UPDATE: VIDEO Aurel Cornea, presedintele FSLI: Punem bazele Aliantei Bugetarilor, pe 15 septembrie pichetam Parlamentul, iar pe 5 octombrie - greva generala. Dumitru Costin, presedintele BNS: Este un avertisment adresat autoritatilor

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2009, 12:21 Actualitate | Esenţial

 documente
(10 Sep 2009) PDF, 74KB
"Vom crea Alianta Bugetarilor cu scopul renegocierilor privind salarizarea unitara. Este pentru prima data cand se realizeaza o asemenea alianta". Anuntul a fost facut de presedintele Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI), Aurel Cornea, care a declarat joi ca scopul Aliantei este stoparea procesului de asumare a raspunderii de catre guvern pe prezentul proiect privind salarizarea unitara.

S-a stabilit si un calendar de actiuni al Aliantei, dupa cum urmeaza: pe 15 septembrie, se va organiza o pichetare a Palatului Parlamentului, iar pe 5 octombrie s-a stabilit o zi de greva generala.

Printre obiectivele Aliantei se numara renegocierea unei legi a salarizarii cadru unitare, "care sa tina cont de principiile pe care ni le-am asumat cu totii acum cateva luni", stoparea disponibilizarilor in sectorul bugetar si respingerea concediilor fara plata in acest an, a continuat Aurel Cornea.

La actiunile anuntate marti de la sediul FSLI vor lua parte politistii, cadrele medicale, cele din educatie si functionarii publici. "Vom lua cele 10 zile libere chiar in timpul alegerilor", a avertizat Vasile Marica, liderul Aliantei Nationale a Sindicatelor Bugetarilor SED LEX. "Daca aceasta alianta nu isi va atinge scopul, vom fi foarte slabiti. Trebuie sa negociem toti", a continuat Vasile Marica.

Din alianta constituita joi fac parte Federatia "Alma Mater", Federatia "Spiru Haret", Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant, Federatia Sanitas, Federatia Nationala a Sindicatelor din Finante, Federatia Nationala a Sindicatelor din Administratia Locala, Federatia Nationala a Sindicatelor din Munca si Solidaritate Sociala, Federatia Nationala a Statisticienilor, Federatia Sindicatelor din Administratia Publica "Publisind", Federatia Sindicatelor din Administratia Nationala a Penitenciarelor, Sindicatul National al Politistilor si Personalului Contractual, potrivit Mediafax.

Dumitru Costin respinge acuzatiile potrivit carora exista confederatii care nu si-au reprezentat bugetarii

Guvernul isi va asuma raspunderea pe legea salarizarii unitare pe 15 septembrie, iar greva generala este anuntata pentru 5 octombrie. Practic, greva generala va avea loc dupa incheierea procesului de asumare. Cu toate acestea, sindicatele spun ca vor sa opreasca asumarea raspunderii. Referitor la acest aspect, presedintele confederatiei BNS, Dumitru Costin, a declarat pentru HotNews.ro ca actiunea federatiilor sindicale reprezinta un avertisment adresat autoritatilor.

Dumitru Costin se arata nemultumit fata de acuzatiile altor liderii federatiilor sindicale potrivit carora exista confederatii care nu si-au reprezentat bugetarii in ceea ce priveste elaborarea legii unice a salarizarii. "Sunt practici staliniste. De ce nu vorbesc in numele lor, pentru ca eu nu vobesc la modul general. Oamenii din federatiile noastre sunt respectati. Am format o echipa de negociere si tot timpul a participat la negocieri", a spus liderul BNS.

In ceea ce priveste greva generala, Dumitru Costin a spus ca va sprijini  sindicatele din cadrul confederatiei. 


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2875 vizualizari

  • +2 (20 voturi)    
    REVOLUTIE (Joi, 10 septembrie 2009, 12:31)

    Iancu [anonim]

    Urrrrraaaaaa....revolutie jos cu nenorocitiii.
    • +3 (21 voturi)    
      care nenorociti? (Joi, 10 septembrie 2009, 14:03)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Iancu

      presupun ca te referi la nenorocitii din sindicatele bugetarilor. Pentru lipitorile astea renegociere inseamna "vrem privilegii pe banii contribuabililor"
      • +1 (17 voturi)    
        bugetarii (Joi, 10 septembrie 2009, 14:29)

        eu [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

        Sa-i dea afara pe toti bugetarii si apoi sa-i reangajeze in temeiul noii legi a salarizarii. Sa-i vezi cum o lasa moale cand stau un pic prin somaj si apoi vad ca nu le mai merge trandavela ape banii altora.
    • +1 (3 voturi)    
      cred ca se refera la parlamentari (Joi, 10 septembrie 2009, 21:47)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Iancu

      aia sunt nenorocitii!
      • +2 (4 voturi)    
        Pai da...in frunte cu Guvernul PSD-PDL (Vineri, 11 septembrie 2009, 0:22)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

        Sa cada....vrem alegeri anticipate. Este cel mai prost guvern din istoria tarii. Ciorbea a fost AS pe langa astia care-l au in frunte pe tatuca Basescu. In afara de grija salariilor...altceva nu-i mai intereseaza. Faptul ca economia romaneasca n-are nici o baza reala se pare ca nu-i deranjeaza pe acesti incompetenti....ce se gandesc...hai poate incepe lumea sa consume din nou.
        Afara !!!
  • +11 (29 voturi)    
    alianta contra naturii (Joi, 10 septembrie 2009, 12:40)

    bm [anonim]

    2 milioane de bugetari , bugetul capusat ! eu propun sa lucram toti numai la stat !
    • +1 (7 voturi)    
      daca s-ar inventa bugetul perpetum mobile (Joi, 10 septembrie 2009, 19:59)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui bm

      adica ala de se autoalimenteaza
    • -1 (7 voturi)    
      Oricum ! (Joi, 10 septembrie 2009, 20:20)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui bm

      @ 75% din "afaceri" se fac pe "ugerul bugetar".Fara rectificare Bugetara turatia motoarelor pietii de cumetrie va scadea cam la 50-20%. DDD
  • +15 (25 voturi)    
    lol (Joi, 10 septembrie 2009, 12:41)

    me [anonim]

    Daca tot picketeaza sa zica si de unde sa vina banii pentru salarii ? Sa aduca si un sobor de preoti, sa se roage... ca sa creasca PIB-ul cu 25%.
  • +10 (18 voturi)    
    Da salaru,cat e salaru..? (Joi, 10 septembrie 2009, 12:46)

    Ciontu [anonim]

    Liderii de sindicat sa declare oficial cat este salariul lor/luna
    • +1 (5 voturi)    
      Uite asta e prost ! (Joi, 10 septembrie 2009, 20:24)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Ciontu

      @ S-a scos limba Latina din scoala ca era MOARTA si facea concurenta limbii de LEMN ! Romanasul ar sti ca in L.Latina: Salar= indemnizatie pentru soldatii Romani pentr cumpararea s a r i i ! Si cum scrumbia de Dunare a disparut de pe piata .... Mai bine in fata Monetariei ! DDD
  • +10 (12 voturi)    
    Lipseste esentialul (Joi, 10 septembrie 2009, 12:58)

    kinn [anonim]

    Cine va face parte din aceasta Alianta? FSLI si cu mai cine ?
    • -3 (19 voturi)    
      Raspuns (Joi, 10 septembrie 2009, 13:12)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui kinn

      Citat din presa online:
      "...Din alianta constituita joi fac parte Federatia "Alma Mater", Federatia "Spiru Haret", Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant, Federatia Sanitas, Federatia Nationala a Sindicatelor din Finante, Federatia Nationala a Sindicatelor din Administratia Locala, Federatia Nationala a Sindicatelor din Munca si Solidaritate Sociala, Federatia Nationala a Statisticienilor, Federatia Sindicatelor din Administratia Publica "Publisind", Federatia Sindicatelor din Administratia Nationala a Penitenciarelor, Sindicatul National al Politistilor si Personalului Contractual."

      Mai bine de 800 mii de bugetari in greva generala.

      Adica adevarata motiune de cenzura impotriva celui mai incompetent guvern de dupa '89.

      Si probabil va fi si certificatul de deces al acestui guvern.
      • 0 (10 voturi)    
        Bun, si dupa aia? (Joi, 10 septembrie 2009, 18:49)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        OK, pica guvernul. Si dupa aia ce urmeaza? De unde se vor mari salariile in contextul in care bugetul a scazut cu 10-15%? Ce ar putea face un nou guvern ca sa mareasca salariile in conditiile in care are mai putini bani decit anul trecut?
        Ne trezim sa facem greva asha de sanchi.
        Si am si eu o intrebare pentru toti bugetarii nemultumiti de salariu: De ce nu va dati demisia si nu va angajati la privat, daca va considerati asa prost platiti in raport cu valoarea voastra profesionala?
        • -1 (5 voturi)    
          Daca nu stii , nu stii ! (Joi, 10 septembrie 2009, 20:31)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          @ Multi asa zisi bugetari sunt cei restructurati din privatizateCine se invarteste se roteste tot la buget. Cu "filodorma" ! Depande : La Primarii cu 3-5.000 RON. La ministere ...E E E Ridica ! La Camere: SSSSTTTT Rusine taticu ! ( Cca 10.000-50.000 EU.) Sicretul lui Polichionele. Legea unica deschide cutia Pandorii si toate naparcile vor iesi la atac ! La gioale ! Fasss! DDD
  • +8 (18 voturi)    
    bugetarii (Joi, 10 septembrie 2009, 13:03)

    srg1 [anonim]

    Din pacate proasta guvernare ne aduce in situatia de a pune impotriva diverse tabere. Noi insa facem cu totii parte dintr-o singura tabara: votanti. Si vom tine minte.
    Referitor la decizia acestei (mez)aliante cred ca este eronata, cred ca bugetarii trebuie sa ofere un semn de solidaritate cu cei din sectorul privat. Atata vreme cat acolo nu se discuta si daca e necesar sa se reduca personalul sau salariul se reduc si basta, cred ca nu au dreptul sa ceara altceva. In fond ei nici macar nu sunt platiti pe criterii de performanta, ci lautareste as putea zice - adica dupa ureche.
    Si statul este tot o firma, doar ca e ceva mai mare, iar daca statul e in faliment este obligat sa reduca cheltuielile, cu orice cost.
    Deci domnilor bugetari, va rog sa dati dovada de solidaritate si sa treceti la munca - cei care mai aveti inca locuri de munca. Protestele nu fac decat sa va slabeasca indicatorii de eficienta care si asa sunt la pamant.
  • +8 (12 voturi)    
    Se trezeste societatea civila? (Joi, 10 septembrie 2009, 13:41)

    Dan Florin [anonim]

    Nu putem spune ca acest guvern este cel mai slab , toate guvernele au fost la fel de incompetente pentru problemele salariatilor ,dar foarte competente pentru ele si clientela politica. Promisiuni in campaniile electorale ( minciuni ) apoi uitare , iar daca imi aduc bine aminte problemele cu care s-au confruntat toate sistemele au ramas nerezolvate de 29 de ani .Cred ca a venit momentul ca societatea civila sa-si spuna cuvantul si sa nu mai fie la cheremul unor politicieni agramati ,incompetenti sau corupti sub masca faptului ca sunt alesii poporului . A venit momentul schimbarii de mentalitate ,iar la greva generala a trebui sa participe toti salariatii din Romania .
    • +2 (4 voturi)    
      C A R E SOcietate ! (Joi, 10 septembrie 2009, 20:32)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Dan Florin

      ))): ?????????????!!!!!!!!!!????????? DDD
      • +3 (3 voturi)    
        corect! (Joi, 10 septembrie 2009, 21:14)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

        rromanii mai au muuult pana sa se poata numi o societate! vezi ca si Base si Boc nu le zic "cetatenii" ci "romanii", adica o masa usor de manipulat, nu un grup organizat de cetateni constienti!
  • +5 (15 voturi)    
    Foarte bine, sa dea guvernul jos! (Joi, 10 septembrie 2009, 13:52)

    judex [anonim]

    Asta vrea si Boc. Dar, cum ramane cu reformele? Ca, daca, nu se asuma raspunderea, adio reforme! Sa fie si asta o actiune sinucigasa a PSD? Destepti consilierii americani ai lui Geoana platiti cu 13 milioane de dolarei. De unde o avea PSD-ul atatia bani, cand este criza si multi romani si-au pierdut serviciile? Le-o fi dat Ridzi si Udrea?
    • +2 (10 voturi)    
      Comentaruil meu nu place PSD-ului... (Joi, 10 septembrie 2009, 14:22)

      judex [anonim] i-a raspuns lui judex

      Foarte bine, sa dea guvernul jos! Asta vrea si Boc. Dar, cum ramane cu reformele? Ca, daca, nu se asuma raspunderea, adio reforme! Sa fie si asta o actiune sinucigasa a PSD? Destepti consilierii americani ai lui Geoana platiti cu 13 milioane de dolarei. De unde o avea PSD-ul atatia bani, cand este criza si multi romani si-au pierdut serviciile? Le-o fi dat Ridzi si Udrea?
  • +5 (13 voturi)    
    Nesimtitilor (Joi, 10 septembrie 2009, 13:53)

    miki [anonim]

    Citi pun botul la alianta asta,800000? Pai,uite cum facem?Dam afara 500000 dintre ei ca neperformanti si inca 500000 nu mai au loc de munca .Am redus dintr-un foc cheltuielile cu salariile bugetarilor la jumatate.Ne tot tirguim cu sindicatele.Apoi .initiaza privatii o greva fiscala si nu achita un trimestru darile catre stat fara a fii penalizati.Si iata asa facem odata curatenie.Cu ce au gresit privatii sa tina in spate armata asta de neica nimeni bugetari?Dupa ce ca privatilor nu le dati nimic numai le luati,nu au nici o posibilitate de negociere cu nimeni.Nici nu sunt intrebati de salariul minim,de condiile de lucru,de program,de modificarile legislative,de impozite.Veniti toti doar sa luati Garda,Mediu,ANAF,Curte de Conturi,Finantele publice etc.Pina cind si de unde?
    • +2 (12 voturi)    
      Mentalitatea omului cavernelor (Joi, 10 septembrie 2009, 14:12)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui miki

      Lista "neica nimeni bugetarilor", care si-au anuntat participarea la greva:
      -Medici, asistente, infirmiere, profesori, invatatori, educatori, politisti, jandarmi, gardieni pulbici, gardieni penitenciare, functionari publici, bibliotecari, statisticieni, cercetatori....lista lunga, e adevarat.
      Ai dreptate - niste paraziti. Si ei si judecatorii/procurorii/grefierii.
      Ar trebui dati toti afara. Sa ramana doar parlamentarii, ministrii, secretarii de stat, consilierii lor si presedintele.

      Si pe urma sa se aplice legea batei, ca in epoca de piatra. Atunci nu se plateau nici impozite. Ce bine era...

      Bine ca esti tu simtit. Fara simtiti ca tine s-ar duce tara asta de rapa.
      • -3 (5 voturi)    
        nu functia... (Joi, 10 septembrie 2009, 17:52)

        superior [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        ci numarul ne intereseaza, daca este corect stabilit numarul bugetarilor societatea ar trebui sa functioneze, daca nu (asta este cazul de fata si iti pot spune numele a catorva bugetari care nu au ce lucra toata ziua, ii cunosc si imi sunt dragi dar nu mai pot sta pe un loc ce nu produce nimic, doar consuma....) societatea se va prabusi sub propriile ramuri...asta este realitatea, privatii care au renuntat la firme sau au renuntat la o parte din angajati trebuie sa realizezi ca majoritatea (nu am spus toti) au facut acest lucru nu pentru a o duce mai bine ci pentru a supravietui la aceasta grea recesiune...crezi ca puteti invata ceva din asta????
      • 0 (4 voturi)    
        Sa avem rezon ! (Joi, 10 septembrie 2009, 20:39)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        @ Sapam pesteri in munte !Ori cu incalzirea Globala! Ori cu Glaciatiunea asta e salvare : Bata si pestera. Einstein spunea : Nu stiu al treilea Raz.Mond.cu ce se va duce!( Suntem in plin razboi dar economic si de suprapopulare) Al patrule va fi cu bate in pesteri! ( Aproximativ exact !@ ) DDD
  • +2 (6 voturi)    
    Salarizare- principii (Joi, 10 septembrie 2009, 13:56)

    popescu [anonim]

    In invatamantul superior s-au reglat salariile exact ca in mediu privat. Guvernul a stabilit un salariu minim iar unele facultati in functie de venituri au marit salariile cadrelor didactice. Acum cand veniturile bugetare au scazut, alocatia pe student a scazut iar salariile cadrelor didactice au scazut chiar cu 10%-25%.

    Poate fi un model pentru alte domenii bugetare?
  • -3 (5 voturi)    
    Super beton... (Joi, 10 septembrie 2009, 14:05)

    Gigi [anonim]

    .... - 8.8% PIB si bugetarii vor cresteri salariale. Daca nu acum macar in 2010. Dar cine stie sigur ca economia isi va reveni in 2010? De ce salariul de referinta in sistemul public (de care e legata grila unica) e mai mare decat salariul mediu pe economie?

    De ce nu au facut greva in ultimii 8 ani ca tot a fost crestere economica? Oare pentru ca s-au acumulat acum (intr-un moment nepotrivt) prea multe frustrari?

    Daca va fi greva oare se mai alege Base? Si daca se alege si daca nu se alege cred ca guvernarea tot de kko va fi (pe tipicul ultimilor 20 de ani). De unde atata pasiune pe tabere (PDL, Moguli, PSD, PNL etc.)
  • +4 (8 voturi)    
    O, CE VESTE SUPERMINUNATA! (Joi, 10 septembrie 2009, 14:12)

    O, CE VESTE MINUNATA! [anonim]

    Bun, e in regula ca facem greva, siiii......... cu ce ne alegem ??? Pune cineva osul la treaba dupa ce schimbam sa zicem, conducerea asta nenorocita in frunte cu conducatorul lor iubit !? Sau vor musca liderii aia de ALIANTA BUGETARILOR din momeala bugetara si iar ne linistim 2-3 luni...
    Cand o sa iesim si noi cu fruntea sus dintr-o treaba serioasa? Cand vor vedea in noi, tari ca Germania, Anglia, Franta ca suntem o forta care vrea sa munceasca corect si sa fie platita corect ?
    Deocamdata, ne prefacem toti ca muncim si aia de sus se prefac ca ne platesc !
    Mai putin la patron unde e chiar bataie de joc!
    Cea mai buna solutie ramane si singura: desfiintarea institutilor de stat. Privatizare totala frate! Ce atata prostie cu hotia asta pe fata! Ca politaiul ia 2000 de ron si medicul 1800! Pai, hai sa facem privatisire si sa vedem atunci cine este putere in democratie si cine are valoare. Vorbind pe competente si nu pe sentimente! Fiecare are rolul lui bine determinat, sa ne intelegem!
  • +3 (3 voturi)    
    LUCRAREA ALIANTEI SA FIE CU VOI! (Joi, 10 septembrie 2009, 14:15)

    lucrarea alientei sa fie! [anonim]

    Primul lucru bun anul acesta! Asa sa fie! Sa vedem ce se alege de lucrarea asta din 5 octombrie! Ori ne ia draku, ori ne ia dracu!
  • +3 (7 voturi)    
    BLEAH !.... (Joi, 10 septembrie 2009, 14:19)

    Cetentereseaza [anonim]

    .... e doar recunoasterea unei stari de fapt: ... Romania e-n greva generala de 20 de ani !....
    BuuuuuuuuuuuuHaHaHa !
  • +3 (11 voturi)    
    ce nesimtiti... (Joi, 10 septembrie 2009, 14:44)

    luci [anonim]

    am vazut salariile propuse in noua lege si nu sunt deloc mici, daca nu le convin inseamna ca acum au salarii superbabane... atunci se pune intebarea fireasca, de ce tot timpul se plang ca salariile sunt mici? ei chiar nu cunosc care sunt salariile la privat? marea lor majoritate isi rotunjesc veniturile din activitati legale sau mai putin legale, dar n-ai sa vezi medici, profesori, politisti, nu mai vb de judecatori, procurori, cei de la curtea de conturi, garda fiinanciara, etc, sa recunoasca acest lucru, doar casele si masinile vorbesc si progeniturile lor... niste corupti cu totii, in frunte cu cei care au jurat sa vindece oameni, care stau ca pe foc la servici la stat si pe urma fuguta la cabinetul particular, ba mai si fura de prin spitale si pe urma te invita la cabinetul lor...
    niste ratati marea lor majoritate, care altceva nu stiu decat sa ameninte, mai ales cu votul (asta nu este santaj?) dar uita ca piata muncii este deschisa tuturor si ca nu-i obliga nimeni sa stea la stat...
    dar de, pregatirea, performantele, conditiile de munca si salarizare, concedii..., nu-si permit, e mai bine la tzatza (putza) statului, oricand mai e cate ceva de supt...
  • +2 (8 voturi)    
    important (Joi, 10 septembrie 2009, 15:15)

    dip [anonim]

    Pe cand un sindicat al investitorilor si o greva a lor.
    (Investitorii nu au timp de asa ceva mai bine se desfiinteaza si devin bugetari.)
    cu stima
    • -2 (6 voturi)    
      ceea ce spui tu se numeste greva fiscala (Joi, 10 septembrie 2009, 18:58)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui dip

      Adica la faza asta se aliaza si cei 4 mil din domeniul privat si nu mai dau taxe la stat 6 luni, sa vedem de unde mai are dupa aia guvernul bani de dat la cei 1.4 mil de angajati la stat.
      In fata nesimtirii celor de la stat, eu as fi de acord cu acest tip de protest in cazul in care guvernul cedeaza. Adica ce, noi astia din privat suntem mai fraieri? Adica salariul in domeniul privat scade cu 10-20%, sunt dati afara 4-500.000 de oameni, iar la stat nici concedieri, nici salarii scazute?
      • 0 (4 voturi)    
        Pai la stat e mersul... (Vineri, 11 septembrie 2009, 0:31)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Nu-ti dai seama...atat de multe voturi controlate politic...daca s-ar putea cred ca ar mari aparatul bugetar cu inca ceva milioane....
        N-ai vazut ce "restructurari" a facut Boc? Fix a dat afara vreo 10 mii...SPECTACULOS!!!
        Intr-o tara ca Polonia, cu populatia dubla cat a noastra, numarul bugetarilor e de 4 ori mai mic.
        La noi...sistemul comunist persista...condus de aceiasi comunisti. De ce sa se schimbe lucrurile cand totul e roz si frumos, liderii sindicali isi iau si ei partea....ehaaaa
        Linistiti-va....traim in Romania.
  • -3 (3 voturi)    
    Am convingerea. (Joi, 10 septembrie 2009, 18:09)

    Gheorghe [anonim]

    Ca ne indreptam cu pasi repezi catre DECLARAREA STARII DE URGENTA. Eu nu vad cum s-ar putea pune frana acestor demolatori de tara. Stare de urgenta desfiintarea parlamentului, partidelor si a dreptului la greva. Constituirea unei adunari constituante care sa elaboreze o constitutie viabila care sa fie aprobata prin referendum si la care prezenta la vot sa fie obligatorie si apoi reconstituirea vietii politice pe baza noii consttutii.
  • 0 (4 voturi)    
    o greva de 10 zile si ne-am scos cu cheltuielile.. (Joi, 10 septembrie 2009, 19:50)

    dadan [utilizator]

    Pai vine ca o manusa planul asta , Pogea isi freaca mainile de fericire...daca ar face greva 15 zile lucratoare ar mai fi bani de mariri de pensii si alocatii...
    Oricum mai mult de 15 zile nu pot sa stea in greva , caci tot romanul e sufocat de credite (alea din pacate nu fac greva).
    Eu zic ca bugetarii sa nu fie totusi neseriosi si irealisti...de cand a inceput criza s-au inchis mii de fabricute si zeci de mii de oameni au batut pe la alte porti pentru salarii de mizerie si munca de sclavi la banda....si nu s-a mai auzit de nici o greva....poate bugetarii o sa realizeze ca din cauza aia nu mai sunt bani la buget pentru ca a crescut somajul in domeniul privat....
  • -1 (3 voturi)    
    vesnica lor pomenire....... (Vineri, 11 septembrie 2009, 0:23)

    rasputin [anonim]

    POPIIIIII A-TI UITAT.. SI EI,??/ SUNT :bugetari...CE FACEM.CU BOTEZUL. CUNUNII. MOTRTI.ETC........???????
  • 0 (2 voturi)    
    alo, "privatizatii" cu epoleti, (Vineri, 11 septembrie 2009, 6:23)

    eeeuuuu [utilizator]

    mai rasfirati, taticu' ca bugetu-i pentru servicii publice nu pentru frimele voastre si pentru mita guvernantilor! nu zic, or fi si destui trantori platiti din bani publici, numai in guvern si parlament abia prididesti sa-i numeri, dar printre cei enumerat in stire sunt si angajatii din invatamant si sanatate... mai sunt si oameni care muncesc pentru veniturile mizerabile pe care catadiseste traian boc sa le aloce! de ce nu faceti si voi, de la "firmele private" cu comenzi pe bani publici greva? pai, cine v-a pus sa nu va organizati sindical? sau la voi, la unitate nu-i voie? aud? si dat cu minusuri, portocalele lu' tata, ca la argumente tot nu va duce capu"!
    • -1 (1 vot)    
      Privatizatii cu epoleti ai lui Nastase? (Vineri, 11 septembrie 2009, 13:02)

      ???? [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

      La ei te referi /? Sau cumva la aia ai lui Patriciu? E cam limpede cat de plin de argumente esti...
      Totul e simplu /... Mediul privat, oricare ar fi acela, tine in brate bugetul tarii! Nu invers.
      • +1 (1 vot)    
        si-ai lu bas(in)escu... (Duminică, 13 septembrie 2009, 6:32)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui ????

        c-a fost la viata lui si capitan, e adevarat, de barcuta, da tot cu epoleti se cheama ca a fost! si, pentru cultura ta generala, nu pupa functia asta daca nu era dispus sa faca informari la securitate. asa ca, degeaba se da fata mare, ca mare-i numai g(a)ura!
  • -1 (1 vot)    
    INCREDIBIL! (Vineri, 11 septembrie 2009, 10:02)

    gabifm [utilizator]

    Oare veti intelege vreodata, SPAGARI NENOROCITI, ce ura declansati in societate.
    Toti romanii s-au intersectat cu voi in viata: de la educatoarea de gradinita careia ii dadeai ca sa se uite catre copilul tau, la profesor, asistent sa iti dea examenele, la secretara sa iti motiveze absentele, la medic, asistenta, infirmiera care nu se uita la tine daca nu le dai, etc.
    Iar justitia e criminala! Te lasa fara cuvinte, fara epitete (sau mai curand invective / imprecatii).
  • -1 (1 vot)    
    E o porcarie (Vineri, 11 septembrie 2009, 11:05)

    nexusspy [anonim]

    Daca vrem , daca nu vrem , acesti 500.000 bugetari trebuie dati afara . Nu exista alta solutie ! Mi se pare o tampenie sa continuam asa , pentru ca va trage sectorul privat in jos. Nu e corect !
  • 0 (2 voturi)    
    E tare bine ca bugetar (Vineri, 11 septembrie 2009, 11:07)

    Costin [anonim]

    Nesimtitii astia chiar nu mai au limita. La placinte inainte la razboi inapoi. Cam asta e mentalitatea sindicalistilor. Loc de munca asigurat pe viata si salarii babane. In dispretul tuturor cetatenilor care isi desfasoara activitatea in sectorul privat si care risca in fiecare clipa sa ajunga someri. Pe de alta parte, asa zisii "reprezentanti" ai sindicatelor lipiti pe functiile astea de pe la inceputul anilor 90 nu mai apara de mult interesele bugetarilor. Ci isi apara propriile privilegii. Sa le fie limpede tuturor celor din sistemul bugetar: SECTORUL PRIVAT VA DA SA MANCATI NESIMTITILOR! Chiar doriti sa sufocati si sa exterminati sectorul privat? Sa va vedem dupa aceea de unde va veti mai lua salariile! Golanie, nemunca si nesimtire. Si rezistenta la orice fel de reforme.
    • +1 (1 vot)    
      da, cum nu! (Vineri, 11 septembrie 2009, 12:55)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Costin

      da de inteles da cin coada, "da bine" in statistici si da... gauri in banii publici! exemple? cate vrei! ia afacerile lu' videanu, ale lu' cocos, umbrarescu etc... toate-s tepe la buget! dar prostia nu doare!
      • -1 (1 vot)    
        Ai tendinta de a bate campii. Esti politician? (Vineri, 11 septembrie 2009, 13:49)

        ???? [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

        Videanu, Cocos, Umbrarescu... Asa o fi. Dar daca ai fi fost corect, ai fi enumerat cateva nume si de la PSD si de la PNL. Macar asa pentru echilibru si ca incerci sa dai o nota de echilibru rationamentului tau puturos. Intr-adevar, observ ca propria-ti prostie nu te doare. Grav.
        • +1 (1 vot)    
          aia o fac mai subtier acu' (Duminică, 13 septembrie 2009, 6:36)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui ????

          vorba une-i pedeli...ste: "ciocu' mic ca noi (adica voi, portocalele) suntem la putere!" iar de politichie pe plaiuri dambovitene m-as ocupa doar cand as vedea pe toti cei care fac trebusoara asta acum. plus inca 2-3 ... (de)generarii!