Emil Boc: Cifra de 100 de mii de disponibilizari nu are o baza reala * In 2010, bugetarii nu vor mai primi al 13-lea salariu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2010, 18:17 Actualitate | Esenţial


Bugetarii nu vor mai primi al 13-lea salariu in 2010. Premierul Emil Boc a explicat, potrivit Realitatea Tv, ca, in actualele conditii economice, acordarea acestuia nu mai este posibila. In plus, afirma primul ministru, cifra de 100 de mii de disponibilizati in 2010, avansata de unii ministri, "nu are o baza reala", numarul posturilor din sistemul bugetar ce ar trebui sa fie restructuare urmand sa fie stabilit dupa "o analiza temeinica".

"Al 13-lea salariu? Fiecare minister are sumele aprobate prin legea bugetului de stat şi evident că dacă nu maresti pensiile, nu poti da nici alte premii la un moment dat pentru ca trebuie sa ne gandim cum putem gestiona cât mai bine aceste resurse", a afirmat primul ministru.

Legat de cele 100 de mii de disponibilizari, Emil Boc spune ca "Aceste cifre au fost vehiculate inclusiv de unii ministri si le-am atras atentia ca n-au niciun fel de baza reala sa pronunte în acest moment cifre, pana cand nu se fac analizele exacte ca sa stim de cati oameni vorbim si ce solutii le oferim. A fost un exercitiu gresit al începutului de mandat al unor ministri din cabinetul meu".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















1946 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    era in legea salarizarii unice box u-le (Marţi, 19 ianuarie 2010, 18:46)

    nasu conasu [anonim]

    o sa putreziti in iad guvernantilor.. daca mai continuati cu masurile astea nu o sa ne mai permitem sa cumparam nimic.. si economia va muri si o data cu ea si voi...
  • 0 (0 voturi)    
    al 13-lea (Marţi, 19 ianuarie 2010, 19:28)

    viorica [anonim]

    Functionarii de la Primaria Constantei au luat al 13-lea salariu pe 11 ian.2010 .(Sic!) !
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 19 ianuarie 2010, 19:29)

    adi [anonim]

    :) incepe nebunia. dar am o intrebare... pentru toate tampeniile pe care le-a facut conducerea tarii in 20 ani cine raspunde? apropo... unde e legea raspunderii ministeriale?
  • +2 (2 voturi)    
    Legea e lege sau e tocmeala? (Marţi, 19 ianuarie 2010, 19:30)

    Flacaravioleta [anonim]

    Legea spune ca salariul al 13 trebuie sa se dea, nu precizeaza niciunde de conditiile economice! Dar eu inteleg acest lucru si la fel voi spune si eu, ca in actualele conditii de criza nu imi mai permit sa platesc impozitele!
  • 0 (4 voturi)    
    O fi bine, o fi rau? (Marţi, 19 ianuarie 2010, 21:15)

    Claudiu [anonim]

    La privat s-au taiat deja de anul trecut premierile. Hai sa mai bagam niste impozite sa platim al 13-lea salariu functionarilor care te lasa sa mori cu hartiile in mana.
  • +2 (2 voturi)    
    din care buget, 2009 sau 2010?!? (Marţi, 19 ianuarie 2010, 21:55)

    alex [anonim]

    asta trebuia inclus in bugetul pe 2009 si nu pe 2010. Sunt 2 lucruri diferite aici. Nu ne mai aburi atat cu mania economiilor.., dar numai pt. unii!Iar pt. ca habar n-are de legi (si mai e si profesor in asa ceva!) ,nici nu a dat un rapuns clar.Si nu mai faceti paralele intre privat (cel cu acte) si stat, nicaieri nu se face asa ceva.Exista destui functionari nenorociti, nu numai sefi in regii sau parlamentari care dorm la serviciu!Ne-ati bagat in rahatul asta cu FMI ca sa devenim robii lor spunand ca era... centura de siguranta, iar acum piticania asta ar vrea sa ne impoziteze si aerul pe care il respiram daca s-ar putea!Ce jigodii!
  • 0 (0 voturi)    
    D-le Prim ministru Boc (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 8:56)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Nu mai dati al 13-lea salariu
    dar
    stopati cheltuielile pt iluminat festiv in orase
    concertele in piata publica
    focurile de artificii
    cheltuielile nejustificate pt manifestari publice !!!
  • 0 (0 voturi)    
    al 13-lea (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 10:55)

    vasalul [anonim]

    ptr functionarii de la primaria cta,al 13-lea ,care l-ati luat pe 11 ian,este pe anul 2009.,care se va da si la ceilalti,mai devreme s-au,mai tarziu,pana in februarie,am inteles.Se astepta votarea bugetului.
  • 0 (0 voturi)    
    eroare (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 12:43)

    bugetaru [anonim]

    Cred ca s-a inteles gresit aici. Nu se va mai da al 13-lea salariu aferent anului 2010, dar cel pentru anul 2009 trebuie sa-l dea (celor care nnu l-au primit inca), pentru ca asta e prevazut in bugetul de anul trecut. Nu?