O noua atentionare cod galben de ninsoare si viscol pentru vineri, in 14 judete si Bucuresti

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2009, 14:09 Actualitate | Esenţial


Harta zonelor afectate
Foto: ANM
Administratia Nationala de Meteorologie avertizeaza ca in data de 18 decembrie, in intervalul orar 04.00 - 23.00, va ninge si se va depune strat nou de zapada, indeosebi in sudul si in estul tarii. Judetele ce vor fi afectate, vineri, de ninsori si intensificari ale vantului sunt: Braila, Buzau, Calarasi, Constanta, Dambovita, Galati, Giurgiu, Ialomita, Ilfov, Prahova, Teleorman, Tulcea, Vaslui, Vrancea, precum si municipiul Bucuresti.

In Dobrogea, Muntenia si sudul Moldovei cantitatile de precipitatii vor depasi local 10...15 l/mp, iar vantul va prezenta intensificari viscolind si troienind zapada, se arata in comunicatul ANM.

Meteorologii mai avertizeaza ca vantul va fi mai intens in judetele Constanta, Tulcea, Calarasi, Ialomita, Braila, Buzau si Galati.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12430 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Surpriza! (Joi, 17 decembrie 2009, 15:09)

    cristi [anonim]

    Pe cat pariem ca autoritatile nu vor sti de aceasta avertizare, si binenteles vor fi luate prin surprinde ca ninge in Decembrie! Ce ti-e si cu incalzirea asta globala..... a ajus sa ninga in Decembrie!
    • 0 (0 voturi)    
      copenhaga (Joi, 17 decembrie 2009, 19:22)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui cristi

      sa aiba de-a face cu copenhaga?
      • -1 (1 vot)    
        CLIMAGATE (Vineri, 18 decembrie 2009, 10:33)

        Oxigen [anonim] i-a raspuns lui aurelia

        please google it
    • 0 (2 voturi)    
      Normalitae ! (Joi, 17 decembrie 2009, 20:21)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      @ Strica "traditia" obiceiul ! Romania (Administrativ) sa fie mereu surpin(zatoare)sa cu pantalonii in vine. DDD
  • +3 (5 voturi)    
    primarul psd al mangaliei eliberat din functie (Joi, 17 decembrie 2009, 15:24)

    ziuadeconstanta [anonim]

    http://www.ziuaconstanta.ro/stiri-calde/stiri-calde/primarul-psd-de-mangalia-eliberat-din-functie-de-prefect-66120.html
  • +2 (4 voturi)    
    pfff si trebuia sa plec pe A2 (Joi, 17 decembrie 2009, 15:34)

    Frankie [utilizator]

    Dar din cauza incompetentei astoia de la administratiile publice, la cea mai mica ninsoare se blocheaza toate drumurile. Noroc ca nu avem clima de Suedia,Norvegia,Finlanda,Danemarca,Islanda etc...!
    • -2 (4 voturi)    
      vremea in Dk (Joi, 17 decembrie 2009, 16:54)

      COSTICA [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      In Dk nu a nins de 10 ani, doar asa-a pus-o o zi de 2 cm si s-a topit rapid a doua zi. Dk si Islanda tine-le separat de Suedia, Norvegia, Finlanda.
      Dk pt ca nu ninge(anul asta a fost altfel) si Islanda ca e mica-pitica si nimeni nu pleaca cu masina pe ghetari iarna, ca nu s-a tampit!
      Gaurile din sosea sunt problemele in Romania, independent de anotimp.
      Ninge juma de m, nu pleci! iei autobuz, sau tren.
      In toata Europa!!!
      • 0 (4 voturi)    
        Timpul in DK e diferit de timpul din RO (Joi, 17 decembrie 2009, 17:40)

        buxa [utilizator] i-a raspuns lui COSTICA

        Si ce mai zic baietii daca nu iese marletele cu GIP-ul (alias SUV) sa-l vada lumea cat e el de tare. Si mai ales, marletele se urca in autobuz sau tramvai? Nu cred.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu e vorba de masini personale !!! (Joi, 17 decembrie 2009, 17:46)

        geo [anonim] i-a raspuns lui COSTICA

        E vorba ca nu vor putea merge TIR-uri, camioane, posta, ambulante, autocare-microbuze, cisterne etc.....

        Nu se pune problema de nea Gigi sa-l viziteze pe nea Ion!!!!
      • +2 (4 voturi)    
        Danemarca (Joi, 17 decembrie 2009, 18:10)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui COSTICA

        Nu are zapada pentru ca e ceva putred acolo:)
  • -2 (6 voturi)    
    Atentionare meteo (Joi, 17 decembrie 2009, 15:49)

    anonim [anonim]

    Poate de data asta cei nepregatiti vor sta acasa, pentru ca deja e zapada peste tot, iar stratul nou de nea va pune probleme serioase de data asta.
    Daca se avanta in trafic sa nu se planga pe forumuri....
    • +3 (5 voturi)    
      Domnule Prefect/Primar/... (Joi, 17 decembrie 2009, 17:43)

      x [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Domnule Ministru al Transporturilor/Director al CNADNR/Prefect/Primar/... ,
      Cred ca acei "nepregatiti" la care te referi sint edilii locali si I-responsabilii din Ministeru' Transporturilor.
      Uitat-te pe strazi & pe sosele.
      Zapada NE-luata nu a fost adusa de soferi.
      Utilajele care NU au iesit cind trebuie nu era a soferilor criticati.
      Substantele anti-orice aruncate pe caile rutiere nu au efect NU din cauza soferilor.
      Daca si acum zici ca "nepregatitii" sa stea acasa, inseamna ca noul Cod Galben de vineri iar va iesi invingator.
      Zapada nu-i precum Canicula!
  • -3 (5 voturi)    
    mda (Joi, 17 decembrie 2009, 17:23)

    toni [anonim]

    Frate, cum puteti sa spuneti ca ne-au luat prin surprindere?! Ia luati si voi un pumn de sare si unul de nisip si puneti pe carosabil atunci cand vantul bate cu o intensitate mare si foarte mare, adica atunci cand viscoleste puternic si sa vedem daca vor ramane sarea si nisipul pe carosabil.
    Sa stiti voi, ca atunci cand este viscol nu se poate face mare lucru, dar atunci cand este zapada, nameti, si vant slab sau deloc, asa da, se poate dezapezi, se poate arunca antiderapant s.a.m.d.

    Si pana la urma, fratilor ce vroiati, ca astia de la Drumuri sa stea vreo 2 zile pe strazi asa, sa astepte sa vina poleiul nu, si sa arunce in sus cu antiderapant sa nu se depuna pe strazi, ai?! Nu sunteti prea intregi la cap, daca toti ganditi asa, cei care stati acasa, la birou si nu va pasa de nimic, doar acuzati.... nu este deloc frumos! Oamenii muncesc din greu in timpul iernii, si daca nu sunt nici utilaje performante, stiti si voi cati oameni ingheata de frig ca si voi, cei care acuzati, incercand sa va creeze conditii bune?! dar sa cereti imposibilul, nu este normal.

    Mai auzeam pe cineva la stiri, in leg cu trenul la blocat la Draja, Lehliu... ca vor da in judecata CFR-ul.. :)) Pai ce vina are CFR-ul ca s-au incarcat cablurile sau sinele cu gheata, sau ca au cazut pomi..s.a.m.d...daca Mama Natura asa a vrut..?

    De se nu suntem oare uniti, de ce trebuie sa cautam vinovati mereu...in loc sa ne sprijinim, cum se procedeaza in alte tari europene..?!

    Si in plus, cine se pune cu Natura?!
    • +4 (6 voturi)    
      ! (Joi, 17 decembrie 2009, 18:56)

      x [anonim] i-a raspuns lui toni

      1. Am rovigneta.
      Am schimbat rotzile(!) de iarna din octombrie (am avut drum la munte).
      Am caldare.
      Am lopata.
      Cind e zapada iau si un saculetz de nisip.
      Am lanturi f. bune.
      2. Esti ramas in urma cu tehnologia si crezi ce-ti spun cei de la "drumuri" si edilii.
      Intr-adevar, materialele de care faci vorbire nu sint eficace oricind si oricum; intre timp (prin alte parti) nu s-a stat pe loc (cenusa din soba bunicilor).
      Dar in alte parti viscolul E LA FEL ca la noi.
      Deci trebuie facut ALTCEVA.
      Alta tehnologie.
      Costa?
      Costa cit face (daca nu facem noi mai ieftin).
      Se string bani de la enorm de multe masini (nu mai vorbesc de repartizarea de la buget).
      Problema este ca resursele se cheltuiesc PROST, lucrarile sint facute de mintuiala (alea care se mai fac), nu exista control al lucrarilor, se plateste oricum, ...
      Mai mergi prin alte parti, vezi ce au la dispozitie, cit ii costa, ... , si-ti faci propria TA parere.
      Drum bun si minte deschisa!
  • -3 (7 voturi)    
    spirit civic (Joi, 17 decembrie 2009, 18:24)

    anonim [anonim]

    Cati dintre soferi sunt pregatiti de iarna?
    Cati au cauciucuri de iarna, lanturi, etc?
    Inainte sa dam vina pe autoritati, mai bine ne-am pregati noi sau am pleca cu metroul daca nu ne permitem sa ne dotam.
    M-am saturat sa aud cum dam vina unii pe altii. Majoritatea dintre noi si simtul nostru de raspundere fata de ceea ce ne inconjoara.....asta e problema.
    Asa este si cu gunoiul de pe strazi.......autoritatile nu fac suficienta curatenie. Noi aruncam de toate pe unde ne vine. Astia suntem....asa autoritati avem.
  • 0 (2 voturi)    
    cod galben (Joi, 17 decembrie 2009, 20:14)

    geo 56 [anonim]

    stie cineva din cate bucati de parazapezi si-au facut garduri si cotete cei care trebuiau sa le puna pe marginea soselelor ?
    • 0 (2 voturi)    
      din toate (Joi, 17 decembrie 2009, 22:55)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui geo 56

      raspuns: din toate
  • +1 (1 vot)    
    Pericol de polei! (Vineri, 18 decembrie 2009, 10:09)

    doario [anonim]

    O sa vedeti ca vremea se incalzeste. de craciun o sa avem temperaturi cu + multe grade 7,8 si vor fi ploi ziua iar noapte inghet :D Sa vezi atunci polei...Autoritatile, iar nu vor sti ce sa faca, si vor prinse pe picior gresit, neavand nisip la indemana sa imprastie pe carosabil, sa vdeteti daca nu va fi asa. O sa zica, daca vor fi accidente ca tot soferii sunt de vina :)) Incopetentii care ne conduc, nu-s NICIODATA, de vina. S-a murit degeaba in '89!