VIDEO Procurorul sef al DIICOT: Autorii furtului de la Ciorogarla sunt cercetati pentru omor, trafic de droguri si de armament. Scopul furtului ar putea fi comercializarea armelor

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 28 decembrie 2009, 11:48 Actualitate | Esenţial


Scopul furtului ar putea fi comercializarea armelor
Foto: DIICOT
Autorii furtului din depozitul militar de la Ciorogarla, din apropierea Bucurestiului, au ascuns armele pentru o perioada de timp, le-au demontat si le-au sters seriile, pentru a nu putea fi identificate. "Armele sunt in stare de functionare (...) si nu excludem posibilitatea ca scopul furtului sa fie comercializarea armelor", a declarat in cadrul unei conferinte de presa Petre Toba, seful politiei.

Petre Toba, seful Politiei Romane:
  • dupa comiterea faptei, Politia Romana a alocat resurse importante pentru solutionarea cazului
  • urmele ramase in evidenta au fost examinate si numai pentru probele genetice au fost efectuate comparatii cu peste 10.000 de persoane
  • au fost efectuate sute de analize de laborator
  • costurile de pana acum, din punct de vedere criminalistic, se ridica la 50.000 de euro
  • din cercetari a rezultat ca, imediat dupa furt, autorii au luat masuri de conservare armelor si le-au ascuns pentru o buna perioada de timp
  • ulterior, armele au fost scoase, demontate si au incercat sa faca armele sa nu mai poata fi identificate
  • in unele situatii au fost polizate toate seriile, in altele au mai ramas pe arme seriile si s-a putut identifica cu precizie lotul de unde provin
  • investigatiile au stabilit ca armele sunt in stare de functionare
  • scopul furtului urmeaza sa fie stabilit, dar nu excludem posiblitatea comercializarii acestora
  • armele nu au fost folosite pana in acest moment
  • armele au fost furate fara munitie, iar in cadrul operatiunilor de ieri nu a fost gasita munitie corespunzatoare armamentului
  • inca din cursul zilei de ieri, ministrul Internelor Vasile Blaga a trimis multumirile sale Politiei Romane
  • 3 dintre politistii care au lucrat la acest caz au fost avansati la gradul urmator, iar 2 politisti au primit multumiri scrise din partea Ministerului de Interne.
Procurorul sef al DIICOT, Codrut Olaru, a anuntat ca o parte dintre membrii grupului care au furat armele sunt cercetati pentru doua infractiuni de omor. "Principalele categorii de infractiuni pe care le realizeaza grupul sunt traficul de droguri de mare risc si traficul de armament. In cursul acestui an, o parte din grup a introdus in tara o cantitate importanta de heroina. Impreuna cu autoritatile din Bulgaria si Turcia s-a realizat capturarea a 124 kg de heroina, cu o valoare de peste 7 milioane de euro", a explicat procurorul sef al DIICOT. Codrut Olaru a anuntat cu aceasta ocazie ca "grupul pregatea in aceste zile un nou transport de heroina, cu destinatie finala Olanda. 6 inculpati sunt participanti si autori la furtul din Ciorogarla".

Codrut Olaru,
procurorul sef al DIICOT:
  • este un grup cu persoane cu predispozitie pentru infractiuni grave
  • parte din membrii grupului sunt cercetati pentru doua infractiuni de omor
  • principalele categorii de infractiuni pe care le realizeaza grupul sunt traficul de droguri de mare risc si traficul de armament
  • in cursul acestui an, parte din grup a introdus in tara cantitati importante de heroina.
  • impreuna cu autoritatile din Bulgaria si Turcia s-au capturat 124 de kg de heroina, cu o valoare de peste 7 milioane de euro
  • grupul pregatea in aceste zile un nou transport de heroina, cu destinatie finala Olanda
  • 6 inculpati sunt participanti si autori la furtul din Ciorogarla
Imagini de la descinderi:
Potrivit unui comunicat al DIICOT, in ce priveste traficul de droguri, documentarea a inceput in luna august, dupa efectuarea unor capturi importante, de 55 si respectiv 75 de kilograme de heroina, in Turcia si Bulgaria. In urma cooperarii cu autoritatile turce si bulgare, cercetarile s-au extins in Romania. D. Laurentiu George era organizatorul gruparii, cel care contacta furnizorul heroinei din Turcia si platea marfa, pe care o transporta si depozita apoi la M. Adrian. Destinatia finala a drogurilor erau tari din Europa de Vest.

Carausii erau recrutati din Municipiul Bucuresti si mai multe judete, respectiv Sibiu, Brasov, Neamt. Acestia primeau in jur de 50.000 de euro pentru fiecare transport. Din  investigatii a reiesit ca intalnirile dintre D. Laurentiu George, M. Adrian si carausi erau coordonate de catre P. Eugen, cel care a si recrutat o parte dintre carausi.

Pe 27 decembrie, sub coordonarea procurorilor DIICOT, s-au desfasurat 43 de perchezitii la domiciliu in Bucuresti, localitatile ilfovene Dragomiresti Vale si Chiajna, localitatea Videle din Judetul Teleorman si Judetele Sibiu, Brasov si Braila.

Pana la aceasta data, au fost recuperate 35 de arme din cele sustrase din unitatea militara de la Ciorogarla. Anterior, au fost recuperate alte 27 de arme din cele sustrase in cursul lunii ianuarie 2009 de la unitatea militara, precum si mai multe incarcatoare pentru aceste tipuri de arme. Au fost conduse pentru audieri 40 de persoane.
 
Sase persoane din aceasta grupare au participat la spargerea depozitului de armament al unitatii militare mentionate, respectiv P. Eugen, C. Marius, S. Marian, T. Doru, C. Sandu George si I. Alexandru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6107 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    incepe! (Luni, 28 decembrie 2009, 12:00)

    naiv [anonim]

    o sa iasa la iveala si ceva complicitati sus puse (traficul de droguri implica MUUULTI bani), ba chiar si politice. Nu degeaba a fost facut scapat Preda anul trecut (parca Nica era ministru de interne?). Iar cei ce acum plang de mila generalilor destituiti sunt aceeasi ce urlau cerand demisia ministrului aflat de TREI saptamani in post. Ce-ar fi sa gasim urme care duc spre Melescanu?
    • 0 (0 voturi)    
      sau (Luni, 28 decembrie 2009, 20:36)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui naiv

      ce-ar fi sa gasim urme care duc catre M.B.?
  • +4 (4 voturi)    
    teroare (Luni, 28 decembrie 2009, 12:39)

    swett [anonim]

    cite 20 de ani de puscarie...si tot este putin
  • +2 (2 voturi)    
    am mai vazut d'astea (Luni, 28 decembrie 2009, 13:20)

    catalin [anonim]

    aghiotantii or sa ia 10 ani cu suspendare, pentru ca sunt la prima abatere si nu's periculosi, in timp ce adevaratii vinovati or sa scape nevinovati din lipsa de probe.
  • 0 (8 voturi)    
    in sfarsit.... (Luni, 28 decembrie 2009, 13:25)

    sosos [anonim]

    ....parca ceva mai misca. numa, sa nu fie praf in ochi, si gunoaiele alea sa fie puse in libertate. o schema interesanta ar fi, executare tuturor tziganilor cu casele cat china, de la caine la nepot, si apoi, o sa vedeti liniste in tara asta. si nu 2-3 imputiti dinaia, ci mii..... si demolarea in regim de urgenta a ''palatelor'' unde se ascund criminalii impreuna cu armele, drogurile si masinile lor.
    • +2 (2 voturi)    
      nu vrei si o noapte de cristal? (Luni, 28 decembrie 2009, 17:34)

      dixit [utilizator] i-a raspuns lui sosos

      bai baiatul ai probleme serioase. numai faptul ca poti sa gandesti asa ceva despre alte fiinte umane te pune la egalitate cu nazistii care au executat sumar milioane de oameni, deci te pune la egalitate cu niste monstri. foloseste-i materia cenusie din dotare. nu tiganii sunt problema in romania, ci societatea per ansamblu. daca tu esti invidios pe un tigan cu 2-3 palate si 3-4 masinni cat niste vapoare, e problema ta, si ai o problema mare
      • 0 (4 voturi)    
        nu ti-e rusine? (Luni, 28 decembrie 2009, 20:38)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui dixit

        adica e firesc ca un individ care n-a muncit in viata lui sa aiba case si masini? ai vreo motivatie pt. asemenea afirmatii, "umanist"de doi lei? din cauza alora ca tine se duce dracului lumea de azi, fiindca gunoaiele, in loc sa fie starpite, sunt protejate si incurajate! ptiu!
      • 0 (0 voturi)    
        oare? (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:00)

        sosos [anonim] i-a raspuns lui dixit

        nu sunt invidios pe cei care au masini cat vaporu, si casa cat china, care le-au muncit ( caldarari, aurari etc) sunt invidios pe cei care le-au furat prin proxenetism, copii pusi la cersit, vanduti prin lume, furturi din magazine, din casele oamenilor, din inselaciuni! pe aia sunt invidios...ca mai sunt inca in viata! iar daca faci parte din ei, vreau sa-ti transmit si tie aceasta urare de an nou! si da, mi-as dori un ''hitler'' al zilelor noastre, sa-i extermine pe toti cei care fac parte din aceasta categorie de scursuri ale societatii-tale! m-am saturat sa fiu tolerant si sa sa zic...vai saracu de el...cand ii zac sacii de banii in casa, si se imperecheaza ca iepurii si fac 2-3 echipe de fotbalisti- toti viitori 100% criminali!
  • 0 (0 voturi)    
    deci (Luni, 28 decembrie 2009, 13:50)

    profesorul [anonim]

    au fost arestati inainte sa apuce sa primesca drogurile ... de ce nu au asteptat sa primeasca si drogurile si apoi sa-i aresteze? obtineau si armele si drogurile in momentul tranzactiei
  • +7 (9 voturi)    
    Fumigene (Luni, 28 decembrie 2009, 14:22)

    Conspi [anonim]

    Asta e doar o fumigena pusa la cale de Basescu care vrea sa ne distraga atentia de la adevarata problema...Mos Craciun nu exista.
    • -4 (6 voturi)    
      spectacol gratuit (Luni, 28 decembrie 2009, 14:36)

      bratos [anonim] i-a raspuns lui Conspi

      Spectacol gratuit de sarbatori. Vezi doamne ca institutiile statului au inceput sa lucreze.
      In 11 luni ii gaseau si pe Marte .Am mai vazut asa ceva si in anii din urma si tot acolo suntem, intr-o bezna totala
  • +5 (5 voturi)    
    În concluzie... (Luni, 28 decembrie 2009, 14:29)

    mamacerghida [utilizator]

    ...se poate. Important este ca oamenii să fie lăsați să își facă treaba, fără comenzi politice. Sperăm ca acum Coana Justițica să nu îi facă scăpați... Că e cam chioară rău și bătută în cap. Și cu buzunarele laaaargi...
  • +3 (3 voturi)    
    de ce au si vor traficantii castig de cauza (Luni, 28 decembrie 2009, 15:07)

    bogdan [anonim]

    "dupa comiterea faptei, Politia Romana a alocat resurse importante pentru solutionarea cazului"
    Mai jos zice si suma: 50.000 de euro. Tot atat cat primeste un caraus de heroina pentru un transport reusit.
    • 0 (0 voturi)    
      pai da ! (Luni, 28 decembrie 2009, 19:27)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      daca ar vinde heroina, politia romana ar putea aloca resurse la fel de importante pentru alte mii de cazuri :)))
  • -1 (1 vot)    
    Cusuta cu ata alba! (Luni, 28 decembrie 2009, 22:45)

    Eugen Cristescu [anonim]

    Declaratia d-lui Petre Toba, reprezentantul politiei ca nu" este exclus ca armele sa fi fost furate pentru a fi comercializate" este de-a dreptul hilara!! Ca un grup organizat sa isi asume marele risc de a fura vreo 60 de Kalasnikoave si pistoale de ultima generatie dintr-un arsenal al armatei(desigur, cu complicitati), ale caror calitati tehnice sunt binecunoscute, nu a facut-o in nici un caz doar pentru a le vinde pe sub vreo taraba undeva. A existat in mod probabil un scop bine definit si cineva in spatele grupului care le-a sustras, care intentiona sa UTILIZEZE aceste arme. Si in aceasta directie ar trebui orientate cercetarile din cadrul anchetei. "Hotii" vor spune , desigur, sau au spus-o, ca vroiau sa le vanda ca sa faca bani. Pentru ei ar fi cea mai simpla cale de a obtine o pedeapsa redusa. Si toata mass media a inghitit imediat aceasta galusca!! Daca anchetatorii se vor multumi cu aceasta explicatie si nu vor explora si alte piste, inseamna ca nu sunt profesionisti! Si mai este un aspect important: Furtul unei asemenea cantitati de arme, cu care s-ar echipa doua plutoane, o infractiune deosebit de periculoasa pentru securitatea statului, daca vreti, a fost anchetat cu lentoarea unui accident de circulatie fara victime. Este inadmisibil ca faptasii sa fie identificati la un an de la comiterea unei atat de grave fapte penale! Pentru organele de politie este poate cel mai sever blam din ultimii 20 de ani.
    • +1 (1 vot)    
      arme de ultima generatie? :) (Luni, 28 decembrie 2009, 23:34)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Eugen Cristescu

      Tu n-ai facut armata! Este cat se poate de clar.
      Mai omule acolo sunt niste AKM-uri cu pat rabatabil vechi de 30 de ani, dar perfect functionale.
      Cireasa de pe tort: pistoalele alea ce apar sunt pistoale TT 7,62x25mm (model 1933) si mai mult ca sigur ca sunt fabricate ca si restul TT-urilor din Romania in 1953 (anul mortii lui Stalin, de aia imi aduc aminte).
      Singura chestie cu adevarat nesimtita la pistolul ala este ca poate strapunge o veste antiglont nivelul 2 din cauza ca are glont supersonic 420m/s. Am vazut un mic experiment cu o casca de kevlar americana care n-a fost strapunsa de un Magnum357 dar a fost gaurita de un CZ de 7,62x25.
      Ma mir ca nimeni nu se mira ca erau tinute in aer liber. Daca ai facut armata stii ca otelul carbon din care sunt facute rugineste in cateva zile daca nu sunt unse.