Patetic, ridicol, idealist - Postacii, sau de ce merita sa mergem la vot

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 13:37 Actualitate | Esenţial


Nu stiu care a fost audienta dezbaterii de aseara. Cel putin in Bucuresti era cam pustiu cu o ora inainte. Disputa dintre cele trei gratii politice a fost discutata si ras-discutata, firul a fost taiat in 4, cu sau fara folos, postacii au umplut forumurile cu "voteaza-l pe Costel sau pe Gigel", scrie Dan Selaru, pe blogul lui.

Au fost momente stralucitoare si momente penibile, nu merita sa le mai repet si eu, pentru ca e foarte posibil ca momentele care pentru mine au fost penibile sa fie pentru voi stralucitoare si invers, fiecare judeca in felul lui. Fiecare crede ca parerea lui e cea corecta si fiecare dintre noi are dreptate.

Votul de maine nu e un vot decisiv. Nu o sa ne fie mai bine dar nici mai rau indiferent de cine trece in turul doi, nici votul din 6 decembrie nu e decisiv, Romania n-o sa fie mai buna sau mai rea, o sa fie egala cu ea insasi, frumoasa si mizera, tragica si fascinanta.

Si atunci merita sa mergem pana la sectia de votare? Da! Pentru ca altfel postacii de partid, indiferent ca sunt pe internet sau in primarii, la coltul sectiei cu mici si bere, cu galeti, cu faina, cu zahar si ulei, cu autobuze si bani, postacii au sa castige sau piarda iar noi o sa ramanem spectatori pentru inca 5 ani.

Agresiunea postacilor asupra tarii si asupra noastra trebuie sa inceteze, cu cat sunt mai putine voturi liber exprimate cu atat voturile postacilor sunt mai importante, prin absenta de la urne noi le-am lasat tara in mana. E momentul sa le aratam ca nu-i a lor.

Acum 20 de ani cadea comunismul. Acum democratia s-a transformat intr-o targuiala penibila. Pe care putem s-o oprim, sa schimbam ceva. Stiu ca suna patetic, ridicol, idealist. Dar copiii aia de acum 20 de ani nu erau patetici, ridicoli, idealisti?

Te costa o jumatate de ora sa dai peste cap planurile postacilor, doar o jumatate de ora

Comenteaza pe Romania obiectiva.


Citeste mai multe despre   
















1723 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mare drepate aveti (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 14:17)

    eu [anonim]

    puteti sa o priviti si ca pe un exercitiu contra sedentarismului!

    in nicio tara nu exista politicieni perfecti, daca stam sa-l asteptam pe EL sau pe EA s-ar putea sa nu mai votam niciodata.

    Eu aleg sa votez raul cel mai mic tocmai pentru ca nu trebuie sa lasam o punga de faina sa ne decida viitorul.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e atat de usor, din pacate (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 14:18)

    io [anonim]

    jocurile sunt facute pentru alegerile astea.
    a fost acum cateva zile publicat aici un interviu cu un tanar pianist roman din new york. care, printre alte lucruri frumoase, spunea ca nu il intereseaza deloc politica, si ca i-ar placea sa fie invitat sa cante si in romania, dar ca aceasta invitatie inca nu a aparut. cea din urma afirmatie a facut-o cu regret si de mai multe ori pe parcursul interviului. interpretarea comentatorilor a fost totusi ca respectivul nu mai este roman daca nu il intereseaza politica si nu crede ca o sa mearga la vot.
    atata timp cat politica nu va reveni - pentru cei ce o practica, dar si pentru cei care-i suporta consecintele - in serviciul tarii si al populatiei, sectiile de votare, forumurile si zilele de campanie electorala vor fi pline de asa-zisii "postaci". indivizi care iti prezinta cu o pasiune demna de cauze mai nobile aberatii precum "dictatura" lui basescu. indivizi nu neaparat interesati sau platiti de vreun partid sau altul, ci pur si simplu ingusti. pentru care patriotismul e cu siguranta o notiune desueta, dar e o crima sa nu stii compozitia guvernului.
    nu pasiunea ii lipseste romaniei, ci obiectivitatea, masura, onestitatea. daca toti disperatii sustinatori ai pnl, psd, pdl, ai lui remus cernea, oprescu sau ai altor imagini mai mult sau mai putin gaunoase s-ar opri o clipa sa vada pe ce se intemeiaza pasiunea lor, cred ca s-ar gasi prinsi intr-un regressus ad infinitum. in realitate, ceea ce ii motiveaza este disputa in sine, imaginea, si jocul manipulativ. de asta ar trebui sa mearga si altii la vot. dar acei altii sunt si ei deja prinsi in acelasi joc. doar ca pentru ei imaginea magica este "votul de blam" sau sanctionarea clasei politice bla bla bla. ca si cum o asemenea atitudine ar caracteriza un popor complet lipsit de simt civic...
    totul e desertaciune, cum spunea un antic :D sau totul e manipulare, iar autorii ei nu stiu daca au fost indeajuns de inteligenti incat sa-i prevada toate rezultatele.
  • -4 (4 voturi)    
    E ridicol si patetic... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 14:32)

    Elmer [anonim]

    ...sa sustii ca trebuie mers sa votezi unul din cei doi corupti din finala.
    Anularea votului este solutia.
    • +2 (2 voturi)    
      nu intelegi? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:42)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Elmer

      crezi ca daca anulezi votul, nu va fi ales niciunul? Tot va fi ales unul din ei, indiferent ce faci. Macar voteaza pe oricare crezi ca e mai bun decat ceilalti. Nu cred ca nu ai nicio idee despre care e mai bun dintre ei, sau cel putin cel mai putin rau dintre ei. Du-te si voteaza pe aceasta idee. Nu lasa voturile cumparate sa-ti dicteze viata.
  • -2 (6 voturi)    
    Postacii presedintelui (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 14:38)

    danciu [anonim]

    Oriunde te-ai uita numai postaci basescieni. Vreo 14 ani m-am luptat sa scap de Iliescu si nu am reusit. Acum ma lupt sa scap de besescu si degeaba. Asa sunt eu blestemat. Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita, dar eu ce vina am?
    • +1 (3 voturi)    
      uite (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:45)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui danciu

      eu sunt pro Basescu, si o recunosc deschis in fata oricui. Si iti spun si de ce. Incearca sa schimbe ceva si nu poate exact din cauza celor de care nici nu vreau sa aud. De Voiculescu, de Vantu, de Iliescu, de Hrebenciuc. Atat timp cat se va lupta cu ei, are votul meu. Asta e gandirea mea, buna sau rea, nu-mi este rusine cu ea.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu inteleg argumentul.... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 14:39)

    cetatean [anonim]

    Nu inteleg argumentul! Daca: "Nu o sa ne fie mai bine dar nici mai rau indiferent de cine trece in turul doi, nici votul din 6 decembrie nu e decisiv, Romania n-o sa fie mai buna sau mai rea" ....atunci de ce sa merg la vot?

    Intreb cum "sa dai peste cap planurile postacilor" ??? Alegand din 3 prastanaci pe prostanacul care minte mai frumos???? Nu domnule! Eu voi vota atunci cand voi avea pe cine! si mai mult, voi vota atunci cand vom avea autostrada functionala Constanta - Arad! Eu unul nu mai am speranta......pana atunci imi caut job in alta tara!
    • +2 (2 voturi)    
      "atunci de ce sa merg la vot?" (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:45)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      ca sa nu lasi analfabetii sa hotarasca pentru tine.
  • -4 (4 voturi)    
    140 de minute cu "cei mai buni dintre muritori" (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 14:56)

    Un alegător [anonim]

    O cameră insistă pe moaca schimonosită de aluviunile ultimei glaciaţiuni paranormale, lăsându-te să ghiceşti sub bretonul prăfuit, pe ce a mai rămas din justiţiara aflată în terminala fază politică (misa arătat).
    Astea-s semnele de început ale sfârşitului, prevestit cu îngrijorare şi de chipul rătăcit în mocirlă al primei doamne.O altă cameră zăboveşte suficient de mult pe falangele cuprinse de un puternic tremur maladiv de “sorginte” alcoolică, incapabile să ţină sceptrul domnesc,
    cerând parcă taimautul veşniciei, în repaus încrucişat pe un piept lipsit dintotdeauna de scutul bărbătesc. Răsbuzata beleşte ochi mari melancolici, prevestind apropiata saftea a clopotului de la Cotroceni, stigmatizat cu un nume predestinat a-i face de ruşine pe purtătorii lui. Marele perdant, capricornul, rău sfătuit după facilul succes de la Cluj, neavând punga colectoare sub coadă, a risipit, din belşug, o puzderie de biluţe negre pe care le credea perle, spre bucuria imensă a înţeleptului grec penelist cu papion; vrând anume să sfideze Casa Comunistă a Poporului până la confuziunea cu grajdul. Sucă a punctat tot timpul, concret, fără lălăială (îşi făcuse toate lecţiile temeinic cu cei mai desăvârşiţi meditatori), amintindu-şi până şi neesenţialul exemplu, cum că cea mai bună faptă a sa, în contrast cu scorpionul, a fost aceia că nu şi-a dat afară din casă soacra-mamă a 7 orfani !
    Cel de Sus nu rămâne dator, şi l-a răsplătit pe Sucă în selecţia de aseară, ca detaşat şi meritat câştigător; notaţiile finale : Gioană cu 8,5 , Antonescu 6 şi Băsescu 5,5.
    Aşa să votăm mâine : GIOANĂ PREŞEDINTE !
  • 0 (0 voturi)    
    lasati postacii sa vina la mine (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 15:02)

    postac [anonim]

    voteaza-l pe Costel!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 8:30)

    Lucian [anonim]

    Am cel mai adanc dispret pentru cei care sustin ca "anularea votului e solutia" sau altele de genul asta. Dragilor, daca nu va place nici unul din cei trei "mari" nu-i nici o problema. Exista 12 candidati, si pot sa pun pariu ca nici nu v-ati obosit sa aflati cine sunt si ce vor majoritatea dintre ei. Exista Remus Cernea, Eduard Manole, Kelemen Hunor, Ninel Potarca, WC Tudor, Becali, etc... Chiar toti astia or fi corupti, nu e nici unul printre ei care sa merite votul vostru? Voi nu va dati seama cat de jalnici sunteti, tipati in gura mare ca v-ati saturat si vreti schimbare, dar refuzati sa faceti cel mai mic efort pentru a o infaptui?