Emil Boc: Proiectul noii legi a pensiilor ar putea fi inaintat Parlamentului in februarie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2010, 18:00 Actualitate | Esenţial

Proiectul noii legi a pensiilor ar putea fi inaintat Parlamentului chiar luna aceasta, pentru a putea fi aprobat in aceasta sesiune parlamentara, a anuntat, marti, premierul Emil Boc. "Trebuie sa gasim cea mai buna formula, din punct de vedere financiar, pentru ca pensiile sa poata fi platite in continuare in Romania", a afirmat primul ministru.

In plus, Emil Boc i-a indemnat pe fermierii romani sa solicite fonduri europene. "Am decis personal sa fac o vizita la autoritatile de management si sa vad cum se solutioneaza dosarele depuse, din perspectiva procedurilor", a afirmat primul ministru, amenintand cu sanctiuni dure acolo unde solutionarea dosarelor intarzie in mod nejustificat.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1035 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Reforma necesara (Marţi, 2 februarie 2010, 19:52)

    Vlad [anonim]

    Este nevoie de o reforma si aici. Sunt prea multe inechitati si prea multe privilegii. De mult se vorbeste de reforma sistemului de pensii, insa pana la Boc nimeni n-a indraznit sa isi asume reforma. E de apreciat. O lege a pensiilor corectă, cu toţi cei care contribuie la acest sistem de pensii este foarte necesara si am vazut-o de cativa ani incoace.
  • +1 (1 vot)    
    O reforma necesara (Marţi, 2 februarie 2010, 19:53)

    Vlad [anonim]

    Este nevoie de o reforma si aici. Sunt prea multe inechitati si prea multe privilegii. De mult se vorbeste de reforma sistemului de pensii, insa pana la Boc nimeni n-a indraznit sa isi asume reforma. E de apreciat. O lege a pensiilor corectă, cu toţi cei care contribuie la acest sistem de pensii este foarte necesara si am vazut-o de cativa ani incoace.
  • +2 (2 voturi)    
    Acum nu mai aveti de ce sa-l acuzati, (Marţi, 2 februarie 2010, 20:07)

    eea [anonim]

    face omul treaba si cand nu e campanie electorala. Nu credeam ca o sa fie vreun Guvern care sa incerce sa-si tina promisiunile fata de electorat.
  • +2 (2 voturi)    
    Un premier valoros (Marţi, 2 februarie 2010, 22:47)

    miky [anonim]

    Se pare ca in sfarsit avem un premier care se tine de promisiuni, care nu cheltuie 4 miliarde de lei in 3 luni cum a facut Tariceanu de exemplu. Au asteptat romanii atata timp, februarie a venit asa ca asteptarea a cam luat sfarsit. Bravo Boc pentru bunul simt de care ai dat dovada.
  • +2 (2 voturi)    
    ....... (Marţi, 2 februarie 2010, 22:50)

    lili [anonim]

    O reforma nu se poate face batand din palme, nu-i va fi usor dar cu siguranta va avea suficienta putere incat sa nu-si incalce promisiunile. Este omul de care avea nevoie Romania in acest moment.
  • +2 (2 voturi)    
    Consider că pensiile trebuie să fie (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:00)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    acordate (calculate) după principiul contribuţiei angajatului la Casa de Pensii pe tot parcursul activităţii sale !
    Se afirmă că un bun câştigat nu poate fi pierdut ?!
    Dar în cazul în care s-au făcut erori, cred că se poapte reveni !
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Miercuri, 3 februarie 2010, 17:24)

    lulu519539 [anonim]

    De ce , dupa toate formulele de calcul (ultimul an ultimele n luni, sporuri etc.) nu se specifica sec ceva de felul "FARA SE DEPASI SUMA DE" ... care o fi ea 10000ron, 20000ron n-ar mai fi loc de intors ,dar nici de comentat.