Scutul antiracheta din Romania nu include componente navale - Departamentul american de stat

de R.M., A.M.B.     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2010, 19:29 Actualitate | Esenţial

Scutul american antiracheta din Romania nu include si componente navale, a precizat, pentru HotNews.ro, un oficial al Departamentului american de stat. HotNews.ro a cerut aceasta precizare dupa ce ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a facut referire la prezenta unor componente navale ale scutului in Marea Neagra.

"Asteptam ca Statele Unite sa ofere o explicatie exhaustiva, luand in considerare faptul ca regimul Marii Negre este reglementat de Conventia de la Montreux", a declarat vineri Lavrov, la o zi dupa ce presedintele Basescu anuntase ca Romania a acceptat invitatia SUA de a participa la scutul antiracheta.

Paul Oglesby, ofiter de presa pentru afaceri europene si eurasiatice, a precizat, pentru HotNews.ro, ca declaratia de joi a Departamentului de Stat nu a facut nicio referire la amplasarea in Romania a unor componente maritime ale scutului antiracheta.

Expertii considera ca cea mai eficienta componenta a scutului antiracheta este sistemul naval de lupta Aegis pentru urmarirea si interceptarea rachetelor. Potrivit Lockheed Martin, Aegis este un sistem integrat de radar si rachete capabil sa lupte simultan impotriva amenintarilor aeriene, terestre si submarine.

Sistemul Aegis poate, simultan, sa atace tinte terestre, submarine si nave de suprafata, concomitent cu protejarea flotelor de atacuri de aviatie sau cu rachete.

Presedintele Comisiei pentru Aparare, liberalul Teodor Melescanu, a precizat, pentru HotNews.ro, ca ministrii Apararii si de Externe vor fi invitati miercurea viitoare la Comisie pentru a prezenta detalii legate de chestiunea scutului antiracheta.

In opinia fostului ministru al Apararii, elementele scutului antiracheta amplasate in Romania vor avea si componente navale: "Cred ca sistemul antiracheta va avea si o componenta navala aici", a precizat Teodor Melescanu.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2598 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Kakalin (Vineri, 5 februarie 2010, 19:52)

    Andrei [anonim]

    Pacat ca e vb doar de interceptoare nu si de rachete cu raza medie de actiune sa-i vedem pe comunistii aia de rusi tavalindu-se pe jos. Daca pana la alegeri rusii visau frumos crezand ca deja vor fi stapanii Romaniei uite ca mai iau si tzeapa.Poate ne vor lasa in pace intr-un final.Cu ce ne bombardeaza cu fierul vechi de la fostele rachete sovietice?
    • 0 (0 voturi)    
      mmmmmmm (Luni, 15 februarie 2010, 22:21)

      negru [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      feru vechi e destul sa va trimitem tot cu nato pe lumea celalata trebuie sa stii ca pe fiecare baza rusa este 1mlg de moarte pt fiecare om de pe pamint si cea mai mare bomna atomika tot e la rusi
  • +6 (6 voturi)    
    Interceptoare=rachete (Vineri, 5 februarie 2010, 20:11)

    George [anonim]

    Interceptoarele sunt rachete. Si ca sa fie cat se poate de clar sistemul Aegis poate fi bazat si la sol, in varianta antiracheta. Departamentul de stat a vorbit clar ieri de rachete SM-3 - deci va fi instala un radar de tip Aegis cu baza la sol Constanta cel mai probabil.
    • 0 (0 voturi)    
      bineinteles, doar suntem experti.. (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 21:50)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui George

      Da, b-dul Tomis nr. 123...mai exact....
  • +4 (4 voturi)    
    Oare de ce? (Vineri, 5 februarie 2010, 20:43)

    adrian88000 [utilizator]

    de ce se tem rusii de scutul ANTI-racheta? Vrei sa-l pui in Polonia, sar de fund in sus. Il pui in Romania ii apuca disperarea. Ce au de ascuns? Ce planuri inavuabile de atac au? Se fac ca sunt prosti si nu pricep ca scutul ANTI -RAcheta nu este un sistem OFENSIV ci DEFENSIV!! Nu sunt chia asa idioti. Ce au de ascuns?
    • 0 (0 voturi)    
      temerea Rusiei (Duminică, 7 februarie 2010, 21:31)

      alex [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Rusnacii se tem ca in cazul in care or sa fie atacati de NATO, nu vor mai putea fi o amenintare nucleara.
      Normal ca un scut este defensiv, dar daca dusmanul are un scut, ei nu mai pot ameninta.
  • +4 (8 voturi)    
    Rusii aveau pregatit in 1939...! (Vineri, 5 februarie 2010, 22:01)

    vali_bob@usa.com [anonim]

    ...Rusii aveau pregatit, in 1939, PLANUL DE INVADARE A EUROPEI !!!
    ...Era inclusa si invazia Romaniei pe directia puturilor petroliere zona Ploiesti-Bucuresti continuand spre Sofia-Atena !!..
    Hitler i-a luat-o inainte lui stalin, si.... stiti ce a urmat !!!
    Nu vreau decat sa subliniez faptul ca Rusia a fost mereu este si va fi manata de patima cuceririi teritoriale fata de toti vecinii sai , incepand de sus, din Finlanda, continuand cu Tarile Baltice, cu Polonia, Ucraina, Romania, Armenia, Georgia, si celelalte tari din Asia centrala !
    Toti vecinii ei au fost , sunt si vor fi permanent amenintati de interesele expansioniste ale Kremlinului !
    ...Romania (o insula de latinitate intr-o mare slava),a fost in permanenta tinta planurilor, mai vechi sau mai noi, de cucerire sau macar de control politic si economic ale Kremlinului!
    ROMANIA A FOST TARE SI INDEPENDENTA CAND A AVUT CONDUCATORI TARI !!!
    ...Si, din pacate a fost slaba si subjugata, cand a avut conducatori slabi, usor de controlat !!!
    ...Mutarea facuta de Romania, de a accepta oferta SUA si NATO, de participare la Scutul antiracheta, e o mutare TARE , facuta de persoane TARI, cu caracter !!!
    ...BRAVO LOR !!!...
    ...Istoria Romaniei consemneaza intotdeauna FAPTELE, nu comentariile si schelalaiturile celor slabi sau platiti de dusmanii eterni ai romanilor !!!
  • +2 (2 voturi)    
    deranj (Vineri, 5 februarie 2010, 22:07)

    sim [anonim]

    cred ca pe rusi ii deranjeaza posibilitatea ca sistemul american sa le scaneze toate miscarile de rachete balistice cel putin din partea europeana a Rusiei.
    E doar un punct de vedere
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 1:41)

    roman [anonim]

    cred ca rusii ne cam luau de prosti inainte de decizia pe care am luat-o de altfel o decizie istorica cred ca o sa faca Putin spume la gura pt ca sunt mancati akum nu mai merge planu asa cum vroiau ;)
  • -4 (4 voturi)    
    sunteti cu capul (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 7:21)

    creca... [anonim]

    rapanul asta de sistem ne baga in prima linie, e bun sistemul dar nu are si eficacitate de 100% iar in timp de razboi primele atacate sunt chiar aceste scuturi. Sa fim foarte clari, va fi acest scut, e bine, dar pentru tarile occidentale si usa, noi fiind ca si pe timpul otomanilor un fel de scut ptr ei. Si cand o sa fim atacati iar unele rachete ale inamicilor se vor rataci pe teritoriul tarii noastre, cine va fi responsabil pentru aceasta? Sistemul Scud cel mai performant la momentul razboiului din Golf a avut eficacitate doar de vreo 33% ceea ce inseamna ca restul rachetelor inamice adica 67% au cazut peste Israel care avea un asemenea scut. E un procent bun, nu?! In plus au si rusnacii dreptatea lor, acest scut e ofensiv sau defensiv in functie de cuum il folosesti!
    • 0 (0 voturi)    
      Incurci merele cu perele (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 13:41)

      Patriot [anonim] i-a raspuns lui creca...

      Scud este o racheta balistica nu un sitem antiracheta. In golf, iraq-ul a lansat gramada de scud-uri spre israel speand ca israel-ul intra in razboi si astfel statele arabe ar fi declarat razboi israelului.
      Israelul a primit 2 baterii de rachete patriot ca sa taca din gura si sa nu se bage.

      Si la procente incurci merele cu perele. Scud-urile nu aveau nici o problema. Problema era la rachetele patriot care nu de fiecare data reusau sa intercepteze scud-urile. Problema era de precizie la unitatea aritmetica in virgula flotanta la calcularea timpului (inmulteau zecimi de secunta). Adica calcul de timp prost => calcul de traiectorie prost => deviatie => interceptare esuata => israelieni morti.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania a ales gresit "puternicul" (Miercuri, 10 februarie 2010, 18:37)

    Stelian [anonim]

    Mare greseala sa ne dam pe linga americani, aceiasi greseala pe care a facuto Romania cind s-a dat cu "puternicul" nemtii in cel de-al doilea razboi mondial... China urmeaza sa fie "puternicul" ...

    Nostradamus in prezicerile sale, afirma ca in prin anul 2020 - 2025 China va ataca Europa
    Asta a descifrat Vlaicu Ionescu in anul 1999 in emisiunea pe care am vazuto eu la Tv7ABC (el fiind cel mai bun interpret al lui Nostradamus)... si i-a mai sfatuit pe romani ca sa nu mearga in New York in septembrie 2001 ... am incredere in ce a spus acest domn (a murit intre timp), pentru ca am constatat ca s-a adeverit intre timp chestia cu New York-ul.
    Chinezii sunt frustrati, pe buna dreptate, ca sunt exploatati de planeta asta... ei pentru salariul mediu de 200$ pe luna, muncesc de le "sar capacele". Noi romanii, tot mapamondul, cumparind produsele ieftine chinezesti, in fapt, ii exploatam pe chinezi, caci pentru banii pe care ii dam noi pe chinezaria cumparata, muncim putin comparativ cu cit a muncit un chinez ca sa produca acel obiect.
    In China televiziunile, ziarele etc - sunt in mina comunistilor... si din ce am aflat de la niste chinezi pe "internet chat"... poporul chinez nu cunoaste ce face conducerea lor cu banii lor, anume faptul ca statul chinez investit 1000 miliarde dolari in actiuni in bursa din SUA chiar inainte de criza.
    Pentru ca sa iti faci firma in China, juma de actiuni trebuie sa fie ale statului chinez... insa statul nu are interesul ca sa foloseasca banii cistigati astfel pentru cresterea salariilor chinezilor, caci daca creste salarul mediu, scade atractivitatea investitorilor pentru China.
    Acuma China baga bani "puternici" in inarmare, cercetare (au excesiv de multi bani)... cind o sa se simta destul de puternici... o sa dea lovitura.
    http://forum.stelici.ro/viewtopic.php?f=32&t=273