Emil Boc cere interzicerea de urgenta a drogurilor legale - plantele etnobotanice

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2010, 10:43 Actualitate | Esenţial

Premierul Emil Boc a cerut ministrului Sanatatii, Cseke Attila, sa finalizeze in regim de urgenta un act normativ privind interzicerea consumului de plante halucinogene. "As vrea sa mergem in regim de maxima urgenta, indiferent daca exista sau nu un aviz al Comisiei Europene, pentru interzicerea plantelor etnobotanice, care din nefericire au un efect devastator la tineri si chiar s-au soldat cu pierderi de vieti in randul adolescentilor", a declarat Boc la inceputul sedintei de Guvern de vineri.

Premierul a cerut ca actul normativ sa fie elaborat pana miercuri, daca se poate. "Stiu ca lucrati de ceva timp la actul normativ, nu mai asteptati niciun alt aviz, haideti sa-l adoptam, pentru ca o viata este mai importanta decat orice aviz", a spus premierul. Avizul la care s-a referit Boc este cel al Comisiei Europene.

Emil Boc a mai cerut Ministerului Sanatatii si Ministerului de Interne sa analizeze foarte serios problema drogurilor, atat a celor clasice, cat si a noilor plante halucinogene, in conditiile in care devine un fenomen scapat de sub control mai ales in Bucuresti.

Magazin de halucionogene: Locul unde plutesti fericit

La ora actuala, in Romania sunt permise magazinele etnobotanice care vand substituente de cannabis sau alte halucinogene. In ultima vreme au aparut o multime de magazine virtuale care vand asemenea plante halucinogene, iar promovarea pe care si-o fac este de-a dreptul uluitoare.

Un exemplu: "Locul unde plutesti fericit, plante etnobotanice si accesorii bong iarba legala senzatii legale alternative, pastile de petrecere, senzatii unice, distractie la maxim petreceri de neuitat plante psihoactive halucinogene euforice energizante afrodisiace legale". De asemenea, pot fi gasite pe internet numeroase anunturi de genul: Vindem en-gros si en-detail produse etnobotanice. Si totul este legal.

Exista si in Parlament o un proiect de lege pentru modificarea si completarea Legii nr.143/2000, care urmareste incriminarea comercializarii plantelor cu efecte euforice si halucinogene. Potrivit proiectului de lege, vor fi interzise comercializarea, vinzarea, punerea in vinzare, distribuirea, livrarea produselor etnobotanice din plante, extracte, sau combinatii de plante cu efect halucinogen sau euforic, sub sanctiunea pedepsei cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani.

In ceea ce priveste drogurile clasice, anul trecut a fost inregistrata cea mai mare captura din Romania, 1,2 tone de cocaina in valoare de 40 de milioane de euro. Drogurile au ajuns in portul Constanta fiind aduse din Brazilia. Valoarea drogurilor confiscate s-a ridicat anul trecut la 167 de milioane de euro.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

7753 vizualizari

  • +8 (52 voturi)    
    Alcoolul (Vineri, 5 februarie 2010, 10:49)

    Iulian [anonim]

    Pai asa sa interzica si alcoolul... ca din cauza alcoolului au loc majoritatea crimelor si accidentelor.

    Nu din cauza unor plante.
    • -3 (7 voturi)    
      Placeri (Vineri, 5 februarie 2010, 11:53)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Stii cum e cum placerile, le plac mai mult decat le fac rau alora din varf sunt legale, le fac mai mult rau decat le plac celor din varf sunt ilegale.

      Dupa regula de mai sus alcool e legal si ierburile nu. Prositutia este insa exceptia care intareste regula, noi romanii fiind mai pudici din fire.
    • +3 (19 voturi)    
      efect negativ pt tineri! (Vineri, 5 februarie 2010, 11:55)

      simi [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Dupa cum s-a putut consta aceste plante au facut multe victime in randul tinerilor, lucru cu atat mai nefericit cu cat magazinele au primit autorizatie de desfacere, insa plantele folosite nu descriau corect efectele nocive pe care le au respectivele plante! Sunt multi tineri care se lasa prada acestei tentatii si din pacate moemntan din punct de vedere legal nu se paote face nimic! Este o decizie ff.importanta si sanatoasa mai ales a dl Boc!
    • +4 (16 voturi)    
      Din cauza unor plante... (Vineri, 5 februarie 2010, 12:09)

      Handrews [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      ...cu siguranta nu. Din cauza consumului de substante halucinogene, DA. Iar comparatia cu alcoolul e total nepotrivita. Exista o cultura si o traditie a consumului de bauturi alcoolice (vin, bere, cognac, etc.). Nu suporta comparatie. Din punctul meu de vedere, sa fie interzise. Iar exemplele cu Olanda se aplica Olandei, nu Romaniei.
      • +4 (16 voturi)    
        Sunt de acord (Vineri, 5 februarie 2010, 13:10)

        IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui Handrews

        Sa fie interzise, ajung prea des pe mana pustanilor. Dar cei care habar nu au despre ce vorbesc ar trebui sa taca.

        Daca ati fumat macar un cui, si cunoasteti efectul OK, dar daca sunteti bagatori de seama, care au auzit ei niste chestii ... pas va rog.

        Ca idee, articolele aste din ziar, pustani prin spitale... in coma. Hai sa va spun eu ce se intampla :
        - se strange pustimea si incepe sa bea alcool, dupa ce sunt beti scoate unu tigarile magice
        - se fumeaza, in 10 minute 80% sunt lesinati

        Eu am fost la un chef de burlaci unde au facut exact acelasi lucru, la 11 era terminat cheful. Nu era nimeni in coma, doar ca nu vrei sa mai vorbesti cu nimeni si sa te misti. :)

        Sunt pentru substante recreationale, dar intr-un mod argumentat si documentat, nu din teribilism.
    • +1 (11 voturi)    
      sula si prefectura (Vineri, 5 februarie 2010, 12:12)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      Ce legatura are alcoolul in cazul de fata? Pentru ca nu se interzice alcoolul inseamna ca nici asta sa nu se interzica? Pentru ca masinile fac accidente si nu se interzic, hai sa liberalizam si cocaina? Unde e logica, de ce nu tratezi punctual problemele? Nu vrei alcool, fa o asociatie care sa militeze pentru interzicerea lui
      • 0 (6 voturi)    
        sula si femeia de servici din prefectura (Vineri, 5 februarie 2010, 13:23)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        idee e ca mor mai multi oameni din cauza alcoolului ... in fine ... cu consumul de heroina cum ramane ... cati mor?! ... ia si cauta de ce au legalizat olandezii marijuana .....acum nu spun sa legalizeze si aici .. dar macar sa lase panaramile astea de ierburi ...
      • +1 (3 voturi)    
        F bine face (Vineri, 5 februarie 2010, 13:56)

        eea [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        da , ai dreptate sunt multe accidente din cauza cosumului mare de alcool dar asta nu inseamna ca mai trebuie sa adaugam un rau la cele deja existente. Tinerii sunt luati de entuziasmul varstei si nu constientizeaza ce urmari pot fi, statul are dreptul sa-i apare. Si in plus stim foarte bine cine sta in spatele acestor magazine, crezi ca sunt oameni cinstiti, corecti ? Ma indoiesc.
        • +3 (3 voturi)    
          :| (Vineri, 5 februarie 2010, 14:37)

          rakkone [utilizator] i-a raspuns lui eea

          Nu cred ca ai citit cu atentie ce am scris, sunt PENTRU interzicerea acestor magazine si a produselor comercializate de ele
    • -6 (14 voturi)    
      CE BOC DOBITOC (Vineri, 5 februarie 2010, 12:21)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      auzem la teve ce ''rele'' sunt plantele halucinogene deoarece cativa cretini le iau cu alcool sau se apropie de astfel de lucruri cu intentzia de a vedea elefantzi roz... cine naiba ii pune pe cretini sa bage in ei astfel de plante... nu vad de ce plantele sunt ''rele'' ?? pe prostii care cauta neaparat sa se simta high nu potzi sa-i feresti cu nimik... orice lege in plus nu este decat o complicatzie in plus.
      • +6 (8 voturi)    
        Un limbaj civilizat se poate? (Vineri, 5 februarie 2010, 14:00)

        Andreea [anonim] i-a raspuns lui unu

        Sa stii ca si "cretinii" aia cum ii numesti tu trebuie sa fie protejati, acel tanar poate sa fie intr-o zi chiar copilul tau, sa vad atunci ce parere ai despre acest subiect.
        • 0 (0 voturi)    
          civilizatule (Vineri, 5 februarie 2010, 20:56)

          unu [anonim] i-a raspuns lui Andreea

          daca crezi ca potzi sa feresti pe cineva de el insushi , sunt convins k nu ai cojones, cei fara cojones sfarsesc mai devreme sau mai tarziu in boschetzi...
    • +6 (12 voturi)    
      f bine (Vineri, 5 februarie 2010, 12:41)

      anca [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Boc bine face. O decizie inteleapta si ATAT de necesara binelui tinerilor romani!
      • -6 (8 voturi)    
        Anca (Vineri, 5 februarie 2010, 14:08)

        Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui anca

        Vezi-ti de binele tau. Lasa-i pe tinerii romani in pace.
      • 0 (0 voturi)    
        Crezi? (Duminică, 7 februarie 2010, 16:13)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui anca

        De unde sti tu ca face bine? E vina aluia din shop ca iti cumperi 20 de plicuri si iti rupi venele ? E vina aluia din shop ca bagi 20 de jointuri pe zi? Normal ca mori daca faci abuz? Ia spune-mi tu mie nea' asta , daca bagi 2 litri de vodka care sunt sansele sa mori? Anual mor peste 5 mi de oameni in Romania de la alcool. Nu consum alcool de nici un fel. Ce poate fi mai nociv? Un joint ? Un plic de mephedrone (special gold), sau un litru de jack daniels? Spune-mi tu !
      • 0 (0 voturi)    
        salut (Duminică, 14 februarie 2010, 12:38)

        claudiu [anonim] i-a raspuns lui anca

        asa aveti voi impresia ca tinerii care au consumat pana acuma o sa se opreasca daca interzic ei astea.Oricum daca o sa le interzica o sa se gaseasca repede alternative la ele,o sa se vanda la negru sau o sa fumeze din acelea ilegale.Deci oricum si orice ar face Boc si mai stiu eu care nu au cum sa opreasca asta
    • 0 (2 voturi)    
      reforma sanatatii si a tineretului (Vineri, 5 februarie 2010, 12:42)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Cred ca asta poate fi inceputul reformei in ce ii priveste pe tineri. Este clar ca un numar destul de mare dintre ei apeleaza la genul asta de plante, insa ni se aduc tot mai multe dovezi care demonstreaza ca AU efecte nocive. Decizia guvernului de a le elimina este una extrem de bine venita!
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 5 februarie 2010, 12:43)

      andra [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Consider ca efectele devastatoare pe care le au in randul tinerilor romani sunt mai importante decat respectarea regulamentelor si deciziilor UE (in cazul in care exista unele in acest sens). Sunt tot mai dese cazurile nu prea fericite cu tineri intoxicati cu genul asta de plante.
    • 0 (0 voturi)    
      oarecum de acord... (Vineri, 5 februarie 2010, 13:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      problema e ca ar creste alcoolul fabricat ilegal, care face mult mai mult rau.
      nu ar merge decat daca chiar ai putea impiedica si contrabanda si asta nu prea a reusit nimeni, deci...
      si oricum daca vrei sa te faci muci te faci... exista spirtul medicinal ...
      totul tine de oameni si de vointa lor...
      • +1 (1 vot)    
        pe principiul asta (Vineri, 5 februarie 2010, 13:50)

        ilya [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        interzicerea drogurilor creste numarul drogurilor fabricate ilegal. unde pui stop?

        s-a observat in SUA ca faptul ca era prohibitie nu a scazut consumul de alcool doar a crescut profitul Mafiei care avea ce sa vanda (pentru ca oamenii cinstiti nu mai vindeau...).

        deci pana la urma a cui e vina ca se omor oameni cu arme? a celui care trage sau a existentei armei in sine? la fel si cu drogurile - e vina celui care ia (cel putin prima oara inainte sa devina dependent ca dupa aceea e alta discutie) sau a drogului in sine, ca exista?

        istoria arata ca interzicerea legala a unui bun nu duce la disparitia lui. pe de alta parte exista o parte din populatie la care pofta si teribilismul sunt mai importante decat propria viata. te declari responsabil pentru ei si le mai ingreunezi (dar nu distrugi ca nu poti) accesul la chestii de-astea sau ii lasi sa se omoare singur?

        cat de periculos trebuie sa fie un produs ca sa il interzici?
    • -2 (2 voturi)    
      Iulian (Vineri, 5 februarie 2010, 13:22)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      E adevarat ce zici ca din cauza alcoolului au loc multe accidente dar asta nu inseamna ca mai trebuie sa adaugam un rau la cele deja existente.
    • 0 (0 voturi)    
      tutunul (Marţi, 9 februarie 2010, 16:41)

      Jack Herrer [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      cati oameni mor de cancer din cauza fumatului activ si pasiv. de ce nu intericeti tutunul? banu! banu deaia! fac ce vor cu noi si noi ne uitam la tv si nu facm nimic. adevarata revolutie nu a fost inca. si nici nu cred ca suntem instare sa o facem.
      legalizati marijuana. si verificati ca nimeni nu a murit din cauza ei.NIMENI cautatimi cartea, e pe net , si o sa vedeti de ce este iarba ilegala si restu legal
  • -5 (29 voturi)    
    boc poc (Vineri, 5 februarie 2010, 10:53)

    un oarecare [utilizator]

    Nici nu va obositi sa alegeti pentru voi, alege Boc, pe care nu voi l-ati ales...
    Dulciurile si bauturile carbogazoase...cei mici trebuie sa plateasca taxe cand merg la cofetarie.
    Intrebati-l pe Boc si pe ministrul santatii al romanilor al carui nume mahiar e greu de pronuntat cate victime face alcoolul in randul protagonistilor stirilor de la ora 5?

    Stati linistiti... Boc vegheaza pentru binele si sanatatea dumneavoastra!
  • +10 (12 voturi)    
    mazare (Vineri, 5 februarie 2010, 10:56)

    africanu [anonim]

    He he ! Brazilia si Constanta ?? oare sa fie vre-o legatura ? Primarul petrecaret o fi chiar inocent??
    • +12 (12 voturi)    
      mazare trage pe nas (Vineri, 5 februarie 2010, 11:10)

      briank [utilizator] i-a raspuns lui africanu

      e stiuta treaba. mazarel isi face cocul cu fiecare ocazie :)
    • +9 (11 voturi)    
      :)) (Vineri, 5 februarie 2010, 11:33)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui africanu

      si eu tot la mazare m-am gandit :)) o fi coincidenta?
    • +2 (2 voturi)    
      buna initiativa (Vineri, 5 februarie 2010, 12:43)

      toma [anonim] i-a raspuns lui africanu

      Este o foarte buna initiativa. Ideea care se vehicula precum ca genul asta de plante nu produc dependenta sau efecte negative era o mare minciuna. Tot mai multi tineri au de suferit de pe urma lor.
  • +4 (28 voturi)    
    - (Vineri, 5 februarie 2010, 10:58)

    De Raket [anonim]

    dar din cauza ALCOOLULUI cate persoane mor ?!!!
    • +2 (2 voturi)    
      din cauza prostiei mor multi (Vineri, 5 februarie 2010, 12:54)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui De Raket

      mor si din cauza sofatului fara sa fie in stare de ebrietate. din prostie mor foarte multi oameni.
  • +8 (26 voturi)    
    bravo! (Vineri, 5 februarie 2010, 11:03)

    Mihai [anonim]

    Va felicit D-le Boc si ma mir ca abia acum se ia aceasta masura.
  • 0 (12 voturi)    
    Eba, in campanie, (Vineri, 5 februarie 2010, 11:07)

    elena [anonim]

    parca promova niste ierburi. Dle Prim-ministru, acum v-ati sat si dv seama ca aceste plante sunt daunatoare? pana acum unde ati fost? sau v-ati fi sinucis, politic vorbind, daca ati fi contrazis-o pe fiica presedintelui?
  • -11 (27 voturi)    
    boculeee, lasa-neeeee (Vineri, 5 februarie 2010, 11:07)

    gigi [anonim]

    boculeee, lasa-neeeee, ca ne plictiseeesti!! pai mai boule, pardon, bocule, bolovan mioritic ce esti tu, cum vrei sa se simta si romanul mai fericit cand vede ca tu vinzi tara strainilor? Tigarile le-ai scumpit, alcoolicele la fel, shaormele - taxate si alea, gropi in drumuri, tigani la colturi de strada, caini in spatele blocurilor, gunoaie pe strazi, alei si in parcuri....si acum interzici halucinogenele.... asta e important pt tine?? IPOCRITULE
    • +3 (3 voturi)    
      nu mai bine ne lasi tu ?! (Vineri, 5 februarie 2010, 14:32)

      eea [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Cartile de literatura nu au ajuns si pe la tine ? Sper doar ca acest limbaj sa fie o exceptie si ca nu vorbesti asa in fiecare zi. Ma scuzi pentru curajul de a-ti face observatii dar nu inteleg de ce nu ne putem purta civilizat pe un forum. Si inca ceva eu zic sa te gandesti mai bine cand faci astfel de afirmatii. Cine fura tara ? PNL -ul ce a facut ? Voiculescu tocmai ce a fost confirmat ca fost securist desi nu cred ca mai era nevoie. De ce sa aruncam vorbe urate in oamenii care sunt corecti ?
  • +4 (12 voturi)    
    Etnobotanic... dar sa stim si noi (Vineri, 5 februarie 2010, 11:09)

    Frobenius [anonim]

    "Etnobotanic", domnule Boc?
    Dar cu animalele "etnozoologice" ce facem?
    Iar umblati cu jumatati de masura?
  • +12 (20 voturi)    
    TUTUNUL e cauza (Vineri, 5 februarie 2010, 11:14)

    Toma [anonim]

    Taiati raul de la radacina! Atat timp cat adolescentii au acces la tutun e acelasi lucru! Ministerul Sanatatii sa ia masuri drastice (cresterea pretului, interzicerea reclamei la punctele de vanzare, afisarea pachetelor de tigari cu imaginile catre cumparator...etc) in ceea ce priveste limitarea accesului la produsele din tutun.

    NU ESTE NICI O DIFERENTA INTRE PLANTELE HALUCINOGENE SI TUTUN! TUTUNUL E CHIAR MUUULT MAI DAUNATOR!
    • +1 (3 voturi)    
      Tutun sau plante? (Vineri, 5 februarie 2010, 12:17)

      Vlase [anonim] i-a raspuns lui Toma

      Permite-mi sa te contrazic...eu nu am fumat niciodata un Marlboro cu efect halucinogen. Diferenta intre fumatul tigarilor obisnuite si a celor halucinogene este ca ultimele creeaza dependenta mult mai repede iar dorinta de a avea o senzatie cat mai puternica poate duce la moarte. Pe langa aceasta, urmatorul pas de la tigarile halucinogene sunt drogurile (cocaina si heroina). Sa vedem atunci cum se distrug o multime de tineri.
      Cu siguranta trebuie facute multe in privinta tigarilor si alcoolului, insa acest fenomen al plantelor etnobotanice este ceva care are un efect devastator rapid asupra vietilor celor tineri.
      De ce ori de cate ori se face ceva, ne trezim ca doar criticam insa din partea noastra nu se vede nimic, nicio actiune. De ce nu putem sa apreciem si noi ca se face ceva si sa nu mai fim atat de critici. Daca nu se face nimic plangem ca de ce nu se face. Daca se face ceva strigam ca de ce numai in domeniul ala se face. E aiurea. Bine ca macar se face ceva.
      • 0 (0 voturi)    
        Serios? (Vineri, 5 februarie 2010, 13:46)

        Deepstereo [utilizator] i-a raspuns lui Vlase

        Se vede ca tu stii cam putin de chestiune in cauza. Sa stii ca tutunul creeaza o mare dependenta, de aia majoritatea fumatorilor prefera sa ia tigari pe ultimii bani decat mancare :)
        • 0 (0 voturi)    
          Tutunul (Vineri, 5 februarie 2010, 17:57)

          Pezevenghiu [anonim] i-a raspuns lui Deepstereo

          Eh, din banii dati de fumator pe un pachet de tigari o foaarte mare (80%) parte ajung in vistieria statului.
          Tigarile or fi ele nocive, da' daca aduc bani la buget mai inchidem si noi un ochi ;)
          • 0 (0 voturi)    
            standarde duble (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 12:11)

            Deepstereo [utilizator] i-a raspuns lui Pezevenghiu

            Atunci daca taxam heroina, o legalizam?:)
      • 0 (0 voturi)    
        frateMeLeu (Vineri, 5 februarie 2010, 14:16)

        Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui Vlase

        Este tocmai pe dos. Tutunul producea cea mai mare dependenta.

        Vrei sa stii care este diferenta dintre un consumator responsabil de Tutun si unul responsabil de Marijuana, de exemplu? Amandoi au sanse sa moara din cauza tutunului :)
      • 0 (0 voturi)    
        dependenta tutunului (Marţi, 9 februarie 2010, 16:46)

        :) [anonim] i-a raspuns lui Vlase

        tutunul da dependeta la modul ca " nu vreau sa ma las de fumat imi place." lasa ma ca imi e rau. cei care fumeaza sunt la fel de dependenti ca cei care baga heroina.
      • 0 (0 voturi)    
        salut (Duminică, 14 februarie 2010, 12:44)

        claudiu [anonim] i-a raspuns lui Vlase

        ia zi ma de unde stii tu ca alea provoaca dependenta,esti cumva dependent sau te bagi in seama asa aiurea
  • +6 (20 voturi)    
    FAIL maxim (Vineri, 5 februarie 2010, 11:21)

    busymf [utilizator]

    Cred ca il strica pe Boc aerul de Bucuresti. In timp ce din ce in ce mai multe tari incearca legalizarea drogurilor usoare (vezi SUA si in sepcial California) Boc, in nemarginita lui intelepciune, crede ca solutia pentru toate rele din tara e sa interzica si putinul legal.

    Daca ar legaliza drogurile usoare, lumea ar putea cumpara de la non-stop marfa de calitate si nu am mai avea probleme ca si cele de zilele trecute.

    Cati credeti ca prohibitia reduce sau opreste consumul?!
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Vineri, 5 februarie 2010, 12:22)

      Rasboinicu [utilizator] i-a raspuns lui busymf

      Ma mir ca n-ai mai multe minusuri. :)

      Corect ce-ai spus, mai mult, efectele drogurilor usoare "clasice" (marijuana, de exemplu) sint cunoscute si studiate de ani buni de zile.

      In ceea ce priveste substantele noi pe care le poti cumpara legal in momentul de fata, nimeni nu prea stie ce si cum fac, ce efecte au (mai ales pe termen lung).

      Frumos ar fi (desi e o utopie in contextul actului pe care tocmai il pregateste MSF) ca o data cu interzicerea comercializarii plantelor etnobotanice sa se dezincrimineze consumul drogurilor usoare. Astfel, cei care sint tentati sa incerce/experimenteze nu vor mai simti "bratul lung al legii" cum ii cauta sa-i prinda si se vor indrepta spre substanele folosite de milenii incoace de atit de multe civilizatii in ritualuri religioase. Ar fi primul pas spre mult-asteptata (de catre unii) legalizare a drogurilor usoare (macar in conditiile Olandei, spre exemplu).

      Si mai observ un lucru... alesii nostri sint destul de discretionari in alegerea modelelor vestice. Aud foarte des (prea des) argumentatia cite unuia care zice: "Dom'le, nu am inventat noi asta, asa se face in vest". De ce oare nu s-ar putea observa si in cazul de fata tendinta vestului, si sa ne aliniem si noi la aceasta tendinta ? In 13 state din US s-a legalizat marijuana pentru uz medical. In majoritatea tarilor din Europa de Vest consumul fie a fost dezincriminat, fie e pe cale sa fie dezincriminat si privit cu toleranta in prezent.

      De ce trebuie sa fim mereu cu decade bune inaintea vestului. As vrea sa apuc ziua in care "vestul" ia ca model ceva facut in Romania. Stiu, vise...
  • +9 (15 voturi)    
    Tot raul spre bine (Vineri, 5 februarie 2010, 11:22)

    gibi [utilizator]

    Legea doar o sa interzica: comercializarea, vinzarea, punerea in vinzare, distribuirea, livrarea produselor de genu.
    Nu zice nimic despre CONSUM sau POSESIE. Deci teoretic, dupa acest articiol, daca iti comanzi de pe net (alta tara), nu ai nici o treaba.

    Sper, cu aceasta ocazie, ca modificarea Legii nr.143/2000 sa aduca noutati si pentru canabis. Consumul sau posesia de cantitati mici (1-5g) sa nu mai fie pedepsit cu inchisoare (penal) ci sa fie pedepsit cu amenda administrativa.
    Este ceea ce toti isi doresc si ceea ce in toata europa exista deja. Nu vrem legalizare, doar tolerare.
    • -2 (4 voturi)    
      Esti la fel de destept ca el?... (Vineri, 5 februarie 2010, 12:16)

      Gigi Maybachistu' Afumat [anonim] i-a raspuns lui gibi

      Nu vrei legalizare fiindcă gândeşti la fel de îngust ca Piticul (el având justificarea că n-are capul destul de mare):

      - Comercializarea interzisă, dar consumul nu = punerea oricărui consumator la mâna leprelor de dealeri. Unii mai cafenii de felul lor, care îşi asigură imunitatea în faţa poliţiei turnând în dreapta şi-n stânga pe oricine văd;

      - Pedepse mărunte (amenda administrativă) = tinichea atârnată de coadă, invizibilă pentru public, dar vizibilă pentru ochii angajatorilor, ai reporterilor de la Cancan şi ai lătrăilor care comentează la ei, ai tablagiilor de la secţia de cartier etc etc. La fel de bine poţi să-l tatuezi pe vinovat în frunte, acele categorii care vor afla că "a fost amendat pentru droguri" nu fac diferenţa :)

      -Legalizare = posibilitatea de a cumpăra marfa la vedere, ca la Plafar, cu factură şi TVA plătit. Nicio ţară din lume nu face asta, nici chiar acea ţară vest-europeană mâncătoare de brânză şi cu multe canale pe care o laudă toţi târlanii de pe la noi (nu că vesticii ar fi la fel de scrupuloşi din punct de vedere financiar, se mulţumesc şi cu un bon tipărit completat de mână, nu cer casă de marcat electronică până şi la o ciocolată de 2 RON, ca la noi). De la "legea care nu se aplica decât când voia Partidul" am trecut la "legea de care îi doare pe toţi în partea dorsală" :D :)))
    • 0 (0 voturi)    
      TOLERATI MARIJUANA!!!! (Vineri, 5 februarie 2010, 19:21)

      kukul [anonim] i-a raspuns lui gibi

      Sper, cu aceasta ocazie, ca modificarea Legii nr.143/2000 sa aduca noutati si pentru canabis. Consumul sau posesia de cantitati mici (1-5g) sa nu mai fie pedepsit cu inchisoare (penal) ci sa fie pedepsit cu amenda administrativa.
      Este ceea ce toti isi doresc si ceea ce in toata europa exista deja. Nu vrem legalizare, doar tolerare.
  • -5 (7 voturi)    
    Eu as merge mai degraba... (Vineri, 5 februarie 2010, 11:27)

    Claude [anonim]

    ... pe taxe de 500% pe vinzarea unor asemenea "produse". Bine ca vi se pusese pata pe shaorme si burgeri....
  • +3 (19 voturi)    
    Gresit (Vineri, 5 februarie 2010, 11:27)

    Florin [anonim]

    Eu cred ca planetele halucinogene sunt una dintre putinele metode prin care se poate face deschiderea la minte a tinerilor din Romania.
    Asa cum iarba si LSD au deschis mintile tinerilor la sfarsitul anilor '60, rezultand in astfel de realizari ca stoparea razboiului din vietnam, egalitatea sexelor, ca sa nu mai vorbesc de muzica , arta, film si mai ales tehnologie - multi dintre studentii hipioti de atunci devenind antreprenorii care au schimbat lumea (eg. Steve Jobs), la fel ar trebui sa se intample si in Romania.

    Totusi, sunt dezamagit de modul in care sunt vandute aceste substante - fara a se da explicatii, de multe ori cei care le vand nu stiu ce efecte au, care e doza, etc, iar tinerii le iau considerand ca sunt niste distractii.

    Cand iei niste semnite care iti dizolva personalitatea si te transporta in trecut sau viitor, rai sau iad, e bine ca tinerii sa fie informati despre seriozitatea acestei calatorii spirituale.

    Cred ca introducerea unor norme de vanzare - cu pliante care explica efectele, care sunt dozele, cum se procedeaza in caz de supradozaj sau aparitiilor unor efecte negative, plus interzicerea stricta a vanzarii persoanelor sub 21 de ani este solutia constructiva.
    • +3 (5 voturi)    
      :) (Vineri, 5 februarie 2010, 12:03)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Nu vreau intru intr-o polemica daca ii bine sau nu sa te droghezi, dar pana la a zice ca iarba si LSD iti deschide mintea mai este multa cale.
      Din punctul tau de vedere ar trebui o lege care sa ne oblige sa fumam iarba o vreme ca sa avem o minte cat mai deschisa :).
      • +2 (2 voturi)    
        Explicatie (Vineri, 5 februarie 2010, 15:45)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui ion

        Minte deschisa nu tine de inteligenta si nici de capacitatea de a lua decizii pragmatice.
        Minte deschisa inseamna a gandi cu inima si a sti, a intelege ca realitatea este mai complexa si dinamica decat o intelegem noi in stare normala, ca totul este interconectat pe un plan superior, inexplicabil si insesizabil, indiferent de instrumentele stiintifice utilizate pentru amplificarea simturilor.

        In anii '60 lumea era in pragul apocalipsei nucleare; tinerii au realizat gaura neagra spre care se indrepta societatea militarizata si uniformizata de atunci; parintii acelor tineri nu erau un model de urmat, deoarece 20 de ani in urma s-au macelarit intr-un razboi mondial, nici buneii nu erau model.

        Societatea era depersonalizata - Tara sau idealul conta mai mult decat suma indivizilor, iar functia indivizilor era de a executa ordinele sistemului, fara rationalizare sau independenta in gandire, spre binele mai mare dictat de propaganda.

        LSD a dizolvat acest pattern; dupa un singur 'trip', constiinta se 'expanda', oamenii devenind constienti asupra mai multor aspecte ale realitatii decat job, armata, capitalism, etc.

        Tinerii s-au focusat pe a observa frumosul, viata, dragostea si tot ce e magic in jur. Evident, sistemul nu a privit cu ochi buni aceasta razvratire, insa picatura si-a facut treaba.

        In fine, e intr-adevar mult de discutat, personal, sunt fascinat de puterea a cativa litri de LSD si revolutia gandirii pe care a provocat-o.

        Internetul e plin de informatii, se poate citi linistit si vedea istoria si realitatea a ce inseamna substantele psychedelice.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 5 februarie 2010, 12:22)

      Gigi Maybachistu' Afumat [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Te informez (înainte să te deschidă la minte o doză de iarbă) că prin Codul Civil actual şi prin variantele precedente de Cod Civil din 1948 încoace este stabilită dobândirea capacităţii depline de exerciţiu la vârsta de 18 ani.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns pentru Gigi (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 20:56)

        antiapv [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Afumat

        hai sictir mai Gigele, dai citate de militzian...marsh la citit Codul Civil si si povesti cu pesti...
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Duminică, 7 februarie 2010, 21:12)

          Gigi Maybachistu' Afumat [anonim] i-a raspuns lui antiapv

          Răspunsul tău demonstrează că posezi la fel de multă raţiune precum un consumator înrăit de cocaină :))
    • -1 (1 vot)    
      te inseli (Vineri, 5 februarie 2010, 12:29)

      Birlic [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Halucinogenele au zapacit tinerii in perioada pe care o amintesti in asa hal incat au cazut victimele propagandei sovietice. Au castigat comunistii razboiul nu prin merite militare ci prin exploatarea drepturilor de exprimare ale scursurilor capitaliste indobitocite de propaganda inamicului.

      Google: Pacepa on John Kerry

      A propos de Steve Jobs, nu vreau sa fiu rau, dar produsele lui au schimbat lumea in aceeasi masura in care au facut-o si manelistii, masinile tunate si Fernando de la Caransebes. E un fel de casa de moda in lumea electronicii.
      Adevaratii antreprenori stau in spatele companiilor care au creat produse utile, nu de podoaba. Ai vazut tu ecograf cu mar pe el?
  • 0 (8 voturi)    
    Conflict de interese (Vineri, 5 februarie 2010, 11:27)

    CristiV [anonim]

    Pai Zeus si EBAtena parca militau pentru legalizarea drogurilor usoare... Au trecut alegerile si s-au sucit prin portavocea Boc ? Nu mai inteleg nimic si zau daca am fumat ceva ...
    PS: aurolacu' nu-l interzice ? precum si diluantii sau vopselurile pe baza de lac ? ca si astea sunt halucinogene....
  • 0 (6 voturi)    
    . (Vineri, 5 februarie 2010, 11:32)

    Ivanu [utilizator]

    Lasat alcoolul fratilor, stati de vorba cu tineri de liceu sau cei care se muta intr-un alt oras pt studii superioare si veti ramane uimiti de cat de mult se fumeaza aceste plante. Si, daca alcoolul produce probleme in special persoanelor peste o anumita varsta si cu studii putine, plantele etnobotanice ii atrag pe cei tineri ca un magnet.
  • 0 (14 voturi)    
    Urmatorul pas - interzicerea sampaniei (Vineri, 5 februarie 2010, 11:36)

    V.R. [utilizator]

    Iata cum, in loc sa se promoveze responsabilitatea fiecaruia pentru viata lui, statul roman isi asuma rolul de dadaca pentru toate varstele.

    Cine vrea sa consume droguri trebuie sa aiba libertatea si dreptul de a afla consecintele acestui lucru - si deci sa invete din propriile greseli.
    • +6 (12 voturi)    
      Dupa ce-ai dat coltul (Vineri, 5 februarie 2010, 11:40)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      nu mai e nimic de invatat. Unele greseli au urmari ireversibile.
      • +1 (1 vot)    
        Din contra (Vineri, 5 februarie 2010, 12:14)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        moartea unui apropiat te impresioneaza puternic si te marcheaza pentru toata viata. Omenirea a invatat, a tinut minte si s-a corectat mult mai mult de pe urma mortii decat din invataturile de-o viata.
        • 0 (0 voturi)    
          Si tu ce faci (Vineri, 5 februarie 2010, 14:08)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          daca iti moare copilul (Doamne fereste!) ? Te consoleaza ideea ca TU sau mama sau fratii lui nu vor lua ierburi? Cred ca mai degraba dai in judecata Ministerul Sanatatii pentru ca a permis vanzarea drogurilor (sa le zicem asa) pe piata.
          • 0 (2 voturi)    
            Daca-mi moare baiatul (Vineri, 5 februarie 2010, 14:42)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

            luand droguri, in primul rand e vina mea ca parinte. Multi parinti au invatat pe pielea lor sau de la altii cum sa-si creasca copiii astfel incat sa nu pice in patima placerilor.
            • 0 (2 voturi)    
              Respect (Vineri, 5 februarie 2010, 18:54)

              andreea23 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

              M-a uimit raspunsul tau!
              Esti printre cei ~5% din romani care gandesc asa, responsabil.
    • +3 (3 voturi)    
      Am observat (Vineri, 5 februarie 2010, 12:43)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      minusuri date tocmai celor care promoveaza constientizarea populatiei ceea ce inseamna ca suntem prostii prostilor: noi in loc sa-i facem pe oameni sa inteleaga rezultatele actiunii lor aruncam cuvinte ca "interzis", "ilegal", "puscarie" si "amenda"...
      Eu fumez (doar) tutun (motivele n-au nicio relevanta) insa nu sunt de acord cu interzicerea anumitor substante pentru ca stiu bine ca sunt mai putin daunatoare decat tigaretele de pe piata.
      Nu trebuie sa se interzica nimic, trebuie doar sa se testeze compozitia produselor respective (aici includ si pastilele de slabit) si sa se aprobe doar cele ale caror compozitie nu dauneaza fizic sau psihic.
      • +3 (3 voturi)    
        Bravo (Vineri, 5 februarie 2010, 18:57)

        andreea23 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        romanii sunt invatati sa li se spuna ce sa faca, sa fie limitati si sa inchida ochii. asa oameni, asa tara
    • +2 (2 voturi)    
      De acord (Vineri, 5 februarie 2010, 13:40)

      HappyEnd [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Cu conditia ca statul sa renunte la a mai suporta cheltuielile pentru tratamentul bolilor cauzate sau agravate de curiozitatile/ excesele/ libertatile/ drepturile noastre.
  • -1 (1 vot)    
    uk (Vineri, 5 februarie 2010, 11:50)

    gabi [anonim]

    conform unui studiu, in uk, mor 100.000 de oameni din cauza tutunului si pana in 100 de oameni din cauza heroinei. avand in vedere aceasta situatie guvernul uk a investit foarte multi bani sa combata consumul si pt tratamentul celor dependenti de heroina...ar trebui sa se interzica fumatul in cat mai multe locuri si sa se scumpeasca incat sa salvam 100.000 de oameni. si asa s ar strange si mai multi bani la buget :D
    • +2 (2 voturi)    
      la noi nu e asa (Vineri, 5 februarie 2010, 19:00)

      andreea23 [utilizator] i-a raspuns lui gabi

      In Romania interzici (e cel mai usor) si daca l-ai prins ... l-ai bagat la inchisoare.
      In loc sa investetsti bani sa previi prin campanii si educatie, statul roman cheltuir banii cu anchete, procese si puscarie pentru o tigara.

      Spuneti voi daca e normal ce se intampla
  • +1 (3 voturi)    
    agricultura e solutia (Vineri, 5 februarie 2010, 11:54)

    ion [anonim]

    Nu mai face lumea agricultura... acum se merge pe sintetic. Au inceput sa dispara ghivecele de la ferestre.. Ce pacat. In orasul asta prin de betoane mai avem nevoie si de iarba.
  • -1 (3 voturi)    
    F bine (Vineri, 5 februarie 2010, 11:56)

    Tibi [anonim]

    Foarte bine! Sa interzica si drogurile si tigarile!
  • +2 (6 voturi)    
    Cine moare? (Vineri, 5 februarie 2010, 12:01)

    Aron Neagu [anonim]

    Frate Boc, nu se poate muri din cauza drogurilor halucinogene. NU ai cum sa faci o supradoza de LSD; in cel mai rau caz ti se face rau sau ai o "calatorie" proasta. Plus ca substantele halucinogene (LSD si altele) sunt printre cele mai inofensive pe scala drogurilor, alaturi de canabis.
    Cei care au murit, cel mai probabil au facut supradoza de cocaina sau heroina (cele mai tari), care se vindeau pe sub mana inainte sa apara aceste magazine care vind droguri recreationale.
    Fratilor, mai informati-va. Mai ales tu BOC!!!!. Ne faci Ardealul (si tara) de rusine.
    O alta problema FALSA care se dezbate fara scop (real) si (probabil) fara vreo finalizare.
    Pe considerentul asta ca ucide, de ce nu interziceti alcoolul, tutunul, si de ce nu, si MASINILE?
  • +1 (1 vot)    
    e posibil, dar ma indoiesc (Vineri, 5 februarie 2010, 12:09)

    gimini [utilizator]

    Dupa ce Boc va vedea cat se aduna la bugetul statului din porcariile astea, s-ar putea sa se calmeze ;) Cunosc un asemenea comerciant care isi plateste toate taxele (inclusiv TVA!) si varsa la bugetul local mult mai mult decat varsa un saormar sau un buticar cu tzoale second. Interzicerea consumului va duce pur si simplu la consumul la negru si la vaduvirea bugetului statului de o multime de bani. Inutil de spus ca amatorii pot comanda bine mersi de magazinele online din Olanda... si atunci ce te faci mai Boc, te iei de gatu' ala mic cu regina Beatrix?!
  • -3 (3 voturi)    
    pe planta scrie ca nu sunt folosite pentru consum (Vineri, 5 februarie 2010, 12:11)

    MARYYY [anonim]

    Romanii si-au scapat copiii din mana. Daca occidentalii s-au inghesuit sa scoata in afara legii substantele halucinogene si sa ii tina la adapost pe adolescenti, la noi magazinele de vise sunt din ce mai dese.In consecinta, mii de tineri au ajuns rand pe rand in coma sau au devenit dependenti dupa ce testele de laborator au confirmat ca au cumparat plante si prafuri extrem de daunatoare.pe planta scrie ca nu sunt folosite pentru consum . sunt destinate cercetarilor .... ma bucur ca cine se gandeste si la asta !(editat de HotNews.ro)
    • +5 (5 voturi)    
      MARRYYYY-i gradina Domnului (Vineri, 5 februarie 2010, 13:40)

      Durex sed Lex [anonim] i-a raspuns lui MARYYY

      ...iar tu esti pe undeva prin ea, dar vad ca intr-o alta lume decat in cea reala, unde traim noi restul. Occidentalii nu s-au "inghesuit" sa scoata in afara legii halucinogenele, nu stiu de unde ai putut sa scoti aberatia asta. In toate tarile civilizate din Occident consumul si posesia unor cantitati mici de "droguri" precum cannabisul sau hasisul sunt tolerate. Tolerate, adica nu intri la inchisoare daca nu vinzi, mai exact nu patesti absolut nimic! Si ma refer aici la niste prosti ca germanii, austriecii, spaniolii etc, pe care noi i-am depasit din punct de vedere al civilizatiei cu vreo mie de ani, nu? In Olanda, se stie prea bine, sunt perfect legale, controlate si impozitate de stat. Nu mai abera cu scapatul copiilor din mana, este problema ta probabil ca parinte incompetent. Iar o noutate, probabil extraordinara pentru tine, pe care sunt bucuros sa ti-o impartasesc, este ca o tara precum Cehia, care se dezvolta in ritm rapid, vrea sa legalizeze inclusiv posesia de LSD, cocaina si heroina, in cantitati mici. Cu ultimele doua nu sunt de acord, insa este treaba lor. Magazinele de "vise" sunt de rahat pentru ca iti vand ceai stropit cu cine stie ce spray-uri de gandaci, asta este problema, substantele cu care se trateaza porcariile alea, pentru ca miros ca toti dracii si nimeni nu stie ce ia. Bine ca pentru doua grame de iarba faci puscarie, desi asta n-a omorat nicodata de cand exista lumea asta pe nimeni. De asta e cerere atat de mare de porcarii "legale", pentru ca plantele bune si perfect sanatoase te leaga de maini, iar voi, oameni care n-au habar despre cultura drogurilor (da! exista acest termen, s-au scris si nenumarate carti de care bineinteles ca n-ati auzit pentru ca voi va uitati doar pe acasa si la stirile de la ora 5 = crime violuri pitipoance coarde retardati), va dati cu parerea despre substantele halucinogene. Tu esti cel mai bun exemplu de tipologie umana imbecila care ne indemna pe noi sa ne cautam cate o tara civilizata in care sa ne mutam!
      • +1 (1 vot)    
        superb (Vineri, 5 februarie 2010, 16:19)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Durex sed Lex

        superb comentariul; pacat ca suntem putini inca cei care gandim firesc, in mijlocul unui popor de tristi.
  • +2 (2 voturi)    
    ce om stupid (Vineri, 5 februarie 2010, 12:18)

    gigi [anonim]

    ar trebui sa lase macar o frunza ceva acolo cu un drog usor, pentru cei care nu se pot abtine. eu nu consum, nu am consumat si nu voi consuma niciodata. sunt de acord cu controlul strict al magazinelor de felul asta, pentru interzicerea subtantelor sintetice, gen derivate de amfetamine sau triptamine. dar ar trebui sa lase ceva usor la liber, ca o supapa de siguranta pentru consumatorii actuali si potentiali.
  • +1 (3 voturi)    
    Romania are deja peste 3.000 de consumatori de pla (Vineri, 5 februarie 2010, 12:26)

    MARYYY [anonim]

    Magazinele care vand plantele au aparut ca ciupercile, in primul rand pentru ca legea le-a permis si, in al doilea rand, pentru ca din ce in ce mai multi tineri sunt tentati sa experimenteze senzatii noi. Controalele facute de politisti s-au lasat insa cu peste 20 de dosare penale.

    Si asta pentru ca, in urma analizelor de laborator, specialistii au descoperit in aceste plante substante mai puternice chiar decat canabisul. Alte produse contin chiar THC, o substanta inclusa pe lista drogurilor de risc.

    In tari ca Germania, Franta, Irlanda, Suedia si chiar Olanda, "vedeta" plantelor halucinogene este interzisa ... boc , ESTI PE PLACUL MEU !!!
  • -1 (5 voturi)    
    A TREBUIT SA MOARA ADOLESCENTI (Vineri, 5 februarie 2010, 12:34)

    ELA [anonim]

    in sfarsit o initiativa inteligenta a acestei guvernari!!! n-ar fi trebuit din start aprobate magazinele de astfel de halucinogene, dar s-au bucurat la impozitul de 2 bani luat de pe urma lor, acum le-a venit in sfarsit mintea la cap unora dintre guvernantii nostri, dar din pacate prea tarziu pentru niste copii !!! sa le stea-n gat castigul de pe urma acestui comert, deopotriva celor ce-l fac si celor ce-l impoziteaza!
  • -1 (3 voturi)    
    Legal? (Vineri, 5 februarie 2010, 12:35)

    Liviu [anonim]

    Cand cineva vine si iti lasa in usa un pliant care iti prezinta posibilitati de petrecere si te trimite la acest site : www.drogstore.ro unde gasesti produse de ingrasaminte de plante, te intrebi daca e legal si daca nu cumva e publicitate inselatoare.
    Pana la urma poti intelege ca petrecerile la moda inseamna sa te duci in gradina sa iti plantezi plantutza.

    Chiar nu se poate face nimic sa se impiedice promovarea pe fata a acestor droguri?
  • 0 (2 voturi)    
    Pe boc i-l mananca pielea (Vineri, 5 februarie 2010, 12:42)

    Florin [anonim]

    Se pune cu eba? Nu-i ajunge functia?
  • -1 (5 voturi)    
    mamaaaa, astia vor sa-mi ia prafurile! (Vineri, 5 februarie 2010, 12:46)

    noibagam.ro [anonim]

    este incredibil ce revarsare de proteste aberante, e clar ca consumul acestor mizerii e mai generalizat de cat ar fi crezut cineva iar dependenta cu mult mai puternica.

    vad ca ies ierbarii in disperare la suprafata si chiraie, cum ies cartitele cand torni apa in gaurile lor.

    salut cu bucurie aceasta initiativa, uneori politicienii odata la 100 de ani se trezesc pentru o scurta perioada de timp din somnul lor etern...
  • -1 (3 voturi)    
    Bani publici (Vineri, 5 februarie 2010, 12:50)

    Alcool, tigari, droguri, .., [anonim]

    Pentru tratamentul drogatilor, alcoolicilor, fumatorilor se cheltuiesc bani publici. Tratamentul acestora nu este sustinut da catre consumatori si nici de catre producatorii care castiga de pe urma lor. Ar mai mult decat normala interzicerea producerii si comercilizarii alcoolului, tutunului si drogurilor de orice fel.
  • 0 (2 voturi)    
    Incepetzi de la tigari (Vineri, 5 februarie 2010, 12:50)

    tavi [anonim]

    Totul incepe de la tzigari , care ar trebui sa fie chiar mai scumpe !!! sa le interzica !!! eu am fumat droguri legale si era mai oribil decat atunci cand am intrat in coma alcoolica , simteam ca mor , sunt niste gunoaie.
  • 0 (2 voturi)    
    despre tot si toate (Vineri, 5 februarie 2010, 13:19)

    paul [anonim]

    domnilor nu stiu daca parerile noastre conteaza intrucat deja se stie ca in Romania in tara noastra un guvern cu un "pitic" care deja a fost inlaturat o data din functia de prim-minustru ,adopta legi care sunt favorabile lor. Ganditi-va ca au vabnfut tara si apoi s-au si imprumutat ,iar momentan suntem datori Fmi-ului si asa mai departe. aceste magazine legale daca vor fi interzise , vor fi numai pentru ca nu face guvernul bani din alcool , din tigari , medicamente si asa mai departe, plus vor sa le interzica din cauza unor incidente minore in comparatie cu cele cauzate in fiecare zi de alcool si asa mai departe (ex. stirile protv de la ora 5 numai oamnei violati, batuti ,taiati ,omorati, accidente ),cate sunt pe baza alcoolui stati si numarati mai ales tu boc tu nu vezi ca aceste plante administrate corect reduc violenta , reduc stresul si cate altele nuti convine o tara open mind democrata si .....nu mai e nimic de spus .
  • +3 (3 voturi)    
    adevar (Vineri, 5 februarie 2010, 13:27)

    b [anonim]

    sunt consumator zilnic de marihuana. de vre 10 ani.
    am numeroase diplome si job

    in praga dupa mult timp de ignorare si tolerare deschisa a marihuanei s-a dezincriminat posesia a 15 g de persoana!

    in Romania..pe cand?
    • +2 (2 voturi)    
      si eu (Vineri, 5 februarie 2010, 13:52)

      Deepstereo [utilizator] i-a raspuns lui b

      Te sustin total. Societatea e plina de mituri. Legalize it!
    • +2 (2 voturi)    
      bravo (Vineri, 5 februarie 2010, 14:13)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui b

      de acord
    • +2 (2 voturi)    
      ai degeaba diplome si job (Vineri, 5 februarie 2010, 14:45)

      Gigi Maybachistu' Afumat [anonim] i-a raspuns lui b

      Experienţa ne învaţă că era preferabil să fii un pensionar hodorogit, fără diplome, cu o lungă carieră în industria comunistă, specialitatea sculărie şi în plus consumator zilnic de vodcă. Ţi-ar fi ridicat prestigiul social şi credibilitatea undeva pe la înălţimea Casei Poporului :))))
  • +2 (4 voturi)    
    Si ce credeti? (Vineri, 5 februarie 2010, 13:29)

    Deepstereo [utilizator]

    Si o sa le interzica, si ce? Deja n-o sa le mai cumpere civilizat intr-un magazin, cu bon, dar o sa cumpere de la dealeri. Ca urmare va creste criminalitatea. Pustanii daca o sa vrea sa le consume, o sa le consume si interzise, stati linistiti. Cu toate ca heroina e interzisa, tot Ferentariul e plin de ea si nici marijuana nu a disparut de pe fatza pamantului. Sa fim seriosi. Eu cred ca trebuie un control mai strict decat interzicere. Este mai sanatos asa.
  • +2 (2 voturi)    
    Vad ca mereu e cate o "noutate" (Vineri, 5 februarie 2010, 13:32)

    cetateanul dezamagit [anonim]

    Asta ca sa uitam de faza cu taxa pe fast food. Lucrurile care-ti plac sunt scoase in afara legii sau devin foarte foarte scumpe. Eu cred ca Boc vrea sa stam acasa si sa uitam de "nevoile trupului" uitandu-ne pe pereti si rugandu-le la Dumnezeu. Cred ca noul guvern de fapt promoveaza spiritualitatea si intoarcerea la traditiilor romanesti prin ridicarea pretului la tot ce e tangibil. Din pacate n-am ajuns la un asemenea nivel asa ca-i trimit "un gand" pur romaneasc de cetatean dezamagit.
  • -3 (3 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 5 februarie 2010, 13:44)

    Ghe [anonim]

    Eu unul salut decizia dl. Boc si sper ca nu-s singurul... Poate singura inteleapta... Nu consum plante, nici nu vreau si nici nu e bine... Gandi-ti-va si veti vedea ca e mai bine asa. Sunt lucruri mai bune de facut. Iar alcoolul nici el nu e bun decat consumat cu masura... nu pana cazi lat indiferent de varsta.
  • +1 (1 vot)    
    nu se va intampla nimic (Vineri, 5 februarie 2010, 13:51)

    Raul [anonim]

    Chiar daca o sa se interzica comerializarea tot o sa se consume fiindca vor reaparea dealerii de astfel d substante...as fi de acord sa se interzica daca s-ar legaliza drogurile usoare, marijuana nu este nici p departe atat d daunatoare ca aceste substante ...sunt de acord si cu c a zis cineva mai sus legat d marijuana si l.s.d. in anii '60...A si btw parca Basescu si Eba vbeau dspr legalizarea drogurilor usoare v-ati razgandit domn' Basescu dupa ce s-au terminat alegerile?
  • +2 (2 voturi)    
    corect! (Vineri, 5 februarie 2010, 13:52)

    airamerica [utilizator]

    Sa interzica tot, sa puna taxe pe tot, de exemplu: sa se puna taxa pe interzicere si sa se interzica taxele!
  • +3 (3 voturi)    
    NUuuuuuuuuuuuu (Vineri, 5 februarie 2010, 14:23)

    niq [anonim]

    De ce sa le interzica pe astea usoare? Din cauza a cativa prosti care nu au masura? Si daca bei prea mult..crapi..mori..de ce nu interzice si comercializarea alcoolului? Cate accidente soldate cu morti,crime au fost si sunt din cauza consumului de alcool???

    Sa faca in asa fel sa nu mai fie vanduta cocaina,heroina,amfetaminele..chestiile astea mai tari si sa le lase pe astea usoare.
    Daca vor fi interzise ierburile astea usoare, 95% din consumatori vor trece la droguri mai tari care pot fi gasite..foarte usor.

    Sa faca Boc treaba asta si la urmatoarele alegeri majoritatea tinerilor nu vor merge la vot,sau daca o vor face..isi vor anula votul.

    Legalizati Marijuana !
  • +4 (4 voturi)    
    DA:X (Vineri, 5 februarie 2010, 14:42)

    NEgru [anonim]

    Legalizati iarba, interziceti legalele, in unele tari marijuana este legala, si chiar folosita si in scopuri medicinale, INTERZICETI legalele astea de cacat si legalizati cannabisul natural, dar cu limite si acesta

    sa se puna o limita de detinere a acestiua pe cap de persoana.
  • 0 (0 voturi)    
    asa ca ... (Vineri, 5 februarie 2010, 14:59)

    XYZ [anonim]

    Eu cred ca le va inchide totusi, intr-un fel ma bucur dar trebuie sa ma duc sa-mi fac o rezerva la pret redus daca tot le inchide banuiesc ca vor sa scape de ele. :D
  • 0 (0 voturi)    
    nice work ! (Vineri, 5 februarie 2010, 15:37)

    13exe [utilizator]

    Eu ma bucur sa le inchida... ar fi o miscare inteligenta tinand cont ca sunt asa daunatoare... si din cate am inteles ... au efecte mai nocive decat celalalte care se vand la negru... Sper sa ia astfel de decizii in continuare... dupa parerea mea de cetatean e un competent pentru functia pe care o are si este si perseverent... I'am citit CV-ul... putini oameni care au atatea studii si atata experienta.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu este normal... (Vineri, 5 februarie 2010, 15:41)

    stramosii [utilizator]

    Atata timp cat se interzice folosirea unor plante prin justificarea ca sunt daunatoare(cand sunt utilizate in exces, in mediul nepotrivit), se poate spune ca ar fi perfect logic sa se interzica tutunul, alcoolul, medicamente farmaceutice(care si ELE au efecte halucinogene in anumite doze).

    Plantele asa zise "halucinogene" nu sunt pentru amatori, pentru doritori de senzatii "tari". Aceste plante erau folosite de samani, si chiar de catre daci inca din timpuri stravechi, iar efectul lor are legatura cu glanda pineala, pe care putin stiu ca o avem, si la ce ne foloseste. Ca sa nu mai spunem ca este bine stiut la nivel international cum canabisul este cel mai bun medicament contra cancerului. Dar, bineinteles ca este stigmatizat, farmaciile trebuie sa-si vanda marfa, mult mai toxica, dar legala!

    Dar pana sa ne informam noi despre realitate, ne va "informa" televizorul spre trista dar sigura noastra indobitocire.

    O zi buna!
  • 0 (0 voturi)    
    Head-shops (Vineri, 5 februarie 2010, 17:07)

    Tatiana [anonim]

    si aici in Irlanda se chinuie autoritatile sa faca ceva impotriva asa numitelor ''Head-shops'' in care se vand droguri la preturi accesibile chiar si pentru tinerii liceeni si asa numitele ceaiuri de plante pe care nimeni nu le-a verificat efectul adevarat pe care le au asupra consumatorilor sau efectele sacundare ...ce sa mai spun...raul trebuie taiat din radacina pana nu apuca sa se dezvolte si sa cuprinda intreaga tara ...sa fie total INTERZISE'' si INTERZIS SI CONSUMUL DE ACESTE PRODUSE ...in Franta , am auzit ca a fost interzis ''Red-Bull'' deoarece are efect distrugator asupra aparatului cardio-vascular ( o cutie de ''Red-Bull'' are efectul a zece cafele tari baute) ..va imaginati tensiunea arteriala si bataile accelerate ale inimii ??? plus tinerii obisnuiesc sa consume aceasta bautura amestecata cu alcool ...nu vreti sa stiti de ce sunt capabili dupa aia ...
    • 0 (0 voturi)    
      Red Bull (Vineri, 5 februarie 2010, 21:06)

      Gigi Maybachistu' Afumat [anonim] i-a raspuns lui Tatiana

      Red Bull (şi orice suc energizant cu doza de cofeină asemănătoare) are efecte foarte slabe asupra unui organism puţin sensibil la cofeină, cel mult creşte puţin tensiunea arterială.

      Cel care bea alcool combinat cu Red Bull nu va simţi efectele beţiei, şi primului pahar i se va adăuga al doilea, al treilea, al patrulea.... :)))
  • 0 (0 voturi)    
    HA HA HA (Vineri, 5 februarie 2010, 18:14)

    anonim [anonim]

    Din cauza tutunului mor anual mult mai multi oameni. De ce nu scoate tigarile si produsele din tutun in afara legii? Raspuns: Statul castiga din accizele pe tigari peste 3 miliarde euro/an
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Vineri, 5 februarie 2010, 18:23)

    eu [anonim]

    of of. sa-mi fac stocul, pana nu dispar
  • +1 (1 vot)    
    Aberant (Vineri, 5 februarie 2010, 18:28)

    iarba-legala.ro [anonim]

    cum sa interzica sarea de baie si plantele etnobotanice pentru colectionari care vor doar sa le studieze, de ce nu interzic si aurolacul, sunt multi care consuma aurolac...
  • +1 (1 vot)    
    Interzicem si calculatoarele (Vineri, 5 februarie 2010, 18:41)

    andreea23 [utilizator]

    Si calculatoarele dau dependenta. De ce nu le interzicem ?
  • +1 (1 vot)    
    ignoranti (Vineri, 5 februarie 2010, 19:58)

    anca [anonim]

    ce lagatura are alcoolul sau pachetul de malboro/.kent cu degradarea la care sunt supusi tinerii care mai intai incerca sa fumeze/traga din curiozitate insa mai apoi din dependenta? disrtug astfel familii, vand, amaneteaza si mint, dor pt. 0,25 urmat de altul si altul....Vorbesc din experienta unei persoane extrem de apropiate de cineva care fara sa realizeze, atrage toti membrii familiei si prietenii in panica de a-l putea pierde oricand....Este foarte posibil ca situatia sa scape de sub contrul doar in anumite cazuri, dar si atunci cand scapa face ravagii in viata unor oameni.
  • 0 (2 voturi)    
    droguri legale (Vineri, 5 februarie 2010, 20:23)

    thor [anonim]

    ar trebui interzise de urgenta aceste droguri...indiferent cum se numeste...iarba nu are nimik bun in ea...
    oare cati tineri trebuie sa moara ca sa ne trezim o data pentru totdeauna?
    auzi, ce spune comerciantul ala...cica va creste comertul la negru...
    ha!ha!ha!
    ia sa modifice guvernul legea 143 din 2000- oricum era cam veche- si sa dea drumul la garda peste ei!
    sa vezi atunci cum or sa caute ascunzatori, nu piata neagra!
    cat despre iasi, pacat de acest oras...centru universitar, leagan de cultura...
    dlor guvernanti, dla blaga...trimiteti oamenii peste ei...politie, jandarmi...pe toti!
    haideti sa terminam cu traficantii astia tupeisti care vand moartea ...legal!
    faceti ceva!
    ACUM!!!
  • +1 (1 vot)    
    Mare nebunie! (Vineri, 5 februarie 2010, 21:06)

    adrian88000 [utilizator]

    Acele magazine vind produse toxice ! Secundar au si efecte euforizante ( si eterul ,de exemplu, are acest efect- se mai numeste gaz ilariant) sau afrodisiace. Nu stiu exact ce vand dar stiu ca PLANTE ETNOBOTANICE NU EXISTA!! Verificati in DEX. Au inventat un cuvant smecher sub care sa ascunda niste mizerii! Pazea!!
  • +1 (1 vot)    
    libertate (Vineri, 5 februarie 2010, 23:05)

    benois [anonim]

    Cerem in mod oficial guvernului BOC urmatoarele:
    1.Mentinearea in legalitate a drogurilor legale si incurajarea procuctiei autohtone si chiar exportul in alte tari amatoare.
    2. Legalizarea drogurilor usoare (Mahoarca, canabu) si scutirea de taxe vamale a acestor produse (productia proprie este cam greoaie din cauza climei).
    3. Eliminearea pedepselor penale si inlocuirea cu amenzi de pana in 60 de lei pentru cei care consuma droguri "grele"(coke, crack, heroina, lsd, methadone si alte combinatii); cuantumul amenzii incurajeaza cumpararea de droguri legale din productia interna.
    4. Oferirea in scop didactic si initierea scolarilor din clasele 1-4 a unui pachet de Marlboro Red saptamanal pentru fiecare elev, pt a cunoaste efectele nocive.
    5. Organizarea de competitii alcoolice in randul elevilor de gimnaziu, pentru ierarhizarea scolilor generale in fctie de performante.
    6. Turnee nationale si internationale alaturi de Olanda, Cuba, Rusia, Jamaica, Venezuela si Angola pentru liceeni, cu tematica "Combinata de 3 zile", in care se vor duela in supradoze asigurate de tara organizatoare.
    7. Materii pt studenti in vederea cercetarii impactului interzicerii acestor practici asupra bunei dispozitii a tinerilor.
    8. Triplarea nr de ambulante existente.
    9. Subventionarea si incurajarea productiei in industria de Pompe Funebre.

    May God Be With Us!
    Bravo Boc!
  • +1 (1 vot)    
    bre, bre, bre! (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 8:58)

    eeeuuuu [utilizator]

    pai, portocale-dumneavoastra, cine cerea dezincriminarea drogurilor usoare in campania electorala? nu cumva o comisie prezidentiala, sub inaltul patronaj al candidatului la functia suprema in stat sustinut de pdl? si nu cumva, boozooka de strasbourg si-a facut campanie pentru fotoliul de eurodeputat pe aceeasi tema: dezincriminarea consumului de "iarba"? acu; ce face tov bokuttu? le da cu firma in cap alesilor neamului? face dizidenta? sau o exclude din partid pe lenooka lu' tatooka? as mai sta io la palavre, da' nu mai am timp ca ma asteapta furnizoru' de iarba, iar daca nu-mi iau portia intru in sevraj si-mi aduc aminte si de allte promisiuni electorale neonorate!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa fim seriosi (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 16:29)

    Dobrin [anonim]

    Populatia trebuie educata, sa nu manance prostioare, interzicerea lor, ingoasa numarul cetatenilor care in loc sa munceasca, trafica cu ceva, si generam paraziti. Avem prea multi cetateni care abia asteapta sa faca trafic cu ceva, prostitutie, droguri, numai sa nu munceasca. Mortalitatea de la ierburile astea trebuie sa fie de 10 mii de ori mai mica fata de alcool , alimente grase care generaza boli cardiovasculare sau dulciuri care fac diabet. Daca va intereseaza sanatatea populatiei unde este bugetul pt. cercetare medicala? facem catedrale cat casa poporului si ajutam cultele anual de peste 100 milioane de euro, si cercetarea medicala este aproape nula.Pai se se duca la catedrala si la culte aia bolnavi de leucemie sa le faca ei transplant de maduva.
    • +1 (1 vot)    
      le face transplant, cum nu! (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 19:47)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Dobrin

      ii "transplanteaza" cu maduva cu tot, la loc de racoare si vertdeata, ca are rol antioxidant si anticancerigen. ce-mi vorbesti mie, nenicule, de cercetarea medicala intr-o tara in care la spital nici deratizarea nu se face? ai si tu dreptate ca atat cultele minoritare cat si cel ortodox majoritar ar trebui sa se descurce din contributii benevole ale enoriasilor, doar ca banii economisiti ar fi necesari repede pentru carpeli in toata sandramaua care se darama pe noi, nu pentru proiecte nesustenabile!
  • 0 (2 voturi)    
    Boc ce fumeaza? (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 18:28)

    Koko [anonim]

    Boc, tu ce fumezi ca deja ne-ai bagat in spital cu deciziile si legile date de tine. Ne-ai omorit, ne-ai adus in sapa de lemn, te-au dat afara, te-au adus inapoi...........mai bine interzicem Boc si gata.
    In Olanda sunt legale si statistica spune ca au mai putine probleme.
    Sincer si personal nu ma intereseaza; cu ele sau fara, e tot una, dar sa dea drumul la prostitutie Domne' ca asa nu se mai poate. Sa dispara curvele din TV si sa le gasim la promotii in salon cu felinar rosu.
  • -1 (1 vot)    
    swsw (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 21:34)

    mihai [anonim]

    in franta a fost interzis red bull deoarece o lege de la ei destul de veche nu permitea un continut mai mare de cofeina si redbull nu a vrut sa modifice reteta.au asteptat doar sa modifice legea
    \

    in privinta drogurilor legale ce sa zic cred ca mai bine fara deoarece multi nu stiu sa se limiteze si exagereaza de aia li se face rau ////daca ar lua un plic din sarea aia de baie nu 10 nu iar fii rau la nici unu....da cum nu este limita deoarece pana acuma au fost interzise copii astia isi rup capu,pardon de expresie......cred ca mai bine fara...

    oricum mai bine ne concentram cum sa salvam tara din dezastrul economic ca ii mai important ....
  • 0 (0 voturi)    
    serios? :)) (Duminică, 7 februarie 2010, 13:32)

    marcel [anonim]

    In primul rand, acestea nu sunt "plante" . Partea vegetala este hameiul care nu e psihoactiva. Deci nu poate interzice asa la gramada toate astea etnobotanice.
    In al doilea rand, cei care au murit au murit de la sarea de baie special gold nu de la d-astea de fumat.
    Cam atat.
  • +1 (1 vot)    
    N-am crezut ca voi spune asta! (Duminică, 7 februarie 2010, 16:52)

    Ioana [anonim]

    Dar sunt de acord, cu conditia sa se specifice lista de plante sau substantze halucinogene. Nu sunt de acord ca acestea sa fie comercializate la liber si legal, decat in anumite situatii prestabilite de Min. Sanatatii.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 8 februarie 2010, 17:10)

    Eazy-E [anonim]

    Nu ar trebui interzise aceste droguri legale ... sau plante ... hai sa ne gandim toti care au ajuns la spitale si ajungeau la tv ii intreba "cat ai fumat?" "4 grame" pei normal in plm daca un sunt idioti si inconstienti si baga in ei ca animalele normal ca ajung la spital, ca si alcoolul, daca bei prea mult ajungi in coma, iar cu plantele daca fumezi prea mult s-ar putea sa adormi si sa nu te trezesti !!!
  • 0 (0 voturi)    
    GiGi (Marţi, 9 februarie 2010, 16:14)

    CbZ din anesti [anonim]

    Frate nu are nici o treaba moartea alora de la Iasi sau Bucuresti cu iarba.Daca fumezi un gigi nu ai nimic da sa nu consumi in exces k ori ce e mult strica.
  • 0 (0 voturi)    
    nu trebuie interzise (Marţi, 9 februarie 2010, 16:35)

    bog [anonim]

    Pentru cei care sustin ca ar trebuii interzise am sa ma adresez in special, daca vor fii interzise, asta inseamna incurajarea pietei negre, care este in continua crestere , asta insemnand automat cresterea preturilor la drogurile respective, deci mai multe furturi , talharii etc, pentru a si procura drogul deoarece a devenit mai scump, in plus e si o chestie psihologica, ce doresti mai mult ceva interzis sau ceva care se gaseste pe toate drumurile? apoi e si partea financiara, se incaseaza niste bani la stat care altfel s ar duce in buzunarele traficantilor,sa fim seriosi oricine vrea coca heroina sau marihuana gaseste sa si ia din 15 locuri diferite, si daca tot va pasa de sanatatea oamenilor bagaretilor de seama militati pt interzicerea tigarilor ca e pe locu 1 cancerul pulmonar, si a alcoolui ca maj nenorocirilor se intampla de la alcool, acelasi lucru valabil si pt prostitutie, ar trebuii legalizate ambele am avea un turism in crestere, dar suntem o natie de prostiiiii
  • 0 (0 voturi)    
    control (Marţi, 9 februarie 2010, 18:31)

    george [anonim]

    Poate ca nu este momentul ca aceste produse sa fie interzise , si o data cu ele inchise afaceri legale , locuri de munca disparute si bani platiti in lipsa la bugetul de stat fata de cum era inainte . Magazinele de imbrcaminte sau altceva nu mai vindeau acestei categorii de clientela (tineri) la fel cum vindeau magazinele de plante etnobotanice . Sunt in masura sa vb despre asta penntru ca am lucrat la un astfel de magazin , si stiu cam ce vanzari se fac si in ce probleme se scalda si aceasta industrie , pentru ca a ajuns deja o industrie cu producatori , distribuitori , magazine ce au oferte retail si en-gross. Problema este ca o multime din produsele astea se vand pe piata neagra prin comenzi pe net si livrate din portbagajul masinii direct pe strada
    In primul rand eliminata piata neagra , reglementata vanzarea retail in privinta varstei , gramaj /zi , etichetare informatii despre compozitia produsului si alte reglementari menite sa protejeze consumatorii care nu sunt in pericol de nici un fel daca aceste produse sunt consumate responsabil cel mult de doua ori pe sapt si in cantitati normale , efectele consumarii unei sticle de votca fiind mult mai daunatoare decat fumarii unui cui de iarba legala .
  • 0 (0 voturi)    
    (OOO) (Marţi, 9 februarie 2010, 22:32)

    boc [anonim]

    intr-un final faci ce vrei cu viata ta...legalize hemp
  • 0 (0 voturi)    
    noutati (Joi, 17 februarie 2011, 0:54)

    gadaoala [anonim]

    nu va speriati fratilor.pot sa interzica ce vor.in curand va aparea ceva nou super tare ,electronic.sa vedem ce fac interzic telefonele.comunistii dracului.avem dreptul la optiune,suntem liberi nu condamnati.