Legea educatiei a fost declarata neconstitutionala de CCR

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:03 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala a admis, miercuri, sesizarea facuta de Partidul National Liberal si a decis ca Legea educatiei contravine Constitutiei. Actul normativ este unul dintre cele trei pe care Guvernul Boc si-a asumat raspunderea in Parlament in septembrie, informeaza NewsIn.

Deputatul PNL Ciprian Dobre a facut o trecere in revista a principalelor aspecte de neconstitutionalitate sesizate de liberali in Legea educatiei. "Primul aspect este legat de directorii si directorii adjuncti ai unitatilor de invatamant, articolul 251 din lege, care spune ca profesorii care detin functia de director sau director adjunct sunt incompatibili cu calitatea de membru al unui partid politic", a remarcat liberalul, mentionand ca s-ar excede articolul 40 alineatul 3 din Constitutie care arata ca nu pot face parte din partide politice doar judecatorii CCR, avocatii poporului, magistratii, membri activi ai armatei, politistii si alte categorii de functionari publici stabilite prin lege organica.

Un alt element reclamat de liberali se refera la solutionarea starii de incompatibilitate. Potrivit lui Dobre, la articolul 331 din Legea educatiei, se face urmatoarea precizare: directorului sau directorului adjunct care este in stare de incompatibilitate i se desface contractul de munca pe motive disciplinare. "Adica incompatibilitatea se solutioneaza prin intermediul dreptului muncii. O alta aberatie - directorii si directorii adjuncti ai unitatilor de invatamant nu au contract de munca, ci contract de management", a comentat liberalul.

Deputatul PNL a sustinut si ca in Legea educatiei se introduc discriminari prin prevederea potrivit careia absolventii liceului pot sustine in mod gratuit examenul de bacalaureat de doua ori, ceea ce ar insemna ca cei de la privat o pot face o singura data sau de trei ori, "legea nu distinge si nu le mai spune nimic".

O alta critica adusa de liberali se refera la prevederea pentru acordarea a 500 de euro pentru fiecare cetatean roman la nasterea acestuia. Ciprian Dobre a punctat ca, in conditiile in care Legea intra in vigoare dupa promulgare, iar normele de aplicare ale legii sunt prevazute pentru zece luni de la intrarea in vigoare, problema care se pune este discriminarea fata de cei nascuti inainte de intrarea in vigoare a textului.

In plus, Dobre a facut referire la incalcarea articolului din Constitutie care garanteaza autonomia universitara.

Parlamentarii PNL au sesizat si incercarea de politizare a sistemului de invatamant preuniversitar si universitar.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7488 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    hai (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:15)

    sabo [utilizator]

    ca este decisiva...vai
    pebtru posturile acelea sa se dea examen nu sa-i puna partidul....toti sunteti o apa si un pamant!
  • +15 (15 voturi)    
    deci (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:15)

    --- [anonim]

    pana cand mai prelungim lipsa de responsabilitate si performanta in invatamant?
    • -3 (19 voturi)    
      neconstitut (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:24)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui ---

      mai frate nu am nimic dar observ ca al nu stiu catelea act normativ facut de boc si neconstitut...
      mai frate da ce prof de drept constitut e asta...
      fa niste prevederi in acord cu Constitutia asta acum ca e in vigoare nu cu aia pe care o vrea presed...
      pnaa o schimbi, respecta legea asta
      e culmea, se chinuie un an intreg sa dea o lege pe educatie....sau un pachet de legi inteleg si acum...
      totul se ia de la inceput..adica peste vreo 2 ani
      naiba mai intelege...ba legea andronescu , ba miclea...fratilor nu mai politizati totul ca se duce naiba tara asta...si asa suntem in groapa ca la noi la nimenea...
      educatia, justitia, macar astea departe de politic ca la celelalte de la femeie de servici la ministru sunt politizate...
      unde o sa ajungem?
      • +8 (10 voturi)    
        Pai au incercat depolitizarea (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:46)

        GT2 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        dar si constitutia e politica si prin urmare ...
        • -2 (6 voturi)    
          depolitizare (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:59)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui GT2

          problema e ca sunt legi organice.nu prea poti sa le treci prin asumare...
          faceti naibbi o majoritate care o iesi si votati in procedura de urgenta..dar prin Parlament ca sa nu fie viciata
          si boc vroia sa treaca si legea pensiilor la fel...
          o lua si aici...
          asta nu se consulta mai cu juristii de la guvern...daca el nu mai stie nimic..
          la naiba vreau reforme da cu cap si facute legal...
          asa ne grabim si uite ce iese..
          tot alegerile astea sunt de vina..fiecare vrea sa arate ca eu am facut..eu...
          este clar..in opinia mea ne trebuie de la 0 alta clasa politica..si basescu si antonescu si geoana...
          politruci care isi vad folosul personal...
          da pe cine sa votezi..macar de ar face mici reforme sa progresam cu cap, cu inteligenta si fara sa creeze clivaje....si nici sa le asume in scop personal
          unde esti cuza?unde e patriotismul tau?
          ai facut reforme si nu ai tinut de putere....
      • +5 (13 voturi)    
        ia uite aici la ce sesizeaza PENELE (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:54)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui mihai

        "Primul aspect este legat de directorii si directorii adjuncti ai unitatilor de invatamant, articolul 251 din lege, care spune ca profesorii care detin functia de director sau director adjunct sunt incompatibili cu calitatea de membru al unui partid politic", a remarcat liberalul, mentionand ca s-ar excede articolul 40 alineatul 3 din Constitutie care arata ca nu pot face parte din partide politice doar judecatorii CCR, avocatii poporului, magistratii, membri activi ai armatei, politistii si alte categorii de functionari publici stabilite prin lege organica."

        Este de plans daca PENELE poate sesiza asa ceva. Boc zice ca directorii si directorii adjunti ai unitatiilor de invatamant sa faca dintr-un partid si PENELE urla, oare de ce? Sunt prea multi de la PSD infiltratri? Mor sindicatele?
      • +9 (9 voturi)    
        Neconstitutionala. (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:07)

        calin [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Poate ca legea invatamantului e neconstitutionala dar legea prin care parlamentul pune guvernul demis sa faca bugetul pe 2010 e constitutionala?
    • +1 (1 vot)    
      pana dincolo de sfantul asteapta (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 21:40)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui ---

      Lipsa de responsabilitate este legata de "necesitatea meditatiilor" cat timp la scoala nu se mai face "carte". Despre performanta, ar trebui sa se stie ca meritul Olimpicilor este datorat unor "suflete" (elevi + profesori) care depun eforturi speciale. Prin profesori nu inteleg cadrul didactic de la clasa (care poate avea merite, in mod exceptional) ci acel antrenor platit de parinti pentru "a face lumina" in secretele disciplinei aflate in concurs. Presedintele, guvernul, ministrul educatiei nu au niciun merit! In foarte putine cazuri profesorul de la clasa are contributii. In toate cazurile, performanta este generata de vointa elevului, sprijinul familiei si implicarea "maestrului", cel platit de catre familie.
      Despre calitate in invatamant... doar pe hartie... in rapoarte...
  • +26 (30 voturi)    
    Trist (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:22)

    stefan [anonim]

    O alta pagina neagra a istoriei romanesti.

    Vreau sa subliniez 2 elemente :

    1."Primul aspect este legat de directorii si directorii adjuncti ai unitatilor de invatamant, articolul 251 din lege, care spune ca profesorii care detin functia de director sau director adjunct sunt incompatibili cu calitatea de membru al unui partid politic"

    Deci ilustrii liberali au anulat dorinta ca de acum incolo macar, directorii de scoli sa nu fie membri de partide. Nu le convenea. Normal.

    2. Devine astfel comic sfarsitul articolului :

    "Parlamentarii PNL au sesizat si incercarea de politizare a sistemului de invatamant preuniversitar si universitar."

    Deci citind logic cele 2 afirmatii, se vede ca PNL se OPUNE ca directorii de scoli sa fie INDEPENDENTI dar ca saracutii, deplang faptul ca scolile sunt POLITIZATE.

    Multumesc PNL. Bine ca am terminat facultatea si pot sa contribui la buzunarul vostru muncind 10 ore pe zi.
    • -5 (15 voturi)    
      precizare (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:44)

      matei l. [anonim] i-a raspuns lui stefan

      PNL a sesizat neconcordantele acestei legi cu legea fundamentala. Daca cei care au eleborat legea au avut scapari, inseamna ca cel care a indicat aceste greseli este vinovat? Daca dumneata ai o pata pe haine si iti atrag atentia, eu sunt vinovat pentru aceasta pata? Sau ar fi trebuit sa te uiti mai atent in oglinda inainte de a iesi din casa? Multumesc
    • -1 (9 voturi)    
      Exista si un alt mod de a pune problema (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:00)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Constitutia garanteaza directorilor de scoli dreptul de a fi membri de partid.

      E chiar asa de greu de facut un articol care sa prevada interzicerea numirii directorilor pe criterii politice, fara sa se lege de apartenenta politica a lor?

      Eu zic ca se poate impaca si capra si varza.
    • +5 (5 voturi)    
      citeste corect (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:37)

      zone [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Stefan, citeste corect ce scrie acolo si sa lasam aspectul politic, deocamdata - sa ne referim la cel juridic, de drept. Doar anumite categorii - specificate - sunt excluse la a face parte din partide. Profesorii nu sunt exclusi. Logic ar fi insa, si ar rezolva problema care ne doare pe toti, ca directorii sa nu fie numiti, ci selectati in urma unui concurs.
  • +8 (8 voturi)    
    bvo (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:24)

    ioan [anonim]

    Asta se mai si lauda cu "reusita" asta? E ceva pozitiv ca (doar) membrii de partid pot fi directori? Urmeaza sa se declare neconstitutionala prevederea aia cu cumulul salarii-pensie probabil
    • 0 (4 voturi)    
      Lege sau nu? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:01)

      G [anonim] i-a raspuns lui ioan

      Daca e neconstitutionala, atunci ar fi bine sa fie declarata ca atare, nu?
  • +13 (15 voturi)    
    Ce ne mai chinuim atat!? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:25)

    Gimmy [anonim]

    Sa cerem CC sa declare simplu "tot ce inseamna incercare de schimbare a actualului sistem (social, politic, educational, de sanatate, etc.) este neconstitutional si nul de drept" si stim o treaba!...

    Radem, noi radem dar avem o mare problema cu constitutia asta de tot rahatul!...
    Sa vad discutia de deseara... il votez pe ala care va sustine (argumentata! nu bla-bla-uri...) revizuirea constitutiei Romaniei!
    • -3 (5 voturi)    
      Dar (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:02)

      G [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

      Da' n-a fost revizuita de curand?
      • +5 (5 voturi)    
        Cand? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:31)

        Gimmy [anonim] i-a raspuns lui G

        Pai au revizuit in 2003 pe mama lu' proces verbal, aia au facut!..

        Au AMENDAT constitutia ca sa pregateasca domnia lu' Bombonel Intaiul si uite ce-a iesit!! Un r**** cu perje!

        Tu nu vezi ca nimic nu functioneaza in tara asta? Tu nu vezi ca am ajuns o tara guvernata de o CCR instalata (culmea!) tot de regimul Iliescu!?
        Pai unde s-a mai pomenit asa ceva!??
  • -10 (10 voturi)    
    ! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:25)

    ileana [anonim]

    Eu sunt "cu arma la picior".Daca legea asta "trece"fac asociatie si ii dau in judecata.Am acceptat eu discriminarea suficienti ani.Am platit CAS mare si -am primit 6 milioane pe luna indemnizatia, dar TOTUL PANA LA COPII!
    Daca legea intra asa si prim,esc 500 EUR/copil pt. EDUCATIE doar cei nascuti dupa intrarea legii in vigoare, in toate instantele ii dau in judecata in toate instantele!
    Tampitii dracului cu legea lor electorala!
    • +9 (9 voturi)    
      fa-ti asociatie (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:44)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui ileana

      si cere cornuletul si laptele ce ti se cuvin ca nu ti le-au dat cand ai facut tu scoala
    • +5 (5 voturi)    
      Mai femeie! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:13)

      Gimmy [anonim] i-a raspuns lui ileana

      o lege nu poate fi aplicata retro-activ! in conditiile astea, acuza de discriminare fata de cei care s-au nascut inainte de aplicarea legii e aberanta!!!

      ce dumnezeu e cu tine/voi!?
      hai, ca voi nu sunteti de meserie juristi si nu stiti ce si cum... dar ce dumnezeu este cu astia de la ccr!??? s-au tampit cu totii!??
  • +9 (11 voturi)    
    Din 2 una (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:26)

    ictin [anonim]

    Ori avem o Constituie de 2 bani si trebuie sa o modificam de urgenta ori avem niste judecatori de 2 bani la CCR si trebuie sa ii trimitem la loc cu verdeata (partide si politicieni de 2 bani deja stim ca avem si este o certitudine), deoarece nu este posibil ca o lege care interzicere directorilor din invatamant sa fie membrii de partid sa fie neconstitutionala. Plus ca la ora actuala asa numita autonomie universitara a transformat universitatile in cuiburi mafiote care nu se supun legilor statului.
    Pana una alta, dupa PSD, acum si PNL isi dau la geoale inainte de alegeri.
  • +8 (8 voturi)    
    pe rand (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:31)

    Luke [anonim]

    1. şi alte categorii de funcţionari publici stabilite prin lege organică...conform wiki romanesc legea organica reglementeaza organizarea generală a învăţământului.
    aici as mai astepta lamuriri: este sau nu legea educatiei o lege organica?
    2. referitor la contractul de munca: este vorba de o pedeapsa desfacerea contractului de munca: "i se desface contractul de muncă pe motive disciplinare" nu o "solutionare" ca sa impaci si capra si varza, deci unde-i problema domnule dobre?
    3. de 2 ori bacul gratis: nu zice nimeni de cate ori poate da un cetatean bacul, ci de cate ori unul din furnizorii unui serviciu este dispus sa accepte acest lucru gratis. privatul poate sa faca ce vrea, institutia privata sa sponsorizeze elevul sa dea de 100 ori gratis, sau niciodata, legea nu poate reglementa asta
    4. orice lege are un punct in timp din care incepe efectul ei (mai putin a gravitatiei si altele asemenea) ce-ar fi sa cerem toti care am facut scoala pe vremea lu ceasca cornuletul si laptele retroactiv? ABERANT
  • +7 (7 voturi)    
    ccr isi bate joc de noi!!! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:34)

    claudiopolis [utilizator]

    potrivit articolului 40 alineatul 3 din Constitutie "nu pot face parte din partide politice judecatorii CCR, avocatii poporului, magistratii, membri activi ai armatei, politistii si alte categorii de functionari publici stabilite prin lege organica".
    Pai cei din invatamanat de exemplu sunt o alta categorie stabilita prin legea organica a educatiei...
    • -6 (6 voturi)    
      categorie de functionar publici (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:40)

      Tataie [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      Invatamantul nu face parte din randul 'functionarilor publici'.
      • +4 (4 voturi)    
        esti sigur (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:46)

        Luke [anonim] i-a raspuns lui Tataie

        eu cred ca toti angajatii statului sunt
        • -3 (3 voturi)    
          fara gluma (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:55)

          Tataie [anonim] i-a raspuns lui Luke

          prietene, statutul de functionar public este unul destul de special si NU il au TOTI angajatii de la stat
          • +4 (4 voturi)    
            n-am glumit (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:09)

            Luke [anonim] i-a raspuns lui Tataie

            dar acum ma provoci tu sa glumesc: ce-i asa de special la el tataie?
            • +2 (2 voturi)    
              nu tot ce e angajat la stat e functionar public (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:27)

              Dan [anonim] i-a raspuns lui Luke

              pe intelesul tau, luke:

              nu tot ce are roti e masina
              nu tot ce poarta uniforma e cadru militar
              nu tot ce zboara e pasare
              etc

              exista o lege a functionarului public in care se numesc categoriile de persoane care pot purta acest nume sai au anumite restrictii; restul, desi sunt bugetari, nu sunt functionari

              e o chestie de definitie juridica
              • +1 (1 vot)    
                eu sustin in continuare ca da (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:22)

                Luke [anonim] i-a raspuns lui Dan

                ti-au aratat si altii mai jos legile, nu mai repet.
                arata-mi tu legea de care vorbesti.

                cu metaforele scuteste-ma ca n-au nici o treaba pe-aici. daca tu pe baza afirmatiei "nu tot ce zboara e pasare" imi deduci "nu tot ce e angajat la stat e functionar public" inseamna ca ia lipsit la toate lectile de logica din liceu, care pe vremea mea se faceau.
      • +4 (4 voturi)    
        functionarii publici (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:59)

        gica-sut [utilizator] i-a raspuns lui Tataie

        Din codul penal (el este acela care defineste termenii de functionar public)

        Art. 147 - Functionar public si functionar:

        "Prin functionar public se întelege orice persoana care exercita permanent sau temporar, cu orice titlu, indiferent cum a fost investita, o însarcinare de orice natura, retribuita sau nu, în serviciul unei unitati dintre cele la care se refera art. 145."

        Art. 145. – Public:

        "Prin termenul public se întelege tot ce priveste autoritatile publice, institutiile publice, institutiile sau

        Alte persoane juridice de interes public, administrarea, folosirea sau exploatarea bunurilor proprietate publica, serviciile de interes public, precum si bunurile de orice fel care, potrivit legii, sunt de interes public."


        Din punctul meu de vedere, de aici reiese ca si profesorii sunt functionari publici.

        Prin urmare: ori nu stiu eu sa interpretez legea, ori articolul e prost scris, ori Dobre ne minte, ori judecatorii de la CCR sunt niste dobitoci.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu stii tu (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:25)

          a [anonim] i-a raspuns lui gica-sut

          "ori nu stiu eu sa interpretez legea, ori articolul e prost scris, ori Dobre ne minte, ori judecatorii de la CCR sunt niste dobitoci"

          Nu stii tu sa interpretezi. Dar cum se zice "romanul stie el pe toate". Citeste, cere parerea unora care au facut o facultate in domeniu si sunt si capabili sa sustina o parere (nu o "modeala" care a facut dreptul) si vei afla ca oamenii din invatamant nu sunt functionari publici.

          Exercitiu de logica: Daca aia de la CCR nu gresesc si tu ai zis ca sunt dobitoci, dupa ce aflii ca au dreptate tu ce esti?
        • 0 (0 voturi)    
          continuare (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:28)

          a [anonim] i-a raspuns lui gica-sut

          http://www.functionari.ro/index2.html

          aici sunt functionari publici in Romania. Daca gasesti tu profesori pe acolo te felicit (Ministerul educatiei nu se refera la personal didactic).
          • 0 (0 voturi)    
            bun (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:01)

            gica-sut [utilizator] i-a raspuns lui a

            Daca un director de scoala (care are o functie administrativa) nu poate fi considerat functionar public atunci legea e extrem de proasta.
          • 0 (0 voturi)    
            e al tau site-u ala? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:30)

            Luke [anonim] i-a raspuns lui a

            sau tentativa de site.
            ce vrei sa demonstrezi cu asta?
            omul iti argumenteaza o lege si tu vii cu o pagina pe care si io o faceam in 10 minute si inregistram un domeniu?
            lucrezi cumva la Digital Design Team SRL? cei ce detin omeniu ala
      • +4 (4 voturi)    
        NUMAI (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:06)

        Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Tataie

        Art 40 alin 3: "Nu pot face parte din partide politice judecătorii Curţii Constituţionale, avocaţii poporului, magistraţii, membrii activi ai armatei, poliţiştii şi alte categorii de funcţionari publici stabilite prin lege organică."
        Alineatul asta nu e echivoc. Nu spune ca NUMAI categoriile mentionate nu pot face parte din partide politice. As putea spune ca prin decizia de astazi se interpreteaza Constitutia printr-o modificare ceva de genul: „Orice cetatean poate fi membru al unui partid politic, cu exceptia [categoriile mentionate]”. Ce te faci atunci daca, ipotetic vorbind, am un ziar si vreau sa angajez numai jurnalisti care nu sunt membri de partid – pot fi dat in judecata pentru discriminare?
        • +1 (1 vot)    
          Zici tu ceva acolo... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:33)

          Gimmy [anonim] i-a raspuns lui Pepi

          Practic azi CCR a ADAUGAT la constitutie...
        • 0 (0 voturi)    
          'neata ! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:42)

          io [anonim] i-a raspuns lui Pepi

          art.40 nu incepe cu alin.3, pe care il citezi tu,
          ci cu alin.1:
          "Cetăţenii se pot asocia liber în partide politice, în sindicate, în patronate şi în alte forme de asociere. "
          de aici se vede ca la alin.3 se definesc doar exceptiile de la regula generala data la alin.1.
          • 0 (0 voturi)    
            şi alte categorii de funcţionari publici (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:33)

            Luke [anonim] i-a raspuns lui io

            atunci hai sa declaram constitutia neconstitutionala.
            da aliniatul 3 defineste exceptiile: şi alte categorii de funcţionari publici
  • -5 (7 voturi)    
    bravo CCR (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:41)

    Ta-Tai-Yeh [anonim]

    Nu ma intereseaza pe cine arde CCR, cata vreme la CCR lucreaza niste buni tehnocrati cu mintea limpede.
  • +3 (3 voturi)    
    bravo CCR? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:24)

    Citizen Kane [utilizator]

    OK. Bravo ca au reusit sa bulverseze iar sistemul de invatamant. Dupa ce lege se vor da admiterile, bacalaureatul etc.?
    Bravo PNL ca vrea ca unu ca Vanghelie (prin absurd) deoarece este membru de partid poate deveni director de institutie de invatamant.
    Bravos
    PS: Geoana ce mai zice acum ca "para" lui nu a iesit?
    Isi da demisia din parlament dupa alegeri pentru faptul ca a adancit Romania in criza?
    Isi asuma responsabilitatea ptr criza si PNL-ul?
  • +3 (3 voturi)    
    bravo PNL! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:45)

    major_ballsack [anonim]

    Stiti sa ingropati o reforma, nu gluma! Felicitari!
  • +3 (3 voturi)    
    Si una populista (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:47)

    Cristina [anonim]

    Mi-a placut asta cu discriminarea celor care s-au nascut inainte de intrarea in vigoare a legii
    Incredibil !
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:04)

    io [anonim]

    pe site-ul CCR nu a aparut inca comunicatul cu pricina, asa ca nu stiu exact care dintre prevederile semnalate de catre PNL au fost declarate neconstitutionale.
    de aceea ma voi referi doar la cea cu directorii de scoli, asta chiar are sanse sa pice sub incidenta art.40 .
    legea in mare e buna, si va intra in vigoare, doar cu ceva intirziere datorita procedurilor (modificarea conform cu hotarirea CCR a articolelor cu pricina, etc...).
    problema insa e alta: s-au respins niste prevederi care, chiar daca ar fi fost acceptate, tot nu ar fi avut efectul dorit, si anume depolitizarea functiilor de conducere din invatamint.
    depolitizare ar fi fost daca posturile de directori ar fi scoase la concurs si ocupate corect.
    atita timp cit un director este NUMIT pe post, de catre o entitate numita la rindul ei politic, acel director va fi obedient celui care l-a numit, si deci va face politica acestuia, indiferent daca e sau nu in vreun partid, altfel ramane fara paine.
    cit priveste sesizarea lui Joanna referitoare la interimat, e de-a dreptul penibila, ma face sa ma minunez cit de prost poate fi individul asta !
  • 0 (0 voturi)    
    care este discriminarea cu cei 500 de euro (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:41)

    Je [anonim]

    Discriminarea la care se face referire nu se refera la cei nascuti inainte de adoptarea legii versus cei nascuti dupa adoptarea legii ci face referire la persoanele care se nasc DUPA adopatrea legii si INAINTE adoptarii normelor de aplicare, moment de la care incepe sa curga plata celor 500 de euro.

    Adica, desi se nasc DUPA ce a intrat legea in vigoare, nu vor putea primi banii pentru ca s-au nascut INAINTE de adoptarea unor norme de interpretare a legii.

    Si sa mai lamuresc niste lucruri:

    - problema cu desfacerea contractului de munca DISCIPLINAR pentru directorii aflati in incompatibilitate este ca ei NU au contract de munca, ci de MANAGEMENT. Nu poti aplica celebra "litera i" intr-un contract care nu tine de dreptul muncii.

    - politizarea invatamantului universitar se refera la prevederea din lege potrivit careia rectorii universitatilor de stat sau private puteau fi suspendati de ministrul educatiei - o persoana numita politic, deci. Atata vreme cat exista autonomie universitara, nici o institutie nu se poate amesteca in treburile unei Universitati. Evident, o sentinta judecatoreasca este altceva.

    - problema dreptului de asociere politica a directorilor de scoala nu se poate pune. Pur si simplu, directorilor de scoli (care nu sunt functionari publici, apropo) nu li se poate interzice sa adere la un partid politic.
    • 0 (0 voturi)    
      pe rand (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:30)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui Je

      1 de ce ar fi o discriminare si asa? care e diferenta intre a se aplica de la adoptare sau de la intrarea in viguare. lamureste-ma te rog de ca intr-un caz e, in celalalt nu e discriminare
      2 ok asta cu contractul pare ca aveti dreptate, in orice caz nu e o treaba a curtii constitutionale
      3 autonomie nu inseamna ca fiecare face ce vrea, daca nu ministeru atunci cine sa aiba drept la un oarecare control?
      4 arata-mi te rog o lege pe care te bazei cand spui ca nu-s functionari, alti au prezentat aici articole din care se deduce ca ar fi
      astept sa citesc decizia curtii constitutionale, poate au o argumentatie valida careia ii voi da dreptate, DAR consider cele aruncate de dobre de tot rasul
  • 0 (0 voturi)    
    CCR si constitutia. (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:51)

    mircea [anonim]

    Constitutia este aiurea,iar ce-i de la CC se baga unde nu le fierbe oala.Romania are probleme economice grave,iar ce-i de la CC,la indicatia PNL(fost comunist,)cauta sa puna bete in roate prin toate mijloacele,doar,doar Romania o crapa.Bravo voua liberali(ce a-ti lasat dupa guvernare) si CC(pt.patriotismul dovedit).
  • +1 (1 vot)    
    tot Tataie sa va descurce (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:52)

    Tataie [anonim]

    Legea 188/1999
    Art. 6
    Prevederile prezentei legi nu se aplica:
    a) personalului contractual salariat din aparatul propriu al autoritatilor si institutiilor publice, care desfasoara activitati de secretariat, administrative, protocol, gospodarire, intretinere-reparatii si de deservire, paza, precum si altor categorii de personal care nu exercita prerogative de putere publica. Persoanele care ocupa aceste functii nu au calitatea de functionar public si li se aplica legislatia muncii;
    b) personalului salariat incadrat, pe baza increderii personale, la cabinetul demnitarului;
    c) corpului magistratilor;
    d) CADRELOR DIDACTICE;
    e) persoanelor numite sau alese in functii de demnitate publica.

    http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_statutul_functionarului_public.php
    • 0 (0 voturi)    
      sa vedem (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:52)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui Tataie

      articolul din legea statutului functionarului public precizeaza anumite categorii carora nu li se aplica prevederile. de ce ar prezenta aceste categorii daca nu ar fi functionari publici "carora nu li se aplica aceste prevederi"?
      dupa cum vezi la punctul a) doar cei enumerati acolo "nu au calitatea de functionar public". punctul a) specifica explicit acest lucru, b, c, d, e nu mai specifica asta.

      in alta ordine de idei: in legea invatamantului este vorba de directori cu CONTRACT de MANAGEMENT, nu de MUNCA, cum s-a discutat mai sus(nu sunt absurd, caut aici un dialog constructiv). Deci nu mai vorbim de profesori, ci de profesori (sau nu) care ocupa pozitia de director. Ar fi ca si cum ai spune ca o persoana care se angajaza ca paznic de noapte nu e functionar public indiferent de jobului de zi deoarece e paznic si e exclus prin punctul a)
  • +1 (1 vot)    
    ba mie imi pare bine (Joi, 19 noiembrie 2009, 8:51)

    ego sum [utilizator]

    c-au respins-o, acum poate fi adoptata o lege mult mai apropiata de codul educatiei propus de miclea, fara prostiile impuse de psd ...
    PS da, dar cine s-o faca ?!?
    • +1 (1 vot)    
      Imagine all the people... (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:11)

      urbanie [utilizator] i-a raspuns lui ego sum

      Basescu si PD-ul, dupa ce castiga alegerile. Miclea e un geniu, Funeriu la fel... ESTE cine sa faca lucruri bune.
      CCR e asemenea a tot ceea ce a atins vreodata DUHUL MALIGN ILIESCIAN...
      ...Imaginati-va, pentru o clipa, ca n-avem guvern, CCR, Curte "Inalta" si alte asemenea, si ca pentru orice ar trebui mers in Germania, ori la UE... : sa vezi ce liniste si pace s-ar face !!!...
  • +1 (1 vot)    
    am ajuns (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:38)

    alex [anonim]

    sa avem un super-guvern, vesnic si intangibil - CSM-ul...degeaba mergem la vot, degeaba se fac discutii (mai civilizate sa nu) pe programe de guvernare, tot ce conteaza e sa vrea muschii alora de la CSM sa iti dea "verde" la lege