Emil Boc: Salariile profesorilor nu vor scadea prin aplicarea legii salarizarii unice

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2009, 11:59 Actualitate | Esenţial

Premierul Emil Boc a respins luni ca nefondata afirmatia potrivit careia salariile profesorilor vor scadea dupa intrarea in vigoare a legii salarizarii unice sau incepand cu 1 ianuarie 2010.

"Niciun venit salarial nu va scadea, nici acum, nici dupa 1 ianuarie 2010", a spus el, la finalul sedintei Coalitiei PSD - PD-L.

Emil Boc a precizat ca "nu exista nicio problema" legata de achitarea salariilor si a pensiilor, "nici acum si nici anul viitor".

Seful Executivului a mai spus ca in sedinta de guvern de miercuri va fi aprobata o ordonanta de urgenta prin care se va utiliza instrumentul creditului de angajament pentru a putea solutiona problemele de finantare din domeniul Sanatatii.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1474 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    simpla curiozitate (Luni, 28 septembrie 2009, 12:39)

    bugetar naiv [anonim]

    ...daca nimic nu se schimba la salarii-de ce s-a facut aceasta lege si cand vor interveni schimbarile?
  • -1 (1 vot)    
    nu e chiar asa (Luni, 28 septembrie 2009, 12:57)

    marius d. [anonim]

    Boc ori nu stie ori se face ca nu stie, insa unele salarii vor scadea. De ce? pentru ca ei au eliminat niste sporuri sau le-au bagat in salariul de baza, iar noul sistem prevede maxim 30% sporuri. Cum unii (si sunt multi, si nu numai in invatamint) iau din sporuri mai mult de 30% se vor trezi dupa 1 ian. 2010 ca vor lua mai putini bani. Nu zic ca e normal sa se ia atitia bani din salar din sporuri, insa sper ca aceste reguli se vor aplica la TOTI, si la politisti, asistenti etc. Daca va fi asa va iesi sigur cu panarama.
  • 0 (2 voturi)    
    Cine sa te creada? (Luni, 28 septembrie 2009, 12:57)

    prof. [anonim]

    Mai poate cineva din tara asta sa te creada? PArca acum un an ziceai ca daca castigi alegerile ne vei plati cei 50% dati prin lege in plus retroactiv...
    Ziceai tot acum un an ca sunt bani pentru marirea salariilor cu 50%. Argumentul ca nu stiai starea economiei nu merge pentru ca daca asa este atunci chiar nu aveai ce cauta in functia asta sau chiar in politica.
    Iti pot da un sfat: Lasa-ne! Ca fara tine poate ne-o fi mai bine.
    • 0 (2 voturi)    
      cine sa creada ? (Luni, 28 septembrie 2009, 13:23)

      liana [anonim] i-a raspuns lui prof.

      pai domnule, daca nu crede nimeni, atunci cum or fi ajuns papagalii astia la putere ? explica-mi si mie cine i-a votat ?
      • 0 (2 voturi)    
        Simplu (Luni, 28 septembrie 2009, 14:00)

        didi [anonim] i-a raspuns lui liana

        Au fost votati de alti papagali.....
        Plus cei care nu s-au prezentat la vot (care nu sunt cu nimic mai buni.....aici ma includ si pe mine...da' nu mai fac io prostia asta....ca altfel iar ne trezim cu EBA si JIJI prin inaltele foruri).
  • +2 (2 voturi)    
    Nu le este teama de scaderea salariilor. (Luni, 28 septembrie 2009, 13:55)

    AlinN [anonim]

    Ci de scaderea veniturilor.
  • +1 (1 vot)    
    SIGUR CA DA! (poate confirma alexandra p.) (Luni, 28 septembrie 2009, 14:06)

    kolo [anonim]

    Nu e adevarat ca nu vor scadea salariile. Adica e adevarat, insa e doar o prezentare trunchiata. Mai mult decat ca nu vor scadea, SALARIILE vor creste cu 50%. Ca doar e Lege in acest sens. Got that?
  • -2 (2 voturi)    
    Siguur ca daaa.... (Luni, 28 septembrie 2009, 14:56)

    DAN [anonim]

    Si marmota impacheta ciocolata...
    Numai minciuni! N-ati auzit ca s-a schimbat sloganul electoral? Nu mai este "Sa traiti bine!", ci "Mai traiti?!... Bine...". Asa ca atentie pe cine votati, daca vreti sa mai supravietuiti.
    • -2 (2 voturi)    
      sau... (Luni, 28 septembrie 2009, 15:47)

      mirunamara [anonim] i-a raspuns lui DAN

      varianta slogan: sa traiti bine, de azi pe maine, cu apa si cu paine.
      merge?
  • +1 (1 vot)    
    Corect ! (Luni, 28 septembrie 2009, 17:28)

    motul [anonim]

    Legea unica a salarizarii bugetarilor nu se va aplica niciodata in Romania. Institutiile statului stiu de ce !