Gheorghe Pogea despre Legea salarizarii unice: Nu vom amana asumarea raspunderii in Parlament

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2009, 17:13 Actualitate | Esenţial

Ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea si ministrul Muncii, Marian Sarbu s-au intalnit joi dupa amaiza la Ministerul Muncii, dupa ce federatiile sindicale au decis declansarea grevei generale in 5 octombrie.

"Vom crea Alianta Bugetarilor cu scopul renegocierilor privind salarizarea unitara. Este pentru prima data cand se realizeaza o asemenea alianta". Anuntul a fost facut de presedintele Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI), Aurel Cornea, care a declarat joi ca s-a stabilit si un calendar de actiuni al Aliantei, dupa cum urmeaza: pe 15 septembrie - pichetarea Palatului Parlamentului, iar pe 5 octombrie - zi de greva generala.

Ministrul Finantelor Gheorghe Pogea a declarat, inaintea discutiilor de la Ministerul Muncii cu reprezentantii sindicatelor, ca guvernul nu va amana asumarea raspunderii in Parlament la Legea unitara a salarizarii si a cerut angajatilor din sistemul public sa tina cont ca bugetul este limitat.

"Nu vom amana asumarea raspunderii in Parlament. Guvernul a facut o lege buna si are toata dispozitia sa accepte amendamente, daca acestea sunt in spiritul legii", a afirmat Pogea.

"Nu cred ca exista cineva din randul sindicatelor care sa fi venit cu imbunatatiri si noi sa le fi refuzat", a adaugat el.

Ministrul a admis, insa, "ca nu toti vor fi multumiti de actuala forma a legii unitare", mentionand ca "acolo unde au fost excese, le vom aduce la normalitate".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

778 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Păi și cu greșelile ce facem? (Joi, 10 septembrie 2009, 17:20)

    ady624 [utilizator]

    Cu greșelile gramaticale (pe care nu le-am văzut) și cu greșelile de logică din texte ce facem? Le asumăm așa strâmbe?

    Băi, ce oameni....

    Adrian
    • -2 (4 voturi)    
      Pai daca nu ai vazut . . . (Joi, 10 septembrie 2009, 17:50)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui ady624

      . . . la ce mai dai din gura. Stii? Eu nu am vazut dar nevasta ta e pe centura. Mai ce oameni!
      • +2 (4 voturi)    
        Tu citești ziare? (Joi, 10 septembrie 2009, 19:06)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

        Ia vezi ce-a zis Consiliul Legislativ despre texte? Sau ar trebui să nu-i cred? Am zis doar că nu le-am văzut, pentru că aș vrea să văd ce fel despre ce fel de greșeli gramaticale este vorba.

        Dar tu, tu te băgași repede în lăptic... Ce om...

        Adrian
    • 0 (2 voturi)    
      tu crezi tot ce arunca manipulantii -fosti (Joi, 10 septembrie 2009, 19:12)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui ady624

      ..vatmani- pe piata ? cu cat mai repede cu atat mai bine ,astazi e haos in salarizare ;greseli gramaticale sunt in capul pnlistilor ordinari care nu stiu cum sa mai franeze
  • 0 (0 voturi)    
    Graba, graba dar, cand se aplica? (Joi, 10 septembrie 2009, 17:41)

    GEORGE [anonim]

    Sunt de acord cu asumarea raspunderii si cu eliminarea tuturor greselilor de orice fel, precum si lucrul la acordul fin.Nu sunt de acord cu decizia incorecta a guvernului, de a simula aplicarea legii, incepand cu 01.01.2010.Din mass-media si din declaratiile oficialilor din guvern a reiesit ca, salariile "nerusinat de mari" vor ingheta iar cele care se vor afla sub noua grila de calcul, se vor mari treptat, treptat, pana la pastele cailor!...Un asemenea comportament este de neacceptat, chiar daca sunt invocate aproprierea alegerilor pentru presidentie. Un guvern responsabil ar fi redus si dupa caz ar fi marit salariile in functie de noua lege, de la intrarea acesteia in vigoare. Cum ramane cu afirmatia primului ministru Emil BOC care, spunea ca, vrem sa facem dreptate sociala, in ROMANIA? In plus, de unde va mai lua guvernul bani pentru marirea salariilor?
  • 0 (0 voturi)    
    !!!!! (Joi, 10 septembrie 2009, 17:43)

    ion [anonim]

    O masura luata la momentul oportun este infinit mai buna decat o masura exceptionala luata tardiv!
  • -1 (1 vot)    
    Pe cine apara sindicatele? (Joi, 10 septembrie 2009, 17:56)

    Misu [anonim]

    Este din ce in ce mai evident ca miscarea sindicala (cea mai stabila la nivel de lideri de 20 de ani) este o institutie care demult nu mai apara interesele salariatilor. Ei, liderii de sindicat, nu fac dezinteresat jocurile patronatelor sau a categoriilor cu salarii bugetare foarte mari. Deci guvenul zice, astia sunt banii voi participati la impartirea lor dupa niste criterii. Sindicatele accepta criteriile si trec la impartirea banilor. Apoi cand totul este gata de votat se razgandesc, se aliaza toate sindicatele si pun de o greva generala!!! Adica este un fel protest ei impotriva propriilor decizii dar baga guvernul la mijloc (adica o parte din el PDL caci cu ceilalti, PSD sunt in parteneriat). Si acum o amintire din anii 96-97. Guvernul vrea sa ajusteze pretul energiei cu 15% adica sa-l scoata din zona de pierderi. Productia de rulmenti fusese deja contractata de japonezi pe urmatorii 5 ani la un pret de nimic. Cresterea pretului la energie le diminua profiturile. Atunci actionarii japonezi suna un lider de confederatie sindicala aflti in vizita la aceesi persoana cu mine. Se negociaza pretul unei greve. Se bate palma cu liderul si in urmatoarea saptamana apare greva. Marirea pretului la energie este retrasa de guvern. Cine era liderul de confederatie (cu barba) si daca metodele se mai utilizeaza si astazi e simplu de verificat? Cand vrei sa blochezi economia unei tari in defavoarea alteia pui de o greva generala iar investitorii isi iau jucariile si pleaca. Curat interes national si sindical in totala contradictie cu scopul declarat. Muncitorii fara serviciu nu fac obiectul miscarii sidicale la noi!!!
    • -1 (1 vot)    
      Sunt niste lichele ordinare ,fosti turnatori (Joi, 10 septembrie 2009, 19:45)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Misu

      ..la Secu ,fara exceptie ; au distrus Semanatoarea care s-ar fi privatizat cu Klaas, au distrus Tractorul ,au distrus Rulmentul ,au distrus Autocamioane Brasov -au distrus Romania ;nu au forta decat in intreprinderile statului,unde le sufla in tuhas alti turnatori si securisti (Patronatul) la privati sunt dati afara scurt
      asta a fost circul Sindicate-Patronat -pus in scena de acelasi regizor
  • +1 (1 vot)    
    ce raspundere frate? (Joi, 10 septembrie 2009, 18:13)

    liviu_ [utilizator]

    ce o sa pateasca daca o dau in bara cu legea salarizerii unice? o sa li se taie capu???
    normal ca nu...
    rapunderea = 0