VIDEO Traditionala vanatoare de la Balc se desfasoara in acest weekend

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2010, 18:44 Actualitate | Esenţial

Vanatoare de mistreti la Balc
Foto: AGERPRES
Aproximativ 30 de oameni de afaceri din tara si strainatate vor participa, la sfarsitul acestei saptamani, la traditionala vanatoare de mistreti de la Balc (judetul Bihor), organizata de omul de afaceri Ion Tiriac, eveniment  ajuns in acest an la cea de-a sasea editie.

Anul acesta, vanatoarea are loc cu o saptamana mai devreme decat in anii anteriori, cand se desfasura la sfarsitul celei de-a treia saptamani a lunii ianuarie.

Tarcul unde se vor desfasura partidele de vanatoare se intinde pe 1.500 de hectare, din cadrul complexului cinegetic privat de la Balc. La editia din 2009 au fost vanati 200 de mistreti.

Omul de afaceri Ion Tiriac a renuntat, in 2009, la fondul de vanatoare de la Balc, cu o suprafata de 10.224 de hectare, pastrand complexul cinegetic, care are 1.157 de hectare. In urma unei licitatii publice deschise, organizata de Ministerul Agriculturii, dreptul de gestionare a fondului cinegetic a fost atribuit Asociatiei de Vanatoare Waidmannsheil din Bihor.

Primii invitati la vanatoarea de la Balc au ajuns

Primii invitati ai omului de afaceri Ion Tiriac la vanatoarea de la Balc au ajuns, vineri dupa-amiaza, pe Aeroportul din Oradea, printre acestia numarandu-se si Elan Schwartzenberg, relateaza Mediafax. "Am venit la o vanatoare care sper sa fie placuta. Vremea e minunata pentru vanatoare", le-a declarat, jurnalistilor, omul de afaceri Elan Schwartzenberg.

Comandantul Aeroportului din Oradea, Gheorghe Pasc, a fost anuntat, vineri, ca in cursul aceleiasi zile trei avioane vor sosi la Oradea. "Este vorba despre trei avioane care m-au anuntat ca aterizeaza aici, nu pot sa va spun cine se afla in ele, nici macar cate persoane", a declarat Gheorghe Pasc.

Potrivit unor surse, la Balc sunt asteptati aproximativ 30 de invitati.

Presedintele Asociatiei Judetene de Vanatori Sportivi, Ioan Silaghi, declara, joi, ca incepand de vineri si pana duminica, inclusiv, la Balc va avea loc traditionala vanatoare de mistreti. Participantii la partidele de vanatoare organizate de Ion Tiriac in ultimii cinci ani la Balc sunt persoane influente din lumea afacerilor si a politicii.



Citeste mai multe despre   







  


5610 vizualizari
  • +7 (15 voturi)    
    Vreau interzis (Vineri, 8 ianuarie 2010, 19:43)

    un roman [anonim]

    Vreau interzis.... rasa umana este cel mai distrugator din planeta
    • +7 (9 voturi)    
      De acord (Vineri, 8 ianuarie 2010, 20:15)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      De s-ar impusca intre ei am scapa de o gramada de lipitori ale umanitatii.
      • +2 (2 voturi)    
        a ajuns si *traditionala *! la fel ca bradul (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 10:07)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui un roman

        traditional de Craciun !cand il vad pe gabor cu mustata a la meniul zilei , mare om de afaceri care a parazitat statul roman 20 de ani ,care nu a produs niciodata nimic,doar a vandut produsele altora ,care se aseza la masa Guvernului Nastase ori de cate ori venea o firma germana,ca sa inteleaga prostii de nemti ca prin el si numai prin el se pot derula afacerile in Romania -cu baiat implicat in traficul de droguridar scos clean de giustitia din Romania imi vine sa ma intreb daca chiar nimeni nu il poate opri pe gabor !?
  • +7 (7 voturi)    
    cum se vaneaza (Vineri, 8 ianuarie 2010, 20:12)

    gheo [anonim]

    problema cu vanatoarea de la balc nu e ca se petrece; ci cum se face; nu e sportiv sa impusti animale aflate intr-un tzarc si in plus aduse de gonaci in bataia pustii. la fel, nu e sportiv sa impusti 300 de exemplare de mistret in doar 2 zile de vanatoare.
    ca sa ajungi la o asemenea suma inseamna ca iei la rand vierii, scroafele adulte sau nu si chiar purceii
    in mod normal vanatoarea trebuie sa se faca cu cap, tinandu-se cont de efectivele de animale optime pentru suprafata care ii hraneste.
    domeniul balc are 1300 de hectare si gazduieste probabil cam 5-600 mistreti de toate varstele.
    Din acestia cota anuala ar trebui sa fie de maxim 150. Sigur ca in afara de vanatoarea din mijlocul lui ianuarie se mai vaneaza si in alte perioade. Probabil ca se depaseste de 2-3 ori nivelul normal.
    Si ma intreb de unde provin exemplarele care par sa-si pastreze numarul. Cel mai probabil sunt 'furati' prin metoda portilor care se deschid doar spre interiorul domeniului. Adica sunt bunuri publice insusite ilegal, ca la un braconaj
  • +7 (11 voturi)    
    traditionala (Vineri, 8 ianuarie 2010, 20:28)

    ia cucu [utilizator]

    Sa inteleg ca traditionala vanatoare este traditionala de 6 ani?

    Macelarii astia omoara mistreti de placere in timp ce populatia vaneaza gandaci in bucatarie si sobolani in fata blocului... tot de placere.

    Nu mai e mult pana isi vor impodobi rezervatia cu cativa romani ca sa faca vanatoarea mai interesanta. Va deveni "Vanatoarea Traditionala de Romani Saraci si Infometati". In felul acesta bogatanii vor pute pedepsi prostimea care nu le-a votat marionetele.

    Numai bine
    • +6 (8 voturi)    
      trist... (Vineri, 8 ianuarie 2010, 20:59)

      lyth [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

      trist dar adevarat
    • -1 (3 voturi)    
      Cu vanatoarea asta nu sunt de acord. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 10:15)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

      Pt ca se omoara prea multi mistreti, plus ca nu vad de cand avem noi dreptul de a le stabili soarta.
      Insa comentariul tau e deplasat.
      Oamenii cu bani sunt oameni destepti. Nu conteaza cum i-au facut...furt, munca, furt si munca...un prost nu putea.
      Asa ca nu vad de ce ai probleme cu oamenii bogati... Invidie sau ce? Ia si foloseste-ti mai mult capusorul ala de pe umeri si poate te imbogatesti si tu (prin furt sau nu).
      • 0 (2 voturi)    
        !! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 17:33)

        ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Domnule bgd,

        Nu inteleg admiratia ta pt niste oameni pentru care tu esti un gandac de care le este scarba. Scoate-ti capul din dosul lor ca sa vezi cum traieste poporul roman.

        Eu o duc bine dar cand vin in Romania in vizita vad aceasi oameni care dau tot ce pot pt a avea o viata mai buna in timp ce altii isi bat joc de ei.

        Dumneata probabil esti adeptul ideei " scopul scuza mijloacele".

        Oamenii de care vorbesc eu sunt cei care calca pe cadavre pentru a-si atinge scopurile. Ei sunt cei care vor perpetuarea sistemului care ia imbogatit.
        Romania este 'un dezastru' pentru ca oamenii ca tine au renuntat sa mai creada ca se pot face bani si fara sa-ti bati joc de ceilalti.

        Iar faptul ca eu critic 'bogatanii' nu trebuie sa te supere... sunt cunoscute cel putin o parte din magariile pe care le fac ei.
        • +1 (3 voturi)    
          Tocmai ! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 2:35)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

          Faptul ca generalizezi e greseala cea mai mare. Ai o problema cu oamenii bogati. Iar asta inseamna frustrare.
          Ia si invata sa privesti oamenii indiferent de cati bani au in buzunar.
  •    
  • +7 (9 voturi)    
    mda (Vineri, 8 ianuarie 2010, 21:04)

    alex [anonim]

    Mers la vanatoare cu burta plina ... un concept absolut hidos.

    Acum o mie de ani vanatoarea era ceva normal caci insemna supravietuire ... acum ar trebui inversate rolurile vanator-vanat din aceasta "traditionala vanatoare" si (fara a gresi prea mult cred) am avea toti de castigat: planeta, animale, oameni, etc.

    Dezgustator. M-ar bucura sa citesc ulterior headlineuri de genul "Multiple tragice accidente de vanatoare in traditionala vanatoare a lui Ion Tiriac".
  • -1 (9 voturi)    
    Turneu de vinatoare (Vineri, 8 ianuarie 2010, 21:09)

    Cadillac [utilizator]

    Cred ca sintem destui, cei care nu prea sintem de acord cu aceasta "preocupare" umana.

    Omul este singura fiinta care ucide din placere.

    Pe de alta parte, nu se poate "controla" rata de inmultire a animalelor salbatice si multe din ele devin de-a dreptul daunatoare sau chiar periculoase.

    Din pacate, vinatoarea s-a nascut odata cu omul; la inceput avea nevoie de hrana, acum are nevoie de protectie. Ce-i prea mult, nu-i sanatos.

    P.S. Cum se face ca sintem impotriva vinatorii, dar sintem de acord cu avorturile.
  • +8 (8 voturi)    
    miliardar (Vineri, 8 ianuarie 2010, 21:53)

    curios [anonim]

    In afara de scirbosenia de a "vina" animale crescute in cotet si apoi eliberate cu o saptamina inainte de vinatoare...
    Mare zgirie-brinza acest Tiriac; adica nu a avut 27.000 euro/an?
    Miliardarul in euro mai sta cu chirie intr-o vila de la Protocolul de stat?
  •    
  • +10 (10 voturi)    
    superficiali (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:05)

    superior [utilizator]

    intrebati orice vanator batran, care dupa ce impusca, odata pe an, un mistret, cum isi scoate palaria din respect pentru animalul vanat. Si apoi se imparte mistretul prins dupa o zi de truda. Ce se petrece acolo nu se numeste VANATOARE, acolo este un simplu abator unde se ucid animale, abator detestat de orice vanator serios. Cei care sunt impotriva aceitui tip de sport, practicat maxim cateva luni pe an (3 la rate, 3 la vanat mare) consuma rata, gaina, porc, oaie sau vitel...a, sa inteleg ca nu il omoara ci il cumpara impartit in pungi la supermarket? Vanatorea este un sport echilibrat doar daca este practicat de persoane echilibrate pentru care plimbarea si natura este mai importanta decat impuscatul....repet, aia de acolo fac o simpla desfasurare de putere, forta, etalare si......prostie.
  • +3 (5 voturi)    
    vinatoare (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:37)

    Tractorist [anonim]

    Ma intreb unde sunt cei de la Green Peace?

    Unde se mai intimpla un asemenea macel in Europa ?
    Si cel mai trist lucru: Tiriac plateste citiva firfirei pentru a concesiona acest domeniu.

    Rusine Tiriac! Asta nu e vinatoare, e MACEL!
  • +2 (2 voturi)    
    Hunting ... (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:59)

    utug [anonim]

    Hunting – The Bigger The Gun, The Smaller The Mind
    http://ohthestupidity.com/blog/2009/04/hunting-the-bigger-the-gun-the-smaller-the-mind/
  •    
  • +4 (4 voturi)    
    Earthlings ... (Vineri, 8 ianuarie 2010, 23:24)

    utug [anonim]

    Isaac Bashevis Singer (1904-1991), Premiul Nobel Literatura, a inspirat si filmul "Pamantenii" (anexat). Odata intrebat de ce refuza carnea de pasare a raspuns: "O fac nu pentru sanatatea mea ci pentru cea a puilor". A mai spus "A existat si continua sa existe un Holocaust cu mult mai cumplit decat cel al evreilor. Nu spun asta, nu pentru ca as putea fi pedepsit pe baza unor legi prevazute pentru aceasta. As face un plagiat".
    http://video.google.com/videoplay?docid=-4867469000009495453&ei=K2GySfKcNpmI2gKD9dD9Aw&q=documentar+ROMANA#
    http://nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/1978/singer-lecture.html
    • +4 (4 voturi)    
      am vazut filmul (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 3:48)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui utug

      Am vazut filmul.. este ingrozitor...
  • +4 (4 voturi)    
    unde sunt ONG-urile???? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 23:36)

    MirceaA [anonim]

    aici ar trebui sa se intalneasca TOATE organizatiile de protactia animalelor din Romania si sa faca manifestatii de protest. Noooo, ele fac scandal sa nu fie omorati cainii vagabonzi. Ce specimene...
  • 0 (4 voturi)    
    VA ROG, INTERZICETI VINATOAREA (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 0:05)

    ion voicu [anonim]

    in curind nu o sa mai ramina nimic in tara asta. deja arata ca dupa o invazie de lacuste.
    20 de ani au fost suficienti.

    INCEPEM SA NE PIERDEM RABDAREA
  • +2 (4 voturi)    
    Ce va tot plangeti? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 1:00)

    Zev [anonim]

    Nu era toata lumea cazuta in extaz mistic cand s-a intors marele roman in patrie? Nu sub ochii vostrii a cotait Tiriac cu toate japitele penale din Romania? Nu sub ochii vostrii statul l-a imbogatit pe Tiriac cu Allianzul lui cu tot? Nu sub ochii vostrii l-a facut pe fi-so om cinstit si pe Andreea Marin din parasuta vedeta? Si acuma sa vina ONGurile? Asta nu e problema de cat de moral justificata e vanatoarea in general, ci de ceea ce face ipochimenul. Toata tara asta se poate cumpara cu cativa firfirei, si Tiriac ne arunca in fata chestia asta mai mult decat orice pseudo-mogul in care tot loveste nemilos Basescu fara sa nimereasca vre-unul.
  • +1 (1 vot)    
    Macel cu pusca! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 10:12)

    platin [anonim]

    Il invit pe domnu' Tiriac si acolitii lui la o vanatoare cu arcul, nu sa stea in foisor si s-astepte sa traga cu pusca in orice trece prin fata lor.
  • +1 (1 vot)    
    ` (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 11:26)

    bosuu [anonim]

    vanatoarea din almasu mare nuuuu balc
  • +1 (1 vot)    
    ceausescu, unde esti? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 11:56)

    neintelesul [anonim]

    ce frumos.... toata lumea era indignata ca ceasca se "desfata" la vanatoare... acum nu mai suntem? ce ciudata e gandirea omului.... tratam egal doar ce ne iese din dos, restul dupa cum bate "vantu". haha, ce bene imi pare! jeguri ordinare!
  • +1 (1 vot)    
    Treaba lor! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:18)

    Decebal [anonim]

    Nu vad de ce sunteti voi asa de suparati ca vaneaza cineva 300 de porci, mai ales cand porcii sunt ai lor , rezultati din intretinerea fondului de vanatoare. Dar, cred ca toti sunteti vegetarieni si atunci poate va inteleg.
    • +1 (1 vot)    
      Pai, cred ca tu esti vegetarian (Duminică, 10 ianuarie 2010, 2:51)

      Zev [anonim] i-a raspuns lui Decebal

      Tu crezi ca mistretii cresc cum cresc ciupercile sau rosiile? Anul trecut s-a gandit sa puna de vanatoare si a sadit 300 de mistreti si gata? Stai linistit, si parintii tai au platit pentru fondul cinegetic.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta ai inteles tu? (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:29)

      Oscar [anonim] i-a raspuns lui Decebal

      Acei, sa le zicem oameni, crezi tu ca ucid ca nu au ce manca? Pofta lor de sange ar fi satisfacuta total daca ar avea in bataia pustii eventual un OM, poate chiar tu.... Acei domni ucid nu vaneaza...si cum altceva nu au voie, se multumesc cu mistreti.
      Nu suntem nici noi vegetarieni, noi ne taiem porcii dupa un ritual, nu facem masacru.
  • +1 (1 vot)    
    mosierii lui ilici (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:28)

    cucuvaia [anonim]

    iaca, venira regele, da mosierii sunt tot cei ai lui ilici: tiriac, porumboiu, dragnea, tar^tza...

    va mai amintitzi cum, ilici si acolitzii, luptau din greu cu regele, mosierii si legionarii ?!

    nicio urma de cantacuzini, vacaresti, balcesti, ghica, stirbei si alti mari asupritori ai natziei...

    binenetzeles ca totul va fi relatat pe posturile mogulilor, cu imagini din elicpter, cu amanunte despre cate cartuse s'au tras....

    asea a trecut gligore muntzii....
  • +1 (1 vot)    
    criminalii (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 20:27)

    liv [anonim]

    ce fel de hobby poate fii acela, in a impusca niste animale nevinovate- pana si-n salbaticie, animalele se ataca pentru supravietuire, la noi oamenii, crima e la rang de hobby- apropos: ce se face cu carnea animalelor impuscate?
  • +1 (1 vot)    
    vanatoarea vanatorilor (Duminică, 10 ianuarie 2010, 11:18)

    toto [anonim]

    Mi ar placea o vanatoare a vanatorilor de la Bals ...cu gonaci.
  • +1 (1 vot)    
    porcii (Duminică, 10 ianuarie 2010, 12:06)

    r [anonim]

    Niste porci s-au adunat sa impuste niste porci.

    Diferanta e ca adunatura de porci inzestrati cu gandire, alege voluntar involutia/ alienarea mintala mascata in hobby in timp ce mistretii sunt niste animale si reactioneaza ca atare.

    Mah vitejilor ia luati voi un cutit, un arc si mergeti sa vanati...sa va vedem mai aveti ceva momitze in chiloteii tanga???

    regret mistretii si natura siluita de porcii-vanatori..
    • +1 (1 vot)    
      vanatori? (Luni, 11 ianuarie 2010, 21:06)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui r

      ma scuzati, dar aceasta "activitate" a acestor "baieti seamana mai degraba a macelarie intr-un tarc mai mare...vanatoarea este altceva, este un sport care da mult si nu sea steapta sa primesti ceva in schimb. Poti baga bani in hranire, intretinere, ingrijire fara sa astepti sa "scoti banii investiti" (si asta este o mare comparatie intre vanatori si macelarii care au impuscat vanatul in tarc). Apoi mai este sansa, in natura sansa de a scapa a unor animale este foarte mare, in tarc unde impusca (nu vaneaza) astia sansa animalului este 0. De aceea orice vanator respectabil nu afirma despre acel masacru ca este vanatoare ci o simpla "impuscatura"....un fel de a impusca un animal in tarc, chiar daca acel tarc are cateva hectare tot 0 sanse are.
  • 0 (0 voturi)    
    Revoltator (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:14)

    Oscar [anonim]

    O banda de criminali in libertate.
    Daca ar putea ne-ar vana pe noi pentru a-si potoli pofta de sange.
  • +1 (1 vot)    
    masacrul anual (Luni, 11 ianuarie 2010, 23:37)

    mistretul roman [anonim]

    jeg de oameni si de tara. hal de sportiv ..cu vinatoare la tarc. an de an prin masacrul vietatilor se dovedeste ca legea in romania ramane aceeasi...impotriva firii si a ratiunii. si din pacate nu se schimba. de ce nu fac in mama lor de tara???? si numa~ aci, in tara gardurilor electrice????? unde/s ministerele, ong/urile si altii mancatori de taxe si inghititori de fonduri europene si latratori tv?????