Radu Berceanu considera Pasajul Baneasa prea complicat si costisitor. Emil Boc anunta inaugurarea la 1 decembrie

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2009, 16:16 Actualitate | Esenţial

Ministrul Transporturilor si Infrastructurii, Radu Berceanu, a declarat, vineri, ca proiectul tehnic al Pasajului Baneasa, realizat de firma Search Corporations, este "mult prea complicat si costisitor", o alta solutie tehnica putand fi cu pana la 30% mai ieftina.

"Proiectantul a ales sa foreze coloanele de la peretii pasajului, iar apoi sa-i curete, sa dea gauri pentru a pune fier beton si din nou sa toarne foarte mult beton. Numai noi facem solutii din 1975", a spus Berceanu, citat de Mediafax.

El a spus ca o solutie mai ieftina ar fi fost daca s-ar fi realizat pereti falsi si daca s-ar fi sapat canale care sa preia apele pluviale.

"Nu vreau sa dau solutii acum, dar e cazul sa trecem de proiectarea care se facea in anii '80", a spus Berceanu.

Lucrarile la Pasajul Baneasa au inceput in 2007. Proiectul este finalizat in proportie de 75%.

Si premierul Emil Boc a vizitat, vineri, santierul Pasajului Baneasa, impreuna cu ministrul Transporturilor. Boc s-a interesat de eventuale probleme de finantare si programul de lucru al muncitorilor.

"Aveti grija ca de 1 Decembrie cantam imnul national si pe urma venim sa inauguram Pasajul", le-a spus Boc muncitorilor.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3744 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    75% ??? (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:21)

    navetistul [anonim]

    Cica e finalizat 75%????
    Nici macar nu s-au facut sapaturile 75%!!! E sapat cam jumatate si pana la finalizare mai e mult!
    Zilnic trec pe acolo dar nu vad mai mult de 10-12 muncitori pe santier.

    La o casa, daca ai sapat 75% din fundatie se cheama ca e gata casa 75% ??!!
  • +4 (6 voturi)    
    din nou 75%... (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:22)

    navetistul [anonim]

    Ah, am citit cu atentie si am inteles.

    PROIECTUL e finalizat 75%, nu PASAJUL...

    Da, asa e credibil.
    • 0 (0 voturi)    
      75% (Vineri, 18 septembrie 2009, 19:30)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui navetistul

      Cred ca ai vrut sa faci "un spirit de gluma" .:)
      Proiectul este finalizat INAINTE de a se incepe o lucrare . Pasajul chiar este finalizat intr-o masura mare, mai este de executat o portiune in intersectie, dar este foarte mica in comparatie cu ce s-a executat pana acum.
      Uita-te aici ca sa vezi stadiu lucrarilor :
      http://www.jurnalul.ro/webcam/antena1-dn1-16.html
  • +3 (7 voturi)    
    si pe 1 decembrie (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:33)

    si... [anonim]

    si pe 1 decembrie si de sarbatorile de iarna o sa muriti de foame si o sa ingrosati numarul somerilor..ai uitat sa o spui pe aia dreapta...
  • +3 (5 voturi)    
    Prea complicat si obositor? (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:45)

    x [anonim]

    Cred ca SCAUNUL de ministru e prea complicat si obositor pentru Berceanu.
    Mai ales ca capitolul obligatii.
    La drepturi ... cred ca s-a descurcat onorabil!
  • +4 (8 voturi)    
    Berceanu asta (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:46)

    radu [anonim]

    este gura bogata .Filozof si povestitor .Constatator de lucruri si comentator .El nu are treaba decat sa vorbeasca fara rost .Emite judecati de valoare .la valoarea lui .Adica valoare mica .Sai spuna cineva din anturaj .taci mai baiatule ca te faci de ras .
    • +5 (5 voturi)    
      Berceanu (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:16)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui radu

      asta intr-un an de mandat nu a inceput niciun proiect dar da din gura si ataca ce au inceput altii. Bercene tata incepe tu un proiect si apoi ia-te de ce au inceput altii. Deocamdata pentru ceea ce se face (asa cum se face) nu aveti niciun merit, decat acela de a taia panglica.
  • +3 (3 voturi)    
    Search Corporation (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:48)

    andy [anonim]

    aceasta este singura firma de proiectare din romania!?! hai sa vedem cite proiecte sunt finalizate dintre toate cele facute de aceasta firma. dar cum se face ca la toate proiectele facute de aceasta firma se stie mereu costul de realizare a proiectului (care fie spus este mereu de 2-3 ori mai mare decit realitatea)
  • +9 (9 voturi)    
    altii (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:48)

    eu [anonim]

    in 4 ani au sapat un tunel pe sub mare intre Anglia si Franta. Ce conducatori jalnici are tara asta !
  • +7 (9 voturi)    
    De ce va luati de domnia sa?! (Vineri, 18 septembrie 2009, 16:51)

    Vlad G [anonim]

    Doar are dreptate... pasajul va fi inaugurat de 1 Decembrie.

    Singura buba e ca n-a specificat anul... tind sa cred ca prin 2020.
  • +6 (6 voturi)    
    armata a facut transfagarasanul in 4 ani (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:10)

    gigi [anonim]

    Mai bine lucrau militarii la acest pasaj. ei au facut transfagarasanul in 4 ani. cu siguranta terminau pasajul intr-un an si era si mult mai ieftin. Americanii au reconstruit toate digurile dupa Katrina tot cu militarii SUA. Argumentele lor: mai ieftin si mai rapid.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar spaga (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:24)

      G [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Si spaga cine o dadea?
    • 0 (0 voturi)    
      da, dar.... (Vineri, 18 septembrie 2009, 18:56)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      din pacate nici armata romana nu mai este ce a fost... au ramas o mana de oameni imprastiati prin afganistan, irak, kosovo s.a.m.d.
    • 0 (0 voturi)    
      Eheee... (Vineri, 18 septembrie 2009, 23:06)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Cand au facut ei Transfagarasanul...era comunism. Atunci se facea tot....ca era ordin de sus si nu comenta nimeni. Daca te trezeai sa comentezi sau sa faci altceva....era cam grav pt tine si pt familia ta. Acuma...."trai nineaca..."
  • +1 (1 vot)    
    bercene (Vineri, 18 septembrie 2009, 18:35)

    rochiri [anonim]

    esti o mare mizerie.
    In fiecare zi injur toti minstri de tranport din '90 pana astazi.
    Nu ati facut nimic pentru drumurile noastre.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e cam tarziu? (Vineri, 18 septembrie 2009, 19:43)

    locke [anonim]

    dnu berceanu..daca imi aduc bine aminte a mai fost pe la pasajul minune...si atunci, sincer, la ce s-a uitat?
    pentru ca a cam trecut ceva timp de cand, se tot construieste la pasajul acela, astfel incat, noi ce reactie sa avem la ceea ce spune azi ministrul transporturilor?
    sa ne induiosam, sa ne minunam sau sa il credem pe cuvant?
    Adica totusi, dl berceanu e ministru de la inceputul anului si totusi nu se poate spune ca e singur la ministerul transportului, cred ca mai este o mica armata de oameni pe langa dansul al carui rol e tocmai de a se ocupa de infrastructura.Si nu se poate spune ca e plina tara de proiecte de infrastructura.
    Asa ca eu nu pot sa cred decat ca dl berceanu asta nu face altceva decat sa pregateasca terenul fie pentru ca termenul nu poate sa fie respectat, fie ca spagile au fost prea mari si atunci banii trebuiesc justificati cumva.
  • +1 (1 vot)    
    ce mai conteaza (Vineri, 18 septembrie 2009, 21:25)

    anonim [anonim]

    Sa lasam la o parte toate aceste declaratii politice si sa revenim la subiect. Acest Pasaj nu este altceva decit o "groapa asfaltata'. Este de neconceput ce se intimpla acolo. Acesti oameni pur si simplu isi bat joc de noi. Este pur si simplu incercarea maxima a nervilor Romanilor care mucesc cinstit. Hai sa ajuncam o privire la baneasa: 1. locul de intrare in tara, doua aeroporturi internationale = jeg de nedescris. pateaza imaginea RO 2. cozi de km intregi. Azi dimineata nu era nici o masina de politie in intersectie, isi bat joc de noi, am stat o ora la coada in jurul orei 8.30. Se trece pe o banda pentru ca una se termina cu un semafor pus PROST, cel de facut la stinga. 3. 10 muncitori ? Ha, sint multi. Va rog sa va uitati la camerele video de pe www.jurnalu.ro si o sa vedeti ca in fata la antena 1 nu lucreaza nimeni nimic. Dincolo se lupta saracii munctori cu un singur cofraj. de marti au mai adus unul sau doua, dar toata vara a fost doar unu. Problema e ca acesti oameni isi bat joc de populatia RO. Pur si simplu isi bat joc de noi, incepind de la ministri pina la politie care nu trimite un echipaj sa gestioneze o problema scapata de sub control si pina la cei de la cei care gindesc intersectiile si nu isi dau seama ca acel semafor este in PLUS. Stam dragi POITICIENI cite 5 km * 3 benzi ~ 3.000 de masini * 2 = 6.000 oameni in fiecare dimineata si ne umplem de nervi pentru ca nu sinteti in stare de nimic. Dar ........... ce mai conteaza ........
  • +1 (1 vot)    
    oameni incapabili.. (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 12:43)

    ady [anonim]

    prin timbrul sau vocal spui ca omul asa e pus pe treaba ..dar cand vezi ca numai gargara e de el..vai de infrastructura noastra
    au ajuns politicieni din tata'n fiu fara nici o idee de management .
    si basescu alt betzivan care spunea ca nu avem nevoie de autostrazi..
    nu sunt bani pt contracte umflate si spaga?..
  • 0 (0 voturi)    
    MOSU,,,, (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 16:20)

    CIOMBE [anonim]

    Demisia tata! Du-te unde doresti matale si lasa-i pe altii! Matale care te deplasezi cu aeroplanul, mai nou, lasa-i pe amarati sa se taraie pe pamant in conditii cat de cat decente! Poate il informezi si pe nea Zeus (cel rapanos!)!