NATO nu este implicata in negocierile dintre SUA si Romania privind scutul antiracheta

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2010, 16:53 Actualitate | Esenţial

NATO nu este parte in negocierile dintre SUA si Romania privind crearea sistemului american global de aparare antiracheta, a declarat, pentru RIA Novosti, un inalt responsabil al Aliantei Nord-Atlantice, sub acoperirea anonimatului.

"Sunt tratative bilaterale. Nu NATO decide aici", a subliniat sursa citata.

Oficialul Aliantei Nord-Atlantice a precizat ca NATO nu a luat inca o hotarare privind crearea propriului sau sistem antiracheta, iar SUA discuta direct cu potentialii participanti la scutul american, dispusi sa gazduiasca pe teritoriul lor astfel de elemente.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1121 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    de fapt nici Obama n-a confirmat (Vineri, 5 februarie 2010, 17:59)

    FFF T [utilizator]

    De pomenesti ca Basea a inventat totul?
    • 0 (2 voturi)    
      :-)) (Vineri, 5 februarie 2010, 18:06)

      Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      asta-i buna..:-)))
      • +1 (3 voturi)    
        Referendum ...Patriot ! (Vineri, 5 februarie 2010, 19:49)

        Basarab Basescu [anonim] i-a raspuns lui Lilia73

        E o foarte buna idee sa se organizeze referendum, inca o ocazie pt Basescu sa-si umileasca adversarii politici, se pare ca opozitia n-a invatat absolut nimic din consultarile populare in care l-au atacat pe Basescu! Nici nu ma mira ca ideea vine de la Ion Ilici Iliescu..

        Sistemul va fi Patriot-3, cel mai modern, updatat (capabilitatea i-a crescut cu 50%) si va intra in functiune pana in 2015 pt Romania. El va acoperi atat Romania cat si Republica Moldova, datorita amplasarii la M. Neagra, in Dobrogea.

        Acest sistem nu doboara doar rachete cu raza lunga si mediie de actiune, mai nou va putea intercepta avioane fara pilot, elicoptere de atac, nave maritime. Cam ce are Rusia prin M. Neagra:)

        Radarul pt PAC-3 poate fi instalat la 30 de km de site-ul de lansare, ceea ce mareste raza de detectie si scurteaza timpul de reactie. Rachetele in sine au si propriul lor radar cu care se orienteaza spre racheta-tinta cu viteza de peste 5Match.

        Armata USA are deja circa 500 de astfel de sisteme si vrea sa ajunga la circa 1.200 pana in 2015. Prima oara au fost testate real in 2003, in Irak, cu o rata de succes de 97%.

        Japonia a testat sistemul in septembrie 2009, impreuna cu US si e interesata sa cumpere mai multe baterii, sa le instaleze la nord de Tokyo, din cauza amenintarilor comunistilor din Coreea de Nord.

        O racheta balistica iraniana, de ex, ce vine spre Europa, e obligata sa treaca prin zona M. Neagra/Balcani. Ea e detectata de sateliti imediat dupa lansare, acestia o urmaresc si alerteaza sistemul Patriot. Radarul acestuia, imediat ce gaseste racheta in limita a 200km, o "fixeaza" si lanseaza rachetele, cate 2. Acestea o lovesc in cateva secunde, explozia producandu-se deasupra M. Negre. O ogiva nucleara nu explodeaza la un soc, ci la un set de parametri, explozia va fi ne-nucleara.

        Sistemul acesta, de care se tot tem si rusii, e si o arma "psihologica" de descurajare.
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Duminică, 7 februarie 2010, 9:27)

          Vali. [anonim] i-a raspuns lui Basarab Basescu

          Domnu' Basarab Basescu, va puneti problema ca Rusia si-ar putea rezolva toate frustrarile de pierdere a statutului de superputere mondiala exact cu linistea Romaniei ? Ati observat ca NATO s-a delimitat de miscarile facute de Romania si SUA ? ..... Ce concluzii trageti de aici ? O discutie in doi la o bere ar fi binevenita si concludenta. :)
  • +4 (6 voturi)    
    stire de la RIA NOVOSTI nu de la NATO! (Vineri, 5 februarie 2010, 18:11)

    flo [anonim]

    Stirea asta intra la categoria "ce zice presa din Rusia".
    Nu e de mirare ca "inaltului responsabil NATO" - "oficial" dar ANONIM (cum altfel?!) face declaratii dupa dorinta celor de la Kremlin!
    Informatii de gen "NATO nu este parte in negocierile dintre SUA si Romania privind crearea sistemului american global de aparare antiracheta" sunt ceea ce doresc oficialitatile ruse sa transmita opiniei publice din Rusia, in primul rand.
  • +4 (6 voturi)    
    oameni de influenta din Romania. (Vineri, 5 februarie 2010, 18:25)

    mircea [anonim]

    Unii ziaristi romani par a fi oameni de influenta in Romania a unor interese rusesti,altfel nu se explica viteza cu care se iau interviurile in defavoarea Romaniei(expert rus,oficial NATO,presa rusa).DE fapt aceia nu au spus nimic,dar omul rusilor o tine una si buna:scutul nu este bun pentru Rusia,pentru-ca nu se mai poate juca dea bomba-oarba.
  • +2 (4 voturi)    
    scut privat (Vineri, 5 februarie 2010, 18:30)

    gepeto [anonim]

    Eu am inteles ca acest scut amplasat in Romania apara tot ce este mai la vest de noi. CSAT a aprobat numai amplasarea scutului, nu si costurile legate de acesta. Cum adica noi platim si ceilalti huzuresc!!!
    Cum adica scutul din Romania este pentru a apara numai Romania si SUA?
    Daca este asa sa doboare numai rachete care incep sa coboare deasupra tarii noastre, pe celelalte sa le lase sa treaca, eventual sa le facem cu mana!!!
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Duminică, 7 februarie 2010, 9:29)

      Vali. [anonim] i-a raspuns lui gepeto

      bati campii cu gratie ... altceva nu am de zis... acest scut apara centrul si sud-estul europei precum si zona marii negre ....