VIDEO Emil Boc: Bacalaureatul a fost simplificat: din 2010, va avea numai trei probe scrise

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:07 Actualitate | Esenţial

Emil Boc
Foto: AGERPRES
Examenul national de bacalaureat va avea, incepand cu anul scolar 2009-2010, trei probe scrise, prima obligatoriu la Limba si literatura romana pentru toti elevii, iar celelalte doua in functie de profil. De asemenea, in timpul ultimului an de liceu, elevii vor sustine teste de competenta, eliminatorii, la limba romana, o limba straina si abilitati de utilizare a calculatorului. Decizia a fost luata in sedinta de miercuri a Guvernului, prin ordonanta de urgenta, si a fost anuntata de premierul Emil Boc, care a declarat ca, prin noul sistem, bacalaureatul a fost, astfel, simplificat.

Noul sistem de bacalaureat, anuntat de prim-ministrul Emil Boc:

Trei probe scrise, obligatorii:
1) proba scrisa la Limba si literatura romana, proba comuna si obligatorie pentru elevii de la toate filierele, profilurile si specializarile

2) proba scrisa diferentiata, in functie de filiera, profil si specializare, dupa cum urmeaza:
* matematica - pentru profilul real, din filiera teoretica, pentru filiera tehnologica, sau dupa caz, pentru filiera vocationala.
* istorie - pentru profilul umanist, din filiera teoretica, sau dupa caz, din filiera vocationala

3) proba scrisa pentru care elevul va putea opta in conformitate cu filiera, profilul si specializarea urmata, pentru una din disciplinele din urmatoarele grupe:
* fizica, chimie, biologie sau informatica
* geografie, filosofie, logica si argumentare, economie, psihologie sau, dupa caz, sociologie

Celor trei probe scrise obligatorii li se adauga, pentru cei care au urmat liceul intr-o limba a minorirtatilor nationale, si o proba scrisa la Limba materna.

Celelalte competente se vor masura prin certificate de competenta:
Astfel, pe parcursul clasei a XII-a, elevii vor avea de obtinut trei certificate de competenta:
 - certificat de competenta la Limba romana
 - certificat de competenta intr-o limba straina
 - certificat de competenta in abilitati digitale - utilizarea calculatorului

Acestea se vor masura prin calificative, de la slab la foarte bine, si sunt obligatorii pentru a putea ajunge la probele scrise de la Bacalaureat.

Certificatele de competenta ii vor putea servi absolventului si la angajare.

Cei care au certificate de competenta lingvistica intr-o limba de circulatie internationala, recunoscute la nivel international, sau de competenta in utilizarea computerului, acestora li se recunosc astfel de certificate si nu trebuie sa mai sustina asemenea probe.

"Pe aceasta cale, facem trecerea la dimensiunea europeana a evaluarii competentelor pe care elevii trebuie sa le aiba la sfarsitul ciclului liceal".

"Am cerut aceste modificari pentru ca examenul de bacalaureat era extrem de incarcat. Asfel, procedura de examen se va simplifica, pentru ca pana acum elevii de liceu trebuiau la sfarsitul clasei a XII-a sa sustina foarte multe probe intr-o perioada scurta de timp. Mai mult, la probele orale, s-a observat ca toti primeau note bune si foarte bune si se distorsiona, practic, examenul", a explicat premierul Boc.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2474 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ia sa vedem (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:55)

    dedeiu [anonim]

    ce nu este bine de data asta?
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:21)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

      Pare ok doar ca mi s-ar parea corect sa se intample abia din 2013 adica sa incepa cu cei care anul asta au intrat la liceu.
  • +1 (1 vot)    
    Propun testarea cu detectorul de minciuni (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:58)

    Ovidiu [anonim]

    pentru politicieni, inainte de a-si depune candidatura.


    http://www.zf.ro/politica/boc-i-am-propus-monicai-macovei-functia-de-ministru-al-justitiei-3506399/

    "Am discutat la inceputul campaniei electorale (cu Monica Macovei - n.r.), cand i-am facut aceasta oferta, i-am lansat intentia de a o propune ca ministru independent pentru justitie. (...). Am ramas pe aceleasi coordonate, dansa n-a negat oferta, nici n-a confirmat-o, iar oferta noastra ramane valabila in continuare si cred cu toata puterea ca in Romania e nevoie de un independent la Justitie.

    E nevoie ca justitia sa fie ferita de influentele politice, e nevoie de un om puternic, asa cum a fost Monica Macovei, care sa-i tina pe politicieni departe de butoanele justitiei, daca vrem sa fim in continuare un stat de drept si cetateanul sa creada intr-adevar in principiul potrivit caruia nimeni nu este mai presus de lege", a afirmat Emil Boc.

    El a adaugat ca, in opinia sa, Monica Macovei este "cea mai buna solutie pentru Justitie in momentul de fata in Romania". Intrebat daca la nivelul conducerii PDL s-a vehiculat si un alt nume care ar fi potrivit pentru portofoliul de la Justitie, Boc a raspuns: "Nu am discutat alt nume cu nimeni.

    Solutia pe care o avem este si ramane Monica Macovei".
  • +1 (3 voturi)    
    abilitati digitale (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:58)

    Mazeta [utilizator]

    1. ordonanta este data dupa 1 septembrie. Rusinee!
    2. bacalaureatul se simplifica, dar nu duce la cresterea calitatii. Cine a dovedit ca mai simplu = mai bun? de ce nu se da bacalaureatul la o singura proba?
    3. certificatele de competenta sunt o alta bazaconie, menita sa dureze maxim un an. Daca „examenele orale distorsionau examenele”, certificatele cum o sa schimbe situatia?
  • +2 (4 voturi)    
    Competentele in abilitati digitale (Miercuri, 9 septembrie 2009, 20:38)

    un roman [utilizator]

    si analfabetii din guvernul Boc.

    In caz ca nu vorbesc de abilitatea de a-ti folosi degetele ar fi trebuit sa foloseasca termenul 'numeric'.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce înseamnă ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 20:41)

    ady624 [utilizator]

    Ce înseamnă abilități digitale?

    "certificat de competenta in abilitati digitale, utilizarea calculatorului" <<< Dacă este vorba de o enumerare, iar utilizarea calculatorului este trecută separat, atunci abilitățile digitale ce sunt?

    Adrian

    PS: Sper că nu există conotații sexuale în termen...
    • +5 (5 voturi)    
      utilizarea (Miercuri, 9 septembrie 2009, 22:15)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      utilizarea calculatorului de buzunar, probabil... cum fac valutistii de pe trotuar ("domnu', euro! dolari! euro ! dolari !")
      • 0 (0 voturi)    
        ha ha (Joi, 10 septembrie 2009, 0:29)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

        bună asta!

        Ai un plus,
        Adi
  • +3 (3 voturi)    
    Scoala (Miercuri, 9 septembrie 2009, 20:48)

    Cristi Chivu [anonim]

    Fara politicieni in scoli! Fiind in campanie electorala, ar trebui sa li se interzica politicienilor sa faca politica in scoala pe 14 septembrie. Vor veni sa se laude cu ce au facut ei pentru copii, scoala, parinti, bunici, bone, profesori. Parlamentarii sa stea la Casa Poporului, politicienii sa organizeze sedinte de partid. Si, evident, sa vina sa se laude desantat la televizor si sa certe cum stiu ei foarte bine. Nu-i lasati in scoli!
  • +2 (2 voturi)    
    da ..si? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:02)

    ccp [anonim]

    ca un individ care a absolvit o facultate cu ani in urma si a avut tot felul de joburi numai pt ce s-a pregatit nu; pot sa va spun ca sistemul de invatamint este foarte rigid si are foarte putine tangente cu viata reala si piata muncii....
    puteti voi(politicienii) sa tot scoteti si sa tot introduceti la materii ca NU veti rezolva nimic atit timp cit scoala nu se pliaza pe necesitatile reale ale societatii...dar pt asta trebuie sa ne conduca niste oameni cu ''cap'' nu niste capsomani....
  • +3 (3 voturi)    
    competente digitale... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:04)

    ionel [anonim]

    care se obtin intr-o 1 ora de Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor pe saptamana. S-au redus orele de TIC la toate clasele de liceu! In fircare scoala a ramas 1 profesor de TIC, maxim doi (in cel mai bun caz) si exista 3-4 laboratoare cu calculatoare. Este normal???
  • +2 (4 voturi)    
    Scoala scoate tampiti iar facultatile ii admit pe (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:42)

    Cristi [anonim]

    banda rulanta...
    Iar pentru admiterea la facultate ar trebui sa se dea examene serioase. Nu vrajeala asta de sistem care permite oricarui analfabet sa ajunga student si sa si termine o facultate! Seelctia trebuie sa se faca si trebuie sa fie serioasa!!!
    • 0 (0 voturi)    
      crezi? (Joi, 10 septembrie 2009, 8:23)

      tarzan [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      crezi ca un examen serios asa cum zici tu elimina analfabetii sa devina studenti? eu unul nu cred.
      un examen mai serios de admitere triaza elevii si in functie de posibilitatile financiare ale parintilor si de norocul de a avea profesori buni sau mai putin buni,
      eu sunt adeptul unui sistem mai flexibil si mai permisibil de intrare la facultate- daca este posibil sa intre toti cei cu bacul luat- acum sa vezi critica la ideea asta- dar in timpul anilor de facultate sa se faca carte si sa se trieze studentii in fuctie de rezultate si aptitudini dupa cate am inteles ca este in unele tari din vest - germania de ex- . prin aceasta cale vezi cine este in stare sa aiba o diploma de facultate pe bune

      ma bucur ca astia au mai relaxat examenul de bac si sper ca acum sa mai faca o reforma si la studiul in facultati sa mai elimine materii de umplutura care mai mult iti mananca timpul in loc sa inveti la ce iti trebuie tie

      si inca ceva: cine stie gandeste, cine nu stie si nu vrea sa se documenteze o sa rada ca "smecherul"; cred ca referitor la ultimii 2 ani de liceu ar trebui facut ca in africa si ma refer la zimbabwe ca tot apare in comentariile de pe net tot pe ultimul loc- concentrarea pe materii la liceu - si in general sunt 3 ,4 sau cel mult 5 materii- care te pregateste pentru intrarea la facultate sau care o sa te ajute la facultate- interesant , nu-i asa?
      vorbeam cu un baiat din zimbabwe si el tot nu intelegea cum poate un elev sa invete petnru 5 materii la bac si in anii de liceu sa aiba 10-13 materii: zicea ca este foarte greu. bineintreles ca elevul de liceu din Romania este ca superman dar daca va duceti in UK o sa vedeti ca un absolvent din zimbabwe are intaietate in fata unui din Romania, asa ca asta da de gandit
      si pana la urma ajungem la vorba lui basescu, vrem sau nu, cand vorbeste de corelarea scolii cu nevoile reale ale societatii: eu sutn mai multumit sa invete mult mai putin dar sa fie mult mai buni in viata de zi cu zi,
      • 0 (0 voturi)    
        Cand ai terminat liceu gagiule? (Joi, 10 septembrie 2009, 12:24)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui tarzan

        nu de alta dar pari a nu fi inteles nimic din ceea ce am afirmat mai devreme...
        de-aia a ajuns scoala romaneasca in halul asta! pentru ca examenele serioase au disparut iar selectia valorilor nu s-a mai facut corespunzator. pe vremea lui ceausescu nu intra la facultate orice chiulau de liceu!!! examenele de bac si la facultate erau serioase si reprezentau o selectie. acum doar cu nota de la bac (si hai sa fim seriosi!, stiu prea bine cum se dau notele la bac si in ce hal se copiaza) se poate ajunge la facultate. asta nu e un criteriu de selectie valabil! iar facultate poate face si copilul apartinand unei familii nevoiase. daca invata si dovedeste vointa si dorinta de a face ceva in viata! perioada interbelica, de exemplu, poate fi un exemplu. atunci putea ajunge la facultate si copiii saraci. si inca ceva... exista bursele sociale si se pot gasi si alte metode de sustinere a unor tineri care nu au posibilitati materiale. nu mai amesteca lucrurile!!! acum toata lumea face facultate. si vai cat de multi idioti o si termina. chiar toti! tara are nevoie si de strungari si dulgheri! vorba lui basescu. nu de purtatori de diplome care nici macar nu stiu sa scrie.
        • 0 (0 voturi)    
          nu cred (Joi, 10 septembrie 2009, 15:47)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          "pe vremea lui ceausescu nu intra la facultate orice chiulau de liceu!!!"

          Nu stiu unde ai facut facultatea, dar daca chiuleai pe atunci a doua zi erai luat GRAV la intrebari. Ceea ce spunea antevorbitorul este ca trierea sa nu se faca la examen ci in timpul facultatii, nu la examen.
          • 0 (0 voturi)    
            Esti dedeu sau te faci ca nu intelegi? (Joi, 10 septembrie 2009, 17:16)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

            "Chiulau" este o caracterizare generica a unuia care n-avea treaba cu scoala... De chiulit se mai chiulea si pe vremea lui Ceausescu. E adevarat ca la un numar limita de absente peste care nu puteai trece exista rsicul sa fi exmatriculat. Fie din liceu, fie din facultate. Acum totul este mai lejer. Se chiuleste legal. In facultate cursurile sunt optionale iar la liceu elevii nu prea dau buzna sa se duca la cursuri. Ii vezi mai mult pe srada, in baruri, pe la colturile blocurilor, etc. Dar nu inteleg ce legatura are una cu alta. E limpede ca multi elevi fug de selectia veritabila. Pentru ca in scoala generala si liceu nu se mai invata nimic sau mai nimic. De-asta va este voua frica. De o selectie reala care sa inceapa din scoala generala, sa continue in liceu si sa se concretizeze odata cu admiterea la facultate si in timpul acesteia. Lejeritatea bacului si a admiterii la facultate au adancit si mai mult criza invatamantului romanesc. Chiar va faceti ca nu vedeti si nu intelegeti despre ce e vorba?
  • +1 (1 vot)    
    boc (Miercuri, 9 septembrie 2009, 23:15)

    Bocalaureatul [anonim]

    Certificat de competenta pentru relatii avantajoase cu sefi, inspectori si directori, se da? ca la aia ar fi buni tinerii, au de la cine invata... sunt modele peste toooot.
  • 0 (0 voturi)    
    inca o virgula la "reforma" (Joi, 10 septembrie 2009, 6:27)

    Andrei [anonim]

    Si asa am mai pus inca o virgulitza ...

    Nu se schimba nimic fundamental in sistem daca mai peticim un pic modul de administrare al examenelor. Ca si cum ai incepe renovarea casei cu schimbarea unui maner de la dulap.
  • 0 (0 voturi)    
    in general (Joi, 10 septembrie 2009, 7:25)

    adi [anonim]

    Si la utilizarea calculatorului care e examenul? Sa dai drumul la calculator, sa joci un Counter-Strike cu colegii de clasa, si apoi shut down? Sau un mic download cu filme deocheate de pe torrent? Ce altceva mai stie un pustan de 18 ani din Romania sa faca la calculator? (in general vorbesc).
    • 0 (0 voturi)    
      counter-strike si torrent (Joi, 10 septembrie 2009, 13:02)

      amiens [anonim] i-a raspuns lui adi

      studiul informaticii se incepe din clasa a9a.(la profil real cel putin)...si include programare(eu am facut in c++)si lectii pt a invata cum sa utilizezi anumite programe...daca esti prost da,stii doar counter-strike si torrent...
  • 0 (0 voturi)    
    calculatorul (Joi, 10 septembrie 2009, 7:32)

    bill gates [anonim]

    Se pare ca guvernantii nu prea stiu sa foloseasca calculatorul, de considera proba asta o proba "de foc" pentru sfarsitul clasei a 12-a ? Pai bai babuinilor, multi elevi de clasa a 12-a trec clasa desi multi dintre ei nici nu stiu sa vorbeasca calumea sau fac greseli gramaticale monumentale, iar voi ii puneti la tastatura? Pai mai rau ii indobitociti. Nu destul stau ei acasa pe hi5 si pe mess...? ii puneti sa faca asta si la BAC? Ei saracii nici nu stiu tabla inmultirii bine si voi le cereti office la BAC? In ce mizerie de tara traim. Invatamantul romanesc se duce dracului pe zi ce trece. Boc a facut iar poc. Inca odata din pacate pentru el dar si pentru Romania
  • 0 (0 voturi)    
    ???; :) (Joi, 10 septembrie 2009, 8:56)

    ion [anonim]

    Poate cineva sa explice sintagma "competenta in abilitati ...." ?
    Eu n-o inteleg deoarece :
    COMPETÉNȚĂ, competențe, s.f. Capacitate a cuiva de a se pronunța asupra unui lucru, pe temeiul unei cunoașteri adânci a problemei în discuție; capacitate a unei autorități, a unui funcționar etc. de a exercita anumite atribuții. ♢ Expr. A fi de competența cuiva = a intra în atribuțiile cuiva. A-și declina competența = a se declara lipsit de autoritate (legală) sau fără pregătirea necesară pentru a judeca o chestiune sau pentru a se pronunța într-o problemă. [Var.: competínță s.f.] – Din fr. compétence.
    Sursa: DEX '98 | Trimisă de LauraGellner, 28 Jul 2004 | iar

    ABILIT//ÁTE ~ăți f. 1) Caracter abil; capacitate de a face totul cu ușurință și iscusință; dibăcie; îndemânare; măiestrie; pricepere. 2) mai ales la pl. Manifestare abilă; lucru sau act făcut cu ingeniozitate și finețe. [G.-D. abilității] /<fr. habilité, lat. habilitas, ~atis
    Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 |
  • 0 (0 voturi)    
    Promovam si crestem incompetenta in Romania! (Joi, 10 septembrie 2009, 9:46)

    Diana [anonim]

    Ne miram de ce in fiecare an ies pe banda rulanta absolventi in Romania. Vrem oameni cu diploma, indiferent cat de competenti sau competenti sunt!

    Mai mult, ii ajutam de mici sa creasca incompetenti!
    Unde este rigurozitatea de odinioara? Unde este dorinta de a educa copilul, de a-l ajuta sa isi insuseasca niste valori solide, de a-i forma un caracter puternic, o cultura generala vasta?

    De la 6 probe de odinioara s-au ajuns la 3. Materiile s-au simplificat. Un elev iesea inainte depe bancile liceului mult mai pregatit si mai cu capul pe umeri decat masele de azi. Acuma se pune accent pe simplificare si ignoranta. Trebuie sa nasti copii genii si sa ii trimiti inafara ca sa prinda ceva educatie; altfel ti se prostesc la scoala in Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    Inca o stupiditate (Joi, 10 septembrie 2009, 10:13)

    cucu [anonim]

    Certificat de competenta inainte de bac... Si bac-ul ce-o mai fi? de supra competenta? sau atestatul certificatului de competenta? Bai, nu vedeti cat de penibili sinteti? Va suna bine competenta si certificat caci sint din jargonul american? Mai neaosule fabricat politic prin Maryland?
  • 0 (0 voturi)    
    Promotia '89 (Joi, 10 septembrie 2009, 13:20)

    Moa [anonim]

    Generatia care a absolvit liceul in 1989 a dat bacalaureatul la 3 probe scrise, limba romana indiferent de profil. A da bacalaureatul la educatie fizica era de neconceput. Examenul de admitere la facultate consta din 3 probe scrise. Nu se tinea cont de media anilor de liceu sau cea de bacalaureat, dosare si nu se dadeau teste grila. Nu te puteai inscrie la mai multe facultati in acelasi timp. Intre 14 si 18 ani sustineai cel putin 3 examene majore: treapta 1, treapta 2 si bacalaureat. Generatia '89 le-a supravietuit tuturor acestor examene. Multi au emigrat cu succes. Cui ii e frica de selectie?!
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Joi, 10 septembrie 2009, 17:31)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Moa

      Vrei sa-ti raspund eu? Desi intrebarea ta este evident retorica... Din punctul meu de vedere. Multora le este frica de selectie! Iar pe multi dintre acestia ii regasesti postand sarguincios si pe aici. Sustinand tot felul de aberatii. Calitatea invatamantului, ceea ce nu vor sa inteleaga multi, depinde in mare masura de modul cum se face selectia. Bacul a devenit o gluma proasta iar admiterea la facultate una si mai proasta. Doresc insa sa precizez ca vina pentru aceasta stare de lucruri nu apartine elevilor. Ci celor care au tot ametit sistemul de invatamant in ultimii douazeci de ani. Un sistem care nu te mai obliga, nu te mai motiveaza sa inveti. Pentru ca modelele false din societatea noastra care umplu sticla televizoarelor zi de zi le sugereaza sau le spun ca n-are nici un sens sa inveti! Ca e doar pierdere de timp. Ca o diploma se poate obtine si fara sa inveti. Doar platind. Apoi cand absolventii de facultati facultative patrund in viata reala se plang ca nu-i angajeaza nimeni. Desi cei mai multi dintre ei fac dezacorduri gramaticale, nu stiu nici sa scrie prea bine si, mai grav, defapt nu stiu sa faca mai nimic! Asta e adevarul.
  • 0 (0 voturi)    
    certificate competenta (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:39)

    hr [anonim]

    Are cineva idee cum vor obtine certificate de competente absolventii din anii anteriori care nu au dat bacul ??? dar cei care au dat si nu l-au luat ??? se duc sa frecventeze cursurile ca sa fie evaluati ????