Reactia Olandei la anularea vizitei lui Diaconescu: Regretam decizia, dar am urmat procedurile

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 2 septembrie 2009, 19:34 Actualitate | Esenţial

Purtatorul de cuvant al MAE olandez si-a exprimat surprinderea fata de reactia ministrului roman Cristian Diaconescu, care si-a anulat vizita in Olanda, insa a subliniat ca prioritatea sa este sa urmeze procedurile si sa raspunda solicitarilor Parlamentului de la Haga.

Parlamentul olandez a cerut o dezbatere pe tema raportului Comisiei Europene privind mecanismul de cooperare si verificare pe justitie in Romania si Bulgaria cu mult inainte de programarea vizitei ministrului roman de externe la Haga, a declarat, pentru HotNews.ro, purtatorul de cuvant al MAE olandez, Ron Korver. Prin urmare, ministerul n-a facut decat sa urmeze procedurile, chiar daca MAE roman considera gestul publicarii raportului chiar inainte de vizita la Haga a lui Cristian Diaconescu drept unul "inamical si nepotrivit in relatia dintre doua state ale UE".

"Trebuie sa respectam Parlamentul", a spus Korver, care a explicat procedura olandeza in acest caz si a aratat ca daca Ambasada Romaniei la Haga ar fi urmarit deciziile din ultima sedinta a guvernului olandez, diplomatia romana nu ar fi trebuit sa fie surprinsa si sa aiba aceasta reactie.

'Fara progrese, fondurile europene trebuie inghetate'

"In fiecare vineri este o sedinta a Cabinetului. Vinerea trecuta, Cabinetul a discutat si a adoptat forma finala a opiniei asupra raportului Comisiei Europene, opinie ceruta de Parlament. Parlamentul va avea o dezbatere pe aceasta tema joi, intre 14-16, ora locala. Stiti ca opinia cabinetului arata ca raportul Comisiei este destul de dur, ia in discutie si pune la indoiala angajamentul clasei politice in lupta anticoruptie si face 16 recomandari pentru Romania si 21 pentru Bulgaria. Noi vom sustine Comisia in critica la adresa celor doua tari si vrem sa vedem progres. Insa, daca asta nu se va intampla, daca situatia se deterioreaza, credem ca trebuie sa existe consecinte legate de discutiile pentru aderarea la spatiul Schengen. Daca raportul din septembrie al Comisiei asupra administrarii fondurilor europene va fi unul negativ, sustinem ca trebuie inghetate fondurile pana situatia se imbunatateste", a spus purtatorul de cuvant.

Potrivit procedurii, odata adoptata decizia cabinetului, asa cum s-a intamplat vineri, opinia despre continutul raportului devine publica si este postata pe site. Scrisoarea cu evaluarea a fost trimisa Parlamentului, respectiv comisiei de politica externa, pentru dezbaterea de joi. "Ambasada Romaniei trebuia sa se uite pe deciziile cabinetului si ar fi vazut de vineri ca si aceasta era printre ele si exista un comunicat de presa. Inteleg ca cei din Ministerul de externe de la Bucuresti sunt suparati, insa noi avem datoria sa informam intai Parlamentul despre aceasta opinie. Iar dezbaterea in Parlament a fost programata cu mult inainte de programarea vizitei ministrului roman", a repetat el. "Este o procedura normala ca atunci cand cabinetul trimite scrisori parlamentului ele sa devina publice, accesibile presei", a mai spus purtatorul de cuvant.

Korver a subliniat importanta unei astfel de opinii si interesul cetatenilor olandezi si al parlamentarilor care ii reprezinta fata de administrarea banilor europeni in Romania si Bulgaria, cu atat mai mult cu cat in perioada urmatoare va avea loc in Olanda discutia pe buget, care va fi una dura, dupa anticiparile purtatorului de cuvant al MAE olandez, avand in vedere ca e perioada de criza.

"Fondurile UE trebuie bine cheltuite si bine folosite, in beneficiul cetatenilor Romaniei, pentru ca ei sa se bucure de avantajele aderarii, iar administrarea lor proasta nu este buna nici pentru Romania, nici pentru imaginea UE", a conchis Ron Korver.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2152 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Pacat! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 19:46)

    nicu_dicu [utilizator]

    cu toate ca marea majoritate a romanilor sunt de acord ca mari progrese in lupta anticoruptie nu sunt, clasa politica romaneasca s-a transformat intr-o lupta a gastilor pentru ciolan, trebuie afirmat ca romania acum in criza are nevoie de bani iar sistarea banilor europeni ar duce romania in colaps!
    • 0 (4 voturi)    
      Adica... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:06)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui nicu_dicu

      ...la noi sa se fure in continuare si fraierii sa ne dea bani sa avem de unde fura !!!! Fain mod de a gandi !!!! :b
  • +3 (9 voturi)    
    Din pacate olandezii au dreptate (Miercuri, 2 septembrie 2009, 19:49)

    anonim [anonim]

    cata vreme nu o sa scapam de topirlanimea lacoma ce constituie clasa politica, de puii de securisti care ne reprezinta in toate ambasadele, (nu pe merit!), vom fi perdanti.
    • +2 (2 voturi)    
      Solutia (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:24)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Intradevar asta e solutia sa-i schimbam pe actualii politicieni cu altii mai buni.
      Cum facem asta? Aceasta schimbare n-o sa vina de la partidele actuale, noi cei din afara lor trebuie s-o impunem. Dar cum o facem astfel incat sa respectam si regulile democratiei?
  • -1 (9 voturi)    
    Exagereaza olandezii? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 19:49)

    Leone [anonim]

    Adevarul ne doare, dar trebuie sa mai invatam cate ceva si de altii. Oana Basescu obtine o casa gratuit de la Popoviciu (eee ... nu chiar gratuit), Elena Basescu avea salariu de 8000 euro de la Luxten pentru 4 ore pe zi de munca de secretariat, Ritzi si Udrea cheltuie banii statului in mod irationa ... ce sa mai ... Romania a ajuns un ring de circ.
    • +3 (7 voturi)    
      NU exagereaza olandezii! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:03)

      ion_c_ion [anonim] i-a raspuns lui Leone

      Exagereaza politicienii si autoritatile romane care cred ca lucrurile mai pot continua astfel. Eu unul, m-am saturat pana peste cap si gandul de a mai ramane in Romania deja ma ingrozeste!
  • -1 (3 voturi)    
    Decizii fara informatii (Miercuri, 2 septembrie 2009, 19:52)

    Constantin [anonim]

    Iata ce se intampla cand iei decizii dupa experienta, fara a dispune de informatia completa. Pici de cacao, si te iau ceilalti de neserios ca sa nu zic de prost.

    Cele mai bune decizii sa iau numai pe baza analizei unei informatii complete si nu dupa experienta, sau cum cred unii ca ar fi bine.
  • +2 (6 voturi)    
    halal "diplomat" (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:06)

    ducky [anonim]

    sunt revoltat de uriasa diferenta de limbaj, mentalitate si atitudine a mae olandez fata de cea a mae roman !
    acest ministru de externe inca de la instalare nu a reusit decat sa ne faca sa ne simtim umili si rusinati cu un asemenea stil in diplomatie !
    rusine diaconescu, rusine mae !
    • -1 (3 voturi)    
      nu vorbi in numele altora (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:51)

      abadon [anonim] i-a raspuns lui ducky

      tine-ti servilismul pentru tine
    • +1 (3 voturi)    
      Explica-te (Miercuri, 2 septembrie 2009, 21:20)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui ducky

      Explica-te te rog, in ce fel te-a facut sa te simti umil si rusinat decizia mae de a anula brusc o vizita ? Te-ai fi simtit demn si mandru daca diaconescu se ducea totusi?

      Nu discut despre adevarul celor spuse de olandezi, care e incontestabil.
      • 0 (0 voturi)    
        da' de ce nu s-a dus? (Joi, 3 septembrie 2009, 8:54)

        laur006 [anonim] i-a raspuns lui kinn

        Depinde de scopul vizitei, intelegi?
  • +2 (2 voturi)    
    bravo Niederlande (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:26)

    bic [anonim]

    no comment, mi-e rusine de oamenii care ne reprezinta, se vede clar ca extremele(infractori/minoritati si politicieni) ne fac de ris in lume
    As vrea ca cei de la UE sa stabileasca criterii la singe vis a vis cu cine vor sa lucreze ca pe finantari. Standarde inalte ptr calificari cu scoala facuta afara cel putin ptr esalonul 1 si 2. Asa mai iesim din rahat
  • +2 (2 voturi)    
    Corect (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:32)

    Lary [anonim]

    Propun ca in locul olandezilor sa fie politicienii romani care sa dea banii iar eu sa fiu in locul politicienilor romani. E bine sa primesti bani si sa nu dai socoteala nimanui de ce faci cu ei. Dar situatia asta nu poate continua la nesfarsit. Noi nu putem reforma clasa politica poate o fac altii.
  • +1 (3 voturi)    
    demisia (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:34)

    Florea [anonim]

    D-l Diaconescu s-a suparat ca vacaru' pe sat.
  • -2 (4 voturi)    
    Astia de mai sus (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:43)

    un roman [utilizator]

    Doar pentru ca voi nu ziceti nimic cand se gases olandezii sa se cace in capul vostru nu inseamna ca toti acceptam asftel de umiliri.

    Gestul olandezilor a fost marsav si a fost bine pus la punct.
    Voi credeti ca ei vor ca sa va fie voua mai bine? Buna gluma.
    Tot ceea ce urmaresc ei in acest moment este sa ne taie accesul la fondurile europeene pentru ca e criza si au nevoie de bani. Cei care cred altceva sa mearga sa-si faca un test medical de la gat in sus.

    Hai pa.

    PS: Bravo MAE roman, nu trebuie sa ne aplecam capul in fata tuturor nesimtitilor si mai ales nu trebuie sa pastram o atitudine de inferioritate in fata nimanui. Ori avem drepturi egale ori nu, jumatati de masura nu exista, daca vor sa exporte si sa dea credite la romani sa faca bine si sa-i respecte.
    • +1 (3 voturi)    
      .. (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:00)

      strelok [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Bravo, atitudine tipica de mitic primitiv dambovitean violator de capra. Bravo. Nu tu ai acceptat umilirea, ci UE, prin aderarea Romaniei. Un olandez care curata wc-ul prin gari e cu ani lumina deasupra ta tot ceea ce inseamna civilizatie europeana. N-o sa ajungi tu in veci la nivelul lui, Gigicule.
    • +2 (4 voturi)    
      cata prostie ! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:44)

      saab [anonim] i-a raspuns lui un roman

      "olandezii sa se cace in capul vostru" - deja ti-ai dat arama pe fata si ne-ai aratat pe unde este nivelul tau intelectual si de educatie. Ca n-ai priceput nimic din mesajul olandezilor, asta e partea a doua.

      Poate ca olandezilor nu le pasa de noi, insa au tot inetresul sa opreasca risipa de fonduri UE facuta de un guvern incompetent si corupt precum cel al Romaniei. Faptul ca mesajul e dur arata limpede ca nesimtirea romanesca a atins cote insuportabile, iar coruptia instututionalizata de la noi este in faza de metastaze, cand ameninta sa colapseze chiar sistemul statal.
      A trecut vremea vorbelor dulci, a limbajului diplomatic plin de aluzii si asa mai departe. Probabil ca vor urma in curand masuri mai dure.
      Iar ca sa faci pe indignatul intr-o astfel de situatie, ca stii ce bube ai in spinare, insemna ori ca esti prost, ori ca si tu faci parte din sistemul corupt pe care incerci sa-l protejezi pana in ultima clipa.

      O fraza care rezuma tot:
      "Fondurile UE trebuie bine cheltuite si bine folosite, in beneficiul cetatenilor Romaniei, pentru ca ei sa se bucure de avantajele aderarii, iar administrarea lor proasta nu este buna nici pentru Romania, nici pentru imaginea UE"
  • +3 (3 voturi)    
    tarani olandezi, lorzi romani (Miercuri, 2 septembrie 2009, 21:22)

    Dan Costea [anonim]

    Taranii din MAE olandez sa-si tina gura si sa nu se mai lege de rafinatul MAE roman! Pana cand o sa suportam ca orice toparlan european sa dea lectii lorzilor de pe malurile Dambovitei.
  • +3 (3 voturi)    
    mae-roman (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:12)

    Nicu [anonim]

    -mai trebue spus ² NU NE VINDEM TARA" si " NOI MUNCIM SI NU GANDIM" !!!!! -auzi tu sa ne intebe niste olandezi pe noi ce facem noi cu banii lor. Ce daca la noi domneste corutia, ce daca pana acuma nu am gasit nici-un corupt? noi avem alta preocupare suprema - sa-l dam jos pe Basescu- si vom domni inca 20 de ani linistiti.
  • +2 (4 voturi)    
    ...Romania corupta ar trebui exclusa din UE (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:24)

    Boda [anonim]

    ...iar corpul diplomatic al Romaniei interzis cel putin in tarile UE...deasemenea parlamentarii Romaniei din UE tinuti intr-un tarc separat cu firma 'atentie coruptii...!!!...'
  • +3 (3 voturi)    
    urat (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:08)

    mihai [anonim]

    Bunica mea avea o vorba "sa iti crape obrazul de rusine". Eu una am simtit ca imi crapa obrazul de rusine cand am citit raspunsul olandezilor. Sa trebuiasca sa iti explice un purtator de cuvant al unei alte tari, intr-o declaratie oficiala si publica, ce e ala principiul transparentei, cum functioneaza relatia dintre guvern si parlament intr-o tara normala si mai ales sa iti atraga atentia ca te-ai suparat din prostie pentru ca nu ti-ai facut treaba cum trebuie. Eu n-as mai avea curajul sa scot capul in lume cel putin jumatate de an, mi-e mie rusine de rusinea ministrului nostru de externe, pentru ca ma reprezinta si reprezinta tot poporul asta iar masura noastra tocmai a devenit foarte foarte mica.
    • +2 (2 voturi)    
      obraz? ce-i aia? (Joi, 3 septembrie 2009, 8:45)

      laur006 [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Daca ai lucra in ministerul de externe as intelege sa-ti crape obrazul de rusine, dar asa... nu cred ca nu esti ca mine, si ca multi altii, care citesc acest articol, despartiti clar de clasa politica centrala, cel putin, daca nu cumva si locala... Suntem "noi" si "ei" din pacate, iar asta e cauza tuturor relelor din Romania...
      De-aia zic, ei nu au obraz, deci nu are ce sa le crape.

      Nu-i mai putin adevarat ca in spatele a doua declaratii oficiale, pt presa, stau multe interese financiare. Oricum, atitudinea romanilor de "a-si lua jucariile si-a pleca" este una clar incompetenta.
      Diaconescule, daca consideri ca ai dreptate, du-te vere in fata olandezului si spune-i verde-n fata, pe baza de documente, ca greseste. Nu face stanga-mprejur afirmand ca prezenta ta acolo ar fi umilitoare si-atat. Te-ai facut de cacao, nu esti bun de nika... Stai jos, nota 4!
  • 0 (2 voturi)    
    dar cotizatia Romaniei, adica a noastra? (Joi, 3 septembrie 2009, 4:17)

    rogesteb [utilizator]

    Dar faptul ca noi cotizam cu niste bani la aceasta Uniune nu conteaza? Romania face parte din U.E. acum, unde toti cotizeaza niste fonduri. Deci nu sunt numai banii olandezilor cum afirma multi forumisti pe aici. Sunt si banii nostri.
    Si da, acesti rasishti nu au ales intamplator momentul sa "atraga atentia" in public despre aceasta dezbatere. I
    Nu contesc faptul ca lucrurile sunt pe roze la noi dar nici nu-mi place sa fiu "carpa" lor.
    Domnilor, nu fiti naivi, nu aruncati cu pietre inainte de a fi sigur pe ceva.
    Sa auzim de bine!