Legea salarizarii unice, trimisa spre analiza FMI si Bancii Mondiale

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2009, 14:43 Actualitate | Esenţial

Guvernul a transmis spre consultare Fondului Monetar International si Bancii Mondiale proiectul legii de salarizare unitara. Premierul Emil Boc si ministrii vor avea, duminica, o discutie finala asupra tuturor legilor pe care Executivul isi va asuma raspunderea, inainte ca documentele sa fie transmise Parlamentului, informeaza Mediafax.

Premierul Emil Boc si ministrii Muncii, Justitiei, Finantelor si Educatiei au discutat sambata timp de aproximativ trei ore, la Palatul Victoria, pe marginea ultimei forme pe care au luat-o Legile, dupa ce au fost introduse amendamentele convenite.

Cele trei proiecte asupra carora Guvernul isi va angaja raspunderea sunt Legea educatiei nationale, Legea privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si Legea privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor cu Comisia Europeana si FMI.

Ce prevede "varianta finala" a legii unitare de salarizare, convenita sambata la Guvern si care urmeaza sa fie trimisa luni in Parlament:

    * coeficientul 1, care reprezinta baza la care se raporteaza toate salariile din sistemul bugetar, va fi egal cu salariul minim brut pe economie, stabilit la 705 lei pentru 2010, iar angajatii cu studii superioare urmeaza sa primeasca cel putin 1,75 salarii minime pe economie.
    * presedintele tarii ramane singurul demnitar cu 12 salarii minime pe economie, in timp ce persoanele de pe treapta a doua a grilei vor primi venituri de 11,7 salarii minime pe economie, printre care se numara premierul si sefii celor doua camere ale Parlamentului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6131 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    magistrati (Duminică, 6 septembrie 2009, 14:56)

    paunescu virgil [anonim]

    Dragi magistrati fosti tortionari unelte securiste ce faceti daca uniunea juristilor europeni nu este de acord cu pretentiile voastre aberante de salarii fata de nivelul tarii ii injuriati si pe ei credeti ca poporul roman nepastuit de puterea executiva ,care suporta nepastuirea juridica suporta si fasoanele voastre de nenorociti corupti si protejati.
  • 0 (0 voturi)    
    LSU (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:13)

    mihai [anonim]

    In forma actuala, legea este o prostie. Nu conteaza daca esti sau nu productiv la locul de munca primesti un salariu in functie de varsta. In concluzie angajatul ideal de la stat este: mediocru in ceea ce face si ascultator fata de sefi. Daca una din cele 2 conditii de mai sus nu sunt indeplinite, risca sa aiba probleme cu sefii pusi politic.

    Singura modalitate prin care salariile vor creste in functie de valoarea fiecaruia, este crearea unui mediu concurential in sistem (recunosc ca sunt unele domenii in care este dificil (armata, politie, justitie)).

    Cred ca rezultate mai bune, daca prin LSU se impuneau:

    - salarii minime in functie de nivelul de pregatire al fiecaruia (colonel, profesor grad II sau I, medic primar etc).

    - sefii si organismele de conducere vor fi alesi de cei din institutiile respective.

    - fiecare institutie este obligata sa defineasca criteriile de performanta din institutia respectiva (este foarte greu sa se stabileasca printr-o lege unica criterii de performanta la nivel national).

    - salariile vor fi acordate celor care fac performanta si vor fi votate in consiliele de administratie (conform criteriilor stabilite).

    - suplimentele la salariu nu poate depasi 30%-50% din suma minima stabilita de guvern. Salariile marite pot fi acordate in limitele bugetului acordat fiecarei institutii.

    Numai in domeniile in care este foarte greu sa se defineasca criterii de performanta (ma gandesc in armata de exemplu) se pot gasi alte metode de salarizare diferentiata.
  • 0 (0 voturi)    
    daca (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:17)

    odorica ion [utilizator]

    Daca avem sefi? Nu am avut demnitate, sa ne organizam singuri treburile in tara. Asa ne trebuie, mai rau. Macar sa-i tina in friu pe hotii acestia.
  • 0 (0 voturi)    
    magistratii: eroare de calcul (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:38)

    cetatean roman [anonim]

    • ministrul justitiei: dati in judecata magistratii la cedo,sa dea banii inapoi,luati prin fals,calculind de 2 ori sporul de stress de 50%,pe ultimii 5 (9?) ani,iar cei care au comis falsul sa fie deferiti justitiei euro,ca in tara se scot unii pe altii.
    • nota de calcul:
    deoarece,sporul de 50% s-a introdus odata in salar si apoi a fost aplicat inca odata la salariul marit cu 50%, avem: 1,5x50%=75%. asadar.la 50% initial s-a mai adaugat un 75% si cumuland rezulta marirea reala nu 50%,ci 50% pus 75%=125%. deci, salariile in loc sa creasca cu 50%,au crescut cu 125%, practic s-au dublat plus inca un sfert de salar(25%). de aici,pt toti si pe 5(9) ani=> sute de milioane de € (euro)!!!
  • 0 (0 voturi)    
    fortza majora,e tratata? (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:39)

    advocat [anonim]

    in cazul legii salarizarii unitare, are capitol si de "fortza majora", cum e acum, in recesiune, cand pib-ul scade,cum prevede,vag, constitutia la art 53 si cum ar trebui sa aiba orice lege? sau au elaborat o lege, numai pt. "zile cu soare" si in zilele cu criza nu se poate aplica,cum e cazul din prezent? sau,generatia aceasta de politicieni si functionari, nu e in stare sa faca o lege pt toate situatiile: pozitive,negative,avarie,sa?
    cum,in ianuarie "09, in situatie energetica de avarie,imediat ce dadea sa scada fluxul de gaz din import,au declarat "situatie energetica de urgenta" ,au abandonat licitatiile in achizitii,trecand la achizitii directe de pacura,printr-o firma de apartament,care numai min economiei nationale si cel de finante stiu ce s-a intamplat cu sutele de milioane de €(euro) cheltuiti pe degeaba,din bugetul de stat,deoarece si iarna a fost calduroasa?
  • +1 (3 voturi)    
    dezvoltari la limita patologicului..... (Duminică, 6 septembrie 2009, 16:51)

    dorinteodor [anonim]

    indivizii astia vor sa obtina si acordul unor foruri internationale.

    acordul pentru ce? pentru garantarea stabilitatii institutiilor statului? nici o lege nu poate garanta asta.

    un om intr-o pozitie nu este egal cu alt om in aceasi pozitie. un politist de la tara are altfel de munca si alt cost al vietii decit un politist dintr-un mare oras. la fel la profesori si la magistrati....

    si pe urma cine-si imagineaza ca o lege UNICA de salarizare a bugetarilor va bloca orice actiune sindicala se insala....

    numai cineva cu o profunda gindire komunista isi poate imagina ca va obtine stabilitate sociala prin legi....

    in maxim un an se vor face bancuri pe seama acestei legi care nu are cum sa reziste si nu are cum sa fie aplicata mai mult de citeva luni...

    si apoi, cum sa dai o lege de salarizare a bugetarilor fara a tine cont de salariile din mediul privat.... cica presedintele tarii ia 12 salarii minime.... stie cineva ce salariu are patriciu, voiculescu, copos si multi, multi altii care, prin impozite, sustin statul?
    • +1 (1 vot)    
      ...'sustin statul'... (Duminică, 6 septembrie 2009, 17:49)

      Symbol [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      ...eu unul m-am saturat sa tot mi se tot dea peste nas ca sectorul privat e cel care face tara sa mearga.Nu-i contesta nimeni rolul, dar restul, noi, bugetarii suntem chiar de aruncat?Daca nu producem piulite, sosete ori ulei de floarea soarelui, ca voi,in schimb le consumam, ca sa aveti voi motiv sa le produceti...
  • 0 (0 voturi)    
    au avut grija (Duminică, 6 septembrie 2009, 17:27)

    Flo [anonim]

    au avut grija marii nostri politicieni sa redevenim sclavii FMI si ai Bancii mondiale, mai lipseste sa ne spuna pe cine sa punem presedinte; am ramas fara pic de mandrie nationala!situatia in care suntem se datoreaza circului politic de 19 ani in care am asistat doar la lupta pentru putere, si mai putin la proiecte in interes national!halal alesi!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 6 septembrie 2009, 19:31)

    festinalente [utilizator]

    Cum om fi ajuns noi pe mana astora care ne-au vandut FMI-ului si forurilor interantionale nu imi explic. Oare chiar atat de prosti suntem sa alegem sa fim condusi de o sleata de "vagabonzi" care habar nu au cu ce se mananca economia, finantele etc.?
    • 0 (0 voturi)    
      Cum? (Duminică, 6 septembrie 2009, 20:17)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui festinalente

      Iti spun eu cum. N-am mers la vot. Asa au ramas toti incompetentii in liste si in functii, asa inca ii vedem (cei care inca suntem masochisti) la teve pe toti comunistii, asa problemele Bucurestiului sunt probleme nationale (vezi pasajul Basarab sau fiecare ploaie care incurca traficul), asa ajung presedintiprim-ministri toti fostii primari generali...

      In timpul asta, ungurii care ne-au guvernat tot timpul indiferent daca au sau nu orientare politica, isi fac imn, drapel si stema. In aceeasi zi in care ii acuza pe romani ca sunt hoti.
  • 0 (0 voturi)    
    Nediferentiere intre nivelul studiilor (Marţi, 8 septembrie 2009, 12:30)

    alex [anonim]

    Coeficientul pentru studii superioare - 1,75 .
    De ce nu se face deosebire intre studiile de licenta si cele de masterat?
  • 0 (0 voturi)    
    legea salarizarii unice (Miercuri, 9 septembrie 2009, 20:05)

    costel [anonim]

    De ce se opreste cu transele de vechime la 20 de ani,stiut fiind faptul ca varsta de pensionare este 65 ani.Intre 20 si45...ani vechime nu trebuie sa fiedifererenta?Eu propun ca transele de salarizare sa continuie din 5 in 5 ani pana la varsta cel putin 40 ani.