Prefectul de Valcea refuza sa semneze ordinul de incetare a mandatului lui Mircia Gutau

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2010, 10:00 Actualitate | Esenţial

Mircia Gutau (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Prefectul de Valcea, Petre Ungureanu, refuza sa semneze ordinul de incetare a mandatului primarului municipiului Ramnicu Valcea, Mircia Gutau, pana cand nu se judeca contestatia in anulare la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Intr-o interventie la Realitatea FM, prefectul de Valcea a declarat ca asteapta termenul la care se judeca contestatia.

Articolul 72, paragraful 2, alineat f din Legea 215 a Administratiei Locale stipuleaza ca  mandatul inceteaza de drept daca primarul a fost condamnat, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, la o pedeapsa privata de libertate.  

Intre timp, liberalii cer Executivului demiterea lui Petre Ungureanu din functia de prefect de Valcea. Anuntul a fost facut luni, la finalul Biroului Politic Central al PNL, de prim-vicepresedintele partidului Ludovic Orban, informeaza Agerpres. Orban a acuzat faptul ca Ungureanu nu a emis ordinul de incetare a mandatului primarului Mircia Gutau, care a fost condamnat definitiv la trei ani si jumatate de inchisoare prin sentinta Inaltei Curti a Casatiei si Justitiei (ICCJ).

"Primarul Gutau, nu mai are dreptul sa isi exercite functia, pentru ca este condamnat prin hotarare judecatoreasca irevocabila. Solicitam public Guvernului, daca nu este partas la aceasta decizie a prefectului Petre Ungureanu, sa il demita de urgenta, in prima sedinta, si sa puna un prefect care sa respecte legea din Romania, altfel noi ne vom adresa justitiei", a declarat Ludovic Orban.

Primarul municipiului Ramnicu Valcea, Mircia Gutau (PDL), s-a predat politiei pe 28 ianuarie, dupa ce a fost condamnat de Inalta Curte de Casatie si Justitie la trei ani de inchisoare pentru luare de mita. Viceprimarul orasului, Nicolae Dicu, a fost si el retinut in acelasi dosar. Gutau a fost condamnat pentru luare de mita, iar Dicu pentru complicitate la luare de mita. Cateva luni din pedeapsa se vor deduce prin perioada petrecuta de cei doi in arest preventiv.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1517 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Pedeii si coruptii (Marţi, 9 februarie 2010, 10:08)

    Lars [anonim]

    Pe vremuri pedeii cica vroiau sa traga in tzeapa pe corupti... Acum nici nu mai vor sa-i dea jos din functia de primar pe cei prinsi cu spaga in gura....
  • +3 (9 voturi)    
    despe asa zisul prefectul UNGUREANU (Marţi, 9 februarie 2010, 10:21)

    George [anonim]

    E recunoscut ca fiind omul PDL-ului la Valcea...toate murdariile facute de Gutau si compania sunt acoperite de acest individ care este recunoscut ca fiind cel care a pus mana pe averea familiei Lahovari.....
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e nevoie... (Marţi, 9 februarie 2010, 11:41)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui George

      ....sa ne spui al cui om e prefectul. Cica prefectul e reprezentantul guvernului in teritoriu. Cum avem guvern PDL ....este evident ;)
    • 0 (0 voturi)    
      murdarii (Marţi, 9 februarie 2010, 13:30)

      doru [anonim] i-a raspuns lui George

      Murdarii ,namurdarii asta a facut ceva in Valcea,trebuie sa ti amintesc cum a fost mandatul lui Sabau,omul PSD ului?Nu a facut nimic,banii s au dus numai el si PSD stie,era o mizerie ,plin de gropi,iar mafia era mult mai mare.
      Valcenii il sustin si l vor pune Primar oricind pt ca e singurul in 20 de ani ce a demonstrat ca se poate si a face ceva...
  • +4 (8 voturi)    
    declaratie de avere (Marţi, 9 februarie 2010, 10:22)

    claudia [anonim]

    Am citit declaratia de avere din 2007 a acestui primar, cica are datorii la persoane fizice de 360000 si cu acesti bani a construit un bloc si a cumparat multe imobile. Ce excrocherie grosolana! Asta este praf in ochii multimii, ca sa justifice de unde a avut bani. a facut niste acte de mina cu prietenii ca si si cum ar fi luat de la ei bani. Aceste imprumuturi nu au existat niciodata in realitate, e doar justificare.
  • 0 (4 voturi)    
    Solidaritatea politicienilor cu infractorii (Marţi, 9 februarie 2010, 10:36)

    Justin Puscasu [anonim]

    are deja cateva precedente notabile.
    Vezi cazul Bivolaru, cand PDSR-ul picheta parchetul si dosarul Nastase, blocat artificial de Parlament de cativa ani.
  • +5 (5 voturi)    
    Corb la corb nu-si scoate ochii (Marţi, 9 februarie 2010, 10:47)

    muciflenduri [anonim]

    Sa fim seriosi, nu se gandea nimeni ca PDL-ul o fi format din sfinti, ca toate leprele s-au dus la celelalte partide, iar ei au ramas Partidul Imaculat.
    Privin cu totii din acelasi amalgam balcanic, iar alternanta la putere nu inseamna alternanta intre bine si rau, ci dintre sacalii de o parte si hienele din cealalta parte.
  • +5 (5 voturi)    
    prea mult! (Marţi, 9 februarie 2010, 10:55)

    Iuliana [anonim]

    Nu sunt eu impatimita de politica si de jocurile politice din Valcea sau in general, insa ca simplu cetatean part-time al orasului, caci locuiesc de fapt in Bucuresti de vreo 6 ani, m-am saturat sa vad ca de fiecare data cand revin in Valcea a mai disparut un parc pentru un mall sau o cladire de birouri... Parcuri in care ma jucam in copilarie, in care mergeam la plimbare in timpul liceului. Am auzit si varianta 'fura dar si face ceva pentru oras, nu ca altii' - si ce daca?! M-am saturat de nunti la Sala Sporturilor, de case in centrul orasului, de mall construit in locul unui parc pe malul Olanestiului, in ciuda amenajarilor din fata Tribunalului sau de pe Terasa. Nu ma bucur ca a fost condamnat, ci sunt multumita. Si sper sa nu mai avem parte de asa 'noroc' de primar in Valcea.
  • +3 (5 voturi)    
    "definitiva si irevocabila" (Marţi, 9 februarie 2010, 11:08)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    ... basca pusa in "executare".

    Termeni juridici, banali, stiuti de orice student la drept si orice justitiabil ONEST al acestei tzari.

    Crede careva ca termenul boldit de sus este compatibil cu "portocaliul" ?

    P.S. Solutia spetei in cauza: Plangere penala pentru "abuz in serviciu" - refuzul de a semna un document ce ii intra in atributiile de servici ale prefectului.
    Hai ca se mai "canta" de un dosar penal !

    Succesuri Romania !
    • +2 (2 voturi)    
      contestatie in anulare (Marţi, 9 februarie 2010, 13:48)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      De acord. Simpla utilizare a acestei cai extraordinare de atac - contestatia in anulare- nu suspenda executarea unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile, asa ca motivatia nu sta in picioare. Cu atat mai mult cu cat, de cele mai multe ori, aceste cai extraodrinare de atac sunt folosite doar pentru taraganarea unui proces si nu au foarte multe sanse de succes, motivele de admitere fiind foarte stricte. Daca mai citim si artiicolul de lege citat(Articolul 72, paragraful 2, alineat f din Legea 215 a Administratiei Locale stipuleaza ca mandatul inceteaza de drept daca primarul a fost condamnat, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, la o pedeapsa privata de libertate.), rezulta ca mandatul a incetat de drept inca de la pronuntarea hotararii judecatoresti "definitive". Asadar, pe de o parte, nici macar nu era nevoie de o hotarare irevocabila, iar, pe de alta parte, incetarea mandatului opereaza "de drept", deci nu e la latitudinea prefectului. Acesta, cel mult, atesta prin actul semnat aceasta situatie.
      • 0 (0 voturi)    
        nu ar fi o surpriza (Marţi, 9 februarie 2010, 15:09)

        oricine [anonim] i-a raspuns lui mihaela

        Sa stii ca nu ar fi o surpriza prea mare sa se anuleze pedeapsa singurului corupt din Romania condamnat definitiv in 20 de ani. Nu stiu de ce se vorbeste despre coruptie in Romania cand avem un singur corupt condamnat definitiv la inchisoare in 20 de ani,se pare ca dupa judecatorii nostri suntem cea mai curata tara din lume. In alta ordine de idei raportul pe anul 2009 al lui Transparency International ne claseaza pe primul loc la coruptie in Europa ( mai putin tarile foste sovietice, dar astea nu se pun) Asa ca am reusit sa fim si noi pe primul loc la ceva in Europa.
        • 0 (0 voturi)    
          da... (Marţi, 9 februarie 2010, 17:14)

          mihaela [anonim] i-a raspuns lui oricine

          Nimic nu e imposibil in justitia din Romania...pe de alta parte, asta nu schimba prevederile legaqle aplicabile si caracterul executoriu al sentintei definitive de condamenare. Vad ca a scris si dl Tapalaga un editorial pe tema asta...dar se pare ca, in general, ramanem cu scrisul. Cica dl. prefect se lauda cu 30 de ani de activitate juridica...in avocatura.