct de primul ministru repede tocator de bani (politicianul de dreapta care face politica de stanga sau macar populista) ma astept ca asemenea tampenie sa fie facuta in majoritate cu bani de la buget. O masura clara de reforma si anti-criza!
  • +12 (14 voturi)    
    Avem nevoie ! (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:01)

    Radu [anonim]

    De inca un loc linistit unde sa aflam ce inseamna evlavia si smerenia. Locul incare mita si spaga nu-si au locul si in care cei ce slujesc reprezinta un model demn de urmat.

    Toate astea ai mai multe sanse sa le gasesti in subsolul unui bloc decat intr-o biserica.

    Nu exista o exprimare acceptabila in public pentru sentimentele mele fata de fetele bisericesti...
  • +14 (16 voturi)    
    Dumnezeu nu e in biserici, ci in sufletul omului (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:04)

    bigbrother [utilizator]

    Mai bine preotimea s-ar intoarce cu fatza la enoriasi si ar face ceva pentru ei cu adevarat, in loc sa inalte lacase ce tin de megalomania unor oameni decat de slava lui Dumnezeu.

    Ce ajutor va aduce Romaniei acea catedrala? Cine are nevoie de aceasta catedrala, enoriasii sau preotii? Suma asta de 400 mil euro ar putea foarte usor fi folosita pentru a-i ajuta pe cei saraci si/sau batrani in loc sa fie bagati in niste ziduri, ar putea fi folosita pentru bisericile deja existente, pentru a creste nivelul de trai al preotimii in ultima instanta.

    Da, cum spunea si "preafericitul" mai sus, tichie de margaritar ne mai trebuie, in rest le-am rezolvat pe toate.
  • -14 (16 voturi)    
    Gresiti... (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:08)

    zexe [anonim]

    ...biserica v-a avea ce mintui si nu stiu daca v-a putea face fata,dupa ce Guvernul Romaniei a semnat aderarea la implementarea planului "CODEX AUREUS"
    Dupa aceasta ne trebuie multa...dar prea multa mintuire.Nu stiu daca o singura catedrala este de ajuns.Si mai mult de atit deja folosim ceva care nu s-a mai folosit nicaieri in lume pina acum,tratarea cu initium a culturilor agricole.Cautati ,cititi si va minunati.
    Astea da secrete de stat.
  • +15 (15 voturi)    
    sa faca ce vor (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:10)

    I [utilizator]

    dar banii de la buget trebuie sa fie zero!
    • +5 (5 voturi)    
      dorinte (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:08)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui I

      dar nu sunt 0. Statul deja a finantat proiectul pana acum
  • -20 (22 voturi)    
    piosenie (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:25)

    andrei [anonim]

    Gura,pacatosilor !Bine ca vreti ,cazinouri,bordeluri,carciumi si alte lucruri de pierzanie.Oricum voi nici nu cred ca mergeti la biserica,faceti numai pacate dand din gura.
    • +15 (15 voturi)    
      Piosenie ?? (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:08)

      nick [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Unde vezi tu urma de piosenie in construirea unui mastodont inutil, pe banii statului, cand totul este praf in tara asta ?
      Unde este piosenia salariului de peste 8000 ron al preafericitului, salariu de bugetar de altfel ??
      A decedat, de curand, tatal unui prieten si a venit un preapios popa sa-i faca slujba in ziua inmormantarii, inainte de a pleca spre cimintir. Dupa slujba au intrebat popa "cat ne costa, parinte ? cat trebuie sa dam si noi, ca oamenii?
      Popa, pios, a raspuns: "cat vreti dvs., 600 ron e minim"
      Cu alte cuvinte, piosenia, umilinta, smerenia si nu in ultimul rand mantuirea, merg mana in mana cu onorariile minimale.
      Daca un popa oarecare are tarif minim 600 ron pe ora, atunci preafericitul nostru patriarh poate sa spuna linistit referitor la costurile catedralei sale gigant:
      "400 milioane ? Un fleac, i-am mantuit!"
    • +2 (2 voturi)    
      prietene (Joi, 11 februarie 2010, 15:58)

      adi [anonim] i-a raspuns lui andrei

      am pus un comentariu mai sus, si eu sunt crestin ortodox si merg la biserica cat ajuta Dumnezeu, si tot nu vad rostul acestei megalomanii, intr-o vreme cand uite cata lume isi pierde credinta , mai mult motiv de scandal. Dumnezeu sa lumineze mintea celor care sustin acest proiect, ca uite faimoasele catedrale (vechi de cateva secole) din Franta cum trebuie sa le faca muzeu sua sa le vanda la arabi, ca-s goale... si nici piosii de greci nu o duc mai bine. Ajunge atata piatra, cladiri, astea se fac praf cu timpul (cum a zis si Hristos, "nu va faceti comori pe pamant"), mai bine are lucra la ADEVARATA BISERICA, Trupul lui Hristos, care este sufletul fiecarui om... Unde este smerenia Sf. Siluan Atonitul in 400 mil euro ?
  • +11 (11 voturi)    
    Dracu o sa intre in catredala asta!!!! (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:28)

    Sandu [anonim]

    Asta e catredrala dracului nu are nici o treba cu dumnezeu, daca era a lui dumnezeu facea una mica si de restul avea grija de sarmani . Rusine, 400 milioane de euro. Nesimtitilor ati auzit de cantine pentru saraci, de aziluri pentru batrani nevoiasi, de spitale pe langa biserici. Sa va fie rusine !!!
  • +6 (6 voturi)    
    zexe (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:39)

    Mofturi [anonim]

    zexe, pana la teoria conspiratiei te mananca gramatica.
    • -4 (4 voturi)    
      oare? (Joi, 11 februarie 2010, 5:22)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui Mofturi

      poate ca ma maninca gramatica dar sa vezi ce o sa maninci tu.
      A si inca ceva ,usturoiul si menta vor fi declarate droguri de categoria 3 si nu vor mai putea fi cumparate decit din farmacii..pe reteta.
      Medicina traditionala ,plafarurile vor fi interzise.
      ETC.
  • -15 (17 voturi)    
    Catedrala e necesara (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:43)

    silviu [anonim]

    Bucurestiul are nevoie de o catedrala reprezentativa(la Paris e catedrala Notre Dame,la Roma Catedrala San Pietro,la Moscova Catedrala Iisus Mantuitorul(construita pe timpul presedintelui Ieltan),la Constantinopol,Sfanta Sofia,la Ierusalima Biserica Sfantului Mormant).O astfel de catedrala ar putea deveni si un important obiectiv turistic dincolo de dimensiunea ei religioasa.In plus la hramul catedralei actuale de pe Dealul Mitropoliei,de Sf Dimitrie si la Pasti catedrala e neincapatoare si slujba trebuie facuta afara.De aceea consider ca e binevenita aceata catedrala..Din cate am citit pe site-ul basilica.ro se doreste ca ea sa fie finalizata si sfintita in 2015(cand se implinesc 90 de ani de cand BOR a devenit Patriarhie)
    Se plang multi de pe forum ca Biserica nu se implica in activitati sociale,ceea ce nu e adevarat.Face mai mult decat statul chiar in acest domeniu.De exemplu numai in 2009 Patriarhia a cheltuit pentru activitati social-filantropice circa 450 miliarde lei vechi(45 milioane RON).Dar presa nu vorbeste despre lucrurile astea,e interesata numai de catedrala
    • -10 (10 voturi)    
      Nevoie (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:41)

      silviu01 [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      Da, intr-adevar ca este nevoie de o Catedrala dar macar sa fiu una reprezentativa nu doar o copie la scara mai mare a unei biserici dintr-un sat oarecare. Ar trebui sa schimbe proiectul si sa faca ceva ce sa iasa in evidenta si sa devina o imagine pentru Romania.
      • -10 (10 voturi)    
        Fiecare zona a Romaniei va fi reprezentata (Joi, 11 februarie 2010, 0:23)

        silviu [anonim] i-a raspuns lui silviu01

        Se vor imbina toate stilurile arhitecturale (moldovenesc,muntenesc,aredelenesc si din Banat).Vor fi icoane cu sfinti care sa reprezinte fiecare zona(pt Bucuresti ar putea fi Sf Dimitrie,pt Moldova Sf Parascieva,pt Banat Sf Iosif cel Nou de la Partos)
    • +9 (9 voturi)    
      logica nene (Joi, 11 februarie 2010, 3:05)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      1. nu stiu daca ai auzit de biserica franciscana de la sumuleu ciuc unde vin peste 300.000 de pelerini de rusaliile catolice, si normal ca nu incap in biserica, nu i-am auzit sa-si faca o catedrala unde sa intre 300 k de oameni ca sa nu stea pe dealuri la slujba
      2. obiectiv turistic zici? sirbii au terminat catedrala sf. sava in 2003, in prezent cea mai mare biserica ortodoxa din lume (ca volum). ia spune-mi ai auzit pina acum? oare cum a revigorat respectiva catedrala turismul din serbia?
    • +5 (5 voturi)    
      Romania (Joi, 11 februarie 2010, 7:29)

      Yov [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Romania are nevoie de un transplant de popor.

      Devine din ce in ce mai clar: comunismul nu a fost decat o specie a prostiei si neghiobiei noastre. Spate in spate, Casa Poporului si aceasta bisericuta hipertrofiata metisata cu un bloc din titan de jumate de miliard, ambele niste catedrale inaltate imbecilitatii acestui popor de rupti in cur.

      Ceausesti suntem cu totii, vorba Adei Milea.
  • -12 (14 voturi)    
    continuare (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:47)

    silviu [anonim]

    Iata ce spune raportul de activitate pe anul 2009 al BOR care poate fi gasit pe site-ul mentionat in stire(agentia basilica a Patriarhiei)
    "Activitatea social-filantropică a fost desfăşurată în Biserica Ortodoxă Română de 3167 persoane: 29 consilieri sociali, 33 inspectori eparhiali, 141 asistenţi sociali teologi, 273 persoane cu studii de specialitate, 56 lucrători sociali, 2192 voluntari şi membri ai comitetelor filantropice şi 443 din alte categorii de personal. În anul 2009 s-au înfiinţat 49 de instituţii de protecţie socială, ajungându-se la un total de 394 (88 aşezăminte pentru copii, 89 aşezăminte pentru vârstnici, 65 centre pentru asistenţa familiilor şi persoanelor aflate în dificultate, 92 cantine şi brutării sociale, 25 centre medico-sociale şi policlinici, 14 centre de diagnostic şi tratament pentru persoane cu nevoi speciale, 6 centre pentru persoane fără adăpost, 4 centre pentru victimele violenţei familiale şi agresori, 2 centre pentru victimele traficului de persoane şi 9 grădiniţe şi centre educaţionale). De serviciile şi proiectele sociale desfăşurate în eparhii (335 programe sociale) au beneficiat peste 629.459 de persoane, dintre care: 152.270 copii, 26.324 persoane cu dizabilităţi, 333.882 persoane vârstnice şi 116.979 familii sărace. Pentru susţinerea acestor activităţi social-filantropice s-au cheltuit aproape 45.000.000 lei"
    • +8 (12 voturi)    
      pomeni facute de BOR (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:04)

      necredinciosul [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Daca imparti 45 mil la 629000 persoane care au primit ajutor in 2009 revine dupa umila mea parere mai putin de 100lei/persoana/an.
      pentru cei saraci este egal cu zero . nici macar de o masa calda pe luna in 2009.
      Nu mai dati cifre cu milioane sa para frumos si mult ca mai e unii care stiu ceva aritmetica si va faceti de ris cu atita "bunavointa". Am zis si eu, n-am dat cu parul.
    • +10 (10 voturi)    
      Donatiile (Joi, 11 februarie 2010, 1:44)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Sunt curios daca pe site-ul mentionat de tine sunt afisati si banii stransi de BOR din donatii.
      Cand sunt atatea manastiri si biserici ce au nevoie de reparatii capitale, BOR se apuca sa construiasca o catedrala de 400 mil euro. Oare cu banii aia nu era mai bine sa repare toate manastirile si bisericile? Sau pentru alea se gasesc alti fraieri sa doneze. Stie oare cineva care este averea BOR. Ultimele date vorbeau despre o avere de peste 800 milioane euro.
      Mi se pare absurd ca statul sa contribuie cu bani la aceasta constructie. Aceasta cladire este a bisericii ortodoxe, nu a poporului roman (sunt si alte religii prezente pe teritoriul Romaniei). Nu vad de ce banii mei din taxe si impozite se duc la acest proiect.
      Si nu plange tu de mila BOR. Preotii sunt cei mai mari jepcari din Romania. Nu dau nici macar un scuipat pe tine daca nu le bagi ceva in buzunarul ala ce le ajunge pana la genunchi (insuficient de adanc tinand cont de cati bani pirmesc intr-o zi). Nu m-ar mira ca intr-o zi sa scoata popa un aparat POS sa trec cardul prin el. Sa se uite "credinciosii" putin prin curtile bisericilor. La ce masini au preotii, ar concura cu succes la un salon international de automobilism.
      Biserica nu mai reprezinta decat o institutie avida dupa bani iar preotii sunt niste simpli escroci.
      Ma astept acum la niste replici acide din partea credinciosilor.
      Daca chiar exista o persoana acolo sus in ceruri care este atotstiutoare, atotputernica, bla bla bla (uitandu-ma cate nenorociri sunt in lumea asta) as sfatui-o sa-si dea demisia. Se vede cu ochiul liber ca nu-si face treaba cu trebuie.
    • +4 (4 voturi)    
      Cheltuieli in 2009 = 10% din catedrala... (Joi, 11 februarie 2010, 13:11)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Daca ar fi costul catedralei doar 10% din valoarea activitatilor filantropice pe un an, nu cred ca avea cineva ceva de reprosat, dar atunci cand o cladire costa cat binefacerile pe 10 ani, mi se pare ca se exagereaza...
      PF Daniel s-ar putea sa se aleaga doar cu hula, in loc de laude, daca incearca sa faca doar o ctitorie ce se incadreaza la "cea mai mare...", in locul unei ctitorii care sa ajute intr-adevar oamenii...
  • -15 (15 voturi)    
    Să donăm cu toţii pentru Catedrală! (Miercuri, 10 februarie 2010, 22:58)

    dumi [anonim]

    Orice sumă e binevenită.
    "Câte biserici sunt aici? Multe, câtă credinţă!" (Eugen Barbu, Princepele). Rugăm Patriarhia să ne indice un cont în care să putem dona, fiecare după posibilităţi. Dacă suntem aici după sute de ani de istorie grea, e numai datorită Ortodoxiei.
    • +5 (5 voturi)    
      n-ar fi mai bine... (Joi, 11 februarie 2010, 9:57)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui dumi

      sa viram salariul direct in contul patriarhiei? asa vor avea banii necesari sa isi construiasca cate catedrale vor. Noua sa ne dea doar o zeama calda, ca doar biserica are grija de cei nevoiasi
    • +3 (3 voturi)    
      Nici vorba! (Joi, 11 februarie 2010, 12:20)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Datorita inaintasilor nostri suntem aici. Nu numarul de biserici si catedrale fac un popor mai mult sau mai putin credincios.
  • +14 (14 voturi)    
    Popor de ignoranti (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:22)

    Cocolina [utilizator]

    Simtamantul religios al romanilor e nemasurat. Nu exista sarbatoare, nu exista biserica nou construita sau renovata, nu exista moaste ce trebuie pupate unde pios sa nu se calce credinciosii in picioare. De altfel, nu exista nici domeniu unde biserica sa nu aiba nimic de spus. De la pasapoarte biometrice la asigurari sociale, de la acceleratorul de particule la ultimele controverse medicale, biserica si toti credinciosii (prin ea) au o parere.E un spectacol de adanca simtire spirituala cand vezi doamne de altfel respectabile impingand doamne la fel de respectabile, sarind cu picioarele pe pridvorul de-abia zugravit al bisericii, domni injurandu-si cu evlavie semenii care s-au bagat in fata lor la coada (sau nu) sau doamne elegante tipand ca din gura de sarpe ispititor ca si-au pierdut cercelul/pantoful/poseta/copilul. Credinta se manifesta prin coate bine plasate in coastele celorlalti, prin imbulzeala la usa bisericii, ca doar in rai se intra cu forta.

    Bineinteles, de la biserica se pleaca si cu o amintire. O lumanare subtilizata strategic dintre cele ale preotului, panglicile sau florile de pe cruce, mobilul vecinului de inghesuiala. Dar hai sa zicem ca asta nu e regula. Regula e insa cand domnisoare strident machiate si domnisori cu lanturi de aur gros cat degetul la gat isi rup o ora din programul lor nocturn pentru a trece pe la biserica de pasti, inainte de a merge in club.

    Intr-o tara unde copiii nu au posibilitatea sa invete in scoli decente,unde mii de familii nevoiase isi duc zilele intr-o saracie crunta,unde oamenii mor cu zile in spitalele ce nu reusesc sa scape de colapsul financiar,unde cei care au muncit o viata acum nu reusesc sa traiasca decent din pensii..noi ne mai gandim sa ridicam beserici,catedrale si turnulete pana la cer....pt asa ceva se gasesc mereu bani .
    Ca la noi la nimeni...in mileniul III sa fii inca atat de bigot si incuiat incat sa crezi in dogme si aberatii religioase penibile!
    Fericiti cei saraci cu duhul!
    Impotriva prosti
  • +12 (12 voturi)    
    MI-E GREATA (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:35)

    greata [anonim]

    si nu doresc sa platesc aceasta catedrala din banii mei? de ce nu se poate?
    • +8 (8 voturi)    
      si mie (Joi, 11 februarie 2010, 1:32)

      conscab [utilizator] i-a raspuns lui greata

      Nici eu nu vreau sa platesc din banii mei asa ceva; nu vreau sa contribui la ridicarea unui ALT monument inchinat naivitatii si ignorantei !!!
  • +7 (7 voturi)    
    catedrala (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:35)

    florin [anonim]

    ar fi avut curaj BOR SA CONSTUIASCA catedrala pe timpul lui Ceausescu? ce a facut BOR cind biserica SF VINERI a fost demolata? Cu acesti bani puteau face un spital pt. nevoiasi ,cantine, azile pt.batrani si sa renoveze vechile biserici si manastiri din tara.
    La cununii, botezuri si inmormantari daca nu dai tariful cerut nu se uita la tine.
    Ma mir cum BOR mai este pe primul loc in increderea romanilor? Cred ca se confunda BOR cu adevarata credinta in DUMNEZEU. PACAT!!
  • +11 (11 voturi)    
    Mentalitatea invechita a ortodoxismului (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:39)

    ELI [anonim]

    Catolicii accepta solutii pentru arhitectura bisericilor nou construite adaptate cerintelor si tendintelor timpurilor noastre.

    Ortodoxia face bisericile cu acelasi sablon de secole. Inovatia nu exista in dictionarul crestin ortodox. Pentru ca Preafericitul si/sau compania aleg solutia dupa nr. de turle. Aceasta este dovada care-ti sare mereu in ochi cand vezi o biserica nou facuta ca ortodoxismul a ramas secole in urma cu mentalitatea si ca e condus de dinozauri.

    Despre inutilitatea investitiei in acest moment de criza cand siguranta zilei de maine e egala cu zero...e inutil sa mai mentionez.
  • -9 (9 voturi)    
    activitatea sociala a BOR 2009 (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:39)

    Costin [anonim]

    Pentru cei doritori sa afle ce face BOR pentru batrani, copii s.a.m.d, iata un extras din raportul pe 2009: ” [functionarea a] 394 asezaminte social-filantropice, dintre care: 88 asezaminte pentru copii, 89 asezaminte pentru varstnici, 65 de centre pentru asistenta familiilor si persoanelor aflate in dificultate, 92 cantine si brutarii sociale, 25 centre medico-sociale si policlinici, 14 centre de diagnostic si tratament pentru persoane cu nevoi speciale, sase centre pentru persoanele fara adapost, patru centre pentru victimele violentei familiale si agresori, doua centre pentru victimele traficului de persoane, noua gradinite si centre educationale etc. De serviciile si proiectele sociale desfasurate in eparhii (335 programe sociale), in anul 2009 au beneficiat 629.459 persoane, din care: 152.270 copii, 26.324 persoane cu dizabilitati, 333.882 persoane varstnice si 116.979 familii sarace etc.
    in anul 2009, pentru sustinerea activitatilor social-filantropice si sprijinirea celor asistati si a sinistratilor, la nivelul Patriarhiei Romane, s-au cheltuit aproximativ 45.000.000 lei“.
    • +3 (3 voturi)    
      ..... (Joi, 11 februarie 2010, 8:47)

      sosos [anonim] i-a raspuns lui Costin

      cu bani de la buget, bani din specula, bani din spagi (ma indoiesc), cu bani din "afaceri".... ca nu inteleg sursele de finantare....., sau poate le-a tiparit imprimeria din ceruri niste bancnote.......
  • +10 (10 voturi)    
    Catedrala Mantuirii = monument al desertaciunii (Miercuri, 10 februarie 2010, 23:42)

    caplimpede [utilizator]

    BOR si-ar propune mai bine prin fapte de iubire fata de aproapele aflat in suferinta si nevoie (saraci, bolnavi, orfani, victime ale violentei si altii asemenea) sa-si dovedeasca spiritul crestin! A devenit incredibila, sfidatoare si intolerabila opulenta clerului ortodox: munti de bani ingropati in straie, in decoratiuni luxoase, in calatorii/pelerinaje, in tot felul de simpozioane si paranghelii. BOR sa-si propuna sa-L slujeasca pe Hristos slujindu-l pe aproapele, iar nu slujinduse pe sine insasi, prin astfel de proiecte megalomanice!
  • -12 (12 voturi)    
    Frate supărat, (Joi, 11 februarie 2010, 0:02)

    dumi [anonim]

    Ortodoxia nu te judecă, ci te primeşte! Vino cu noi!
    • +4 (4 voturi)    
      Frate spalat pe creier, (Joi, 11 februarie 2010, 9:38)

      nick [anonim] i-a raspuns lui dumi

      ramaneti voi in mantuirea voastra vesnica, dar nu pe banii statului, adica si pe-ai mei.
      Ortodoxia nu te judeca, zici ?? Ha, ha, ce amuzant!
      Si da, te primeste, pentru ca are nevoie de banii tai, pentru mantuirea ta, evident.
    • +1 (1 vot)    
      Unde? (Joi, 11 februarie 2010, 12:16)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Ca asta nu ne-ai spus...
  • +8 (8 voturi)    
    era normal (Joi, 11 februarie 2010, 0:04)

    cocosila [utilizator]

    cele mai putrede natii sunt si cele mai religioase ...
  • +8 (8 voturi)    
    Megalomanie (Joi, 11 februarie 2010, 0:08)

    Sgt. Pepper [anonim]

    Din pacate asta e realitatea in Romania: ca mentalitate populatia este cel putin 50 daca nu 100 ani in urma tarilor civilizate. Avem acest lider al BOR obsedat cu propria imagine cu un nivel de educatie scazut care vrea sa ramana in istorie printr-o cladire, pentru ca altceva intelectul lui nu poate lucra. Nici vorba de lucrarea Domnului, compasiune, ajutor pentru cei dezavantajati, BOR nu se injoseste cu asta, este doar la conducerea tarii, e un pol de putere.
    Acum problema asta cu megalomania prinde bine cu multi pentru ca atinge si coarda nationalista si slava Domnului nu ducem lipsa nici de asta.
    Adica sa aratam strainatatii ca putem: nu putem sa construim o societate normala dar suntem campioni la ridicat aberatii arhitectonice.
    Ce mai poate fi spus: ura si mult succes la al XIV-lea congres!
  • +8 (8 voturi)    
    ciudat (Joi, 11 februarie 2010, 0:32)

    marius [anonim]

    Cu cat sunt mai multe biserici(ma refer la nr lor din 90 pana acum) nr de credinciosi scade continuu.
    Sunt convins ca nu sunt de vina bisericile,poate slujitorii ...?
    • +2 (6 voturi)    
      mai e ceva (Joi, 11 februarie 2010, 1:29)

      liana [anonim] i-a raspuns lui marius

      in schimb se duc sa l vada pe purice (care nu si ia tratamentu). eu cred ca e ceva neinregula si cu credinciosii. parerea mea.
  • -11 (11 voturi)    
    E ok cred (Joi, 11 februarie 2010, 0:45)

    ion [anonim]

    O cladire simbol care sa apara in toate brosurile turistice cu Romania. Oricum mai misto decat Casa Poporului. Sa nu uitam ca, biserica din Barcelona cea cu 4 turnuri e probabil cea mai emblematica cladire din Spania.
    Sa fiu scuzat pentru abordarea asta nefireasca.
    (E totusi frumoasa treaba asta)
    • +2 (2 voturi)    
      ups. O noua Sagrada :)) (Joi, 11 februarie 2010, 12:55)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ion

      Singura diferenta ar fi ca Sagrada Familia a fost ridicata acu' 100 si ceva de ani de Gaudi si arata ca un monument nu ca o cutie de conserve cu capac de sclipici. Am mentionat perioada in care a fost ridicata pentru a se putea face o analiza a contextului. Nu cred ca cineva are ceva special impotriva existentei acestei catedrale. Ceea ce ne framanata sunt conditiile actuale, de unde vin banii, unde se face catedrala etc. Sa vorbim despre ea dupa ce reformam educatia, sanatatea statul etc.
    • 0 (0 voturi)    
      La pretul asta trebuie s-o viziteze 100.000.000 (Vineri, 12 februarie 2010, 13:31)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui ion

      de turisti ca sa merite(la 4 dolari /turist).
      Gandeste omule!
      • 0 (0 voturi)    
        Re: (Vineri, 12 februarie 2010, 16:16)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Alui

        Pai nu neaparat vizitatori ai bisericii. In orice prezentare a Bucurestiului pe Cnn sau bbc apare casa poporului si cam atat. La fel si pe brosuri. Este nevoie de cladiri simbolice. Pana la urma si Turnul Eiffel nu are justificare doar prin numarul de turisti care se urca in el - E emblema Europei.
        Poate nu e momentul oportun, dar zic ca la evaluari mai ample s-ar putea sa nu rezulte un dezastru atat de mare cat este perceput pe net.
        400 milioane e 50 km autostrada. Oare cati sunt banii Patriarhiei pana la urma?
        Se creaza locuri de munca cu biserica, dupa inaugurare am impresia ca o sa fie un val mare de vizitatori, care inseamna si cazari la hotel si donatii nu numai taxa pe intrarea in biserica.
        Da parca ar putea avea o arhitectura mai interesanta. Cam multe turle, parca e kitchoasa.
        Oricum toti care mi-au dat minusuri vor urma sa fie judecati aspru pentru ca au grait impotriva domnului.
      • 0 (0 voturi)    
        Completare (Vineri, 12 februarie 2010, 16:51)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui Alui

        Ideea ar fi Catedrala sa nu fie doar o alta biserica de 20 m inaltime cu 2,3 turle din Slatina, Braila, Severin sau Resita.
        Ar trebuie sa fie megalitica ca sa capete un statut mai deosebit, de obiectiv turistic si de ce nu chiar de pelerinaj ca mai sunt si religiosi. Sper ca e. Oricum e cu 20 m mai inalta decat Intercontinentalul.
        Dar de ce imaginea din acest articol nu este la fel cu cele gasite pe google-images? Arata mai interesanta acolo.
  • +11 (11 voturi)    
    Catedrala nebuniei si megalomaniei religioase (Joi, 11 februarie 2010, 1:28)

    conscab [utilizator]

    mi-e greata.
    Macar de ar fi doar din banii lor, pe teren prvat.
    Dar o parte sunt banii nostri si e pe spatiu public.
    • 0 (0 voturi)    
      CATEDRALA , SIMBOL AL CREDINTEI. (Marţi, 19 iulie 2011, 12:30)

      augustino [anonim] i-a raspuns lui conscab

      ce sa povestesc...sunt din banii nostrii...se trezesc unii de abia acum.......dar de la revolutie pana acum......cate nu s-au facut cu banii nostrii, sau mai bine spus, in ce directii sau dus.....asta n-a vazut nimeni.......atata galagie.. bine k se face...adevaratii crestini n-ar blama ceva ce sa construieste, ci mai degraba ceva ce se darama..nu??
      Sa le dea DUMNEZEU sanatate sa o vedem gata.
      Doamne Ajuta !!!
  • +4 (6 voturi)    
    da' ceva icbm-uri nu? (Joi, 11 februarie 2010, 4:37)

    calugaru' vaxile [anonim]

    propun ca noua catedrala sa fie dotata cu silozuri de icbm-uri care sa fie lansate in fiecare an, de hramul catedralei, spre vreo tara musulmana sau spre israel. preferabil spre iran. in acest fel, dupa protectorul europei (as ever, da' minus rusia, ca aia e nasoi) prin instalarea scutului american, ortodocsii romani vor actiona si ofensiv intru razboiul pentru pacea lui dumnezeu.
  • +5 (5 voturi)    
    Scut avem, mantuirea ne mai lipsea! (Joi, 11 februarie 2010, 5:50)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Desi nu i-am auzit niciodata pe burduhosii puturosi cu sutana sa explice ce e aia mantuirea, vad ca ei o tot tin una si buna cu cacatedrala lor, care tot nu-nteleg ce si cum o sa faca...
  • +7 (7 voturi)    
    Ce hidoșenie.... (Joi, 11 februarie 2010, 7:47)

    mamacerghida [utilizator]

    ...și câtă deșertăciune în mastodontul ăsta!! Apropos, prin ce parte se intră pentru mântuirea “la grămadă”?! Intrăm toți deodată sau pe rând?! Se plătește la intrare sau e gratis?! Mutu are voie să intre?! Unde e loja lui Jiji?! Unde va fi cârma lui Băse, pe dreapta?! Pe Monica Columbeanu nu o zidiți ca să țină hardughia?!
  • +4 (4 voturi)    
    Mantuirea neamului? (Joi, 11 februarie 2010, 8:57)

    BEDE [anonim]

    Nu am intalnit prin Biblie conceptul de "mantuirea neamului". Acolo mantuirea este prezentata ca fiind ceva care se capata individual. Se vede ca onor' clerul ortodox pretinde a avea puteri deosebite ca sa mantuiasca neamul. Costa cam scump pretentiile clerului... Asta cand apostolii Petru si Pavel, in vremea lor puteau spune: "aur si argint n-am", si chiar ca nu au avut, si au platit cu viata pentru credinta lor. Pe cand onor' clerul ortodox (ca sa nu vorbim de cel catolic, care e si mai si!) traieste pe seama naivitatii oamenilor care-si inchipuie ca locurile alea declarate "sfinte" i-ar putea face sa capete trecere inaintea lui Dumnezeu...
    Hai sa ne mandrim si noi cu ceva, ca sa ne comparam cu catedralele din tarile occidentale care au fost construite, multe dintre ele, cu peste 500 de ani in urma si pe taxele mari percepute de la oamenii care ajungeau pe atunci sa nu prea aiba ce manca.
    Cine o sa plateasca pretul?
    • 0 (0 voturi)    
      Neamurile in Biblie (Joi, 11 februarie 2010, 21:07)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Ar fi multe exemple, uite aici numai unul:
      "Si se vor aduna inaintea Lui toate neamurile si-i va desparti pe unii de altii, precum desparte pastorul oile de capre. (Mat.25:32)"
  • +5 (5 voturi)    
    MEGALOMANIA BOR !!! (Joi, 11 februarie 2010, 9:01)

    stan papuse [anonim]

    o sa platim cu totii pentru ea , construind un lucru care n-are nici o legatura cu spiritul romanesc . Va servi doar ambitiile de marire a unor clerici care n-au nici o legatura cu Dumnezeu . In plus va fi inca un lucru care va bulversa circulatia in capitala pentru ani de zile !
    E o PROSTIE !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Tara (Joi, 11 februarie 2010, 9:17)

    root [anonim]

    ....arde si biserica se piaptana.
  • +5 (5 voturi)    
    bani de la bujet, vrem si noi.............. (Joi, 11 februarie 2010, 9:54)

    capatu` satului [anonim]

    mitropolitul Dobrogei este cercetat penal si exista indicii clare ca a savarsit diverse infractiuni cu sprijinul BOR, care pana la acest moment nu a luata nici o masura de sanctionare - cum o sa sanctioneze cineva un mitropolit, el este un sfant pe pamant - sigur ca procurorii si politistii pacatosi nu se grabesc cu ancheta; cum sa faca pushcarie o inalta fata bisericeasca ??!!...
    mitropolitu` de Cluj si episcopu` de Alba Iulia au povestit pe la securitate tot ce au aflat de la enoriasi in timpul spovedaniei, ca doar nu credeati ca o sa transmita catre Dumnezeu ceea ce au aflat de la credinciosi............
    shi ca sa fie totu` complet, avand in vedere ca inaltii ierarhi ortodocsi au renuntat la bani si la celelalte lucruri lumesti, natiunea romana s-a gandit sa-i rasplateasca bine pt. efortu` depus; astfel parlamentu` prin legea 330/2009 a fixat pt. inaltii ierarhi, in anul 2010, urmatoare sume lunare de la bujetu` de stat:
    - patriarh: 8.248,50 ron;
    - mitropoliti: 7.755 ron;
    -arhiepiscop: 7.614 ron.....
    in afara de acesti bani se platesc anual in tot judetu` din tara - din banii consiliilor judetene - intre 50 - 100 mld. lei vechi pt diverse bisericii......
    normal ca nu sunt bani pt. scoli, spitale, protectia copilului, si alte cheltuieli locale - bine ca sunt bani pt. credintza stramoseasca..........
    profesorii si invatatorii trebuie sa isi reduca numaru` ca-i criza, oamenii mor in spitalele din tara pt. ca nu exista o pastila de antibiotic, bugetarii trebuie sa fie de acord sa isi reduca efectivele cu vreo 100.000 de oameni si sa acccepte reducerea salariului............
    in schimb patriarhia ne anunta ca banii nu sunt o problema - bujetu` de stat si noi impreuna cu el putem suporta inca o investitie religioasa de 400 mil euro, in afara binenteles de sumele incasate lunar de la buget, daniile de la fiecare slujba religiosa si taxele pt. botez, nunta,......cel mai bine ar fi sa trecem la ateism, sigur ar fi mai ieftin.......
    • +2 (2 voturi)    
      nu chiar (Joi, 11 februarie 2010, 11:20)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui capatu` satului

      Poti sa treci la ateism dar nu e mai ieftin pt ca Romania e cu susul in jos. Si noi cei care suntem atei platim taxe din care se face mall-ul asta pt "inaltele fete bisericesti".
    • 0 (0 voturi)    
      auzi ...crestine? (Marţi, 19 iulie 2011, 12:46)

      augustino [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

      pai tu vezi doar :patriarhul,mitropolitii,arhiepiscopii..???? atat???
      patriarhul e unul singur
      mitropoliti sunt cativa 5 sau 6
      arhiepiscopi 10 pana la 15.........de parlamentari ai auzit..de senatori,deputati etc???
      SUNT SUTEEEEEEEEEEE....
      de salariile lor, cu premii de urne , transporturi, vacante ...etc???.....de astia nu zici nimik??? acolo e risipa frate......nu unde o vezi tu...
      IAR DACA ESTI CRESTIN COMPORTATE K ATARE... Doamne Ajuta !!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Referendum (Joi, 11 februarie 2010, 10:02)

    Cezar_T [utilizator]

    Poate organizam si un referendum cu ocazia asta. M-as duce cu placere la vot.
    • -1 (1 vot)    
      ref referendum (Joi, 11 februarie 2010, 16:45)

      sfantul sisoe [anonim] i-a raspuns lui Cezar_T

      atzi pierde iar.

      jos comunizmul !
  • +7 (7 voturi)    
    De ce sa platesc eu (Joi, 11 februarie 2010, 10:04)

    arabu [anonim]

    Si sotia mea, si parintii mei??? Toti suntem catolici, dar nu asta e problema. Daca ar fii vorba de o scoala sau spital mai inteleg, dar sa mai facem inca o Casa Poporului pentru acesti fosti turnatori??? Tocmai acuma cand lumea moare de foame???
  • +3 (3 voturi)    
    ce-i lipseste chelului! (Joi, 11 februarie 2010, 10:12)

    Dr Marutza [anonim]

    Cu banii bagati in aceasta constructie mamut, biserica si statul ar putea face mumlte pentru amaratii neamului: locuinte, crese, scoli ,spitale, drumuri etc. Dar nu! boala gigantismului e molipsitoare, se vede treaba! Credinciosii adevarati se roaga si in fata unei singure icoane, n-au nevoie de genul asta de colosi.Modestia, ajutorarea celor in nevoie sunt precepte propovaduite de religia crestina, dar pre-inaltii sai slujitori au cam uitat de toate astea! Si ne mai miram ca in Romania de azi unii, cu o mana fac cruci si temenele in fata icoanelor, iar cu alta fura cat pot sau inseala fara scrupule?!
  • +6 (6 voturi)    
    SISTEMUL SANITAR E IN COLAPS !!!! (Joi, 11 februarie 2010, 10:19)

    stan pepuse [anonim]

    iar noi construim mega-catedrale de 400mil EUR !!! Unde-i Dumnezeu in povestea asta ?
  • +3 (3 voturi)    
    Despre Catedrala... (Joi, 11 februarie 2010, 10:45)

    Seba [anonim]

    As dori sa va aduc la cunostiinta urmatorul lucru...
    Catedrala din Arad, nu zice nimeni frumoasa, a imbunatatit aspectul arhitectural si urbanistic al "infloritoarei noastre urbe pastorita de finutzul Falca", a costat o galagie de bani. Bani proveniti din bugetul local, bugetul judetean, bugetul populatiei. Cum? Adica cele doua bugete si bugetul nostru, donatii... Adica practic am dat bani de mai multe ori, deci bani publici! Frumos... Dar nu aici ar fi atata problema... Spitalul TBC din Arad este gazduit de catre o cladire apartinand BOR. Unde e baiul? Pai i-au amenintat ca ii scot afara... De ce? Pentru ca nu a avut Ministerul Sanatatii banii necesari pentru plata CHIRIEI! Apai asta nu e nesimtire? Adica oamenii doneaza bani pentru lacasurile lor de cult, pentru dezmatul unora din Manastiri, nu generalizez, departe de mine, iar ei "ecumenicii evlaviosi" urla ca nu is primesc banii si ameninta cu scoaterea in strada a bolnavilor. S-a intervenit local, central si s-a rezolvat problema. Cum? Marindu-se chiria si achitarea integrala. Apoi astora sa le dau eu bani? Dumnezeu nu se gaseste neaparat intr-o biserica... se gaseste in sufletul nostru si in faptele pe care le facem. Pacat ca oamenii au fost dintotdeauna orbiti de ceea ce inseamna "religie". Religia e propovaduita de oameni... Omul fiind imperfect prin natura sa...
  • +4 (4 voturi)    
    statistici (Joi, 11 februarie 2010, 10:58)

    Lolek [anonim]

    Citeste oare vre-un popa "preafericit" comentariile de mai sus?

    Am numarat eu, din 93 de comentarii numai vo 80 de persoane a trimis BOR-ul la origini, daca-mi este permisa exprimarea. Linia comuna poate fi sintetizata cam asa: "tichie de margaritar".

    Dar, nu-i asa, dupa o "activitate social-filantropica" atat de intensa (pentru a cita unul din comentatorii de mai sus), merita si biserica sa-si faca niste "mici placeri lumesti", precum o catedrala de 400 milioane de euro... Pana si Doamne-Doamne s-a odihnit in ziua a 7-a. Sau a baut o bere? Sau si-a luat un mertzan? Eventual cu nr. B-02-HAR, sa nu fie confundat cu Scaraotzchi la semafor...

    Pfff!
  • +4 (4 voturi)    
    Absurd tipic romanesc (Joi, 11 februarie 2010, 11:29)

    florin [anonim]

    Proiectul este unul de prost gust,mai ales ca suntem in 2010. Dar mintea clerului in frunte cu patriarhul, atata poate sa cuprinda. Atata timp cat crestinul de rand se duce la preoti pentru orice sfat, ei se cred medici, arhitecti, politicieni, artisti si mai ales critici de arta. Rezultatele se vad, au mutilat o tara cu tot ce au construit dupa 1989. Catedrala Mantuirii Neamului vine sa inlocuiasca, tancul sovietic, statuia lui Lenin si altele, dar cum? Tot cu o demonstratie de forta si de orgoliu, insa de slaba calitate artistica, care sa aduca deservicii de imagine neamului. A se vedea statuia lui Funar de la Cluj care l-a pocit pe Avram Iancu din asa zis patriotism. Intr-un fel s-a figurat pe el pentru ca asa a considerat el atunci, iar azi si maine noi trebuie sa suportam rusinea.
  • +3 (3 voturi)    
    Interesant... (Joi, 11 februarie 2010, 11:37)

    Cristi [anonim]

    Sunt atatea monumente istorice (printre care si multe biserici) care stau sa se prabuseasca sau sunt in paragina iar noi (de fapt ei) continuam intr-un fel sau altul constructiile megalomanice ale regimurilor dictatoriale. Avem o "Casa a poporului" (sic!), cea mai mare cladire (ca suprafata construibila) din lume (sper sa nu ma insel) iar acum "minti luminate" si "fete bisericesti" (de ce le-or fi zicand asa?) s-au gandit ca daca construiesc o "Catedrala a mantuirii neamului" (sic) ne mantuim cu totii, pana la ultimul! Penibil! De asa ceva acest popor NU are nevoie!!! E rusinos! Sunt tare curios... Cine a venit cu aceasta idee nastrusnica, aberanta? Si cine profita in urma acestei "afaceri"? Pentru ca totul este o afacere. Nici vorba de credinta si Dumnezeu! Sa fim seriosi!
  • +3 (3 voturi)    
    Catedrala (Joi, 11 februarie 2010, 12:01)

    calin [anonim]

    Oripilant proiect, dupa ce ca nu este la o scara umana, este si hidos.
    Un monstru construit in arhitectura de acum cateva secole si care va fi integrat in peisaj ca nuca-n perete.
    Biserica nu va evolua niciodata in Romania, precum natiunea.
    Fara a mai vorbi de bugetul alocat si cheltuit pentru aces proiect aberant.
    Buget prin care se puteau ajuta oameni ce au dificultati (si nu sunt putini) . Biserica ar trebui sa-si mute actiunea in directia asta.
    ORIBIL
    • -1 (1 vot)    
      vezi ortodoxie (Joi, 11 februarie 2010, 17:00)

      sfantul sisoe [anonim] i-a raspuns lui calin

      pastrarea traditziilor.
      arata cum trebue sa arate o biserica, nu e nici palatul popo'ului, nu e nici molul ala nou din coltz milea cu timisoara, cu bila aia de tot rasul.
      la lacul morii s'a ridicat o enormitate, mare si urata..o biserica neoprotestanta. probabil asa atzi dori si catedrala asta.

      biserica nu evolueaza, e dogmatica.
      dogma ori o acceptzi ori o refuzi. n'o schimbi.
      e dreptul tau sa alegi, dar nu sa'tzi batzi joc de altzii.

      daca tot am ajuns la evoluare, marea mea durere e ca romanul nu evolueaza. multzi, atzi ramas cu scoala comuista, atei convinsi.
      si credetzi ca suntetzi multzi. nu suntetzi. suntetzi numai multzi cu computere.
      probabil ca intre ateizm si posesia pc este vreo legatrura.

      am si eu o intrebare generala, pentru totzi cei peste 80% de anticrestini, care au postat: va ingropatzi parintzii cu popa ? dar voi, lasatzi cu testament sa n'avetzi popa la inmormantare si cruce la capatai ?!

      datzi o proba de sinceritate cu voi insiva.

      Dumnezeu sa va aiba in paza !

      jos comunizmul !
  • +3 (3 voturi)    
    urat (Joi, 11 februarie 2010, 12:08)

    arzdan [utilizator]

    Urata constructie...lasand la o parte costurile enorme, momentul nepotrivit, este o constructie urata...o arhitectura nedemna de anul 2010...

    Mai bine BOR investeste banii astia in ajutarea bolnavilor, a copiilor orfani, etc etc...asa nu isi face decat dusmani...proasta decizie!
  • +3 (3 voturi)    
    "se putea construi metroul.. Drumul Taberei" (Joi, 11 februarie 2010, 12:08)

    "un moldovean imputit" [anonim]

    pacat ca va fi construita in bucuresti....infumurarea "coloratilor" bucuresteni e si asa greu de suportat,cel mai nou oras al ROMANIEI priveste cu aroganta "provincia"(titulatura total gresita,demna de semianalfabetii "colorati" :E MULTI la coada,ba?) multimilenara...dupa ce zeci de ani aproape toate investitiile s-au facut in bucuresti,se continua in acelasi ritm si idee,de au ajuns "coloratii" sa sustina ca ei tin in spate ROMANIA!!!eu sunt din PIATRA NEAMT-PETRODAVA,oras multimilenar (peste 5000 ani),nu as veni in tigania din bucuresti nici daca mi s-ar oferi gratis palatul ciobanului BECALI,dar fiind crestin fac eforturi sa pot trece cu vederea ingamfarea tiganeasca si prosteasca de care dati dovada,mai ales ca ,totusi,BUCURESTIUL ESTE CAPITALA ROMANIEI........acum,liber la injuraturi bucurestenilor "superiori"
    • 0 (0 voturi)    
      bucuresti-micul Paris (Joi, 11 februarie 2010, 15:52)

      navi [utilizator] i-a raspuns lui "un moldovean imputit"

      un bucurestean ,,superior,, si ,,imputit,,si el iti transmite ca din pacate cam ai dreptate. Bucurestiul devine pe zi ce trece o latrina de nelocuit. Praf la greu, gunoaie la tot pasul, ,,colorati,,obraznici si multi,peste 150000 de maidanezi care te pot musca oricand si nu te lasa sa dormi noaptea,santiere si sapaturi care nu se vor termina niciodata,nesimtire cat cuprinde si multe alte ,,lucruri,, inseamna ,,micul Paris,, de astazi.
  • +3 (3 voturi)    
    nu e corect (Joi, 11 februarie 2010, 12:13)

    danys [anonim]

    nu mi se pare corect sa se construiasca aceasta catedrala din banii publici mai ales ca eu nu sunt ortodox si nu e corect ca din banii mei pe care i platesc statului ,sa se construiasta asa ceva...e plin de biserici si culmea e ca sunt goale...dar ambitia popilor de a iesi in evidenta nu cunoaste limite...la ce-i buna o astfel de cladire?...sa puna fiecare preot ortodox din salariile lor daca tot vor sa faca asa ceva dar in nici un caz din bani publici...ADICA BAIETI DESTEPTI DE LA FISC MA OBLIGA SA PLATESC TAXELE...SI ASTIA ISI BAT JOC DE BANII MEI...!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Tara arde si ... popii ridica biserici (Joi, 11 februarie 2010, 12:14)

    Bogdan [anonim]

    400 milioane de Euro. Uau
    Oare ce altceva ar mai putea face biserica ortodoxa romana cu banii astia?
    Sa ridice o scoala sau o gradinita pe langa vreo biserica? Alte Biserici din romania o fac. Am un prieten bun, catollic, care-si duce copii la scoala unei biserici catolice.
    Sa ajute comunitatile locale greu incercate de mania lui Dumnezeu: sa repare un pod, un drum o casa etc.
    Sa faca spatii verzi in locul celor deja ocupate de biserici nou construite: biserica de lemn in parcul Titan, biserica din fata blocului Potcoava (langa parcul Titan), biserica de langa Policlinica Titan, biserica din intersectia Liviu rebreanu cu bulevardul 18 Decembrie (langa Auchan). Sunt 4 biserici construite in ultimii 10 ani numai in zona parcului Titan din Bucuresti :(
    Trist.
    Nu este vorba de mantuire si nici de credinta in dumnezeu, nu este vorba de grija si dragoste de oameni este vorba de cultul personalitatii. Asa am fost si asa vom fi mereu. La Cluj, dupa inceperea lucrarilor la catedrala ortodoxa, preasfintia sa, cel care pastorea lucrarea, s-a imbolnavit grav si de frica sa nu moara pana nu se termina lucrarea a decis ca aceasta sa fie mai ... mica. Se vad si acum de jur imprejurul catedralei urmele fundatiei initiale.Sper sa-l tina Dumnezeu in viata pe preasfintitul ca altfel ne trezim cu o minune de bisericuta in mijlocul parcului.
  • +3 (3 voturi)    
    de toata jena (Joi, 11 februarie 2010, 12:25)

    cs_guest [anonim]

    :( ideea devine chiar gretoasa, ca si fetzele "preafericitilor"; nu am vazut nici unul modest si "spasit", ci numai ochisori lacomi in spatele barbilor si sub tichiile care chiar sunt de margaritar ... mie catedrala asta mi se pare un viitor for al colectarii si mai masive de fonduri, incepand cu "cutia milei" si terminand cu botezuri, cumetrii si alte dandanale ... o fi fost vreun miting impotriva "mantuirii"? cum oamenii nu vad ca daca erau sa se "mantuiasca", se "mantuiau" deja de atatea secole de cand tot platesc "dari" la biserici? ... OMG :(
  • +2 (2 voturi)    
    Biserica nationala? (Joi, 11 februarie 2010, 12:50)

    leaf [anonim]

    E cineva impotriva conceptului de biserica nationala? Nu vi se pare o prostie? Teologic vorbind, se poate justifica orice in lumea asta, dar, totusi...
    In plus, se vor lua si bani de la stat. Eu nu sunt ortodox, dar mi se va colecta si mie taxa pentru construirea bisericii. Vorba cuiva de pe aici, roman nu e doar ortodoxul, ci si catolicul, si protestantul, si ateul, si agnosticul si satanistul. Statul roman e un stat laic. Apartenenta la cult nu e conditie pentru primirea nationalitatii. Doar o minte ingusta identifica nationalitatea cu religia, fie ea si catolica, sau protestanta sau ortodoxa. Cand a inceput anul parlamentar, a fost binecuvantata sedinta de catre patriarh. De ce nu s-a adus si cate un reprezentant al fiecarei biserici recunoscute din Romania? Sa vorbeasca si ei. De la Constantin cel Mare incoace biserica s-a maritat cu statul. Oamenii de rand au tras numai ponoase de pe urma acestei decizii. Ar trebui o separare completa a bisericii de stat. Nu va muri statul si nu va suferi economic de pe urma acestei separari. Acum ca sunt maritate suferim economic, dar nu numai. Poate ca binecuvantarea va veni dupa separare.
  • +1 (3 voturi)    
    Pretul final? (Joi, 11 februarie 2010, 13:31)

    Mihai [anonim]

    Vor sa ajunga din urma Bazilica Sf. Petru din Vatican? Dar cine o sa construiasca catedrala? Cumva Euroconstruct, firma de casa al lui Basescu?
    Sau e inca o smecherie de muls bani de la buget caci stim cu totii felul in care se construieste in Romania, calitatea mai ales si pretul la care se ajunge la final.
  • -3 (3 voturi)    
    propaganda anticrestina (Joi, 11 februarie 2010, 13:45)

    antipropaganda [anonim]

    e'n floare.
    s'au publicat cu predilectzie comentarii anticrestine, unele chiar pline de prost gust sau injurii.
    am incercat sa razund unuia care vedea bucurestiul in flacari. se pare ca rolul si scopul acestui articol a fost sa dezlantzuie furiile anticrestine.


    la comentat alte articole este plin de oameni de bun simtz, cunoscatori, chiar fini analisti.
    aici n'am vazut niciun comentariu de bun simtz.

    Dumnezeu sa va aiba in paza !
  • -4 (4 voturi)    
    pro (Joi, 11 februarie 2010, 13:49)

    ts [anonim]

    eu sunt unul dintre spalatii pe creier care se bucura nespus de contruirea catedralei. sunt crestin ortodox practicant, nu sunt singurul, iar pt mine si pentru cei ca mine (care nu sunt chiar putini, dar stiu, toti sunt spalati pe creier si manipulati) este o mare bucurie: va fi inca un altar in care ne vom ruga in pace si bucurie. in rest, numai de bine tuturor.

    p.s.cainii latra, ursul trece...
    • +3 (3 voturi)    
      Vai de tine! (Joi, 11 februarie 2010, 16:37)

      caplimpede [utilizator] i-a raspuns lui ts

      1. in biserica in care te rogi in prezent nu se pogoara harul Domnului? Numai intr-o biserica de 120m inaltime si cel putin 400 milioane euro o sa-ti dea Bunul Dumnezeu minte si smerenie?

      2. oare care bucurie este cu adevarat mai autentica, mai inteleapta si mai crestineasca: aceea ca s-a ridicat o biserica pt 5000 de oameni intr-un oras care nu duce lipsa de biserici sau aceea ca BOR a strans bani ca sa ridice/doteze un spital pt 5000 de crestini?
    • 0 (0 voturi)    
      Altarul hotilor (Vineri, 12 februarie 2010, 13:40)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui ts

      Pai e facut din bani furati(cei care platesc taxe le vor investite in protectie sociala, invatamant, infrastructura). Daca catedrala se face din bani luati cu sila de la cei care no o vor, se face fara binecuvantarea Domnului. Iar tu care o sa te rogi in asa ceva, o sa fi judecat ca partas la hotie.
  • +3 (3 voturi)    
    POPII FURA LA COST (Joi, 11 februarie 2010, 13:55)

    UN ATEU [anonim]

    O biserica mai mare (8500 persoane) construita in 2007 in Portugalia a costat 80 milioane Euro.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_the_Most_Holy_Trinity_%28F%C3%A1tima,_Portugal%29

    Daca nu gresesc BOR pune pe fiecare metru patrat de sol 47000 eur. Cred ca este un "mic" furt pe undeva....
    Statul roman este extremist daca finanteaza si sprijina aceasta constructie.
  • +2 (2 voturi)    
    mintuirea nu incepe asa (Joi, 11 februarie 2010, 15:48)

    base [anonim]

    incepe nebunia in rindul ortodocsilor?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu-i cam putin? (Joi, 11 februarie 2010, 17:18)

    mra [utilizator]

    Ca pentru judetul Brasov s-au alocat putin peste 500 milioane de lei (~125 milioane de euro) la o populatie de aproape 600.000 de locuitori.
  • +2 (2 voturi)    
    Oare cine... (Joi, 11 februarie 2010, 17:29)

    szasz [anonim]

    Intrebarea mea este urmatoarea..Cine plateste pentru monstrozitatea asta ? Nu ne-a ajuns grandomania practicata de Ceausescu ? Acum mai mult ca sigur ca statul va plati pentru caldirea asta, si ma intreb este corect ? Intradevar in romania majoritatea este ortodoxa dar pentru ceilalti care nu sunt ortodoxi face statul alta biserica, cred ca nu.Banii trebuiau investiti in altceva. Nu asta trebuie acum.
  • -1 (1 vot)    
    concluzie (Joi, 11 februarie 2010, 18:16)

    sfantul sisoe [anonim]

    dupa plusiuri si minusuri, la o analiza mai atenta se vede ca la utilizatori e plin de cruci.
    pesemne ca s'au crucit intre dansii..

    la crestini, numai minusurui. nu'i nimic, imi fac cruce si merg mai departe.

    deci, dtragi util_izatori, suntetzi f. utili.
    fiecare stie cui, ca va stitzi sefii.

    case closed.

    Dumnezeu sa va ierte si sa va calauzeasca pasii !

    si sa nu ui: jos comunizmul !
  • +2 (2 voturi)    
    Arhitectu' (Joi, 11 februarie 2010, 21:24)

    szasz [anonim]

    As vrea sa stiu si eu cine e arhitectul care semneaza pentru asa ceva ? Ce interese sunt la mijloc, si ce bani vor fi spalati cu manevra asta. Apoi cine este constructorul ce spagi a dat sau trebuie sa dea ? Sa nu credeti ca catedrala asta e pentru "neam". Ea este numai pentru cei putini care manevreaza banii si inchei afacerea, ca la urma urmei este o afacere.
  • +1 (1 vot)    
    rusine (Joi, 11 februarie 2010, 22:36)

    Eu credinciosul [anonim]

    astia chiar nu au nici un gram de rusine. biserica dupa parerea mea este cea mai nefolositoare organizatie. scuze ... este cea mai mare organizatie criminala. cele mai multe crime s'au comis in numele bisericii. Hitler e pistol cu apa pe langa popi. astia's numai hoti, jepcari, violatori, labagii, homosexuali. hai la mantuit arzai'ar focu iadului pe toti.
  • 0 (0 voturi)    
    PARERE (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 16:01)

    Ilea Adrian [anonim]

    Cred ca erau binevenite constructia de biserici in cartierele Bucurestiului, unde enoriasii se inghesuie la slujbe si nicidecum o alta casa a poporului.
  • 0 (0 voturi)    
    catedrala idiotii neamului (Joi, 25 februarie 2010, 10:43)

    ionel [anonim]

    Biserica romana nu mai are de mult timp nimic legat de Dumnezeu.Singurul lucru care-i intereseaza este luxul,bogatia si banii.SA le fie rusine.Nu am auzit ca biserica sa construiasca o casa ,un spital,o scoala,o gradinita.Ei vor doar o fabrica de facut bani.La sfarsit va ajunge pretul de 1 miliard de euro din care ma mult de jumate sunt bagati in buzunare proprii.Ne spuna noua sa fim modesti,sa nu adunam averi sa le-odam lor.Ne inseala si ne prostesc de ani de zile.Cine a apelat la biserica si a fost ajutat?Nu cunosc pe nimeni?Dar sa-ti ia bani cat mai multi.Rusine.Credinta nu se masoara in cine are cladirea cea mai mare.Treziti-va oameni buni nu mai dati bani la preoti.Ne mint si ne inseala.Rusine BOR.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai inselati lumea (Joi, 25 februarie 2010, 12:47)

    costica [anonim]

    Dupa 90' au rasarit bisericile ca ciupercile dupa ploaie.De ce?Pt ca ele sunt fabrica de facut bani din prostia oamenilor.Preotii au jeep,televiziune,internet,vile si bani in banca.De unde?Din salar?Nu cred.Ne mint pe noi sa le dam bani.Biserica romana contrazice toate poruncile lui Dumnezeu.Iti spune sa fii modest dar ea nu este,sa nu aduni averi dar biserica aduna,ei sa fie bogati dar noi nu.Daca banul este ochil dracului de ce biserica alearga cu limba scoasa dupa bani?Ar trebui sa fac totul pe gratis ca asa a lasat scris Dumnezeu.Dar ei nu te boteaza,nu te cununa,nu inmormanteaza daca nu le dai bani.Daca ei nu ajuta pe nimeni atunci care este menirea ei?Doar sa ne spele creierul de mici ca atunci cand suntem mari sa ne ia banii?Rusine.Biserica si-a pierdut din sensul ei si menirea ei.Au murit oamenii iarna asta de frig dar nu am auzit un preot sa fac ceva in legatura cu cei de pe strada.Mor copiii de boli pt ca nu sunt bani pt medicamente si tratamente dar pt prostia asta de cladire sunt bani.Oameni pe strazi,spitale fara paturi si aparatura.Sa facem catedrala sa aiba idioti de preoti unde sa se reguleze.Biserica romana este o afacere.De ce nu inteleg oamneii asta?Ca nu mai este de mult religie ci doar o afacere foarte banoasa fara sa faca nimic,doar sa ne prosteasca.Rusine.Faceti cu banii astia case.Cate case se pot construi cu banii astia?Destule.Dar nu.SA le facem preotilor loc unde sa insele lumea si sa produca bani.Mi-e greata de tara asta pt ca oamenii au ajuns atat de prosti.Rusine BOR.Ar trebui desfiintata aceasta institutie de srlatani.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Luni, 8 martie 2010, 20:16)

    POPA NICOLAE [anonim]

    Catedrala Mântuirii Neamului, o prioritate spirituală pentru România

    

    Ne minunăm pe zi ce trece văzând câtă dreptate a avut istoricul Gh. Brătianu când, scriind o scurtă istorie a românilor, i-a numit pe aceştia „un miracol şi o enigmă a istoriei“.Şi suntem Într-adevăr un miracol că ne mai găsim şi regăsim pe aici, în ciuda atâtor încercări în care alogenii au vrut să devenim altceva. Suntem deopotrivă o enigmă pentru că, nu de puţine ori, ne-am păstrat în starea de latenţă, ieşind în evidenţă când şi când, fie prin vreun domnitor, fie prin vreo luptă sau prin vreo carte, dar, mai ales prin capacitatea unora dintre noi de a pune piedică celui cu idei bune sau cu iniţiative care să ne scoată din starea de latenţă.

    Dacă la această „calitate“ mai apare şi câte un alogen (care nu are, de fapt, nici un interes să vadă că pe acest spaţiu oamenii excelează), mulţi dintre noi şi în spiritul ospitalităţii tipic româneşti, fără simţ critic, receptează foarte repede ideile „dezinteresate“ ale acestuia (doar este străin şi nu are nici un interes), blocând de cele mai multe ori iniţiativele marilor bărbaţi care vor să ne scoată din anonimat şi din interiorul unei culturi care a excelat în miniaturi, broderii, frontispicii de cărţi şi construirea de odăiţe.

    Stilul odăiţă şi monumentalitatea latină

    Da, până de curând, în multe din regiunile româneşti s-a cultivat nu monumentalitatea, ci stilul „odăiţă“. Să credem că şi sub acest aspect sugerăm ideea că în venele noastre nu curge sânge de roman - care avea simţul monumentalităţii -, ci sânge de dac? Aici, în odăiţă, românul şi-a mâncat sărmăluţa sau fasolea, udată cu un pahar, două-trei, mai multe sau foarte multe de vin sau de ţuică. Şi atunci, având de-a face cu oameni într-o asemenea stare de euforie, nu mai este de mirare că, de multe ori, străinii au făcut aici ceea ce nu reuşeau la ei acasă, spunând despre România că este ţara tuturor posibilităţilor (până şi a celor imposibile altundeva).

    Capacitatea
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Joi, 3 iunie 2010, 19:14)

    Adrian [anonim]

    Sa va fie rusine preotilor. Numai sa mancati banii romanilor vreti voi. Sa ajutati un spital sau o casa de copii, nu stiti. Eu cred in Dumnezeu, dar cred ca in aceste momente nu avem nevoie de o Biserica mare.
  • 0 (0 voturi)    
    Catedrala Mantuirii Neamului (Luni, 7 iunie 2010, 23:15)

    Vlad [anonim]

    Voi va luati aici la paruiala pentru 120 de milioane de euro care vor fi stransi EXCLUSIV din donatii benevole si individuale, in loc sa va ganditi la cele 20 MILIARDE de euro contractate de guvernul Boc si care vor fi platiti din "donatii" obligatorii de fiecare roman, ca vrea sau ca nu vrea, timp de zeci de ani! Hai ca sunteti penibili! Iar scolile, spitalele si autostrazile sa vi le construiasca autoritatile in domeniu, cei pe care i-ati votat. Biserica nu este nici Minister al Transporturilor, nici Minister al Afacerilor Publice!
  • 0 (0 voturi)    
    catedrala masturbarii neamului (Vineri, 11 iunie 2010, 17:50)

    laura [anonim]

    catedrala masturbarii neamului este unul dintre cele mai importante proiecte ale ultimilor ani. si e comparabila cu atitudinea barbatilor nesiguri pe ei care isi cumpara masini mari, ca sa compenseze anumite lipsuri zic oamenii “rai”. voi fi rea: biserica vrea sa compenseze indepartarea sufleteasca a oitelor de cele preasfinte cu acest “magnific” monument. si cind asta se intilneste cu ego-ul romanilor, majoritatea niste tarani cu mentalitate de “ce e mai mare e mai bun” (vezi vilele urite dar maaari pe care si le-au tras toti muncitii in strainatate, vile pe care nici atunci nu puteau sa le intretina sau sa le incalzeasca, d-apoi acum) ei bine la aceasta intilnire se face un bum puternic si iese sora casei poporului, o alta mai veche compensare. da’ noi sa fim sanatosi, cit timp e bere la pet nu ne este frica de nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre Catedrala Mantuirii Neamului... (Luni, 29 august 2011, 15:12)

    Stelian Gombos [anonim]

    Vorbirea despre Biserică între curs şi discurs sau a cuvânta, într-un duh creştinesc, despre Catedrala Mântuirii Neamului Românesc...



    Introducere

    Vorbind despre Biserică şi în Biserică – despre rolul şi importanţa Ei, am ajuns la multe definiţii ce i se dau Bisericii, cu alte cuvinte am ajuns la o teoretizare, la o nuanţare a detaliilor... Nu ştiu, în schimb, în ce măsură, împlinim în practică cunoştinţele teoretice pe care le cunoaştem despre Biserică şi dacă le împlinim în Biserică – acolo unde le este locul şi rostul!... Şi din cauza acestei stări de fapt există o tensiune: între real şi ireal, între istorie şi Împărăţia Lui Dumnezeu. Sau, mai concret, între idealul creştin: care este viaţa în Iisus Hristos şi viaţa pământească pe care o ducem cu toţii. Rezolvarea acestei antinomii, contradicţii nu implică numai acţiunea umană ci şi divină. Prin el, omul, a realizat prea puţin în planul sensului şi a destinului său. Când singur vrea să se autodivinizeze, să se facă înger de fapt el ajunge fiară.
    Omus secundus deus – maximă iluministă şi marxistă – este concretizarea acestei căderi. Căutând singur paradisul desăvârşirii a aflat iadul dezumanizării. Tensiunea nu se poate rezolva în sine ci numai în Domnul şi Mântuitorul nostru Iisus Hristos. Iar mântuirea noastră se realizează aşezându-se sub Revelaţie, nu deasupra ei. Omul căzut refuză Revelaţia, el pune condiţie Revelaţiei, erezia, produsul subiectivismului demonic, face ce vrea cu Revelaţia şi transmiterea ei prin Biserică. Ei uită că natura Revelaţiei, nu este o sumă de propoziţii, de informaţii, iar înţelegerea mântuirii nu este una gnostică, teoretică.
    Se uită că religia creştină nu este rodul căutării omului ci este istoria căutării omului de către Dumnezeu. În Revelaţie, în această căutare şi descoperire, Dumnezeu nu comunică numai adevărul despre El, ci se deschide El Însuşi şi ne arată condiţiile mântuirii în El. Unirea omului cu Dumnezeu este scopul Revelaţiei,