Ecaterina Andronescu demite toti directorii si inspectorii scolari din invatamantul preuniversitar

de M.B.     HotNews.ro
Miercuri, 16 septembrie 2009, 21:08 Actualitate | Esenţial

 documente
(16 Sep 2009) PDF, 38KB
Directorii si inspectorii scolari din invatamantul preuniversitar numiti in functie in urma cu o saptamana au fost demisi miercuri de catre ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu. Actualii directori numiti fara concurs de inspectoratele scolare au fost demisi prin ordinul 5139 din 16 septembrie 2009.

"Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentului ordin, inceteaza toate detasarile in interesul invatamantului pentru functiile de conducere din unitatile de invatamant preuniversitar de stat si pentru functiile de indrumare si control din inspectoratele scolare dispuse pentru anul 2009-2010 prin decizie a inspectoratului scolar general", se arata in ordinul ministrului Educatiei

La nici o saptamana de cand au fost numiti, toti directorii din invatamantul preuniversitar si toti inspectorii, numiti cu delegatie (fara concurs), au fost destituiti, urmand ca doar ministrul Educatiei sa numeasca alti inspectori si directori.
 
Masura are menirea sa detensioneze situatiile conflictuale din unele scoli si licee, in care elevii si cadrele didactice au refuzat sa primeasca in scoala directorii numiti politic. Este si cazul liceului Eugen Lovinescu din sectorul 6 al Capitalei, unde elevii au organizat manifestatii in curtea scolii.


Citeste mai multe despre   






















6774 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    joaca de-a prostii (Miercuri, 16 septembrie 2009, 21:24)

    analistul de serviciu [anonim]

    Este o joaca idioata sa numesti directori, apoi sa-i demiti!
    UNde este actul educational?
    Acesta nici nu mai conteaza, deoarece directorii de scoli au numai interesul legat de spagi si de propriul buzunar!
    Eu propun ca toti copii romani sa meraga la invatamant peste hotare din clasa I-a!
    Atunci se va vedea ca nu are sens asa invatamat!?
    Situatia este identica in toate sectoarele, deoarece TOTI directorii sunt numiti numai politic, iar comepetnta nu conteaza!?
    • +3 (3 voturi)    
      toti directorii sunt numiti politic... (Joi, 17 septembrie 2009, 8:59)

      tulipa [utilizator] i-a raspuns lui analistul de serviciu

      ...chiar daca nu au carnet de partid. cine sta sa-i verifice? asa este si cu inspectorii scolari! credeti ca-i intreaba cineva: ai sau n-ai carnet de partid? chiar daca, efectiv, nu sunt in baza de date a partidelor, sunt simpatizanti. altfel nu ajungi in functie de conducere. exact ca pe vremea lui Ceausescu.
  • +4 (4 voturi)    
    super tare (Miercuri, 16 septembrie 2009, 21:45)

    anonim [anonim]

    super tare
  • +7 (9 voturi)    
    cam aiurea.... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 22:02)

    kin3zu78 [utilizator]

    citez " unde elevii au organizat manifestatii in curtea scolii" poate elevii manati din spate de conducerea liceului, si de unde si pana unde elevii isi pot da cu parerea asupra detasarilor ??!! acestea se hotarasc de la minister , sau cumva conducerea liceului este stat in stat ??
    • +5 (7 voturi)    
      se cheama descentralizare... (Joi, 17 septembrie 2009, 1:19)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

      Si nea' nicu era expert in toate... putea decide si cat va fi atractia gravitationala in fiecare zona din tara. Un om de geniu, ce mai. Pacat ca a trait putin.
  • +6 (6 voturi)    
    In sfarsit! (Miercuri, 16 septembrie 2009, 22:20)

    desteapta! [anonim]

    Bucurati-va si va veseliti competentilor, ca da de va veni si vremea voastra. Ar fi un inceput!
  • -3 (11 voturi)    
    bravo d-na ministru ! (Miercuri, 16 septembrie 2009, 22:34)

    geo [anonim]

    felicitari d-na ministru! s-a ajuns la situatia ca activistii pdl sa fie numiti directori fara sa aiba vreo treaba cu directoratul indepartand de la conducerea scolilor oameni competenti si dedicati scolii!
    • +3 (9 voturi)    
      PDL? (Joi, 17 septembrie 2009, 4:26)

      Niko [anonim] i-a raspuns lui geo

      Abramburica este in PSD ...
      • +1 (1 vot)    
        si totusi.... (Joi, 17 septembrie 2009, 14:02)

        Cornel [anonim] i-a raspuns lui Niko

        Dar care e problema voastra?
        D-na ministru e garantata de Marean Vanghelie, stiti voi "care este...."
        Se se fi inselat gurul educatiei garantand? Sau o fi iesit d-na din termenul de valabilitate ?
        Asa garant, asa ministru, asa invatzamant.... (completati voi restul)
  • +4 (4 voturi)    
    chiar ca tare (Miercuri, 16 septembrie 2009, 22:47)

    Ghita [anonim]

    deci aia erau pusi pe criterii politice. in subordinea cui e ministerul? au fost dati afara... si ce zice acum ministrul: doar ministrul Educatiei sa numeasca alti inspectori si directori. adica la fel?!
  • +5 (5 voturi)    
    Unii se bucura degeaba (Miercuri, 16 septembrie 2009, 23:05)

    abramburel [anonim]

    Daca cititi Ordinul 5139 veti intelege ca in 2 zile listele cu propuneri vor sosi la Minister, iar tovarasa Andronescu le va aproba asa cum le-au intocmit inspectorii generali (abramburicii din teritoriu).
    • +1 (3 voturi)    
      Correect (Joi, 17 septembrie 2009, 7:42)

      Adonis [anonim] i-a raspuns lui abramburel

      Asa este. Am sunat si eu la inspectorat ieri si mi-au confirmat.
  • -1 (1 vot)    
    DIRECTORI (Joi, 17 septembrie 2009, 8:38)

    sabo [utilizator]

    poate va decide lansarea examenelor, conform noii legi.
    ar fi de dorit, astfel ca ar mai ajunge si profesori bine pregatiti la conducere.
    oricum o buna parte din posturi se vor vacanta, pentru ca unii din directori sunt consilieri locali.
  • +2 (2 voturi)    
    ar fi bine... (Joi, 17 septembrie 2009, 8:41)

    resita31 [utilizator]

    ar fi bine sa se inceapa descentralizarea sistemului de invatamant, dar din pacate, in opinia mea, demiterile realizate in vederea numirii unor alti directori de dna ministru, sunt rezultatul apropierii alegerilor...
  • -1 (1 vot)    
    Octav Onicescu (Joi, 17 septembrie 2009, 10:09)

    Silviu [anonim]

    Acelasi lucru s-a intamplat si in Colegiul National Octav Onicescu - Bucuresti Sect 4.
    A fost numit director Adj un domn care nu stia nici macar adresa liceului si nu avea nicio ora in liceu.
    O decizie f buna. Directorii trebuie sa fie din scoala.
  • +1 (3 voturi)    
    Un ministru dedicat scolii! (Joi, 17 septembrie 2009, 10:31)

    Gimi [anonim]

    Cand o auzi pe Andronescu cat de dedicata este ea scolii (si nu politicii) iti vine sa-i plangi de mila. Intre discursul sau si fapte (cinstita, aparator al scolii, etc) este o imensa prapastie. Daca aceasta masura ar fi fost luata de Boc toata presa mogulilor si sindicatele ar fi scos lumea in strada. Acum sindicatele tac malc ceea ce dovedeste complicitatea lor politica. Unde sunt strigatele lor privitoare la politizare, dreptul la munca, competente? Mai mult exista surse din MEC care sustin ca chiar sindicatele au sprijinit aceasta masura pentru a-si rotunji veniturile prin post contra spaga (Florescu stie). Nu-i credeam atat de maipulabili pe profesori dar mai ales pe elevi. Chiar se lasa calcati in picioare de acest partid de hoti?
  • +1 (1 vot)    
    Mda (Joi, 17 septembrie 2009, 13:31)

    eu [anonim]

    Acu' e drept ca ne-am obisnuit sa scuipam unde am lins si sa lingem unde am scuipat....... Pai si asta e un motiv sa demiti TOTI directorii? In loc sa iei masuri de aplanare a conflictului doar acolo unde exista? Si la noi au vrut sa aduca o idioata cu studii la ID Spiru care nu stie bine cate degete are la o mana si am reusit sa scapam de asta. Acum iar sa stau cu stres?! Ca sigur nu mai scapam de data asta.... Oricum variantele erau tot pe linie poplitica, si e penibil sa spui ca nu trebuie sa ai culoare politica atata timp cat alegerea o face o "personalitate" politica. Daca imbecilii hotarasc, vor numi tot imbecili, va dati seama.... Eu sunt curioasa cum se justifica aceasta abrambureala - ba fac bine, ba nu fac bine... E vremea sa iesim in strada!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Ordinul are o motivatie clara (Joi, 17 septembrie 2009, 14:48)

    profesor [anonim]

    Poate ca, pentru multi din cititorii si comentatorii OM 5139, prevederile acestuia sunt nejustificate si abuzive. In fapt, d-na ministru, care nu se afla pe lista mea de simpatii, a primit plangeri si informatii din tara precum ca inspectori scolari generali, membri PD-L, au demis, incepand cu 01.09.2009 directori de scoli, care aveau postul ocupat prin concurs sau erau cu delegatie.Daca pentru cei cu delegatie era clar ca pot primi sau nu in continuare functia de director, cum explicati incetarea contractului managerial al directorilor care si-au ocupat postul prin concurs? O parte din noii directori nu indeplinesc cerintele legale prevazute in Statutul cadrelor didactice din invatamantul preuniversitar, art. 21. Vezi demiterile a 74 de directori de scoli din judetul Botosani, carora li s-a transmis in prima zi de scoala ca sunt demisi incepand cu 01.09.2009, printr-o decizie ce poarta data de 09.09.2009. Nu vi se pare un abuz clar din partea inspectorului general? Acesti directori au trimis plangeri la federatiile sindicale si la minister. Asa se explica OM 5139. Nu ii mai credeti victime pe cei din PD-L, care nu fac altceva decat sa isi puna oamenii lor pe functii, cu orice pret, pentru a le rasplati efortul din campania electorala.
    • +1 (1 vot)    
      justificare (Joi, 17 septembrie 2009, 15:11)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui profesor

      Orice ati spune,nimic nu justifica demiterea in masa.Este o masura dictatoriala,indiferent cine ar lua-o iar inlocuirea peste noapte nu poate aduce in totalitate personal de calitate.Firesc ar fi ca la acest nivel sa nu se faca schimbari pe considerente politice dar nesimtirea politicienilor de azi nu cunoaste limite.Indivizi de moralitate indoielnica s-au aciuat in diverse partide si asteapta obtinerea posturilor din interese meschine iar personalitati de talia lui Vanghelie incurca si mai mult treburile numindu-si simpatizanti pe diferite posturi.In felul acesta ne indreptam cu siguranta spre dezastru.
    • +1 (1 vot)    
      Un model de management de succes! (Joi, 17 septembrie 2009, 15:32)

      cris [anonim] i-a raspuns lui profesor

      Daca esti un simpatizant al lui Andronescu sa fii sanatos (nu mai incepe insa cu nu sunt!). Dar chiar si asa fiind si ramanand in sfera logicii: cum crezi ca nu era bine inainte dar va fi mai bine acum cand un ministru numeste 5000 de directori? Chiar daca ar vrea sa fie corecta (ceea ce nu este cazul) n-ar putea. Asa ca singurul criteriu este sa fie membru PSD ca in rest cu competentele se mai rezolva (cati dintre cei din jurului lui Andronescu au habar minimal pentru functiile pe care le ocupa?).Modelul e simplu: organizatiile locale de partid propun si ministrul ia act (Vanghelie are lista lui). Din aceste experimente de management, educatia nu are cum sa progreseze. Dar intereaza pe cineva?
  • 0 (0 voturi)    
    Gramatica necunoscuta suficient (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 11:51)

    Montecristo [anonim]

    e de vina ca ar trebui spus ca ii demite PE directorii etc
  • 0 (0 voturi)    
    imi e greata (Luni, 19 octombrie 2009, 21:36)

    andreea [anonim]

    Am fost director la o scoala din mediul rural cativa ani si am fost demisa in septembrie fara sa mi se spuna ce nu am facut bine, care au fost erorile mele numind in locul meu pe cineva care a terminat facultatea la "D. Cantemir" si nestiind macar sa tasteze la calculator..dar care bea pana cade jos alaturi de primar.Pot sa probez cele spuse !Dar cui ii pasa?..si mai ales cui prodest?Este cineva oare in tara asta care sa isi dea seama ce inseamna sa ne dam proprii nostri copii pe mana politicienilor?