Propunere de guvern: Directorii de scoli si adjunctii lor nu pot fi membri de partid

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 7:40 Actualitate | Esenţial

Directorii de scoli si adjunctii lor nu pot fi membri ai vreunui partid politic pe durata mandatului, a decis miercuri Guvernul, propunerea fiind inclusa in proiectul de lege privind reforma educatiei pentru care Executivul isi va asuma raspunderea, informeaza NewsIn, potrivit unor reprezentanti ai Guvernului.

Propunerea era initial cuprinsa in proiectul Legii invatamantului elaborat de Comisia prezidentiala condusa de Mircea Miclea. In proiectul de lege elaborat de ministrul Educatiei Ecaterina Andronescu nu exista vreo precizare cu privire la inscrierea directorilor de scoli in partide.

Guvernul a luat miercuri decizia de a-si asuma raspunderea pe legile privind reforma in invatamant, salarizarea bugetarilor si restructurarea agentiilor, la finalul unei sedinte care a durat aproape zece ore, iar premierul Emil Boc le-a cerut ministrilor ca sambata, la ora 11:00, sa prezinte forma finala a celor trei proiecte, potrivit unor surse ministeriale. Forma finala a proiectelor de lege va include observatiile si modificarile decise in sedinta de Guvern de miercuri.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1749 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    dar cu invatamantul superior... (Joi, 3 septembrie 2009, 8:18)

    me [anonim]

    ... de ce nu se poate face ceva?

    De ce nu se poate impune aceeasi decizie si in cazul rectorilor, prorectorilor sau decanilor? Legea ar trebui sa fie mult mai ferma cu toate categoriile de conducatori din institutiile de invatamant chit ca unele au o anumita independenta fata de sistem ...
  • +3 (3 voturi)    
    asta chiar trebuia (Joi, 3 septembrie 2009, 8:36)

    Liviu [anonim]

    Mie mi s-ar parea cel mai normal ca managerul sa fie ales de catre consiliul de dministratie al scolii. Astfel ei pot numi in fruntea scolii pe cineva care sa conduca scoala. Daca se va lasa aceasta decizie la mana baronilor locali nu o vad bine pe termen scurt. Ti-l imaginezi pe vanghelie numind directori. Sau pe mazare. cu siguranta d-alde astia vor numi camarazi de "bagabontzeli" (ca sa ma exprim in termenii lor). Ar trebui ca decizia sa apartina comunitatii scolii respective (profesori parinti, autoritati locale, mediul de afaceri implicat etc). Altel... I have doubts.
    Si poate ca ar trebui instruiti oameni in nagementul nei unitati de educatie.
    • +3 (3 voturi)    
      Vedeti proiectul Miclea (Joi, 3 septembrie 2009, 10:22)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Ati citit proiectul Miclea? Exact asta e precizat acolo: directorii sunt angajati prin concurs organizat de consiliul de administratie al scolii. Atentie, din consiliul de administratie al scolii poate sa faca parte si reprezentatul administratiei locale. Dar acolo sunt si profesori si parinti si reprezentanti ai sponzorilor.

      Si pentru cineva de mai sus: proiectul Miclea prevede ca un parlamentar sa nu poata ocupa functia conducere in invatamantul universitar pe perioada mandatului parlamentar (adica doamna Andronescu nu poate sa fie si parlamentar si decan)

      Sunt prevederi dure, dar corecte, sper ca versiunea finala a legii sa nu renunte la ele

      Aici e o analiza facuta chiar pe hotnews

      http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-6041207-miclea-andronescu-comparatie-intre-doua-viziuni-invatamint-preuniversitar.htm
  • +3 (3 voturi)    
    Dar inspectorii scolari si cei de la Minister? (Joi, 3 septembrie 2009, 8:50)

    fLoreign [utilizator]

    Astea-s slujbele din educatie adevarate, unde vin spagile: inspectii curente, grade, titularizari, supliniri, fonduri structurale etc.
    Bineinteles ca accesul la ele este politic, in sensul ca au acces la ele membrii partidului conducator, si dintre acestia cei care decarteaza mai mult (urmand ca dupa aceea sa-si scoata parleala din platile neoficiale).

    Aceste posturi raman deci politizate?
    • +3 (3 voturi)    
      Info (Joi, 3 septembrie 2009, 10:24)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

      Importanta inspectorilor scolari numiti politic ar trebui sa scada dramatic.

      http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-6041207-miclea-andronescu-comparatie-intre-doua-viziuni-invatamint-preuniversitar.htm

      Sper doar ca versiunea finala a legii sa respecte propunerile comisiei Miclea, asta nu pot sa o mai stiu eu acum
  • +2 (2 voturi)    
    inspectori (Joi, 3 septembrie 2009, 8:52)

    anonim [anonim]

    Nici inspectorii scolari nu ar trebui sa fie membri ai vreunui partid politic. Totdeauna sunt numiti si schimbati in baza apartenentei politice. Legea ar trebui sa includa si aceasta prevedere. Chiar si grila de salarizare propusa reflecta faptul ca ei sunt numiti politic, chiar daca se organizeaza concursuri.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca-s inspectori... (Joi, 3 septembrie 2009, 9:39)

      Symbol [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      ...sa ramana inspectori si sa stea 8 ore la Inspectorat, sa nu-si mai ia si ore pe la scolile din oras, ca raman altii fara catedra! Oricum, cum e posibil ca in orele de serviciu sa mai prestezi INCA o activitate???
  • -1 (3 voturi)    
    Practica ne omoara... (Joi, 3 septembrie 2009, 8:54)

    AnDy [anonim]

    Cine ii opreste sa fie simpatizanti? E ca si la Base... Nu face parte din niciun partid numai tine cu unul.
    • +1 (1 vot)    
      sau cu mai multe... (Joi, 3 septembrie 2009, 9:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui AnDy

      ca la noi sefii tin cu partidul de la guvernare...

      la mine la facultate (romano americana) , pe cand eram student... era poza cu rectoru langa iliescu, apoi dupa alegeri a aparut si cea langa basescu ca da bine ;)
  • +1 (1 vot)    
    hmmm (Joi, 3 septembrie 2009, 9:19)

    liviu_ [utilizator]

    o propunere buna... desi trebuia sa se extinda cam la orice fel de functie de conducere... nu dealta da la noi se schimba sefii din 4 in 4 ani indiferent daca-s buni sau nu,..

    in shimb cred ca a venit cam tarziu .... dupa 20 dde ani, dam primele semne ca incepem sa ne indepartam (chiar daca putin) de comunism,,, si la capitalism pe bune cand o sa trecem in 2200?
  • +1 (1 vot)    
    Toti directorii de scoala sunt schimbati pe criter (Joi, 3 septembrie 2009, 9:57)

    Bogdan [anonim]

    Astazi se plangea o directoare de la o scoala din Ilfov ca toti directorii sunt schimbati pe criterii politice, ca toti trebuie sa fie din PSD. Am fost circumspect (mai ales ca intrase pe baza de concurs si mai avea 2 ani). Am intrebat-o de ce nu da statul in judecata si mi-a raspuns ca stie pe cineva care a dat statul in judecata, a castigat, dar apoi a fost pur si simplu data afara din invatamant pentru "incompetenta".
    Acum cand vad ca Miclea solicita expres ca directorii de scoala sa nu fie membrii de partid inteleg ca a "mirosit" sau stie el ceva.
    Ar fi interesant cam cati directori de scoala, care au luat un concurs si au un contract pe mai multi ani, au fost schimbati abuziv din functie, doar ca nu erau din PSD. Va rog pe cei care au auzit de asa ceva sa ne spuna si noua!
  • 0 (0 voturi)    
    la toate institutiile (Joi, 3 septembrie 2009, 12:35)

    alex [anonim]

    pana nu se va aplica aceata prevedere la toate institutiile de stat,nu se va face nimic in tata asta ,cu talharii din frunte !
  • -1 (1 vot)    
    decizie (Joi, 3 septembrie 2009, 14:25)

    @ [anonim]

    Da, corect. Da pot fi masoni???
  • 0 (0 voturi)    
    cine este in consiliul de administratie? (Joi, 3 septembrie 2009, 20:36)

    patita [anonim]

    Scimbarea la noi se face in functie de orientarea politica a primarului,subprefectului,prefectului,etc.cati oameni sunt in Consiliul de administratie ?Cine sunt:clantaii scolii.acolitii directiunii?Aveti dreptate:practica ne omoara-isi dau demisia ca Eba si raman cu "spatele" asigurat de partid!
  • 0 (0 voturi)    
    "Membrii de partid" (Vineri, 4 septembrie 2009, 1:17)

    Anonim [anonim]

    CE INSEAMNA "NU POT FI MEMBRII DE PARTID"? CA DACA TREBUIE DOAR "SA-SI DEA DEMISIA" DUPA CE SUNT NUMITI, E TOT AIA! RAMAN MEMBRII DE PARTID IN CLANDESTINITATE, CA SA ZIC ASA. ADICA ASA CUM SE INTAMPLA IN PREZENT, IN INSTITUTIILE UNDE EXISTA ACEASTA "CONDITIE"...