UPDATE Florin Costiniu este cercetat pentru complicitate la trafic de influenta in cazul senatorului PSD Catalin Voicu - surse. In discutie este un dosar al lui Costel Casuneanu

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2009, 9:16 Actualitate | Esenţial


Florin Costiniu
Foto: Agerpres
Surse judiciare au declarat joi ca s-a inceput urmarirea penala impotriva judecatorului Florin Costiniu, presedintele Sectiei civile a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, care a fost audiat in aceasta dimineata la Directia Nationala Anticoruptie. Judecatorul, care ar fi cercetat pentru complicitate la trafic de influenta in dosarul senatorului PSD Catalin Voicu, a dezmintit insa informatia, la iesirea din sediul DNA.

Judecatorul Florin Costiniu a fost audiat, incapand cu ora 9.00, in cadrul dosarului in care procurorii anticoruptie il cerceteaza pentru trafic de influenta pe senatorul PSD Catalin Voicu.

Judecatorul Costiniu este acuzat ca a intervenit pe langa judecatorii Inaltii Curti de Casatie si Justitie pentru a fi solutuionat favorabil un dosar al lui Costel Casuneanu, dar sentinta definitiva si irevocabila a fost impotriva omului de afaceri.

"Nu o să fiu atât de spectaculos şi nu o să vă sporesc rating-ul. Vreau să vă spun că am fost chemat de procurorii anticorupţie să dau o declaraţie şi am dat-o şi am toată încrederea în obiectivitatea şi în imparţialitatea lor", a afirmat Costiniu, la iesirea din sediul DNA.

La intrare in sediul DNA, Costiniu a fost intrebat de jurnalisti daca il cunoaste pe omul de afaceri Marius Locic, audiat si el la DNA in dosarul Voicu, si pe omul de afaceri Costel Casuneanu. Judecatorul a declarat ca nu il cunoaste, dar a recunoscut ca il stie pe senatorul Catalin Voicu, fara a face alte comentarii. Florin Costiniu a sosit la DNA insotit de avocatul sau.

La inceputul saptamanii, procurorii anticoruptie l-au audiat si pe omul de afaceri Marius Locic, tot in legatura cu dosarul Catalin Voicu.

Catalin Voicu a fost audiat vineri dimineata la DNA

Vineri dimineata, senatorul social-democrat Catalin Voicu a fost saltat de procurorii anticoruptie, fiind cercetat pentru trafic de influenta si acuzat ca, in 2009, a pretins si primit sume de bani de la oameni de afaceri, pentru solutionarea favorabila a unor cauze civile si penale aflate pe rolul organelor judiciare, potrivit unui comunicat de presa al DNA.

Dupa audieri, Catalin Voicu a declarat presei ca procurorii i-au interzis sa ia legatura cu Marian Vanghelie, Viorel Hrebenciuc, Dan Ioan Popescu, si Cezar Bivolaru. Interdictia ar fi fost impusa pe o durata de 30 de zile. "Le-as crea acestor oameni o problema uriasa daca le-as spune numele", a declarat Catalin Voicu, in cadrul unei emisiuni la Realitatea TV. Potrivit spuselor sale, pana vineri nu a fost invitat niciodata la DNA, "nici macar telefonic" si nu a avut cunostinta de dosarul in care este acuzat de trafic de influenta.

"Am lucrat la SPP si am fost consilier la administratia prezidentiala. Stiam ca sunt ascultat la telefoane", a explicat ulterior Voicu, dand si exemple din diferite sedinte ale Comisiei de Aparare la care a participat. "Am participat si la sedintele cand au fost rapiti jurnalistii romani in Irak si sunt extrem de multe nereguli acolo. Au aparut foarte multe semne de intrebare: n-ai voie sa negociezi cu teroristii tu ca stat. S-a negociat si s-a platit, ceea ce ne arunca in afara Europei daca se afla", a avertizat el.

In ceea ce priveste acuzele de trafic de influenta, Voicu a respins vehement orice implicare intr-o astfel de infractiune. "Nu este nimic adevarat. Probabil in interpretarea lor se prefigureaza asa ceva. Mi s-a adus la cunostinta ca sunt acuzat de trafic de influenta". Intrebat daca a fost vorba despre un flagrant, senatorul a replicat: "Nici vorba de flagrant. Nu a fost niciodata vorba de un flagrant. Si nu as mai fi plecat din DNA daca as fi fost surprins in flagrant".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8417 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    ce treaba are frate rapirea cu ce a facut el (Joi, 17 decembrie 2009, 9:28)

    adi [anonim]

    nu pricep ce treaba are ce a facut catalin voicu inainte, unde a lucrat, rapirea jurnalistilor cu faptul ca a fost prins cu mata in sac. sau daca pica el incearca sa mai traga pe cineva in jos, poate poate il scapa de DNA?
    • +10 (10 voturi)    
      rapirea din Serai -povestita de mosh Voicu (Joi, 17 decembrie 2009, 10:01)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui adi

      ati vazut ce mecla are ,ati vazut cate parale face ,ati vazut ca are colesterol si in cocoase !
      Acum ,in Irak nu se duc oameni normali,nici macar jurnalisti daca nu au *treaba*!In Irak exista o industrie a rapirilor si victimele trebuiesc rascumparate ! numai un prost aflat in deranj ,poate spune ca nu se negociaza cu teroristii-priviti ce se intimpla in Somalia cu piratii care sechestreaza sute de marinari cu vapoare cu tot,si primesc rascumparari !PSD a incercat sa ii puna in carca presedintelui afacerea cu filantropul PSD Omar Hayssam -normal ca s-a platit rascumparare ,normal ca nu s-a semnat vreo chitanta de primire ! altfel cei 3 ingerasi erau acum oale si ulcele!in afara de armeanul ala care tot incearca sa scoata un avantaj din afacere ceilalati 2 tac si iar tac -stiu ei de ce !din banii care i-ar fi primit Hayssam ca rascumparare ,o parte ar fi ajuns in buzunarele *victimelor* rapirii !
      cand pui in scena o piesa de teatru ai nevoie de -regizor ,actori ,masinisti ,director de productie etc.toti in cunostinta de cauza !Statul roman a cazut de fraier si a platit !
    • +9 (9 voturi)    
      Afrimatie stupida a lui Voicu (Joi, 17 decembrie 2009, 10:07)

      je [anonim] i-a raspuns lui adi

      S-a negociat si s-a platit, ceea ce ne arunca in afara Europei daca se afla"

      Pai tocmai s-a aflat...ca ne-ai zis tu !?
      • +2 (2 voturi)    
        Mos Teaca (Joi, 17 decembrie 2009, 14:11)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui je

        El e smecher si incearca sa santajeze: "daca ma cercetati pot sa spun ca ati negociat cu teroristii". He he, io as vedea sa fie cercetat si pt tentativa de divulgare de secrete de stat.
        • +1 (1 vot)    
          ce tentativa? (Vineri, 18 decembrie 2009, 9:09)

          oh [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          Tentativa e atunci cand planifici infractiunea. Cand deja o savarsesti... nu mai e tentativa. Voicu a spus in clar ca Romania a platit bani teroristilor. Daca s-a intamplat asta, Voicu a divulgat un secret de stat. Si pt asta merita sa i se puna catusele la maini si sa fie bagat la racoare, dupa ce va fi fost deja degradat militar pana la rangul de soldat simplu. Doar nu i-om plati ca fraierii o pensie de general cand e doar un amarit de soldat nestiutor intr-ale sigurantei nationale .parerea mea.
  • +13 (13 voturi)    
    Legaturi... (Joi, 17 decembrie 2009, 9:42)

    Observator [anonim]

    Nu stiu ce legaturi are fostul secretar general al Camerei Deputatilor Florin Costiniu (fiindca a ocupat si acest post in timpul ultimului mandat al lui Iliescu). Stiu insa ca sotia sa este Viorica Costiniu, cea care s-a visat intotdeauna ministrul Justitiei...
  • -19 (21 voturi)    
    Inregistrare cu Basescu (Joi, 17 decembrie 2009, 9:51)

    ciucuda [anonim]

    2 Inregistrari cu Traian Basescu recunoscand:
    Falsificare de probe;
    Sechestrare de persoane;
    Incendiere de nave;
    Contrabanda in zone de razboi.
    Inregistrarile le gasiti pe www.blog.imperiaonline.me si sunt realizate de catre SRS.
    • +11 (11 voturi)    
      fara alte comentarii (Joi, 17 decembrie 2009, 10:03)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui ciucuda

      SRS = mizerii nascocite din ura, total false
  • +17 (17 voturi)    
    se strange latul (Joi, 17 decembrie 2009, 9:51)

    brothersam [utilizator]

    incet ,incet justitia incepe sa-si faca indatoririle
  • +13 (13 voturi)    
    praf si fum (Joi, 17 decembrie 2009, 9:53)

    curios [anonim]

    aruncat in ochi (Irak): s-a fumat de mult (a incercat si Nastasiu si SRS si Cornel Nistorescu). Daca e Costiniu bagat, asta o fi legat de greva magistratilor unde madam Costiniu era foarte vocala?
  • +12 (12 voturi)    
    Catalin Voicu,Florin Costiniu. (Joi, 17 decembrie 2009, 10:14)

    mircea [anonim]

    Sa nu mai privim in alta parte.Situatia este asa cum au spus-o procurorii.Trafic de influenta si la acest nivel sumele puse in joc sunt destul de mari.Sa se termine odata balciul in care unii se lupta sa ajunga in parlament numai pentru a face hotii la nivel inalt.Astept sa se aplice si promisiunea lui Basescu privind eliminarea imunitatilor pentru presedinte,parlamentari,ministri,etc.Asa nu se vor mai ingramadi toti excrocii sa ajunga in parlament si alta posturi cu imunitate.Asta nu inseamna ca nu vor mai fi excroci,dar acestia nu ne vor mai minti la televizor cu lupta lor pentru propasirea poporului roman.Astept sa vad ca procuratura sanctioneaza si posturile tv ori jurnalistii care intervin cu vehementa in treburile justitiei.Nu spun ca presa nu trebuie sa fie libera,dar nici sa intervina fatis in favoarea infractorilor.
  • +2 (2 voturi)    
    suite asa (Joi, 17 decembrie 2009, 12:25)

    Gica [anonim]

    suite asa dragii Mosului, in traim Romanica, o frumoasa tara corupta fara corupti, in care judecatorii cre trebuiau sa pedepseasca coruptii ajung pe la DNA cercetati.

    Iar imi vine sa emigrez in KONKO !
  • +3 (3 voturi)    
    Stie DNA de asta? (Joi, 17 decembrie 2009, 16:22)

    Ramona [anonim]

    Familia Costiniu a facut o caruta de bani pe seama proceselor aranjate pentru muti dintre politicienii si oamenii de afaceri care au avut dosare penale. Spaga se dadea intr-un cont in Canada unde familia Costiniu are in Toronto o mare proprietate. O parte din comunitatea romanilor din Toronto ii cunoaste bine si ar putea da relatii exacte despre conturile lor, chiar daca si-au promovat niste cunostiinte la cateva mari banci. Asa ca DNA-ul are o cale de urmat mai ales ca accesul juridic la aceste conturi este acum posibil.
  • 0 (0 voturi)    
    unde sint penelistii postatori? (Vineri, 18 decembrie 2009, 2:13)

    sadwank [anonim]

    Sa nu mai intrebam unde sint PSDistii postaci, ca aia sint in focurile sciziunii momentan, dar astia de la PNL ar trebui sa-si continue munca de postatori si sa ne explice si noua cum isi da Basescu cu stingu' in dreptu'.
    Ca pina in alegeri tot tipau ca Basescu asmute procurorii pe oameni nevinovati si ca are afaceri cu Costel Casuneanu. Sa ne explice deci cum naibii si-a pus Basescu procurorii fix pe omul cu care face afaceri.
  • 0 (0 voturi)    
    niste haite comuniste staliniste si corupte ! (Vineri, 18 decembrie 2009, 5:36)

    gogo din canada [anonim]

    halal justitie pe cand ia e pe mina de aceea criminali de comunisti stalinisti !

    halal trasparenta ,pentru o tara esita din revolutie si doborata de corupti si de coruptie !

    in loc ca aceea criminal find dupa gratii,sa se hraneasca din tot ce au corupt si au furat imbogatinduse de peste nopti prn ai lor functii sunt si acum liberi cu avocatii dupa ei !

    declara ei ,ei criminalii ,dar o mana criminala spala pe alta iar coruptia si santajul merge !!
  • 0 (0 voturi)    
    Traficul de influienta. (Vineri, 18 decembrie 2009, 10:07)

    Istrate Micescu [anonim]

    Dar ce, Costiniu era fraier sa recunoasca?De fapt , asta ar cam trebui explicat pentru muritorii de rand, ce este traficul de influienta . Mai simplu, este actiunea cuiva care profitand de functia pe care o are, intervine pe langa altcineva, de regula tot cu o functie importanta , pentru a se favoriza, cum se spune pe romaneste, "musamalizarea unor potlogarii" ale unei terte persoane si aceasta IN SCHIMBUL OBTINERII UNOR FOLOASE MATERIALE . De regula bani sau alte bunuri ori valori materiale( va amintiti, in cazul lui Traian Decebal Remes s-au dat vreo 15.000 de Euroi, carnati, caltabosi si vreo 100 de litrii de palinca!!) Dupa cum se prezinta dl. Costiniu, pare a fi un mare gurmand. Ramane insa ca procurorii sa prezinte dovezile traficului de influienta, pana atunci si pana la o eventuala hotarare definitiva a unei instante judecatoresti, operand "prezumtia de nevinovatie . Dixit !
  • 0 (0 voturi)    
    mi-e sila (Joi, 8 aprilie 2010, 20:45)

    avocat fost increzator in justitia romana [anonim]

    "a fost intrebat de jurnalisti daca il cunoaste pe omul de afaceri Marius Locic, audiat si el la DNA in dosarul Voicu, si pe omul de afaceri Costel Casuneanu. Judecatorul a declarat ca nu il cunoaste, dar a recunoscut ca il stie pe senatorul Catalin Voicu..."

    SI ATUNCI DE CE SE JUSTIFICA IN FATA LUI CASUNEANU?