Consiliul Legislativ atrage atentia

Dezacorduri, texte ilogice si omisiuni - asta contin legile pe care Guvernul vrea sa-si asume raspunderea

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2009, 16:48 Actualitate | Esenţial

Cele trei legi pe care Guvernul isi va asuma raspunderea contin numeroase dezacorduri gramaticale, articole eronat indicate si denumiri gresite de institutii. Atentionarea vine din partea Consiliului Legislativ, care recomanda reanalizarea mai atenta a textelor, informeaza Mediafax.

In documentele transmise Executivului, Consiliul Legislativ atentioneaza ca proiectele de legi fac referire la articole si anexe care lipsesc insa efectiv din text, ca denumirile unor agentii guvernamentale sunt gresite si ca actele normative includ formulari ilogice.

"In proiect se face trimitere la anexa nr 3, desi proiectul include doar doua anexe", este una dintre observatiile Consiliului in cazul legii de reorganizare a agentiilor.

Consiliul mai atentioneaza ca textele fac trimitere la alte alineate decat cele corespunzatoare.

"Semnalam numeroasele norme de trimitere gresite intalnite, ceea ce impune o reanalizare mai atenta a textelor", transmite institutia.

O alta atentionare transmisa Guvernului se refera la angajatii carora le sunt aplicate prevederile legii de salarizare unica. In acest sens se semnaleaza ca au fost uitate diferite institutii care au incadrati functionari publici, printre care chiar si Consiliul Legislativ.

Proiectele de legi privind educatia nationala, salarizarea unica si reorganizarea agentiilor guvernamentale cu reducerea cheltuielilor in sectorul public au fost transmise, luni, Parlamentului de catre Guvern, in vederea asumarii raspunderii.

Rolul Consiliului Legislativ

Activitatea curenta de baza a Consiliului Legislativ este de avizare a proiectelor de acte normative - legi, propuneri legislative, hotarari si ordonante ale Guvernului.

Printre obiective se numara concordanta solutiilor legislative cuprinse in proiectul de act normativ cu prevederile si principiile Constitutiei, evitarea crearii unor paralelisme in reglementare, dar si redactarea corespunzatoare a textului din punct de vedere al preciziei, conciziei si claritatii in exprimare, a unitatii terminologice si al unei bune sistematizari.

In prezent, presedintele Consiliului Legislativ este Dragos Iliescu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2273 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    e bine asa! (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:57)

    Nicky [anonim]

    Pai e normal, este un document care provine de la o institutie a statului roman si este asa cum ne-am obisnuit: prost, incomplet, facut pe genunchi, fara logica...
    • 0 (6 voturi)    
      e mina pnl-ului (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:21)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      peneleul si-a bagat nasul in proiectele lui boc si a schimbat pe ici pe colo ca sa destabilizeze tara
      jos cu opozitia!
      • +1 (1 vot)    
        unde? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 8:22)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui gigi

        unde sunt publicate opiniile consiliului legislativ?

        merci
  • +2 (8 voturi)    
    Din gândirea premierului Creier Mic aka Bokkutu (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:59)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Proiectele de legi izvorâte din gândirea superficială a premierului Creier Mic, zis şi Bokkutu Warză Bleagă se dovedesc a fi doar eboşe penibile, probabil realizate la şcoala generală din comuna sa natală.

    Capabilităţile profesionale "deosebite" din domeniul juridic ale premierului Bokkutu sunt cu mult "depăşite" de cele referitoare la cunoaşterea limbii române şi a modalităţilor de redactare a unor proiecte de legi.

    Abordarea pragmatică dovedită la modificarea prevederilor electorale referitoare la susţinerea candidaturii la preşedenţie a preşedintelui în funcţie nu este însă suficientă în acest caz.

    Ne aşteptăm oare la o nouă cazatură marca Boc ?
    • +5 (5 voturi)    
      Scoala generala (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:27)

      Emil-escu [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      Nu cred ca cei care lucreaza la scoala generala din comuna natala a premierului merita o astfel de comparatie!
  • +4 (8 voturi)    
    Si voi acuma... (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:00)

    Catalin [anonim]

    Doar e vorba de reforma fundamentala a educatiei in Romania.

    Ce, vreti o natie de academicieni si filosofi?

    Tara te vrea ospatar!

    Acum pe bune...chiar va asteptati ca aceste legi sa fie scrise de cine stie ce intelectuali? Pai aia au emigrat de mult.

    Acum, dupa aceasta stire, putem spune fara nicio jena: Avem reforma Muclea in educatie!

    Sa traiti bine!
    • +3 (7 voturi)    
      parca daca ar fi scrise cum trebuie ... (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:17)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      le-ar respecta cineva ?!
      Oricum totul se va petrece tot dupa ureche !
      Si in general lucrurile ramin cum au fost pe ici colo se va mai schimba ceva in interesul unor indivizi !
      In rest "sa traiti bine" !
  • +3 (7 voturi)    
    incompetenta cat incape (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:09)

    Mihai-G [utilizator]

    Pai doar au stat cateva luni si le-au tot scremut.
    Clar ca nu trebuie supuse dezbaterii, corectate etc.. Trebuie adoptate asa in bloc pt ca apoi sa isi bata altii capul cum sa le puna in aplicare.
  • -6 (10 voturi)    
    Tipic pt scârtarii PSD-PNL (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:16)

    Andradda [utilizator]

    Adevarul e ca se kaka pe ei astia cu comisiile lor. N-au gasit altceva decat ca lipseste o virgula sau ca in loc de aliniatul 2 s-a facut referire la aliniatul 3. E vai de capul PSD-PNL. Nu mai stiu cum sa o intoarca.
    • +4 (4 voturi)    
      tipica e si atitudinea ta (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:24)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      orice prostie pe care o face PDL-ul se trage, cumva misterios, de la "mosntruoasa coalitie"

      raul, ramul - totul sta impotriva PDL-ului si nu-l lasa sa-si dea adevarata masura a competentei

      sau, hopa, si-o fi dat-o deja si atat poate?

      mda, noroc ca i se repereaza onoarea pe forumuri ca sa poata guverna in continuare dupa ureche si pe genunchi

      le propun un spor de fushereala
      • +4 (4 voturi)    
        Si un spor de trimitere (Marţi, 8 septembrie 2009, 18:05)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Dan

        La originea tehnicii legislative; ca de mama asumarii raspunderii guvernului nu vreau sa comentez, ca sa nu jignesc pe nimeni.
    • +4 (4 voturi)    
      O lege scrisa cu greseli poate fi atacata (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:29)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Poate fi atacata in justitie.
      Ti-o poate spune orice student la Drept in anul I.
      Chiar si unul pedelist.
    • +3 (5 voturi)    
      Partid unic PD-L ! (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:41)

      motul [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Toate partidele de pe scena politica romaneasca sunt compuse din securisti, militieni, informatori , comunisti
      Toate o apa si un pamant, care au ca scop unic ajungerea la putere pentru a fura , nu pentru a fi in slujba intereselor generale ale cetatenilor tarii .Optiunea spre un partid unic iti tradeaza orientarea poitica, care in niciun caz nu este democratia !
  • +1 (1 vot)    
    asta ii reprezinta (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:20)

    odorica ion [utilizator]

    Asta ii reprezinta. Totul de min tuiala.