Herta Muller: Inlaturarea lui Marius Oprea de la sefia IICCMER inseamna o batalie castigata de structurile vechiului regim

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2010, 13:22 Actualitate | Esenţial

Scriitoarea Herta Müller, laureata a premiului Nobel pentru Literatura, sustine printr-o scrisoare publica numirea istoricului Marius Oprea ca presedinte al  Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romanesc (IICCMER).

"Inlaturarea sa de la conducerea Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romanesc nu o pot considera decat inca o batalie castigata de aceste structuri ale vechiului regim. De aceea m-am decis sa il sustin public, pentru ca el sa poata continua, alaturi de echipa sa, actiunea de deconspirare a crimelor comunismului. Adresez acest apel de a ne alatura lui Marius Oprea, pentru a sprijini demersul lui, public si institutional, de a arata ce s-a intamplat cu noi, de a ne aminti cum am trait in acei ani tristi si tragici, si de a ne putea elibera astfel de frica trecutului", se arata in scrisoarea dechisa.

"Cu ani in urma am participat alaturi de Marius Oprea la o lectura publica la Casa Literaturii de la Berlin. Fiecare dintre noi a reusit performanta de a atrage atentia publicului german asupra suferintelor la care au fost supusi cetatenii Romaniei de catre represiunea comunista.

Pe Marius Oprea il cunosc ca scriitor, unul dintre cei mai tineri ai Generatiei ’80, ca istoric, din interventiile si actiunile sale indreptate impotriva ramasitelor totalitare din Romania, care, din pacate, continua, cum afirma el si cum cred si eu, sa exercite o puternica influenta. In presa germana actiunile institutului pe care il conduce sunt privite cu respect si chiar cu admiratie", scrie Herta Muller.

Marius Oprea a fost numit in aprilie 2006 in functia de presedinte al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului in Romania.

Oprea, conduce in virtutea inertiei noul Institut de Investigare a Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romanesc (IICCMER), el nefiind reconfirmat in functie de primul ministru Emil Boc, asa cum prevede legea.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3791 vizualizari

  • -14 (22 voturi)    
    Les majeste ! (Marţi, 2 februarie 2010, 13:32)

    stefan jicol [anonim]

    Zice adica d'na Herta Muller ca regimul reformator d'lui Basescu reprezinta "vechiul regim" ??
    Asta e les majeste pentru tatuca al nostru!
    Este inadmisibil!
    Propun ca dl Basescu sa reclame si sa se judece la Haga treaba asta.
    • +10 (14 voturi)    
      propunere respinsa (Marţi, 2 februarie 2010, 13:52)

      calin [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      propunere respinsa
  • -3 (19 voturi)    
    Hopa Herta cu parerea (Marţi, 2 februarie 2010, 13:52)

    gelu [anonim]

    Pai deunde atata ravna la "istoricu" Marius Oprea la demascarea crimelor comunismului cand omu mananca din mana lu patricu tocmai sa nu demaste nimic sau sa demaste pe aia care au murit deja ? el ocupa timpul se demaste ce s-a intamplat in anii 1950 ????!!!!! .Ne intereseaza sa demaste crimele comunismului din anii 1989-1990 sa vedem unde sant banii poporului si cine a furat conturile de comert exterior ale pcr . aia e buba societatii romanesti in primul rand. apoi putem vedea ce sa intamplat si in anii 50 . Herta ia vezi tu ce s-a demascat in germania si cine a luat conturile de comert exterior ale ddr .pai lea luat guvernul federal nu ca la noi . spunei lu m.o. sa faca si el o aroganta si ne zica ceva mai actual .
    • 0 (16 voturi)    
      Nu te duce capul (Marţi, 2 februarie 2010, 14:22)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Daca nu ai fi atat de needucat, ti-ai da seama ca Institutul asta nu trebuie sa faca ceea ce ar trebui sa faca procuratura.

      Dar fiecare dupa cum il duce capul
      • +5 (11 voturi)    
        Investigarea crimelor comunismului... (Marţi, 2 februarie 2010, 15:05)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

        ...trebuie facuta de oameni asupra carora nu planeaza nicio urma de suspiciune. Pe Marius Oprea nu l-a deranjat catusi de putin atitudinea PNL din 19 dec.2006. Aprobarea, chiar tacita, a reactiilor isterice ale PSD si PRM, nu este un punct luminos pe cartea de vizita a PNL si nici din biografia lui Mariu Oprea. M-as fi asteptat de la Marius Oprea sa scrie o carte de analiza a acestui fenomen rusinos, dar el s-a dedicat scrierii unei biografii a lui Traian Basescu... Jocul pe care îl face istoricul M.Oprea e un joc al denaturării unor bune intenţii şi al falsificării, în cele in urmă, a istoriei contemporane. De aceea, plus faptul ca vocea lui Marius Oprea nu a fost auzită atunci când mistificările din mass media ajunseseră la paroxism, cred ca este un semnal bun schimbarea acestuia. Prea mulţi profesionişti pun umărul la perpetuarea, pe orice cale, a mizerabilelor moşteniri ale Securităţii. Cred că Herta Muller a făcut o judecată pripită. Eu chiar i-aş recomanda să privească înregistrări alşe unor emisiuni de la antena 3, din decursul anilor trecuţi şi, mai ales, din timpul campaniei electorale 2009. Sunt curios de la a câta emisiune Sinteza zilei îşi va schimba doamna Herta Muller opinia ...
      • -2 (8 voturi)    
        Oprea tu esti? (Marţi, 2 februarie 2010, 15:26)

        Un pretin [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        ce faci itzi dai mesaje de bine ? tiau murit laudatorii.? afla ca nu dorin sa faci pe parchetaru .doar sa faci pubic date istorice .ca deaia esti platit .porma daca se sesizeaza cineva bine daca nu ,nu .dar noi vom stii.
  • +5 (13 voturi)    
    intrebare (Marţi, 2 februarie 2010, 13:55)

    adrian [anonim]

    Daca tot il lauda atata, ce a facut pana acum?
    • -3 (9 voturi)    
      pune mana si citeste (Marţi, 2 februarie 2010, 14:32)

      profesorul [anonim] i-a raspuns lui adrian

      in loc sa razi bericioaice ieftine cu pretenarii tai in carter, intra intr-o librarie, bunaoara in humanitasul basescianului liiceanu, cumpara niste carti de-ale lui oprea, citeste-le (daca stii) si dupa aia anunta-te in dezbatere prin ridicarea mainii.
  • -2 (14 voturi)    
    marius oprea (Marţi, 2 februarie 2010, 14:02)

    Sinoda [utilizator]

    Se refera la acel marius oprea care lucreaza mana in mana cu dennis deletant, cunoscut spion englez, care a avut interdictie de intrare in Romania datorita activitatilor sale? La Marius Oprea care se lauda ca il doare in fund de toate avertismentele date de lucratorii serviciilor secrete pentru a-si inceta activitatile impotriva statului roman?
    La Marius Oprea care lucreaza indeaprope cu serviciile interesate din alte tari, de obicei impotriva Romaniei?
    La Marius Oprea care nu are certificat ORNSIS (oare nu pentru ca este o persoana reprobabila?), dar a fost consilier de securitate nationala
    La Marius Oprea care a stat ascuns in munti pe vremea lui Ceausescu datorita activitatilor sale impotriva statului Roman?
    Ce jocuri ieftine fac si serviciile germane prin D-na Muller, o alta persoana de al carei caracter ma indoiesc pentru ca am auzit numai critici de la ea la adresa Romaniei, in conditiile in care a dat bir cu fugitii la miere, in Germania.
    Sunt convins ca isi merita titul castigat, mai bine decat Obama
    • 0 (2 voturi)    
      securisti lasi (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:31)

      rezon [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      oprea face o treaba rarissima in romania: cu seriozitate si responsabilitate.
      avem mare noroc, ca natiune, ca mai exista oameni ca el. si cu deletant am avut noroc.
      daca nu erau oameni pregatiti si cu relatii importante in occident, daca nu era europa libera, vocea americii, bbc si restul serviciilor "interesate din alte tari", crapam cu totii, pe mana clicii de securisti lasi din jurul lui ceausescu. care, dupa zisa revolutie, au preluat conducerea capitalismului si au vandut economia pe bucatele.
      asta au facut securistii care se bat cu pumnul in piept ca's patrioti romani.
      patrihoti nenorociti, niste limacsi.
      n'o sa scape tot neamul lor de blestem, cu toti banii pe care o sa'i faca.
      • -2 (2 voturi)    
        securisti (Miercuri, 3 februarie 2010, 17:03)

        Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui rezon

        Iti multumesc ca mi-ai dat dreptate in ceea ce am spus eu

        Sunt convins ca citesti suficienta istorie ca sa constati ca securitatea a facut posibila "revolutia" din decembrie 1989 si generalul Vlad a vrut sa-l aresteze pe Ceausescu.
        Mi se pare extrem de suspect ca tu consideri fidelitatea fata de patrie este ceva aiurea.
        Metoda Putin de tratare a tradatorilor mi se pare extrem de corecta, metoda aplicata si de Ceausescu cu REL cand le-a trimis bombe.
        PAtriotii romani nu sunt niciodata pe statele de plata ale serviciilor german sau englez, astia sunt mai degraba tradatorii de tara .
        Intr-adevar, rarissima treaba lui Marius Oprea, fura documente din arhiva si le vinde prietenilor lui nemti sau englezi.
        Si asa de lasi cum au fost securistii si-au facut datoria atat la revolutie cat si in martie 1990 la Tg Mures cand smecherii au vrut sa rupa tara pe modelul Yugoslaviei,
        Nu cred ca e vina oamenilor acestui pamant ca UK & US ne-au vandut rusilor si apoi au gasit la noi tradatori, precum MO care sa-i slujeasca .
        Deletant a scris o carte minunata despre Romania comunista, am citit-o. O sa citesc si analiza lui Oprea despre evenimentele din noiembrie de la Bv, poate o fi facut si el o treaba buna.
  • -5 (15 voturi)    
    Sa plece! (Marţi, 2 februarie 2010, 14:03)

    Darie [anonim]

    Acest domn Oprea ar fi bine sa-si faca bagajele. Daca a intrat in colimatorul gastii Basescu - Udrea - Tismaneanu, nu are sanse sa ramina in functie oricit de competent ar fi.
  • +7 (11 voturi)    
    Pentru Herta (Marţi, 2 februarie 2010, 14:06)

    Arhivarul [anonim]

    Ion Iliescu nu si-a putut, ieri, controla nervii dupa ce a citit declaratia data, vineri seara, de istoricul Marius Oprea, potrivit careia Iliescu ar fi avizat, din calitatea de prim-secretar de Iasi, racolarea de informatori ai Securitatii. "De 16 ani, m-am saturat sa raspund la tot felul de cretinisme de acest fel. Acest individ, un tanar zelos si nesabuit, este iresponsabil, nu-si masoara cuvintele si dovedeste incapacitate de a judeca. Marius Oprea este un tanar necopt care (...) dovedeste ca are aceeasi mentalitate de turnator ca cea a prietenului sau Sorin Rosca Stanescu, cu care se tine de tot felul de provocari ordinare. Cum isi permite el o asemenea obraznicie?!" Iliescu l-a amenintat pe Oprea ca-l va da in judecata, daca nu-si va proba afirmatiile facute, si a adaugat ca istoricul are circumstante agravante, deoarece este consilier al premierului Tariceanu, o pozitie in care trebuie sa te porti "responsabil".
    • +2 (2 voturi)    
      iliescu e un limax comunist (Miercuri, 3 februarie 2010, 9:43)

      rezon [anonim] i-a raspuns lui Arhivarul

      bineinteles ca iliescu a avizat actiunile securitatii si ale activistilor de partid. asta era fisa posturilor pe care le'a ocupat.
      iar dupa 1990, a avizat devalizarea economiei si vanzarea ei bucata cu bucata - toti securistii care cotizau la partid, patrihotii, arabii si sefii clanurilor tiganesti care faceau coada la cotroceni pe vremea lui. nu zic ca astia nu s'au descurcat si dupa, dar iliescu a dat tonul. lui trebuie sa'i multumim pentru capitalismul de cumetrie in care ne zbatem.
      asa ca mai usor cu propaganda pe scara, tovaraseilor. stiu, e greu sa te dezbari de obiceiurile vechi.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu ati inteles tovarasi !!! (Miercuri, 3 februarie 2010, 13:40)

        Arhivarul [anonim] i-a raspuns lui rezon

        extrasul este de pe hotnews in 2005 . informatia esentiala este ca oprea este prieten cu sorin stamescu rosca care amandoi sunt prieteni cu tariceanu si patricu care numai de demascari de comunism nu s-au ocupat cand au fost la guvernare si supt care guvernare sau intamplat cele mai infiroatoare delapidari de ban public ca erau vorbiti cu psd sa se roteasca ei doi la guvernare si sa spele unul pe altul .base le-a stricat jucaria si deaici problemele ca nu mai merge .
        ca ei erau toti securisti pe vremea securistilor deaia sint prieteni si se protejaza unul pe altul. intrebatil pe calin unde erea in decembrie 1989 .opran are dosar la cnsas da la scos dinescu contra altele.patricu la fel unde era in decembrie . vrajeli ca era arhitect era ce vroia secu ca nu iesa musca din tara atunci daca nu aveai aviz de la secu dar ce mai vorbim ... interesant ce cauta hertza aici ? oare sa fi gasit oprea ceva despre ea care ar pute sa o compromita si sai ia premiul inapoi ? sa o fi puso sa cotcodacesca de bine ? pai cam asa e ca altfel de ce ?
  • +7 (11 voturi)    
    pai (Marţi, 2 februarie 2010, 14:25)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    criptocomunistul mariusoprea, tocmai rolul de a impiedica dezvaluirile faptelor stilpilor regimului iliescu il avea. Stilpii regimului mosiliesc, cum ziceau catavencii in vremurile lor bune, sint patriciu costache, voiciorescu felix si altii mai mici, dar la fel de otravitori.
    Si tocmai de la astia isi lua tainul criptocomunistul mariusoprea, cum bine zicea nea gelu de mai sus.
  • +4 (8 voturi)    
    M.Oprea_inutil! (Marţi, 2 februarie 2010, 15:27)

    Anti-Comunistul [anonim]

    se pare ca Marius Oprea a cheltuit cateva milioane de dolari (bugetul IICC) fara justificare, singurele realizari fiind cateva carti aparute pe la Polirom si...taceri adanci privind relatia PNL-PSD (intrebati-l pe Patriciu de ce...)
  • +2 (8 voturi)    
    Pana la umr adespre ce este vorba??!! (Marţi, 2 februarie 2010, 15:36)

    marius [anonim]

    Titlu: "Herta Muller: Inlaturarea lui Marius Oprea de la sefia IICCMER inseamna o batalie castigata de structurile vechiului regim" (aha, deci l-au dat afara comunistii si tanti il plange)

    Primul paragraf: "criitoarea Herta Müller, laureata a premiului Nobel pentru Literatura, sustine printr-o scrisoare publica numirea istoricului Marius Oprea ca presedinte al Institutului..." (aha, deci tanti vrea sa il numeasca sef... dar parca tocmai l-au dat afara)

    Al doilea paragraf: "De aceea m-am decis sa il sustin public, pentru ca el sa poata continua, alaturi de echipa sa, actiunea de deconspirare a crimelor comunismului." (pai daca l-au dat afara cum poate asta sa continue actiunea de deconspirare??)
  • -1 (7 voturi)    
    Hopa, au aparut baietii cu ochi albastri! (Marţi, 2 februarie 2010, 16:06)

    Sergiu M. [anonim]

    Iti dai seama ca Oprea le sta ca un ghimpe in ochi secureilor numai citind comentariile de pe forum.
    E vindut agenturilor, a scos carti la Polirom, a stat in munti.... e un element negativ.

    Iata ce acuzatii am citit mai sus:

    - face un joc al denaturării unor bune intenţii şi al falsificării, în cele in urmă, a istoriei contemporane

    - a cheltuit cateva milioane de dolari (bugetul IICC) fara justificare, singurele realizari fiind cateva carti aparute pe la Polirom

    Il cunoaste pe dennis deletant, cunoscut spion englez

    - se lauda ca il doare in fund de toate avertismentele date de lucratorii serviciilor secrete pentru a-si inceta activitatile impotriva statului roman

    - lucreaza indeaprope cu serviciile interesate din alte tari, de obicei impotriva Romaniei
    nu are certificat ORNSIS

    - a stat ascuns in munti

    Ce jocuri ieftine fac serviciile germane?

    In plus, Iliescu il critica si el: "tanar zelos si nesabuit, este iresponsabil"
  • +2 (8 voturi)    
    deplasat (Marţi, 2 februarie 2010, 16:14)

    saladin [anonim]

    Consilierul lui Tariceanu nu prea a "convins" in functie, prietenii stiu de ce. Doamna in cauza sa-si vada in continuare de literatura si sa lase Guvernul sa decida in chestiuni interne. Evident sa vada si cum gindesc si alti intelectuali romani "prestatia" lui Oprea la conducerea institutiei. Se pare ca i-au murit laudatorii/"sustinatorii" si apeleaza la "colegii mei scriitorii....".
  • +7 (7 voturi)    
    Cronologia comunismului. (Marţi, 2 februarie 2010, 16:25)

    mircea [anonim]

    Sustin ideia ca faradelegile comunistilor sa fie dezvaluite in ordine inversa,incepand cu 1989,poate asa unii nu vor mai fi asa inversunati pe la tv,iar actiunile unora prin parlament si media ar fi mai usor intelese.Ce-l putin sa reusim sa-i mai luam de urechi cat mai traiesc.
  • +1 (7 voturi)    
    Marius Oprea, nu te lasa! (Marţi, 2 februarie 2010, 17:37)

    oxytocina [anonim]

    Despre Dan Voiculescu si firma Crescent+ ICE Dunarea am aflat din cartea lui Marius Oprea "Mostenitorii Securitatii". La fel si despre alti fosti securisti care azi au afaceri de milioane.
    Ii datorez lui Marius Oprea multe din cunostintele mele despre perioada dinainte de 89.

    Sper ca mostenitorii Securitatii (cei care observ ca dau minusuri la comentarii pertinente aici), sa nu-l doboare pe Marius Oprea.
    Go, Oprea!
  • 0 (6 voturi)    
    Unde a fost... (Marţi, 2 februarie 2010, 19:16)

    Tudor [anonim]

    ...dna Mueller in 20 de ani? De ce a aparut tocmai acum? O sa caut si eu un raport de activitate a dlui Oprea sa vedem ce rezultate "respectate de presa germana" (sic!) are. Sa vad cu ce s-a imbunatatit societatea romaneasca de cand dl Oprea conduce acest institut. Nu am vazut nici o curatire, nimic.
    Dna Mueller, as intreba, dvs ce ne deconspirati?
  • +1 (5 voturi)    
    Sustinere (Marţi, 2 februarie 2010, 23:12)

    coolerkman [utilizator]

    Nu am fost convins de comentariile uneori foarte confuze si criptice ale articolului, dar d-na Muller pare mai in tema. Oprea este un istoric activ, un manager bun, si cred ca ar merita sa fie reconfirmat in functie. E drept insa ca ar putea fi mai activ si ar putea face activitatile institutului mai vizibile publicului larg.

    Va recomand sa mergeti pe site-ul institutului, au o arhiva fantastica de poze din perioada. Si a propos de carti, interviurile lor publicate cu detinutii politici este tulburatoare

    Inteleg insa de ce s-ar impotrivi unii si tot astfel cred ca multi ar avea de castigat daca s-ar inchide si acest institut, care de bine de rau mai arunca cate o pata de lumina pe trecutul comunist al Romaniei. Sa stiti ca rudele celor pe care ii exhumeaza institutul le sunt foarte recunoascatoare lui Marius Oprea si echipei sale. Ar trebui sa fie si restul oamenilor...
  • 0 (2 voturi)    
    IICCR = o activit. educativa f. buna (Miercuri, 3 februarie 2010, 1:08)

    prof de istorie [anonim]

    Au un concurs adresat elevilor de liceu in fiecare an cu o alta tema. Au scos un manual pt. un optional la liceu despre comunism bun, cu un dvd care aminteste elvilor orele de televiziune dinainte de 1989. folosesc pluralul ca sa spun ca acolo lucreaza mai multi oameni nu doar M. O.
    Cat despre menirea Institutului trebuie vazut si din p. d. v. al istoricului ceea ce se face acolo. Si activitatea asta este pozitiva, chit ca se refera la anii '50 cum scria cineva mai sus. Colaboreaza cu facultatile de istorie bine...
  • +1 (1 vot)    
    Nu ma pot pronunta in privinta (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:16)

    Audit [utilizator]

    lui Oprea pentru ca nu ii cunosc activitatea insa afirm cu tarie ca aceste institute pe care le descopar unul cate unul sunt mai multe decat agentiile!!! Cati bani de la buget se duc pe functii si personal?? Cea mai mare parte au fost create evident tot politic ca o plasa de protectie pentru cei ce "cad" sa nu cada de tot.
  • +1 (1 vot)    
    In mediile civice si civile (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 10:16)

    Camelian Propinatiu scriitor [anonim]

    Grav este ca RO nu mai are nici literatura, nici viata intelectuala. Multi carturari au aflat abia de la Herta ca Marius Oprea a fost mazilit de la IICCMER, stire care normal ar fi trebuit sa fie amplu dezbatuta pana acum in mediile civice si civile.