VIDEO Basescu catre Kovesi: Nu ma confundati cu un ziarist caruia ii faceti o declaratie ca sa fiti prinsa pe telex

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2009, 23:47 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a avut cateva contre, marti seara, cu procurorul general Codruta Kovesi, in cadrul medierii de la Cotroceni intre Asociatia 21 Decembrie 1989 si Parchetul ICCJ, potrivit Mediafax 

Dupa ce seful statului i-a cerut lui Kovesi sa comunice opiniei publice ce fac cu dosarele revolutiei si daca exista o speranta ca aceste dosare vor fi duse la finalizare, procurorul general a replicat ca depinde de ceea ce intelege Traian Basescu prin speranta spunand ca dosarele se vor judeca cu celeritate dar nu poate promite o solutie.

Iritat de raspuns, Traian Basescu a intrerupt-o pe Kovesi: "Nu ma confundati cu un ziarist caruia ii faceti o declaratie. Vorbiti cu seful statului, care va spune asa: au murit 1.600 de oameni la Revolutie, iar voi inchideti dosarul. Aveti solutie sau nu?! "Au murit oameni la mineriada din 13-15 iunie. Ce vreti sa spuneti, ca va impun o solutie ?! Va impune realitatea sa spuneti daca s-au impuscat singuri oamenii sau au fost impuscati de cineva. Nu ma confundati cu ziaristi carora le faceti declaratii sa fiti prinsa pe telex", a spus seful statului, citeaza Mediafax.



Citeste mai multe despre   






















4840 vizualizari

  • -17 (21 voturi)    
    si totusi... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:03)

    taranistu [anonim]

    Are dreptate dnul presedinte, de data asta si e foarte bucuros ca are dreptate. Dar cata credibilitate poate avea dl Basescu stiind ca este scutit de anumite procese tocmai pentru ca este Presedinte? Sa-l confundam cu un ziarist de data asta?
    • -10 (20 voturi)    
      Cine a pus-o pe Kovesi in functie, nu Base? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 1:16)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Cat tupeu are papagalul asta care-l imita pe Putin, ne crede pe toti prosti!
      • +1 (7 voturi)    
        taranistu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 9:23)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Ce faci taranistule,ai inceput sa-ti dai singur raspunsuri? Dupa cum vezi esti singurul care te-ai votat pozitiv!
        • +1 (5 voturi)    
          Dar tu minerule? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 10:47)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

          Te-a adus Basescu sa stai pe forumuri?
          • -2 (4 voturi)    
            anonim (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:54)

            mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            Nu,taranistule m-a adus Iliescu sa cotonogesc studenti!
      • -3 (3 voturi)    
        Tu chiar dovedesti ca esti (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:15)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Tocmai faptul ca el a semnat numirea ei (nu "a pus-o" el mai vezi mecanismul de numire) si apoi e numultumit de ceea ce face dovedeste independenta celor dou institutii. E normala medierea si cu cateva exceptii notabile (sa ne traiti domnule iliescu !) cam toata tara astepta - de prea mult timp - un raspuns din partea justitiei la problemele majore legate de revolutie si mineriade. dar nici justitia americana nu a aflat cine l-a omorat pe Kennedy asa ca de ce sa fim noi suparati. Numim Presedintele care ar vrea sa grabesca procesul "papagal" si iata ce destepti suntem. Pacat de tara ca e frumoasa ...
  • +9 (15 voturi)    
    base si revolutia (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:19)

    haret [anonim]

    base' nu-mi placi dar la faza asta ai fost jos palaria. si hotnews-ul te place hehehe oricum kovesi e slaba iar despre revolutie si 13-15 vom afla mai multe dupa moartea lui ilici si a securistilor iar condamnati n-o sa vedem
  • +20 (20 voturi)    
    stim (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:21)

    MirceaA [anonim]

    cunoastem justitia romana. Te uiti doar la Stanculescu care misuna prin cazinouri si-ti dai seama ca e o abureala.
    • +6 (8 voturi)    
      asa asa (Miercuri, 9 septembrie 2009, 1:34)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Iar Iliescu sprijinit de Tariceanu inca ne baga declaratii pe gat!
  • +15 (17 voturi)    
    Bravo, d-le presedinte! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:24)

    urania [utilizator]

    Aveti perfecta dreptate, asteptam sa cunoastem si noi adevarul, meritam acest lucru dupa 20 de ani! Magistratii, astazi, stiu sa-si ceara drepturile salariale (exagerate), sa faca greve, incalcandu-si statutul, dar de responsabilitate au uitat. Presedintele s-a referit la dosarele fierbinti ale evenimentelor din 1989 si ale mineriadelor, dar sunt dosare si cauze care se judeca de ani si ani de zile. Doamne fereste sa ai nevoie sa te adresezi Justiei din Romania! 'La placinte, inainte, la razboi, inapoi!' asta fac magistratii nostri. Isi cer drepturile dar au uitat complet de obligatiile pe care le au!
    • -3 (5 voturi)    
      In 5 ani de mandat ce a facut? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 6:03)

      Maxx [anonim] i-a raspuns lui urania

      In campanie electorala Basescu isi aduce aminte ca este presedinte. Ma intreb ce a facut in ultimii 5 ani cu dosarele revolutiei? Ca de fiecare data, in orice problema ne abureste ca sa dea bine la presa si popor. Pe doamna procuror general cine a puso in functie?
    • +4 (4 voturi)    
      Poate acum vor vedea si orbii. . . (Miercuri, 9 septembrie 2009, 7:53)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui urania

      . . . motivele pentru care haita 322 vrea neaparat sa-l vada mort si imbalsamat pe Presedinte. Dar mai vor trece cel putin 5 ani pana atunci!
  • -6 (12 voturi)    
    haideti, domnu Basescu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 0:26)

    FFF T [utilizator]

    Ce va suparati asa pe doamana Kovesi tocmai acum inainte de alegeri?
    Pai cand ati sustinut-o pentru functia de procuror general al Romaniei ati uitat-o s-o trainuiti sa duca la bun sfasit dosarele revolutiei? Abia acum v-ati gasit, fix in fata camerelor de luate vederi?
  • +4 (6 voturi)    
    herr praesident (Miercuri, 9 septembrie 2009, 1:19)

    pitzi [anonim]

    Herr Präsident-sehr gut,bravo-1600 tote Menschen
    bravo pentru acest curaj.jos spagarii din justitie
    düsseldorf 8.09.2009
  • -1 (11 voturi)    
    show de proasta calitate (Miercuri, 9 septembrie 2009, 1:53)

    blaga [anonim]

    da' vor credeti ca mai punem botu'? aia era generatia de acum 10-15 ani, cind voi faceati show si romanasul pleca prin strainateturi si prostanacii trimit bani ca sa va bateti voi joc cu cursul de schimb. aia care au mai ramas va mai voteaza si azi din cauza osului oricum reprezinta 30% raportat la toata clasa politica.
    tineretul va da peste bot cu directia abator.
  • -1 (3 voturi)    
    Lacomia judecatorilor (Miercuri, 9 septembrie 2009, 8:08)

    hotnewsfil [utilizator]

    Facandu-si portii mult prea mari, cu de-la-ei-putere, din bugetul national, ce este constituit din contributia tuturor romanilor (si a celor foarte saraci care traiesc sub limita subzistentei, tarandu-se de pe o zi pe alta, care isi cresc copiii, viitorul acestei tari, in saracie lucie), judecatorii isi folosesc astfel armele profesiei lor pentru a-i lichida pe cei ce le asigura, si ei, din putinul lor, buna-starea, belsugul.
    Este ca si cum militarii platiti, si ei, din bugetul tarii, si-ar folosi iscusinta militara dobandita in scoli platite de popor, precum si armele de foc, platite tot de popor, pentru a-i lichida pe cei neputinciosi, si ei contribuabili la bugetul national.
  • 0 (2 voturi)    
    si daca totusi .... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:11)

    just-lex [anonim]

    de 20 de ani se tot lanseaza fel de fel de scenarii si 'stiri' scoase din context sau din....; cand va fi pedepsit cel care lanseaza stiri false, tendentios enuntate..., cand un om politic care se tot lupta cu o ideie evident gresita si care nu se regaseste in viitor..., cand se va retrage discret sau in huiduieli../ cand...?
  • 0 (2 voturi)    
    base nu e vinovat de nimic (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:19)

    mihai [anonim]

    Base iara face circ electoral, acu vrea sa arate catine cu revolutionarii.
  • -1 (3 voturi)    
    Dar tu, (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:30)

    Pantera Roz [utilizator]

    d-le Basescu,ce faceai la revolutie?Iti cautai dosarul de la Secu.L-ai gasit,dovada ca astia nu-l mai gasesc neam acum.Au gasit numai nr.de inregistrare.Iar acum,in campanie,te-a apucat grija fata de victimele revolutiei...Cat de perfid poate fi omul asta...
  • -1 (3 voturi)    
    Show (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:43)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Este clar ca acesta este un show de imagine pe care Basescu il joaca cu mare iscusinta. Aceste doua subiecte (revolutia si mineriadele) sunt mult prea sensibile si niciodata nu vor fi clarificate. Pe cine sa tragi la raspundere? Serviciile secrete? cum sa faci asta? E clar ca ambele actiuni au fost orchestrate la acest nivel.

    Interesant este felul in care fiecare si-a jucat rolul pe scena de la Cotroceni in fata camerelor de filmat, mimand lupta pentru dreptate. Ceea ce inteleg eu de aici e ca oamenii astia chiar ne-au luat de prosti.

    Parca ii si vad dupa conferinta aia, stand la un srpit, impreuna, reamintind momente din timpul conferintei si amuzandu-se pe marginea lor.

    Tare!
  • +2 (2 voturi)    
    nici acum nu e tarziu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:41)

    flavius [anonim]

    a trebuit sa vina base si sa se rasteasca la ei. pana acum, psd-ul a avut presedinte atatia ani, dar lu' tata nelu nu-i convenea sa puna problema asta pe tapet!