Diaconescu se razgandeste: Merge la Haga pentru a participa la dezbaterea din Parlamentul olandez

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:04 Actualitate | Esenţial

Ministrul de externe Cristian Diaconescu revine asupra deciziei de a-si anula vizita la Haga si va participa joi la dezbaterea din legislativul olandez pe tema raportului Comisiei privind Mecanismul de Cooperare si Verificare pe justita din Romania si Bulgaria, informeaza un comunicat al MAE. Ministerul anuntase initial ca seful diplomatiei nu va mai merge la Haga din cauza "gestului inamical si nepotrivit in relatia dintre doua state membre ale UE" facut de Olanda, de a prezenta public opinia guvernului de la Haga privind lupta anticoruptie din Romania, lipsita de progrese reale, din cauza unei lipse de vointa politica.

Decizia a fost luata "ca urmare a discutiei telefonice din aceasta seara intre ministrii de Externe ale celor doua state, precum si a clarificarilor primite pe canale diplomatice de la partea olandeza", arata MAE.

Prezenta ministrului la Haga are drept scop "sustinerea intereselor Romaniei chiar in ziua in care se va lua decizia privind pozitia Olandei asupra functionarii Mecanismului de Cooperare si Verificare care vizeaza Romania".

Ministerul anuntase initial ca seful diplomatiei nu va mai merge la Haga din cauza "gestului inamical si nepotrivit in relatia dintre doua state membre ale UE" facut de Olanda, de a prezenta public opinia guvernului de la Haga privind lupta anticoruptie din Romania, lipsita de progrese reale, din cauza unei lipse de vointa politica.

Intr-un comunicat de presa, MAE olandez anunta concluziile sale asupra raportului Comisiei Europene privind Mecanisnul de Cooperare si Verificare pe justitie din Romania si Bulgaria. "Noile state membre UE, Romania si Bulgaria, fac inca prea putine pentru a combate coruptia si crima organizata, iar managementul fondurilor UE este inca ambiguu. Guvernul (n.r. olandez) va continua sa insiste pentru a exista imbunatatiri ale situatiei in ambele tari. Daca asta nu se va intampla, vor exista consecinte pentru transferul de fonduri europene catre cele doua tari si pentru aderarea lor la spatiul Schengen", se arata in documentul MAE olandez.

Partea romana a considerat evaluarea ca "avand accente radicale privind functionarea statului de drept in Romania, precum si interpretari excesive asupra raportului Comisiei Europene privind Mecanismul de Monitorizare si Verificare" si anunta anularea vizitei ministrului Diaconescu la Haga, vizita care urma sa inceapa miercuri dupa-amiaza.

Decizie luata fara consultarea presedintelui

Momentul a coincis cu ziua in care presedintele Basescu primea noul ambasador al acestei tari la Bucuresti, pentru prezentarea scrisorilor de acreditare. Surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca presedintele n-a fost informat de decizia ministrului de externe, in ciuda faptului ca un astfel de gest radical trebuie decis de MAE, presedinte si premier. In replica, surse diplomatice au aratat ca "procedural, nu era obligatorie o astfel de consultare in prealabil".

"Dialogul cu partea olandeza va continua in cadrul multilateral, in Uniunea Europeana. Atitudinea partii olandeze a facut inutila vizita ministrului, in conditiile in care erau programate discutii tocmai pe raportul Comisiei privind Mecanismul de Cooperare si Verificare. Daca vizita ar fi avut loc in aceste conditii, ar fi fost o situatie umilitoare pentru Romania. Tarile membre UE sunt parteneri egali", au spus sursele diplomatice consultate de HotNews.ro.

Olandezii au spus ca au urmat o procedura

Purtatorul de cuvant al MAE olandez, Ron Korver a si-a exprimat surprinderea fata de reactia ministrului roman Cristian Diaconescu, care si-a anulat vizita in Olanda, insa a subliniat ca prioritatea sa este sa urmeze procedurile si sa raspunda solicitarilor Parlamentului de la Haga.

Parlamentul olandez a cerut o dezbatere pe tema raportului Comisiei Europene privind mecanismul de cooperare si verificare pe justitie in Romania si Bulgaria cu mult inainte de programarea vizitei ministrului roman de externe la Haga, a declarat, pentru HotNews.ro, purtatorul de cuvant al MAE olandez, Ron Korver. Prin urmare, ministerul n-a facut decat sa urmeze procedurile.

Daca Ambasada Romaniei la Haga ar fi urmarit deciziile din ultima sedinta a guvernului olandez, diplomatia romana nu ar fi trebuit sa fie surprinsa si sa aiba aceasta reactie, crede purtatorul de cuvant olandez.

"Ambasada Romaniei trebuia sa se uite pe deciziile cabinetului si ar fi vazut de vineri ca si aceasta era printre ele si exista un comunicat de presa referitor la opinia asupra raportului CE. Inteleg ca cei din Ministerul de Externe de la Bucuresti sunt suparati, insa noi avem datoria sa informam intai Parlamentul despre aceasta opinie. Iar dezbaterea in Parlament a fost programata cu mult inainte de programarea vizitei ministrului roman. Este o procedura normala ca atunci cand cabinetul trimite scrisori parlamentului ele sa devina publice, accesibile presei", a mai spus purtatorul de cuvant.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2977 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    oricum s-a facut de ras (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:20)

    dum_i [utilizator]

    Si odata cu el si Romania. Problema lui si a altora ca el este ca face parte din cei ce considera Romania ca fiind formata din el si clica de mafioti ce conduc tara la toate nivelele. Poporul in sine e doar vaca de muls.

    Si de asta si au reactiile astea de "sila" atunci cand aud ca li se reproseaza incompetenta si coruptia. La asta se mai adauga si "nationalismul" promovat de trusturi media mafiote ca Intact-antene de unde ni se transmite ca vezi doamne, UE ne ataca independenta noastra spunand ca justitia ne e corupta si cum isi permit acesti ingrati de europeni sa se ia de tarisoara noastra. Din nou, prin tarisoara, se refera la feuda lor, din care noi, oamenii de rand facem parte.

    Niste lichele.
    • +2 (4 voturi)    
      da... (Joi, 3 septembrie 2009, 1:18)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      cand adevarul doare...
      • +5 (9 voturi)    
        transcriptul oficial al discutiei (Joi, 3 septembrie 2009, 11:31)

        lolz [anonim] i-a raspuns lui Ion I

        olandezii (vorbind intre ei): romania e corupta si sparge aiurea banii europeni - adica si ai nostri

        diaconescu: deci io nu mai merg la astia in vizita, sa moara mama. cine e ei sa-mi zica mie corupt. chiar daca e asa, ei nu tre sa se amestece in treburile interne ale romaniei.

        olandezii: LOL.

        diaconescu: deci m-am suparat, da ? nu mai vin si gata.

        olandezii (intre ei): uite-l cum se supara ca prostu pe sat. sa-i aducem aminte ca e totusi vorba de BANI EUROPENI, nu de banii lu ma-sa ?!?

        olandezii: atunci ramii acasa bai papagalule. doar ca o sa mai pupati voi bani europeni cind o sa dovediti ca-i meritati.

        diaconescu: deci treaca de la mine. vin. dar doar de data asta. si inca-s suparat. si sa nu va mai amestecati voi in treburilii interne, ca nu e treaba voastra ce facem noi cu banii vostri.

        olandezii: HA HA. sa nu uiti sa rogi pe cineva sa te ia de la aeroport, ca nu stiu daca te mai baga cineva in seama aici.
        • 0 (0 voturi)    
          Suer sceneta! (Joi, 3 septembrie 2009, 22:51)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui lolz

          De cind nistorescul a infestat cotidianul mi-am gasit refugiu pe hotnews unde majoritatea forumistilor sunt destepti/destepte si simpatici/e
        • 0 (0 voturi)    
          ba "e banii lu' ma-sa" (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 10:15)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui lolz

          "totusi vorba de BANI EUROPENI, nu de banii lu ma-sa"

          Romania plateste 1.5 miliarde de euro pe an la EU doar in contul contributiilor principale, ca sa nu vorbim de o multime de programe si programase pentru care platim de mai mult de 10 ani ... fonduri la care romanii au access la fel de simplu: ori dureaza enorm, ori trebuie sa faci hartii pana te costa mai mult decat banii pe care urmeaza sa ii primesti, ori conditiile sunt croite in asa fel incat doar ai lor sa poata aplica cu sanse de success.

          E banii lu' "ma'sa", si a' lu' "tat'su" ... si o mica parte sunt si ai tai.
    • 0 (0 voturi)    
      Lichele ?? (Joi, 3 septembrie 2009, 21:25)

      ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ...putin spus : comunisti notorii,Inca mai suntem in mrejele lor ,ce este si mai grav acum si-au antrenat si pogeniturile in a hacui tara .
  • +9 (13 voturi)    
    Romania corupta ar trebui exclusa din UE... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:29)

    Boda [anonim]

    ...iar diplomatii Romaniei exclusi din capitatlele UE...in plus parla mentarii Romniei dein Strasbourg adunati intr-un tarc seoarat cu firma...'atentie - coruptii...' poate asa se vor trezi la realitate...!!!
    • +4 (12 voturi)    
      Cateva precizari (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:51)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui Boda

      1. Romanii nu au inventat coruptia. Coruptie este peste tot. Diferenta dintre Romania (desi as extinde la Balcani ideea, nu numai la Romania) si vest este formata din trei elemente: cat de des (acolo e mai rar), cat de fatis (acolo e mai mascata) si suma (acolo e pe mai multi bani, nimeni nu se omoara dupa 2000 de euro).

      2. Nu numai Romania ar merita exclusa, ci odata cu ea si Bulgaria, Ungaria, probabil Slovacia si cateva state baltice. Fiecare din tari a intrat mai mult din cauza pozitiei geografice decat datorita nivelului de pregatire pentru aderare.

      3. Ca sa ne dea afara din UE este deja prea tarziu. Si asta pentru ca nici UE nu mai e ce era odata... Adica cum sa spun, nu mai e nici fata mare si nici cu zestre.

      4. Mai rasfirati baieti...
      • +1 (9 voturi)    
        ungaria? (Joi, 3 septembrie 2009, 0:41)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui ALex

        tu te-ai plimbat prin ungaria putin sa vezi cum arata fata de romania sau bulgaria?

        ungaria e cu 100 ani in fata romaniei.
        • +2 (6 voturi)    
          Gigele (Joi, 3 septembrie 2009, 1:03)

          releu [anonim] i-a raspuns lui gigel

          Altceva mai stii ? Pe nRomaneste se zice asa: ce legatura are sula cu prefectura ?
          Te-ai plimbat prin Coreea de Sud ?
          • 0 (4 voturi)    
            cum amice ce legatura are (Joi, 3 septembrie 2009, 11:15)

            gigel [anonim] i-a raspuns lui releu

            pai daca eu vad in Ungaria curatenie si oameni civilizati si autostrazi cum ma intrebi ce legatura are?
            • +1 (1 vot)    
              Si.. (Joi, 3 septembrie 2009, 13:05)

              LauraC [anonim] i-a raspuns lui gigel

              ... nu ajungem la concluzia ca mai intai si mai intai trebuie ca romanii sa-si schimbe mentalitatile?
            • 0 (0 voturi)    
              parca Ungaria era aproape de faliment... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 10:18)

              emilper [utilizator] i-a raspuns lui gigel

              ... parca Ungaria era aproape de faliment in primavara, ca nu avea bani sa dea inapoi ce a cheltuit sa ajunga "cu 100 de ani in fata romaniei" ...

              Poate te interesezi cat costa sa intretii o autostrada. Ungaria s-a grabit ... si Romania s-a grabit, trebuiau extinse drumurile europene si nationale cu inca o banda inainte de a ne apuca de "autostrazi".
        • +2 (6 voturi)    
          Prin Budapesta (Joi, 3 septembrie 2009, 1:13)

          ALex [anonim] i-a raspuns lui gigel

          Sunt si cladiri frumoase, sunt si multe gata sa cada peste trecatori. Ce-i drept, au infrastructira mai buna. Sunt cu 100 de ani in fata Romaniei, dar cu 200 in urma Germaniei, Austriei, Elvetiei, Frantei, Suediei, Norvegiei, Danemarcei. Sunt insa cu 100 de ani in urma Cehiei, Italiei, Spaniei, etc.

          Apropo: ati vazut trenuri de mare viteza la unguri?
          • +1 (1 vot)    
            da (Joi, 3 septembrie 2009, 4:11)

            fredy [anonim] i-a raspuns lui ALex

            erau facute in ro, deodata cu a noastre

            diferenta era ca alea aveau pe ce sa mearga, la noi simleu-oradea se face intre 3,25 - 4h (primavara si toamna cam 4, ca e ud....)

            ideea ii ca nu are sens sa te aliniezi la toate standardele, costa prea mult, deodata

            in schimb romania se alieneaza, cu rusia cred.... (cel putin la standarde)
        • +2 (2 voturi)    
          ungaria? (Joi, 3 septembrie 2009, 10:51)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui gigel

          e pe naiba. drumurile sunt proaste si la ei de exemplu. dar au un mare avantaj. ca se invecineaza cu cine trebuie si, vrand nevrand, s-au mai civilizat si ei
      • +2 (2 voturi)    
        Comparatie cam bizara:Ungaria,Slovacia (Joi, 3 septembrie 2009, 11:50)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui ALex

        O fi coruptie peste tot!Acest lucru nu neaga nimeni!
        Dar ca-n Ro.nicaieri!
        Oricum ai intoarce-a Ro.este tara unde coruptia se aplica la vedere,in propriul interes,in institutiile statului,pe cand in alte parti un asemenea mod de coruptie,este ca o floare exotica.
        In Ro.politicienii sunt si afaceristii tarii,saracii raman saraci,bani in bugetul tarii nu mai sunt,cu toate ca economia duduia,dar avem multimilionari in toate partidele politice.Asa ceva nu intalnesti decat in lumea a treia,acelea din junglele africane!
  • +9 (9 voturi)    
    . (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:47)

    radukku [utilizator]

    bine ca e consecvent...
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:28)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      O fi citit comentariile de pe Hotnews ... aparent nu are consilieri, sau cel putin nu are consilieri inzestrati cu organe de gandire.
      • +4 (4 voturi)    
        Are consilierii pe care si i-a ales (Joi, 3 septembrie 2009, 3:07)

        Zev [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

        la fel cum a fost si el la vremea lui...
  • +1 (3 voturi)    
    La timp (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:07)

    Rafaila [anonim]

    Mai ramine analizata activitatea celor de la ambasada Romaniei care au dus la aceasta situatie. Oricum, capacitatea de a depasi impasul creat adauga la deja recunoscutele merite ale lui Cristian Diaconescu. Incompetenta si iresponsabilitatea nu vor disparea peste noapte dar capacitatea de a le anula efectele la timp este cu atit mai mult de apreciat!
    • 0 (2 voturi)    
      cit esti platit pt fiecare limba aplicata ? (Joi, 3 septembrie 2009, 11:39)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui Rafaila

      "deja recunoscutele merite ale lui Cristian Diaconescu".

      tu ai scris pe la scinteia ? sau esti tinar si n-ai apucat vremurile bune cind limbile erau recunoscute la adevarata lor valoare ? to'a'su ar fi apreciat o limba de calitate - ai fi avut un viitor frumos in comunism.

      nu uita sa o bagi pe aia cu "cel mai iubit fiu al patriei" si poate si un "brav erou" sau "mindru conducator", ceva acolo, vezi tu.
      • 0 (0 voturi)    
        Desigur (Joi, 3 septembrie 2009, 16:58)

        Rafaila [anonim] i-a raspuns lui lolz

        "cel mai iubit fiu al patriei" si poate si un "brav erou" sau "mindru conducator". Acum, daca esti multumit, poate iti si trece. Si incearca sa gindesti cu ceva mai mult decit cu limba ca se pare ca ti-a ramas in urma... cum ar veni, cam pe la spate. Nimic jenant, au fost alte timpuri, nu s-au putut dezvolta plenar... chiar toate organele. Limba, ca motivatie fundamentala - ce feste iti poate juca aceasta limba prind fundamente!
  • -1 (1 vot)    
    base se intoarce... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:13)

    ion [anonim]

    un sut in fund...un pas inainte!!!
    la mai multi...!!!
  • -2 (4 voturi)    
    manipulare! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:18)

    radu [anonim]

    Atentie la manipulari! Sunt sigur ca Diaconescu stie ce stie! Sunt 2 informatii alaturate, cea cu justitia care este adevarata si cea cu fondurile care nu este adevarata pentru ca noi nici macar nu am reusit sa accesam cine stie ce!!!
    Olandezii, in general, au un singur D-zeu, BANUL, asa ca, mai ales in criza financiara, nimic nu este intamplator!!!
  • +2 (4 voturi)    
    afara din UE (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:31)

    ady [anonim]

    o fi citit nenea asta mesajele de pe hotnews..si-a dat seama ce sustinere are
  • 0 (2 voturi)    
    era o vorba (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:39)

    cotruta [anonim]

    sa gindesti de doua ori si sa faci o data. demisia domnule securist. nu mai faci parte din noua romanie
  • +3 (3 voturi)    
    vi s-ar pare... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:41)

    egroeg [anonim]

    ciudat daca la intoarcere ar demisiona? Mie,nu.
    Mai cred ca,dupa gafa prosteasca facuta,cineva l-a pus sa repare situatia,sa mearga in Olanda unde va inghiti de cateva ori in sec, dupa care sa vina acasa cu demisia in mana.Ca tot se cauta motive sa fie scos PSD-ul de la guvernare.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce le mai place unora (Joi, 3 septembrie 2009, 9:16)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

      Daca are vreo urma de coloana vertebrala, va inainta forurilor (in)competente din tara mesajul de pace al olandezilor, dar nu cred ca va face asta cu capul plecat. E posibil sa fie nevoie sa se incrunte la cativa membri de partid si viceversa, dar asta-i viatza...
  • 0 (4 voturi)    
    ai luat sutul in fund de la Base (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:48)

    gigi [anonim]

    Ai luat sutul in fund de la Base ca ti-ai cam luat nasul la purtare. Ai crezut ca era penibil sa mergi la olandezi dupa ce au facut misto de coruptii vostrii? Te-ai inselat. Acum esti cu adevarat penibil, cand o sa mergi cu o palma dupa ceafa si coada intre picioare :))
  • +3 (3 voturi)    
    Normal ar fi (Joi, 3 septembrie 2009, 0:06)

    Alex [anonim]

    Ca la o asemenea dezbatere sa participe in primul rand reprezentantii magistratilor ca sa le zica totul pe bune. S-ar crucii olandezii sa afle adevarata realitate: coruptia totala si institutionalizata in Romania iar d-l Diaconescu sotul unei anchetate de DNA pentru fapte de coruptie de pe vremea cand era presedinte Eximbanc. Oare cum s-o fi finalizat ?Cu aducerea la comanda bancii a altui mafiot, cumnatul lui Geoana ,vestitul Costea, zis cap de bou ?
  • +3 (3 voturi)    
    jenant (Joi, 3 septembrie 2009, 0:19)

    cosmin [anonim]

    Dupa Razgandeanu vine si Razgandescu....
  • -2 (2 voturi)    
    servilism, scarba nu alta (Joi, 3 septembrie 2009, 0:19)

    gwen [anonim]

    oameni mai ca oile la taiere ca romanii nici ca nu exista. Sa se duca, sa pupe mana, si sa intrebe daca ultimii doi pe care i-a impuscat politia olandeza au o saptamana la un festival de muzica sunt o dovada a funcitonarii sistemului penal olandez. ca doar romanii sunt subdezvoltati, tre sa se gudure ca si cainii
    • +1 (1 vot)    
      ohoho (Joi, 3 septembrie 2009, 7:34)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui gwen

      daca si Politia romana ar impusca derbedeii ca Politia olandeza.... Doamne, ce vise roz...
  • +3 (3 voturi)    
    Ne-am obișnuit (Joi, 3 septembrie 2009, 0:31)

    ady624 [utilizator]

    Consider că o minimă reparație ar fi făcut dacă și-ar fi cerut scuze pentru ieșirea avută și ar fi cerut o nouă programare pentru vizită, ca variantă fiind dată chiar data la care trebuia să aibă inițial, dar oferind olandezilor posibilitatea de a da un răspuns.

    Olandezii cred că s-au crucit. Ăsta se agită singur, se enervează, pleacă, nu mai pleacă, revine, nu știe ce vrea...

    Treaba cu gânditul de 10 ori și tăiatul o dată n-a fost înțeleasă niciodată de nici un politician curent. Se vede după linia (udă) lăsată în urmă de guvern.... Din gard în gard, pe principiul corecției după feedback. Dăm cu toporul și vedem dacă țipă, dacă da, ne mutăm mai încolo... și repetăm. Poate nimerim...

    Adrian
  • +3 (3 voturi)    
    Monarhia Parlamentara (Joi, 3 septembrie 2009, 0:31)

    Monarhist&Taranist [anonim]

    Republicanul securist Diaconescu (FSN), care a actionat coleric, nu poate intelege mecanismele democratice ale unei monarhii parlamentare, asa cum este cea olandeza... Executivul olandez este dator sa explice Parlamentului, respectiv reprezentantilor contribuabililor olandezi (platitori de impozite si taxe) despre opinia sa in legatura cu modul in care se cheltuiesc banii publici, contributiile la bugetul UE... in cazul de fata, acestia nu se regasesc in investitii de care sa beneficieze popoarele roman si bulgar, ci in buzunarele clanurilor (asa cum zicea si Principele Radu Duda astazi) din FSN (PSD, PDL, PC)... Oprescu va achizitiona din banii olandezilor ceasuri de aur, Negoita gardulete de metal pentru turnurile lui Costanda, Piedone va cumpara dinozauri efemeri vegetali, Ontanu va trimite administratorii de bloc in vacante in Bulgaria samd (cu comisionul de rigoare)....platitorul de taxe si impozite olandez are dreptul sa cunoasca destinatia acestor sume pe care le plateste Romaniei (Olanda e unul dintre sponsorii importanti ai UE)....Acum i s-a dat lui Diaconescu o sansa si o lectie, sa indruge baliverne in Parlamentul olandez, oare ii va convinge???? Diaconescu e produsul FSN, are ochi "albastri", dar nu e prost, are fata de "european" dar??? intentia conteaza... Olanda e o forta in UE (cine plateste decide si nu cine sta cu mana intinsa)... societatea "pedofililor", "prostituatelor", care au un numar proportional mai mic de pedofili si prostituate decat Romania .... iata beneficiiile transparentei si ale unei societati liberale (adevarate, nu de genul celei promovate de PNL)...
  • +2 (2 voturi)    
    ...si iliescu asa a zis... (Joi, 3 septembrie 2009, 1:34)

    Gogu [anonim]

    ...'coruptia nu a fost inventata in Romania'...Da asa este - in Romania coruptia a devenit... 'coruptie de mase'...mentalitatea este ...daca ei fura trebuie sa furam si noi ca sa supravietuim...Si asa cu justitia in greva, sistem de educatie zis in presiune sindicala si sitem de sanatate naufragiat...Romania pluteste cu banii imprumutati...
    Oare ce este asa de greu de inteles ??? Cei ce dau banii s-au saturat sa alimenteze gastile din Bucuresti...
    Gastile se cred buricul pamantului si de neinlocuit...???!!!
  • +1 (1 vot)    
    Securitatea (Joi, 3 septembrie 2009, 4:46)

    Anonim [anonim]

    Ca si pe vremea lui Ceausescu, Securitatea (aka baietii destepti) se asigura ca totul e in zadar: educatie, munca, efort.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce papagal de ministru (Joi, 3 septembrie 2009, 6:57)

    Cioara vopsita [anonim]

    Bah, daca ai zis un lucru, atunci tine-te de el.
    Daca nu, ciocu mic, inghite hapul si joc de glezne.
    Insa daca tot ai zis ca nu mergi, ce naiba faci acum?
    Insa se dovedeste ca esti un papa-lapte.
  • +2 (2 voturi)    
    imbecil (Joi, 3 septembrie 2009, 7:24)

    sorin [anonim]

    Oare cum ajung astfel de loser sa ocupe functii in stat si sa reprezinte o natie in plan extern !?
    ce pot spune reprezentantii altor tari cind ne vad reprezentantii ? " ce tara de imbecili?" , daca stai bine si te gindesti............... noi i-am ales.
  • +1 (1 vot)    
    PSD-ul nu sustine interesele Romaniei. (Joi, 3 septembrie 2009, 9:35)

    livia [anonim]

    adevarul este ca psd-u neocomunist diaconescu cristian va merge la haga pentru a explica pozitia nediplomatica luata impotriva autoritatilor olandeze care apara staul de drept romanesc distrus de psd-ul nazisto-stalinisto-neocomunist.
    diaconescu cristian nu are cum apara interesele romaniei atat timp cat acest fals ministru de externe face parte din psd-ul care a institutionalizat coruptia in romania, atat timp cat diaconescu cristian este exmembru pcr si slujbas al tiranului ceausescu nicolae care face atrafic cu arme pentru terorismul international pro arab.diaconescu cristian nu poate apara interesele romaniei atat timp cat din psd face parte si teroristul international omar hayssam.dupa cum vederi u.e. tarile occcidentale vor sa ajute romnaia,noua ,romanilor nu ne mai romane decat sa nu-i mai votam pe geoana mircea, basescu traian sau oprescu sorin,stalinisto-comunsiti declarati si dovediti prin faptele lor inumane impotriva intregii europe.
  • +3 (3 voturi)    
    *banging my head on the desk!!!* (Joi, 3 septembrie 2009, 9:36)

    laurentiu [anonim]

    mda...

    avem o diplomatie redutabila!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Prost sa fii , da sa-ti revii (Joi, 3 septembrie 2009, 9:47)

    Sile [anonim]

    Poate se va trezi d-l Diaconescu si va iesi din mentalitatea ca ,,agenturili" e de vina. Olandezii pur si simplu spun adevarul pe care il stim si noi, simplii cetateni.Cine isi imagineaza ca Romanika va putea trai in continuare in minciuna , se inseala.Cind esti bolnav, nu te minti ca nu esti bolnav, pur si simplu te tratezi. Asteptam cu interes.
  • +2 (2 voturi)    
    Avem tara pe care o meritam (Joi, 3 septembrie 2009, 9:57)

    Madalin [anonim]

    L-ati vazut pe Gigi in parlamentul european? Suntem de rasul lumii! Cum a ajuns acolo? Ales. Avem tara pe care o meritam.
  • +2 (2 voturi)    
    bravo hotnews! (Joi, 3 septembrie 2009, 9:58)

    dorinteodor [anonim]

    mi-ar place sa cred ca noi astia care am scris pe hotnews, am avut o contributie la schimbarea deciziei prostesti a lui diaconescu de a nu mai merge la haga....

    nu ma imbat cu apa rece, decizia initiala si schimbarea ei s-a facut la nivele foarte inalte dar ar fi fost frumos ca si noi sa fi avut o contributie.... cine stie, poate peste vreo 20 de ani diaconescu o sa-si scrie memoriile si atunci o sa aflam mai multe.....
  • -1 (1 vot)    
    comentatorii hotnews.ro contribuie (Joi, 3 septembrie 2009, 11:09)

    gwen [anonim]

    la aratatul cu degetul, moralizarea altora si parodierea democratiei. asta-i. incapabili sa articuleze moralitatea dubla, a lor, a altora, in Vest, etc. Nu, coruptia nu a fost inventata in romania - pe care am paasit-o tocmai din cauza mitocanilor servili care sunt cu atat mai democrati, cu cat mai oportunisti si fara coloana vertebrala. Da cu gura mare si vulgari cu diploma universitara UB. Miticii. Germania are probleme cu coruptia, de la Siemens pana la marele Peter Hartz (iar transparency international e atat de dependenta de banii marilor concerne, ca Die Zeit, FAZ etc se intreaba care le e scopul). Campania electorala actuala e o bambileala de copii mici ca-n Romania. In UK parlamentarii azvarl cu banii contribuabililor sa faca piscine pentru rate si dau milioane pt quangos. Bancherii isi dau milione in boni din banii publici. Problema romanilor a 'capul plecat sabia nu-l taie'. Nu e de mirare ca 'Roman' e o insulta in Germania, Olanda, UK, etc. - nu numai tiganii sunt de vina. Raportarea vesnica la un Vest idealizat inseamna repetarea istoriei. Impotenta intelectuala.
  • +2 (2 voturi)    
    Decizii hormonale (Joi, 3 septembrie 2009, 12:21)

    Colea [anonim]

    M-a dezamagit acest Diaconescu. Ca si cei mai multi "politicieni" de la noi, totul este luat personal, se actioneaza pe baza de hormoni, de ego. Nu am ajuns la nivelul la care orice persoana intr-un post de reprezentare sa gindeasca prin prisma unor interese mult mai inalte derivate dintr-o strategie bine gindita si pe termen lung. Ei se simt jigniti, vezi Doamne, cind li se arata oglinda.
    Lectia 1: Daca tot ai luat o decizie care e cam proasta macar las-o asa. Pentru ca daca te schimbi iesi mai rau. O vei repara mai tirziu daca e cazul dar macar arati ca esti hotarit si nu iei decizii aiurea.
    • 0 (0 voturi)    
      diaconescu reprezinta romania.... (Joi, 3 septembrie 2009, 16:05)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Colea

      diaconescu poate sa ia ce decizii doreste la el acasa. dar cind reprezinta romania nu mai este chiar asa de simplu. o decizie prosteasca poate face rau tarii si fiecaruia dintre noi.......

      basescu, in situatia din moldova, s-a apucat sa vorbeasca ca proasta-n tirg ca da cetatenie romana la toti moldovenii, facind astfel un rau tarii (s-au scandalizat si guvernantii din moldova si rusii si ue....)......

      bine ca diaconescu s-a corectat (oficial s-a spus ca dupa ce a discutat cu olandezii...). daca ar fi asa inseamna ca este total incompetent sa nu priceapa ca olandezii nu vorbesc sa se afle in treaba ci ei reprezinta punctul de vedere semi-oficial al ue.... problema este ca eu cred ca decizia initiala a lui diaconescu de a nu participa a fost determinata de cauze externe (presu'?, boc?, geoana?.....) iar pe urma altcineva a intervenit, sa-i spunem "bunul simt" si s-a corectat..... oricum este ceva foarte interesant ce s-a intimplat.....