In noaptea de Revelion luna a fost albastra

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 30 decembrie 2009, 8:45 Actualitate | Esenţial


Trecerea din acest an in 2010 s-a facut sub auspiciile asa-numitului fenomen Luna Albastra, care in in limbaj popular se traduce prin a doua luna plina aparuta intr-o singura luna.  

Luna poate deveni albastra doar daca este vazuta prin praful inaltat in aer de o eruptie vulcanica.  Asa s-a intamplat astfel in 1991, dupa eruptia unui vulcan din Filipine.  

Pentru prima data in decembrie, a fost luna plina in data de 2, dar a fost si in noaptea de joi cand s-a trecut in noul an.  

Luna Albastra de Revelion a fost vizibila in SUA, Canada, Europa, America de Sud si Africa. Cei care si-au petrecut trecerea dintre ani in Australia si Asia nu vor avea luna plina decat in prima zi a lui 2010.  

Luna plina apare o data la 29,5 zile si majoritatea anilor au cate 12. A doua luna plina intr-o luna se intampla la circa doi ani si jumatate, ultima data fenomenul fiind inregistrat in mai 2007.  

Dar, Luna Albastra exact in noaptea de Revelion este un fenomen rar care apare o data la 19 ani. Data viitoare va fi in 2028.  

Fenomenul nu are semnificatie astronomica, spune Greg Laughlin, astronom la universitatea din California.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14428 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    :)) (Miercuri, 30 decembrie 2009, 9:18)

    rakkone [utilizator]

    E clar, e semn ca in 2012 murim toti
    • +17 (17 voturi)    
      nu (Miercuri, 30 decembrie 2009, 9:21)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Vin reptilienii, gorilienii si serpilienii sa se bata cu tembelienii, dobitocienii si politicienii.
    • +8 (8 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 30 decembrie 2009, 11:53)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui rakkone

    • +1 (1 vot)    
      asa gandesti ? negativism (Joi, 31 decembrie 2009, 19:14)

      sannyuu [anonim] i-a raspuns lui rakkone

      bă dar m-am săturat cu povestile spune de lume cu ”2012” taci, de unde sti, esti clarvăzător, vrăjitor, ghicitor?
  • +11 (11 voturi)    
    brava (Miercuri, 30 decembrie 2009, 9:24)

    andreiu [utilizator]

    eu zic ca e diferenta MAREEE intre "Luna va fi albastra" (titlu) si "fenomenul Luna Abastra" (articol).
    Ati furat stilul de la Libertatea si Can-Can: spuneti in titlu altceva decat in articol, doar ca sa pacaliti cititorii sa-l citeasca.
    Felicitari !!!
    • +8 (8 voturi)    
      copy/paste (Miercuri, 30 decembrie 2009, 11:36)

      alin [anonim] i-a raspuns lui andreiu

      comentariul este luat de pe yahoo,acolo se da si explicatia de ce este numita luna albastra.
      • +7 (7 voturi)    
        autor (Miercuri, 30 decembrie 2009, 15:10)

        adi [anonim] i-a raspuns lui alin

        eu nu inteleg totusi cum scriu "de Carla Dinu", cum au tupeu sa "semneze" cu asa seninatate cand e traducere 100%, nici macar o parafraza. Ar fi prea rusinos sa scrie "tradus de X si Y de pe sursa..." ??? Nu cred,poate prea onest, cerem mult prea mult.
  • +3 (3 voturi)    
    un fenomen CU semnificatie astronomica (Miercuri, 30 decembrie 2009, 9:45)

    radu [anonim]

    este faptul ca in noaptea de Revelion se va produce o eclipsa partiala de luna. Desi doar 7% din discul lunar va fi acoperit, eclipsa va putea fi usor vizibila cu ochiul liber.
    Maximul este vizibil in jur de ora 21.30.
    De Revelionul acesta si Luna o sa faca spectacol !
  • +6 (6 voturi)    
    explicatie (Miercuri, 30 decembrie 2009, 9:50)

    astrologul iliuta [anonim]

    in anul cand de revelion luna va fi albastra se zice din batrani ca tot anul situatia va fi de aceeasi culoare
  • -3 (5 voturi)    
    ok (Miercuri, 30 decembrie 2009, 9:53)

    aciduzzu [anonim]

    Neinteresant.
  • +5 (7 voturi)    
    mihaela (Miercuri, 30 decembrie 2009, 10:20)

    mos ion roata [utilizator]

    dragostea mea,am infrant!
  • +4 (4 voturi)    
    Luna albastra (Miercuri, 30 decembrie 2009, 11:02)

    flolo [anonim]

    fenomenul "luna albastra" n-are nimic cu culoarea, e doar o raritate - n-avem 2 luni pline intr-o luna decat relativ rar.

    luna - defapt o bucata din ea, sub 10% - va fi maro-portocalie, ca intra in conul de umbra a pamantului, e eclipsa partiala de luna.

    hotnews sa devina tabloid?! pacat.

    sa avti un an nou fericit !
  • +3 (3 voturi)    
    bine ca nu e verde (Miercuri, 30 decembrie 2009, 15:08)

    ral [anonim]

    sau roz..
    • +1 (1 vot)    
      Luna albastra...!? (Miercuri, 30 decembrie 2009, 18:29)

      georgeta [anonim] i-a raspuns lui ral

      Oare o fi "ciuruita" ?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu ma pot abtine! (Miercuri, 30 decembrie 2009, 18:13)

    drona [utilizator]

    Si luna va deveni portocalie in anul ce urmeaza.Ciudat!
    • +2 (2 voturi)    
      . (Miercuri, 30 decembrie 2009, 19:02)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui drona

      a fost tot anul. calmeaza-te Mircica ca nu-i purpurie :))
      • +1 (1 vot)    
        Oare? (Miercuri, 30 decembrie 2009, 21:08)

        jaffu [utilizator] i-a raspuns lui sep

        Eu cred ca sunteti in eroare:o vedeti portocalie dar e iluzie optica:a fost,este si va fi rosu Vale Lunga!
  • 0 (0 voturi)    
    va sa zica zice ca cica ... (Vineri, 1 ianuarie 2010, 14:15)

    ion din deal [anonim]

    va sa zica zice ca cica in acest articol sunt 2 stiri intr-una: luna arata albastra din anumite zone ale globului si a 2 a ca a fost de 2 ori luna plina in decembrie...pai fratilor, n-are nici o treaba una cu alta :)) dkt ca e vorba tot de luna :)) ...
  • 0 (0 voturi)    
    once in a blue moon (Vineri, 1 ianuarie 2010, 15:54)

    gadjodillo [anonim]

    d-ra carla, dupa DAR nu se pune virgula. articolul tau incepe si se termina cu niste fraze idioate: alea cu dar.
    puteai macar sa explici ce e cu apelativul "albastra". daca ai fi stiut sau daca te-ai fi documentat, fireste...