Lidia Barbulescu, desemnata sa preia conducerea Inaltei Curti de Casatie si Justitie

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2009, 14:43 Actualitate | Esenţial

Lidia Barbulescu
Foto: Rompres
Sectia pentru judecatori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a hotarat, marti, delegarea Lidiei Barbulescu pentru ocuparea functiei de presedinte al Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ), dupa ce Nicolae Popa a fost eliberat din aceasta functie, ca urmare a pensionarii sale. Barbulescu va asigura conducerea instantei supreme incepand cu data vacantarii functiei, pana la ocuparea acesteia, prin numire, dar nu mai mult de sase luni.

CSM a luat act de cererea de pensionare a lui Nicolae Popa pe 10 septembrie, iar presedintele Traian Basescu a semnat, luni, decretul pentru eliberarea acestuia din functiile de judecator si de presedinte al Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Popa, care a implinit 70 de ani la 1 septembrie, ceea ce atras vacantarea postului, a propus CSM delegarea Lidiei Barbulescu, vicepresedinte al instantei supreme si membru al Consiliului Superior al Magistraturii, pentru a asigura interimatul Inaltei Curti.

Conform procedurilor, dupa publicarea in Monitorul Oficial a decretului prezidential de eliberare din functie a lui Nicolae Popa, incepe termenul de 30 de zile in care magistratii care indeplinesc conditiile isi pot depune candidaturile pentru ocuparea functiei de sef al Curtii Supreme. Pentru ca dosarele lor sa fie admise, acestia trebuie sa fi judecat la aceasta instanta doi ani si sa nu fi colaborat cu Securitatea. Viitorul sef al Curtii va fi numit de seful statului, dupa ce obtine avizul CSM.

Lidia Barbulescu, 54 de ani, a activat ca judecator la ICCJ din 2001, fiind si vicepresedinte al acestei instante incepand cu aprilie 2003. Din ianuarie 2008 pana in ianuarie 2009 a fost presedinte al CSM, fiind urmata in aceasta functie de Virgil Andreies.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1470 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    iarasi doamna (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:34)

    of [anonim]

    the country with no hope at all
  • +7 (7 voturi)    
    tovarasi, am invins. (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:37)

    meh [anonim]

    proletariatul a rapus dusmanul imperialist.

    tovarasa barbulescu se va asigura ca idei anti-revolutionare ca democratie, drepturile omului sau dreptul la proprietate privata nu vor periclita construirea societatii multilateral dezvoltata si a omului de tip nou.

    paaaartiduuu, ceauseeeescu, si liidiiiiiiaaaa
  • +5 (5 voturi)    
    respect (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:43)

    je [anonim]

    Pe de o parte vor respect si independenta si pe de alta parte o numesc pe scorpia asta in cel mai important post. Sunt trist...
    • +2 (4 voturi)    
      Nu-i cea mai fericita alegere... (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:58)

      ady [anonim] i-a raspuns lui je

      Insa sectia pentru judecatori este in buna masura controlata de doamna Barbulescu. Vorbim pana la urma de un interimat. Si mai vorbim de un CSM ai carui membrii au fost alesi in 2004, la acel moment putand candida numai sefii de instante sau parchete. Mii de judecatori tineri s-au opus CSM si au declansat chair actiuni de revocare a lor. Din nefericire initiativele nu au avut succes. Schimbarile in justitie se nasc greu, vezi de altfel protestul nostru de acum. Si in CSM vor fi schimbari la anul, cand se vor organiza noi alegeri. Sa fiti singuri ca CSM va arata altfel din 2010 incolo.
      • +2 (2 voturi)    
        daca.. (Marţi, 15 septembrie 2009, 17:32)

        de.ce [anonim] i-a raspuns lui ady

        CSM va arata altfel din 2010 incolo daca nu cumva va fi restructurat total dupa alegeri. astfel incat noua generatie de judecatori tineri sa nu aiba acces la vreo pozitie centrala de conducere prea curand.cat timp a fost docil, totul a fost frumos. sper ca ati retinut declaratia recenta a lui Talpes (fost director SRI) care a spus explicit ca in anii 90-91 justitia a fost infiltrata la greu cu "cadre de nadejde".. doar nu va inchipuiti ca schimbarea se va face asa usor, la lumina .. cadrele din 91 au in spatele lor niste butoane care nu se vor lasa atat de usor indepartate. asa ca atentie mare la noua generatie de cadre intrata pe filiera academiei de politie&comp
  • +5 (5 voturi)    
    jenant (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:52)

    lidia [anonim]

    O figura stalinista, oribil, de toata jena!

    Justitia e de tot risul.
  • +3 (3 voturi)    
    Barbulescu si perceptia asupra ei! (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:09)

    Sorina [anonim]

    Marea nerealizare profesionala a Lidiei barbulescu ramane aceea ca nu l-a putut judeca pe Ceusescu caruia i-ar fi dat un NUP. In rest, acum este libera sa-i condamne pe toti cei care au "intinat idealurile cumunismului stiintific". Daca s-ar fi facut un test minimal asupra perceptiei romanilor asupra acestei tovarasa in mod sigur ca n-ar fi fost votata de nici 0.5% din populatia tarii (de la tanti Leana si Nea Ion si termind cu GDS-ul). Numai din poza, caci romanii au un simt extraordinar si ar fi fost suficient pentru romanii simplii. Daca mai era vre-o speranta cu justitia romana (prin potentialii ministrii de justitie) acum tot acest vis s-a spulberat. Nepotismul va deveni litera de lege, iar spaga sport legalizat (prietenii stiu de ce!). Falsificarea examnelor de admitere in magistratura vor avea un coordoator remarcabil. Cat despre UE cred ca ne va pune in curant pe lista disponibilizatilor caci CE va avea dificultati majore in a discuta cu aceasta doamna. Ori ei sunt politicosi! nu-ti spun ca esti orgolios de prost. Simplu, te chema dar nu te asculta.....
    • -1 (1 vot)    
      examenele de admitere (Marţi, 15 septembrie 2009, 20:34)

      adina [anonim] i-a raspuns lui Sorina

      nu sunt falsificate. desigur, sunt f. grele. poate dvs sau cineva apropiat ati cazut si sunteti subiectiva.
  • +3 (3 voturi)    
    vai de capul si de steaua noastra (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cu sorpia asta ceausista in functia de presedinte la ICCJ.
  • +4 (4 voturi)    
    saraca Romanie! (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:25)

    axel [anonim]

    Este jaleee! Pentru noi, pentru copiii nostri .... jale. Pacat ca a murit Ceausescu degeaba si au ramas fosilelele care l-au sapat! Daca aveam democratie, nu il mai plangeam.
  • +4 (4 voturi)    
    justitie de cantarea romaniei (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:29)

    valeu [anonim]

    tot scornicestii sunt fruncea !
  • +5 (5 voturi)    
    Sa i se spuna.... (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:29)

    Claude [anonim]

    ... tovarasa Lidia Barbulescu Ceausescu
  • +3 (3 voturi)    
    Va rog frumos sa iesiti la pensie! (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:32)

    novac [anonim]

    si-atat!
  • +2 (2 voturi)    
    in Romania totul e posibil (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:41)

    nicolae s. [anonim]

    Pur si simplu sunt stupefiat de tupeul ce se manifest in cele mai inalte foruri ale justitiei. Daca dna. Barbulescu a ajuns in fruntea ICCJ, dupa ce a fost la conducerea CSM, insemna ca nesimtirea dovedita de catre magistrati a atins apogeul. Si daca stau bine si ma gandesc, nu trebuie sa ma mire ca acesti tipi cu jumatate din neuroni, (jumatatea cealalta sa distrus in mod fiziologic prin procesul de imbatranire), nu vor sa renunte la acest dolce farniente generat de postul unde nu faci nimic. Dna. este de mult timp in climacteriu, astfel ca tentatiile cu iz erotic au disparut de mult. Ce a mai ramas? Pai a ramas ceve foarte placut! Ce este mai sublim decat sa stai intr-un fotoliu extrem de confortabil, sa mai tragi din cand in cand cate un dulce vant fasait, printre atipirile episodice, ce acompaniaza starea de meditatie infantila, generata de degenerescenta senila. Cum sa renunti la asemenea post cand iti pica in cap si o galeata de bani? Este clar! In Romania totul este posibil.
  • +2 (2 voturi)    
    protestati (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:53)

    un cetatean [anonim]

    Stimati tineri magistrati,

    De ce nu va manifestati deschis si vehement protestul si impotriva acestei decizii ?
    Va multumeste acest fapt sau este o chestiune prea sensibila ?....
    • -2 (2 voturi)    
      Este doar un interimat de cel mult 6 luni!!! (Marţi, 15 septembrie 2009, 17:04)

      ady [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

      Nefericit ce-i drept, insa un interimat. Haideti sa nu ne lamentam. Vezi mesajul meu de mai sus...
  • +1 (1 vot)    
    "Independenta Justitiei" (Marţi, 15 septembrie 2009, 18:25)

    Razvan_M [utilizator]

    As ruga cativa magistrati sa-mi spuna in ce fel au fost aparate independenta justitiei si buna sa functionare prin aceasta propunere....
    Eu inteleg din toata aceasta tarasenie ca de fapt lucratorii din Justitie sunt solidari cand trebuie sa-si apere privilegiile si sa dea o lectie politica guvernului, dar sunt optimisti cand se lasa condusi de fosile comuniste. Oare cine a avut de castigat din greva magistratilor?
  • +1 (1 vot)    
    Cum? Sunt indignat! (Marţi, 15 septembrie 2009, 20:54)

    ???? [anonim]

    Si eu care speram (sic!) ca in functia aia o sa ajunga tovarasa Pivniceru... Pardon, Temniceru.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara campanie electorala (Miercuri, 16 septembrie 2009, 11:48)

    Temniceru [anonim]

    Magistratii nu au nevoie de voturi...nu sunt alesi.. de catre cei multi!! din fericire!istoria a consemnat un lung sir de tradari de la DECEBAL la BASESCU...
  • 0 (0 voturi)    
    pe placul celor multi!! (Miercuri, 16 septembrie 2009, 11:51)

    potinteu [anonim]

    alegerea asta nu trebuie sa fie pe placul celor multi!!!!!!!!oricum este ceva provizoriu ce va tot agitati!!