VIDEO Sofer RATB concediat, dupa ce a aparut intr-o inregistrare lovind un pasager

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 februarie 2010, 17:40 Actualitate | Esenţial

Un sofer al Regiei Autonome de Transport Bucuresti (RATB) a fost concediat, dupa ce imaginile in care acesta apare lovind un calator au fost difuzate de postul de televiziune Realitatea TV, transmite Mediafax.

Marian Nastase, sofer pe unul din autobuzele liniei preorasenesti 425, a fost suspendat, sambata, de conducerea RATB, iar o ancheta administrativa a fost inceputa dupa ce acesta a aparut, in niste imagini filmate cu un telefon mobil, lovind un pasager, pe care apoi l-a lasat pe camp.

Duminica, RATB a anuntat ca membrii comisiei de analiza si cercetare a incidentului au propus desfacerea contractului sau de munca, dupa audierea soferului si analizarea materialelor prezentate.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6232 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    intr-o tara evoluata (Duminică, 7 februarie 2010, 18:28)

    Ovidiu [anonim]

    ar fi fost bagat la inchisoare macar 1 an..
    • +6 (8 voturi)    
      intr-o tara evoluata... (Duminică, 7 februarie 2010, 19:58)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Intr-o tara evoluata un sofer de autobuz nu ar fi sarit sa-l bata pe un pasager.

      Si in al doilea rand, intr-o tara evoluata lumea din autobuz nu ar fi stat degeaba in autobuz, ci ar fi intervenit cumva.
      • +1 (3 voturi)    
        sa-mi spui (Duminică, 7 februarie 2010, 23:21)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui alex

        matale si mie unde e tara aia in care intervine lumea din autobuz, daca nu eu, poate macar copii mei sa emigreze acolo.
        • +2 (2 voturi)    
          @bec (Luni, 8 februarie 2010, 0:10)

          moshu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          in Germania, domnu` bec. Chiar daca la o asemenea actiune exista si victime in randul celor care intervin, exista acolo ceea ce nu este cunoscut in Romania: spirit civic. Chiar zilele trecute a inceput procesul a 4 tineri care au omorat in bataie un tata de familie care a aparat un grup de elevi (atacati de tinerii cu pricina) intr-un tramvai rapid.
          • +1 (1 vot)    
            merci de raspuns (Luni, 8 februarie 2010, 0:28)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui moshu

            dar: un (1) tata de famile contra patru...exceptia care intareste regula. Si cei patru tineri erau germani?
          • +1 (1 vot)    
            ptr moshu (Luni, 8 februarie 2010, 15:43)

            dorinel [anonim] i-a raspuns lui moshu

            arata si mie cine vrea sa moara intr-o incaierare ce nu-l priveste! spiritul civice ingropat demult!
        • -1 (1 vot)    
          multe tari.. (Luni, 8 februarie 2010, 12:30)

          Ion I [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          ti-a fost dat un exemplu: Germania. Mai sunt multe altele precum tarile nordice unde lumea e mai serioasa si mai educata decat aici.

          Un alt exemplu de care ar fi trebuit sa auzi este asa numitul "citizen's arrest" (a se vedeam Marea Britanie) in care, nu neaparat pentru situatia aceasta, orice cetatean poate interveni pentru a opri un rau-facator.
      • +1 (1 vot)    
        raspuns pt civilizatie (Luni, 8 februarie 2010, 20:40)

        andreea [anonim] i-a raspuns lui alex

        In primul rand nu era in statie,in al doilea rand cativa pasageri au injurat si au batut cu picioarele in perete.Normal ca soferul s-a enervat pentru ca este interzisa oprirea intre statii.In al treilea rand pasagerul respectiv nu a ramas in camp si in frig ci a urcat dupa ce a injurat din nou soferul,ca deee toti suntem smecheri si ni se deschid usile cand avem chef si se injura ca intr-o mahala.
        Nu va mai dati cu parerile ca nu sunteti in masura...si intr-o ''tara evoluata'' cum spuneti oamenii nu bat cu picioarele in usa sa li se deschida si nici nu injura ca la usa cortului,dar astia sunt romanii.Va dati acum cu parerile ce ar trebui sa se faca...de nu interveniti atunci cand este cazul.eu m-am saturat de zmei si de cei cu gura mare .Acum aveti tupeu sa comentati dar unde va este spiritul civic?eu era sa fiu batuta intr-o statie cu cel putin 20 de oamenii de niste drogati degeaba,ca nu aveam bricheta=)) si nimeni nu a spus nimic ,si atunci in ce tara traim?puteam sa mor acolo si nimeni nu spunea nimic...deci?asa suntem doamnelor si domnilor...nu e nimic de comentat.
        Referitor la cazul asta pasagerul nu a ramas in camp ci a urcat dupa ce l-a injurat ,de ce nu e postata si faza dinainte cand l-au injurat si au batut cu picioarele. Normal ca s-a enervat.Sincer nu aveti nici un drept sa criticati si sa va da-ti cu parerile.In incheiere,daca toti calatorii ar fi aplanat conflictul nu s-ar fi ajuns asa departe
    • +5 (7 voturi)    
      si ... (Duminică, 7 februarie 2010, 20:55)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      cei care au stat ca la spectacol sa vada "ce iese"..
      • -1 (1 vot)    
        un alt exemplu (Luni, 8 februarie 2010, 12:34)

        Ion I [anonim] i-a raspuns lui ION I

        imi aduc aminte ca a mai fost un caz prezentat pe hotnews referitor la o bataie in metrou, unde nimeni nu s-a bagat - nici cei de la compania de paza, nici calatorii -.. (ca paranteza).
    • -2 (4 voturi)    
      ratb (Duminică, 7 februarie 2010, 23:42)

      Walker [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Intr-o tara evoluata calatorii achita la urcare contracostul calatoriei, situatie in care nu se mai inghesuie hotii si psihopatii. Aici trasnportul este subventionat si poti fura regia RATB cat vrei. De aici si impresia calatorilor ca totul e pe gratis. Gratuitatile din comunism trebuiesc suspendate. Accesul in RATB trebuie sa se faca doar pe la sofer. La 1000 de angajati soferi mai e si cate unul cu nervii zdruncinati.
  • +11 (11 voturi)    
    concediat ori suspendat ? (Duminică, 7 februarie 2010, 18:31)

    Titirez [anonim]

    I-au suspendat contractul de munca ori i-au desfacut contractul de munca?
    E o mica mare diferenta ...
    • 0 (6 voturi)    
      E greu... (Duminică, 7 februarie 2010, 19:28)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Titirez

      Dar scrie clar, i-a fost suspendat contractul de munca, iar in comisie a fost propusa desfacerea contractului de munca !
      Grea romana...grea !
      • -1 (1 vot)    
        desteptule (Luni, 8 februarie 2010, 0:28)

        Clujeanu [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        Intrebarea omului de mai sus se referea pur la implicatiile juridice si nu la limba romana, care pentru tine e usoara, doar nu o pricepi.
        • 0 (0 voturi)    
          Bai demagogule... (Luni, 8 februarie 2010, 1:16)

          Razvan [anonim] i-a raspuns lui Clujeanu

          Esti telepat ? Eu nu !
          Era o intrebare SIMPLA (nu asa complicata ca tine) si da-mi voie sa ti-o repet "I-au suspendat contractul de munca sau i-au desfacut contractul de munca" ?
          Evident ca e o mare diferenta, ganditorule, si imi pare rau ca doar pentru mine romana e usoara...ca de priceput, exista oameni ca tine !
          • -1 (1 vot)    
            Limba romana (Luni, 8 februarie 2010, 10:29)

            Titirez [anonim] i-a raspuns lui Razvan

            Domn' Razvan, pune-ti ochelarii prin care vezi cel mai bine sa citesti in limba romana si mai citeste inca o data articolul incet si incearca sa intelegi.
            Dupa ce ai reusit sa citesti, ai observat ca informatia ca a fost CONCEDIAT nu e certa?
            Dupa ce sambata a fost SUSPENDAT, duminica o comisie A PROPUS desfacerea contractului de munca (aka CONCEDIEREA).
            Dupa logica dumneavoastra, intre A PROPUNE si A PUNE IN PRACTICA o propunere, vedeti o oarecare diferenta?
  • +13 (15 voturi)    
    PENAL (Duminică, 7 februarie 2010, 18:41)

    kiki [anonim]

    si cercetarea PENALA...?
    • +4 (6 voturi)    
      cercetarea penala (Duminică, 7 februarie 2010, 19:50)

      dromihete [anonim] i-a raspuns lui kiki

      cercetearea penala se poate face daca:
      1. procuratura se sesizeaza din oficiu
      sau
      2. persoana batuta depune plangere penala impotriva soferului respectiv
  • +8 (10 voturi)    
    sofer-cocalar (Duminică, 7 februarie 2010, 19:00)

    andrei [anonim]

    o desfacere a contractului de munca e mult prea putin.
    E CAZ PENAL CLAR plus o privare de libertate de vri-o 6-12 luni. Politia ca deobicei nu-si face treaba. Legi sunt dar nu sunt aplicate. Daca s-ar respecta legile ar disparea majoritatea cocalarilor-jmecheri, ca-s niste specii fricoase... Victima n-are un fiu sau un ginere sa-i dezbata dintii???
  • -14 (14 voturi)    
    De ce? (Duminică, 7 februarie 2010, 19:22)

    Ion [anonim]

    ca jurnalisti de ce nu spuneti tot? E posibil ca omul sa fi fost in legitima aparare? de ce l-a batut? Un articol cel putin incomplet.
    • +7 (7 voturi)    
      De ce nu? (Duminică, 7 februarie 2010, 19:42)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Legitima aparare? Ce gluma buna!!! Ce cauta soferul dincolo de cabina lui?
    • +6 (6 voturi)    
      nu chiar incomplet (Duminică, 7 februarie 2010, 19:52)

      dromihete [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Este prezentat filmul! care arata clar, ca un barbat in varsta se urca in autobuz, iar soferul il apuca de par, il scoate afara si incepe sa il bata.
      Nici pe departe nu poate fi vorba de legitima aparare.
      Cel mult, ar fi putut ca barbatul ce se urca in autobuz sa fi adresat ceva cuvinte injurioase soferului (sau rudelor acestuia), iar soferul sa se fi enervat si ... concluzia o tragi singur :)
      • 0 (0 voturi)    
        rasp (Luni, 8 februarie 2010, 20:46)

        andreea [anonim] i-a raspuns lui dromihete

        Stiu ca nu erau in statie si mai stiu ca s-a adresat urat soferului ca nu opreste unde vor.Soferul s-a enervat si normal ca a coborat, nu astepti sa vina cu intariri sa te ia la bataie ca nu ai vrut sa deschizi cand au vrut.
        Si inca un caz groaznic in care nu s-a luat nici o masura...un sofer RATB,a fost batut cu bestialitate de niste rromi pentru ca nu a vrut sa deschida usa unde au vrut si nu a mai putut conduce zile bune.Nu a depus nici o plangere penala pentru ca smecherii sunt smecheri...a intervenit cineva atunci????????
    • 0 (0 voturi)    
      ratb (Luni, 8 februarie 2010, 10:25)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Pe 26 august am filmat 2 controlori care au agresat un calator in 300 , pentru cei care doriti sa vedeti filmul ,cautati-l pe youtube :
      http://www.youtube.com/watch?v=KMmPrRL6-8Q

      Am incercat pe la toate posturile sa il fac cunoscut ,sa se sesizeze cineva ...N-ai cu cine .
      Asadar Politia merita multa ....sanatate
  • +4 (6 voturi)    
    civism (Duminică, 7 februarie 2010, 20:16)

    m [anonim]

    Dar pe omul ala nu l-a ajutat nimeni? Oamenii din autobuz ce au facut? Asta e simtul civic in Romania...
    • +1 (1 vot)    
      exista simt civic (Luni, 8 februarie 2010, 9:01)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui m

      cum adica nu au facut nimic oamenii din autobuz? intregistrarea cine a facut-o? nu e de-ajuns?
      persoana vinovata a fost indentificata si pedepsita multumita spiritului civic a Alinei. Prea mica pedeapsa? nu-i vina "civismului".

      Romanii au spirit civic...
      • 0 (0 voturi)    
        Romanii au spirit civic... (Luni, 8 februarie 2010, 9:33)

        eek [utilizator] i-a raspuns lui eek

        ...dar nu in Bucuresti
        • 0 (0 voturi)    
          in Brasov (Luni, 8 februarie 2010, 9:53)

          eek [anonim] i-a raspuns lui eek

          cineva a murit impuscat,tocmai ca a intervenit intr-o situatie pe linga care putea trece facindu-se ca nu o vede...
  • +3 (13 voturi)    
    Comentarii tipice evului mediu (Duminică, 7 februarie 2010, 20:28)

    Unhuman [anonim]

    Salut gasca de mai sus care a postat comentarii doar de dragul "comentariului". Atitudine tipic romaneasca (si de ev mediu): "Sa-l concediem, sa-l fierbem in smoala, cercetare penala + executie etc". Voia astia care cereti pedepse cat mai mari.....aveti idee cum s-a ajuns la acel conflict? Aveti macar cateva detalii? Stiti cine a inceput si cum?. Repede cu inchizitia inainte. Nu stim de ce, nu stim cum dar...am vazut filmuletul si ne-am revoltat.....cineva trebuie sa pateasca ceva rau. Poate soferul respectiv a fost scuipat intre ochi anterior..In cazul asta...voi ca niste buni crestini.......ati intoarce obrazul celalalt si pe urma v-ati sterge cu mana ca apoi sa va lingeti palma - nu-i asa? Exact genul de oameni care vad 2-3 tigani in autobuz cum jefuiesc o batranica si tac chitic ca apoi sa afirme sus si tare ce le-ar face ei agresorilor (evident...dupa ce acestia au coborat). Si totusi...poate nu era de vina omul iar soferul este chiar dement....iarasi, vina mai mare apartine pasagerilor care au urmarit evenimentul si singura lor atitudine a fost sa filmeze comod cu telefonul, apoi sa posteze filmuletul pe net in loc sa ajute pasagerul (suna cunoscut?). Norocul este ca in sistemul legal nu sunt asa multi ca voi si politia mai cauta si "dovezi" pt. ca altfel am fi avut piata romana blocata 24/24 cu spanzurari publice. Revin la ideea de baza...poate soferul ala a batut un hot de buzunare sau un individ care se masturbeaza inghesuindu-se in fetite de 12 ani care merg catre scoala. Poate soferul a luat atitudine vazand ca autobuzul este plin de oameni a caror singura implicare este post-ul pe net.. Aflati mai multe inainte sa dati verdicte!!!
  • -3 (5 voturi)    
    motiv (Duminică, 7 februarie 2010, 20:52)

    andu [anonim]

    In acest articol nu este prezentat motivul acestei batai, ar trebui sa fie un motiv.
    • 0 (2 voturi)    
      motiv (Duminică, 7 februarie 2010, 21:46)

      I [utilizator] i-a raspuns lui andu

      motivul a fost ca era beat
      • 0 (4 voturi)    
        De unde stii? (Duminică, 7 februarie 2010, 22:14)

        lsm [anonim] i-a raspuns lui I

        Ai baut cu el???????????
  • -6 (6 voturi)    
    fd (Duminică, 7 februarie 2010, 21:18)

    aaa [anonim]

    Soferii au voie sa fie batuti sau agresati verbal ???

    A facut ala ceva cu sigurantza.
    • +1 (3 voturi)    
      JALNICUL RATB (Duminică, 7 februarie 2010, 21:42)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui aaa

      nu conteaza ce a facut ala! are statie, da prin statie sa vina politia sa-l ridice. Cind se urca galeriile de la dinamo, rapid sau steaua la fel procedeaza domnii "manivela" de la ratb ??? Ma indoiesc... Puscarie scrie pe ala, se aude RATB??? Ce p... mea pretentii sa mai ai de la controlorii vostri de cacat cind soferii isi permit sa dea cu pumnul ?!
  • -4 (4 voturi)    
    Raspundere!!! (Duminică, 7 februarie 2010, 21:55)

    calator [anonim]

    Pe umerii soferului sta siguranta pasagerilor nu uitati asta, si daca vine un descreierat si distrage atentia soferului intr-un mod sau altul si sunt in pericol toti calatorii ce ar trebui sa faca soferul ?Sa dea si el foc la autobuz?Mai iresponsabili sunt cei ce se numesc "membrii comisiei de cercetare a incidentului " decat soferul.....
  • +2 (2 voturi)    
    Sa-l bage la parnaie, nu doar concedierea (Duminică, 7 februarie 2010, 22:03)

    Gigel [anonim]

    Ce dracu de legi mai avem in Romania, daca pentru un lucru evident autoritatile nu se pot autosesiza ci trebuie plangere din partea partii vatamate.
    E o lege stramba si tampita care trebuie schimbata.
  • +1 (1 vot)    
    Stirea e de doua zile... (Duminică, 7 februarie 2010, 23:01)

    TataMare [anonim]

    (null)
  • 0 (0 voturi)    
    in atentia RATB - cu insistenta.... (Luni, 8 februarie 2010, 8:56)

    locatar din intersectia Mihalache/Averescu [anonim]

    am sesizat RATB-ul de o anomalie in care,'ei' sunt implicati in locatia amintita: RATB are 2 tonete amplasate intr-un spatiu extrem de circulat pietonal si nu numai..; la solicitarea mea, au raspuns cu'un citat din ceausescu, parca'.., adica - fiecare toneta apartine altei directii si deci....'neama'; atunci le-am propus, pt a descongestiona circulatia pietonala.., sa schimbe intre ele acele tonete (una-i mai mica si ar putea lua locul cele-i mai mari care, evident, provoaca aceasta disputa). Pana la ora actuala NIMIC nici macar 'un citat din ceausescu'... poate ca zapada este de vina... dar ea, zapada, va trece; am rabdare pana la primavara sa nu fie 'pastele a ilor' macar.... hello RATB....!
  • +1 (1 vot)    
    Stirea data este ambigua (Luni, 8 februarie 2010, 10:42)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Daca transportul in comun este de stat (si subventionat) se impune ca:
    1. toti calatorii sa cumpere bilet sau sa posede abonament
    2. soferul sa elibereze bilet (nu sa ia numai banii !)
    3. Situatia cu nervii au cedat nu trebuie tratata cu blandete. Bataia este caz penal.
    Si in trenuri trebuie desfiintat sistemul "mergem cu Nasul". Datorita acestui sistem blestemat sunt desfiintate trenuri, vagoanele arata groaznic. In plus NASUL isi duce calatorii fara bilet la clasa I-a ?!
    Au trecut totusi 20 de ani si din nefericire putine lucruri s au modificat in bine in Transportul Public.
    Nu mai vorbim si de sistemul cu Maxi-Taxi in care soferul face ce vrea el, da sau nu da bilet, ia calatori in picioare...etc.
    Si au fost atatea accidente grave dar masurile luate de autoritati sunt timide.
    Ar trebui sa terminam cu lozinca stupida : TIMORATA NOASTRA POLITIE ! ?
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 8 februarie 2010, 11:03)

    Calatorul [anonim]

    Procuratura ce face? isi numara banii?
    TREBUIE deschis proces penal impotriva soferului!
  • 0 (0 voturi)    
    E un animal! (Luni, 8 februarie 2010, 15:12)

    DYA22 [utilizator]

    In trecut un sofer de pe un maxi taxi era sa ne calce pe trecerea de pietoni, pe verde, pe mine si pe tatal meu. Cand tatal meu l-a luat la intrebari a sarit sa il bata. S-a multumit in final doar sa il impinga cu ambele maini astfel incat tatal meu era sa cada, iar apoi s-a urcat in masina si a plecat. Aveam doar 7 ani, dar si acum imi ramane in minte scena masina care era sa dea peste noi si cu confruntarea dintre parintele meu si acel sofer