Dosarul Caltabosul: Denuntatorul fostului ministru Traian Remes a povestit cum a carat palinca si caltabosul

de A.Biro     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2009, 19:29 Actualitate | Esenţial

Decebal Traian Remes
Foto: AGERPRES
Gheorghe Ciorba, martor cheie si co-inculpat in dosarul Caltabosul a povestit, miercuri, magistratilor de la ICCJ cum a pregatit mita (caltabos, tuica si 15.000 de euro) pentru fostul ministru Traian Decebal Remes. Gheorghe Ciorba, cel care s-a autodenuntat la DNA in dosarul in care Remes este acuzat de coruptie a detaliat cum prin interemediul lui Ioan Muresan i-a dat fostului ministru al Agriculturii 15.000 de euro, bani in schimbul carora ar fi urmat sa fie favorizat la licitatii publice. Fostul ministru al Agriculturii a fost trimis in judecata in urma unui dosar instrumentat de DNA si si-a dat demisia in 2007 din functie dupa ce TVR a difuzat imagini in care era suprins primind plicul cu banii de la Ioan Muresan.


Magistratii Inaltei Curti de Casatie si Justitie l-au audiat pe Gheorghe Ciorba, denuntatorul din dosarul "Caltabosul", si co-inculpat in aceeasi cauza. Potrivit TVR, Ciorba, martorul cheie al dosarului, a povestit pe larg cum l-a mituit pe fostul ministru al agriculturii, Decebal Traian Remes (PNL). Ciorba a relatat cum au ajuns banii (15.000 de euro), tuica si calbatosul la fostul ministru Remes. Vorbind despre caz Ciorba a declarat:"Daca nu sponsorizezi, nu iei lucrari".  

Ciorba a marturisit, la fel ca si in denuntul facut in fata procurorilor DNA ca a apelat la Ioan Muresan pentru ca dorea sa castige doua licitatii la care participa baiatul sau, licitatii organizate de Regia Nationala a Padurilor, privind mai multe lucrari de 200 de milioane de lei vechi, respectiv 100 de milioane lei vechi. Ciorba a mai spus si ca Ioan Muresan l-a asigurat ca a luat legatura cu ministrul Agriculturii la acea data, Decebal Traian Remes. In depozitia sa in fata judecatorilor, Ciorba a mai declarat si ca Muresan i-ar fi cerut 15.000 de euro pentru a-l ajuta sa castige licitatia, iar Ciorba i-ar fi dat acesti bani, promitandu-i inclusiv un Audi Q7. Acest aspect fiind confirmat chiar si de sotia denuntatorului Ciorba.

Ciorba a relatat si povestea caltabosului si a dezvaluit ca i-a dus personal produsele. "Am inceput sa-i fac pachetele, cu tuica, cu toate cele", a spus Ciorba citat de NewsIn. El a mai precizat si ca la pregatiri l-a ajutat fosta soacra. Denuntatorul a mentionat ca, impreuna cu Muresan, a dus produsele la domiciliul lui Remes din Baia Mare, dar ca el a ramas afara.

Decebal Traian Remes a fost si el prezent la audierile de miercuri dar nu a comentat declaratiile facute de Gheorghe Ciorba. La termenele anterioare ale procesului, Remes a declarat in repetate randuri ca dosarul investigat de DNA este unul politic si a amenintat ca va actiona in justitie DNA, TVR si Presedentia.  Reamintim faptul ca Gheorghe Ciorba este si el acuzat de cumparare de influenta in aceeasi cauza.

Dosarul Caltabosul pentru Remes

Fostul ministru al Agriculturii, Decebal Traian Remes a fost acuzat de procurorii DNA de coruptie. Potrivit rechizitoriului DNA, in 13 septembrie 2007 si 23 septembrie 2007, Remes, in calitate de ministru al Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, detinuta la acea data, ar fi acceptat si primit produse alimentare (caltabos si tuica) in valoare de 1.500 de lei si suma de 15.000 de euro de la Gheorghe Ciorba, prin intermediul lui Ioan Muresan. Presa a relatat ca Ciorba s-a autodenuntat la DNA dupa ce a aflat ca este oricum in vizorul anchetatorilor pentru ca ar fi incercat, prin Muresan, sa-l cumpere pe actualul ministru al Agriculturii, Decebal Traian Remes.

Procurorii au trimis dosarul in instanta in 2008 iar Decebal Traian Remes si Ioan Avram Muresan, acuzati de favorizarea unei firme pentru castigarea unei licitatii, in schimbul unui autoturism de lux, a unor produse alimentare si a 15.000 de euro.

TVR a difuzat, in 10 octombrie 2007, in jurnalul de la ora 19.00, imagini de la o intalnire a ministrului Agriculturii de la acea data, Decebal Traian Remes, cu fostul ministru Ioan Avram Muresan, in care acesta din urma ii da un plic lui Remes, precum si inregistrari audio referitoare la licitatii.

Decebal Traian Remes si-a dat demisia din functia de ministru al Agriculturii in 11 octombrie 2007, dupa ce postul national de televiziune a difuzat imaginile din inregistrarea video a intalnirii sale cu fostul ministru Ioan Avram Muresan.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4044 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    Stai ca nu pricep (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:25)

    Gica [anonim]

    Adica el dadea spaga 15.000 (>600 milioane de lei vechi) ca sa castige licitatii in valoare de 200 + 100 = 300 milioane de lei vechi (din care nu toti banii erau profit)?
    • -5 (9 voturi)    
      Electoral (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:48)

      a [anonim] i-a raspuns lui Gica

      E ceva putred in danemarca.. dar si pe hotnewsul probasescian:) atac pe mai multe fronturi.. geoana mogulul acum urmeaza pnl-ul.. cat au fost cu ei la putere au fost buni.. si fix acum apare stirea.. si e ca in bancurile cu blonde... savuros:) e ca blonda care ii zice ciobanului daca iti numar toate oile imi dai oaie? da .. .numara blonda iese la numar.. si zice ciobanul.. daca iti zic ca esti blonda imi dai oaia inapoi? da.. dar cum te-ai prins.. ala e cainele:.. e la fel de sec ca stirea asta...
      • +4 (8 voturi)    
        e simplu (Joi, 3 decembrie 2009, 1:16)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui a

        Hai sa-ti explic. Fac abstractie ca ai putea fi pesedist, penelist sau chiar rauvoitor. Din marinimia mea imi rup 5-10 minute sa-ti explic de ce ai luat atitea minusuri. Fac asta si ca sa nu credeti cumva ca sintem chiar toti prosti. Adica sa n-aveti impresia ca daca Geoana a scapat nebatut de la Timisoara chiar a ajuns la o reconciliere istorica, asa cum ziceti voi.
        1/ atac pe mai multe fronturi? pai cine dracu' l-a pus pe ala sa ia plicul? Hotnews?
        2/ cum dracu' se face ca de multi ani singurele ziare care nu depind financiar de vreun asa-zis mogul sint evenimentul zilei si hotnews? Si ca, de tot atita timp, astea doua au fost balacarite in fel si chip? Si ca sint cele mai hulite si improscate cu rahat ziare?
        3/ cum adica "fix acum apare stirea"?? Pai daca ieri au avut loc audierile, cind ai fi vrut sa apara? Peste 5 ani, ca in cazul lu' Basescu? niciodata?
        Mergeti, ma, penelistilor sau pesedistilor (sau comunistilor, ce-ati fi), mergeti, dom'le pe alte site-uri mai "democratice". Sint atitea bloguri, atitea ziare, atitea site-uri de televiziuni de stiri incit, statistic judecind, e imposibil sa nu dati peste unul pe placul vostru.
  • +14 (20 voturi)    
    OAMENII DE VALOARE AI PNL (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:43)

    GIGI BERLOGEA [anonim]

    Vai de PNL, chiar uitasem de megalomanul ala de Remes. Ceruse sa fie poreclit "Imparatul" de catre subordonati. Imi aducea mai degraba aminte de Mitica Popescu cand interpreta "Imparatul" (un speculant) intr-un film serial comunist Lumini si Umbre!
    Remes tot un speculant, un spagar ieftin...gainar...ba nu...caltaboshar / palincar!!!!!
    • -3 (9 voturi)    
      bai alianta stanga-dreapta (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:01)

      aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui GIGI BERLOGEA

      .... asta nu s-a rezolvat in mandatul lui Basescu?
      • +5 (9 voturi)    
        Nope taticu', in mandatul Tariceanu' (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:22)

        GIGI BERLOGEA [anonim] i-a raspuns lui aciduzzu

        Ia vezi cine era Premier atunci si din ce partid. Mai uita-te si prin Constitutie sa vine cine demite ministrii, parca Premierul nu Presedintele.
        Si nu tot in 2007 au sarit 322 pe Basescu sa-l dea jos? Oare de ce? Ca le deranja "Remesilor" treburile?
    • +4 (6 voturi)    
      imi este rusine (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:12)

      caius ursu [anonim] i-a raspuns lui GIGI BERLOGEA

      in numele tuturor baimarenilor, cu caltabos sau fara, ma bucur insa ca dacian ciolos care este din zalau, de-aproape, urmeaza acestui sir nefericit de personaje la ministerul agriculturii , remes, muresan, baimarean si el, no cam ashe, patriotism local din strafundul provinciei
      • +3 (5 voturi)    
        REMES NU-I REPREZENTATIV PT. BAIA MARE (Miercuri, 2 decembrie 2009, 22:23)

        GIGI BERLOGEA [anonim] i-a raspuns lui caius ursu

        El e reprezentativ numai pentru mafia din PNL. Sint o groaza de oameni faini in Baia Mare si Ciolos este unul dintre ei.
        Din pacate sint si putregaiuri asa cum spuneai, Remes & Muresan. Nu ei fac cinste baimarenilor....ba din contra!
    • 0 (0 voturi)    
      Fara oamenii de valoare (Joi, 3 decembrie 2009, 11:32)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui GIGI BERLOGEA

      Nu iesea Base presedinte. Asta s-a vazut clar in primul tur, si se va vedea si mai clar in turul 2.
  • +1 (5 voturi)    
    Lasati-o moale (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:20)

    lucard [anonim]

    Nu s-a rezolvat dosarul asta din 2007 ci a fost doar scandal si atat.
    Daca vreti sa ii faceti un serviciu D-lui Basescu scoateti articolul.
  • +5 (7 voturi)    
    Parere (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:25)

    Weather [utilizator]

    Aoleu cum arata de rau Remes asta ... precis ii bolnav
  • +4 (8 voturi)    
    Imi amintesc si acum cum il rugau (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:32)

    je [anonim]

    sa demisioneze.

    Cred ca asta a fost ministru cu cel mai gros soric pe obraz!

    Daca am fi avut un prim-ministru vertical ar fi zburat instant.
  • +2 (4 voturi)    
    Nasul (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:57)

    Olguta [utilizator]

    e acum, la Nasul, o emisiune incendiara! Despre Iliescu, la o luna dupa Revolutie, la masa cu Tariceanu, Patriciu si Roman.....
  • 0 (4 voturi)    
    AXA RUSINII (Miercuri, 2 decembrie 2009, 22:21)

    Simona Fica [anonim]

    Implicati in toate actiunile de „demolare“ actuala a lui Basescu (si de asociere nefondata a numelui acestuia cu teroristul Hayssam), cei care dicteaza „tonomatelor de presa” Vantu, Patriciu si Voiculescu toate atacurile murdare impotriva Presedintelui, sunt doi cetateni evrei care au conexiuni stranse, pe de o parte, cu MOSSAD - ei fiind dovediti de catre serviciile secrete romanesti ca fiind spioni israelieni - iar pe de alta parte, atat cu staff-ul PNL, cat si cu cel al PSD, pe care le consiliaza electoral. Dupa o ampla investigatie, care are la baza rapoarte, declaratii si dovezi puse la dispozitia redactiei, timp de aproape un an, atat de catre SRI si SIE, cat si de catre servicii secrete straine, Exploziv-News este in masura sa dezvaluie cine este personajul poreclit „Profesorul”, al carui nume a fost pomenit de catre Hayssam in discutia telefonica cu fostul procuror Ciprian Nastasiu. Nume pe care, la comanda spionilor israelieni Silberstein si Finkelstein, presa aservita intereselor oligarhilor l-a prezentat si continua sa-l prezinte ca fiind al lui Basescu. Surpriza este de proportii si va produce cutremur pe scena politica: Profesorul este liberalul THEODOR MELESCANU! www.exploziv-news.ro
  • 0 (2 voturi)    
    .... (Joi, 3 decembrie 2009, 0:21)

    goagalitz [anonim]

    Crineee, ia uite ce frumos dau astia ai tai din casa. hihihih, si zi asa, voi sunteti drepti ca brazii....pe dracu! Numai burdihanul va intereseaza. Caltabosul sa umpleti matzul si palinca, frate, sa va ia greata. Dar din ce e facut caltabosul??? Sa ne amintim...... carne de porc.....deci.....sunteti niste......Piggynei. Si acum v-ati mai aliat si cu pesedeii.....deci.....ce produs rezulta?????Buah
  • 0 (0 voturi)    
    pamantul catre hotnews (Joi, 3 decembrie 2009, 2:43)

    cosminrs [utilizator]

    Nu inteleg. sa dea 15000 euro mita pentru 300 de milioane lei vechi adica 30000 lei? Si mai arunca pe deasupra si un Audi Q7?
    NU cumva e o greseala pe aici? Ca cineva isi bate joc de mine.
  • 0 (0 voturi)    
    O inexactitate (Joi, 3 decembrie 2009, 9:43)

    Petru Moldovan [anonim]

    200+100 milioane lei vechi inseamna 30000RON. Nu vad de ce cineva ar da mita 80 de mii de Euro (plus tuica si caltabosi) pentru lucrari in valoare de mai putin de 10 mii de Euro. Cred ca mai degraba s-a strecurat o greseala in articol si e vorba de lucrari in valoare de 300 de milioane de RON.
    • 0 (0 voturi)    
      valoare licitatii.................... (Vineri, 4 decembrie 2009, 11:00)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      300 milioane ron este o suma imensa,
      1 milion ron = 10 miliarde lei vechi, in concluzie 300 milioane ron = 3.000 miliarde lei vechi,
      3.000 miliarde lei vechi este o suma imensa, aproximativ 100 milioane dolari,
      cred ca denuntatorul Ciorba dorea sa cistige un contract prin care sa taie toata padurea din Romania.........................................................

      circumstantele reale ale cazului sunt un pic diferite de ce spune DNA si presa:
      Muresan si Remes au fost colegi de cabinet in perioada 1997-2000,
      Muresan este fost ministru al agriculturii si are o gramada de dosare pt. coruptie: Jimbolia,...etc.,
      DNA si parchetu` i-au propus lui Muresan ca trebuie sa intre cineva la pushcarie, ca sa arate si procuru` ca lucreaza, respectiv sa produca dovezi pt. arestarea cuiva, iar Muresan nu s-a putut gandi decat la fostul coleg de cabinet Remes, pe care il cunostea foarte bine si cu care era prieten,
      Remes a acceptat caltabosul si celalte cadori de sarbatori crezand ca vin de la prieten si fara nici o solicitare din partea lui Muresan referitoare la Ciorba,
      plicul predat de Muresan la Remes nu stie nimeni ce contine si asta a fost si scopu`, nimeni nu intra la pushcarie iar procuru` lucreaza la greu....
      Ciorba este clar omul lui Muresan avand din trecut multe raporturi de smen.............
      DNA`ul si parchetu general sa ne traiasca ca sunt dastepti foc: a inceput procesul lui Remes, cu probe fabricate din timp, iar Muresan si Ciorba pot dormi linistiti...........................................