Emil Boc la RRA: Statul ii va deschide fiecarui copil, la nastere, un cont de 500 de euro. La sfarsitul invatamantului obligatoriu, acel copil poate utiliza banii strict in scop educational

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 13:41 Actualitate | Esenţial

"Statul ii va deschide fiecarui copil, la nastere, un cont de 500 de euro pe numele acestui copil. Parintii au posibilitatea de a directiona, anual, 2% din venitul anual spre acel cont, fara ca acesti bani sa fie impozitati. Parintii pot depune si mai mult de acesti 2% in cont, insa ce e peste 2% se va impozita. La sfarsitul invatamantului obligatoriu, acel copil poate utiliza banii din acel cont strict in scop educational, pentru a-si plati studiile mai departe etc. In acest fel, ii invatam pe oameni sa se gandeasca la educatie inca de la nastere", a anuntat, joi, premierul Emil Boc, la postul public de radio.

Emil Boc despre NOUA LEGE A EDUCATIEI:

  • Guvernul are la dispozitie posibilitatea, in mod constitutional, ca asupra unor proiecte pe care le considera importante, evident dupa consultarea cu partenerii sociali, sa decida asumarea raspunderii.
  • Este o procedura taioasa, o procedura foarte dura, pentru ca Parlamentul are 2 variante: fie accepta aceste pachete de legi, fie nu este de acord, iar Guvernul risca sa plece acasa din cauza unei motiuni de cenzura. In plus, Parlamentul are dreptul sa depuna amendamente la aceste proiecte de lege.
  • Toata lumea spune ca ne-am grabit cu asumarea raspunderii, dar suntem deja la 9 luni de cand ne aflam la guvernare, iar despre legea salarizarii si reforma educatiei discutam din luna februarie.
  • Codul Miclea include masurile din Pactul pentru Educatie, acceptat de toate partidele aflate la guvernare.
  • Noua lege reformeaza cu adevarat si modifica structural sistemul de invatamant.
  • Actuala programa e bazata pe a turna in capul copilului cat mai multa informatie, iar eu, profesorul, il ascult.
  • In primul rand, invatamantul obligatoriu e de doar 10 clase, nu ii mai obligam pe cei care nu vor sau nu pot sa ramana in scoala pana la sfarsitul liceului.In schimb, invatamantul ramane gratuit pana la sfarsitul clasei a XII-a.
  • Ce vad la fiica mea, care este in clasa a 6-a: Nu poate duce ghiozdanul de cat e de greu.
  • Va fi o schimbare substantiala in ceea ce priveste ce vor invata copiii nostri.
  • Sunt o multime de date pe care le pot lua de pe internet, trebuie sa ii invatam pe copiii nostri cum sa invete, nu doar sa invete niste date pe dinafara.
  • Noua lege a educatiei aduce si responsabilizarea universitatilor, nu mai vrem sa avem incidente de genul Spiru Haret. Sanctiunile merg de la suspendarea rectorului, diminuarea fondurilor pentru universitatea respectiva, pana la desfiintarea universitatilor. Universitatile nu mai pot fi stat in stat si sa nu respecte standardele nationale de calitate.
  • Trebuie sa fie instruiti si profesorii, si ei trebuie sa inteleaga ca schimbam modul de a face scoala.
  • Copiii nu vor mai invata la scoala ce este cartoful.
  • Orice zi de intarziere este o zi pe care o pierdem pentru copiii nostri. Este o masura care va schimba si modul psihologic de abordare a educatiei.
  • Trebuie sa fie instruiti si profesorii, si ei trebuie sa inteleaga ca schimbam modul de a face scoala.
  • Statul ii va deschide fiecarui copil, la nastere, un cont de 500 de euro pe numele acestui copil.
  • Parintii au posiibilitatea de a directiona, anual, 2% din venitul anual spre acel cont, fara ca acesti bani sa fie impozitati. Parintii pot depune si mai mult de acesti 2% in cont, insa ce e peste 2% se va impozita.
  • La sfarsitul invatamantului obligatoriu (sfarsitul clasei a X-a, n.red.), acel copil poate utiliza banii din acel cont strict in scop educational, pentru a-si plati studiile mai departe etc.
  • In acest fel, ii invatam pe oameni sa se gandeasca la educatie inca de la nastere.

Emil Boc despre LEGEA SALARIZARII UNITARE si FUNCTIONAREA COALITIEI:

  • Prin legea salarizarii, vrem sa ne asiguram ca repartizarea banilor, atatia cati sunt, este corecta.
  • Nimeni nu va pierde bani in urma aplicarii legii salarizarii.
  • Am stat la intalniri de 8, 10 ore cu patronatele, cu sindicatele, pentru ca aceasta lege a salarizarii sa fie echitabila.
  • Guvernul va trimite in curand in Parlament si legea care vizeaza interzicerea cumulului salariu-pensie de la stat. Cei care au pensie peste 17 milioane de lei vechi vor trebui sa aleaga intre pensie si salariu de la stat.
  • Procedura asumarii raspunderii ne va da un raspuns la intrebarea daca mai functioneaza actuala coalitie.

Primul ministru a anuntat, la RRA, ca joi, la ora 14:15, are programata o intalnire cu membrii Guvernului.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6458 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    adica ne-au trebuit 20 de ani (Joi, 3 septembrie 2009, 13:52)

    valentin [anonim]

    Ne-au trebuit 20 de ani sa ne intoarcem de unde am plecat, la aproape aceeasi structura de invatamant ca atunci, la aceeasi forma de bacalaureat, etc, etc. Exista si atunci un cod deontologic al profesorului ca si unul al elevului si multe altele. Nu intra oricine in scoala ca sa bata un elev si nu se auzea de profesori care sa faca streaptease in fata elevilor.
    A ne se intelege ca sunt adeptul timpurilor respective, dar exista un model mai usor de urmat decat nesfarsitele incercari idioate din ultimii 20 de ani...
    • -12 (30 voturi)    
      Pai nu era destul populism... (Joi, 3 septembrie 2009, 14:24)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui valentin

      Nu degeaba va considerati partid popular. Si eu daca nu doresc sa fac un copil de exemplu...pt ce sa contribui la educarea altuia? Ce-s cu chestiile astea? Voi ganditi inainte de a vorbi? Populism ieftin....ieftin tare. Pai vor trece minim 10 ani pana cand acei copii vor beneficia de cei 500 de euro...iar in 10 ani cine stie ce se mai intampla... Buna strategie. Oricum in 10 ani dispareti....macar ma pot consola cu ideea asta.
      • 0 (14 voturi)    
        daca... (Joi, 3 septembrie 2009, 14:42)

        mim [anonim] i-a raspuns lui bgd

        visezi ca o sa iei pensie la final de cariera e bine sa aibe si cine sa o plateasca...
        • 0 (8 voturi)    
          Da-le Doamne minte!!!! (Joi, 3 septembrie 2009, 15:27)

          luxor [anonim] i-a raspuns lui mim

          Si cand spun Da-le Doamne minte nu ma refer la politicieni ci la romani, pentru ca dupa ce am citit comentariile am ramas uimit?
          Nici macar unul nu si-a dat seama de ce se va intampla, comentarii in vant si unii cu state vechi, asa de-aia mi-e frica nu de candidatii in alegeri ci de alegatori.

          Pai stimati romani, metoda e simpla ti se vor da niste bani, DAAAAAAAAAAR educatia te va costa de te va rupe, e sistemul american, toate facultatile si liceele de stat vor avea taxe, ce vor fi foarte mari, de ordinul cateva mii de euro minim anul si asta minim, asa ca banii dati si stransi oricum nu vor putea acoperi chetuielile.
          Astfel aceasta posibilitate ti se da pentru ca pe viitor, nici cei cu venituri peste medie nu vor mai putea trimite copii la studii, sau cu eforturi extreme, si astfel mai avand ceva bani, usureaza povara lamonmentul studiilor cu ce s- mai agonisit.

          Ca si sistem probabil ca e bun si eficient, insa faptul ca toti comentatorii sunt depasiti ma uimeste.
          • 0 (0 voturi)    
            daca nu erai tu (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:08)

            mim [anonim] i-a raspuns lui luxor

            nu mai era nici un roman destept.
            nu e asa ca tu crezi ca la ora actuala invatamintul in romanica este gratuit?
      • +2 (2 voturi)    
        "pt ce sa contribui la educarea altuia?" (Joi, 3 septembrie 2009, 14:44)

        jo [anonim] i-a raspuns lui bgd

        vezi postul "motive" mai jos, apoi incearca sa gandesti
      • +1 (1 vot)    
        Si educatia costa... (Joi, 3 septembrie 2009, 19:10)

        Lomonosov [anonim] i-a raspuns lui bgd

        ...sau cum se zice pe la noi pe la Irkutsk, "there's no such thing as a free lunch!". Ce vreau sa spun este ca trebuie sa se renunte odata pt totdeauna la minciuna ca nu ai nimic de dat inapoi statului roman care iti plateste scolarizarea, inclusiv universitara (da, costul educatiei universitare din RO este simbolic fata de ce ar trebui sa platesti pt un grad similar obtinut in Vest), din taxele si impozitele adunate de la cetateanul roman, pt ca tu sa pleci dupa absolvire sa fii doctor sau inginer in UK, Franta sau Madagascar. OK, vrei sa pleci, no problem, dar plateste intai la valoarea de piata actualizata imprumutul pe care statul roaman ti l-a acordat de-a lungul formarii tale si pe urma poti sa te cari, nu sa transformi pregatirea ta de catre statul roman intr-o noua spoliere a Romaniei de catre tarile mai bogate. Sau mai ai alternativa Spiru Haret...
        • +4 (4 voturi)    
          Educatia costa!?!?!?!? (Joi, 3 septembrie 2009, 19:26)

          H_B [anonim] i-a raspuns lui Lomonosov

          Si cine zice ca trebuie dati banii aia pe educatrie? Legea? Ete, na! Legea poate fi oricand ocolita, cel putin in Romania.
          Sa vezi acuma pe tiganii nostri discriminati cum se intorc din Italia ca sa faca copii in Romania. 500 de euro bucata!?!?! Sa traiesti, boierule Boc, ai gasit solutia ca sa umpli Romania de puradei.
        • 0 (0 voturi)    
          free? dar parintii mei ce au platit? (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 11:44)

          vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui Lomonosov

          sa zicem ca sunt absolvent al universitatii din Ro unde invatamantul e gratuit. dar, culmea, cand absolvesc, piata nu are de unde sa ofere slujbe tuturor absolventilor, iar eu raman neangajat. acum... ce ai prefera, sa imi platesti somaj, sau sa plec din tara sa imi castig un ban in alta parte?

          in alta ordine de idei, parintii mei nu au platit taxe si impozite? nu de acolo are statul bani de invatamant "gratuit"?
      • +1 (1 vot)    
        masura e buna dar e clar populista.... (Vineri, 4 septembrie 2009, 12:36)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui bgd

        eu sint foarte de acord ca o parte din impozite sa fie folositi pentru sustinerea elevilor (chiar daca eu nu as fi avut copii) dar, anuntata in acest fel ea este o masura cit se poate de populista:

        guvernul da bani intr-un mod cit se poate de suspect si netransparent, pe baza unei idei 100% populista.... nu cred ca un copil care este educat si traieste intr-o familie normala va avea cu adevarat nevoie de acesti bani.

        banii ar fi folositi mult mai eficient prin politica inteligenta de burse, in masura in care bursa chiar ajuta pe cei interesati cu adevarat de performanta....
    • +1 (5 voturi)    
      Adica sa punem de o cheta nationala (Joi, 3 septembrie 2009, 17:21)

      A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui valentin

      Toti contribuabilii pun mana de la mana pentru a strange cate 500 euro pentru fiecare bebelus nascut. Avand in vedere ca pe 2007 s-au nascut 204.000 de copii asta inseamna 101.850.000 euro dati anual pentru acest program. Deci fiecare salariat din Romania tre sa cotizeze 140 RON anual pentru acest fond. Acum sa vedem daca va mai convine :))))
      • +2 (4 voturi)    
        Inca ceva... (Joi, 3 septembrie 2009, 17:52)

        A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui A.Simionescu

        Dupa 16 ani inseamna fix 500 euro...Ca sa vezi. Nici mai mult si nici mai putin decat as fi strans pentru propriul meu copil daca puneam 140 RON deoparte anual. Problema e ca si cei fara copii sunt obligati sa cotizeze cei 30 euro. Si tot asa pana iesim la pensie...
  • +22 (34 voturi)    
    in sfarsit (Joi, 3 septembrie 2009, 13:58)

    cetateanul [anonim]

    In sfarsit ceva destept, stimularea umanoizilor sa faca copii ca sa-i educe, nu doar "sa faca copii", o afel de idee este chiar superioara si celor din vest, care finantaza masiv nasterile fara sa se intrebe daca drogatii si aloolicii fac prea multi copii.
    • -3 (17 voturi)    
      pai, si ce? (Joi, 3 septembrie 2009, 14:28)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul

      Au zis cumva ca NU mai dau banii "pentru copil" fiecarei mame, indiferent daca area ea chef sa lucreze undeva sau nu?
      Pana nu renunta la porcaria asta, va functiona in continuare "stimularea umanoizilor sa faca copii"!
      • +11 (21 voturi)    
        . (Joi, 3 septembrie 2009, 15:07)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        porcarie? E una dintre cele mai bune masuri luate de guvernele de dupa '89 si o sa aiba efecte maxime peste 20-25 de ani cand in sfarsit o sa ne putem considera o tara civilizata. Nu e populista pentru ca nu se vad efecte in viitorul scurt si mediu. Pacat ca Boc ia acum masuri si nu de prin mai-iunie. Puteam incepe noul an scolar cu reforma. Asa intarziem inca 1 an. Incepeam sa ma indoiesc de Boc, dar in ultimele zile parca incepe sa-si revina. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
        • 0 (10 voturi)    
          Vorbe (Joi, 3 septembrie 2009, 17:38)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui radukku

          Deci daca tu te iei dupa niste vorbe lasa-ma sa te fac milionar in Eur. Eu iti promit ca peste 18 ani o sa-ti donez 1 milion de eur, Acum du-te si sarbatoreste ca vei fi milionar si cheltuie niste bani.

          Ideea nu este rea mai ales ca poti distribui cei 2% din venitul anual. Pe mine unul asta ma incanta nu cei 500 Eur.

          Minusuri:
          1. Daca copilul nu merge la facultate, statul ti-a luat inca 2% din veniturile familiei bani pe care-i repartizai in alta parte si ce ai pus tu in plsu pentru el, deci iei o mare teapa.

          2. Daca peste 16 ani invatamantul superior va costa ca afara ce te faci? Acoperi costurile unui an universitar?

          3. De unde naiba scoate guvernul 500 Eur pentru fiecare nou nascut cand ei nu mai au bani sa plateasca salariile? La asta nu se gandeste nimeni?

          4. Cel mai mare minus, este un proiect promovat de Boc, premierul "vom face".
          Cum e cu aia cu salariile si pensiile nesimtite de la stat? De 9 luni numai gargara. Proiectul asta nu va prinde radacini prea curand din pacate e doar o manevra de campanie ca sa-si mai spele un pic imaginea.
          • +3 (7 voturi)    
            . (Joi, 3 septembrie 2009, 22:35)

            radukku [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

            1. Statul nu iti ia nimic, totul se duce intr-un cont al copilului, insa el poate fi accesat doar din motive care tin de educatie. Un curs de bucatar, instalator, sudor poate fi considerat ca fiind educatie platita. Cred ca aici e inclusa si scoala de soferi. Sau poate vrei sa il tranferi dupa invatamantul obligatoriu la un liceu privat sa isi termine studiile liceale.
            2. Daca o sa ajunga sa coste cat e afara atunci si salariile vor fi ca afara. Nu pune nimeni in Romania taxe de 500 milioane pe an pentru ca nu exista posibilitatea sa le achite cineva.
            3. Ai inteles gresit. Ce bani o sa scoata guvernul acum? Iti dai copilul la facultate imediat dupa ce s-a nascut?:)
            4. Irelevant. Vacaroiu - premierul vom bea si vom tipari bani, Ciorbea - vom taia Frunzaverde la caini, Nastase - vom numara oua, Tariceanu - vom face hoteluri pentru sinistrati.
            • 0 (2 voturi)    
              Gandire si citire (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:33)

              Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui radukku

              Prietene invata sa citesti apoi iti dai cu parerea Am explicat foarte clar cum stau lucrurile. Unii se pare ca nu pot pricepe. Hai sa-ti dau un hint:
              "Statul ii va deschide fiecarui copil, la nastere, un cont de 500 de euro pe numele acestui copil."

              Deci explicatia ta de la punctul 3 este hazlie.
              Acelasi mesaj si pentru prietenul de mai jos. Invatati sa citit apoi dati-va cu parerea pe forum.

              La punctul 1 am spus clar ca daca nu-si continua studiile adica facultate, banii aia se pierd. Deci eu care dau 2% la Smurd an de an voi baga banii in contul copilului. Daca copilul nu se duce la facultate banii aia se duc la stat. Banii aia nu s-ar fi dus la stat s-ar fi dus la Smurd.

              La punctul 2. Deosebirea intre Romania si restul tarilor din UE este ca facultatea costa de te rupe la ei, chiar daca au salarii mari. In nicio tara din UE nu ai sa vezi procentual (raportat la populatie) atat de multi studenti ca in Romania. Acolo face facultate cine are bani si cine e destept si ia bursa, nu toata pulimea ca la noi.

              La punctul 3 ti-am raspuns deja.

              la punctul 4 n-am ce sa-ti raspund ca se vede ca ai creierul spalat.
              • 0 (0 voturi)    
                . (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:44)

                radukku [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

                "prietene", se pare ca tu nu numai ca nu stii sa citesti dar o ti pe a ta ca prostul de bata. Reciteste ce am zis, asta daca stii sa citesti. Iei propozitii si le dezlipesti din context. Patetic.
                Facultatea costa de rupe in UE? Esti praf, omule. La Oxford University costa intre 1990 si 2350 lire pe an in colegii. Ei au salariul mediu de vreo 1500 lire. Noi avem taxe la facultati de stat de 25 milioane si salariul mediu de 15 milioane. Raportat la prestigiu in Romania deja sunt sume exorbitante. La medicina costa in jur de 100 milioane pe an.
                Daca nu vrei sa dai 2%, fa cerere si sa nu iti deschida contul la viitorul tau copil. Daca nu crezi ca o sa fie in stare sa ajunga la facultate (probabil geneticul e problema) atunci nu da bani si ai rezolvat problema. Dai la smurd si la cine vrei tu.
                Acel cont crezi ca o sa fie in banca sa iti dea si dobanda?:)) Asta a fost buna. O sa fie doar prin registrul primariei sau pe undeva la fel ca si ajutorul pentru termoizolatii. Credit de la primarie fara dobanda. O sa fie bani virtuali pana o sa poti sa ii scoti. Ca un fel de ajutor de stat, doar ca iti maresti ajutorul cu exact suma care se duce in acel cont virtual.
          • +4 (6 voturi)    
            nu trebuie bani acum (Joi, 3 septembrie 2009, 22:36)

            mihai [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            Statul nu trebuie sa scoata bani acum, ci peste 16 ani.

            Acesti bani pe care ii aloca fiecarui copil nascut pot fi accesati abia pe la 16-18 ani. intre timp sunt doar o promisiune, niste cifre intr-un cont, care se pot rula si pot aduce profituri pentriu stat.

            Si peste 16-18 ani nu vor acoperi nici pretul manualelor.

            Dar, acum da bine la public: VA DAM BANI
            • 0 (2 voturi)    
              Mai citeste inca o data (Vineri, 4 septembrie 2009, 13:37)

              Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui mihai

              3. De unde naiba scoate guvernul 500 Eur pentru fiecare nou nascut cand ei nu mai au bani sa plateasca salariile? La asta nu se gandeste nimeni?

              Asta am zis eu

              Statul ii va deschide fiecarui copil, la nastere, un cont de 500 de euro pe numele acestui copil.

              Asta a zis Boc.

              Deci cum e prietene, cand are nevoie de bani acum sau peste 16 ani?

              Ce-mi place este ca analfabetii primesc plusuri. Spun analfabet pentru ca unul care nu stie sa citeasca la categoria asta se incadreaza.

              Concluzia mea este ca acest forum este populat in proportie covarsitoare ori de analfabeti ori de ciumati portocalii.
        • +1 (5 voturi)    
          Masura de 2 lei (Joi, 3 septembrie 2009, 18:00)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui radukku

          Cel putin eu consider ca statul trebuie sa dea bani doar in 2 cazuri : plateste ceva pentru care primeste altceva la schimb (investitii, salarii bugetari, etc.) sau ajuta pe cineva sau ceva aflat intr-o situatie dificila (ajutoare sociale sau ajutoare pentru diferite firme aflate in dificultate si care daca pica apar mari probleme).
          Restul e POMANA, iar daca vrei POMANA te duci duminica la biserica nu astepti de la stat. Dar din pacate prea multi dintre noi consideram ca meritam bani doar pentru ca existam, umplem de bucurie viata conationali, transformam oxigenul in dioxid de carbon si alte tampenii.
          in orice stat civilizat primesti daca faci ceva sau esti intr-o situatie maro, nu primesti pentru ca existi.
          • 0 (2 voturi)    
            tu chiar esti prost sau numa te faci? (Joi, 3 septembrie 2009, 19:35)

            eu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

            bai frate ideea e ca investesti. daca incepi si investesti in invatamant, bineinteles cu cap, o sa incepi sa ai si rezultate in toate domeniile. altfel te intreb cu cine lucreaza firmele?????? cu idioti si needucati???
            • -1 (3 voturi)    
              Bai orfanule, (Joi, 3 septembrie 2009, 21:24)

              bogdan [anonim] i-a raspuns lui eu

              in ce investesti tu dand cate 500 de euro la fiecare copil? Masura asta nu face parte sigur din pactul pentru educatie ca ala avea termen de implementare pana in 2015 daca nu ma insel iar in cazul asta vedem rezultate incepand cu 2009+17= 2026
              Asa ca te intreb si eu o fi masura anticriza?
              In cazul in care doresti sa stimulezi un plan de economisire pentru studii poti in calitate de stat sa garantezi un randament minim al depunerilor sau sa oferi o prima la atingerea unui plafon minim al depunerilor sau la implinirea unui numar de ani de la lansarea acestuia. Nu poti acorda bani la toata lumea ci trebuie sa ii sprijini pe cei ce isi doresc acest lucru. Pentru cei fara posibilitati financiare poti implementa un sistem de burse pe bune nu unul in care se duc doar copiii cunoscutilor. Mentioneaza in articol ca acesti bani pot fi folositi pentru completarea studiilor fiecarui elev : aici intra si scolile de modeling si cele de soferi? Pentru ca probabil stii ca exista studii foarte diversificate aprobate de MEC.
              Cat despre ce am scris nu am contestat nicaieri utilitatea investitiei in invatamant, doar ca masura asta e similara cu instalarea de aparate de aer conditionat la Polul Nord ca sa nu se mai topeasca ghetarii.
              Si sincer nu stiu de ce te-ai suparat ca doar nu s-a pus problema suspendarii ajutoarelor de handicap?
    • +1 (5 voturi)    
      nu e nici o stimulare (Joi, 3 septembrie 2009, 17:42)

      florin [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      este clasica pomana electorala; se vede ca nu duc lipsa de imaginatie; ceea ce e si mai fain e ca promit pomana acum, dar ii lasa pe guvernantii viitori sa se spele cu ea pe cap, din mom ce acum e doar ceva fictiv, si banii nu trebuie cu adevarat dati decat peste ani :D :))
  • +22 (28 voturi)    
    Am citit bine oare? (Joi, 3 septembrie 2009, 13:59)

    Cosette [anonim]

    Mi se pare o masura buna [cont de 500 EUR si directionare 2% anual], atat de buna incat nu-mi vine sa cred ca a inventat-o guvernul acesta.
    Bine, pana la transpunerea in realitate mai este, nu tropai inca de bucurie dar...sunteti siguri ca au propus asa ceva ?
    • +6 (12 voturi)    
      idee (Joi, 3 septembrie 2009, 14:41)

      max [anonim] i-a raspuns lui Cosette

      buna idee, dar NU a inventat-o Boc - si nici nu spune omul chestia asta - exista in SUA de multi ani tot felul de formule de economisire pentru educatie.

      oricum, conteaza mai putin cine a inventat-o, principalul e sa se aplice.

      e buna si chestia aia cu schimbarea metodologiei - sunt de acord ca se merge mult pe memorare, formam papagali - si prea putin pe logica in invatare. Sper sa schimbe chestia asta - dar sunt sceptic pentru ca tot sistemul e asa, si testele, etc.
    • -1 (7 voturi)    
      E ca la Prima casa (Joi, 3 septembrie 2009, 15:02)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui Cosette

      Asta cu 500 de euro e la fel cum e cu prima casa. Boc arunca bombe electorale pe care saracul mititel nu e in stare sa le si sustina. La fel cum acum oamenii pierd avans deoarece l-au crezut pe pitic cu prima casa a lui, asa o sa fie si cu cei 500 de euro.
      • -3 (9 voturi)    
        Pt. cei cu voturi negative (Joi, 3 septembrie 2009, 15:28)

        ictin [anonim] i-a raspuns lui ictin

        Pt. toti astia care mi-au dat mie si elenei voturi negative, pot sa va spun un lucru sa va luati voi prin prima casa apartament, si sa specificati clar termen maxim 50 de zile, altfel pierdeti avansul, iar avansul sa fie minim 10.000 de euro, macar sa pierdeti niste bani seriosi, daca tot sunteti voi asa destepti. Si dupa ce mai turnati vre-o 10 copii in speranta ca va da piticu' atomic banii atunci sa apasati voturi negative. INCAPABILILOR!
        • 0 (6 voturi)    
          Asa (Joi, 3 septembrie 2009, 15:53)

          ictin [anonim] i-a raspuns lui ictin

          Asa, dati voturi negative, macar sa stim cati incapabili care vor sa toarne copii pentru 500 de euro au citit acest articol.
          • +2 (4 voturi)    
            :))) (Joi, 3 septembrie 2009, 17:30)

            liana [anonim] i-a raspuns lui ictin

            de ce te superi asa ca primesti voturi negative ? :))) oamenii au dreptul sa fie de acord cu tine sau nu
            • +4 (4 voturi)    
              Daca spun si de ce (Joi, 3 septembrie 2009, 18:34)

              ictin [anonim] i-a raspuns lui liana

              Daca ar spune si de ce, poate as intelege. Dar mai e si faptul ca sunt cu nervii la pamant, ca de 2 luni astept mi se aprobe un dosar la Prima casa, iar de 2 saptamani e la fondul lu' Peste care teoretic da raspuns in 5 zile lucratoare, dar practic da in 15 zile. Si ma enerveaza sa vad oameni care il sustin pe piticu' asta care minte cu nerusinare. Si dupa ce am vazut ca prima casa e de fapt o escrocherie, imi dau seama ca si faza cu 500 de euro e tot o escrocherie sa mai imbogateasca niste smecheri din banii munciti cu greu de romani, iar el sa castige capital electoral nemeritat.
              • +2 (2 voturi)    
                da (Joi, 3 septembrie 2009, 21:13)

                liana [anonim] i-a raspuns lui ictin

                aici ai dreptate
    • +3 (9 voturi)    
      500 euro? (Joi, 3 septembrie 2009, 15:15)

      dserban [utilizator] i-a raspuns lui Cosette

      mai fratilor, e doar parerea mea sau cu 500 de euro nu iti poti cumpara nici un laptop decent? sau nu iti poti plati nici un an de facultate? ce naiba poate sa faca de banii astia?
      • -4 (8 voturi)    
        cum ce? (Joi, 3 septembrie 2009, 15:19)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui dserban

        Tu te gandesti deja la laptop?! Sunt familii care nu-si permit rechizitele scolare si tu aduci vorba de un laptop?
      • +3 (7 voturi)    
        scopul scuza mijloacele (Joi, 3 septembrie 2009, 15:24)

        burebista [anonim] i-a raspuns lui dserban

        Scopul celor 500 de euro nu e sa ii imbogateasca pe elevi, ci e mai degraba un indemn pentru parinti sa depuna periodic bani in acel cont pentru plozi.
        E ca si cum ai primi un porc de strans monede, si la fund ai si niste bani.
        E mai tentant sa depui bani in cont, daca are ceva, decat daca e gol. Iar in 18 ani, cei 500 de euro probabil devin vreo 2-3 mii, iar daca pun si parintii macar 100 de euro pe an, probabil se ajunge in 18 ani la o suma rezonabila.
        • +3 (5 voturi)    
          Incorect (Joi, 3 septembrie 2009, 17:53)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui burebista

          1. 500 Eur in 20 ani devin maxim 1500.
          2. Parintii pun bani in cont si copilul nu se duce la facultate. rezultatul, banii ii ia statul, tare nu? :)
          3. Peste 16 ani cu banii aia nu-ti vei plati niciun an de scolarizare.
          4. De unde scoate Boc banii atata timp cat nu mai sunt bani nici de salarii?

          Praf in ochi pentru pulime. De ce nu as face un fond de investitii pentru copilul meu la un asigurator de la care imi/isi ia banii indiferent daca copilul se duce sau nu la facultate? Ca-mi da boc 1500 Eur peste 16 ani? :)

          Think first!!
      • +3 (3 voturi)    
        Pai nu e vorba de tine (Joi, 3 septembrie 2009, 15:40)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui dserban

        Pai statul ar trebui sa-ti dea si masina (macar un BMW sau Mertzan). La fel si o casa, nu?
        Este un cont de inceput.
        Daca cistigi 5000 Euro pe an, inseamna inca 100 Euro pe an. In 18 ani, aduni 1800 de Euro, plus cei 500, cam 2300. Cu o dobinda de 3% pe an ajungi la 3000 de Euro.
        Faci o universitate cu astia? Nu cred.
        Deci economisirea ar trebui sa fie mai mare, adica legea sa permita un procent mai mare scutit de impozit, astfel incit la sfirsit de liceu sa poti acumula poate 7-10000 Euro.
        Sa-ti permita de exemplu sa-i pui si alocatia.
        De fapt sa faci contul si sa ceri asta iar statul sa ti-o vireze in cont direct.
        Apoi trebuie gindit si realizat si mecanismul de control al utilizarii banilor. Pentru ca altfel te trezesti cu un mecanism de ocolire al fiscului.
        Si de notata ca in Ro banii pot fi folositi numai dupa liceu pentru cursuri post liceale sau universitare.
        Iar dincolo de idee se intrevede intentia ca tot invatamintul universitar sa fie cu taxe....
        • -1 (1 vot)    
          nu sunt 100E pe an (Joi, 3 septembrie 2009, 22:42)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui stefan

          daca castigi 5000E pe an nu inseamna 100E in plus, ci 2% din IMPOZIT adica din 16%x5000E, adica 16E pe an.
          ce zici? merita?
      • 0 (0 voturi)    
        ii ia (Joi, 3 septembrie 2009, 16:42)

        eu [anonim] i-a raspuns lui dserban

        pai ce sa faca cu ei, ii ia, nu ii da. e mai bine, sa primesti ceva, chiar si un leu decat nimic, nu?
  • -6 (24 voturi)    
    pitic mincinos (Joi, 3 septembrie 2009, 14:01)

    elena [anonim]

    voi disponibilizati oameni, vreti sa ne obligati la concediu fara plata si vreti sa cred ca va permiteti 500eur/copil? inteleg ca fiind an electoral trebuie sa ne spuneti povesti, dar nu va bateti joc de noi.
  • -4 (18 voturi)    
    in ce an se va intampla asta? (Joi, 3 septembrie 2009, 14:01)

    Gogu [anonim]

    De unde ia banii guvernul ca sa deschida fiecarui copil cate un cont de 500 euro? Demagogie curata!
    Daca toata lumea spune ca v-ati grabit cu asumarea raspunderii, inseamna ca asa o fi ... vorba aia, daca toata lumea iti spune ca esti beat trebuie sa te duci sa te culci.
    • +11 (17 voturi)    
      Pai (Joi, 3 septembrie 2009, 14:24)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      Pai daca se incepe cu cei ce intra acum in clasa I, abia prin 2021 vor putea utiliza acei bani.

      In plus, contul poate fi la CEC si astfel se face si recapitalizarea bancii, impuscand doi iepuri dintr-o lovitura.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu pentru toti copiii (Joi, 3 septembrie 2009, 14:57)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui soferul

        "Statul ii va deschide fiecarui copil, la nastere"

        Ca sa beneficieze si copiii deja nascuti, trebuie sa se mai nasca odata.
  • +9 (29 voturi)    
    Felicitari!!! (Joi, 3 septembrie 2009, 14:02)

    sorin de la cluj [anonim]

    Un ardelean a avut tara nevoie,psd-ul s-ar mai invarti inca 19 ani in juru cozii si tot nu ar avea sange in vana sa faca reforma .Va stimez domnule Boc,de fapt va cunosc inarjirea si forta de schimbare a lucrurilor de aici de acasa de unde va tinem pumni stransi sa mai rezistati in troaca aia de Bucuresti unde vechile structuri prin tv,radio,sindicate incearca sa manipuleze.Lumea multa v-a apreciaza vointa si asteapta dupa cum spuneati de 9 luni sa faci reforma.Si psd-ei daca nu asculta lasati prin curte sa se racoreasca sia asa vine iarna
    • +4 (8 voturi)    
      atentie! (Joi, 3 septembrie 2009, 15:27)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui sorin de la cluj

      Mai usor cu "troaca de Bucuresti"! Daca ai avea gust ti-ai da seama ca este un oras frumos dpdv arhitectural! De altfel, ar trebui sa intelegi cat de mult a insemnat Bucurestiul pentru romanii ardeleni care mergeau sa-si faca studiile acolo, inainte de 1918! Si invata si putina gramatica! Se zice "lumea multa va apreciaza vointa"! Cele bune!
      • +3 (3 voturi)    
        curioasa istorie ai invatat tu la scoala ! (Joi, 3 septembrie 2009, 16:37)

        jo [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Victor Babes, Lucian Blaga, Gheorghe Dima, Sextil Puşcariu etc au facut universitatea la Viena.

        Alexandru Borza, Iuliu Maniu, Andrei Mocioni, Traian Vuia, Aurel Vlaicu etc au studiat la Budapesta.

        pana si poetul national (care traia in "tarile romane libere") a ales Berlinul... exemple de acest fel sunt gramada. in schimb exemple de ardeleni "asupriti" care sa-si fi facut studiile la Bucuresti sau la Iasi greu gasim.

        apoi sa nu ne fie cu suparare, dar prima scoala romaneasca din principatele romane de dincolo de carpati a fost infiintata la Bucuresti in 1818 de un ardelean pe nume Gheorghe Lazar care s-a gandit sa-i lumineze si pe fratii de dincolo... l-au urmat peste Carpati alti fondatori de scoli romanesti, de la Aron Pumnul la August Treboniu Laurian...

        asadar, mai usor cu istoria nationala pe scari !
    • +1 (1 vot)    
      uraaaaaaaaaaa (Joi, 3 septembrie 2009, 23:36)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui sorin de la cluj

      Nu vrei tu sa ti-l iei acasa pe ardeleanul asta si sa-l stimezi in toate felurile de dimineata pana seara? Daca duci lipsa de idei, o sa-ti spun eu cu ce parte a corpului sa incepi stimatul...

      ... un "mitic" scarbit atat de ardeleanul de la guvern cat si de astia ca tine...

      PS: de ce dracu' nu scriu si ardeleni normali pe aici? aia care sunt romani si atat.
  • +4 (8 voturi)    
    goagal (Joi, 3 septembrie 2009, 14:04)

    Mazeta [utilizator]

    „Sunt o multime de date pe care le pot lua de pe internet...”

    aud de multa vreme chestia asta, ca poti invata mai bine si mai usor cu ajutorul calculatorului decat din carti+profesor. Intrebarea mea este: exista un singur studiu serios si pe termen mediu-lung care sa indice acest lucru? sunt chiar curios sa vad care este raportul de avantaje/dezavantaje.

    p.s. nu contest ca internetul este o baza gigantica de date, dar asta nu presupune ca internetul reprezinta si mijlocul cel mai bun de a selecta/folosi aceste date.
    • +4 (4 voturi)    
      internet (Joi, 3 septembrie 2009, 14:24)

      Eli. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In aceasta epoca nu se mai pune problema cantitatii de informatii ce poate ajunge la tine. Acum avem acces foarte usor la resurse uriase de infomatii din diferite surse,si nu ma refer doar la internet. Deoarece acestea pot fi bune, rele,manipulative, de care avem sau nu nevoie,etc scoala are trebui sa se concentreze pe a invata elevii cum sa filtreze si sa foloseasca aceste informatii mai degraba decat sa le memoreze.
      • +2 (4 voturi)    
        de acord (Joi, 3 septembrie 2009, 14:37)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Eli.

        Bine, de acord, dar cum sa filtrezi informatiile de pe internet? tot cu ajutorul internetului?

        Poate sunt eu invechit si inadaptat, dar nu prea pot citi pe monitor mai mult de 7-8 pagini. Dar sa luam un exemplu, invatarea limbilor straine. Dupa mine cel mai bine ar fi, in ordine:

        1. sa mergi in tara respectiva.
        2. sa inveti din carti + profesor personal
        3. sa inveti la scoala impreuna cu toti ceilalti
        4. sa inveti de pe internet, cd-uri interactive etc.

        Sigur, acestea mijloace nu se exclud, dar arata o valorizare a lor. Parerea mea.
        • +2 (2 voturi)    
          sau (Joi, 3 septembrie 2009, 14:43)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

          poti vorbi direct si gratis cu o persoana din alta tara in limba respectiva folosint un client de VoiceChat. Ce zici de asta?
          • +1 (3 voturi)    
            de acord (Joi, 3 septembrie 2009, 15:23)

            Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

            ce zici tu intra, dp meu de vedere, la punctul 1, nu la pct. 4 (fiindca intermedierea internetului este minima), ce ne facem insa cu latina sau greaca clasica? cu matematica, limba romana, desenul?
        • +1 (3 voturi)    
          limbi straine (Joi, 3 septembrie 2009, 15:11)

          disneyland [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

          Nu sunt un adept al utilizarii Internetului in scopuri educative. Consider ca poate fi mai mult nociv decat educativ. Dar in cazul concre de care pomeniti, invatarea unei limbi straine, Internetul este o metoda mult mai buna decat cartile si scoala. Asta nu inseamna ca nu pot fi combinate pentru a obtine o solutie apropiata de ideal, dar Internetul iti permite interactiune cu vorbitori nativi cu cost 0. Multi inteleg prin Internet doar un search pe google, dar realitatea e diferita.
        • +2 (2 voturi)    
          internet (Joi, 3 septembrie 2009, 16:06)

          Eli. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Nu consider scoala atat de decazuta precum ni se spune in acesta perioada de "criza morala". Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste invatarea unei limbi straine ,cu o mica completare ... la punctul 5 as mentiona vizionarea filmelor cu subtitrare - eu asa am inceput sa invat enleza si mama mea asa a ajuns la un nivel conversational de spaniola ;) .
          Internetul este bun pentru a afla date fixe cum ar fi "ce este cartoful" , in ce an a avut loc batalia X , traducerea unui termen din latina etc . In momentul de fata internetul este o baza imensa de date din pacate foarte dezorganizata. Nu o data mi s-a intamplat sa intru pe net in cautare de un lucru si sa sfarsesc dupa doua ore citind despre cu totul altceva. ce vreau sa spun este ca filtrarea trebuie facuta de mintea ta , si poate ca mi-ar fi fost mult mai usor daca puterea mea de concentrare si directionare ar fi fost exersate un pic din scoala. In schimb scoala mi-a indus ideea ca peste orice informatie dau trebuie sa o memorez .
          Daca vrei sa citesti mai mult de 2-3 pagini tot o carte ramane pe primul loc. Nu cred ca va reusi vreodata sa inlocuiasca internetul cartile.
    • +7 (7 voturi)    
      nu se pune problema bine (Joi, 3 septembrie 2009, 14:33)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      La scoala trebuie sa inveti CUM sa inveti. Practic poti avea o tona de carti sau internetul la dispozitie daca nu ai habar cum sa inveti si cum sa cauti ceea ce-ti trebuie pentru invatamant.
  • -9 (23 voturi)    
    M-am saturat de timpiti! (Joi, 3 septembrie 2009, 14:04)

    suki [anonim]

    Eu imi bag piciorul in aceasta tara cu asa guvern cretin, cu legi pt tembeli.
    Plec in lumea larga, ca m-am saturat de muncit aiurea, ca sa cresc pe banii mei copiii altora.
    Cine si i-a facut, sa si-i creasca, si sa isi socoteasca banii. Ce treaba are statul roman la faza asta? Cei doi parinti s-au cotircit intre ei, sau cu guvernul?
    Cred ca membrii acestui guvern nu mai gindesc rational. Aparatul de stat trebuie redus la un minim, s-a gindit cineva la citi functionari in plus mai tb pt gestionat atitea conturi si operatiuni? Cum se va face decontarea banilor dupa aia 16 ani?
    Sunt intrebari irelevante....
    Statul roman e in faliment, sistemul privat e cu un picior in groapa, iarna bate la usa, si noi.... asistam cu ochii cit cepele la o noua cretinitate din seria consacrata. De fapt, si aceste legi vor fi praf in ochi, cum a fost si marirea de 50% a salariilor profesorilor, si cite si mai cite...
    Ma intreb ce o fi cu noi si ce mai asteptam... cei care inca mai speram in indreptarea lucrurilor.
  • -6 (14 voturi)    
    Si nu pot sa nu mi-l amintesc pe Ceausescu (Joi, 3 septembrie 2009, 14:05)

    MBB [anonim]

    Si nu pot sa nu mi-l amintesc pe Ceausescu promitand, in decembrie '89, suta de lei... ... ...
  • -9 (21 voturi)    
    Si porcul zboara, de 500 de euro (Joi, 3 septembrie 2009, 14:05)

    Flower [anonim]

    de unde 500 de euro? din banii nostri, ai platitorilor de taxe si impozite? statul nu are bani sa-si plateasca proprii angajati, acum de unde are sa scoata pt toti plozii nascuti pe la Cuca Macaii, din parinti analfabeti?

    La ce banci vor fi deschise conturile? (adica: ce banci beneficiaza de aceasta pleasca de la stat?) Cine va suporta comisioanele de administrare ale conturilor?

    Pana cand or sa dea astia legi aiuristice?
  • -2 (20 voturi)    
    Pai nu era destul populism... (Joi, 3 septembrie 2009, 14:08)

    bgd [utilizator]

    Nu degeaba va considerati partid popular. Si eu daca nu doresc sa fac un copil de exemplu...pt ce sa contribui la educarea altuia? Ce-s cu chestiile astea? Voi ganditi inainte de a vorbi? Populism ieftin....ieftin tare. Pai vor trece minim 10 ani pana cand acei copii vor beneficia de cei 500 de euro...iar in 10 ani cine stie ce se mai intampla... Buna strategie. Oricum in 10 ani dispareti....macar ma pot consola cu ideea asta.
    • +7 (11 voturi)    
      tu.. (Joi, 3 septembrie 2009, 14:25)

      ady [anonim] i-a raspuns lui bgd

      ''Sistemul nu e o conspiratie. E singurul produs conservat perfect in mentalul politico-social al Romaniei. E dorinta ascunsa a tuturor - de la simpli cetateni la politicieni - de a face parte dintr-o casta, dintr-o lume separata, dintr-un clan oricat de mic care te include doar pe tine, te apara, te imbogateste, te propulseaza spre inaltimi si ii exclude pe toti ceilalti. ''
      te incadrezi perfect in textul lui Tapalaga..
    • +6 (14 voturi)    
      motive (Joi, 3 septembrie 2009, 14:42)

      jo [anonim] i-a raspuns lui bgd

      "daca nu doresc sa fac un copil de exemplu...pt ce sa contribui la educarea altuia?"

      1. pentru ca nu traiesti singur in salbaticie, ci printre oameni
      2. pentru ca daca tot traiesti intr-o societate, e preferabil ca aceasta societate sa fie formata din indivizi cat mai cizelatzi
      3. pentru ca daca indivizii vor fi bine formati inseamna ca vor fi mai productivi, deci nivelul de trai general va fi mai ridicat
      4. pentru ca 16% din venitul unui individ profesionist (indiferent de faptul ca acest profesionism inseamna bun mestesugar sau doctor in stiinta x) va fi intotdeauna mai mult decat 16% din venitul unui muncitor necalificat, deci vor fi mai multi bani la buget, ceea ce va duce la o mai buna infrastructura (de la sosele la spitale) de care vei profita si TU
      5. pentru ca buna educatie induce responsabilitatea individuala, care se traduce printr-o multitudine de comportamente (de la "unde arunc o bucata de hartie cand sunt pe strada" la "de ce sa imi platesc impozitele") care te afecteaza in mod direct

      etc etc
  • -1 (19 voturi)    
    Promisiune (Joi, 3 septembrie 2009, 14:12)

    Alexandru C [utilizator]

    Asta e o promisiune a carei rezultate se vor vedea peste 18 ani. Ati vazut ca nu mai merge cu promisiunile pe termen scurt si ati schimbat strategia?

    Eu cred si sper ca in 18 ani dumneavoastra impreuna cu idolul dumneavoastra veti fi in groapa de gunoi a isoriei postrevolutionaare. Impreuna cu dumneavoastra si alti inamici ai acestui popor.
    • 0 (4 voturi)    
      tonomat ? (Joi, 3 septembrie 2009, 15:02)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      De ce va deranjeaza schimbarea strategiei ? Nu spuneti nimic daca este o propunere buna sau nu.
  • +12 (18 voturi)    
    Incredibil (Joi, 3 septembrie 2009, 14:12)

    Em [anonim]

    Asta este cea mai desteapta chestie pe care am auzit-o de la statul roman. Daca se va pune in aplicatie tinerii care nu au posibilitati vor fii incurajati sa treaca si prin invatamantul superior si sa se realizeze in viata!
    • -2 (10 voturi)    
      Desigur! (Joi, 3 septembrie 2009, 14:29)

      suki [anonim] i-a raspuns lui Em

      Bineinteles ca tinerii vor avea niste sanse uriase de a se realiza in viata cu aia 500 de euro.
      Adevarul e ca si mie, exact aia 500 de euro mi-au lipsit la un moment dat.
      Banuiesc ca fiul bulibasei de la mama dracului isi va refula lipsurile educationale la fix 17 ani prin cumpararea de enciclopedii. Toate aceste fapte ii vor revolutiona brusc universul interior.
      Si putem continua cu prostiile juma de zi... ca doar suntem un popor de oameni visatori si naivi... credem orice, numai sa vina cineva sa ne minta mai des, ca altfel ni se zdruncina increderea...
      • +2 (10 voturi)    
        poate ne arati in genialitatea dumitale o solutie (Joi, 3 septembrie 2009, 14:42)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui suki

        mai buna de a stimula poporul roman pe invatamant.
        • +3 (3 voturi)    
          O sugestie (Joi, 3 septembrie 2009, 21:41)

          big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

          O solutie mai buna pt a stimula poporul roman inspre invatamint: o saptamina de munca la prasit popusoiul.
          Rezultate garantate, nimeni nu o sa mai vrea la coada vacii.
          Efecte neplacute: metoda nu ne garanteaza ca tineret-sperantele nu vor migra spre tari ma calde, mai cu verdeata (cash preferabil), cu o viteza mai mare.
          PS: in general, poate ar fi o idee buna sa renuntam la stimulente, si sa avem incredere in selectia naturala.
          • 0 (0 voturi)    
            a existat deja... (Vineri, 4 septembrie 2009, 0:34)

            laur [anonim] i-a raspuns lui big_fufu

            "o saptamina de munca la prasit popusoiul."

            se numea "armata" pe vremea....

            educatia, in adevaratul sens are prostul obicei de a ridica IQ-ul "poporului"...(se pare ca nu-ti convine!!!)

            comunismul si educatia se pupa ca democratia cu razboiul....total incompatibile...(asta apropo de a stimula prin "papusoi" educatia sau de a purta un razboi de 5k miliarde ca americani in Irak)

            ori vrei una ori vrei alta...hotarati-va sau mai aduceti niste Hohentzoleri!!

            Ca se pare ca 140 de ani mai tarziu tot nu suntem in stare de nimic!!!!

            o masura buna, chiar daca populista...e o masura buna...ma pish pe ei de 2 miliarde "blocati" timp de 16 ani....astia platesc de 5 ori o autostrada cu Nshpe miliarde, iar pe voi va doare de niste bani care pot "schimba" ceva...

            si inca nu am auzit o intrebare pertienta de la nimeni...(nu stiu textul legii, si intreb...)
            aia 2%..pentru un copil...sau pentru toti 7 care ii am, ca sunt tata eroin!!! ca intre 2% si 14%....
      • 0 (4 voturi)    
        ai uitat ceva... (Joi, 3 septembrie 2009, 15:32)

        laurentiu [anonim] i-a raspuns lui suki

        dobanda!!! daca e si cu capitalizare....cum cred ca va fi...

        +2% neimpozabili ai parintilor (exceptand cazul nefericit cu orfanii)....

        si atunci vezi ca se ajunge la cateva mii!
  • +8 (8 voturi)    
    Educatia in Romania. (Joi, 3 septembrie 2009, 14:18)

    AlinN [anonim]

    In ultimul timp educatia n-a fost puncul forte al Romaniei. Avem o generatie de needucati. Ar fi bine sa incercam sa remediem asta cumva, si cei 500 de euro sunt admirabili, dar reprezinta cam putin. Eu ma gandeam la o lege care sa forteze cumva complianta la scoala a populatiei. In mod normal nimeni nu se apuca sa invete de pasiune, si chiar daca exista o pasiune, nu poate sa fie fata de toate domeniile. Din cauza asta educatia trebuie fortata cumva. Nu poti cu frumosul sa convingi un om ca trebuie sa invete. Ne plangem ca este criza, ca avem 11 mil de asistati. Ar fi benefica o lege prin care daca un copil nu merge la scoala copilul si familia sa nu mai primeasca ajutorul si alocatia si in plus sa plateasca de 10 ori taxele locale. Cei 500 de euro ar fi buni pentru o uniforma an de an, caiete si carti. Nici un copil n-ar trebui sa se simta inferior doar pentru ca taica-sau nu a avut bani sa-i ia uniforma sau carte. Ar trebui sa fie o oaza de siguranta si egalitate pentru copil. Ca sa primeasca asistenta sociala si alocatie copii ar trebui sa ia undeva peste nota 7 in medie. Oricat de neinzestrati ar fi, cu staruinta sigur ar ajunge la aceasta performanta. Sau orice alta modalitate prin care sa se lege fiscalitatea de invatare. Si sa sanctioneze dur abandonul scolar.
    • +1 (1 vot)    
      Aline... (Joi, 3 septembrie 2009, 15:36)

      X [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      ... parca mi-ai citit gandurile. Bravo.
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 3 septembrie 2009, 18:23)

      liana [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      pt tine nota 10
  • -6 (12 voturi)    
    ?? (Joi, 3 septembrie 2009, 14:19)

    xyz [anonim]

    Mii de intrebari imi trec prin cap, dar cea care m-ar arde cel mai tare este: si eu care am un copil de 1 an, de ce sa nu am dreptul la cei 500 de euro pentru educatia lui? Pentru ca a avut ghinionul sa se nasca prea devreme? Si de ce nu as directiona si eu cei 2% catre copilul meu? Incredibil cat de incompetent poate fi acest om mic. Sper sa aveti toti soarta impuscatului. Toti care duceti tara in groapa. Daca raman fara loc de munca si nu mai am cu ce plati rata la casa unde stau cu familia, apas eu pe tragaci daca nu are cine.
    • +1 (9 voturi)    
      Doar tu? (Joi, 3 septembrie 2009, 14:33)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui xyz

      Dar cel care are un copil de 3 ani? Dar cel cu copilul de 10 ani? Si cel care are copilul de 17 ani si la anul vrea la facultate?
      Acestia de ce sa nu beneficieze de acesti bani?

      Legi strambe, populiste.

      Fraieri sunt cei care cred asa ceva. E doar o petarda electorala.

      Ei nu au putut acoperi promisiunile electorale de anul trecut. Crezi ca cineva peste 18 ani va plati promisiunile electorale din 2009? Anul trecut s-au nascut in Romania 222000 copii. Sa presupunem ca si anul acesta cifra va fi aaproximativ egala. Va avea guvernul 110 milioane euro de pus deoparte? Ei nu au bani de platit salarii si facturile curente. Ce vor face? Vor emite un voucher? Adica o hartie in baza caruia guvernul de peste 18 ani va plati 500 euro+ dobanzile (calculeaza dobanda pe 18 ani, capitalizand-o an de an, sa vezi cat va fi) la peste 200 mii de copii? Si asta an de an, incepand din al 18 -lea an?

      Hai sa fim seriosi. E o vrajeala ieftina.

      Miroase a disperare. Cum bine spunea cineva - parca vad pe ceausescu la geam si elicopterul aterizand.
      • +3 (7 voturi)    
        Idee geniala (Joi, 3 septembrie 2009, 14:59)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Este o idee geniala de a arunca raspunderea peste trei, patru guverne. Pana acum se aruncau doar la urmatorul, asta e de-a dreptul geniala. Din pacate sunt multi berbeci care pun botul (vezi mai jos).
        • +2 (4 voturi)    
          corect (Joi, 3 septembrie 2009, 15:21)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui xyz

          Exact cum a facut guvernul Tariceanu2 cu finantele inainte de alegeri.
    • +2 (10 voturi)    
      !!! (Joi, 3 septembrie 2009, 14:38)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui xyz

      nu cred ca te impiedica nimeni sa deschizi cont la o banca si sa virezi cat vrei tu pe an pentru odrasla ta ... si nu cred ca e Boc de vina ca ai facut tu copilul acum 1 an ... cand el nici nu era premier ... asa ca poti sa stai in banca ta linistit
      e o idee foarte buna venita de la Guvern dar ca intotdeauna apare cate un ratat cu cate o contestatie ... daca tot sunteti asa buni poate ca ar trebui sa intrati voi in politica sa faceti tara sa mearga ... dar cum nu sunteti in stare stati si aruncati cu kkt in tot ce se face in tara asta ... hai marsh
      • +1 (5 voturi)    
        Tovarase (Joi, 3 septembrie 2009, 14:51)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Eu virez deja bani pentru copilul meu (odrasle poti sa ii numesti pe ai tai, desi ma indoiesc ca ai). Problema este ca impozitele pe care le platesc eu la stat se duc la copiii altora, in timp ce eu trebuie sa folosesc venitul meu net pentru copil. Intrebarea mea e simpla (iti trebuie un IQ mai mare de 50 ca sa intelegi): de ce eu nu voi putea folosi in acelasi timp venitul meu brut pentru copii mei, in timp ce altii vor putea?

        Off topic: te compatimesc pentru nivelul de inteligenta si calitatea exprimarii. Se vede ca nu aia vut cei 500 de euro cand ai terminat scoala generala.

        Pentru ceilalti cititori: puteti sa va resemnati, programul si-a atins deja scopul: i-a convins pe naivii care nu inteleg diferenta intre venit brut si venit net.
        • +1 (1 vot)    
          eheee (Joi, 3 septembrie 2009, 23:54)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui xyz

          Nu e singurul "program" de genul asta. Si prostii pun botul de fiecare data...
          Supozitie: Tinand cont de faptul ca imi este afectat viitorul de votul acestor "inteligenti", "ajutarea" selectiei naturale se poate incadra la legitima aparare? :D
          Mda... Haz de necaz... Sunt scarbit pana peste cap de specimenele astea...
  • -1 (11 voturi)    
    BOC s-a tampit (Joi, 3 septembrie 2009, 14:25)

    Georgica [anonim]

    Sau ma rog cred ca era tampit si nu am observat noi...
    Sa traiti sefu' ! Am inteles sunt tampit !
  • +2 (10 voturi)    
    Primul guvern (Joi, 3 septembrie 2009, 14:28)

    Stefan v [anonim]

    Caruia nu-i este frica de sindicate. Bravo lor. In America sindicatelor le-a trebuit 100 de ani sa priceapa ca nema productivitate, nema bani. Noi nu putem astepta atat. O luam pe scurtatura.

    Sindicatele din educatie au aparat DOAR salariile profesorilor, de la care incaseaza cotizatii babane. Nu i-a interesat curricula, prezenta la aore a profesorilor, performanta la clasa, etc.

    Pana la urma beneficiarii sunt elevii si parintii, care parinti si platesc, prin taxe si impozite, serviciile educationale. Prin urmare interesele lor trebuie sa le apere statul, pentru ca nu s-au organizat sa se duca sa-i de guler pe profesorii si directorii care nu fac ce trebuie pentru copiii lor. Dar o sa vina si vremea asta.
    • +2 (6 voturi)    
      nu esti primul si nici ultimul (Joi, 3 septembrie 2009, 14:43)

      primusinterpares [anonim] i-a raspuns lui Stefan v

      d-aia iti zic: ia un diazepam si scuteste-ne de propaganda, acolo unde traim noi, in viata reala, lucrurile sint mult mai scumpe, mai dure si mai apasatoare. deci pana la urma beneficiarul esti doar tu si partidul tau.
    • +1 (5 voturi)    
      Cum vezi asta? (Joi, 3 septembrie 2009, 14:48)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui Stefan v

      Sindicatele de care vorbesti reprezinta salariatii din sistem.

      Cum crezi ca se va realiza ceva bun ridicandu-te impotriva salariatilor respectivi?

      Cine va preda acestor copii? Profesorii care vor avea salariul de incadrare net de 830 lei conform grilei de salarizare?
      Aceasta asumare nu va face decat sa bulverseze, inca un an, sistemul de educatie. Adica mai ratam un an, ca fraieri ca tine sa voteze cu marinelul, pe promisiunea ca peste 18 ani ai pus-o, si basca scapi si de a invata ce-i aia cartoful.
    • -1 (3 voturi)    
      mai invata despre "sindicate"! (Joi, 3 septembrie 2009, 15:21)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Stefan v

      Pai, ASTA e rolul sindicatelor: sa apere interesele MEMBRILOR lor - iar "membrii lor" (in cazul invatamantului) sunt cadrele didactice - NU parintii, NU elevii, NU restul "societatii" (din care majoritatea nici macar n-au kef de "scoala")!
      Pentru "interesele parintilor", ale elevilor samd - n-au decat sa-si faca acestia organizatiile LOR!
      Iar pentru "interesele societatii" avem Guvern, avem Parlament, avem CES... care-i problema?
    • 0 (4 voturi)    
      nu-i e frica pe naiba... (Joi, 3 septembrie 2009, 15:35)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Stefan v

      doar nu ncrezi ca asta e o masura gandita de Boc? ha ha ha... astea sunt inventii a la Basescu, el e mai dur, asa. In fine... mie asta mi se pare o masura strict electorala, nimic altceva. Doar nu credeti dintr-o data ca lui Boc ii pasa de voi...
      Iar acesti 500 de euro... vor avea efect probabil doar peste 17 ani, cand cei care se vor naste anul viitor vor intra in a X-a ( daca am calculat corect). Deci pe moment..... 0 barat.
      Iar pentru cei entuziasti...2% din impozitul vostru anual nu e mare lucru, iar dobanda pe cei 500 de euro nu va fi chiar ceva iesit din comun avand in vedere ca atunci scoala nu va mai costa 1000 de euro pe an, deci nu sariti in sus degeaba. Si chiar, oare la ce banci se vor deschide aceste conturi?
      PS: oare aceasta masura nu ne face cumva si mai mult sclavii bancilor?
      • -1 (1 vot)    
        logica ta schioapata (Joi, 3 septembrie 2009, 16:47)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

        "Deci pe moment..... 0 barat. "

        atunci cum sa fie o "masura strict electorala"??? masura electorala ar fi fost daca ar fi dat bani cu lopata in octombrie, astfel incat multimea sa isi aminteasca cu cine sa voteze in noiembrie.

        peste 17 ani oamenii vor uita pana si ce partid a initiat aceasta masura, deci "0 barat" avantaje electorale pentru Boc & PDL.
        • +1 (1 vot)    
          tu gresesti (Vineri, 4 septembrie 2009, 0:00)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

          Efect imediat real al aberatiei: 0 barat.
          Efect imediat electoral al aberatiei: 1000%.

          Ce poate fi mai frumos decat sa promiti ca vei da probabil ceva candva si desteptii sa perceapa ca s-a facut ceva pentru ei?
  • +5 (13 voturi)    
    stai asa ca nu va mai inteleg... (Joi, 3 septembrie 2009, 14:33)

    laurentiu [anonim]

    bun eu sunt de dreapta, si asta este o masura populista...DAR BUNA!!!...Daca nici in educatie nu vreti sa se bage bani atunci in ce?!?!?! si nici nu sunt multi, 120-150 de milioane pe an maxim...
    plus ca pe termen lung o parte din ei se vor intoarce (ca nu toti vor merge la liceu si atunci se vor intoarce 500 EUR+dobanda de 16 ani)

    nu va mai inteleg...in armata nu vreti, in infrastructura se fura ca-n codru, acum cand se ia o masura unde se pot vedea niste rezultate, cu bani relativ putini...nu va convine!!!

    prea carcotim!!!
    • 0 (6 voturi)    
      De acord (Joi, 3 septembrie 2009, 14:53)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Eu sunt de acord cu ce spui si as da jumatate din PIB la educatie daca as putea, dar vezi tu, masura dlui. Boc este discriminatorie. Adica cei care au deja copii de ce nu ar beneficia de acest ajutor din bani publici?
      • +3 (5 voturi)    
        ai oarecum dreptate (Joi, 3 septembrie 2009, 15:20)

        laurentiu [anonim] i-a raspuns lui xyz

        nu este unul din principiile jurisprudentei, cum ca o lege noua promulgata nu se aplica retroactiv?!

        nu stiu nu sunt sigur...

        este intr-adevar neplacut pentru cei care au un copil de un an acum...asta recunosc...dar nu traim intr-o lume perfecta...
      • 0 (4 voturi)    
        unghi gresit (Joi, 3 septembrie 2009, 15:33)

        disneyland [anonim] i-a raspuns lui xyz

        Eu cred ca priviti problema dintr-un unghi gresit. In primul rand vreau sa mentionez ca eu nu cred ca aceasta masura se va aplica. Cred ca este o noua vrajeala, doar ca de data asta cu dead-line indepartat, astfel incat nimeni sa nu le mai poata imputa ceva.
        Dar sa revin la unghiul din care priviti dumneavoastra. Intrebati de ce "cei care au deja copii sa nu poata beneficia de acest ajutor". Eu cred ca ati inteles gresit. Nu este vorba de a ii ajuta pe cei ce au sau vor avea copii. Este vorba de a ajuta adolescentii de peste o generatie, nu pe parintii lor. Inteleg ca este usor sa faceti o asemenea confuzie, in Romania situatia e de asa natura incat parintii folosesc alocatia copiilor ca sa achite facturi si poate de aceea nu ati inteles targetul acestei legi.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Joi, 3 septembrie 2009, 17:39)

          xyz [anonim] i-a raspuns lui disneyland

          Hmm... se pare ca nu m-ati inteles. Credeti ca eu vreau banii pentru factura la gaze? Nu ca sa ma laud, dar fac 500 E intr-o saptamana de munca si nu m-ar incalzi cu nimic suma aceea, poate cei 2% din impozit distrubuit catre copil sa insemne ceva. Insa din faptul ca Boc nu s-a gandit sa aplice acest "ajutor" si pentru educarea copiilor care sunt deja printre noi, inteleg ca este vorba doar de o alta vrajala cu bataie lunga, ca sa castige voturi pe termen scurt. Prea cunoscut si trist scenariul...
          • +1 (1 vot)    
            asta clar (Joi, 3 septembrie 2009, 19:15)

            disneyland [anonim] i-a raspuns lui xyz

            Sunt de acord ca este o vrajeala, dar sa presupunem prin absurd ca se va pune in practica. Cred ca sunteti de acord ca ideea e destul de buna ca principiu si atunci singura problema ar fi generatia asupra careia aceasta idee s-ar aplica. Ar trebui clar ales un criteriu de aplicare, gen "copiii nascuti de azi inainte", sau "copiii care vor merge in clasa 1 din toamna", sau "copiii care vor implini 16 ani dupa 1 ianuarie 2010". Orice criteriu s-ar alege, tot vor fi unii imediat sub linie, carora nu o sa le pice prea bine.
  • 0 (14 voturi)    
    excelent (Joi, 3 septembrie 2009, 14:33)

    Mihai [anonim]

    ideea este exceptionala.

    in romania se nasc 200.000 de copii pe an;

    efortul anual este de 100.000.000 eur, care nu e o suma mare.

    banii se pot depune in conturile trezoreriei, pentru a nu se plati comisioane.

    trebuie inteles o chestie clara - tarile lumii nu s-au dezvoltat durabil pentru ca au avut arme, resurse sau altele. s-au dezvoltat pentru ca:

    1 - statul a avut institutii functionale;
    2 - au avut o populatie educata.

    Ideea este fantastica. Sa o vedem pusa in practica!
    • -1 (9 voturi)    
      ar'metica, bat-o vina! (Joi, 3 septembrie 2009, 15:25)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      De fapt, astia sunt bani BLOCATI - iar "blocajul" NU inseamna 100 mil. euro, ci, in cca. 16 ani (pana cand copchilu ii baga in "invatamant"), inseamna vreo 1,6 mld - ma rog! ca pt. Boc nu conteaza, ca nu-s banii lui si ca ORICUM de tras de pe urma unei astfel de "hotariri" va "trege un alt guvern... ce sa mai zici?
      • 0 (8 voturi)    
        re: (Joi, 3 septembrie 2009, 15:44)

        mmihai_101 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        banii stau in banca, nu inseamna ca sunt blocati.

        banca poate folosi banii cu conditia sa-i dea inapoi la scadenta.
        • +1 (3 voturi)    
          Anual trebuie alocati acesti bani (Joi, 3 septembrie 2009, 17:41)

          A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui mmihai_101

          Deci anual eu, tu si restul lumii trebuie sa dea cate 32 euro din propriul buzunar pentru acest program. Dupa 16 ani inseamna fix 500 euro...Ca sa vezi. Nici mai mult si nici mai putin decat as fi strans pentru propriul meu copil. Dar problema e ca si cei faca copii sunt obligati sa cotizeze cei 30 euro.
          • -2 (2 voturi)    
            banuiesc (Joi, 3 septembrie 2009, 20:02)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui A.Simionescu

            ca dumneata nu vrei sa traiesti intr-o societate si sa respecti niste reguli, pai atunci sa nu mai platesti taxa de mediu domnule ca de aia respiri in orasele mari un aer "curat"
            • 0 (0 voturi)    
              Chiar daca regulile sunt tampite? (Vineri, 4 septembrie 2009, 10:05)

              A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

              Taxa de mediu ma intereseaza, e in interesul meu sa cotizez pentru ea...Dar sa aloci 100 milioane anual pentru aberatia asta nu vad cum ar fi in interesul meu. As putea sa-ti enumar o gramada de moduri de a cheltui eficient acesti bani. Fac pariu cu dumneavoastra ca nu o sa aibe niciun impact asupra educatiei aceasta masura ci doar asupra buzunarelor noastre.
  • +1 (9 voturi)    
    unde deschide contu'? (Joi, 3 septembrie 2009, 14:34)

    Codruta N [utilizator]

    Daca copilul (Doamne fereste!) moare (sau pleaca din tzara) ce se intampla?
    Daca scoate banii din cont si paraseste scoala la dupa 10 zile de cls. a XI-a, ce se intampla?

    N-ar fi mai simplu sa le dea BURSE celor care, pur-si-simplu, demonstreaza (prin note si prezenta) ca VOR sa invete?
    • +2 (4 voturi)    
      poate ca da (Joi, 3 septembrie 2009, 15:24)

      disneyland [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Aveti dreptate doamna, poate ar fi mai simplu sa se dea burse mai mari si mai multe. Dar vedeti dumneavoastra, in Romania orice sistem care implica subiectivitatea, care depinde de decizia unui alt om, este privit cu reticenta (mai ales daca omul e roman). Sa presupunem ca s-ar decide ca elevii sa primeasca o bursa substantiala daca au media peste 8 (la clasa sau la un examen, nu conteaza). Va dati seama cate discutii ar aparea, cate acuze de favoritism, cate favoritisme?
      Plus ca o astfel de bursa ar parea un lucru intangibil pentru multi. Parintii nu si-ar trimite copiii la scoala cu vorba "du-te mah si invata sa iei bursa". Cum sa va zic, este o recompensa indepartata. In schimb contul asta ar fi o recompensa pe care ai simti-o. In prima instanta, lumea si-ar face planuri, si-ar face credite pe care sa le plateasca cu banii respectivi (partea cu "doar in scopuri educative" e o vrajeala, romanii sunt inventivi, pot face orice). Si-ar bate copiii sa se duca la scoala, sa termine 10 clase, ca sa ia 500 de euro. Speranta este ca generatia formata asa va fi un pic mai educata decat precedenta si ca societatea se va schimba incet-incet.
    • 0 (0 voturi)    
      excelent (Joi, 3 septembrie 2009, 17:21)

      amuzatu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Propunerea este surprinzator de buna pt guvernul actual insa da...sunt multe date care lipsesc din aceasta propunere.
      Ce se intampla daca copilul la sf clasei a X nu mai vrea sa continue nici o forma de invatamant? Ce se intampla cu banii?
      Unde anume pot fi investiti banii respectivi? Poate un elev sa-si plateasca o universitate in State cu banii aia (si foarte probabil sa nu se mai intoarca in tara)? Ce se intampla cu copiii foarte dotati... care s-ar putea folosi mai devreme de acesti bani?
      Cum definim "scopul educational"? De exemplu la sf clasei X copilul poate sa scoata banii si sa plateasca un curs de specializare. Daca da in ce? In calculatoare? Strungarie? Arte? Se poate duce la o facultate privata cu banii aia? Se desfinteaza universitatile de stat? Daca da care v-a fi controlul ministerului invatamantului......

      Cred ca domnul Boc mai are mult de lucru......insa a inceput bine
  • +4 (16 voturi)    
    FELICITARI (Joi, 3 septembrie 2009, 14:39)

    VDN [anonim]

    Domnilor, pe mine m-ati castigat. Nu am copii dar masura mi se pare geniala. Bravo!
  • +4 (12 voturi)    
    ti-ai luat tzeapa, geoana! (Joi, 3 septembrie 2009, 14:41)

    tzeapa [anonim]

    daca dadeai si tu cei 20.000 de euro nu romanilor care se intorc in tara, ci urmasilor urmasilor lor, si asta pe la patruj de ani impliniti, punea boto' bizonu'. tzeapa, nene! iac-asa se face un program electoral coerent.
  • 0 (6 voturi)    
    Chiar nu se observa? (Joi, 3 septembrie 2009, 14:43)

    catalin [anonim]

    Prin acest cont de 500 de euro, statul nu face decat sa-si autofinanteze sistemul de invatamant, insa oricum este o idee excelenta pt ca probabil o sa vina vremea peste 10-15 ani precum la americani, in care studiile superioare sunt facuti cu bani grei...
  • 0 (8 voturi)    
    O idee extrem de proasta (Joi, 3 septembrie 2009, 14:47)

    Ciucu [anonim]

    Asta inseamna sa tii blocati 500 E x nr. de copii nou nascuti pentru 17 de ani.
    Si banii sunt doar destinati educatiei permanente, de dupa obligatoriu. Si multi nu vor sa continue studiile dupa obligatoriu. De ce sa blochezi acesti bani in loc sa-i investesti in economie?
    Televiziune isi mai infiinteaza prin legea educatiei permanente, pusa la pachet?
    • +5 (5 voturi)    
      nu ai dreptate (Joi, 3 septembrie 2009, 15:25)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Ciucu

      chiar si cel care va termina cu scoala la 16 ani, urmand o filiera profesionala, va avea nevoie de un stagiu de specializare (gen tamplar, mecanic etc) iar stagiile acelea se fac pe bani. or multi dintre cei ce acum abandoneaza scoala in adolescenta nu au resursele materiale pentru a continua o astfel de pregatire.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred ca e chiar asa (Joi, 3 septembrie 2009, 17:15)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui Ciucu

      Si investitia in economie e buna, dar investitia in educatie este aur: vezi cum s-a ridicat de exemplu Irlanda. Banii nu sunt blocati la modul fizic, banca ii va utiliza cu siguranta, ca nu e nebuna sa ii tina la saltea. Suma nu este mare, chiar si astazi reprezinta doar 0,25-0,3% din buget, dar e o samanta bine plantata: oamenii vor avea curajul sa adauge ceva in pusculita asta, atat timp cat nu pornesc de la zero. Si se vor gandi la educatie altfel.
  • +4 (8 voturi)    
    romania europeana (Joi, 3 septembrie 2009, 14:47)

    lc [anonim]

    boc merita felicitari pentru efortul si staruinta de a reforma sist de educatie si de salarizare, felicitari pentru rabdarea si eleganta cu care ii tratati (nemeritat ) pe catarii psd. de abia acum incepem sa intram in europa
  • +2 (6 voturi)    
    camp. electorala (Joi, 3 septembrie 2009, 14:50)

    andrei [anonim]

    adica tu promiti ca dai 500 Eur dar de fapt ii vor plati guvernele de peste 15-18 ani nu?
    F tare
    • -1 (1 vot)    
      Fiecare guvern plateste la timpul lui (Joi, 3 septembrie 2009, 17:17)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Banii se vor da pe loc dupa nastere, odata ce a pomenit de deschiderea unui cont bancar. Fiecare guvern va avea aceasta cheltuiala de facut, dar suma nu este mare, raportata la PIB . E o idee buna
  • +1 (9 voturi)    
    boc-boc (Joi, 3 septembrie 2009, 14:54)

    Luci [anonim]

    Suna a pomana electorala..."hai sa promitem ceva ce n-o sa dam niciodata----dar ce bine suna 500 de EURO ( moca )". Cine mai crede.. pe cine mai prostiti? Greselile din ultimii 20 de ani vor avea reperursiuni dinte cele mai grave pentru clasa politica.

    Domnu' Boc nu cobora in Gara din Sinaia....ploua!
  • +1 (5 voturi)    
    dar pt sanatate??? (Joi, 3 septembrie 2009, 14:54)

    soho [anonim]

    oare cand o sa auzim de o asemenea masura si la sanatate?
    toti banii pe care ii viram la asigurarile de sanatade de fapt sa fie la dispozitia noastra printr-un card cu care sa platim strict medicii sau medicatia fara a mai fi nevoie sa dam si spaga
  • +1 (11 voturi)    
    Populism ieftin (Joi, 3 septembrie 2009, 14:56)

    kinn [anonim]

    Adica primii bani se vor lua peste 20 ani, de catre cei care se nasc acum ?? Populism ieftin, pana peste 20 ani Boc de mult nu va mai fi pe aici...
  • 0 (6 voturi)    
    taxa (Joi, 3 septembrie 2009, 15:05)

    ivil [anonim]

    pe langa faptul ca o sa va ia bani pe educatie in viitor, o sa va si taxeze contributia la educatie...fantastic..
  • +4 (6 voturi)    
    şi dacă banii merg la o universitate gen "Spiru"? (Joi, 3 septembrie 2009, 15:08)

    valer [anonim]

    Ideea de a oferi acces la învăţământ ar fi bună, dar mai întâi trebuie să avem un învăţământ serios, nu fabrici de diplome.

    Nu s-a gândit Boc că, înainte de facilita accesul la învăţământul superior, ar trebui să se asigure că respectivul învăţământ e performant?

    Bine, presupun că e mai uşor să dai 500 de euro cu care viitorul absolvent de bac să-şi cumpere o diplomă prin corespondenţă, decât să tai în carne vie în mafia universitară.

    O evaluare corectă a performanţelor universităţilor - cred că ar fi jale dacă ne-am lua după clasamentele internaţionale -, un număr "normal" de locuri în învăţământul superior - nu cum s-a ajuns acum, tot românul să aibă diplomă.
    Şi admitere. Nu dosar.
    Primii zece la sută să aibă gratuitate, următorii treizeci la sută o taxă mai rezonabilă, iar restul taxe consistente. Procentele pot varia, dar principiul în sine mi se pare corect.

    Dacă se menţine sistemul actual cei cinci sute de euro vor merge în profitul unui Bondrea şi atât.
    • +2 (2 voturi)    
      drobul de sare (Joi, 3 septembrie 2009, 15:28)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui valer

      "Dacă se menţine sistemul actual "

      nu ai auzit ca sistemul se schimba?
      • -2 (2 voturi)    
        mai întâi să vedem că se schimbă (Joi, 3 septembrie 2009, 15:51)

        valer [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        Boc a zis "reformează cu adevarat si modifică structural" ceea ce-nseamnă fix nimic; a, dacă spunea că se va limita numărul de absolvenţi, că se vor revizui drastic acreditările ... atunci mai era ceva. Dar din ce spune până acum nu văd nimic care să deranjeze SRL-urile universitare.
      • -2 (2 voturi)    
        să vedem dacă le desfiinţează (Joi, 3 septembrie 2009, 16:19)

        valer [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        "suspendarea rectorului"
        Păi e o instituţie particulară, neamule, nu poţi să dai afară un salariat al unei instituţii particulare. Sau faci ordine numai la alea de stat - nu că n-ar fi nevoie -, iar la particulare Dumnezeu cu mila.

        "diminuarea fondurilor pentru universitatea respectiva" - mda, Spiru n-a luat un ban de la stat, dimpotrivă a plătit impozit pe profit cât China

        "pana la desfiintarea universitatilor" - s-o văd şi pe asta: cu atâţia bani frumoşi şi susţinători politici ca Radu-Ruşanu, Adrian Păunescu, Norica Nicolai deocamdată Spiru e bine-mersi ...
  • +7 (7 voturi)    
    finantare (Joi, 3 septembrie 2009, 15:09)

    lidia [anonim]

    Cind am inceput eu scoala (in 1984) am facut parte dintr-un experiment: in loc de banci aveam un mobilier colorat si birouri individuale,dulapior pt cartile si caietele,10 panouri de tabla la care erau scosi in paralel 10 elevi. 4 ani. Nu am avut teme pt acasa,mergeam la scoala doar cu pachetul de mincare, cartiile fiind inchise in dulapioarele colorate.Mama fiind profesoara era panicata de sistem. Dar dupa 4 ani a vazut rezultatele a fost convinsa. Experimente de genul asta s-au facut si se fac in continuare. Unele reusite , altele poate mai putin. Daca nu sunt teme si manuale grele asta nu inseamna ca nu se face scoala. Educatia copiilor e poate lucrul cel mai dificil de facut: nu sunt 2 copii identici, aceeasi metoda nu convine tuturor copiilor. Increderea in sistemul actual a disparut. Si cel mai greu e ca parintii de azi au crescut cu un sistem considerat serios, care a dat rezultate si oameni valorosi. Poate trebuie create mai multe sisteme paralele, fiecare parinte avind dreptul sa aleaga forma de invatamint pe care doreste sa o urmeze copilul sau. Dupa un timp, se vor cerne sistemele si cel mai bun / cele mai bune vor supravietuii. Profesorii vor fi nevoiti sa isi schimbe stilul / sa se adapteze / sa evolueze. Sa nu mai abandoneze scoala in trimestrul al 2-lea pt a devenii agenti comerciali, sau invers sa treaca de la agent comerical la profesor pt ca a venit criza.
  • +5 (7 voturi)    
    Incompetentul Guvern (Joi, 3 septembrie 2009, 15:26)

    hic sunt leones [utilizator]

    a reusit (sau probabil va reusi) sa schimbe in bine macar invatamantul; mie mi se par de foarte bun augur pentru copii toate aceste masuri: lasam in urma un sistem greoi si prostesc si invatam sa invatam.
    Daca vor reusi implementarea si schimbarea mentalitatilor atunci rezultatele (care, ce-i drept, se vor vedea peste mai multe generatii) nu pot fi decat pozitive.
    Ma mira aceasta vehementa si cinism legat de cei 500 eur; din pacate vad ca multa lume nu intelege mare lucru si se gandeste ca fiecare copil va primi un fisic cu 500 de monede de 1 eur, nimic mai fals, probabil ca acei bani nu vor exista decat intr-un calculator, probabil ca nimeni n-o sa-i vada vreodata in mana si sa zica: "am 2k de eur asa ca o tai in Italia", banii vor merge direct in conturile institutiei de invatamant.
    Marele castig pe care il vad in discutia despre bani este posibilitatea redirectionarii a 2% din venit pentru fondul de educatie fara a se percepe impozit. In sfarsit o masura care ne aduce mai aproape de gandirea occidentala: banii aia nu parasesc tara, nu se duc pe plasme ci ofera atat parintelui cat mai ales copilului un ajutor substantial in cazul urmarii unei forme superioare de invatamant, sunt bani care se intorc inmiit in economia tarii.
    Cam asta am inteles eu si, repet, daca se aplica, rezultatele nu pot fi decat bune.
  • +4 (4 voturi)    
    cred cind vad (Joi, 3 septembrie 2009, 15:35)

    dan [anonim]

    masura mi se pare prea buna ca sa fie adevarata, cred cind vad. 2% din venit poate insemna pentru destul de multi oameni cam 300EUR/an/parinte, deci 600/copil, inmultit cu 18 ani cind ajunge la facultate sint deja 10800EUR. chiar si daca nu mai da statul inca 500 de start, tot de deja ceva semnificativ pentru a putea macar incepe o educatie, urmand apoi sansele de burse, etc. Iar pentru o familie din actuala "clasa de mijloc" se pot pune relativ usor 1000/an/parinte, adica se pot strange 36000 in 18 ani, suma cu care poti asigura chiar absolvirea unei universitati, tinaind cont ca nu trebuie sa mergem chiar toti la harvard sau oxford...
  • +2 (2 voturi)    
    Impusca 2 iepuri (Joi, 3 septembrie 2009, 15:40)

    Mihai [anonim]

    E tare Boc (daca nu se inscrie si asta in ciclul "petarde electorale")! Cu asta impusca cel putin 2 iepuri: http://traficulmasii.ro/2009/09/03/500-de-euro-de-copil-de-la-nasu-boc-sa-traiasca/.
    Ramane de vazut.
  • -1 (3 voturi)    
    cont in euro!! (Joi, 3 septembrie 2009, 15:49)

    adrian [anonim]

    In cativa ani se dizolva suma de 500 (de euro!!), la ce comisioane au bancile si in plus, cine musca si galusa asta?
  • +3 (7 voturi)    
    Din spatele usilor de la Finante (Joi, 3 septembrie 2009, 16:00)

    ministru [anonim]

    Schema e urmatoarea: Statul nu da nimic acum de la voi, va ia banii de care are nevoie disperata.
    Intelegeti ca:
    1. 500 euro sunt bani fictivi, varsati intr-un cont al unei banci de stat, de care tot statul se foloseste 14 ani.
    2. Voi varsati 2% din impozitul datotat in acelasi cont, bani de care se va folosi statul gratuit timp de 14 ani. Cei 2% erau de regula dirijati catre organizatii non-profit, potrivit codului fiscal. In unele cazuri, 2% poate insemna o suma de mii de euro anual.
    3. Problema platii efective a celor 500 euro si a contributiilor voastre la maturitate este pasata generatiei viitoare. Acum, in anul de gratie 2009 statul nu da nimic, va ia 2% si obliga guvernul ce va fi in 2023 sa plateasca nota.
    • +3 (3 voturi)    
      @ministru (Joi, 3 septembrie 2009, 16:28)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui ministru

      Eu as da maine 500 de euro si 2% pe an sa stiu ca viitorul meu copil va avea peste 10 ani asigurata o educatie suficienta astfel incat sa-i permita sa se implineasca material si moral oriunde si oricum vrea el in loc sa fie sclavisor pe plantatie toata viata ca tatal lui, intr-o tara in care majoritatea locuitorilor nu gandesc mai departe de burta si masa de maine.

      Nea auto-intitulat ministru, intelege ca fara oameni educati, fara un set de valori morale puternice si fara bani multi nu se poate produce calitate. Romania n-o sa fie mereu mlastina in care ne zbatem de 20 de ani incoace si poate intr-o zi, copii nostri or sa fie ajutati de masuri din astea sa isi ajute parintii sa traiasca mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      Depinde de banca (Joi, 3 septembrie 2009, 17:27)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui ministru

      Depinde de banca in care se pun banii. Daca banca aia nu e trezoreria, atunci banii aia chiar nu pot sa fie fictivi. Contul bancar chiar exista si banii trebuie trimisi in acel cont bancar. Iar daca pui 2% in acel cont, banca va fi cea care ii va utiliza. Si iti va plati dobanda la acel cont. Si vei putea sa urmaresti in orice moment cati bani ai in acel cont.

      Daca banca aia e trezoreria e posibil sa se ajunga si la magarii. Dar pare destul de complicat
  • 0 (0 voturi)    
    veste buna! (Joi, 3 septembrie 2009, 16:06)

    rodica [anonim]

    Ce minunat e sa faci un copil care sa aiba de la nastere un cont de 500 E! Nici macar nu e cadou de 'botez', ca sa nu aiba conotatii etnice/religioase .. dar la ce banca? cu ce comision de administrare? dar de retragere? cu ce dobanda? ....
    Din fericire exista deja optiunea cu asigurarea majorat, pentru parintii ma increzatori sau responsabili. Oare va fi si asta un fel de asigurare obligatorie, ca la casa?
    Si acum vestea buna: in 18 ani vom trece la EURO, pentru ca altfel se dadeau in RON ..
  • +3 (3 voturi)    
    cum bip-up ma-sii??? (Joi, 3 septembrie 2009, 16:14)

    Chostel Pagubosu' [anonim]

    Parintii au posibilitatea de a directiona, anual, 2% din impozitul pe venit anual spre acel cont, fara ca acesti bani sa fie impozitati.

    Eu nu am inteles ....se impoziteaza impozitul? Cred ca s-a pierdut ceva in traducere!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Vineri, 4 septembrie 2009, 9:26)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Chostel Pagubosu'

      In loc sa platesti 16% impozit la stat platesti doar 14% + 2% in contul educatiei copilului/copiilor.
  • +1 (9 voturi)    
    ATENTIE - Statul finanteaza o afacere privata! (Joi, 3 septembrie 2009, 16:21)

    Catalin [anonim]

    Ce nu observa nimeni la aceasta promisiune populista.

    Statul a gasit o modalitate de a finanta afaceri private. Anume bancile.
    Cum functioneaza pomana:
    Statul da un voucher la fiecare plod nascut: 220 mii plozi pe an * 500 euro pe cap de plod, adica 110 milioane euro pe an.
    Parintele duce voucher-ul la banca, unde i se deschide un depozit, care, conform legii, nu poate fi folosit decat cand plodul face 18 ani, si asta daca vrea sa isi continue studiile.
    Bancile folosesc acesti bani in interes propriu, pana trec cei 18 ani, pentru a produce dobanda anuala, necesara plodului. Adica dau credite cu dobanzi uriase la romanii fraieri...
    Practic, anual, bancile, toate companii private, cu capital strain, (cu exceptia CEC) vor fi capitalizate, anual, de la buget, cu cel putin 110 milioane euro. In 18 ani, pana vine prima scadenta, bancile vor primi de la bugetul Romaniei 1980000000 euro. Da! 2 miliarde euro, pomana! 2 miliarde euro ca noi sa luam credite cu dobanzi triplu cat restul europei, cu comisioane nesimtite, cu conditii contractuale abuzive.

    Pomana electorala, insa nu pentru popor ci pentru cele mai profitabile companii straine din romania, adica bancile din Romania.

    Aplaudati in continuare amaratilor. Aplaudati, ca tocmai ati facut saftaua tot celor bogati!
    • +1 (1 vot)    
      2 miliarde pomana.. (Joi, 3 septembrie 2009, 17:36)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Sunteti cam exaltat. Auzi, capitalizam sistemul bancar cu 100 de milioane. Aveti idee cat inseamna 100 de milioane pentru tot sistemul bancar din Romania? Este praful de pe toba. Chiar si pentru bugetul de stat suma asta este sub 0,5% din bugetul anual.

      Daca eu depun astazi 1000 de euro in banca si ii las acolo 10 ani inseamna ca am dat banii pomana bancii? Banca aia trebuie sa imi asigure o dobanda intre 3 si 5% pentru ca eu las banii acolo.

      Da, bancile vor putea utiliza acesti bani, dar vor plati dobanda pentru asta. Iar in final fiecare copil va putea accesa suma stransa, care nu va ramane in banca (pomana, de)

      Avantajul bancii este in mod clar la lichiditate, primeste sume de bani acum pe care le poate utiliza rapid, iar banii se depun pe termen foarte lung si stii exact cand trebuie platiti. Au si bancile avantajul lor, dar e cam exagerata chestia aia cu 2 miliarde pomana. Acesti bani o sa ajunga in final la copiii din Romania pentru educatie
  • -1 (3 voturi)    
    2% lunar dau in 15 ani peste 500euro (Joi, 3 septembrie 2009, 16:29)

    ion [anonim]

    E foarte buna legea dar nu atat cei 500 euro cat cei 2% redirectati catre contul de educatie al copilului. La 2 parinti cu salariu de 300euro/luna fiecare inseamna 6euro/luna = 72 euro/an = 1080euro/15ani.
    Deci 2 parinti cu salarii mici, pot strange peste 1500euro pentru facultatea copilului lor. 60milioane te pot motiva serios sa mergi la facultate.
  • 0 (2 voturi)    
    Intrebari (Joi, 3 septembrie 2009, 16:41)

    Observator [anonim]

    1. De unde atatzia bani?
    2. Cum se va controla ca acestia vor fi utilizati pentru educatie?
    3. Ce vina au copiii nascutzi ieri ca ei nu beneficiaza?
    4. Daca moare copilul ce se intampla cu banii?
    4. Va ganditzi cam cu cat va creste etnia tziganeasca?
    Etc, etc, inca o kestie negandita.
    • +1 (1 vot)    
      Nu vad legatura (Joi, 3 septembrie 2009, 17:23)

      dexter [anonim] i-a raspuns lui Observator

      Cu etnia tiganeasca.....
      Daca se inmultesc....si ei vor trebui sa foloseasca acei bani pt educatie.....nu pt tigari si alcol
  • -2 (2 voturi)    
    lol (Joi, 3 septembrie 2009, 16:50)

    anonim [anonim]

    sa-si ia niste caiete si un penar cu donald
  • -2 (2 voturi)    
    buahahahaha (Joi, 3 septembrie 2009, 16:58)

    Phoot [anonim]

    daca ai 500 de euro la nastere, pana termini tu studiile obligatorii esti pe minus cu inca 500 (cheltuieli de administrare). ha ha ha!
  • +1 (1 vot)    
    inca un: vom face,va fi,... (Joi, 3 septembrie 2009, 17:50)

    spectator [anonim]

    pt.noi,o utopie scolastica,pt sec 22!
  • 0 (4 voturi)    
    POLITICIENII NU MAI STIU CE SA FACA PENTRU A ... (Joi, 3 septembrie 2009, 22:33)

    SERACIN AUREL [anonim]

    POLITICIENII NU MAI STIU CE SA FACA PENTRU A CASTIGA VOTURI !!

    Prin aceasta promisiune electorala Guvernul face o frectie la un picior de lemn!
    Cum va utiliza titularul contului aceasta suma daca el (copilul) nu are banii sa-si cumpere geanta si rechizitele necesare pentru a incepe anul scolar, si ramane ANALFABET ?

    Cum se va putea folosi de acesti bani copilul care nu poate termina invatamantul obligatoriu, fiind nevoit sa-l abandoneze din motive FINANCIARE ?

    Cui vor ramane acesti bani daca copilul nu s-a putut pregatii pentru continuarea STUDIILOR ?

    Cine poate stii cate guverne se pot schimba intr-un deceniu si cate ordonante se pot da "peste noapte", iar copiii raman cu degetul in gura!!
    Multi cetateni s-au invatat minte si nu mai dau pasarea din mana pe cioara cea de pe gard, dar politicienii se mulltumesc si cu ciorile care le au prinse in colivie, pentru ca alegerile sunt validate indiferent de numarul cetatenilor care merg la vot!!

    De ce GUVERNUL nu cumpara din acesti bani rechizite copiilor nevoiasi?
    De ce GUVERNUL nu da burse sociale copiiilor lipsiti de ajutor?
    De ce GUVERNUL nu deconteaza transportul copiiilor navetisti?
    De ce GUVERNUL, daca tot vrea sa ajute copiii, si ignora masurile sociale aratate mai sus, nu mareste alocatiile copiiilor, care nu sunt nici de 10 euro?

    Cum isi poate imparti un copil 42 de lei (alocatia) sa-i ajunga intr-o luna, sau ce-si poate permite un copil cu acesti cativa lei pe care un cersetor de pe strada ii castiga cat ai clipi din ochi, iar un politician/patron ii fumeaza sau ii bea intr-o ora !!

    Politicienii nostrii din Parlament, incepand din 1989 si pana in prezent, prin tot ceea ce au facut, au distrus sistemul educational: randul „analfabetilor” se ingroasa cu fiecare an ce trece; la scolile generale din mediul rural din ce in ce tot mai multi parinti nu-si inscriu copiii din motive financiare; la facultati au acces numai copiii parintilor/patronilor de „bani gata”, ... . Un parinte care nu ... (va urma)
  • 0 (4 voturi)    
    POLITICIENII NU MAI STIU CE SA FACA PENTRU ... II. (Joi, 3 septembrie 2009, 22:38)

    SERACIN AUREL [anonim]

    CONTINUARE ... Un parinte care nu dispune de banii necesari pentru a da ”ore” copilului, pentru a cumpara o nota mare la examenul de „bacalaureat”, pentru a-l da la facultate cu „taxa”, se simte nevoit sa tina copilul acasa „neinvatat”. Toti studentii care fac „scoala”/isi „cumpara examenele” pe bani, nu sunt pregatiti nici la jumatate din valoarea cu care era inzestrat un student inainte de anul 1989!!

    Francmasoneria, prin politicienii infiltrati in Guvern si Parlament, pentru a distruge/a-si bate joc de societate, mai intai umbla la salariile celor care "ridica" si "mentin" societatea pe "picioare" (profesorii si doctorii), apoi baga in produsele alimentare din magazine/alimentatie (conserve, mezeluri, sucuri, dulciuri, dulceturi, bauturi alcoolice) tot felul de substante toxice/otravitoare/cancerigene care distrug lent fiinta/corpul uman. Daca, numai putin „gospodinele guvernului”ar gresi sau ar modifica/mari doza chimicalelor/emulgatorilor din retetele cu care prepara produsele, atunci s-ar produce o „intoxicare/inbolnavire” a societatii, si nimeni nu va mai putea deosebi binele de rau!! Si acum sunt foarte multi dintre acestia!! Fara acestia politicienii mafi(H)oti nu si-ar pastra locurile in Parlament si Guvern!!

    Cele mai importante scopuri ale politicienilor este de a indobitoci noua generatie si de a o mentine bolnava, prin tot felul de "finisaje de suprafata" inducand parintilor si bunicilor ca politicienii sunt cei care doresc binele copiiilor nostrii, insa realitatea este alta.

    Atat timp cat statul nu mai "fabrica" prosti/indobitoceste noua generatie, si nu o mentine bolnava fizic si psihic, atunci biserica ar da faliment!

    Statul se simte obligat sa ajute conducatorii bisericii si cu bani foarte multi de la bugetul statului, deoarece biserica grupeaza pe bolnavii/prostii/pleava/rebuturile societatii pe care ii fabrica politicienii, pentru ca au avut grija ca politicieni sa recruteze pentru biserica cei mai activi activisti de partid ... (va urma)
  • 0 (4 voturi)    
    POLITICIENII NU MAI STIU CE SA FACA PENTRU... III. (Joi, 3 septembrie 2009, 22:40)

    SERACIN AUREL [anonim]

    Statul se simte obligat sa ajute conducatorii bisericii si cu bani foarte multi de la bugetul statului, deoarece biserica grupeaza pe bolnavii/prostii/pleava/rebuturile societatii pe care ii fabrica politicienii, pentru ca au avut grija ca politicieni sa recruteze pentru biserica cei mai activi activisti de partid care conduc turme imense de mameluci la Sectiile de Votare, unde voteaza cei mai hoti si mafi(H)oti politicieni, printre care si deputatul Lucian Rivis Tipei, fiul presedintelui Cultului Penticostal, pastorul securisto-comunist, Pavel Rivis Tipei!!

    Numarul dobitocilor, dimpotriva trebuie marit, copiii trebuie sa fie cat mai „bolnavi” ca sa se poata incuia la minte foarte usor, parintii si doctorii sa se uite la ei cum se sting ca „lumanarile”, la scoala sa mearga doar cei care au bani foarte multi, copiii de baroni/bani gata, nicidecum politicul nu vrea o societate prospera; toate actiunile politicului, pe tema educatiei, sunt indreptate impotriva copiiilor care se nasc mai destepti decat parintii, dar care trebuie sa ajunga mai dobitoci decat ... animalele !!

    Toate actiunile pe care le fac politicienii contribuie la distrugerea societatii! Mai exista cate un politician pe ici, pe colo care vrea binele societatii si se tine la francmasoni, dar fara nici un spor!!

    Este foarte grav ca cei mai multi dintre noi nu mai stiu ce trebuie sa faca in asemenea situatii!!
  • 0 (0 voturi)    
    asumarea raspunderii (Vineri, 4 septembrie 2009, 8:56)

    Gigi Marga [anonim]

    cel mai bun lucru din toate declaratiile dlui Boc ar fi ca guvernul sa isi asume raspunderea pe legile acestea si sa PICE !!!