Parintii unui nou nascut afla cu stupoare, dupa trei saptamani, ca fiica lor, declarata moarta dupa nastere, este in viata - presa

de M.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:00 Actualitate | Esenţial

O familie din judetul Bihor a aflat cu stupoare ca fetita lor, nascuta in urma cu trei saptamani si declarata decedata dupa doua zile, traieste. Irina Marhas, in varsta de 30 de ani, ingrijitoare, si Rezi Sandor, 38 de ani, tamplar, s-au prezentat, marti, la Maternitatea oradeana pentru a-si vedea copilul pe care-l credeau mort, relateaza crisana.ro.

"Am nascut in data de 13 august, prin cezariana, o fetita de 450 de grame. Doctorii mi-au spus sa nu-mi fac sperante prea mari, pentru ca e posibil sa nu supravietuiasca. Dupa trei zile, am fost anuntati ca fetita a murit, de formalitatile privind decesul urmand sa se ocupe Maternitatea", a declarat mama fetitei.

Imediat dupa operatie, a fost internata la Sectia de Terapie Intensiva pentru 24 de ore, iar fetita a fost introdusa in incubator.

Tatal spune ca a reusit sa-si vada copilul de doua ori, de ea ocupandu-se dr. Ramona Dorobantu.

"In data de 15 august asistenta ne-a spus ca fetita a murit. Noi am fost pusi sa semnam o hartie prin care renuntam la copil si ne angajam sa nu dam in judecata Spitalul pentru despagubiri", a declarat Rezi Sandor.

In cursul zilei de marti, parintii au avut o mare surpriza: fetita traia

"Am simtit ca mi se taie picioarele. Puteam sa fim alaturi de ea in aceste doua saptamani", a declarat Irina.

Cei doi s-au deplasat, de urgenta, la Maternitate, unde au putut sa-si vada fetita, insa fara sa li se ofere nicio explicatie.

"Veniti maine (n.r. - azi), cand va fi aici doamna doctor, sa va spuna ce s-a intamplat", a fost singura explicatie primita de cei doi. "Cum se poate sa te porti asa cu niste parinti greu incercati? Ce a facut Spitalul cu fetita mea si cum a fost posibil sa se intample asa ceva in aceasta institutie?", s-a intrebat, revoltat, tatal micutei.

Conducerea Maternitatii nu a putut fi contactata pana la acest moment.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5847 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    revoltator... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:08)

    tudor [anonim]

    Partea interesanta e ca n-au cum sa ceara despagubiri pentru ca tocmai au semnat...
    • +5 (5 voturi)    
      nope (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:28)

      otonel [anonim] i-a raspuns lui tudor

      au semnat ptr cu totul o alta situatie, cazul in care fetita era deja moarta. Acum vorbim de cu totul altceva...
    • +3 (3 voturi)    
      nu are valoare juridica (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:07)

      croc [anonim] i-a raspuns lui tudor

      acele hartii pe care ti le impun spitalele nu au nisci o valoare juridica....poti sa-i cari in orice tribunal din tara asta, car nu est ein greva !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:21)

    anton [anonim]

    si inca de data asta a iesit bine...de obicei e invers...
  • +4 (4 voturi)    
    ba da (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:22)

    Marius [anonim]

    Pot cere despagubiri. Ei au semnat pentru situatia in care copilul ar fi murit, ceea ce nu s-a intamplat.
    Pot cere despagubiri pentru modul in care s-au comportat medicii, e cu totul altceva.
  • +1 (1 vot)    
    sa consulte un avocat (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:22)

    de.ce [anonim]

    au semnat intr-o stare de surescitare emotionala, consimtamantul nu este valabil. au sanse sa primeasca despaguburi, asa cum este normal.
    • -1 (3 voturi)    
      Doamne-ajuta! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:53)

      pitus [anonim] i-a raspuns lui de.ce

      sa multumeasca Lui Dumnezeu si medicilor, e o minune! nu e loc de razbunare.
  • +6 (8 voturi)    
    Trafic de copii? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:23)

    ady624 [utilizator]

    Miros un mic trafic de bebeluși? Ceva ce n-a mers? A fost respins copilul de către cumpărători?

    Cum adică să semneze o hârtie prin care renunță la copil? În acea hârtie există și termenul "decedat"? Ummmmm... După părerea mea, o astfel de hârtie este nulă de drept întru-cât s-a făcut în mod abuziv și prin dezinformare.

    Sper să mă înșel, dar nu pot să nu mă gândesc la această variantă.
    Adrian
  • +4 (4 voturi)    
    e ceva cusut cu atza alba.... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:26)

    oh [utilizator]

    ...si mie mi-a murit un copil, de doar trei zile , si nu a fost nicio secunda vorba ca de formalitatile de deces sa se ocupe maternitatea. Cei de la Maternitate mi-au dat o hartie cu care eu-tatal- m-am dus la Oficiul Starii Civile de am facut certificatul de nastere si certificatul de deces pentru ca a fost vorba de un nascut viu. Asta este procedura standard. Acum... daca cei doi parinti nu s-au obosit sa isi faca toate actele legale...asta nu cred ca poate fi imputat spitalului. Oricine stie ca nascutul viu se declara in termen de x zile de la nastere si ca nu poti ingropa un nascut viu fara certificat de deces. Asa ca va rog sa nu aruncati vina exclusiva asupra spitalului in acest caz.
    • +3 (3 voturi)    
      Si mie mi se pare foarte suspect (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:49)

      rumburak [anonim] i-a raspuns lui oh

      Si mie mi se pare foarte suspecta chestia cu 'de formalitatile de deces se ocupa Maternitatea'. Si faptul ca parintii copilei 'moarte' nu au dorit sa o vada, sa o ia, sa o inmorminteze ei. Doamne fereste, nu ii acuz pe ei, dar nu acuz deocamdata nici spitalul. Mi se pare ca sint niste piese lipsa in povestea asta.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e moral (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:52)

      mkv [anonim] i-a raspuns lui oh

      ai dreptate in legatura cu hartiile si certificatele, dar totusi parerea mea e ca angajatii spitalului ai si ei vina , deoarece bebelusul era in viata iar ei au spus ca a decedat. cu sau fara certificate :)
      • +3 (3 voturi)    
        faza e ca atunci cand... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:05)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui mkv

        cadrele medicale " declara un copil nascut viu" mort sunt obligate prin lege sa completeze niste hartii. Una dintre ele o primeste parintele care trebuie sa mearga cu ea la Oficiul Starii civile pt eliberarea certificatului de nastere( ca doar s-a nascut viu) si a celui de deces. Cealalta hartie il insoteste pe copil la morga, in baza careia se face autopsia prunculuo pt determnarea cauzei mortii. Si zau, nu cred ca e parinte ala caruia i se aduce la cunostinta ca i-a murit pruncul si sa nu vrea sa stie ce a fost in neregula cu micutzul de a murit atat de curand. Tocmai pt ca am trecut prin asa ceva, nu prea imi vine sa cred declaratiile parintilor astora in legatura cu faptul ca cineva din maternitate a spus ca se va ocupa aceasta de formalitati. Cadrele medicale cu care eu am intrat in contact la acel nefericit eveniment au fost de o omenie exemplara. Si pentru ca sotia mea a cerut in mod express, nu au trimis copilul la morga pana am ajuns eu acolo de la cateva sute de km.
    • -3 (5 voturi)    
      ciudat (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:52)

      maria [anonim] i-a raspuns lui oh

      Imi cer scuze anticipat daca gresesc, dar mie intuitia imi spune ca un parinte cu un copil mort de trei zile nu sta pe net, sa scrie comentarii. Mai degraba suna ca si cum ai fi un angajat cu musca pe caciula...Inca o data, daca na insel, mii de scuze si condoleante.
      • +1 (1 vot)    
        maria draga.... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:33)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui maria

        ...copilul meu a murit acum 2 ani de zile. Poate nu ai aflat inca...dar viata merge mai departe, indiferent de ce spui tu sau altcineva. Scuzele sunt acceptate.
      • +2 (2 voturi)    
        reformulez... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:35)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui maria

        copilul meu avea trei zile atunci cand a murit acum doi ani. Mai exact pe 17 septembrie 2007.
  • +1 (3 voturi)    
    inauman (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:29)

    inuman [anonim]

    Acei medici si asistente ar tebui sa fie date afara, si 5 generatii dupa ele sa nu mai poata lucra in sanatate pentru asta, ar merita asta si numa ca i-au pus sa semneze asemenea hartii, daramite sa mai si le zica ca e mort si apoi ca e viu copilul.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu se va intampla nimic (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:05)

      bebe [anonim] i-a raspuns lui inuman

      Nu se va intampla nimic la maternitatea din Oradea, oricati copii vor muri din cauza incompetentei si nepasarii unor medici si asistente. Cele doua doamne directoare ale maternitatii sunt membre marcante ale PD-L, doar nu credeti ca le va deranja cineva macar cu niste intrebari...
  • +3 (3 voturi)    
    constat mereu cu stupoare... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:37)

    helium [anonim]

    Indiferent de caz, indiferent de domeniu..."conducerea nu a fi putut contactata" sau "invinuitul/a acuza grave probleme medicale si necesita internare de urgenta".

    E o bataie de joc....lipsa de responsabilitate, lipsa de bun simt, lipsa de omenie...de orice!

    S-a ajuns in tara asta sa mori ca un caine si sa nu intereseze pe nimeni, unde`s legile? Cine le aplica?
    • 0 (0 voturi)    
      Cine aplica legea in Romania? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:19)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui helium

      Cucu'. Conform constituiei guvernul are in sarcina impunerea respectarii legii. Dar in loc sa aplice legile, se ocupa sa faca altele. Probabil guvernului nu-i convine sa aplice legile in vigoare, desi e treaba lui. Si pe deasupra, presedintele, in loc sa traga guvernul de maneca sa-i spuna sa faca respectate legile in vigoare, intarata guvernul sa schimbe aceste legi.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca in bancuri (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:51)

    roberto [anonim]

    Am doua vesti: una proasta si una buna.

    Vestea proasta este ca ne-am inselat, vestea buna este ca fetita traieste.

    Ce cretini ...
  • 0 (2 voturi)    
    Noi am fost pusi sa semnam o hartie (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:51)

    goroon [anonim]

    ...dragi co -planetari ....totul se rezuma la continutul acelui document din partea spitalului ...
    d-na Irina Marhas , sa specifice clar ce a semnat ....poate acolo in contzinut se specifica in consensul : DACA ...etc etc etc
  • 0 (4 voturi)    
    nenorocitii (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:02)

    ION ION [anonim]

    aici a fost clar incercare de vanzare bebelus...... dar nu ma mira nimic cand poti fi internat la balamuc de medici pediatri,dermatologi, futuroloi.... numai ca spui ca nu ti se respecta drepturile pacientului... teapa lui teles si transatul ... alta solutie nu mai e
  • 0 (4 voturi)    
    .... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:06)

    sictireanu [utilizator]

    Astia (medicii) parca faceau scandal ca daca nu li se maresc salariile pleaca in strainatate. Din partea mea....duca-se..... :(((( Ce animale :((((
  • +1 (3 voturi)    
    Conducerea maternitatii nu a putut fi contactata (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:23)

    Alexandru [anonim]

    Cum puteti da o astfel de informatie fara sa aveti o pozitie oficiala din partea maternitatii???
    Nu pot sa inteleg cum poate "M.M." sa posteze un articol fara sa stie si pozitia celeilalte parti. Daca parintii copilului au semnat altfel de documente? Daca intr-adevar era vorba de trafic de copii? (desi ma gandesc ca la 450 grame cat avea fetita, nu se punea problema).
    Hotnews, cum puteti posta informatii fara verificari?
  • +1 (1 vot)    
    Dubios (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:51)

    George [anonim]

    Dubios. De regula in cazul unui caz nefericit ca acesta dupa formalitati iti iei acasa copilul si-i faci inmormantarea, chiar daca s-a nascut mort. Acesti parinti au semnat o hartie dubioasa prin care bla bla bla.
    Nu cred versiunea lor.
    • +1 (1 vot)    
      100%... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:55)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui George

      ...nici eu