Cod galben de precipitatii, vant puternic si polei pentru 24 de judete si Bucuresti

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2010, 15:46 Actualitate | Esenţial

Vezi aici judetele vizate de avertizare
Foto: Agerpres
Meteorologii au emis marti o avertizare cod galben de precipitatii insemnate cantitativ, intensificari ale vantului si polei pentru intreaga jumatate de sud a tarii, valabila de miercuri, ora 15.00 pana joi, ora 20.00, anunta Administratia Nationala de Meteorologie. Atentionarea vizeaza 24 de judete si Capitala.

Potrivit ANM, incepand din dupa-amiaza zilei de 10 februarie si pana in seara zilei de 11 februarie, vor fi precipitatii insemnate cantitativ care local vor depasi 20 l/mp in Oltenia, Muntenia, jumatatea sudica a Moldovei, iar in Muntii Banatului, Carpatii Meridionali si Orientali - 40 l/mp.

Precipitatiile vor fi la inceput mai ales sub forma de ninsoare, iar in cursul noptii si al zilei de joi se vor transforma in lapovita si ploaie indeosebi la campie si deal. Local se va produce polei, se precizeaza in prognoza.

De asemenea, vantul se va intensifica treptat in regiunile sud-vestice, sudice si estice, dar mai ales la munte unde la rafala se pot depasi 90-100 km/h.

Atentionarea meteo vizeaza municipiul Bucuresti si 24 de judete din tara: Caras Severin, Mehedinti, Olt, Gorj, Dolj, Valcea, Arges, Teleorman, Dambovita, Prahova, Giurgiu, Ilfov, Ialomita, Calarasi, Constanta, Tulcea, Braila, Buzau, Galati, Vrancea, Covasna, precum si Sibiu, Brasov, Bacau (judete ce se vor confrunta doar partial cu fenomenele anuntate).


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6988 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Suntem la cheremul vremii (Marţi, 9 februarie 2010, 16:28)

    anonim [anonim]

    In caz ca s-a uitat lucrul asta si complet neputinciosi in fata ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo mai (Marţi, 9 februarie 2010, 16:37)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Ai aruncat si tu o nuca in perete.
    • 0 (4 voturi)    
      Singurul neuron a cugetat (Marţi, 9 februarie 2010, 16:42)

      mandravela [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Impresionant comentariu.
      Cred ca esti profesor universitar cel putin...
    • 0 (0 voturi)    
      Suntem la cheremul vremii (Miercuri, 10 februarie 2010, 8:44)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui anonim

      dar, cine nu-si pune capul la contributie e nepunticios in fata ei.
  • +3 (3 voturi)    
    Este absolut normal (Marţi, 9 februarie 2010, 16:42)

    Bogdan [anonim]

    Dupa cum spune si ANM, aceste conditii meteorologice sunt absolut normale pentru o tara in care iernile sunt friguroase si pline de fenomene gen viscol sau zapada abundenta.
    Poate ca era si cazul sa mai avem ierni cu zapada. Acum cativa ani plangeau toti ca nu mai e zapada, ca se schimba clima.
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 9 februarie 2010, 17:56)

    V [anonim]

    pai da, oricum o dai, nu e bine.
    daca e zapada, vai ce greu e... obosesc suncile pe voi... daca e ploaie, nu e bine ca vai, vi se uda mike-urile, abidas-urile si pama-urile luate la reduceri de 70% din mall-urile de fitze, unde va plimbati ca primii milionari, dar nu aveti nici macar o chiftea in burta, ca deh, aveti rate la masinile in care bagati benzina de 200mii(lei vechi). daca e cald, vai... va transpira dosurile in pantalonii "de firma", ca totusi, scrie ca-s 100% din bumbac, dar va electrocutati la orice contact cu metalul...

    ce? v-ati plictisit de emisiunile "superbe" cu pitzipoance? sau e mai simplu sa pierdeti vremea in mall-uri/magazine unde e cald si bine sau racoare si nu e ca acasa; unde iarna aveti maxim 15grade ca na, e scumpa giga-caloria si e greu sa izolezi coliba; si vara 40grade, ca e scump si curentul.
  • 0 (0 voturi)    
    mai multi oameni (Marţi, 9 februarie 2010, 22:12)

    bedexe [utilizator]

    decat masini sunt in orice oras.

    Dar banii de des-zapezire s-au dus in cea mai mare parte pentru masini.

    C-asa e vremea.
  • +1 (1 vot)    
    unu (Miercuri, 10 februarie 2010, 9:00)

    unu [anonim]

    eu cred ca a inceput racirea globala
  • +1 (1 vot)    
    ?? (Miercuri, 10 februarie 2010, 10:52)

    Anathema [anonim]

    Oare de ce e asa rece incalzirea asta globala?