Cod galben de ninsori si intensificari ale vantului in sud-estul tarii

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2010, 14:22 Actualitate | Esenţial

Ninsoare in Bucuresti
Foto: Agerpres
Sud-estul Romaniei a intrat, luni, la ora 15.00, sub atentionare cod galben de ninsori si intensificari ale vantului. Pana marti la ora 03.00, in judetele Galati, Braila, Ialomita, Calarasi, Constanta si Tulcea vor fi precipitatii, predominant ninsori. In Dobrogea, Baragan si Lunca Dunarii vantul se va intensifica treptat, atingand la rafala 50 - 60 km/h, avertizeaza meteorologii.

Pe litoral si in Delta Dunarii, precipitatiile vor fi mai ales sub forma de ploaie, favorizand izolat producerea de polei.

In cursul diminetii de luni, din cauza poleiului, un autobuz plin cu pasageri a intrat intr-un utilaj de deszapezire, pe DN 22, in judetul Constanta. Doua persoane au murit, iar sase au fost ranite, potrivit Mediafax.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Constanta, Paula Anghel, a declarat ca autobuzul transporta 34 de angajati ai unei firme din comuna Fantanele catre Constanta. Intr-o curba, soferul a pierdut controlul autovehiculului si a intrat in utilajul de deszapezire de pe sensul opus.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

8797 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    nu ! (Luni, 1 februarie 2010, 14:25)

    scepticu' [anonim]

    nu poate ninge abundent, ca Ilfovul nu e in cod galben! Parca avea dreptate si deputatu' cu astia de la Meteo!
  • 0 (2 voturi)    
    Strans zapada (Luni, 1 februarie 2010, 14:52)

    bedexe [utilizator]

    De ce in localitati nu se strange zapada in remorci , in loc sa fie data intr-o parte ?

    Exista utilaje care pot face asta.
    • 0 (6 voturi)    
      Din cauza matematicii... (Luni, 1 februarie 2010, 15:26)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui bedexe

      Bucurestiul, de exemplu, are strazi in suprafata de 20 de milioane de metri patrati. Vezi : http://www4.pmb.ro/wwwt/avize/anexa2.htm Daca ninge in strat de 20 de cm sunt de carat in afara orasului vreo 4 milioane de mc. La 40 mc pe o masina...un mizilic de 100.000 de camioane la fiecare ninsoare. De aia. Dar ce curat ar fi !...
      • +1 (3 voturi)    
        100,000 de ore... (Luni, 1 februarie 2010, 16:39)

        Matematica [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Ia sa luam 100,000 de camioane si sa le impartim pe ore... 3 zile inseamna 72 de ore... adica 1400 de camioane ar curata in 3 zile... sa le dam 5 zile? Hai sa le dam 10 zile, ca avem de unde... 240 de ore... ne-ar trebui vreo 400 de camioane ... dar lipseste vointa, interesul, nu camioanele!
        • -1 (3 voturi)    
          Trebuie sa consideram "timpul util de lucru" (Luni, 1 februarie 2010, 17:35)

          moshu [anonim] i-a raspuns lui Matematica

          Hai sa admitem ca putem face deszapezile 24 ore non stop, adica sa avem utilajele prezente non stop la datorie.

          Daca tinem cont de trafic, si de bizonii care-si lasa masinile aiurea pe unde nu te astepti, cred ca putem considera ca doar 4 ore pe zi se poate curata eficient ... restul se pierde pe manevre, pe asteptat in trafic, etc: deci rezultatul ar fi mai degraba acesta:

          100 000 camioane / 4 ore efectiv de curatat pe zi => 25000 camioane * zi total volum de lucru. (cei ce stiu planificare de resurse si management stiu ce inseamna ora*om, asa ca le va veni usor sa extinda conceptul la camion * zi, practic la o alta unitate ce descrie resursa * unitate de timp ... asta ca o paranteza de ce apare acolo * si nu /).

          Sa zicem ca am dispune de 500 camioane ... ar fi nevoie de 50 zile sa atingem volumul de 25000 camioane * zi.

          Pai in 50 zile ... se termina iarna :). Nu mi se pare ... prea eficient.
          • +1 (3 voturi)    
            ai 8 ore numai noaptea (Luni, 1 februarie 2010, 18:51)

            bedexe [utilizator] i-a raspuns lui moshu

            deci 4 ore e cam putin cat ai luat in calcul.

            eu ziceam sa o stranga direct in remorca, pe care o poate prelua un cap-tractor, deci manevre foarte putine.
      • +2 (2 voturi)    
        si atunci de ce o fac manual? (Luni, 1 februarie 2010, 18:39)

        bedexe [utilizator] i-a raspuns lui Florin

        Cred ca ai observat ca in unele locuri vin si o strang cu muncitori , o incarca si o cara in afara bucurestiului ?


        Eu ziceam , ca din moment ce fac treaba asta, sa o faca un pic mai mecanizat si s-ar indulci un pic situatia.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu din cauza matematicii .... (Marţi, 2 februarie 2010, 8:42)

        yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui Florin

        In alte parti din lume unde iernile sunt mult mai dure decit in Bucuresti zapada este incarcata de utilajele de dezapezire in niste utilaje cu remorci prevazute cu dispozitive de topire, apa care rezulta este scursa la margine de strada sau direct in canale de colectare prin niste tuburi ca de vidanjare -- ramine nimic pe strazi, trotoare, acest lucru il fac in continuu echipajele de dezapezire in localitati pina se opreste ninsoarea, zapada nu are nici o sansa sa se astearna pe strazi sau trotoare, in Bucuresti si alte orase si localitati din Romania nu este posibil acest lucru -- de ce trebuie mutata zapada de colo colo sau masata la margine de strada si pe trotoare ???? !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    ia baga si radical in matematica ta (Luni, 1 februarie 2010, 15:42)

    marius [anonim]

    dar cati metri patrati de drumuri principale sunt? stefan cel mare, titulescu, mosilor, colentina, iuliu maniu...cred ca macar pentru astea s-ar putea face un rfort...si oricum nu e nevoie de utilaje...ci doar de niste muncitori care sa dea cu lopata zapada de pe carosabil si de la accesul in parcari (accesul din sosea) ...nu ?
    • -2 (2 voturi)    
      al naibii radical ! (Luni, 1 februarie 2010, 16:11)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui marius

      Hai sa facem calculul pentru magistrala nord-sud...Cat sa fie de la Casa Scanteii pana la Big? 15000 metri? La o latime de 30 de metri, ca asta nu-i straduta, si cu un covor de 0.2 metri de zapada...un frumos volum de 90.000 de metri cubi...225 de camioane. Unul la fiecare 7 metri de la Casa Scanteii pana la Big...
      Si parca mai raman niste artere mari de luat in calcul...Daca ati fi avut curiozitatea sa cititi linkul de mai sus ati fi aflat ca 258 de strazi sunt considerate vitale si ocupa putin peste 20% din suprafata totala. Adica putin peste 20.000 de camioane. Si vreo 100.000 de muncitori care sa incarce. De aia nu se cara usor zapada afara din oras.
    • -2 (2 voturi)    
      Think about it! (Luni, 1 februarie 2010, 16:56)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui marius

      Pai sa luam, de exemplu, soseaua colentina: lungime - 5,1 km, latime medie carosabil plus trotuar - 22 m, in total 112.200 mp. La o ninsoare de 20 cm, se aduna 22.440 mc de zapada. Problema 1 - incarcatul fara utilaje: o lopata mare de zapada (40x25x20cm) contine cam 0,02 mc de zapada. Un om poate pune, sa zicem, o lopata de zapada la fiecare 10 secunde intr-o remorca. Deci 6 lopeti pe minut, 360 de lopeti pe ora. Presupunand ca lucreaza fara pauza 8 ore, rezulta ca un om poate incarca 57,6 mc de zapada. Deci ar fi nevoie de 390 de oameni care sa lucreze non-stop opt ore pentru a incarca in camioane zapada adunata de pe soseaua colentina.
      Problema 2 - transportul: ar fi nevoie de 611 basculante de 40 mc sau de 872 de basculante de 28 mc pentru transportul zapezii de pe colentina. Presupunand o cursa dus-intors de 60 de minute, plus timpul necesar de incarcare de 33 minute pt o masina de 40 mc sau 23 minute pt una de 28 mc, rezulta ca, pentru a goli in 8 ore sos. colentina de zapada ar fi nevoie EFECTIV de 122 de basculante de 40 mc sau de 145 de basculante de 28 mc.
      Desigur ca necesarul de autovehicule scade daca esalonam curatarea pe 16 sau 24 sau 48 de ore, insa atunci ne trebuie mai multi soferi, iar numarul de "lopatari" ramane acelasi.
      Iar la fel de lungi, late si importante pentru trafic ca sos. colentina mai sunt in bucuresti cel putin alte 30 de artere: iuliu maniu, timisoara, drumul taberei, ghencea, alexandriei, rahovei, unirii, vacaresti, oltenitei, berceni, brancoveanu, giurgiului, ferentari, vitan, ressu, pallady, mihai bravu, pantelimon, carol, stefan cel mare, kiseleff, aviatorilor, buc-ploiesti, buc. noi, grivitei, 1 mai(mihalache), axa centrala catargiu-magheru-balcescu-bratianu-d.cantemir, splaiul independentei, splaiul unirii, chitilei etc.
      In concluzie, ar fi nevoie de 12.000 de oameni la lopata si 4.000-4.500 de basculante ca sa cureti de zapada 31 de sosele din bucuresti.
      • +1 (1 vot)    
        Ce ne place sa gasim probleme si sa facem show (Marţi, 2 februarie 2010, 10:53)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui razvan

        De teorii suntem cu totii buni ....eu cred ca voi astia cu matematica lucrati la primarii ... la deszapezire ...si tre sa stati sa calculati tot timpul ...cat ninge ..cata zapada e pe strazi ...cati oameni aveti ...cate utilaje ...si de aia nu iese nimeni pe strazi ...ca stam in birouri si calculam. Si culmea....rezultatul este ca nu se poate face deszapezire....ce bine ca nu am iesit in strada ..ce bine ca am stat sa calculam..ca munceam degeaba ...!

        Si acum mai la obiect ...dupa ultima ninsoare din 18-20 ian ....cand era frigul ala de -18 grade in Bucuresti ... pe la ora 01.00 am intamplarea a facut sa fiu in masina pe Calea Mosilor (nu stiu lungimea, latimea, etc ...va las pe voi sa calculati) .. ideea era ca am vazut vreo 4-5 muncitori (cred ca rebu) cu lopeti ce dadeau zapada de la marginea carosabilului pe trotuar (pe o fasie de 1 m - nu pe tot trotuarul sa nu mai circule pietonii) In urma lor si in spatele lor cate un tractorel mic si o remorca ce incarcau muntii de zapada de la coltul strazii - unde se intersecta strda cu alei si alte stradute mai mici. Cert este ca dimineata, pe drumul spre birou am vazut ca pe mosilor sunt 2 benzi (evident prima ocupata 50 % de masini parcate) dar totusi erau 2 benzi curatate de zapada....fara tractoare, buldozere si alte utilaje grele ...si culmea fara sa fie plimbata zapada. Lucruri simple ...asa ar trebui rezolvate problemele romanilor ...eliberat carosabilul si accesul la parcarile primariei (gratuite) Dar nu o sa inteleaga nimeni ce am scris eu aici pentru ca noi romanii trebuie sa stam sa calculam sa analizam sa ne certam sa ne dam destepti cu cat am invatat noi...formule ..matematica...fizica...si toate degeaba pentru ca pana actionam fie este prea tarziu fie problema s-a rezolvat de la sine (3-4 grade peste 0) Dar macar asa ne justificam salariile ....uite cat am calculat uite cat am lucrat ....nu conteaza ca eficienta este 0.
      • +1 (1 vot)    
        Continuare (Marţi, 2 februarie 2010, 11:04)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui razvan

        Pe stefan cel mare, aseara, cautand loc de parcare am vazut vreo 5 masini de ridicat autoturisme parcate ilegal. Si vreo 20 de muncitori ce misunau pe langa macaralele alea. Unu se uita sa fie prinsa bine masina, unu o prindea de macara la o roata, altul la alta roata si tot asa, unu dadea indicatii ....unu fuma o tigara...Asta e eficienta in Romania. Si eu cautam loc de parcare in conditiile in care de la Lizeanu pana la pasaj obor (loc de unde incepe zona de ridicat - chiar daca nu este vreun anunt prin care sa fii instiintat ca daca parchezi risti sa ramai fara ea) erau cel putin 6-7 locuri de parcare blocate de zapada...

        Iar masinile ridicate erau parcate pe o zapada de cel putin 25-35 cm (cea adusa din strada spre trotuar) si cu botul masinii pe trotuar (care si el are cam 30 cm de zapada si este oricum impracticabil pentru pietoni - acestia preferand trotuarul mare de langa blocuri) Ideea era ca oricum masinile acelea nu incurcau traficul decat desigur daca cineva prefera sa mearga pe banda 2 pe un strat de zapada de 30 cm - inghetat (ci mai degraba macaralele de ridicat din cauza carora era coada pana la lizeanu ... deoarece trebuia sa la ocolesti pe o latime de drum echivalenta cu 75-80% dintr-o banda)

        Oare acei muncitori nu erau mai utili la curatarea primei benzi si a parcarilor de pana acolo si abia apoi la ridicat masini? (nu de alta dar am observat ca o singura firma incaseaza bani si pentru curatenie, si pentru gradinarit si pentru gunoi si pentru deszapezit si pentru ridicari si pentru cine stie ce mai inventeaza astia.

        Cam asta e situatia ... in practica...in teorie e mai nasoala...dar macar sa incercam ...sa iesim din birourile noastre si sa facem ceva ,,pana calculezi tu m cubi si km patrati ne parcam masinile pe nameti si unele mai sunt si ridicate pentru ca blocam traficul ...de parca se circula mai nou si cu sania prin bucuresti ...sau cu bobul ....Hai pa
  • 0 (2 voturi)    
    iar ninsori la Tulcea... (Luni, 1 februarie 2010, 15:52)

    Dana [anonim]

    A propos de comentariul lui bedexe, la Tulcea la prima ninsoare s-au facut pe strada principala de acces in oras citeva dealuri de zapada de aprox. 2,5 m inaltime.
    Hai sa vezi, ca le duc de-aici! am sperat noi.
    Nu le-au dus, le-au lasat sa le topeasca sfintul soare ,
    astfel ca la dezghet orasul era o revarsare dezgustatoare de apa murdara antrenind gunoaie si excremente de ciine. Era o adevarata aventura sa fii pieton. N-au apucat bine sa se topeasca gramezile de care vorbeam, ca a venit alta ninsoare.
    Alte gramezi formate peste cele vechi. Repet, vorbesc de strazile principale, doar citeva in acest mic oras.
    Si a plouat peste ele... iar noroi, gunoaie si excremente de ciine... Daca ninge iar, nu mai iesim din noroi pina la vara.
    • -2 (2 voturi)    
      iar si iar (Luni, 1 februarie 2010, 16:40)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Dana

      pai e simplu, in primul rand VOI nu mai aruncati gunoaie si rezolvati cu caiinii, si o sa vezi ca dispare senzatia aia de dezgust. Da ca de obicei ti-e mai usor sa te lamentezi, doar ceilalti trebuie sa faca ceva, tu nu...iar in al doilea rand , sunt reprezentantii vostri, ce i-am ales eu? deci tot tu esti vinovat...
      • +1 (1 vot)    
        Multumesc (Marţi, 2 februarie 2010, 10:29)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Cum de nu m-am gindit, de miine ies la mitraliat ciinii comunitari de pe strazi, pentru ca e logic:dispar ciinii, dispare si mizeria lor.
        Asta e una.
        Dupa ce rezolv cu ciinii, ma apuc de modernizarea spatiilor "amenajate" pentru colectarea gunoaielor, ca sa nu le mai sufle vintul pe strazi pentru ca nu sint strinse la timp.
        M-am lamentat degeaba...
  • 0 (2 voturi)    
    indiferent de vreme (Luni, 1 februarie 2010, 16:58)

    ovidiu [anonim]

    Oameni buni, indiferent de vreme, exista niste oameni alesi, si exista altii numiti de catre cei alesi de noi, care, cu totii, ar trebui sa se preocupe de ceea ce se intampla pe soselele tarii.
    Preocuparea noastra de a plati toate cele de platit e suficienta - noi ne facem treaba; sa isi faca dumnealor treaba corect, rapid si eficient si sa rezolve problemele.
    Sa-i odihneasca bunul Dumnezeu pe cei doi are au murit in accidentul relatat in articol, poate traiau acum daca inaintea autobuzului, cu 5 minute, cu 30 de minute, cu o ora, ar fi trecut un utilaj. Unul din acelea care sunt platite cu banii nostri.
  • +2 (4 voturi)    
    Pt. Buzau nu era cod galben (Luni, 1 februarie 2010, 18:18)

    neaga1900 [utilizator]

    Cum se face , Buzaul nu e sub incidenta codului galben , dar ninge abundent , inca de la 11:45!?
    • -2 (2 voturi)    
      Nu ninge abundent (Luni, 1 februarie 2010, 18:43)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      denumirea ninsorii abundente este: strat de zapada de 50cm in 24 ore
      • +2 (4 voturi)    
        Abundent e (Luni, 1 februarie 2010, 19:56)

        neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        cand nu vezi la 2 metri in fata!Te-ai gasit , sa vii cu teorii , ca nu ai ce face!Romanul e cu chef de cearta tot timpul!
    • +1 (1 vot)    
      soarta (Marţi, 2 februarie 2010, 7:36)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      Tu mai crezi in Mos Craciun sau in vrajelile celor de la Meteo? Aia nu-s in stare sa nimereasca vremea cu cateva ore inainte.