Curtea Constitutionala amana dupa prezidentiale dezbaterea legilor pe care Guvernul Boc si-a asumat raspunderea, invocand "complexitatea juridica"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:10 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala a amanat pentru 9 decembrie, dupa alegerile prezidentiale, dezbaterile pe cele trei legi pe care Guvernul Boc si-a asumat raspunderea, avand in vedere "complexitatea problemelor juridice" care fac obiectul examinarii si care necesita o analiza deosebit de atenta, anunta CCR, intr-un comunicat de presa citat de NewsIn.

Curtea Constitutionala a amanat si la termenele anterioare discutarea sesizarilor pe Legea educatiei si pe Legea privind reorganizarea unor institutii si autoritati publice, in timp ce pentru Legea salarizarii unice primul termen ar fi trebuit sa fie miercuri.

"In sedinta din data de 28 octombrie 2009, Curtea Constitutionala, sesizata in cadrul controlului anterior promulgarii legii, prevazut de art.146 lit.a) din Constitutie, cu obiectiile de neconstitutionalitate referitoare la
  • Legea privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeana si Fondul Monetar International;
  • Legea educatiei nationale;
  • Legea-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice,
avand in vedere complexitatea problemelor juridice ce fac obiectul examinarii si care necesita o analiza deosebit de atenta, a decis amanarea dezbaterilor pentru data de 9 decembrie 2009, precizeaza Curtea, intr-un comunicat de presa".

Cele trei legi au fost contestate la Curtea Constitutionala de reprezentantii opozitiei. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2288 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    complexitate juridica (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:19)

    bigradu [anonim]

    Complexitate jurdica "my ass". Incompetentii aia vor sa vada cine iese presedinte si dupa aceea sa dea verdictul "accordingly". Bravos natiune. De asta platim o poala de bani unora care nu ar fi buni nici macar sa stearga mesele din tribunal.
    • +6 (8 voturi)    
      gresesti, au dreptate (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:38)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      sunt prea prosti pentru legile alea si recunosc cu mandrie asta. unde e problema?
      • +6 (6 voturi)    
        inca ceva: foarte responsabili tipii (Miercuri, 28 octombrie 2009, 16:39)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        spre deosebire de Base care si-a permis sa desemneze un PM!
        • +2 (2 voturi)    
          Amin (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:55)

          Trif [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          Nevertebratele alea de la CCR ar fi in stare sa declare "constitutionala" si impartirea Romaniei in Principate daca sunt suficiente persoane puternice interesate. Asta este nivelul justitiei in Romania , nul , la urma urmei ICCJ a declarat ca legea este "orientativa". Scapa cine poate .
    • +2 (4 voturi)    
      Deci pe Legea pensiilor o dau pe 2 mai. 2011 ! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:40)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      Ma refer la Legea pensiilor care va fi adoptata musai prin asumare de primul guvern care s-o nimeri sa treaca de parlament.
    • +5 (7 voturi)    
      corect, constitutia e dupa cum bate vantul... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 16:06)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      Cat de mojici pot fi acesti judecatori din CCR. Cum se poate sa fie asa inregimentati politic incat sa astepte rez. alegerilor ca sa-si spuna parerea? Constitutional poate sa fie doar intr-un fel, justitia ar trebui sa fie legata la ochi de politic, sa fie acea putere in stat care se pretinde in momentul salarizarii, drepturilor si beneficiilor.
      Rusine !!!
  • +6 (10 voturi)    
    Si ei "neste" oameni (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:20)

    rov [utilizator]

    Pusi acolo de ilici, asteapta sa vada cum bate vantul. Vantul vant. Dreptatea nu o vad indiferent de-i alba sau neagra.
  • +5 (9 voturi)    
    Fratilor e groasa:scapa cine ...mai poate! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:25)

    Mos Ion Roata [anonim]

    stiti cum se citeste aceasta amanare?
    in opinia mea, onor CC ne zice, stati fratilor sa vedem cine iese Presedinte , ca poate nu e nevoie sa mai ..analizam acete legi( in varianta Presedinte Prostanac, ca tot nu le promulga)!!!
    Cu alte cuvinte, chiar daca o sa le declare constitutionale, ( in Varianta presedinte Basescu0 nu o sa mai fie timp sa se elaboreze Metodologia de Aplicare, pentru ca nu o sa avem Guvern sa le faca.
    Deci, ne paste o rupere a cordului cu FMI , adica pierderea finantarii externe, a credibilitatii si a cuvantului dat oamenilor aia care ne-au dat 5 miliarde pana acum.Bani care au ajuns inclusiv in salariile uriase ale Judecatorilor CC!!!
    In aceste conditii Viitorul suna tare Prost .Pentru 2010 , prevad un deficit bugetar urias, inflatie ca in in 1994-1996, falimente bancare , Euro la 10 RON si impozite ca in vrema lui Iliescu (45%)
    Onor Curtea Constitutionala ar fi trebuit sa stie ca si o decizie proasta( adica declararea Neconsitututionalitatii) ar fi fost mai buna decat o lipsa de decizie. Macar stiam cu cine tin Judecatorii CC!
  • +9 (9 voturi)    
    curtea (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:26)

    demaGOGU [anonim]

    s-a spalat pe maini, dar amanarea in sine influenteaza jocul electoral si politic!!!
  • +10 (10 voturi)    
    ce e nou (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:29)

    haiduc split [anonim]

    obedienta politica fata de anumite interese e penibila la CCR. aia nu prea au constiinta; asimilati la stilul comunist, n-au invatat inca cum sa gandeasca liber, sau ce e aia intransigenta la niste principii.
  • -7 (11 voturi)    
    Frate, ai oprit tara in loc ! Mergi cu Dumnezeu ! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:35)

    MIHAI 2 [anonim]

    L-am dispretuit pe Emil Constantinescu
    atunci cand a evitat o infrangere categorica refuzand sa mai candideze.
    De fapt as fi vrut sa il vad umilit.
    Acum , cand a trecut timpul mi se pare ca
    gestul omului ,
    pe care tre s-o recunoastem,
    nu il prea ducea mintea
    a fost totusi unul de calitate.
    *
    In orice caz Emil apare acum infinit mai
    boier decat nenorocitul de Ceausescu
    care sta si canta Internationala impreuna
    cu Leana in timp ce chiar și zidul executiei
    sta sa se prabuseasca.

    PS. In ultimele zile Monica Macovei a aparut pe la diverse televiziuni luptand pentru cauza eroului ei.
    Cinste ei ! Rusine celor care forfotesc asteptand momentul cheie cand isi vor arata chipul de brutushi. Cineva ar trebui sa-i citeasca totusi doamnei Macovei cifrele din sondaje care arata ca traian Basescu pastreaza inca sanse destule. Altfel, la cat de sumbra si trista este am putea crede ca domnia sa are cunostinta desprea alte statistici.
    • +2 (4 voturi)    
      Ipocrizie: PSD si PNL au dus legile la CCR (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:44)

      - [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      in loc sa faca amendamente la ele in parlament si sa voteze aceste amendamente, ca sa nu le mai duca la ccr si sa ajunga acest guvern (boc, intermar, orice ar fi) sa nu mai poata plati salarii
  • -1 (1 vot)    
    Ce ii mana pe oameni la vot (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:42)

    Cristina [anonim]

    Speranta !
    Dar daca nu se va aplica salarizarea unica...
    M-as mira sa nu se aplice. Mici sanse !!
  • +5 (9 voturi)    
    sistemul ticalosit (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:42)

    un votant [anonim]

    Fratilor, presedintele nu poate face nimic singur impotriva sistemului ticalosit. Justitia si parlamentul conduse de PNL PSD PC au acaparat aceasta tara si ne dau zilnic cu tifla. Marii impostori se ascund in parlament, in posturi cheie in justitie, sau au ajuns miliardari prin delapidarea statului (adica a noastra). Au alungat 3 milioane de oameni in vest, au ramas cu batrinii fara de pensii si aplaudaci la tv. O lege de importanta majora pentru tara a fost aminata pina dupa al doilea tur de scrutin prezidential. PNL-istilor, nu va e rusine de ce ati facut? PSD-istilor, nu va e rusine de starea in care a ajuns tara asta?
    • +2 (4 voturi)    
      Vedeti ca acrodul cu FMI e mai presant acum (Miercuri, 28 octombrie 2009, 16:07)

      ion [anonim] i-a raspuns lui un votant

      Amanarea ca amanarea. Dar vedeti ca aveam termen de 30 octombrie prevazut in acordul cu FMI pentru adoptarea legii salarizarii unitare. O sa o cam luam in barba. Brava CC! Hai ca se poate! Da-o dracu de tara.
    • -1 (1 vot)    
      tonomat (Luni, 2 noiembrie 2009, 1:41)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui un votant

      mai banda stricata, mai lasa-ne cu sistemul ticalosit, ca si Base cu PDL-ul lui tot din el e parte. La fel si PSD, si PNL, PRM, UDMR.

      Votati frate un om nou, tanar, rational care intelege constitutia si o respecta

      http://remuscernea.ro/2009/10/10-angajamente-ale-lui-remus-cernea-ca-presedinte-al-romaniei/
      • 0 (0 voturi)    
        Ce spun,e "frate", Remus Cernea (Luni, 2 noiembrie 2009, 11:02)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui ptc

        ...despre Mafie ? Nu cumva tot doar pe Băsescu îl vede de vină pentru sistemul ticăloşit patronat de Voiculescu, Patriciu, Vântu ? Dar despre prostituatele lor jalnice ale acestora (tonomate, politicieni, "analişti"), ce spune oare Remus Cernea al tău ?
  • +4 (6 voturi)    
    Ce rusine! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:49)

    ion [anonim]

    Ce rusine: au amanat aproape 40 de zile decizia (23 sept-28 oct). Si dupa 40 de zile de clocit, au ajuns la concluzia: mai amanam inca 40 de zile, ca sa vedem cine castiga alegerile.

    Iar in acordul FMI era dat ca termen 30 octombrie 2009 pentru adoptarea legii de salarizare unitara in mediul bugetar.

    Si stiti ce a invocat PNL cand a cerut arbitrajul
    CC? Ca nu se pot adopta 3 legi simultan. Nimic de fond legat de legi. Si in 40 de zile CC-ul nu a putut sa isi dea seama daca e asa sau nu. Si uite asa liberalii "plin de bun simt" ai domnului Crin si CC intesata de mumiile lui Iliescu si-au bagat picioarele in acordul cu FMI. Plus ca au blocat niste legi extrem de necesare. Rusine!
    • +5 (7 voturi)    
      incorect.... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 16:27)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui ion

      Citeste cu atentie, au amanat cu inca 40 de zile inceperea dezbaterilor, nu verdictul !!! Asta inseamna ca pe langa astea 40 de zile de asteptare, inca cele 40 deja scurse, mai avem de asteptat pana la decizie inca 20~40 de zile ! Astora le tre' juma' de an ca sa zica DA ori BA.
      Cat de incompetenti si mojici pot fi !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Ce ne asteapta ? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 16:01)

    Citizen Kane [utilizator]

    In nemernicia lor, parlamentarii nostri alesi cred ei pe viata ( cam asa se comporta), au avut tupeul sa ceara ministrilor propusi CV cu datele dinainte de 1989.
    Ar trebui sa vedem functiile lor si ale rudelor. Atunci vom vedea cu stupefactie ca lovitura de stat din '89 a adus la putere .... surpriza ... tot oamenii care inainte il pupau in ... pe Ceausescu.
    Iliescu a intuit foarte bine ce se va intamplat in cei 20 de ani si a actionat in consecinta. In CCR se afla pretinii lui.
    Lume hai la vot... daca nu ... o sa se astearna iar linistea (aia de cand era nastase prim secretar... :D).
  • -3 (3 voturi)    
    constitutional! mai trage-i doua! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 16:15)

    marius [anonim]

    Sper ca l-am citat exact pe Caragiale, vizionarul care a prezentat lucruri actuale acum, dupa peste o suta de ani.
    Legile respective, tinand cont de faptul ca apartin unui guvern condus de un profesor de drept constitutional, doctor in superioritatea parlamentului BICAMERAL, nu au nici o sansa de aviz favorabil. Dar, multumita independentei justitiei, nimeni nu-si risca postul pentru adevar.
    Nu de Ilici le e frica, ci de marinar. Daca iese marinarul, cunoscut pentru abordarea "neconventionala" a statului de drept (constitutional), vai de ei.
    Asa ca hai sa ne bucuram ca macar procesele hotilor nu se analizeaza pana dupa alegeri (si hotii ar putea fi membrii de partid).
  • 0 (4 voturi)    
    !!! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 17:23)

    lawyer [anonim]

    Nu înțelegeți nimic. Curtea a amânat după alegeri soluția pentru ca eventuala decizie sa fie dispută intre candidații la președenție si sa nu favorizeze vreunul din candidați. va dati cu părerea ca niste babe de pe marginea drumului ...
  • +3 (3 voturi)    
    Curat constitutionala ! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 17:56)

    bistrita [anonim]

    Ce fel de curte constitutionala e aceea care asteapta sa vada din ce parte bate vantul. Rusine domnilor!
  • +2 (2 voturi)    
    De ce nu au termen de rezolvare? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 20:26)

    x [anonim]

    Nu au curajul sa-si asume (macar) o opinie!
    Le e frica deoarece, intr-o anumita conjunctura, cel care va cistiga prezidentialele (indiferent care va fi el) nu ar "aprecia" decizia.
    Halal Curte Constitutionala!
    (PS. Stiti de unde vine cuvintul halal?)
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Joi, 29 octombrie 2009, 6:15)

    votant [anonim]

    dar de plangeti fratilor ???? sau plang cei catre asteptau sa catige praful de pe toba prin aceasta lege