Ministrul Bazac spune ca va pune politia sa ii controleze pe angajatii aflati in concedii medicale

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 septembrie 2009, 15:53 Actualitate | Esenţial

Ministrul Sanatatii, Ion Bazac
Foto: AGERPRES
Ministrul Sanatatii, Ion Bazac, a declarat vineri, intr-o conferinta de presa sustinuta la Targu Mures, ca vrea sa introduca, de anul viitor, "modelul italian" in ceea ce priveste angajatii aflati in concedii de boala, adica politistii sa verifice daca aceste persoane sunt intr-adevar bolnave, transmite Mediafax. Acesta a explicat ca persoanele aflate in concediu de boala sunt fie internate intr-un spital - si atunci apar in evidenta unitatii medicale - fie sunt bolnave la domiciliu si politia va verifica acest lucru.
  • "Am de gand sa fac un lucru extrem de clar privind concediile medicale, pentru ca medicii care dau concedii medicale sunt in reteaua Ministerului Sanatatii. Cei cu dosare de pensionare pe caz de boala din pacate nu sunt sub jurisdictia Ministerului Sanatatii. Iar in legatura cu concediile medicale, care sunt in momentul acesta evaluate la peste un miliard de lei anual, bani pe care ii platim din fondul asigurarilor de sanatate, cred ca aici trebuie gandita o cu totul alta strategie. Din pacate sau din fericire am sa folosesc «modelul italian», unde lucrurile sunt extrem de clare si transparente".
  • "Daca nu se afla intr-una din cele doua situatii, atunci probabil ceva este in neregula cu el si lucrul acesta va fi penalizat. Politia face aceste controale. Daca este internat in spital, este in evidenta unui spital. Daca nu il gaseste acasa (politistul - n.r.) in perioada concediului, se anuleaza concediul si primeste o amenda. Mecanismul acesta se va implementa si in Romania".
Acesta nu a raspuns la intrebarea cum se va proceda daca persoanele respective nu ii deschid usa politistului trimis sa verifice daca sunt acasa.

Ministrul a admis ca politistii nu au bani nici sa prinda infractorii, dar a spus ca aceasta este situatia de acum, in timp ce el vorbeste de "un principiu general".

Potrivit ministrului Ion Bazac, "sistemul italian" urmeaza sa fie implementat in Romania de la 1 ianuarie 2010.


Citeste mai multe despre   






















1274 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Poate (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:12)

    spysoby [anonim]

    Mai bine ai verifica medici :ai si puterea si este si legal.Politia nu poate veni in casa unui om decit cu mandat sau daca face un flagrant.Altfel este abuz.
    • 0 (0 voturi)    
      Competenta (Luni, 14 septembrie 2009, 6:46)

      Marga [anonim] i-a raspuns lui spysoby

      Nu cred ca s-a referit vreun moment la intratul politistului in casa celui care pretinde a fi in concediu medical, ci la verificarea identitatii acestuia, lucru care se poate face binemersi si de la usa.
      E o masura buna, cu atat mai mult cu cat un procentaj destul de mare din banii aia platiti pentru concedii medicale sunt de fapt obtinuti prin frauda de falsii bolnavi.
  • +3 (9 voturi)    
    Hilar... (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:15)

    Catalin [anonim]

    si politistii care isi iau concediu medical?

    dar daca bolnavul e la farmacie, ca sa-si ridice reteta? ca nu toate bolile te imobilizeaza la pat, chiar daca beneficiezi de concediu medical.
    si cum face in cazul des intalnit in marile orase (bucuresti, cluj, timisoara, iasi, constanta, etc) unde mai bine de jumatate dintre salariati sunt veniti din alte zone si lucreaza, majoritatea stand cu chirie fara a avea mutatie facuta? daca (e caz real la mine la birou) am o colega din constanta (cu adresa din ci in constanta) si lucreaza in bucuresti, cand isi ia concediu se deplaseaza gaborul in constanta desi ea sta in bucuresti (pe foaia de concediu medical e trecuta adresa din buletin)?

    si cum e cu codul de procedura penala care cere un mandat emis de un judecator si prezenta unui procuror care sa insoteasca politistul, pentru a putea intra itnr-o casa?

    dar daca bolnavul, in concediu medical, e la bai (conform indicatiilor lui nutzi, care ne recomanda turismul balnear), perfect legal, pentru recuperare?

    chiar nu mai avem probleme de rezolvat in tara asta?

    hei, domnule ferrari, salariatii tai (medici, asistente, infirmiere) anunta greve si proteste in octombrie, nemultumiti de guvernare! spitalele sunt in paragina si fara medicamente de luni bune! doctorii, cat au ramas emigreaza pe capete! farmaciile sunt in incapacitate de a mai plati compensate!

    cand rezolvati adevaratele probleme ale sistemului medical? lasati baletul!
    • -1 (3 voturi)    
      Continuare (Vineri, 11 septembrie 2009, 17:46)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Cel mai hilar mi se pare urmatoarea afirmatie "fie sunt bolnave la domiciliu si politia va verifica acest lucru"

      O exprimare fericita ar fi continuat cu precizarea ca, politia va verifica daca persoana bolnava se afla la domiciliu, nu ca va verifica acest lucru.

      Verifica si ca e bolnav? Ii pune termometrul daca e racit sa vada daca are febra? :)
  • +2 (6 voturi)    
    Sunt foarte curios ? (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:16)

    ADY13 [utilizator]

    Cum o sa ajunga organul de ordine la concluzia daca sunt bolnav sau nu, iar daca chiar sunt bolnav, va stabilii oare acelas diagnostic cu medicul care a semnat concediul medical?
    • +2 (2 voturi)    
      exemplu francez (Vineri, 11 septembrie 2009, 17:34)

      jo [anonim] i-a raspuns lui ADY13

      si in franta se verifica validitatea concediilor medicale.

      daca angajatorul (institutie publica sau privata) isi suspecteaza angajatul de concediu medical nemeritat, poate cere verificarea validitatii concediului.

      pt verificari se poate apela fie la inspectorii structurii de "sécurité sociale" (asigurare de sanatate), fie la firme private specializate in astfel de controale. in ambele cazuri, inspectorii sunt medici / au pregatire medicala.

      bolnavul nu isi poate parasi domiciliul pt mai mult de 3 ore consecutive. se presupune ca in cele maxim 3 ore face vizite medicale etc. in caz ca lipseste mai mult, trebuie sa aiba un alibi medical.

      in cazul in care inspectorul afla un caz de concediu medical abuziv, angajatorul isi poate sanctiona angajatul (de la taiere din salariu la desfacerea contractului de munca). in paralel, este anchetat medicul care a acordat concediul. in caz de acordare abuziva a concediului (mita, relatii, pile etc) este sanctionat si medicul (de la amenda la interzicerea practicarii profesiei, in functie de rezultatele anchetei si de istoria profesionala a medicului care a dat concediul).

      avantaje : atat angajatorii cat si structurile de asigurari de sanatate pierd mai putini bani in urma abuzurilor. evident, niciodata nu sunt descoperite toate cazurile abuzive. in schimb, unii angajatori au descoperit ca aprox jumatate din angajatii aflati in "arrêt de travail" (concediu medical) practicasera un abuz...
  • +4 (8 voturi)    
    Si medicii? (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:17)

    traian [anonim]

    Din nou se ocoleste problema principala.Bolnavul inchipuit va fi amendat.OK,dar cu medicul spagar care da concediul cum ramane?El e sfant?
  • 0 (8 voturi)    
    f bine (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:19)

    Dan D. [utilizator]

    Mi se pare de bun simtz, sint o gramada care isi iau concedii medicale de 2 saptamini - o luna fara probleme cu acordul medicului. Si medicul ar trebui sa primeasca o amenda daca se dovedesta ca pacientul nu are boala pentru care i s-a dat concediul medical.

    Cu dosarele de pensionare pe caz de boala e si mai grav, daca esti sanatos dai cu shpaga si se rezolva, stai pe banii prostilor care se duc sa munceasca, in timp ce cazurile reale le plimba pe la controale pina le ies ochii.
  • +3 (7 voturi)    
    Si inca un aspect... (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:19)

    Catalin [anonim]

    Deci pot sa merg la doctor, sa-i dau spaga, sa-mi iau un mic concediu de odihna (ca asa am eu chef, neavand nimic in realitate), si tot ce trebuie sa fac e sa stau acasa, pana vine garcea sa ma verifice?

    Sa traiti, prezent, domn' politianu, eu sunt, la domiciului, racit (hapciu, hapciu, pentru show....), totul e ok!

    Pai daca vine in prima sau a doua zi, e chiar misto! Dupa pot da si o fuga la munte! Si noaptea - cand conform legii penale nu se fac descinderi la domiciliu - sunt acoperit! Pot fugi in club,sau la carciuma, doar sa fiu la 5 dimineata inapoi in pat!


    Hai noroc si sanatate! Ne vom apuca de vizionat telenovele in reluare!
    • 0 (4 voturi)    
      si daca politaiu (Vineri, 11 septembrie 2009, 17:01)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      face figuri... ii dai si lui o spaga si toata lumea e fericita...

      cred ca masura asta nu este data pentru a prinde cei ce-si iau concediu aiurea, ci de a mai adauga un mic venit la politie (neoficial bineinteles)...
  • 0 (4 voturi)    
    si cum reuseste politistul (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:23)

    zaboo [utilizator]

    daca ma gaseste acasa, sa isi dea seama daca ma doare sau nu spatele?? sau daca sunt pe wc si nu pot sa deschid - imi anuleaza concediul medical??? te-ai gandit mult, bai nene?? sau iti e gandul numai la ordonanta in baza careia poate-poate pui mana pe o caruta de bani de la guvern? cum e cu succesiunea aia?? ti-a luat mintile, se vede...
  • +1 (5 voturi)    
    Raspuns (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:47)

    Mircea [anonim]

    Ca raspuns la intrebarile de mai sus:
    Politistul nu poate verifica daca bolnavul e bolnav sau nu. Dar legea poate prevede cum este si in Italia ca bolnavul trebuie sa fie la domiciliu in orele de program a firmei unde lucreaza. Daca nu este nu i se plateste concediul. Daca el este sau nu bolnav este irelevant in acest caz si este si imposibil de controlat. Mai departe nu este vorba de o descindere, este vorba numai de o certificare ca bolnavul se gaseste la domiciliu cum prevede obligatia legala a acestuia. Acesta are tot interesul sa confirme prezenta sa in momentul in care se gaseste in fata unei astfel de verificari. Daca acesta nu deschide, sau nu se prezinta rezulta ca nu este la domiciliu. Nu e nevoie de un mandat fiind vorba de o simpla verificare si nu de o perchezitie. Politistul de fapt nici nu are nevoie sa intre in casa.
    • +1 (3 voturi)    
      bine (Vineri, 11 septembrie 2009, 17:23)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      si da ca omul este la spital pentru analize, nu beneficiaza de internare si precum stim se pierde o zi buna (in timpul orelor de lucru normale din spital 8-16) pentru a face analize...lasa biletel pentru politist cu mesajul...sunt la spitalul X in fata salonului Y
    • +1 (3 voturi)    
      Aiurea (Vineri, 11 septembrie 2009, 17:24)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Pai daca esti in concediu medical, si tratamentul presupune un sanatoriu balnear? O sa zici ca rezolvi problema cand te intorci - adica alergi ca bezmeticul sa anulezi amenda si sa convingi casa de sanatate ca tratamentul presupunea bai la Amara....probabil iti iei concediu de odihna ca sa rezolvi hatisul birocratic romanesc.

      Dar daca esti la farmacie, pentru o reteta?

      Sunt - conform legii - concedii medicale pentru boli care nu necesita repaus la pat si nu sunt contagioase? Nu mai poti merge intr-un parc, sa te odihnesti? Nu mai poti cumpara o paine? Doar dupa ora 5 seara cand e gata programul la serviciu?

      Sunt masuri aberante ale unui om cu mintea relaxata!

      Concediu medical nu se da numai pentru temperatura!

      Si cum spuneau altii pe forum...adica dupa ora 5 seara e OK sa-ti faci de cap, important e sa nu lipsesti de la domiciliu in timpul programului de lucru de la serviciul tau? Dar daca la tine la serviciu se lucreaza in ture de noapte, si cand ai intrat in concediu medical era randul tau sa fii schimbul 3, de noapte? Poti sa pleci in timpul zilei?

      Cred ca e timpul unei remanieri guvernamentale - aberatiile multor ministri, in ultima vreme au atins cote inimaginabil de ridicole....in timp ce criza continua sa-si faca de cap.
    • +1 (3 voturi)    
      Si daca se trateaza in strainatate? (Vineri, 11 septembrie 2009, 18:30)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Sau intr-o clinica privata din tara? Sau daca e la analize? Sau daca sta la altcineva (copiii la parinti) pentru a putea fi supravegheat si ingrijit mai bine?

      E o aiureala.
    • +1 (3 voturi)    
      Si daca? (Vineri, 11 septembrie 2009, 18:45)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Si daca medicul mi-a facut si o trimitere la Policlinica, iar eu fac vreo doua-trei ore coada pe acolo, atunci cum ma gaseste la domiciliu. Ai fost tu in Italia si stii cum e?
  • 0 (4 voturi)    
    Baloane (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:54)

    Weather [utilizator]

    Vorbe in vint...amatorism penibil.Asta stie despre medicina si medici mai mult din filme si romane politiste.Vai si amar
  • -1 (5 voturi)    
    Neuronul lui Bazac (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:56)

    Jonathan [anonim]

    Se vede inca o data ce tampiti sunt cei care ne conduc tara. Sunt de acord ca exista problema asta cu concediile medicale false dar o asemenea propunere arata ce destept e domnul Bazac. Propun sa facem o donatie de neuroni ptr domnul ministru.
  • +4 (6 voturi)    
    ce de treaba are nenea Bazac (Vineri, 11 septembrie 2009, 17:05)

    marius2M [anonim]

    Mai bine l-ai verifica pe generalul stanculescu ca tot subalternii tai l-au scapat din penitenciar.Sau mai bine ai merge sa-l verifici pe Nastase la 0o
  • +1 (5 voturi)    
    dragi concetateni (Vineri, 11 septembrie 2009, 17:12)

    hcd09 [anonim]

    Se vede foarte bine ca multi dintre dvs nu au vizitat alte tari cu alt scop decat acela de a sta la plaja sau a se da cu schiurile.
    Este o masura f normala si deloc absurda, mai ales tinand cont de mentalitatea si obiceiurile poporului roman.
    Companiile private au oameni angajati pentru exact aceste motive, in special cele din productie, care nu doresc ca pe parcursul verii cand munca agricola este in floare, sa se trezeasca cu 50-75% din personal in concediu medical.
    Controalele la domiciliu se fac aproape zilnic pe perioada concediului, si nu trebuie cel responsabil sa demonstreze cu probe si fotografii ca respectivul angajat defapt nu este bolnav....e clar ca daca il vezi pe om la fotbal in fata blocului sau ca isi incarca masina cu mici si bere sa mearga la picnic omul nu are nimic
    • 0 (0 voturi)    
      Bazac 2 dar mai prost! (Duminică, 13 septembrie 2009, 23:23)

      Pacientu` Englez [anonim] i-a raspuns lui hcd09

      Pai hotareste-te mai inteligentule. Pe cine combatem, pe aia care se duc in concediu medical ca sa culeaga recoltele sau pe aia care se duc la picnic? Sau politia o sa-i caute pe camp? Cu aia care isi fac concediul medical la parinti la tara ca sa aiba cine sa-i ingrijeasca, ce faci? Cu cine ii cauti? Tot cu militia? Sau ma obliga Bazac sa-mi fac medicalul la domiciliul din buletin? La amanta am voie? Iubita mea e medic, am voie sa ma ingrijeasca la ea daca sunt bonav? Mai ai mai frati pe acasa?
  • -1 (3 voturi)    
    UN ... (Vineri, 11 septembrie 2009, 18:46)

    nety [anonim]

    ... singur cuvant pentru un asemenea ministru: imbecilitate!.
  • +1 (1 vot)    
    e bine dar cu o exceptie (Vineri, 11 septembrie 2009, 21:42)

    florin [anonim]

    de unde si pana unde trebuie sa stau acasa daca sunt bolnav, ca sa stie politistul sau cine o fi sa ma gaseasca?
    Poate vreau sa stau la mama la brasov pentru ca gateste bine; poate ma ingrijeste bine bunica de la constanta (ca idee), poate stau la prietena mea acasa
    E stupid sa trebuiasca sa fii in locul din buletin daca esti bolnav...
  • +1 (1 vot)    
    Normele de aplicare (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 0:26)

    Bazac Onie [anonim]

    nu au fost inca publicate.

    Bolnavul roman, asimilat infractorului roman, va fi obligat sa sune pe tovarasul sectorist minim o data pe zi, pentru a-i comunica starea curenta a sanatatii, precum si coordonatele GPS la momentul initierii comunicatiei. Apelul va trebui sa fie initiat de pe un numar fix, in caz contrar politia avand dreptul sa solicite firmelor de telefonie mobila lista completa a apelurilor initiate de catre infractor / bolnav, impreuna cu coordonatele antenei GSM prin intermediul careia a fost initiat fiecare apel.

    Sectoristii vor bebeficia de o pregatire medicala sumara, ce le va permite sa (in)valideze certificatele medicate in urma unui examen sumar (diverse variante de tuseu, ascultarea cu urechea pe spatele bolnavului, daca acesta este prins acasa, sau pe usa de la intrare daca acesta nu deschide usa, etc.).

    Asa cum spunea cineva mai sus, omul este odihnit si acum ne arata ca nu a irosit banii statului atunci cand a plecat in concediu... scuze, la schimb de experienta in Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie verificat si Bazac pentru "sindrom Down" (Duminică, 13 septembrie 2009, 20:45)

    Pacientu` englez [anonim]

    Bazac asta chiar are retard sever? Pai daca bolnavu` in "medical" zace in pat si nu aude soneria, ce e de facut? Mai bine sa se duca pompierii si sa intre direct pe ferestre, sau "mascatii" sa sparga usa. Unde zice in lege ca trebuie sa sari sa deschizi usa daca suna cinva?
    Dar daca omu` are mai multe domicilii? Se duce omu` la casa de la tara sa zaca acolo.
    Eu zic ca cel mai bine ar fi sa se ocupe SRI de problema. Pe toata durata concediului, SRI sa organizeze operatiuni de filaj la toate posibilele locatii in care ar zacea bolnavul. In cazul in care l-a prins ca iese vesel din casa, sa-l retina il flagrant si sa-l duca la judecatirie pentru mandat.
    "Doctore" Bazac! Un concediu medical este un document medico-legal, ce nu poate fi anulat decat de instanta de judecata, in baza unei expertize medico-legale. Cu cine ei facut mai baiatule "medicina legala"?
    Ai tu competenta sa dispui misiuni cadrelor de politie? Asta ar mai lipsi! Sa se deplaseze politia cand zice Bazac. Ii si vad pe politisti deplasandu-se. Da` chiar, daca tot se deplaseaza, sa verifice militianu` si corectitudinea diagnosticului.
  • 0 (0 voturi)    
    dl Bazac sa mai studieze medicina... ca nu stie (Luni, 14 septembrie 2009, 11:00)

    Lena Panait [anonim]

    dl Bazac nu stie ce inseamna un bolnav pentru ca nu a fost niciodata bolnav iar studiile medicale se pare ca au acelasi efect ca cel produs celor 2 sudenti la medicina condamnati ca au transat.... un barbat de 65 ani!!! Un bolnav nu se poate da jos din pat... oricat de mult ar suna politia la usa.... pentru ca nu toti bolnavii au langa ei pe cineva sa ii ingrijeasca, sa le dea o ceasca de ceai... asa ca D-zeu cu mila cum se descurca!!! Mai bine dl Bazac sa faca VOLUNTARIAT la domiciliul bolnavului sa-l ingrijeasca... sa-i dea medicamentele, sa-l spele, sa-i faca piata-cumparaturi necesare pentru regimul-mancarea indicata bolii si avand in vedere relatiile in auto sa-l duca la medic, la tratament, pe banii lui ..... ca are si bani si timp destul..... sau poate politistul ....daca tot are sarcina de a vizita bolnavul, ca tot vine la usa, sa faca VOLUNTARIAT in locul D-nului Ministru Bazac... cu ingrijirea bolnavului, aprovizinarea cu medicamente, alimente, curatenie, transportul bolnavului la tratament, la policlinica, sa-i faca un ceai, sa-i faca mancarea -regimul indicat de medic. VOLUNTARIATUL practicat pentru bolnavul in nevoie este mai benefic pentru bolnav ...daca tot D-nul ministru Bazac considera co politia are timp.... sa ajute cetateanul aflat in nevoie.... politia se poate califica si in ingrijirea atat a adultilor cat si a copilului mic bolnav aflat in concediu medical...... si care si el trebuie ingrijit cand mama trebuie sa indeplineasca alte sarcini ce nu sufera amanare.... de exemplu: plata diverselor utilitati.... cumparaturi speciale, ingrijire personala, probleme personale etc. Cred ca D-nul Bazac este aerian vis-a-vis de probl. unui bolnav.... poate are nevoie de o proteza, poate il mai doare si o masea, sau cine stie ce probl.de sanatate mai intervin...