Ambasada SUA anunta inceperea inscrierilor in programul Loteria Vizelor pentru anul 2011

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2009, 12:07 Actualitate | Esenţial

Ambasada Statelor Unite la Bucuresti anunta ca, incepand de vineri, 2 octombrie, cetatenii romani se pot inscrie in programul anual Diversity Visa (DV), care pune la dispozitia persoanelor care indeplinesc cerintele simple dar stricte de calificare, vize de resedinta permanenta in Statele Unite.

Inregistrarile pentru programul DV 2011 trebuie transmise electronic incepand cu vineri 2 octombrie 2009 si se incheie luni 30 noiembrie 2009.  Inregistrarea incepe si se incheie la ora 19:00, ora Romaniei. Solicitantii pot accesa formularul electronic la adresa www.dvlottery.state.gov numai in perioada de inregistrare. Solicitantii sunt incurajati sa nu astepte ultima saptamana a perioadei de inregistrare pentru a aplica, intrucat  cererea foarte mare poate conduce la intarzieri. Nici o inregistrare nu va fi acceptata dupa orele 19:00, ora Romaniei in ziua de 30 noiembrie 2009.

Ambasada americana precizeaza ca cerintele de calificare presupun ca solicitantul trebuie sa fie nascut intr-o tara care participa la program. In plus, el trebuie sa indeplineasca criteriul educational: sa fie absolvent de liceu, cu diploma de bacalaureat sau in ultimii cinci ani sa fi lucrat cel putin doi ani intr-o meserie care se afla in zona de lucru patru a Departamentului Muncii al SUA. Baza de date folosita pentru determinarea parametrilor de calificare a meseriei este O*Net Online : www.onetcenter.org.
 
Solicitantii de vize DV sunt selectionati printr-o tragere la sorti aleatorie, facuta de un computer.  Vizele sunt distribuite pe sase regiuni geografice, cu un numar mai mare de vize acordat regiunilor cu o rata de imigrare mai redusa. Nu se acorda vize tarilor care in ultimii cinci ani au trimis mai mult de 50.000 de imigranti catre SUA.  Romania se afla si in acest an printre tarile participante la program. 

Inainte de a trimite o inregistrare la programul DV-2011, aplicantii sunt rugati sa consulte instructiunile detaliate ale programului care se gasesc pe pagina de internet a Ambasadei Statelor Unite, precum si pe pagina de internet a Departamentului de Stat.
 
Aplicantii vor fi selectionati aleatoriu de un calculator, din toate formularele de inregistrare care se califica. Cei selectionati vor fi instiintati prin posta in perioada mai – iulie 2010 si vor primi instructiuni ulterioare, inclusiv informatii asupra taxelor legate de imigrarea in Statele Unite.  Persoanele neselectionate NU VOR PRIMI nici o instiintare.  

Ambasada SUA la Bucuresti precizeaza ca daca primiti un e-mail care va anunta ca sunteti selectionat, acel mesaj nu este legitim. 


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

7789 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    no hai ! (Marţi, 29 septembrie 2009, 12:22)

    migratorul [anonim]

    acuma e momentul !
    haideti fratilor sa mergem !
  • +1 (9 voturi)    
    Pai cetatenii romani intra in SUA fara vize ! (Marţi, 29 septembrie 2009, 12:29)

    MIHAI 2 [anonim]

    Probabil ca anuntul este
    pentru cei din Republica Moldova,
    care nu au participat la razboaiele
    antiteroriste din Irak si Afganistan,
    nu au avut trupe in Bosnia, nici in Kosovo,
    nu au dat si nu dau bani de pomana
    de 6 ani firmei pirat Bechtel,
    nici sprijin financiar tip coliva firmei Ford
    si nu se expun riscului de a vedea Chisinaul bombardat de vreun ayatolah.
    *
    Noi am facut toate chestiile astea
    cu varf si indesat
    asa incat anuntul de ieri al lui Obama
    cum ca pentru cetatenii Romaniei nu mai sunt necesare vize la intrarea in State
    nu a fost o surpriza pentru nimeni.
    • +3 (3 voturi)    
      Vize de imigrare, nu turistice (Marţi, 29 septembrie 2009, 14:13)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Daca eliminarea vizelor de SUA pentru romani inseamna de fapt eliminarea vizelor turistice (care nu-ti dau drept de munca), Loteria Vizelor inseamna vize de imigrare, adica green card, cu posibilitatea obtinerii cetateniei in cinci ani.
      Deci nu e totuna...
      • -2 (4 voturi)    
        e program de recrutare nu loterie (Marţi, 29 septembrie 2009, 15:07)

        me [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

        De ce n-ai inteles ca nu e loterie. Americanii se uita se vada ce locuri de munca au nevoie(de ex. inginer de cutare fel) si ii fac "castigatori ai loteriei" automat pe cei de care au nevoie. O foarte mica parte sunt chiar castigatori, dar marea majoritate sunt oameni de care au nevoie. Nu selecteaza decat oameni foarte bine pregatitzi si pentru care statul roman a platit bani grei ca sa-i antreneze. Programul asta e cel mai ieftin si mai destept posibil program de recrutare.
        • +2 (2 voturi)    
          se vede ca nu ai aplicat niciodata (Marţi, 29 septembrie 2009, 16:33)

          americanu [anonim] i-a raspuns lui me

          daca ai fi facut-o ai fi vazut ca in formularul de inscriere la loterie nu trebuie sa precizezi studiile sau experienta in munca, deci in cel initial dupa care vei fi ales ca si castigator sau nu. Abia dupa sase luni, daca esti ales ca si castigator atunci trebuie sa arati ce studii ai.
          • 0 (0 voturi)    
            haha (Marţi, 29 septembrie 2009, 18:10)

            circulita [anonim] i-a raspuns lui americanu

            brainwash
            • -1 (1 vot)    
              chiar brain wash (Miercuri, 30 septembrie 2009, 15:18)

              me [anonim] i-a raspuns lui circulita

              Mai, americanii au cea mai radicala gandire capitalista din lume. La ei chiar si sanatatea este o afacere, daca nu ai bani esti lasat sa mori. Americanii nu fac nimic fara sa castige ceva.
              Din ce am vazut pe net zice cam asa:

              To enter in to this program a person must have eligible native country qualification. Must have successfully completed 12 years of junior and high school education or must have 2 years of work experience in an occupation approved by the DOL, within the last 5 years after attending a 2 year education/training program.

              Deci refuza prostii.
        • +1 (1 vot)    
          meserii (Marţi, 29 septembrie 2009, 19:31)

          Mirona [anonim] i-a raspuns lui me

          Sotul mea a fost selectionat acum cativa ani si am emigrat acum doi ani si ca sa raspund la comentariul tau, suntem amandoi profesori de geografie. Sa fie o cerere chiar atat de mare de profesori de geografie in USA??
          • +1 (1 vot)    
            Da (Miercuri, 30 septembrie 2009, 5:33)

            fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Mirona

            "People don't have maps"
    • +4 (4 voturi)    
      Ai uitat de basescu (Marţi, 29 septembrie 2009, 14:13)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Daca ai fi deschis ochii ai fi vazut ca nu e vorba de vize de intrare, ci de viza de resedinta, care e alt animal...
      Oricum, basescu e de vina.
    • +1 (1 vot)    
      ?????? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 9:20)

      romanu [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      Care anunt frate????
  • 0 (2 voturi)    
    URA!!!!!!! (Marţi, 29 septembrie 2009, 12:57)

    Jaguarul [anonim]

    Ambasada Romaniei anunta inceperea inscrierilor pentru cetatenii americani in programul Loteria Vizelor pentru anul 2111.
    Asta da stire........
  • 0 (8 voturi)    
    iupiiiii (Marţi, 29 septembrie 2009, 13:11)

    iupiiiii [anonim]

    haideti fratilor sa mergem, sa fugim de pe corabia asta care se scufunda usor dar sigur numita Romania.

    eu aplic la loteria vizelor inca din 2003, poate imi aude si mie Dumnezeu rugaciunile si ma scapa de infernul asta numit Romania, unde mori cu zile.

    tineti-mi pumnii, promit sa nu ma mai intorc 20-30 de ani, sau cine stie, chiar deloc.

    nu e america raiul pe pamant, dar daca muncesti mult si nu renunti, primesti satisfactie si bucurie pe masura.

    GOD BLESS AMERICA
    • +1 (3 voturi)    
      Bafta (Marţi, 29 septembrie 2009, 13:28)

      Jaguarul [anonim] i-a raspuns lui iupiiiii

      Dumnezeu sa-ti ajute!Te astepatam ala loteria vizelor ptr.Romania in 2111:))
    • +1 (3 voturi)    
      Ai grija ce iti doresti.... (Marţi, 29 septembrie 2009, 17:05)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui iupiiiii

      S-ar putea sa ti se implineasca! Satisfactia primita s-ar putea sa fie un ordin de recrutare, ca s-au mai vazut cazuri!

      Un coleg de-al meu, nici macar nu era cetatean american, doar rezident, s-a pomenit intr-o zi cu un ordin de recrutare pentru Vietnam. A plecat a doua zi in Canada. Acum, la j'de ani, inca mai are probleme cand intra in SUA pentru ca Uncle Sam nu l-a uitat, si in scripte inca apare ca s-a sustras datoriei!

      Asa ca ai grija ce iti doresti!
  • +1 (3 voturi)    
    mereti mai (Marţi, 29 septembrie 2009, 13:46)

    dlGoe [anonim]

    No mereti mai. Mereti cu Dumnezeu pe tzaramul fagaduintei unde va asteapta cainii cu covrigi in coada. Da macar faceti-o in liniste
    • 0 (6 voturi)    
      Nu zau (Marţi, 29 septembrie 2009, 13:59)

      Jaguarul [anonim] i-a raspuns lui dlGoe

      Noi merem,tu ramai aici cu boc si geoana.
      Sau mai bine cu vanghelie poate-ti da un mic si o bere,ha ha ha
  • +2 (2 voturi)    
    hahah (Marţi, 29 septembrie 2009, 14:16)

    :-)))))))))) [anonim]

    sa ramana aici cu vanghelie si becalizator

    adica cu indivizi cu 4 clase care au ajuns sa conduca romania.

    nu zice nimeni ca in america umbla caini cu covriji in coada, dar macar acolo daca vrei sa muncesti si ai cat de cat calificari, nu esti calcat in picioare de jigodii cu 4 clase.
  • +1 (1 vot)    
    greu (Marţi, 29 septembrie 2009, 15:03)

    ano1 [utilizator]

    Daca e sa trag greul, il trag in alta parte pe bani mai multi. Daca e sa imi dau copilul la scoala atunci il dau intr-un sistem educational care sa-i dea o sansa in viata. Daca e sa fac un cadou copilului meu atunci ii daruiesc cetatenia unei civilizatii
    • -1 (1 vot)    
      ce intelegi prin civilizatie? (Marţi, 29 septembrie 2009, 18:12)

      ripo [anonim] i-a raspuns lui ano1

      simple question..
      • +1 (1 vot)    
        tot siple question (Miercuri, 30 septembrie 2009, 16:53)

        ano1 [utilizator] i-a raspuns lui ripo

        tu ai iesit din romania vreodata? sau ai fost numai cu google?
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 29 septembrie 2009, 15:24)

    Vladutz [anonim]

    orice om normal isi da seama ca "dincolo" e mai bine. din toate punctele de vedere.

    nationalistii si pensionarii sa se abtina de la comentarii. sunteti prea indoctrinati.
    • +1 (3 voturi)    
      hai sa fim rationali (Marţi, 29 septembrie 2009, 16:37)

      americanu [anonim] i-a raspuns lui Vladutz

      Desigur ca e mai bine decat in Ro din majoritatea punctelor de vedere, desi poate unii ar spune ca in Ro nu sunt cartiere de negri si mexicani precum in Bronx NY, unde ti-e frica sa iesi pe strada si ziua.
      Dar, de ex, poti spune cu mana pe inimca ca in USA e mai bine decat in OLANDA? Nu uita ca in olanda totul e liber si legal, prostitutia (pt cine are nevoie, legala dar organizata), drogurile usoare, asigurari medicale pt toata lumea (asa cum se chinuie obama sa faca si in USA) si o siguranta mai mare a cetateanului, o infractionalitate infima.