Curtea de Apel Bucuresti a decis suspendarea decretului prin care Nica a fost inlocuit cu Blaga la Ministerul de Interne

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2009, 12:40 Actualitate | Esenţial


Curtea de Apel Bucuresti a decis suspendarea decretului prin care Nica a fost inlocuit cu Blaga la Ministerul de Interne (MAI), pana la pronuntarea instantei pe anularea acestui act al presedintelui, informeaza Mediafax. Decizia poate fi atacata cu recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Instanta a respins exceptiile ridicate de Administratia Prezidentiala si a admis cererea de suspendare a decretului emis de presedintele Traian Basescu, pana la pronuntarea instantei de fond.

Scandalul de la Interne a izbucnit pe 1 octombrie, cand presedintele Traian Basescu a semnat decretul de revocare din functie a lui Dan Nica, iar ministrii social-democrati au demisionat din Guvern, rupand coalitia PDL-PSD. Anterior, premierul Emil Boc isi anuntase intentia de a-l revoca pe Dan Nica, cerand PSD sa nominalizeze un inlocuitor pentru acesta. Social-democratii au refuzat, anuntand ca singura lor propunere pentru functiile de vicepremier si ministru de Interne este Dan Nica.

O zi mai tarziu, dupa ce social-democratii au refuzat sa faca o noua nominalizare, Emil Boc i-a trimis presedintelui Traian Basescu propunerea de revocare din functie a lui Dan Nica si de numire in locul acestuia, ca interimar, a lui Vasile Blaga.  

Pe 5 octombrie, vicepresedintele PSD, Dan Nica, a declarat ca revocarea sa din functie si numirea lui Vasile Blaga ca interimar la MAI s-a produs printr-un fals in acte in cele doua decrete emise de Administratia Prezidentiala. Ca urmare, Dan Nica a contestat in instanta decretul de revocare, sustinand ca actul prezidential nu este legal.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4520 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    ciuma rosie (Vineri, 27 noiembrie 2009, 12:58)

    kalu [anonim]

    declanseaza haosul total in romania. Pentru a accede la putere suntem din nou sacrificati cu totii. Ei au banii si nu le pasa ca se alege praful de tara asta, psd ne trage inapoi cu zeci de ani asa cum a facut si bolsevicul; nemernic de iliescu.
    • +2 (2 voturi)    
      atentie Iohannis (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:06)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui kalu

      sa nu te puna naiba sa demiti vreun ministru PSD sau PNL! uite ce patesti!
  • +12 (18 voturi)    
    1 (Vineri, 27 noiembrie 2009, 12:58)

    polipi [anonim]

    cu nica la interne in turul 2, sigur iese geana presedinte
    • +11 (11 voturi)    
      asta mi-e teama si mie (Vineri, 27 noiembrie 2009, 13:34)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui polipi

      dar sa stii ca putem sa contracaram prin spirit civic..iesire masiva la vot!
      • +8 (8 voturi)    
        Sa-l demita Boc pe bune atunci (Vineri, 27 noiembrie 2009, 13:53)

        Anton [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Pina la alegeri.
  • +7 (7 voturi)    
    Prompitudinea este exemplară (Vineri, 27 noiembrie 2009, 13:09)

    Wasile [utilizator]

    Ca să fugă toți de răspundere, și nimeni să nu fie vinovat, toate aceste decizii grele se iau de la timp îndelungat, când oricum nu mai au nici o importanță.

    Doar la stat....
  • +13 (17 voturi)    
    resursele coalitiei anti (Vineri, 27 noiembrie 2009, 13:12)

    caesar [anonim]

    Ce inseamna aceasta suspendare a decretului prezidential? Dan Nica redevine automat ministru de interne? Si asta pana cand instanta de fond se va pronunta? Cunoscand mersul justitiei la noi, asta inseamna pana dupa turul doi al alegerilor. Si chiar daca instanta va dovedi contestatiile ca fiind nejustificate, e prea tarziu caci la butoane organizarii scrutinului din 6.12 a fost Dan (Vanghelie) Nica. Coalitia Anti care vrea sa salveze tara de Dictatorul Fara Putere pare sa aiba resurse nelimitate. Iar cei care mai cred in buna credinta a unora ca Geoana sau Antonescu, ar face bine sa vada mai bine poza de grup de la nunta fostilor adversari din turul unu. Nasii mariajului socio-liberal sunt Patriciu, Iliescu, Voiculescu, Nastase. Poate ca pana de curand nu am inteles ce-si mai doresc oamenii astia care au acumulat deja bogatii inimaginabile. Acum stim: Romania inca mai are bogatii de privatizat/furat. CEC-ul, Sistemul energetic.
    Sper ca in 6 prezenta la vot sa fie de asa natura incat orice incercare a coalitiei Anti de a controla mersul scrutinului sa fie zadarnicita chiar in ciuda prezentei lui Nica la interne.
    sa votati bine!
    • +8 (8 voturi)    
      Exista recursul (Vineri, 27 noiembrie 2009, 13:36)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui caesar

      Se vedem ce va decide Inalta Curte. O decizie pripita si superficial motivata, indiferent daca ar fi pentru mentinerea situatiei acutale sau pentru revenirea lui Nica, risca sa scoata oamenii in strada.
      • +3 (5 voturi)    
        E simplu (Vineri, 27 noiembrie 2009, 13:43)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

        Sa il numeasca din nou pe Blaga . Cum facea Tariceanu
        • +4 (4 voturi)    
          Nu e simplu (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:03)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui vlad

          Un guvern demis nu poate fi remaniat. Tariceanu, multumita PSD, era premier cu mandat. Insa Inalta Curte va trebui sa analizeze situatia atent din punct de vedere juridic. Inca o gafa ca cea cu clipul de la Realitatea sau cu informarile SRI neconfirmate din Curentul si se lasa cu miscari de strada si niciun ministru de interne nu va mai putea tine situatia in friu.
          • -2 (2 voturi)    
            Looool (Vineri, 27 noiembrie 2009, 16:17)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

            Se lasa cu miscari de strada soldate cu tepe in piata Victoriei?
            Looool!
    • +3 (3 voturi)    
      aiurea (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:04)

      dan [anonim] i-a raspuns lui caesar

      DUPA, intreg guvernul a fost demis (indiferent de numele ministrului de interne). Deci Nica e oricum demis. Fiind demis, trebuie pus un interimar. Restul e iRealitatea TV.
  • +2 (6 voturi)    
    Deci Nica se repune in functie ? :) (Vineri, 27 noiembrie 2009, 13:17)

    Catalin [anonim]

    Tare ! Gata cu "turismul" :)
  • +7 (7 voturi)    
    Nu inteleg (Vineri, 27 noiembrie 2009, 13:27)

    ion [anonim]

    Eu nu inteleg cu in Romania nu se poate da nimeni afara cand lucreaza la stat. Si Nica era ministru, vine Boc care cica ar fi seful lui si zice ca nu mai vrea sa lucreze cu el si il demite(motivele nu conteaza , seful a zis ca esti demis, esti demis si gata). Vine curtea de apel si zice ca de fapt nu ii legal ca l-a demis. Asa ceva....
    • +3 (3 voturi)    
      Nu a zis ca e ilegal (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:05)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Nu inca. A zis doar ca se suspenda revocaree pina cind instanta, dupa o matura deliberare, ajunge la o hotarire, as crede ca peste vreo 2 saptamini.
    • 0 (2 voturi)    
      cum sa nu aplici legea (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:10)

      romanu [anonim] i-a raspuns lui ion

      Problema nu este ca Boc nu ar fi putut solicita Presedintelui revocarea lui Nica, acest lucru este corect. Discutii apar la numirea lui Blaga, in decretul de numire se face vorbire de demiterea lui Nica, fapt care nu s-a intamplat, Nica a fost revocat.
      Ministri nu pot fi demisi ci doar revocati, iar cand sunt revocati in locul ministrului revocat este numit un alt ministru ( cu puteri depline), care in aceasta situatie trebuie sa treaca prin parlament si sa fie votat de majoritatea parlamentara, lucru care nu s-a intamplat cu Blaga.
      Blaga a fost numit ministru interimar prin decret, dar ministri interimari conform art.106 din CONSTITUTIE nu se pot numi in cazul revocarii vechiului ministru, cazul Nica.
      • +1 (1 vot)    
        hai sa vedem! (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:47)

        io [anonim] i-a raspuns lui romanu

        1) referitor la "demiterea" lui Nica, termenul ca atare nu exista in Constitutie, asa e.
        acuma, daca e sa o luam practic, un ministru poate ori sa-si dea demisia, ori sa fie revocat.
        pe care se mapeaza acea expresie din decret?
        pai sa vedem ce spune dictionarul limbii romane:
        DEMÍTERE s.f. Actiunea de a demite
        DEMÍTE, demít, vb. III. Tranz. A scoate pe cineva dintr-o demnitate

        bun, acu' sa vedem ce spune la revocare:
        REVOCÁRE, revocări, s.f. 1. Actiunea de a revoca
        A REVOCÁ revóc tranz.2) (ministri sau titulari) A înlătura din functie;

        deci sint cam sinonime astea doua, sau CAB nu prea e interesata de limba romana?

        2) articolul 106 din Constitutie spune altceva:
        "ARTICOLUL 106
        Funcţia de membru al Guvernului încetează în urma demisiei, a revocării, a pierderii drepturilor electorale, a stării de incompatibilitate, a decesului, precum şi în alte cazuri prevăzute de lege."
        ce spui tu acolo, cu o interpretare personala, se gaseste la art.107, articol aflat la cap. "Primul ministru":
        "Dacă primul-ministru se află în una dintre situaţiile prevăzute la articolul 106, cu excepţia revocării ..."
        ei, aici, exceptia vizeaza statutul PM, acesta nu poate fi revocat, cf. aceluiasi articol.

        bun, acu' sa admitem ca s-ar putea interpreta si altfel Constitutia.
        dar ce atributii are CAB in acest sens?
        CAB se poate pronunta asupra nerespectarii unor legi, insa nu are atributii constitutionale.
        de ce nu a sesizat Nica Curtea Constitutionala?
  • +5 (5 voturi)    
    Cand e ordin cu placere.... (Vineri, 27 noiembrie 2009, 13:40)

    Diana [anonim]

    Vad ca justitia lui Nastase si Iliescu (acum fiind clar) are "proceduri" sa faca si guverne. Deci tu premier il dai afara si ei ti-l reincadreaza intr-un guvern politic? Da de cand si pana cand justitia considera o functie de ministru ca fiind o PROFESIE si deci o meserie. Ei sunt abilitati sa judece realtii intre angajat si angajator! Acum ce judeca? Relatia dintre un agajotor adica guvern (adica Nica) si anagajat adica Nica? Este precum trucajul cu filmul cu copilul. Nu cumva il vor declara si pe acesta adevarat? Hai sa facem o cerere in instanta in care sa cerem acest lucru. Astia sunt in stare sa decida ca si legea gravitatiei nu se aplica in Romania.
  • +5 (5 voturi)    
    asa se face justitie la noi (Vineri, 27 noiembrie 2009, 13:46)

    io [anonim]

    adica CAB, aflata alaturi de ICCJ in conflict direct cu presedintele, de cind cu scandalul sporurilor si greva din Justitie, acum judeca o cauza impotriva unui decret prezidential?
    lasind la o parte conflictul clar de interese, as intreba: abia acum?
    de cind a fost demis Nica si pina acum, am trecut printr-o motiune de cenzura, prin doua propuneri de guvern, printr-un scrutin electoral ...
    sporurile si le-au votat (pardon, judecat!) in 24 de ore, cu toate ca nu era o situatie neaparat imperativa.
    iar la chestia asta dau raspuns dupa 2 luni?
    am putea afla si noi, pulimea, ce anume a consuderat CAB a fi "fals in acte" legat de semnarea de catre presedinte a unei revocari la cererea PM?
    cele citeva entitati, CAB, ICCJ, CCR si CSM se substituie dragii mei statului de drept.
    lor nu li se aplica nici salarizara unica, nici legea pensiilor, nici interdictia de a cumula pensia cu salariul, ei sunt mai presus de lege ...
    iar acum suspenda un decret prezidential?
    incredibil!
    poate ne spun distinsii de la CAB, daca PSD a refuzat sa numeasca pe altcineva la interne, ce soltie avea PM decit sa puna pe cineva interimar?
  • +3 (5 voturi)    
    cum ramane? (Vineri, 27 noiembrie 2009, 13:54)

    Bogdan [anonim]

    Cum ramane acum cu autobuzele si microbuzele pentru turismul din 6 decembrie?
    Sa fie adevarat ca-l lasa serviciile pe Basescu?
    Normal ar fi fost ca sa ramana tot Blaga, dar structurile din interne si celelalte servicii chiar sa-si faca treaba pe 6 decembrie si sa vada si postacii care este realitatea si dimensiunea fraudei prin turism electoral.
    O recomandare pentru presedinte: ared-i peste bot si pe magistrati, la propriu...
  • +2 (2 voturi)    
    justitico, justitico...... (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:04)

    poanta [anonim]

    coana justitico cum ramane bre cu ingerintele puterii judecatoresti in ale executivului..???
    nu ti-a batut coana europa destul obrazul ????
    ce se mai leaga toate astea in justitia nopastra eminenta
    nu am inlaturat fosilele trecutului la timp si acum tragem ponoasele( coruptia nepedepsita, cocolosirea infractorilor, grevele la comanda , decizii fara noima la comanda politica....)
    propunem sa pazeasca urnele si sa numere voturile dinstinsii magistrati care iau asemenea decizii
    sa moara ma-sa cum ar zice marean
  • +1 (1 vot)    
    disperarea psd (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:11)

    anani [anonim]

    snt disperati pentru ca stiu ca pierde geoana alegerile si incearca prin toate mijloacele sa faca ceva.
  • +2 (2 voturi)    
    justitia romana. (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:24)

    mircea [anonim]

    Ca de obicei justitia romana dispune o masura,care sa incurce bunul mers al societatii romanesti,fara a oferi alternative,pentru care nu are dreptul sa se pronunte.Corect ar fi fost ca justitia sa-si decline dreptul de a judeca o asemenea cauza.Deci eu am un subordonat cu care constat ca nu mai pot lucra pentru bunul mers al unei societati,dar justitia ma obliga sa lucrez cu el.E total aiurea si de aceea in societatea romaneasca este nevoie de o reforma a parlamentului(legislativul),care sa stabileasca limite clare pentru justitie,care este obligata sa aplice legile,nu sa le comenteze.Un judecator cre-si depaseste atributiile,si se crede Dumnezeu,ar trebui exclus din sistem(adica sa-si caute alta meserie).Ce-i care pretind ca inpart dreptatea in Romania au ajuns sa sustina marii mafioti romani,favorizandule hotiile,prin amanari succesive a proceselor,pana cand cuza se prescrie.Si noi suntem prosti si credem ca toate acestea se fac pe gratis.Cred ca in domeniul justitiei sunt necesare reforme radicale,reforme care ar trebui facute de parlamentul roman-parlament care nu exista si care trebuie reformat.Si atunci are dreptate Basescu ca Romania a ajuns mai rau decat pe timpul lui Causescu si asta datorita unei clase politice inapoiate,care urmareste numai favoruri pentru ei si neamurile lor,iar populatia nu are cu cine si unde sa-si ceare un drept.Sistemul judiciar este stufos si total ineficient si in plus lucreaza fatis in defavoarea Romaniei.Si noi platim pentru a fi mintiti si batjocoriti.
  • -1 (1 vot)    
    Justitie suverana (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:43)

    dan [anonim]

    Daca nu ar exista justitie, s-ar duce totul de rapa, asa ca trebuie sa existe un control. Cand nu ne plac solutiile justitiei latram, dragi pedelei? Cand ne-au convenit ne-am folosim de ele! Rusinica...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. mircea (Vineri, 27 noiembrie 2009, 15:51)

    geo [anonim]

    Pentru a putea intelege justitia, si nu numai, un prim pas ar fi sa inveti limba romana. "Ce-i" mai inteligenti, vor intelege cum se "inpart" banii in tara asta, "favorizandule" pe Nutzi, Ritzi, Pitzi.
  • +1 (1 vot)    
    Cum actioneaza justitia romana? (Vineri, 27 noiembrie 2009, 16:14)

    Nasu [anonim]

    Voi incepe cu sfarsitul: actioneaza premeditat pentru falimentul statului si pentru distrugerea institutilor sale. Iata cum? Comisia Europeana finanteaza in Ro cu fonduri structurale niste prioritati numite "axe". In ministerul de finante exista o directie responsabila de acordul cadru. Programele tip "axa" se deruleaza prin agentii care primesc si evalueaza proiecte depuse de autoritati locale. Sa zicem de ex. ca Mazare depune un proiect pentru constructia unei instalatii de tratare ape din abatoare (poate fi orice exemplu). Proiectul se aproba, este finantat. Numai ca Mazare nu face ceea ce a zis ci un mare SPA privat la care el si amicii sunt actionari. Valoarea sa zicem este de 20 milioane euro. Comisia vine apoi prin audit si face expertiza. Verdict: proiect deturnat, banii stat roman inapoi! Ministerul de finante trece la executarea silita a primarului Mazare ca reprezentand primaria. Numai ca Mazare da in judecata executorul si cere expertiza. Iar justitia "aduce un expert" care decide ca prejudiciul este nu de 20 milioane ci doar de 100.000 euro. Finalul: Mazare achita cei 100.000 euro, ramane proprietar pe o investitie de 20 milioane euro iar Romania din BUGET returneaza 19,9 miloane euro Comisiei. Deci legal, justitia romana favorizezaa infractorul, falimenteaza statul prin decizii irevocabile fiind deasupra unei institutii europene cum este Comisia! ATENTIE romani!!! Prin acest mecanism perfect legal, mogulii se pot impropietarii cu cele 32 miliarde euro dati de EU pe care vor plati maximum 2-3% urmand ca restul sa-l platiti cu totii. Noroc ca nu mai sunt in aceasta tara ci exact la cei care recupereaza banii Comsiei!
    • 0 (0 voturi)    
      de acord cu o mentiune (Vineri, 27 noiembrie 2009, 17:51)

      mar [anonim] i-a raspuns lui Nasu

      Daca lucrurile stau asa trebuia ca respectivul ADR sau autoritatea de management sa instiinteze DLF/OLAF. Oricum este fapta penala, fiind deturnare de fonduri. Iar daca este investitie regionala, intra sub incidenta auditului postimplementare si nu scapa.
  • 0 (0 voturi)    
    cine mai crede in justitzie??? (Vineri, 27 noiembrie 2009, 21:42)

    aa [anonim]

    cine mai crede in justitzia din tzara asta???
    pun pariu ca nimeni....nici macar cei din acest sistem.

    problema e grava, ptr,.ca lumea va incepe sa-si faca dreptate pe strada, fiindca in instantzele romanesti primesc ne-dreptate direct in bot .....nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi....