VIDEO Cea mai friguroasa noapte de pana acum din acest an: la Covasna au fost -34 de grade

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2010, 6:13 Actualitate | Esenţial


Gerul din Botosani
Foto: davegahan / HotReporter
Noapte de duminica spre luni a fost cea mai friguroasa din acest an.  La Covasna au fost  -34 de grade, la Miercurea Ciuc termometrele au coborat pana la -31,3 grade Celsius.

La ora 6:00, se inregistrau -29 de grade la Brasov, Sfantu Gheorghe si Miercurea Ciuc. Erau -28 de grade la Botosani, -24 la Vaslui, -23 la Sibiu si Bacau.

Cel mai cald era la Moldova Noua, -6 grade.

In Harghita, minima absoluta a lunii ianuarie a fost de -38,4 grade Celsius in anul 1985, la Miercurea Ciuc.


Prognoza pentru astazi


Luni, temperaturile maxime vor fi de la -18 grade in nordul Moldovei pana la -2 ... -1 grad in Campia de Vest. Cerul va fi variabil in regiunile sud-vestice si mai mult senin in restul teritoriului. In primele ore, izolat se va semnala ceata asociata cu depuneri de chiciura.

La Bucuresti, vremea este geroasa. La ora 5.00 se inregistrau -17 grade. Maxima zilei de luni va fi in jurul valorii de -8 grade. Cerul va deveni mai mult senin, iar vantul va sufla slab, informeaza ANM.


Se mentin avertizarile meteorologice de ger


Gerul naprasnic nu se da dus. Este in vigoare avertizarea de cod portocaliu a meteorologilor si pentru noaptea urmatoare (25/26 ianuarie) cand in judetele Suceava, Botosani, Iasi, Neamt si in judetele Brasov, Harghita si Covasna se vor inregistra temperaturi extreme, cu valori minime ce vor cobori sub -26 de grade.

Atentionarea meteorologica cod galben emisa in 22 ianuarie si actualizata in 24 ianuarie se mentine, anunta ANM.

Astfel, in intervalul 24 ianuarie ora 10 - 27 ianuarie ora 08, in estul, sudul si centrul tarii vremea se va mentine geroasa, mai ales in cursul noptilor si al diminetilor, astfel incat temperaturile minime nocturne se vor incadra în general intre -25 si -15 grade, iar cele maxime diurne vor fi negative.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14466 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Eronat (Luni, 25 ianuarie 2010, 6:55)

    Radauti Suceava [anonim]

    Radauti Suceava - la ora 5.00 erau -35 grade Celsius,
    Nu avem statie meteo, e posibila o oarecare eroare de 1-2 grade in plus sau minus.
    Televiziunile si hotnewsul nu ajung niciodata asa de departe in Nord, nu ar rezista probabil frigului, suntem rupti de lume si civilizatie, "noroc" ca se mai intampla din cand in cand cate o crima, dar si atunci nu vine nimeni la fata locului, transmit reportaje in direct din Iasi.
    • +19 (19 voturi)    
      Felicitari Radauti (Luni, 25 ianuarie 2010, 8:48)

      Covasna [anonim] i-a raspuns lui Radauti Suceava

      Felciitari Radauti ati reusit sa ne bateti. Acum ne simitim mult mai bine cu canicula noastra de -34 de grade :)
    • +12 (12 voturi)    
      Bati campii (Luni, 25 ianuarie 2010, 9:10)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Radauti Suceava

      La Radauti au fost -30 grade, masurate oficial la statia meteo din...Radauti. Mai intreaba un localnic sa-ti arate unde este
    • +4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 ianuarie 2010, 9:21)

      [anonim] i-a raspuns lui Radauti Suceava

  • +6 (6 voturi)    
    comentariu (Luni, 25 ianuarie 2010, 8:57)

    CC [anonim]

    La Roman jud Neamt la ora 7 erau -31de grade
  • +6 (6 voturi)    
    FFF Frig (Luni, 25 ianuarie 2010, 9:10)

    Iasi [anonim]

    La Iasi, ora 6 si 30 minute, -29 grade
  • +8 (8 voturi)    
    Intorsura Buzaului (Luni, 25 ianuarie 2010, 9:12)

    anonim [anonim]

    O noapte mai rece decat aceasta a fost acum 20 ani in ianuarie 1990 tot la Intorsura Buzaului unde au fost -36 grade.
    Este localitatea unde se inregistreaza de departe cele mai multe valori sub -34 grade. Locul doi Miercurea Ciuc.
    • -2 (14 voturi)    
      Totul e o manipulare, vremea e calda (Luni, 25 ianuarie 2010, 13:01)

      Homo Ecologicus [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Adevarul stiintific e ca vremea se incalzeste pe tot globul, continuu, din cauza omului. Nu mi se pare ca sunt mari geruri afara, eu cred ca e mai cald decat acum 2-3 ani. Dar suntem mintiti de marile companii multinationale cu televizorul, ca sa consumam mai multe lemne, carbuni, gaz si curent electric. Vor sa ne sperie ca e frig! Global warming e adevarat, nu se poate ca oamenii aceia de stiinta cu Nobel sa ne minta, cred ca intram in epoca de seceta si calduri mari, nu de era glaciara.
      Votati domnul Remus Cernea, el va spune adevarul, a fost si la Polul Nord si Sud si stie ca se topesc toti ghetarii.. Ecologia e noul comunism, viitorul planetei! Trezitiva!
      • +5 (9 voturi)    
        nu votam remus cernea (Luni, 25 ianuarie 2010, 13:38)

        td [anonim] i-a raspuns lui Homo Ecologicus

        Ba mare manipulare e povestea cu incalzirea globala. Nu mai consumati, nu mai respirati, ca se incalzeste planeta! Brr...Aduceti ghetarii incoace, sa nu se topeasca. In sect 5 din Bucuresti nu se topesc pana la vara ghetarii de pe strazi!
        • +4 (6 voturi)    
          pai in sectorul 5... (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:09)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui td

          se tot incapataneaza unii sa-l voteze pe unu', Vanghelie, mare gospodar. Eu aseara am franat de la 20km/h la 0 in 20 de metri. Parca eram la campionatele de patinaj artistic, nu la volan. Noroc ca nu era nimeni pe strada.
        • +3 (3 voturi)    
          sweet irony (Luni, 25 ianuarie 2010, 20:36)

          cvi [utilizator] i-a raspuns lui td

          omul era ironic, pentru cine nu a sesizat! ;)
  • +2 (2 voturi)    
    eu (Luni, 25 ianuarie 2010, 9:27)

    eu [anonim]

    piatra neamt, ora 07:00, -22 grade celsius

    stam bine deocamdata :D
  • +12 (12 voturi)    
    Brasov (Luni, 25 ianuarie 2010, 9:30)

    eek [utilizator]

    E ok, in Brasov sunt 5 grade..in casa.
  • 0 (4 voturi)    
    Banatu-i fruncea (Luni, 25 ianuarie 2010, 9:47)

    Banatean [anonim]

    365 de zile pe an e misto sa fii banatean dar niciodata mai mult ca in noaptea trecuta. ;)
  • +3 (3 voturi)    
    temp C-ta (Luni, 25 ianuarie 2010, 9:58)

    adrian [anonim]

    la C-ta azi dimineata, la ora 6, erau -18 grade in oras. pe drumul spre Eforie a coborat la -20 si acolo a ramas. temperaturile sunt neoficiale, sunt cele "indicate" de masina! mai suportam 2-3 zile si apoi ne lasa gerul ...
    • +3 (3 voturi)    
      iata de ce la Tomis-ul (Luni, 25 ianuarie 2010, 10:40)

      niv [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      din antichitate fusese exilat poetul Ovidius Publius, pe care se abatuse ura unui dictator si nu-i de mirare de ce pe-acolo a scris "Triste"-le sale "Pontice".
  • -4 (6 voturi)    
    inc'un motiv (Luni, 25 ianuarie 2010, 11:46)

    lotzi [anonim]

    sa le dam autonomie, ca'ngheatza singuri :-)))
    • +1 (3 voturi)    
      jalnic (Luni, 25 ianuarie 2010, 12:43)

      dzsokko [anonim] i-a raspuns lui lotzi

      foarte nostim....sunt oameni care mor de pe strada ..esti jalnic omule
      • +5 (5 voturi)    
        unde'i jalea (Luni, 25 ianuarie 2010, 18:07)

        jalnicul [anonim] i-a raspuns lui dzsokko

        mda. oi fi. poate.
        dar mai jalnic fusi mata ca stai greu cu priceperea si'ai muscat.
        cat despre mortzii dupa strada, or fi la voi acolo, la bucale. voi depindetzi da gigacalorii.
        iarna, gripa, inundatziile sunt lucruri normale.se mai si moare din ele.
        gospodarii din harghita si covazna au lemnele la magazie. sunt pregatitzi pentru astfel de ierni.
        voi, jelitorii de serviciu plangetzi de cald, plangetzi de frig, plangetzi c'a iesti base, ca nu va da statul....
        de vina e guvernul ca mor oamenii pe strada !
        sa faca strazi acoperite si'ncalzite.
        ca d'aia platim impozite la bucale!
        • 0 (0 voturi)    
          nu chiar (Luni, 25 ianuarie 2010, 22:31)

          eu [anonim] i-a raspuns lui jalnicul

          Prietene stai linistit ca impozitele tarii nu se cheltuie pentru investitii in bucale, macar de aveai dreptate, daca era asa atunci aveam metrou ca-n Viena, si sosele cu poduri suspendate ca-n Germania, in schimb avem gropi si aglomeratie. Cat despre jelitorii de serviciu aceia sunt oameni muncitori si ambitiosi care viseaza sa realizeze in viata ceva mai mult decat o casa si un hambar plin cu lemne la tara, de cele mai multe ori tineri, copii inteligenti din provincie si de tarani, care au invatat si care acum muncesc, produc, si platesc impozite pentru pensii si ajutoare sociale pentru aia care stau si arunca cu noroi in "miticii din bucale".
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Luni, 25 ianuarie 2010, 12:34)

    luci.a [utilizator]

    Noroc de "incalzirea globala"..altfel era glaciara ne manca!
  • 0 (0 voturi)    
    temperaturi (Luni, 25 ianuarie 2010, 12:35)

    barba [anonim]

    e interesant sa aflam cat de mare a fost gerul, dar scrieti si in ce conditii s-a masurat temperatura (la sol, in aer, in ograda, in gang, in tinda, etc.) ca sa facem comparatii juste; cum a scris eek, de pilda.
  • +2 (4 voturi)    
    Vine ea vara! (Luni, 25 ianuarie 2010, 12:47)

    Andrei [anonim]

    O sa compenam la vara cu 45*C si un cod rosu prelungit ca sa mentinem media anuala
    • +5 (5 voturi)    
      Cod negru (Luni, 25 ianuarie 2010, 13:03)

      heat wave [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      La 45 de grade e cod negru, murim cu totii!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Vino in Bucuresti vara (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:19)

        Geo [anonim] i-a raspuns lui heat wave

        si ai sa vezi cum e la 50 de grade la soare si vreo 60 la nivelul asfaltului pe care pasesti :)))
        Si nu a mai dat nimeni cod negru.... de murit mai mor cate unii e adevarat dar ce sa-i faci vad ca se moare si de frig ...
  • -4 (6 voturi)    
    A avut drepatate Al Gore (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:27)

    Alui [anonim]

    http://www.commondreams.org/views04/0130-11.htm
    Pasi:
    1: din cauza incalzirii globare se topeste gheata de la polul nord.
    2: Se opreste "The Great Conveyor Belt"-curentul submarin care amesteca apele oceanelor. "If the Great Conveyor Belt, which includes the Gulf Stream, were to stop flowing today, the result would be sudden and dramatic. Winter would set in for the eastern half of North America and all of Europe and Siberia, and never go away. Within three years, those regions would become uninhabitable and nearly two billion humans would starve, freeze to death, or have to relocate. Civilization as we know it probably couldn't withstand the impact of such a crushing blow. "
    3. Vine IARNA.

    S-a mai intaplat inainte: "Looking at the ice cores, however, scientists were shocked to discover that the transitions from ice age-like weather to contemporary-type weather usually took only two or three years. Something was flipping the weather of the planet back and forth with a rapidity that was startling. "

    Acum se toarna "The day after tomorrow - the reality show":). Noi suntem actorii.
    • +1 (3 voturi)    
      Dar va veni si vara, nu va-ngrijorati (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:31)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Peste 700 de ani:
      Most scientists involved in research on this topic agree that the culprit is global warming, melting the icebergs on Greenland and the Arctic icepack and thus flushing cold, fresh water down into the Greenland Sea from the north. When a critical threshold is reached, the climate will suddenly switch to an ice age that could last minimally 700 or so years, and maximally over 100,000 years.
    • +2 (2 voturi)    
      climategate (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:05)

      ice age [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Al Gore a avut dreptate...se incalzeste...dar alti baieti, ca cei din filmul asta, zic ca incalzirea globala nu-i cauzata de noi ci de soare. Si ca Al Gore greseste cand prezinta graficul CO2 si al temperaturii sustinand ca CO2ul influenteaza temperatura.Cica, de fapt e invers, temperatura influenteaza cantitatea de CO2.

      "The Great Warming Swindle"

      http://video.google.ro/videoplay?docid=4282841098761265190&ei=HIDwSu_iO4eu2wKV3OXoBQ&q=marea+inselatorie+a+incalzirii+globale&hl=ro#
  • 0 (4 voturi)    
    Base..iar ? (Luni, 25 ianuarie 2010, 18:01)

    danbxx [utilizator]

    Shi ca sa nu ne intrebam aiurea, de ce?

    Pentru ca de vina e Basescu!
  • -1 (3 voturi)    
    poza e "facuta" (Luni, 25 ianuarie 2010, 20:33)

    alex [anonim]

    photoshop de toata jena!
  • +2 (2 voturi)    
    La Covasna... (Luni, 25 ianuarie 2010, 22:29)

    covasneanul [anonim]

    ... n-a fost niciodata Carla, altfel nu se explica confuzia din titlul articolului. Daca viziona macar filmul se lamurea ca este vorba de orasul Intorsura Buzaului din judetul Covasna. A nu se confunda cu localitatea Covasna, statiune balneoclimaterica, din acelasi judet, unde NU s-au inregistrat -34 de grade. Carla: o harta, un site si poate iesea o stire corecta. Din pacate, asta e jurnalismul in Romania, pentru care se cer subventii...