Rovinieta electronica ar putea fi introdusa in primul trimestru din 2010

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2010, 19:37 Actualitate | Esenţial


Rovinieta electronica ar putea fi introdusa in primul trimestru din 2010, iar prin acest sistem se va putea verifica daca soferul a achitat sau nu taxa de drum, a declarat luni, la Senat, secretarul de stat in MTI, Marin Anton, potrivit NewsIn. Ministerul Transporturilor a anuntat ca din vara acestui an va fi functional sistemul electronic de verificare a rovinietelor. Incepand cu introducerea sistemului de monitorizare a rovinietei, nu va mai fi nevoie de aplicarea unor autocolante. Sistemul va functiona in paralel cu vechea rovinieta cu autocolant.

"Prin implementarea sistemului la plata rovinietei, numarul masinii va fi introdus intr-o baza de date, iar ulterior, prin intermediul camerelor instalate pe drumurile nationale se va verifica daca rovinieta a fost achitata. Cu banii de pe rovinietele electronice se va reusi strangerea unor bani pentru drumuri. Licitatia a avut loc fiind castigata de o firma dar exista acea perioada de zece zile pentru depunerea contestatiilor" a declarat pentru NewsIn, directorul general al CNADNR, Dorina Tiron.

Sistemul informatic de emitere, gestiune, monitorizare si control a rovinietei necesita o investitie de 38,45 milioane lei plus TVA, aceasta fiind suportata din bugetul Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR).

Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) ofera pana la 93.870.000 lei, fara TVA, echivalent a 22.350.000 euro, pentru achizitionarea unui sistem informatic de emitere, gestiune, monitorizare si control a rovinietelor.

"Valoarea estimata pentru contractul supus procedurii de achizitie publica este de 38.451.000 lei, echivalent a 9.155.000 euro. Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a atribui servicii similare (cf art. 25 alin.(1) din OUG nr. 34/2006) pentru o valoare estimata de 55.419.000 lei, fara TVA, echivalent a 13.195.000 euro, rezultand o valoare estimata de 93.870.000 lei, fara TVA, echivalent a 22.350.000 euro", potrivit unui  anunt al CNADNR din septembrie.

Data limita pana la care companiile au depus ofertele a fost stabilita pe 2 noiembrie 2009.

"(...) rovinieta electronica permite plata si punerea acestui sticker in parbriz si urmarirea electonica, asa cum se face in tarile Uniunii Europene, in mod modern si civilizat. Va exista un sistem computerizat de urmarire a platii, practic rovinieta inseamna plata taxei de drum pentru autovehicule " a explicat secretarul de stat in MTI Marin Anton.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














7535 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Firma norocoasa (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:06)

    CMihai [utilizator]

    Sa vedem: locul pe stalpi primesc gratis, ca oricum statul plateste aceste locuri. Deci daca luam ca o camera de monitorizare costa 1000 euro, atunci din 1.000.000 de euro se poate achita 1.000 de camere. OK, sa zicem 2.000.000 de euro sunt cheltuite pe camere, cca 2.000 de camere, asta vine cu 50 de camere / judet. O echipa de programatori, face software-ul in 6 luni, sa zicem echipa este de 10 persoane, platiti a cate 1000 de euro, asta vine inca 60.000 de euro pe cheltuieli de devolapare, hai sa fim seriosi, si sa zicem 100.000 de euro. deci, proicetul se poate rezolva ziv eu din 2.100.000 de euro. Deci astia au un profit de 7.000.000 de euro la contractul initial, cu o posibilitate de a avea inca 22.000.000 euro. Ce ziceti, firma lui Udrea? Sau Blaga? Sau Videanu?
    • +3 (3 voturi)    
      Camerele sunt mult mai scumpe (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:56)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      Camerele trebuie sa permita recunoasterea precisa a numerelor (zice ca filmeaza numarul si identifica masina). La viteza normala de deplasare, (70 km ora max, ca le-or pune pe langa localitati) , probabil trebuie sa bata pana la 1-200m, clar nu e webcam.
      La pretul camerei se adauga sistem de alimentare cu energie, sistem de protectie intemperii, sistem antiinghet, sistem de transmitere date (ca doar nu te urci pe stalp sa vezi ce masina a trecut)... si sistem anticiorditori.

      Softul trebuie sa fie omologat, pentru ca in baza lui se dau amenzi. Orice fraer contesta amenda, daca software-ul nu este autorizat. Daca vrei sa-i amendezi si pe cei cu masini inregistrate in UE , trebuie autorizezat UE...

      Camerele trebuie la randul lor calibrate si certificate , probabil de politie sau cine o fi, tot din cauza chestiei cu amenzile


      Clar e un profit, bunisor, dar....
      • -1 (5 voturi)    
        Nu stiu (Luni, 4 ianuarie 2010, 21:50)

        CMihai [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Webcam gasesti la 10 euro :) Eu zic ca daca camera mea Panasonic FZ8 fotografieaza o masina Formula 1 la 300km/h si pot sa citesc reclamele de pe masina, atunci o camera monitorizata nu costa excesiv de mult. De aceea am zis ca 1000 euro pare rezonabil, dar sa fie 2000 de euro (stiu ca o protectie la camere montate pe stalpi impotriva hazardelor vremii costa in jur de 200-300 euro din surse sigure), si sa zicem ca cei 9.100.000 de euro reprezinta absolut total costurile camerelor si a instalari. Tot raman 22 milioane euro profit din "servicii". Insa tind sa nu cred ca 9.100.000 euro costa instalarea si configurarea cu hardware cu tot...
        • +1 (1 vot)    
          Mai mult decat webcam (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:32)

          CMihaiC [anonim] i-a raspuns lui CMihai

          Fara cateva zeci de servere la centru si soft serios nu faci un sistem ca asta sa functioneze. Vorbim de milioane de tranzactii si e nevoie de redundanta si putere de procesare.
          Camerele nu sunt nici pe de parte cel mai scump element al sistemului.
          Numai infrastructura de vanzare in teritoriu a rovignetelor electronice (cu tranzactii in timp real) face milioane de euro.
    • 0 (2 voturi)    
      Firma Norocoasa (Luni, 4 ianuarie 2010, 21:01)

      MihaiC [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      Eu zic ca este a lui Urdareanu! Prietenii stiu de ce!
    • +1 (3 voturi)    
      Ei as, (Luni, 4 ianuarie 2010, 21:15)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      Ce sa mai angajeze programatori ei? Cumpara un soft gata facut si aia este. Te mai legi la cap cu angajat oameni....
      • +1 (1 vot)    
        soft (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:35)

        tatulici [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Nu cred, astia parca aveau deja un soft facut de ei cu care dadea Politia amenzi de circulatie.
        Macar luam amenzi de la soft facut de programatori romani :-)
    • +1 (1 vot)    
      Putin mai complex decat e descris (Marţi, 5 ianuarie 2010, 10:11)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      Din experienta un punct de control automat e putin mai complex decat o simpla camera video. In primul rand trebuie facuta si aprobata proiectarea amplasamentului apoi executata: stalpi, fundatie, racordare la energie electrica, etc...
      Camera nu e una ci mai multe, pentru rezultate de calitate e nevoie practic de cate una pe fiecare banda de drum (adica 4 camere daca e drum cu 2 benzi pe sens). Mai pune un calculator industrial (nu un PC oarecare), un switch special, un echipament VPN (ca doar nu transmiti date in clar), un modem 3G sau o linie Romtelecom, abonament de date de banda larga. Echipamentelel trebuie sa stea intr-un dulap cu climatizare. Apoi vine softul care proceseaza imaginile de la camere, compara cu bazele de date de platitori, retine abaterile, le transmite la centru, etc... Apoi adauga serviciile de instalare si mententenanta a fiecarui punct de control (in general e necesar un inginer si nu un tehnician).
      Nu stiu daca e doar 1000 de euro camera si 1000 de euro pe luna programatorul, dar cu toate cele de mai sus, un punct ajunge sa coste destul de mult.
  • +2 (4 voturi)    
    TEAPAAA (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:25)

    kin3zu78 [utilizator]

    Ungurii au achizitionat acelasi tip de soft si au achitat 11.000 euro !!! Numai la noi in loc sa mearga banii in asfalt merg in buzunarele diferitelor partide
    • 0 (0 voturi)    
      goarna ! (Luni, 4 ianuarie 2010, 21:45)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Urla mai tare ca de 3 luni nu se aude. UTI di ce ! Nu uita ca Ungaria e o tzara mai mica, muulf mai mica !
      Sistemul mai poate verifica si ITP-uri., masini date in consemn, samd. Dr ramane $cummp rau de tot, ca e $hpaga de luat/dat
    • +1 (3 voturi)    
      teapa specifica UTI si SIVECO? (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:52)

      PanterA [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Hotnews (15.12.2009):
      "Potrivit presedintelui FORT, in situatia in care nu are bani pentru deszapezire, Ministerul Transporturilor sa foloseasca "cele 22 de milioane euro, care reprezinta noul "tun" pus la cale de baietii destepti ce vor sa "optimizeze" incasarea rovinietei printr-un software de 2 bani". Hagiu se refera la intentia CNADNR de a oferi pana in 22,3 milioane de euro pentru achizitionarea unui sistem informatic de emitere, gestiune, monitorizare si control a rovinietelor. In acest sens, CNADNR a lansat in septembrie o licitatie deschisa. Augustin Hagiu sustine ca SIVECO Romania va..."
      sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-6729283-transportatorii-autoritatile-sunt-incapabile-gestioneze-problema-deszapezirii-autoritatile-ati-intrebat-transportatori-daca-roviniete.htm
      • 0 (0 voturi)    
        revenire (Marţi, 23 martie 2010, 23:50)

        PanterA [anonim] i-a raspuns lui PanterA

        Se pare ca e vorba de UTI, after all: http://www.cnadnr.ro/docs/proceduri_derulare/90a-contestatie%20romstrade.pdf
    • 0 (0 voturi)    
      softul (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:15)

      alex [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Numai licenta pentru softul de recunoastere a numerelor de inmatriculare e in jur de 2.000 euro per procesor. Chiar de la firma care a facut sistemul in Ungaria, fix acelasi soft, care trebuie pus in fiecare punct de control.
      La cateva sute de puncte de control, numai softul asta va costa sute de mii de euro.
  • +4 (4 voturi)    
    Sintem tari in a cheltui bani aiurea ! (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:26)

    STEFAN A. [utilizator]

    Rovinieta va fi controlata prin telecamere ! Bine , vom cheltui alte zeci de milioane pentru a instala telecamere pe toate drumurile publice .
    Noi locuri de munca ca cineva va trebui sa se uite pe aceste telecamere !
    In iteligenta suprema a conducatorilor nationali , nu a gindit nimeni sa inlocuiasca aceasta prostie numita rovinieta cu o taxa anuala pe fiecare auto , camion , motocicleta ?
    Adica cum fac prostii aia de germani , francezi, italieni, etc !
    Platesti taxa si pui pe parbriz , in interior , la loc vizibil , un autocolant cu numarul masinii si taxa platita .
    E drept ca prostii astia de occidentali au anulat si obligatia de a pune un autocolant pe masina !
    Au informatizat TOTAL evidenta tuturor tipurilor de auto cu motor si daca nu platesti taxa , vin niste amenzi de te doare capul . In plus risti si sa ai masina confiscata !
    Uitasem , occidentalii sint prosti si noi destepti ! (in a inventa noi surse de cheltuieli bugetare )
    • 0 (0 voturi)    
      O rectificare... (Luni, 4 ianuarie 2010, 21:35)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Exista diverse sisteme de "plata a autostrazii" in Europa. In Grecia, Spania Italia si Franta se plateste la km pe anumite portiuni, in timp ce in Austria, Ungaria, Elvetia, Cehia, Slovacia se merge pe sistemul vignetelor. In fine, in Belgia, Olanda sau Germania se plateste o taxa (mai consistenta) reprezentand taxa de drumuri + impozit pe masina la care se mai adaoga un pret mai ridicat al carburantilor. Se pare ca fiecare tara isi alege sistemul care o avantajeaza mai mult. De ex, rezumandu-te la a taxa proprietarii de autovehicule nu-i incluzi pe turistii/strainii care-ti tranziteaza tara. E adevarat ca sumele prezentate in articol sunt cam exagerate, insa ideea cred ca e buna, intrucat asa va disparea problema cu vignetele iar acele camere video pot fi folosite in viitor si pentru monitorizarea traficului.
    • 0 (0 voturi)    
      O rectificare... (Luni, 4 ianuarie 2010, 21:35)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Exista diverse sisteme de "plata a autostrazii" in Europa. In Grecia, Spania Italia si Franta se plateste la km pe anumite portiuni, in timp ce in Austria, Ungaria, Elvetia, Cehia, Slovacia se merge pe sistemul vignetelor. In fine, in Belgia, Olanda sau Germania se plateste o taxa (mai consistenta) reprezentand taxa de drumuri + impozit pe masina la care se mai adaoga un pret mai ridicat al carburantilor. Se pare ca fiecare tara isi alege sistemul care o avantajeaza mai mult. De ex, rezumandu-te la a taxa proprietarii de autovehicule nu-i incluzi pe turistii/strainii care-ti tranziteaza tara. E adevarat ca sumele prezentate in articol sunt cam exagerate, insa ideea cred ca e buna, intrucat asa va disparea problema cu vignetele iar acele camere video pot fi folosite in viitor si pentru monitorizarea traficului.
    • 0 (0 voturi)    
      O rectificare... (Luni, 4 ianuarie 2010, 21:35)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Exista diverse sisteme de "plata a autostrazii" in Europa. In Grecia, Spania Italia si Franta se plateste la km pe anumite portiuni, in timp ce in Austria, Ungaria, Elvetia, Cehia, Slovacia se merge pe sistemul vignetelor. In fine, in Belgia, Olanda sau Germania se plateste o taxa (mai consistenta) reprezentand taxa de drumuri + impozit pe masina la care se mai adaoga un pret mai ridicat al carburantilor. Se pare ca fiecare tara isi alege sistemul care o avantajeaza mai mult. De ex, rezumandu-te la a taxa proprietarii de autovehicule nu-i incluzi pe turistii/strainii care-ti tranziteaza tara. E adevarat ca sumele prezentate in articol sunt cam exagerate, insa ideea cred ca e buna, intrucat asa va disparea problema cu vignetele iar acele camere video pot fi folosite in viitor si pentru monitorizarea traficului.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai trimis trei mesaje egale ! Lucrezi la stat ? (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:34)

        STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

        De care "autostrada" vorbesti in Romania ?
        Nu am habar sa existe una COMPLECTA in tara si la norme UE !
        In Italia , taxa anuala auto intra in bugetul provinciei (judet la noi ) in care este inmatriculata masina ! Asa are provincia (judet) bani sa faca intretinere pe strazi.
        Autostrada (peste 5.000 km), se plateste separat , cam la kilometru parcurs . (nu au iesiri de pe autostrada la fiecare Km.).Sint gestionate de privati autostrazile aici !
        Telecamerele sint folosite pentru siguranta circulatiei sau / si , in asociere cu radar , pentru controlul vitezei de deplasare a auto.
        Vin niste amenzi documentate cu foto !
        Cum eu traiesc aici , in Italia , de multi ani , ma minunez mereu de ce prostii se inventeaza in Romania pentru a complica cit mai mult sistemul fiscal !
        Este greu de inteles ca altii au descoperit inaintea noastra apa calda ! La preturi mai mici si cu mai putina clientela politica ! Sper ca intelegi ce am vrut sa subliniez !
  • -1 (1 vot)    
    hotie (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:47)

    Petrescu P [anonim]

    Cine castiga ?In mod mascat castiga basescu pt-ca el e cel ce ii tine in mana pe toti cei din pdl, imparteala tot el o face asa cum vrea el .Acest dictator a gasit cea mai eficienta forma de dictatura,BANUL
  • -1 (1 vot)    
    hotie (Luni, 4 ianuarie 2010, 20:47)

    Petrescu P [anonim]

    Cine castiga ?In mod mascat castiga basescu pt-ca el e cel ce ii tine in mana pe toti cei din pdl, imparteala tot el o face asa cum vrea el .Acest dictator a gasit cea mai eficienta forma de dictatura,BANUL
  • +1 (1 vot)    
    Ca si semaforizarea inteligenta (Luni, 4 ianuarie 2010, 21:09)

    Tot ca semaforizarea inteligenta [anonim]

    Asa este; astia jefuiesc la drumul mare la vedere pentru ca nu mai au de ce se teme. Deja se formeaza casta conductoarilor din tata'n fiica/fiu.
    Acum 2-3 ani Videanu tinea conferinte de presa despre semaforizarea inteligenta in Bucuresti pe care se cheltuisera deja vreo 20 milioane de Euro.
    Prin oras au aparut in scurt timp dupa aceea niste cutiute rotunde asezate pe partea orizontala a stalpilor cu semnalizare rutiera. A-ti mai auzit ceva de chestia asta ?! Milioanele au disparut probabil in buzunarele lui Videanu&co. Cu ei, tot probabil, s-a achizitionat un presedinte.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce simplu cind se poate complicat? (Luni, 4 ianuarie 2010, 21:33)

    x [anonim]

    Pentru ce e nevoie de colant/sticker aplicat pe/sub parbriz?
    Pentru ce e nevoie de camere de luat vederi & soft de citire/recunoastere colant/sticker?
    Nu se poate mai simplu?

    1. Cind cumperi rovigneta se insereaza un rind in baza de date unica, cu un numar de masini, tipul rovignetei (1 zi, o sapt, ... , un an), si data de la care rovigneta e activa.

    2. Organele de control verifica daca in data X masina in cauza are activa o rovigneta.

    Gata!

    La punctele 1 si 2 trebuie sa existe instrumente de acces (in scriere, respectiv in citire) la baza de date rovignete; astea erau oricum existente si in versiunea la care se face referire mai sus; nu discut solutia tehnica.
    Orice alta complicare e inutila si ... criticabila.
    Cum citesti de pe stilp?
    Video? Dar daca e ceatza, intuneric sau parbrizul e murdar exact in dreptul obiectului citit?
    Musai trebuie sa citesti si numarul de inmatriculare, ... cu aceleasi minusuri ca in paragraful precedent.
    Atunci vin cu o noua idee (super-costisitoare): placa cu numarul de inmatriculare si simbolul-rovignetei din parbriz sint ACTIVE ... si transformam totul intr-o cheltuiala ... pentru cine?
    De la cine se cumpara "sculele"?
    ... ... ...
    Eu idei mai am, dar nu sint idiot sa sustin asa ceva pe cheltuiala celor multi pentru beneficiul unor foarte putini.
    PS. Un bun analist e cel care priveste la problema si e cu spatele la calculator.
    Un analist bun nu propune INTOTDEAUNA introducerea unei prelucrari automate alaturi de sau in locul procedurilor manuale existente.
    • +1 (1 vot)    
      of, of, cam multi analisti habarnisti (Luni, 4 ianuarie 2010, 22:34)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui x

      ia in calcul faptul ca ai nevoie de rovigneta doar daca circuli pe drumurile nationale in afara localitatilor deci ideea de la punctul 2 pica deoarece organele verifica degeaba prin baza de date daca ai sau nu rovigneta caci nu o sa-ti poata demonstra ca tu ai umblat pe DN-uri si n-ai tinut masina in garaj :)) Vigneta nu se va mai lipi pe parbriz si identificarea se va face prin scanarea numarului de inmatriculare (deci n-ai nici o treaba daca parbrizul e murdar sau alte chestii, iar daca ai numarul murdar iei amenda, conform legislatiei in vigoare). Recunoasterea numarului de inmatriculare e floare la ureche. Sistemul acesta functioneaza foarte bine pe autostrazile din ungaria.
      • 0 (0 voturi)    
        Esti militian? (Luni, 4 ianuarie 2010, 23:00)

        x [anonim] i-a raspuns lui stupidu

        A. Punctul 2 e LOGIC (este scris in legislatia rutiera actuala) ca se aplica IN AFARA localitatilor.
        Tu credeai altceva?
        Pacat!

        B. Tu ai citit ultimul paragraf al articolului?
        << "(...) rovinieta electronica permite plata si punerea acestui sticker in parbriz si urmarirea electonica, asa cum se face in tarile Uniunii Europene, in mod modern si civilizat. Va exista un sistem computerizat de urmarire a plati, practic rovinieta inseamna plata taxei de drum pentru autovehicule " a explicat secretarul de stat in MTI Marin Anton. >>
        Eu asta comentam.
        Tu CE comentai?

        C. Nu prea inteleg cum, IN MOD AUTOMAT, daca ai numarul de inmatriculare murdar (adica ilizibil) , te gasesc!!! (Ce sa mai zic de amenda!)
        Dar poti posta in continuare; iti voi raspunde (fara sa te fac habarnist).
        Si ca sa nu te faci de ris: politistul rutier NU e pe sosea, ci priveste la inregistrarea ta video!
        Altfel, nu mai conteaza CAMERELE DE LUAT VEDERI & RECUNOASTEREA FORMELOR (caracterelor; OCR).

        D. Ai citit Penes Curcanul de Vasile Alecsandri?
        Acolo, la Plevna, unii si-au transformat porecla in renume.
        Du U?
        • 0 (0 voturi)    
          putin calm ;)) (Marţi, 5 ianuarie 2010, 0:12)

          stupidu [utilizator] i-a raspuns lui x

          A. nu vad de ce pentru a aplica punctul 2 ai nevoie de punctul 1 (adica toata treaba cu baza de date, cu adaugatul de "rinduri" daca tot organul verifica pe drum personal vigneta fizica) Recunosc ca am o nelamurire, cum verifica organul ca vigneta e activa? Vigneta asta raspunde la ceva stimuli externi? Nu e mai simplu sa se uite la perioada de valabilitate?

          B. uite aici: "Incepand cu introducerea sistemului de monitorizare a rovinietei, nu va mai fi nevoie de aplicarea unor autocolante. Sistemul va functiona in paralel cu vechea rovinieta cu autocolant." (va functiona in paralel cu autocolantul pina cele emise vor expira)

          C. normal ca nu te gasesc automat daca ai numarul ilizibil (exact ca in cazul fotoradarelor) dar organele nu stau numai la birou sa urmareasca camerele ci-i mai vezi si-n trafic :) iar acolo poti sa-ti iei linistit amenda pentru numar ilizibil

          D. am citit si Penes Curcanul dar asta cind eram mic. Acum cel mai mult imi plac CanCan, Libertatea,Infractoarea Mov si bineinteles mesajele tale ;))

          n-am inteles ce inseamna "Du U?", stiu ca "Du" e pronume personal in germana, dar daca textul respectiv este o intrebare cred ca n-ar trebui sa fie pe prima pozitie, da' poate ma lamuresti intr-o emisiune urmatoare :)
  • +1 (1 vot)    
    Alt aspect: De pe/sub parbriz? (Luni, 4 ianuarie 2010, 21:46)

    x [anonim]

    Eu NU am rovigneta (dovada ei) pe/sub parbriz.
    Daca se sparge parbrizul, NIMENI nu imi mai da obiectul respectiv inca o data (un duplicat, triplicat, ...).
    La fel pentru furt (nu puneti intrebarea daca se fura asa ceva).
    Eu tin totul (rovigneta, bon fiscal) alaturi de acte.
    Iar acasa am dovada (pentru judecatorie!) ca am platit asa ceva; puteti face si voi: xerox, poza, ...

    Desi nu sint convins ca banii de pe rovignete ajung "unde trebuie", sint obligat s-o platesc.
    Si o platesc, cu speranta ... bla-bla-bla ...
    Dar pentru verificare, ca am sau nu am, nu cred ca TOT eu trebuie sa platesc, INCLUSIV din "partea mea" de la bugetul tzarii.
    Nu putem tot noi. cei de jos, sa fim vinovati de toate, iar cei de sus, chiar daca dau legi proaste, sau le aplica prost, sa n-aiba nici-o vina.
    • +1 (1 vot)    
      De pe/sub parbriz.... (Luni, 4 ianuarie 2010, 23:23)

      dunnowho [anonim] i-a raspuns lui x

      @x: in cazul in care nu stii/nu ai citit/nu ai observat/ai lipit tot ce era adeziv pe chestia cumparata ..., vigneta e compusa din 2 bucati. Una care se lipeste in geam si alta care se pastreaza separat, impreuna cu chitanta pentru eventualitatea inlocuirii parbrizului
      • 0 (0 voturi)    
        Mai omule (Marţi, 5 ianuarie 2010, 12:25)

        x [anonim] i-a raspuns lui dunnowho

        Nu am intrat in amanunte ...
        Nu am lipit exact CEEA ce UNII lipesc.
        Din motivele expuse mai sus.
        Eu nu am patit vre-un necaz cu parbrizul, dar altii da.
        Si mi-au dat acel sfat, pe care l-am respectat.
        Ulterior eu am mai intrebat, suplimentar, in mai multe locuri de vinzare a rovignetei, povestindu-le spetza: vinzatorii mi-au spus ca "Asa e!", daca se distruge "una din parti" (cea lipita), ei NU mai elibereaza alta (ca nici nu au), si, desi politia zice sa lipesti, mai bine sa nu lipesti.
        Tu poti lipi ceea ce se poate lipi.
        Si iti urez sa nu patesti nimic la parbriz.
  • +1 (1 vot)    
    rezumand! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 7:34)

    CIOMBE [anonim]

    1. S-a pierdut din vedere aspectul cel mai important - vigneta sau taxa sau ce mai doriti este perceputa pentru utilizarea AUTOSTRAZILOR! si nu a drumurilor nationale sau soselelor express (schnellbahn);
    2. Eu tot nu o sa o platesc!
    [Editat de HotNews.ro]
  • 0 (0 voturi)    
    Nelamurire (Marţi, 5 ianuarie 2010, 9:09)

    Marcu [anonim]

    Citez: "ai nevoie de rovigneta doar daca circuli pe drumurile nationale in afara localitatilor".
    Asta inseamna ca daca eu circul zilnic pe o portiune de 8 km a unui drum national, care traverseaza localitatea de domiciliu+o localitate care apartine administrativ de localitatea de domiciliu, fara sa ies in afara localitatilor, nu as fi obligat sa mai cumpar rovineta?
  • 0 (0 voturi)    
    Luati banii la granita desteptilor! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 9:27)

    travis [anonim]

    De cite ori trec la bulgari,fara rovigneta nu trec granita.Asa ca mai degraba imi iau vigneta bulgareasca decit romaneasca,si pe tot anul.In schimb e plin de masini inmatriculate in Bg,fara asigurari,vigneta ,nimic.De ce nu li se iau banii celor care intra in tara la granita,si Tx-urilor conduse de cocalari,pe strada,de politie,pe care tot o platim degeaba? Intrebare retorica.
    • +1 (1 vot)    
      Taxa de autostrada fara autostrada (Marţi, 5 ianuarie 2010, 12:34)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui travis

      Perfect adevarat! Doar bulgarii si romanii te jecmanesc in stil balcanic!
      Daca am face "asa cum se face in tarile Uniunii Europene, in mod modern si civilizat" NU AM AVEA vigneta pe drumurile nationale NUMAI pentru autostrazi!!!
      Ieri am venit inapoi din Austria, de ce oare nici in Austria nici in Ungaria nu a trebuit sa cumpar vigneta??? Pentru ca nu mergeam pe autostrazi, si pentru ca drumurile nationale sunt de buna calitate si se pot folosi GRATIS la ei!!!
      Dar in Romania si Bulgaria totul e posibil. Se cere vigneta cum se face in tarile Europene pentru autostrazi dar aici nu sunt autostrazi asa ca tre sa platesti taxe de drum ba in benzina, ba pentru vigneta pentru a folosi masina pe niste drumuri de calitate nemaivazuta in UE.
      Si vad ca cei care posteaza aici sunt multumiti cu situatia, ca doar problema nu mai este "obligativitatea vignetei" ci cum sa se incaseze banii de la automobilisti fraieri, mai ales daca fraieri sunt turisti! Romania Land of Choice... hahaha
  • 0 (0 voturi)    
    rovigneta si drumuri (Marţi, 5 ianuarie 2010, 10:09)

    panzerss [anonim]

    "Prin implementarea sistemului la plata rovinietei, numarul masinii va fi introdus intr-o baza de date, iar ulterior, prin intermediul camerelor instalate pe drumurile nationale se va verifica daca rovinieta a fost achitata. Cu banii de pe rovinietele electronice se va reusi strangerea unor bani pentru drumuri."

    auzi la ei ..a UNOR bani. a ...UNOR. a unor care sa permita sa fie cheltuiti pe sisteme electronice si pe intretinerea lor. intre timp pe pe sosele toti nebunii, pe valea oltului cand stanci, pe ruta deva-sebes un destept a iesit din coloana, la 800 m mai departe face accident mortal, stat 3 ore in coloane. Drumuri neintretinute. Am fost afara, in ungaria ningea, erau din 5 in 5 km masini de dezapezire, in romania acelasi conditii 100 km de autostrada O SINGURA MASINA...una singura. Contracte banoase si mari si eu sa platesc rovigneta. De ce ? Pentru ce ?

    NU platesc! O sa platesc atunci cand vad ca se face ceva cum trebuie, nu salarii la bastanii de la CNADNR si pentru licitatiile lor mascate.
  • 0 (0 voturi)    
    Cip, cip....cirip!!! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 18:50)

    LERO [anonim]

    Cip la pasapoarte biometrice, cip la cartela telefonica, cip la cardul bancar, cip la rovinieta, urmeaza cipul CLIP prins de ureche ca la bovine si apai sa vezi ce CIP-CIRIP aceste cipuri: unde ai fost, cu cine te-ai intalnit, ce ai vorbit, ce ai mancat, cu cine te-ai...si lista va las sa o continuati singuri... Traiasca DICTATuRA in RO !!!
  • 0 (0 voturi)    
    TAXA RUSINII (Vineri, 8 ianuarie 2010, 10:28)

    nik [anonim]

    este o nesimtire pura
    Avem drumuri de toata rusinea, iar taxa e dubla in comparatie cu ungaria care are peste 1000km de autostrazi.
    Sincer sunt foarte dezgustat de ceea ce se intampla in tara noastra.
    daca circuli 20 km pedrum supus taxei trebuie sa platesti ca si cum ai folosi toate drumurile din tara, logica 0
    O sa platesc taxa cand o sa am motive.....la asemenea drumuri renunt sa platesc indiferent ce sisteme de control o sa existe!!!!

    RUSINE!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    e legal? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 21:23)

    marian [anonim]

    stie cineva daca e legala chestia asta.Adica din cate stiu eu,potrivit legislatiei actuale pt aplicare unei contraventii e nevoie ca agentul constatator sa intocmeasca si procesul verbal.In caz contrar amenda e ilegala.I-mi vine in minte cazul amenzilor de viteza din Italia constatate cu aparate de videosurvelianta.Dupa mai multe procese si recursuri s-a ajuns la anularea a sute de mii de amenzi deoarece judecatorii au decis ca nu era de ajuns faptul ca un agent de politie urmarea inregistrare video si intocmea procesul verbal de constatare a contraventiei ci trebuia ca acesta sa consyate personal abaterea canerele video putand fi folosite doar ca proba.Chiar as vrea sa vad ce se va intanpla in romania cand cateva persoane cu resurse si cunostinte necesare vor deschide proces statului.Apropo,stiti ca daca ati fost prins de radar cu o viteza mare amenda nu poate fi aplicata legal decat de cel ce supraveghea in acel moment monitorul radarului,organizarea unor filtre succesive in scopul inmanarii amenzii fiind ilegala.Dovada ca in tarile UE in cazul filtrelor radar mobile esti oprit in dreptul echipajului sau amenda iti vine acasa semnata de agentul constatator.Oare cand ne vom moderniza si noi pana aici?
  • 0 (0 voturi)    
    Oare cum? (Miercuri, 3 martie 2010, 14:24)

    anonim [anonim]

    Oare cum isi vor da ei seama daca rovinieta platita este incadrata bine?..Adica o persoana poate sa-si ia pt camion rovinieta pt autoturism.. Nu am vazut nicaieri sa se scrie de faptul ca se verifica categoria masinii in legatura cu rovinieta achitata.. Cum se va verifica acest lucru?