Instanta suprema face prima concesie de la inceputul grevei din justitie: magistratii vor participa la tragerea la sorti pentru constituirea BEC

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:34 Actualitate | Esenţial

Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis, miercuri, sa faca o prima concesie de la inceputul protestului din justitie, anunta portalul StiriJuridice.ro: magistratii vor participa la tragerea la sorti pentru constituirea Biroului Electoral Central.

Tragerea la sorti pentru desemnarea judecatorilor care vor face parte din Biroul Electoral Central ar urma sa aiba loc saptamana viitoare.

"Protestul magistratilor Inaltei Curti nu va aduce atingere valorilor fundamentale ale statului de drept, printre care se numara si dreptul la alegeri libere. In privinta participarii la tragerea la sorti in vederea constituirii Biroului Electoral Central, desi in cadrul Adunarii generale a judecatorilor instantei supreme, nu s-a luat nici o masura, s-a lansat deja ideea ca alegerile vor fi sabotate", se arata intr-un comunicat al ICCJ.

"Pentru ca actiunile de protest ale magistratilor au urmarit respectarea principiului separatiei si echilibrului puterilor in stat si pentru ca suntem constienti ca se incearca politizarea acestei actiuni in legatura cu neparticiparea la constituirea Biroului Electoral Central, aducem la cunostinta publicului ca judecatorii Inaltei Curti vor participa la tragerea la sorti in vederea constituirii acestui birou, conform legii, desi sustinem in continuare ideea degrevarii magistratilor de activitatile extrajudiciare", anunta ICCJ.

Peste 6.000 de magistrati si-au incetat activitatea in ultimele 3 saptamani, nemultumiti de legea unica de salarizare pentru care Executivul si-a asumat raspunderea in fata Parlamentului.

In timpul celor peste trei saptamani de greva din justitie, termenele de judecata in zeci de mii de dosare au fost amanate.


Citeste mai multe despre   






















2267 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    au recunoscut ei ca a fost greva? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:45)

    Mos Ion Roata [anonim]

    Nu pot sa cred asa ceva: a pronuntat Instanta Suprema cuvantul 'Greva' ? Asta ii incrimineaza pe impricinati ...Eu sunt primul care o acuz atunci pe doamna Pivniceru de nerespectarea legii...
    Ma tem ca e doar titlul Hotnews... si ca Judecatorii Inaltei curti au formulat ceva suav si discret de genul ' concediul fara plata voluntar luat de judecatorii romani la cererea Guvernului , in semn de solidaritate cu cetatenii romani afectati grav de criza'...))
    • +3 (5 voturi)    
      Pai Predoiu (Miercuri, 23 septembrie 2009, 16:16)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Mos Ion Roata

      le pregatise o mica surpriza.
      Nu mai erau obligati :) sa se implice in procesul electoral prin OUG propusa de Predoiu :)
      Hehe, i-au calcat pe cap stapanii lor de la partide:
      Treceti la BEC!!!
      Dar se pare ca OUG e pe teava.
      • +1 (3 voturi)    
        lasa bancurile (Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:56)

        aa [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        si apuca-te de lecturat COnstitutia si legea electorala... si o sa vezi ca nu se pot valida alegerile fara ei ... indiferent de cate manevre fac mafiotii sistemului ticalosit ai PDL -ului patronat de Basescu.
        • 0 (0 voturi)    
          Hehe, (Joi, 24 septembrie 2009, 9:15)

          ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui aa

          Dupa cum se stie, Catalin Predoiu a anuntat ca are in vedere niste modificari legislative astfel incat amenintarile judecatorilor ca nu vor participa la procesul electoral sa nu aiba efect.

          Avem semnale ca asociatiile magistratilor vor trata cu flit avertismentul ministrului Justitiei, lucru la care Predoiu se si asteapta.

          Ceea ce ni s-a mai spus, insa, din mediile judecatoresti, este ca puterea este pregatita sa recurga la o formula legislativa prin care membrii birourilor electorale sa nu mai fie desemnati de catre instante, prin tragere la sorti.
          Cum se poate face asta? Prin numirea unor judecatori prin hotarare de guvern, in baza unui act normativ care va modifica actuala procedura, spun sursele noastre. Cine sa fie cei desemnati?

          Pai ce, chiar crede cineva ca arhivele SIPA au disparut, si nu exista judecatori care-si pot simti, la un moment dat, carierele in pericol? Doar atata asteapta presa, nu?
          Sursa Ziare.com
      • +2 (2 voturi)    
        justitia dincolo de limite (Miercuri, 23 septembrie 2009, 18:36)

        FARMATHY AMELIA [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        VAinvit intr-o instanta sa vedeti cum lucreaza judecatorii. in timp ce ni se spune ca nu sunt bani,ministrul justitiei incaseaza 112000 dolari pt. consultanta pe coduri. in total 10 oameni,toti din afara sistemului, au incasat 1200000 dolari. . cat despre satisfactia ca magistratii pierd, nu realizati ce mare pericol este reprezentat de o justitie obedienta,prost platita, sufocata de dosare. exista 2milioane de cauze si mai putin de 6000 de judecatori.spre comparatie- avem 300000 de cadre didactice la 3 milioane de scolari. cat despre alegeri, nu v-as dori sa aveti de coordonat un birou sau oficiu electoral pe o indemnizatie simbolica. Eu am condus asa ceva in 2005 la sectorul 1. Iar ca judecator la judecatoria sect.1 am intrat in sedinta si cu187dosare. Mergeti la judecatoria sector 1 si veti vedea in ce conditii se judeca si cam cate cauze. S-ar putea ca viziunea dumneavoastra amuzata sa se schimbe. FARMATHY AMELIA, judecator CURTEA DE APEL BUCURESTI
        • 0 (0 voturi)    
          independenta justitiei (Miercuri, 23 septembrie 2009, 22:20)

          ion daniel [anonim] i-a raspuns lui FARMATHY AMELIA

          eu zic ca justitia este independenta si are cea mai mare putere in stat, aceea de a face dreptate...
          mai cred ca daca judecatorii ar incepe doar sa isi faca treaba( sa zicem judecarea politicienilor corupti) ar obtie mai multe decat aceasta asa zisa greva, ar face politicienii si guvernul sa le stie de frica si sunt sigur ca ar primi toate maririle pe care si le doresc, iar opinia publica nu ar mai sari la gatul lor
          pana una alta se pare ca ei chiar sunt subjugati anumitor grupuri de interese si nu vor sa isi asume independenta... fac exact ce face orice roman din tata in fiu, sa se vaiete ca nu pot face nimic pentru ei deoarece sunt subjugati...
          se pare ca romania merge inainte si fara judecatori, dar nu in directia buna...
          atat cat timp nu vor intelege ca daca nu taie in carne vie din politicieni cu "arma legii", nu o sa isi depaseasca conditia si o sa ramana mereu "sub papuc"
          greva lor nu face deact sa ii intoarca pe toti impotriva lor si sa ii afecteze pe cei multi si ii ajuta chiar pe politicieni si guvern
        • 0 (0 voturi)    
          Multumesc de raspuns (Joi, 24 septembrie 2009, 9:32)

          ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui FARMATHY AMELIA

          dar ma vad nevoit sa declin invitatia.
          Insa pot sa observ ca:
          1. Nr. de dosare e strans legat de amanarile la nesfarsit a cauzelor.
          2. Sincer, cam la a cata sedinta incepeti Dvs. personal judecata pe fond? Da' sincer.
          3. In fruntea oricarei bresle se presupune ca sunt alesi "creme de la creme". Am vazut ce doamne v-ati ales :)
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptae, nu au recunoscut (Miercuri, 23 septembrie 2009, 21:31)

      xcgvcb [anonim] i-a raspuns lui Mos Ion Roata

      Titlul este adaptarea Hotdog a subtitlului preluat de pe stirijuridice.ro, care face referire la incetarea protestului.
  • +1 (3 voturi)    
    comunicat ICCJ (Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:46)

    OARE? [anonim]

    ROMÂNIA
    ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
    BIROUL DE INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE
    COMUNICAT DE PRESĂ
    Având în vedere încercările de manipulare din ultima
    vreme, prin care se urmăreşte a se acredita ideea că
    magistraţii fac jocuri politice sau se lasă antrenaţi în jocuri
    politice, Adunarea generală a judecătorilor Înaltei Curţi de
    Casaţie şi Justiţie, întrunită la data de 23 septembrie 2009 a
    hotărât că este în interesul opiniei publice să comunice
    următoarele:
    I. Încă de la începutul protestului magistraţilor, puterea
    executivă a încercat prin toate mijloacele să-l compromită şi
    să incite cetăţenii, speculând cinic situaţia economică şi
    financiară a acestora, reducând demersul magistraţilor la
    revendicări de natură pur salarială.
    II. În ultima vreme există încercări de folosire în
    scopuri politice şi electorale a protestului magistraţilor.
    Faţă de aceste încercări, indiferent din partea cui ar veni
    ele, judecătorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie sunt
    conştienţi de faptul că în toate timpurile politicul a încercat
    să folosească şi, dacă se poate, să aservească puterea
    judecătorească.
    Protestul judecătorilor Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie
    nu a avut şi nu are resorturi de natură politică, aşa cum se
    încearcă a se acredita în noua strategie de comunicare şi
    imagine. El este determinat de nemulţumiri ce decurg din
    - 2 -
    modul în care judecătorii sunt obligaţi să-şi desfăşoare
    activitatea de judecată de fiecare zi.
    Cu toate acestea, se constată că există încercări de
    exploatare în scopuri politice şi electorale a protestului
    magistraţilor, care se manifestă nu doar prin incriminarea
    politică a protestului, dar şi prin încercări de a capta politic
    bunăvoinţa magistraţilor.
    Pentru că sunt conştienţi de aceste încercări şi
    pentru că doresc să afirme riguros că nu sunt masă de
    manevră, judecătorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie
    se delimitează de orice încercare a politicului de
    atragere a magistraţilor în jocuri politi
    • +2 (6 voturi)    
      bun simt (Miercuri, 23 septembrie 2009, 16:34)

      x [anonim] i-a raspuns lui OARE?

      "reducând demersul magistraţilor la
      revendicări de natură pur salarială."
      Si nu-i asa ?

      Nu traim in aceiasi societate ?
      Nu tb. sa existe o ierarhizare a salarizarii , la limitele suportabile in Romania , si comparativa cu cea din domeniul privat care TREBUIE SA SUSTINA aceste salarii si nu ... imprumuturile ( pana unde , pt. ce ?) de la FMI, etc ?

      Sunt conditii de lucru mai bune in alte institutii ?
      Unde se face greva si se PRIMESC salariile ?
      Poate pe luna, ca-n alta tara nu cred !

      Si salarii pt. ce ? Va simtiti in siguranta cu mii de infractori care " risca sa primeasca n ani de inchisoare " si care scapa prin incompetenta decizionala( sa zicem) a d-nilor judecatori ?
  • +5 (9 voturi)    
    magistrati vs justitiabili (Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:51)

    x [anonim]

    Nu putem avea dorinte europene bazate pe realitati rominesti.
    TOATE profesiile in Europa sint mult mai bine platite decit in Romania.
    Deci judecatorii nu pot si nu trebuie sa ceara atit de mult.
    Daca, in timp, apare si respectul reciproc (magistrati vs justitiabili), putem (re)construi o punte de stabilitate de care sa fim toti multumiti.
  • +6 (12 voturi)    
    de neiertat atitudinea lor (Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:51)

    lca [anonim]

    n-as vrea sa pun sare pe rana dar acesti iresponsabili nu ar trebui remunerati pe perioada ''protestului''
  • 0 (4 voturi)    
    Băsescu, Predoiu nu vă lăsaţi ameţiţi (Miercuri, 23 septembrie 2009, 16:18)

    dookuhaka [utilizator]

    Aştia vor să vă prostească: vă iau faţa cu mişcarea asta de alegere a BEC-ului ca să vă aibă în mână şi să vă şantajeze! O să ne trezim cu "prostănacul" de Geoană preşedinte interimar, un interimat care va dura probabil n-ani! Predoiu a făcut o mişcare excelentă: iniţiaţi proceduri legale pentru a-i scoate din BEC-uri şi de la Registrul Comerţului! [in atentia admin. site: sunt un utilizator, nu anonim deci scuteşte-mă cu aprobările tale!; am zis prostănacul? Nu! Am citat din Iliescu]
  • 0 (4 voturi)    
    Sa vedem (Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:13)

    CezarN [utilizator]

    1. "...se urmăreşte a se acredita ideea că
    magistraţii fac jocuri politice..."
    --
    Asa este, magistratii fac jocurile hotilor, nu in special al politicienilor. Or, hotii sunt apolitici.
    ====
    2."...puterea executivă a încercat prin toate mijloacele să-l compromită[protestul] ...speculând cinic situaţia economică ... a acestora[cetatenilor], reducând demersul magistraţilor la revendicări de natură pur salarială....El este determinat de nemulţumiri ce decurg din modul în care judecătorii sunt obligaţi să-şi desfăşoare activitatea de judecată de fiecare zi."
    --
    Fapt concret: Dupa ani de zile de amanari in procesul Copos vs Loterie nu s-a citit nici macar actul de acuzare.

    Iar daca nu vreti doar bani, de ce nu ati protestat anul trecut, de ce nu aveti curaj sa mergeti pana la capat acum? In fapt va este frica de o reforma adevarata pe care astfel ati declansa-o.
    ====
    3. "Protestul magistratilor Inaltei Curti nu va aduce atingere valorilor fundamentale ale statului de drept, printre care se numara si dreptul la alegeri libere."
    --
    Pai, una dintre valorile fundamentale este si dreptul la o justitie egala si echitabila pentru toti cetatenii.
    Credeti ca cei care au castigat procese la Strassbourg impotriva statului roman(trebuia sa platiti voi pagubele, nu noi) s-au bucurat de asa ceva? Sau credeti voi ca fiul lui Ion Tiriac, nevasta lui Adrian Paunescu, beizadeaua Covei, George Copos si batranele alea care faceau inchisoare si pe care le-a gratiat Basescu s-au bucurat de o justitie egala??
    ++++++
    Presedintele Traian Basescu a semnat, luni, decretele de gratiere a doua batrane, mama si fiica, in virsta de 86 si respectiv 66 de ani, inchise la Penitenciarul din Vaslui pentru o luna de detentie, deoarece nu au platit amenda penala la care fusesera condamnate.
    +++++++
    • -3 (3 voturi)    
      procesele la Strasbourg (Miercuri, 23 septembrie 2009, 18:05)

      aa [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      au existat pentru ca membrii din tacma Justitiei au raspuns la comenzi politice, acum cand acest lucru nu se mai poate BAsescu incearca sa o elimine dintre puterile statului democradtic au fosr Roman, PNT-CD,Mona Musca , Tariceanu, un sir lung de consilieri,profesorii etc ... acum judecatorii orice ca PDL si regimul totalitar al lui Basescu sa mai pastreze puterea.
  • +3 (3 voturi)    
    Democratie fara criterii exista? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:17)

    david [anonim]

    Revolutia din 89 a vaut un profund caracter anti-comunist. S-a refuzat ulterior acest criteriu, liberalii sabotand chiar sub guvernarea lor aplicarea lustratiei. Ar fi fost macar un criteriu! Alagerile "democratice" bottom-up" au adus in fruntea universitatilor aceeasi oameni in afara celor care au plecat singuri. In justitie s-a intamplat acelasi lucru, inclusiv la CSM. Oriunde democratia a fost lasata sa functioneze fara criterii, sistemul dinainte de 89 s-a refacut prin alegeri libere. In fata unui monstru de sistem cu non-valori nimeni nu poate lupta cu armele democratiei. Balaurul are prea multe capete. Pana cand nu vor fi legalizate criteriile de performanta pentru a accede in stat la functii publice vom ramane acolo unde am fost inainte de 89. De ce oare la magistrati nu se introduc criterii ca de ex: cunostearea a minim doua limbi straine (cu cerficari interationale), numarul de dosare solutionate raportate la numarul de dosare primite, obligativitatea utilizarii expertilor internationali in fraude care depasesc 1 milion euro (inclusiv expertize medicale), definirea domeniului de expertiza (ex. programe europene), definirea conflictului de interese? Cei care ar trece de aceste criterii ar putea fi considerati cu adevarat profesionisti si si-ar obtine statutul social fara ca cineva sa li-l dea. Nimeni n-ar mai avea nimic cu salariile. Cand insa avem o casta fara criterii (doar vechimea) nu ne putem astepta la nimic bun, iar ei insasi se pun in afara respectului public.
  • +1 (5 voturi)    
    ce minciuna grosolana (Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:24)

    io [anonim]

    ce fac judecatorii acum? greva?
    nu, ca ar fi ilegala.
    in plus, nu ar fi platiti pe perioada grevei.
    deci? PROTESTE.
    adica muncesc doar la citeva dosare, lejereanu', eh da' salaru' tre' sa curga intreg, cu tot cu sporuri luate de doua ori (si-n salariul de baza, si separat), n'asa?
    a, deci au hotarit ca vor sa faca parte din BEC?
    normal, ca doar activitatea respectiva se PLATESTE separat.
    si oricum doar citiva judecatori de la ICCJ vor face parte din BEC.
    adica tot aia cu salarii colosale si sporuri nesimtite.
    va mai amintiti de seful lor, cel care avea si nu's cite norme didactice pe la tot felul de facultati din provincie? de umbla prin tara la 70 de ani mai ceva ca superman la 30?
    cit o sa va mai rabde pamintul, sleahta de hoti si spagari ce sunteti?
    • -2 (6 voturi)    
      cat timp PDL si Basescu or sa fie la putere (Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:57)

      aa [anonim] i-a raspuns lui io

      pe guvernari PDL democratia a fost distrusa putin cate putin s-a furat tot si s-a distrus economia nationala...