Politicianul german Jürgen Rüttgers isi cere scuze dupa ce a declarat ca muncitorii romani chiulesc si n-au habar ce fac

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 4 septembrie 2009, 21:49 Actualitate | Esenţial

"Spre deosebire de angajatii din Bazinul Ruhr, cei din Romania nu vin dimineata la ora sapte la schimbul intai si nu raman pana la sfarsitul programului - ci vin si pleaca dupa cum au chef si n-au habar ce fac", scrie Deutsche Welle.

Cu aceste cuvinte a incercat primul ministru crestin-democrat al landului Renania de Nord - Westfalia, Jürgen Rüttgers, sa castige electoratul (traditional de stanga) din Duisburg in folosul candidatului conservatorilor la Primarie. Discursul din care revista Spiegel a extras acest pasaj, in editia sa electronica de astazi, a fost rostit pe 26 august.

Conform oficialilor conservatori de la Düsseldorf, primul ministru Rüttgers nu a intentionat nici o clipa sa jigneasca, mesajul sau dorindu-se un elogiu la forta de munca inalt calificata din Bazinul Ruhr, in contextul retragerii firmei Nokia de la Bochum la Jucu, langa Cluj. Citandu-i pe oamenii premierului, Spiegel Online mentioneaza ca Rüttgers ar fi avut in vedere faptul ca Nokia avea, la Bochum, cea mai productiva filiala in vreme ce fabrica de la Jucu a devenit cea mai ineficienta din Europa.

Ulterior, Jürgen Rüttgers (CDU), si-a cerut scuze pentru declaratiile la adresa romanilor, motivand ca intentia sa a fost sa-i apere pe lucratorii germani din regiune, nu sa jigneasca pe cineva, scrie Associated Press.

"Am vrut sa-i apar pe lucratorii germani din regiunea North Rhine-Westphalia, ale caror performante sunt recunoscute la nivel mondial si care, din cauza unor decizii gresite, si-au pierdut locurile de munca. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Dar daca s-a intamplat acest lucru, atunci imi pare rau", a declarat Jürgen Rüttgers.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1773 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    tare de tot... (Vineri, 4 septembrie 2009, 22:05)

    athyx [utilizator]

    bine ca nu s-a mutat Nokia in Israel ca cine stie ce zicea...
  • +10 (14 voturi)    
    :)) cd ca a fost o gluma..insa e una proasta... (Vineri, 4 septembrie 2009, 22:27)

    marlene [anonim]

    Domnul Ruttgers sa iis vada de betivii lor care stau si asteapta somajul prin centrul Bochumului, sa isi vada de cetatenii turci care au umplus NRW, nu vb. de ceilalti, rusi, polonzi..etc pe care nu ii poti distinge. Pe ce baza comenteaza el despre muncitorii romani ca sunt f. putini comparativ cu cei turci. Si am vazut cat de productivi sunt cei din Bohum, stau de 4 ani aici si m-am saturat de ei ca de mere padurete.
    • +1 (5 voturi)    
      chiar asa? (Vineri, 4 septembrie 2009, 22:58)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui marlene

      Poate de turci nu are ce comenta. Am fost recent in Turcia si am vazut muncitori sambata la ora 6 dimineata turnand asaltul, am vazut cat si ce au construit in tara si ma uit la noi, la felul in care am evoluat in ultimii ani si la cum se munceste la noi si ma apuca tristetea. Oricine are o firma si a angajat muncitori stie de pauzele interminabile, de celebra "lasa ca merge si-asa", de absenteism etc. In ceea ce priveste Germania nu cred ca e cazul sa facem comparatii pentru ca o simpla vizita ne poate linisti atat in ceea ce priveste efcienta muncii lor cat si calitatea produselor lor. Imi pare rau ca trebuie sa spun asta dar omului i se poate imputa lipsa de diplomatie, dar sunt convinsa ca a fost sincer in ceea ce a afirmat.
      • +2 (2 voturi)    
        ce vorbesti?? (Vineri, 4 septembrie 2009, 23:19)

        marlene [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        eu stau aici de 4 ani si crede-ma nu sunt impresionata nici de calitatea lor, nici de eficienta muncii. Singura chestie impresioneanta ramane respectarea legii, ceea ce la noi nu se pune problema. In rest, vin muncitorii nemti la 7 ca sa ce?//sa isi manance carnatul de dimineata?? cand vei lucra efectiv in Germania si vei vedea cum peste 50% din salariu tau se duc pe strijinirea betivilor..atunci mai vb. Pana atunci, o simpla vizita nu spune absolut nimic despre eficienta muncii si nimic despre pauzele interminabile..Un mic exemplu, la primaria Bochu, biroul e deschis de la 8 pana la 13.00 de luni pana vineri, expectie miercuri cand nu se lucreaza deloc. si ca tacamul sa fie complet, la biroul pt. straini, nimeni nu vorbeste limba engleza.
        • +2 (2 voturi)    
          Romanul e lenes, oare ? (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 12:55)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui marlene

          M-am saturat, toata lumea spune ca romanul nu munceste, ca e lenes si multe altele, dar ce investiti s-au facut in hr-ul romanesc, va zic eu -100%.

          Toti vor tun, tun si iar tun, specializarea angajatilor nici nu se vrea, nu se doreste evolutia lor la locul de munca, se doreste doar tun + pupat in *ur ca greul pile.

          De aia firmele multinationale se duc de ripa, firmele mici vin din urma. Vine pipita lu sefu o pun manager si firma merge, uite ca nu e chiar asa si se duce dracului firma. Din partea mea firmele cu aceasta mentalitate sa dea toate faliment.

          In occident daca un patron are profit 20% l-a apucat pe dumnezeu de picior, la noi daca nu au 500% , e putin, pe cine mai concediem. Uite il dam pasta afara ca are 5k si punem doi dastia cu 1.5k ca merge, uite ca nu, cei doi oameni sint nepregatiti si nerentabili cel putin 3-6 luni, sau in functie de gradul munci, si tot nu vor stii 100% cit stia cel pregatit platit cu 5k. Nu asa se face afaceri sa-ti tai creaca de sub picioare. Daca asa va e filosofia doresc sa va taiati pomul de la radacina.

          Cind firmele i-si vor da interesul, nu seama, interesul, sa investeasca in angajati sai, atunci se vor vedea si progrese, pina atunci faliment rapid.
    • +3 (3 voturi)    
      n-a fost gluma (Vineri, 4 septembrie 2009, 23:03)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui marlene

      si s-a referit la muncitorii romani din Romania nu la cei din Germania.
      • +2 (2 voturi)    
        si eu tocmai la cetaneii dumnealui ma refream.. (Vineri, 4 septembrie 2009, 23:21)

        marlene [anonim] i-a raspuns lui ionel

        iar el nu are cum sa stie cum lucreaza romanul in Romania, nu de alta dar Nokia nu s-a plans de neprofit iar nemtii au continuat sa cumpere telefoane Nokia, chiar si in Bochum. Tocmai eu asta am spus, sa isi vada de cetatnii dumnealui, si apoi sa vobeasca.
        • -3 (3 voturi)    
          replica la marlene (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 9:51)

          Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui marlene

          Stimata marlene, daca ai atata of la inimioara contra nemtilor "betivi si puturosi", dece nu te intorci mata in raiul de acasa, si-i lasi sa-si vada de treburile lor, asa pacatosi cum zici ca sunt ?! Rüttgers n-a fost diplomat in cele ce a spus, dar a avut perfecta dreptate! Cum se face ca acesti "nevrednici" de nemti au cea mai dezvoltata si prospera industrie din EU, chiar si in criza asta, care nu i-a iertat nici pe ei?
          Nu e cazul sa dai cu pietre erijandu-te in patrioata, ca stim cu totii despre ce vorbim! Oi negre sunt peste tot, nu e bine sa generalizam, dar, stimata marlene, nu te avanta in a "face praf" muncitorii germani doar pentru frustrari de ordin personal, ca dai in bara! Iar in ce priveste dl Rüttgers, a dovedit bun simt regretand cele spuse prea direct; vazut-ai asa ceva la vreun politician roman?? Hai sa ne vedem parul din proprii ochi, inaite de a da in altii!!
  • +1 (1 vot)    
    Deranjat de scuzele cerute :D (Vineri, 4 septembrie 2009, 23:15)

    ady624 [utilizator]

    Domnule, vă bateți cumva joc de noi? Cum să vă cereți scuze? Dacă studiați comportamentul parlamentarului român veți înțelege că așa ceva nu există. Pur și simplu nu se face!!!

    Pe un ton mai serios, lăsând la o parte ce a zis și cum a greșit, apreciez gestul în sine de a-și cere scuze. Parlamentari români, luați aminte. Așa se face.

    Adrian
  • +2 (2 voturi)    
    Ce fel de scuze? (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 9:27)

    Ion [anonim]

    Se mentioneaza clar declaratia lui ca nu a vrut sa jigneasca... dar a jignit!
    E normal ca o filiala proaspat infiintata, cum e Nokia Jucu, sa nu atinga imediat pragul de rentabilitate. Se cheama Start Up, si e o perioada care poate merge de la 6 luni la 2 ani.
    Pe de alta parte, daca tot sunt romanii atat prosti si de lenesi, de ce abunda santierele navale germane de echipe romanesti? Fiindca acolo se face lucru de mantuiala? N-as prea crede!
    Pana la urma, insa, acordam prea multa atentie unui politician, ramura de frunte a tipologiei mitomanului. Adica MINCINOS!
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu la comentariului lui Ruettgens (Luni, 7 septembrie 2009, 0:53)

    George Luminatu [anonim]

    Eu nu stiu ce sa mai zic.
    Ce vor polititienii astia de la noi?
    Ei vor sa muncim. Hai sa muncim.
    Dar cine vorbeste de munca, munceste?
    Ma indoiesc, zau asa!
    Politician puturos...