Taxa fast-food ar putea creste pretul alimentelor cu 20% si 36.000 de salariati din industria alimentara ar putea fi disponibilizati

de Magda Barascu     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2010, 13:26 Actualitate | Esenţial

 documente
Introducerea taxei fast-food ar putea duce la cresterea preturilor alimentelor fast-food cu peste 20% si la disponibilizarea a peste 36.000 de salariati, aproape 20% din personalul din industria alimentara, potrivit presedintelui Romalimenta, Sorin Minea si presedintelui Federatiei din Industria Alimentara, Dragos Frumosu. Ministerul Sanatatii, pe de alta parte, spera ca in urma colectarii acestei taxe sa stranga suma de aproximativ 1 mld. euro, bani care urmeaza sa fie folositi pentru sustinerea programelor nationale de sanatate.

Cum comentati proiectul de lege aflat in dezbatere pe site-ul Ministerului Sanatatii care starneste controverse intre autoritati, multinationale si patronatele din industria alimentara?

Minea a declarat, luni, in cadrul unei dezbateri publice privind introducerea taxei fast-food, ca pretul alimentelor fast-food ar creste in medie cu peste 20%, dar ca vor exista produse al caror pret va fi majorat si cu mai mult de 30%.

Taxa propusa de Ministerul Sanatatii nu este asa cum gresit se spune”taxa pe fast-food” ci este o taxa aplicabila tuturor alimentelor, datorita criteriilor sare, zahar, grasimi si aditivi. Daca taxa se va aplica doar pe anumite categorii de alimente, inseamna discriminarea acestora in raport cu altele care au acelasi continut de sare, zahar si grasimi.

Presedintele Federatiei din Industria Alimentara, Dragos Frumosu, a adaugat ca introducerea taxei ar putea duce la la disponibilizarea a circa 20% din personalul din industrie, adica peste 36.000 de persoane.

Ministerul Sanatatii considera ca cifrele si procentele avansate luni de catre reprezentantii patronatelor sunt nerealiste si nu au baza de calcul

Ministerul Sanatatii considera ca cifrele si procentele avansate luni de catre reprezentantii patronatelor din industria alimentara privind instituirea unei contributii pentru descurajarea consumului alimentare nerecomandate cu continut crescut de sare, grasimi, zahar, cu aditivi alimentari sunt nerealiste si nu au baza de calcul.

Ministerul Sanatatii nu a stabilit lista produselor alimentare nerecomandate care ar putea fi taxate si nici cuantumul de contributii. Nu au fost  avansate cifre pe baza carora ar putea fi calculate majorari de preturi la alimente sau disponibilizari de personal.

Oficialii Ministerului Sanatatii atrag atentia reprezentantilor asociatiilor profesionale din acest sector sa nu foloseasca intentia MS privind descurajarea consumului de alimente nesanatoase ca un pretext pentru introducerea, nejustificat, a propriilor intentii si masuri care pot afecta populatia.

Joi, 4 februarie 2010, Ministerul Sanatatii va organiza o dezbatere publica privind instituirea unei contributii pentru descurajarea consumului alimentare nerecomandate cu continut crescut de sare, grasimi, zahar, cu aditivi alimentari acest subiect, la sediul Institutului de Sanatate Publica Bucuresti.

Taxa pe fast-food va fi perceputa incepand cu luna martie 2010 si impusa companiilor care produc, importa sau prepara produse tip fast-food, de patiserie-cofetarie, snacksuri, chipsuri, precum si bauturi racoritoare, cuantumul contributiei urmand sa fie stabilit prin negocieri cu firmele respective.

Taxa va fi platita de toate persoanele juridice care produc, importa sau prepara alimente nerecomandate cu continut crescut de sare, grasimi, zahar si cu aditivi alimentari, iar in aceasta categorie vor fi incluse produsele tip fast food, produse de patiserie-cofetarie, snacksuri si chipsuri, precum si bauturile racoritoare, cu exceptia apei plate imbuteliate sau apei minerale imbuteliate si a sucurilor naturale proaspete din fructe si legume.

Lista completa a produselor alimentare considerate nerecomandate va fi aprobata prin hotarare de guvern

Lista completa a produselor alimentare considerate nerecomandate din cauza continutului crescut de sare, grasimi, zahar, precum si cu aditivi alimentari va fi aprobata prin hotarare de guvern, conform proiectului de lege care introduce taxa fast-food.

Cuantumul contributiei va fi stabilit prin negocieri intre Ministerul Sanatatii si companii.

Ministrul Sanatatii, Cseke Attila, a anuntat, la inceputul anului, ca Guvernul ar putea introduce o taxa pentru produsele fast-food, dupa modelul taxei pe viciu, banii urmand a fi destinati programelor de sanatate si de investitii. Ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, a declarat, insa, ulterior, ca nu a discutat cu reprezentantii Ministerului Sanatatii pe marginea introducerii unei astfel de taxe, existand "doar o intentie" in acest sens.

In urma acestei taxe, Ministerul Sanatatii spera sa stranga suma de aproximativ 1 mld. euro, bani care urmeaza sa fie folositi pentru sustinerea programelor nationale de sanatate.

“Pe site-ul Ministerului Sanatatii este in dezbatere publica proiectul de hotarare de guvern de introducere a taxei pe produsele fast-food. Similara taxei pe viciu, noua taxa va reprezenta un procent din vanzarea produselor fast-food, iar fondurile pe care le vom colecta vor fi utilizate pentru suplimentarea fondurilor necesare derularii programelor de sanatate si a celor de investitii in infrastructura din sistem. In aceste zile am cerut Comisiei de nutritie a Ministerului Sanatatii sa stabileasca exact detaliile privind modul de aplicare a conceptului”, spune ministrul Sanatatii.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2481 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    cifre din "burta" (Luni, 1 februarie 2010, 13:29)

    Claudiu MINEA [anonim]

    Daca nu s-a stabilt cat va fi taxa, pe ce baza sunt afirmate cifrele din articol (cu atat de mare precizie)?
  • +7 (11 voturi)    
    Si nu este tot , mai cresc si (Luni, 1 februarie 2010, 13:31)

    magnus_biz [anonim]

    ai calculat tu sau doar asa ai visat peste noapte?? eui am visat ca taxa pe fast-food creste nu doar pretul alimentelor cu 20% si si pretul echipamentelor de birotica cu cel putin 75% in medie datorita acestei taxe care la randul ei va face sa creasca pretul hartiei in care este ambalata mancarea fast-food+ pretul servetelelor. In rest ce ai mai visat?
  • +11 (13 voturi)    
    cata nesimtire! (Luni, 1 februarie 2010, 13:33)

    qwerty [anonim]

    Taxa fast-food va fi de 2-3%! De unde o scumpire cu minim 20% la alimente??? Minea, Frumosu, inca un pretext pentru scumpiri? Ce magari sunteti!!!
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Marţi, 2 februarie 2010, 10:21)

      StefanAlin [utilizator] i-a raspuns lui qwerty

      unde mai pui ca din cate inteleg eu, este vorba de o taxa pusa pe niste produse finite, asa ca nu vad motiv sa se scumpeasca materia prima pentru acele produse.
      Daca se scupeste un hamburger la fast food, care este motivul sa se scumpeasca si carnea de vaca in alimentara??
  • +7 (9 voturi)    
    20% in plus la alimente? (Luni, 1 februarie 2010, 13:33)

    TdM [anonim]

    De ce anume se promoveaza ideea ca se scumpesc toate alimentele?

    Taxa se aplica doar pe anumite categorii, acelea se vor scumpi, celelalte n-ar trebui sa se scumpeasca. Ca sa nu spun ca, daca ar fi sa nu-si mai vanda marfa, nu cred ca o sa scumpeasca preturile asa de mult...
    • 0 (0 voturi)    
      taxa (Luni, 1 februarie 2010, 16:17)

      atentie [anonim] i-a raspuns lui TdM

      daca citesti articolul tot, nu numai ce'i cu litere apasate, ai sa vezi ca scumpirea se refere la fast food.
      asta ar descuraja clientzii sa intre in pravaliile lui mcdaonald, kfc, shaorme si alte delicatesuri .
      ramane sa se stabielasca ce'i fast food.
      regret fostele bufete express unde se umbla cu tava. puteai sa mananci ceva mai decent. si erau unele chiar bune. si destul de ieftine.
  • +6 (8 voturi)    
    sanchi! (Luni, 1 februarie 2010, 13:40)

    Codruta N [utilizator]

    Io-mi cumpar oua din piatza - CUM anume scumpeste aceste oua (sau rosii sau orice altceva) "taxa pe fast-food"?

    Da' in fond cam CATI romani se hranesc asa de "vital" (adica preponderent) din "fast-food"?

    Hai sa fim seriosi...!
    • 0 (4 voturi)    
      Mancarea produsa industrial (Luni, 1 februarie 2010, 14:14)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      este bine sa se scumpeasca. Romanii o sa-si indrepte atentia spre produsele traditionale, facute in curte la tara,care incep din ce in ce mai mult sa prinda teren in fata mancarii din hypermarket.
      • 0 (2 voturi)    
        Avantaje (Luni, 1 februarie 2010, 14:36)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        ar fi multe: oamenii se hranesc sanatos si mai ieftin , se sustine productia agricola autohtona, scad cheltuielile de sanatate. Te minunezi cand auzi cazuri de boli cardiovasculare, colesterol si chiar cancer la copii. Dar si mai de minune e ca Romania importa produse alimentare supra-industrializate, scumpe, nesanatoare si pe care chiar le cumpara unii.
  • +1 (3 voturi)    
    Serios ? (Luni, 1 februarie 2010, 13:51)

    fazanu ' [anonim]

    Inca doi idioti "apocaliptici", astia sperie populatia am'proasta. Ar trebui exclusi si ignorati de catre presa serioasa.
  • +2 (4 voturi)    
    huh??? (Luni, 1 februarie 2010, 13:52)

    liviu_ [utilizator]

    cum dracu cu 20% at taxa e 2-3 procente?!?!?!
    nu e suficient ca avem cam cea mai scumpa mancare din europa... vreti sa ajugnem sa fie cea mai scumpa din univers?!
    asta e iar un motiv de scumpire?
    alooo oficiu concurentei ce branza masii pazeste?!?!?!
    ar trebui sa se faca o lista extrem de clara cu produsele care intra sau nu in aceasta taxa... pentru ca sare si/sau zahar contin toate.
  • +3 (3 voturi)    
    multe bullshit-uri, dar poate si adevar (Luni, 1 februarie 2010, 13:58)

    bbk [anonim]

    Adica, e posibil sa se scumpeasca in masa tot, pentru ca la noi comerciantii, daca vad ca aia au scumpit ceva, o sa scumpeasca si ei, ca asa e la moda. Si e posibil ca aceasta taxa, in loc sa faca diferentierile dintre produsele "bune" si cele "rele", va mari in mod egal.

    Cit despre disponibilizari, sa fin seriosi. Nu vad nici o chestie care sa genereze acestea.
  • +2 (4 voturi)    
    Taxa pe manipulare (Luni, 1 februarie 2010, 14:01)

    Ion Popescu [anonim]

    Propun o taxa de panica sau una de manipulare, poate se mai documenteaza cei care arunca pe piata niste cifre care nu nici un fundament economic.
  • +3 (5 voturi)    
    aiureala (Luni, 1 februarie 2010, 14:04)

    dan [anonim]

    Nu se stie cat e taxa.
    Va fi doar pe fast-food.
    ce are asta cu carnea de vita sau porc.?
    Ce are asta cu painea?
    ce are asta cu legumele?
    ce are asta cu ciorba de vacuta?
    ATI INNEBUNIT?
    • +1 (1 vot)    
      taxa nu este numai pe fast food (Luni, 1 februarie 2010, 15:21)

      alice [anonim] i-a raspuns lui dan

      ci si pe toate produsele alimentare ce contin aditivi.In Romania majoritatea produselor contin aditivi.
  • +3 (5 voturi)    
    Evident va creste (Luni, 1 februarie 2010, 14:36)

    barbq [anonim]

    Evident va creste pretul la mancare odata cu introducerea taxei pe fast food, dupa calculele mele cam cu 28,35-41.08%. Totul depinde de recolta de soia din America de Sud corelata cu salariul mediu din Portugalia, evident ponderata (dupa cum stie toata lumea) cu pretul etanolului obtinut din orz in zona Euro. Calculele din articol sunt clar amatoresti, vor fi disponibilizati fix 33 295 angajati, in special cei cu ochi caprui. Hotnews, imi publici si mie calculele, te rog, ca vad ca bagi in seama toti amatorii? Calculez ieftin orice scumpire, lucrare de calitate, accept variante.
  • +1 (1 vot)    
    taxa pe PARLAMENT ! (Luni, 1 februarie 2010, 14:50)

    x [anonim]

    eu as propune o taxa pentru toti cei care "traiesc bine" pe spatele Romanilor, ministri,senatori,EUROparlamentari, deputati si alti "amarati" asa cam de 20% din venitul lor ne_declarat.
  • 0 (2 voturi)    
    info (Luni, 1 februarie 2010, 15:38)

    ana [anonim]

    Pai, sa ne dea ei mancare sanatoasa atunci ca sa nu aiba motiv sa ne puna azi maine taxa si pe aer! Trist este ca noi suportam si nu facem niciodata nimic, daca ar simti acesti marsavi ca suntem macar solidari poate nu si-ar mai permite sa ne calce mereu si mereu in picioare. De 20 de ani o fac intr-una si se pare ca daca le permitem o sa mai faca asta si in continuare. E trist si sa nu ne mai miram atunci ca oamenii pleaca din tara asta atunci cand li se ofera sansa!
  • +2 (2 voturi)    
    Halucinant (Marţi, 2 februarie 2010, 0:04)

    .Matei [utilizator]

    Nu stiu daca sa rad sau sa plang cand vad ca taxa asta aberanta chiar e vazuta de minister ca o propunere serioasa. Daca asta e ideea geniala a noului Ministru al Sanatatii, nu pot sa spun ca sunt impresionat.

    Lasand deoparte estimarea de aduce un miliard de euro la buget cand nu se stie nici cine va fi taxat si nici in ce masura, pot sa spun cu oarecare siguranta ca aceasta taxa nu o sa-i coste pe producatorii alimentari cat o sa-l coste pe statul roman efortul incredibil de a aplica aceasta lege imposibila.

    As vrea sa imi explice si mie cineva cum naiba o sa se puna in aplicare aceasta taxa? Cica se aplica pentru "produsele tip fast-food, produse de patiserie-cofetarie, snacksuri si chipsuri". Stie cineva care e definitia juridica a produselor de "patiserie-cofetarie" sau a "snacksurilor"? Apropo, "snacks" nici in DEX nu cred ca exista, dar e bine ca legislatia asta face si premiere lingvistice.

    Insa sa nu disperam! Legea spune clar: "lista produselor alimentare nerecomandate (...) se aproba prin hotarare a Guvernului".

    Oamenii astia nu sunt sanatosi la capi? Cum naiba o sa arate lista asta? Serios acum, o sa incepem sa definim "merdeneaua" in codul fiscal? Cum o sa sune? "Produs de patiserie alcatuit din x% faina, y% branza de telemea, z% grasime, preparat la cuptor timp de minim n minute"???

    Si dupa aia ce se intampla? Garda financiara o sa faca descinderi in fiecare patiserie ca sa testeze continutul de grasime din pateuri??

    Veti spune: simplu, taxam toate patiseriile (imediat ce definim in codul fiscal ce e aia o patiserie : "intreprindere a carei activitate principala e comertul de merdenele - vezi definitia merdenelei la art 325, alineat 13")! Super! Adica da-i naibii pe aia care incearca sa faca produse de patiserie de calitate si sanatoase, sa plateasca si ei taxa!

    As putea sa mai continui, dar ar insemna sa consum si eu mai multa energie decat se merita. Insa nu pot sa cred ca astia sunt oamenii care conduc sistemul de sanatate romanesc!
  • +1 (1 vot)    
    Altfel.. (Marţi, 2 februarie 2010, 0:31)

    .Matei [utilizator]

    Pe un ton oarecum mai serios, daca bugetul de sanatate are nevoie de fonduri mai mari (si in mod evident are) de ce nu are Ministrul curajul sa iasa si sa spuna ca trebuie marit CAS-ul? Sau taxa unica de 16%? Sau sa introduca coplata pentru serviciile medicale? Sau in orice caz sa vina cu o propunere serioasa, nu cu taxe deghizate in intentii bune de a insanatosi populatia.

    Daca Ministerul Sanatatii chiar se preocupa de alimentatia romanilor, poate ar trebui sa faca o plimbare pana la Ministerul Agriculturii si sa intrebe de ce Romania nu produce fructe si legume sanatoase in cantitati suficiente si la preturi pe care sa si le permita toti cetatenii. Apropo, stie Ministerul Sanatatii ca, de obicei, problemele de alimentatie apar cel mai des la populatia saraca care nu isi permite sa cumpere alimente de calitate si pe care o taxa suplimentara nu vad cum ar putea sa o ajute?

    Mi se pare penibila prefacatoria asta in care Ministerul pretinde ca vrea sa convinga populatia sa manance mai sanatos, dar daca asa, din intamplare, scoate si el un miliard de euro, nu se supara. Dar asta e doar un bonus neasteptat! Ei de fapt se gandesc la saracul copil care dupa scoala isi cumpara in fiecare zi o merdenea de la coltul strazii. E clar ca odata ce taxa intra in vigoare, copilul o sa faca repede un calcul si o sa-si dea seama ca e mult mai bine sa dea o fuga pana la piata din capatul celalalt al orasului sa-si cumpere un mar.

    Oricum aceasta taxa e absolut imposibil de aplicat. In cel mai fericit caz, o sa se aplice o taxa tuturor restaurantelor si intreprinderilor care comercializeaza alimente, pentru ca nimeni nu poate sa spuna ce inseamna fast-food.

    Cineva intreba ce legatura are asta cu produsele din carne de vita si porc. Pai e simplu : daca cineva crede ca hamburgerul de la McDonalds are mai multa grasime decat carnea de mici de la supermarket se inseala amarnic. Si presupunand ca micii aia ii mananca cu un pic de mustar, iata si aditivii. Ce sa mai spun de mezeluri...
  • 0 (0 voturi)    
    Se scumpeste tot (Marţi, 2 februarie 2010, 10:14)

    lary [anonim]

    Da are dreptate cel care a scris articolul se va scumpi tot!
    Eu zic ca si pretul benzinei va creste deoarece vor fi tot mai multi cei care vor merge la tara sa cumpere produse de la tarani si odata cu cresterea consumului de benzina va creste si pretul va dati sema ca aceasta crestere va duce la scumpiri in lant si deoarece oamenii vor gati mai mult acasa va creste consumul de gaze care la randul lor se vor scumpi!!!HAHHAHA!
    Haideti sa terminam cu alarmismul si sa vedem de fapt si partile bune .
    Poate odata cu scumpirea produselor de tip fast food parintii nu isi vor mai indopa copii cu toate prostiile si vor prefera sa le gateasca sanatos acasa.
    Poate odata cu taxa pe produsele cu conservanti si coloranti vom incepe sa vedem de ce sunt unele produse atat de ieftine si tot odata atat de nesanatoase.
    Haideti sa revenim cu picioarele pe pamant si sa incercam sa gandim si sa traim mai sanatos.Sa incercam sa renuntam a mai cumpara merele acelea perfecte care se gasesc in toate supermarketurile din Romania si cere dupa ce le mananci iti umplu corpul cu ingrasaminte chimice si pesticide.
    Think outside the box!
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem condusi de idioti (Duminică, 7 februarie 2010, 18:50)

    florin [anonim]

    Cum poti sa pui in discutie o asemenea taxa cand in tara sunt oameni care nu au ce manca si abia traiesc de pe o luna pe alta. Si aceasta taxa daca va fi aprobata se va aplica tuturor produselor pentru ca aproximativ fiecare produs are un exces, si cum poti tu sa-mi spui ca asa ma incurajeze sa mananc sanatos, daca vreau sa mananc sanatos stiu si singur sa mananc sanatos nu sunt atat de needucat sa nu stiu ce nu e bun pentru organismul meu eu ca cetatean al aceste tari imi vine sa le dau foc sunt toti niste hoti prosti care pentru asi acoperi gaurile mai baga o taxa la populatie nici sa fure nu stiu si in alte tari se fura dar se face in asa fel incat se nu iasa in evidenta dar la noi e o nesimtire de neintalnit nicaeri in lumea asta. Urmatorul pas e sa fim serviti in ratii: petru a fi sanatos nu ai nevoie decat de 1/2 paine pe zi un cartof si un ou' parca scapasem de comunism mai oameni buni si prostia cea mai mare este cea din parte nostra cum se poate tecem din gura la asa ceva adica nu e deajuns ca avem mai multe taxe si impozite decat doua tari pur si simplu suntem condusi de imbecili si mai se intreaba de ce pleaca tineretul din tara cum sa stam in tara asta de 2 lei care este condusa de comunisti si hoti ordinari..in loc sa se gandeasca sa ofere locuri de munca ei baga taxe de aici putem sa deducem nivelul lor de pregatire o economie in recesiune asa se dezvolta prin cat mai multe taxa si impozite cu cat mia mari cu atat mai bine ...SA TRAITI BINE...