UPDATE: Reactie dura a MAE la un document olandez care critica lipsa de rezultate in lupta anticoruptie: Diaconescu isi anuleaza vizita programata la Haga

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:04 Actualitate | Esenţial

Ministerul roman de Externe reactioneaza dur la criticile Guvernului Olandei la adresa luptei anticoruptie din Romania si a managementului fondurilor structurale: anuleaza vizita ministrului Cristian Diaconescu la Haga, vizita ce urma sa inceapa miercuri. Gestul survine dupa ce MAE olandez a prezentat public, printr-un document adresat Camerei Reprezentantilor, aceasta concluzie. Gestul e considerat de MAE roman "inamical si nepotrivit in relatia dintre doua state membre ale UE", arata un comunicat.

"Noile state membre UE, Romania si Bulgaria, fac inca prea putine pentru a combate coruptia si crima organizata, iar managementul fondurilor UE este inca ambiguu", crede ministrul olandez de externe, potrivit agentiei de presa din Bulgaria, Focus News. Guvernul olandez va continua sa insiste la nivel european pentru imbunatatirea situatiei din ambele tari, iar daca asta nu se va intampla, vor exista consecinte pentru transferul fondurilor UE in cele doua tari si pentru aderarea lor la spatiul Schengen.

Aceste concluzii au suscitat reactia dura a MAE roman, mai ales ca ele apar "in ajunul vizitei ministrului de externe roman la Haga". Prin urmare, vizita lui Cristian Diaconescu in capitala Olandei, care urma sa inceapa in aceasta dupa-amiaza a fost anulata. Presedintele Basescu urmeaza sa il primeasca la ora 17:50 pe noul ambasador olandez, Maria Wilhelmina Josepha Antonia van Gool, pentru prezentarea scrisorilor de acreditare.

"Ministerul Afacerilor Externe a aflat cu surprindere din presa de demersul Guvernului Olandei de a transmite catre Camera Reprezentantilor a acestei tari, o evaluare publica, avand accente radicale privind functionarea statului de drept in Romania, precum si interpretari excesive asupra raportului Comisiei Europene privind Mecanismul de Monitorizare si Verificare", se arata intr-un comunicat de presa al MAE.

MAE considera ca gestul de a face public documentul mentionat - o scrisoare trimisa Camerei Reprezentantilor de catre ministrul afacerilor europene, Frans Timmermans, ministrul de externe, Maxime Verhagen, si ministrul justitiei olandez, Ernst Hirsch Ballineste - inamical si nepotrivit in relatia dintre doua state ale Uniunii Europene. "Acest gest contravine spiritului si deschiderii dintre cele doua state reliefate  de cooperarea economica excelenta, din care rezulta ca firmele olandeze obtin profit in Romania, situandu-se pe locul I in ceea ce priveste capitalul total investit (peste 4,5 miliarde euro)", mai arata partea romana.

Documentul ministrilor olandezi identifica multe neajunsuri, inclusiv "lipsa de vointa politica de a implementa reforme ireversibile".

MAE isi exprima speranta ca acest gest va fi urmat si de o explicatie pe canale diplomatice din partea ministerului olandez de externe conform conduitei care trebuie sa prevaleze intre state membre UE, mai spune ministerul.

UPDATE: Surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca decizia de a anula vizita in Olanda ii apartine ministrului de externe, fara a se fi consultat sau a-l fi informat pe presedinte. Potrivit acestora, o astfel de decizie nu poate fi luata fara a-l consulta pe presedinte, garantul politicii externe, si pe premier, nu poate fi o decizie exclusiva a MAE.

Potrivit Constitutiei, articolului 92, presedintele are atributii de politica externa in privinta semnarii tratatelor, a acreditarii si rechemarii ambasadorilor romani, iar reprezentantii diplomatici ai altor tari sunt acreditati pe langa presedintele Romaniei.

Presedintele urmeaza sa se intalneasca in cursul dupa-amiezii de miercuri cu noul ambasador al Olandei, care ii va prezenta scrisorile de acreditare.

Pe de alta parte, surse diplomatice consultate de HotNews.ro sustin ca "procedura, nu era obligatorie o astfel de consultare in prealabil". "Dialogul cu partea olandeza va continua in cadrul multilateral, in Uniunea Europeana. Atitudinea partii olandeze a facut inutila vizita ministrului, in conditiile in care erau programate discutii tocmai pe raportul Comisiei privind Mecanismul de Cooperare si Verificare. Daca vizita ar fi avut loc in aceste conditii, ar fi fost o situatie umilitoare pentru Romania. tarile membre UE sunt parteneri egali", au mai spus sursele diplomatice.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

9529 vizualizari

  • +50 (66 voturi)    
    olandezii astia sunt prea moderati!!! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:08)

    ionel [anonim]

    pai la situatia din romania nici un mesaj nu poate fi indeajuns de critic...!
    cu ce exagereaza olandezii???
    va supara adevarul tovarashi ?
    pe farash !!!...
    cu totii!!!!!!!
    • +38 (52 voturi)    
      Unde pot (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:41)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui ionel

      sa-i incurajez sa nu taca pe olandezi? are cineva idee?

      vreau sa-i felicit pe olandezi si sa-i indemn sa spuna asta pana nu mai au motive sa spuna ceva. vreau sa le spun ca opinia publica din romania e de partea lor, nu de partea politicienilor nostrii.

      bravo lor!!!
      • +20 (34 voturi)    
        o scrisoare deschisa (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:13)

        saab [anonim] i-a raspuns lui vlad

        asta ar trebui, o scrisoare deschisa, publicata in presa romana in care sa aratam ca suntem de acord cu ce au spus despre situatia din Romania si sa ne exprimam dezabprobarea fata de reactia comunista a "alesilor neamului".
        Inca ceva, sa nu se opreasca, sa nu taca, altfel da apa la moara coruptilor autohtoni.
        • +1 (17 voturi)    
          lol (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:05)

          alex [anonim] i-a raspuns lui saab

          Nu e deloc o reactie comunista. /
          • 0 (14 voturi)    
            Pai chiar asa este (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:39)

            Rasvan [anonim] i-a raspuns lui alex

            Pai cu mici exceptii , cei care conduc Romania nu sunt fosti comunisti? Unde au invatat?Pacat de Cristi Diaconescu ca eu sunt sigur ca este hotarire luata de Basescu.El de capul lui , nu avea voie sa ia o asemenea hotarire .Poate sa spuna cineva ca noi avem justitie si interne in Romania? Romania este condusa in acest moment de INTERLOPI.Asa ca sa nu ne mai burzuluim.Am vrut in Europa ,trebuie sa respectam regula jocului.
            • 0 (12 voturi)    
              Olanda (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:55)

              alex [anonim] i-a raspuns lui Rasvan

              Olanda singura nu e Europa. Exista reguli europene pe care nu Olanda trebuie sa ni le bage sub nas, ci Comisia Europeana sau Parlamentul European.
              • +8 (14 voturi)    
                Nu mai spune (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:37)

                DanBruma [anonim] i-a raspuns lui alex

                Adica Olanda nu mai are voie sa spuna ce vrea pentru ca e in Europa. In schimb RO are voie sa faca ce vrea chiar daca e in Europa. De unde le scoti? Din sertarele "Maretului Conducator"?
                • -2 (6 voturi)    
                  prietene (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:56)

                  alex [anonim] i-a raspuns lui DanBruma

                  "If this does not happen, it will have consequences for the transfer of EU funds to the two countries and their accession to the Schengen area."

                  Tu ai citit comunicatul din Olanda inainte sa dai drumu la gura? :)

                  Cum poate Olanda sa ne ameninte cu blocarea fondurilor europene cand ei sunt ca si noi o tara (din 27) in UE?
            • +2 (4 voturi)    
              Pai ,bre ... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 21:35)

              ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui Rasvan

              .. rasvane , matale nu stii sa citesti , CA CRISTI ,a luat hotararea :cum esti asa de sigur sa pui crastavetele cu base ??
              Mai fa o tura prin articol ...pote dai de capu' ....
          • 0 (12 voturi)    
            hm (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:42)

            alex [anonim] i-a raspuns lui alex

            Reiau...nici noi nu ne legam de drogatii lor (am lasat deoparte celelalt cuvant care probabil ca a deranjat "cenzura"- e vorba de barbatii care se imbraca in femei). Sper ca acum formularea sa fie acceptabila.
            • +2 (8 voturi)    
              sula si prefectura (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:01)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui alex

              drogatii lor nu consuma fonduri europene si nu afecteaza calitatea actului administrativ si de justitie; cam asta e deosebirea.
        • +1 (5 voturi)    
          buna idee! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 19:35)

          zamfira [anonim] i-a raspuns lui saab

          cand ne apucam ?
    • -17 (45 voturi)    
      olandejii sa se uite la ei in ograda intai (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:50)

      gwendolin [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Olandezii astia sa se uite la incompetenta crasa din sistemul lor judiciar, la faptul ca nu are nici o independenta fatza de politica si politie, la cazurile de violentza a politiei (de la vatamare corporala pana la crima) care nu primesc rezolvare in justiei altfel decat in favoarea politiei. Mai vorbiti de bine despre olandeji dupa ce ii cunoasteti putini. Sigu ca Romania e corupta, da sa stai cu degetul ridicat ca sa te ascunzi dupa el nu e dovada nici de desteptaciune, nici de democratie
      • +1 (23 voturi)    
        Good joke (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:59)

        G [anonim] i-a raspuns lui gwendolin

        Banuiesc ca tu gwendolin wii de pe mars, nu?
        • +5 (29 voturi)    
          nu dragalasule traiesc in amsterdam (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:27)

          gwendolin [anonim] i-a raspuns lui G

          traiesc in olanda mioriticule. si dat fiind ca am pregatire de specialitate (criminolog de profesie) stiu ceva mai bine decat altii ce minunata e situatia sistemului judiciar.mai citeste si tu Nederlandse kranten. daca poti.
          • +3 (19 voturi)    
            Atunci hai in .ro, daca tot iti place (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:02)

            enter [utilizator] i-a raspuns lui gwendolin

            Daca e atat de minunat sistemul din .ro, hai aici, sigur vei fi mai multumit.
          • -4 (14 voturi)    
            Ce tare esti, ai plecat de pe plaiurile mioritice (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:25)

            nicu [anonim] i-a raspuns lui gwendolin

            Criminologule, ia zi-ne si noua unde e Elodia?/
          • -4 (12 voturi)    
            esti criminolog de profesie (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:40)

            gigel [anonim] i-a raspuns lui gwendolin

            si de meserie ce esti? sef la mcdonalds? hai ca glumesc.

            hai acasa sa facem schimb criminologu lu tata cand vrei.
      • +17 (29 voturi)    
        despre ce e vorba.. (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:00)

        Gus [anonim] i-a raspuns lui gwendolin

        auzi, noi vorbeam despre justitia olandeza sau despre justitia romana?...si despre gestul in care guvernul romaniei arunca lopatica in nisip si se supara si nu se mai duce la haga, sic!
      • 0 (22 voturi)    
        Traiesti degeaba in Olanda (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:48)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui gwendolin

        Cu regret, draga criminologule (sau fost militian), trebuie sa iti spun ca traiesti degeaba acolo, esti mai mioritic decit toti ciobanii de pe dimbovita! Daca iti pute in civilizatie, de ce nu vii tu acasa sa le arati tovarasilor ce inseamna managementul fondurilor structurale?!
        • +1 (11 voturi)    
          hm (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:51)

          alex [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          bogdan, de ce trebuie sa te comporti ca un securist care cand nu are argumente ataca persoana? Gwendolin si-a spus parerea de om care lucreaza in sistemul olandez, atata tot.

          Evident ca la noi e mai multa coruptie nimeni nu a contestat asta, dar are cine sa ne toace (UE si Consiliul Schengen) nu avem nevoie sa ne ia olandezii separat la intors. Atata tot.
        • +1 (9 voturi)    
          Eu zic asa (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:46)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          Tu ca si habarnist mai bine ti-ai tine fleanca cand altii vorbesc din pozitia in care au o buna cunoaster a situatiei din Olanda.
      • 0 (6 voturi)    
        Tipic pentru romani din strainatate (Joi, 3 septembrie 2009, 0:59)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui gwendolin

        Cum traiesc mai mult intr-o alta tara incepe sa le puta, oricit de fericiti ar fi fost la inceput ca au scapat de Romania. Incep sa critice, cu sentimentul ca, vorba ceea, sint si ei de acum 'impaminteniti'.
        Va propun sa va intoarceti in tara, ca sa va dati seama de diferentele de cel putin un ordin de marime (adica, pt dvs, de cel putin zece ori) intre carentele sitemice din tari ca Olanda si cele din Romania. In plus, in acele tari se face ceva pentru remedierea carentelor, vinovatii sint adeseori pedepsiti. La noi nu se face nimic.
        • +2 (2 voturi)    
          tipic pentru frustrații (Joi, 3 septembrie 2009, 14:26)

          neomul [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

          care nu au putut să plece din țară.
          mhă nene
          și eu tot în străinătate trăiesc și muncesc. Probleme sunt peste tot și mafie și relații la fel, doar că se face ”cu perdea”
          Încetați să mai credeți că imediat ce ieșiți din țară vă împiedecați doar de câini cu colaci în coadă. Pentru a ajunge la ceva trebuie, ca și în țară, multă muncă și sacrificii. În plus se uită lumea strâmb la tine că ești străin.
          Iar când te-i fi săturat de aruncat cu kkt în Românica, du-te să trăiești în Africa, să vezi cum e.
    • +3 (17 voturi)    
      civilizatii (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:39)

      carioca [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Mai penibilule, stiu ca e greu pt. tine dar gandeste inainte sa te pui pe aruncat cu piatra, in primul rand se refera la momentul ales pt. critica( ce e prima data cand ne critica, sunt si ei ca oile citesc din ziarele romanesti de tot rasul, habar nu au ce e aici). Problema ca la invitat pe omul ala la ei si chiar atunci s-au gandit sa dea in presa( asa ceva la ei nu se face). Iar in al doilea rand in tara asta corupta au venit cei mai multi olandezi, iar bancile au scos cu sacul bani de aici. E greu cu gandirea.
    • -3 (7 voturi)    
      o reactie normala (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:26)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui ionel

      din cate stiu dl. Diaconescu este coleg de partid cu Adrian Nastase si coleg de coalitie cu dl. Basescu, doi mari hoti din istoria contemporana a Romaniei. O reactie normala a Olandei ar fi fost sa blocheze intrarea Romaniei in UE, altfel jegosii din Justitia romana nu ar mai fi avut pretentii la majorari salariale, fara sa presteze nimic util societatii. Poate reuseam si noi sa dam dinozaurii afara din sistem.
    • +2 (8 voturi)    
      olandezii scriau despre Matusa Tamara (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:58)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui ionel

      si Unchesul Paturiciu de aceea a sarit ca ars pesedistul Diaconescu. tot am citit ce tip misto este insul. dupa aceasta reactzie de slugoi al Prostanacului constat ca este doar un timp (tamp, am scris si cu "i" din "a" sa nu existe confuzii - timp, idiot samd) - si nici pe departe nu este misto. a pus interesul partidului lui de sobolani rozalii inaintea interesului Romaniei. DEMISIA!
    • -1 (3 voturi)    
      pai da... (Joi, 3 septembrie 2009, 1:23)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui ionel

      fiindca adevarul doare si atunci MAE Roman are reactii dure...
  • +26 (42 voturi)    
    impresii? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:09)

    zdragomir [utilizator]

    Indignare nefondata, olandezii chiar au dreptate.
    • -3 (9 voturi)    
      las ca o sa fie bine (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:18)

      a [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      ...acum ca scad cu 50% salariile judecaorilor, cei care sunt mai destepti, cati or mai fi ramas, se vor muta in avocatura si vor ramane cei mai blajini sa se lupte cu coruptia. Au vazut liderii politici ca justitia a prins putin curaj si s-au gandit sa o reformeze putin salarial ca sa-si vada lungul nasului. Asteptam sa vedem ce se mai intamlpa, renunta clasa politica la fondurile UE sau accepta sa sa se ia masuri impotriva modului in care opereaza acum (anticoruptie). Vorba ceea ...si cu ...sufletul in rai, mai greu.
    • +1 (17 voturi)    
      Holandezu' (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:25)

      Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      Problema e de principiu, n-are treaba olandezu cu ce-i in Romania, sa-si vada de bubele lor asa cum bine zicea colegul gwendolin mai sus.
      Daca vorbim de un document emis de o institutie europeana e alta mancare de peste, dar nu e cazul aici, asa ca: Mucles...!
      • -4 (8 voturi)    
        UEcles (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:40)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza

        Olanda este membru fondator al UE. Are destul de mult interes in justitia, sau mai bine spus lipsa justitiei, in Romania - membru proaspat al UE.
        • -1 (7 voturi)    
          ...cles (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:44)

          Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

          Membrii UE au drepturi egale, nu e mai cu motz olandezu'!

          @zdragomir Sper ca n-ai inteles gresit: Mucles era adresat holandezului, nu tie ;)
          • +4 (8 voturi)    
            ... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:39)

            zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza

            Or avea drepturi egale, dar nu au puteri egale. Asta se vede in numarul de parlamentari si in respectul pe care il comanda. Daca zic ceva marii producatori europeni gen Germania (industrie) sau Olanda (agricultura), casti urechile si asculti. Ei tin moneda europeana sus.
      • +7 (11 voturi)    
        Principii mioritice (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:47)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Zgabeartza

        Pina una alta, Olanda, Germania, Franta sint printre statele UE a caror contributie la fondul UE este cea mai mare. ESTE FIRESC, ESTE NORMAL ca ei sa reactioneze astfel: le pasa de banul contribuabilului lor, le pasa de cetateanul care ii voteaza. Nici acolo nu este raiul pe pamint, insa diferenta dintre ei si noi este resimtita de fiecare data cind mergem in vacanta in acea parte a Europei.
      • 0 (2 voturi)    
        De nu Ciocu' mic? (Joi, 3 septembrie 2009, 1:02)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza

        Bine ca n-ai zis ciocu' mic, sa se vada clar ce hram porti.
  • +25 (39 voturi)    
    asa e (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:09)

    Bogdan [anonim]

    ... cand vin unii care ne spun adevarul in fata sunt inamicali si nepotriviti iar noi ne suparam ca magaru' pe sat... L-as intreba pe Diaconescu daca nu ar fi mai bine sa ne lase sa furam in voie, iar ei sa taca!
    • +2 (2 voturi)    
      mai baieti, (Joi, 3 septembrie 2009, 13:36)

      Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Eu vorbeam de principii si voi ma luati cu alte povesti, nimeni nu neaga ca avem o tara corupta la absolut toate nivelurile, dar in diplomatie se lucreaza dupa niste reguli nescrise, care tin de bun simt; dupa ce ca ne-au transformat in piata de desfacere, dupa ce ca pompam bani in UE iar de atras fonduri in tara pauza (vina noastra, corect), dupa ce ca jucam la comanda lor, parca mai e nevoie si de putina demnitate si verticalitate, iar ministrul de externe a dovedit ca are. Pacat ca alti reprezentanti ai nostri nu au asa ceva...! Dar vorba aia, avem conducatorii pe care ii meritam!
      De ce Slovacia n-a acceptat provocarea presedintelui ungar (vizita anulata) de exemplu? Pai ca aia au coaie, nu ca altii care se dau cocosi, aia au coloana vertebrala, nu sunt niste pupincuristi ca noi! Ei, aici e buba. Succesuri!
  • +26 (38 voturi)    
    cata nesimtire sa mai aiba ai nostri? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:09)

    bono [anonim]

    sunt absolut convins ca olandezii au dreptate, pentru ca ma uit in jur si stiu asta. stiu ca nu s-a facut absolut nimic impotriva coruptiei.
    cata nesimtire sa mai aiba politicienii nostri sa se atace asa in fata adevarului?
    • -8 (22 voturi)    
      Urat din partea voastra (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:20)

      Didi [anonim] i-a raspuns lui bono

      OK...Olandezii au dreptate, dar nu asa se procedeaza...Sunteti suparati pe politicieni, insa nu lasati pe oricine sa ne faca de rahat...Stim ce avem in Romania, stim cum stam...insa, chiar e nevoie sa suportam si "cuvintele de alint" ale strainilor?
      • +6 (14 voturi)    
        Deci problema e de procedura, nu de substanta? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:06)

        enter [utilizator] i-a raspuns lui Didi

        Eh... ca la noi la nimenea. Da, or fi dat olandezii cu nuca in perete, procedural :D. Si dl. ministru e posibil sa fi procedat corect (procedural). Dar adevarul e acolo.... Asta seamana cu povestea aia.... 'Mai, nu-l mai bate pe ala micu, ca nu asa invata!', dar uite ca olandezii au fost primii care au enuntat problema intr-un mod suficient de usturator incat sa ne fie rusine.
  • +22 (34 voturi)    
    adica... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:12)

    laurentiu [anonim]

    adevarul e nepotrivit?! de cand?!.....aaaa de cand nu ne place...am inteles!!!
  • +9 (23 voturi)    
    Critica constructiva neinteleasa (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:12)

    Adi [anonim]

    MAE nu a spus ca concluzia olandezilor nu e adevarata, ci ca e inamicala ... adica ceva de genu' "bey, oi fi io corupt si prost, da' sunt prietenu' tau, deci nu poti spune la altii ca sunt corupt si prost ... ca nu asa se face intre 'preteni' ".
  • +16 (26 voturi)    
    gest inamical (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:13)

    Olandezu Zburator [anonim]

    Bai olandejilor, nu va luati de coruptia noastra...
    Ce, noi ne luam de coruptia voastra? Eu zic sa le declaram razboi. pe mare. Mergem cu fregatele si le distrugem digurile.
    • +7 (19 voturi)    
      da... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:31)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Olandezu Zburator

      ...iar daca nu merge cu fregatele 2nd hand, putem incerca sa trimitem Bricul Mircea... :)
      • +2 (12 voturi)    
        aha (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:03)

        bonyes [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        care bric? ala de-a iesit pe locu 1, da' era de fapt 9 tocma in america?

        nu gasim noi un don quijote sa le puna la pamint morile de vint? le dam cu sabotii-n cap.
        le facem vacile mov.

        sanu mai cumparam lalele.
      • +3 (13 voturi)    
        He he (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:08)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Da, dar pe bricul Mircea punem toți parlamentarii.... doar doar l-or captura pirații... Nici nu mai contează care :D

        Adrian

        PS Pentru efecte maxime, a se folosi ruta Constanța - Suez - Madagascar - Cape Town - Insulele Cape Verde - Canalul Mânecii - Olanda. De fapt, după Suez, ar veni cornul Africii și gata, stop joc :D
    • +1 (9 voturi)    
      fregate ? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:11)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui Olandezu Zburator

      Care fregate....
      Vechiturile acelea care sint numai pentru parade ca si submarinul de expozitie ?
      Cind s-au dat ucrainieni la noi nici nu ne-am adus aminte de amaritele astea de barcute.
      • -2 (2 voturi)    
        Fregate (Joi, 3 septembrie 2009, 10:43)

        trif [anonim] i-a raspuns lui cetatean

        Nici o sansa cu fregatele , au 7 inarmate , spre deosebire de ale nostre care au cate un puscoci dat cadou de armata ...
  • +12 (26 voturi)    
    aplaud!!! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:14)

    alex_1 [utilizator]

    aplaud initiativa olandeza!!!!
  • +19 (31 voturi)    
    Au dreptate (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:14)

    anonim [anonim]

    Diaconescu se supara ca vacarul pe sat. Faptul ca la noi coruptia este o stare de fapt, acest lucru nu este de natura sa nu ne atraga critici.
    • 0 (12 voturi)    
      Trebuia sa se supere, asa e procedura (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:08)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Nu sa stai ca bourul la bici.
  • +13 (25 voturi)    
    Oglinda (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:16)

    Ioan [anonim]

    Mi se pare corect: spargi oglinda care te arata hidos...
    Ea este de vina, sarca...
  • +18 (28 voturi)    
    in an electoral toti trebuie sa cotizeze la partid (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:16)

    misescu [utilizator]

    S-a prostit si Diaconescu... Aveam o parere buna despre el si actiunile lui la Minister pana acum. O fi inamical in viziunea lui diplomatica dar cu siguranta este adevarat.

    Un prieten bun imi este acela care imi spune ce crede si nu ce vreau eu sa aud despre mine,
  • -15 (27 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:17)

    diplomatu' [anonim]

    In sfarsit, avem si noi o reactie potrivita !
    • +5 (15 voturi)    
      La ce? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:34)

      anti-diplomatu' [anonim] i-a raspuns lui diplomatu'

      Potrivita la ce? La Vuiton' lu' Udreasca ? La vila lu' colonelu' ? La culoarea pixurilor si a sepcilor de milioane ?
      Sau poate tu iesti din aia care "se lasa corupti"
    • 0 (10 voturi)    
      Foarte bine (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:16)

      dacianova [anonim] i-a raspuns lui diplomatu'

      ... din partea olandezilor, bineantes.....
  • +6 (16 voturi)    
    Pai au dreptate! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:17)

    criss [anonim]

    In plus, sunt chestiuni RECUNOSCUTE chiar de autoritatile...mioritice!Si noi ne-am suparat ca "prostu' pa sat"!
  • -1 (7 voturi)    
    Da' ce... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:18)

    Diaconescu, Dan Diaconescu [anonim]

    ..au scris in raport despre Elena sau despre Monica? Altfel nu vad de ce ne-ar acuza olandezii ca n-avem rezultate in lupta anticoruptie ;)
  • +2 (16 voturi)    
    nu e de mirare (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:20)

    ceferistul [anonim]

    ce poti sa astepti de la reprezentantul unui partid de comunisti si analfabeti? pacat ca nu ne trimit olandezii si un candidat la presedentie, am avea si noi pe cine alege. poate ar face ala curatenie intre coruptii care conduc tara. iar pesedistii in semn de protest si-ar anula sederea in romania. daca se poate pe veci.
  • +11 (17 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:22)

    pamfletaru [utilizator]

    Oaie raioasa si cu coada pe sus!
  • +9 (19 voturi)    
    oare....?? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:24)

    soso [anonim]

    chiar credeti ca olandezii sunt atat de prosti, si inventeaza aceste lucuri?? daca romanii sunt prosti, si comunisti in gandire, si nu le place sa li se spuna verde in fatza ca sunt slabi, ineficienti, si fura nu doar din bugetul tzarii, caci si din fondurile ue, ce vina au acesti europeni ca noua ne place sa avem gardu vopsit si inauntru e jale??? asa cum noi ne-am saturat de tiganii care fura, ataca, nu muncesc, asa s-au saturat si amaratii aia care ne dau noua bani pe gratis! si pe aia tre sa-i furam, ca altfel nu putem! macar de-ar scoate tzara asta din ue, ca nu ne meritam locul. noi langa moldova, bulgaria, ucraina. asta e uniunea noastra,hoti, parveniti, inculti, tupeisti,sfidatori, grandomani, chiar daca nu ne place sa o recunoastem !
  • +11 (17 voturi)    
    Gunoiul de sub pres (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:25)

    Gigi [anonim]

    Inamical si nepotrivit dar al naibii de real ... Din pacate coruptia nu dispare atunci cand incetezi sa vorbesti despre ea.
  • +9 (17 voturi)    
    Adevarul doare! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:25)

    roman prost [anonim]

    Normal ca ne suparam ca adevarul doare!
    Dar e campanie electorala si orice gest venit ca sa critice guvernul Basescu este considerat agresiune la sansele lui Base.
    Ce prosti suntem! Haide sa ii votam din nou!
  • +9 (19 voturi)    
    Asta este (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:27)

    Asta este [anonim]

    Pacat ca pe langa un guvern incompetent profesional si incapabil sa colaboreze in interesul tarii, mai avem si un MAE orgolios din cale afara..adika prost!
  • +13 (23 voturi)    
    Felicitari Olanda (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:33)

    Mihai [anonim]

    Foarte bine a facut Olanda. Ca daca nimeni nu ii trage de maneca pe romani acestia vor avea impresia ca toata lumea inchide ochii la hotiile pe care le fac.

    Sper sa urmeze si alte tari dupa Olanda.
  • -10 (18 voturi)    
    Oare asta este? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:36)

    Mario [anonim]

    Sa inteleg ca va mutati toti, voi astia de mai sus care ii aplaudati pe olandezi, in Olanda?
    Nu asa se procedeaza diplomatic, chiar daca ar fi adevarat.
    • 0 (2 voturi)    
      chiar asa... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:34)

      ken [utilizator] i-a raspuns lui Mario

      daca ar fi adevarat macar... dar nu e, nu-i asa? eeee...pai ce-i asta?!
  • +6 (14 voturi)    
    idioti (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:37)

    Mihai-G [utilizator]

    Ce idioti. Prin urmare daca firmele olandeze au profit in Romania inseamna ca olandezii nu ar trebui sa mai critice coruptia de la noi.
  • +11 (13 voturi)    
    Diaconescu are si pe ce sa se bazeze (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:38)

    sile [anonim]

    Ca proba a faptului ca lupta anticoruptie duduie, poate sa trimita in Olanda casetele cu Stanculescu prin cazinouri!
  • -6 (20 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:38)

    ion [anonim]

    am avut ocazia sa ii cunosc pe olandezi. sunt niste oameni calzi de regula, dar si foarte cinstiti...

    insa, cand MAE reactioneaza in acest fel injuraturilor adresate pana la urma poporului roman.... nu pot decat sa fiu mandru....

    uite ca se gasesc oameni care au si coloana vertebrala...

    //felicitari... domnului Cristian Diaconescu si eforturilor MAE
    • +3 (9 voturi)    
      gresit (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:35)

      ken [utilizator] i-a raspuns lui ion

      nu s-au adus acuze poporului roman ci mai mult politicienilor, care isi bat joc de poporul roman...
    • +1 (3 voturi)    
      asa cum cred ca spunea si Ken (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:55)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui ion

      ...dar cu alte cuvinte, nici eu nu ma identific cu actuala clasa politica, atat in opozitie cat si la "volan".

      olandezii au fost destul de draguti si finuti incat au apelat la bunul simt al mex-ului, dandu-i de inteles ca nu prea are ce cauta pe acolo. si omu' s-a prins. daca il voiau la haga nu spuneau nimic.
  • +6 (18 voturi)    
    diaconescule, ti-ai dat cu firma in cap! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:39)

    dorinteodor [anonim]

    reactia lui diaconescu la tulburarile din moldova a fost excelenta spre deosebire de alti politicieni. tocmai cind credeam ca avem un ministru de externe bun, vine cu prostia anularii vizitei.....

    daca era cu adevarat bun se ducea, intelegea si facea un raport public cu privire la modul cum se vede romania din exterior si cam ce ar trebui sa facem pentru indeplinirea standardelor ue.

    ca sa nu-si inchipuie cineva ca olandezii, in nume propriu ne-au criticat asa urit si pe drept.... evident, critica este punctul de vedere al ue, exprimat prin glasul unor persoane competente.

    asa ca, in loc sa se supere ca vacaru pe sat, ar fi bine sa se duca totusi si sa vina cu raportul concret ca are destule nume si de interlopi si de parlamentari si de ministri care o duc bine mersi desi locul lor ar fi in statiunea balneo-climaterica jilava....

    totusi, eu nu cred ca decizia a fost a lui diaconescu. sigur a cedat santajului cuiva....

    pacat, putea fi un titulescu2, pe bune dupa modul perfect in care s-a comportat in relatia cu moldova cind presul si p.m.ul erau in deruta.....
    • -1 (9 voturi)    
      hhmm (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:17)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      Ai o imagine prea buna despre Diaconescu. cu regret spun asta
      • 0 (6 voturi)    
        vrei sa spui ca am avut..... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:50)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Mihai-G

        rar se intimpla sa vezi cum este cu adevarat cineva. si am fost impresionat de reactia corecta si prompta la evenimentele din moldova atunci cind si base si boc erau in deruta.... pacat de el ca promitea....iar daca vrei sa spui ca a facut si multe prosti, sint de acord. oricum, eu sint de dreapta si niciodata nu am votat cu "astia" care au acum majoritatea.....
    • +3 (5 voturi)    
      Nu-i ca'n filme. (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:14)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      Chestia asta a fost o palma destul de grea.
      Daca se ducea... in loc sa se ocupe de chestiunile pe care le avea pe de rezolvat, ar fi trebuit sa se ocupe de 'ascultat critici' pentru a putea 'intocmi un raport pentru natiune' sau ar fi trebuit sa 'mai lase din pret' pentru alte chestiuni. In ambele variante iesea in pierdere. Problema cu politica externa e mai spinoasa decat pare, iar anuntul olandezilor in acest 'moment nepotrivit' e o diversiune.
      • -1 (3 voturi)    
        si-a dat de doua ori cu firma in cap..... (Joi, 3 septembrie 2009, 8:03)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui enter

        s-a razgindit entere! omul asta nu are ce sa caute in functia de ministru de externe deoarece a cedat de doua ori presiunilor interne..... pacat de el....
  • +7 (17 voturi)    
    Olandezii sunt tot timpul directi (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:39)

    mihai1982 [utilizator]

    si spun ce cred. Nu prea se ascund dupa deget. Asta ar putea sa para ca "inamical" pentru cei din alte culturi. Dar cred ca e mult mai bine sa fie sinceri si sa spuna ce cred, decat sa vorbeasca "pe la spate".
    Nu inteleg de ce ii surprinde raportul acela pe cei din MAE roman. Doar stiu si ei ca asta e situatia. Doar nu spera ca daca nu se vorbeste despre problema asta, o sa dispara de la sine?
    • 0 (6 voturi)    
      Da olandezii sunt directi!!? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:47)

      gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

      --mai ales daca e vorba de bani. Adica sa fiu mai scurt.....Voi luati cam multzi bani din contributia noastra, deci daca va gasim nod in papura putem sa va mai taiem din sume! Ca acum vin alegerile si ne taie Wilders cu subiectul asta. Chiar daca e adevarat, interpelarea se face pe alte cai, nu "direct".
      Ce ai vazut-o tu pe Merkel ca le bate obrazu' in parlamentul german pt. politica lor privind drogurile?
  • +9 (19 voturi)    
    inamical pe draq (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:41)

    Tom Macaragiu [anonim]

    aia constata exact ceea ce se intampla in tara asta. justitia nu a facut nimic impotriva marilor corupti.
    este evident de ce diaconescu da cu copita... pt ca e tot de la psd, partid care prefera sa moara cu nastase si hrebenciuc decat sa ii dea pe mana justitiei.

    daca tara asta ar fi condusa de un guvern strain, sansele ca justitia sa functioneze ar fi mult mai mari.
  • +2 (6 voturi)    
    mda (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:42)

    fredy [anonim]

    fraieru
  • +5 (13 voturi)    
    Sa dovedeasca contrariul si apoi are tot dreptu (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:42)

    Sorin [anonim]

    Olandezii au mare dreptate. La noi e ca-n codru din toate punctele de vedere. De ce sa nu acceptam adevarul, sau macar sa-i contrazicem....dar nu avem cu ce. Sa ne fie RUSINE....cu tot respectul fata de tara si neam, dar trebuie sa acceptam odata pentru totdeauna.
  • +4 (14 voturi)    
    S-a suparat ca vacarul pe sat (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:42)

    Alex Romanul [anonim]

    Pai da. Cum isi permit nemernicii aia de olandezi sa ne critice succesurile deosebite facute in lupta anticoruptie? Drogatii aia cu iarba-n nas se iau de noi? Noi, cei mai cinstiti oameni din lume? Sa ne arate ei macar un corupt in aceasta minunata tara. Pot? Nu pot! Pentru ca noi suntem toti cinstiti. Saraci si cinstiti. Propun parlamentului sa voteze iesirea din UE. Nu ne merita pur si simplu. Daca vor sa fie cu noi sa intre ei in Romania, nu sa ne cheme pe noi in UE.

    P.S. Sper ca va dati seama ca este la misto :)))
  • +4 (14 voturi)    
    adevarul doare (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:44)

    Vasile [anonim]

    indiferent ca se duce sau nu se duce, stim cu totii ca au drepatate olandezii. probabil ii este frica ca o sa fie intrebat care is primele rezultate (inexistente) in lupta cu anticoruptia din tara noastra... Tineti-o tot asa.... adevarati diplomati :))
  • +2 (12 voturi)    
    In general adevarul supara. (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:45)

    AlinN [anonim]

    Dar leprele din parlament de ce au blocat judecarea lui Adrian Nastase (vinovat sau nevinovat)?
    Felicitari Olandei pentru coloana vertebrala!
  • +4 (14 voturi)    
    si de ce ma rog? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:45)

    Radu [anonim]

    De ce se ofenseaza asa? Olandezii au dreptate.

    Sau te pomenesti ca totul e lapte si miere in tara noastra si crescatorii de lalele doar baga strambe? Ca sa vezi, domle...
  • +5 (13 voturi)    
    olandezii au dreptate (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:49)

    Cristi [anonim]

    Olandezii au dreptate!
    Ne-am saturat de clasa politica, de hotii, minciuni, coruptie.
    Noi poporul ca uram si ne dorim sa dispareti cu totii.
  • -1 (9 voturi)    
    Lupta cu cine? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:50)

    Care lupta [anonim]

    Conform informatiilor din stire

    Olanda-RRumania = 1-0

    a se citi 1 = infinit
  • +5 (13 voturi)    
    Comentariu (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:53)

    Rotariu [anonim]

    Prostul se supara de adevar
  • -5 (13 voturi)    
    Bravio Diaconescu (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:54)

    Mircea Sarghi [anonim]

    Mie mi se pare un demers in aceeasi linie cu a guvernului olandez. Cred ca este timpul sa incepem sa scoatem capul in Europa, sa incetam sa acceptam toate criticile drepte sau nedrepte facute pe cai nediplomatice. Astfel de practici nu fac decat sa accentueze imaginea si asa rea a Romaniei in Europa. Chiar daca cele prezentate de guvernul olandez sunt lucruri adevarate ele nu au in spate decat interese. Apreciez faptul ca in comunicatul MAE roman nu se ataca continutul documentului ci modul in care este prezentat si "scurgerea" in presa a informatiei care este o actiune total in afara regulilor diplomatiei.
  • +6 (14 voturi)    
    mentalitate bolsevica (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:56)

    saab [anonim]

    cretinii astia din MAE au ramas cu vechile reflexe bolsevice - fac pe indignatii cand cineva pune problema pe tapet si incerca sa ascunda gunoiul sub pres.
    Documentul pare foarte bland, de pilda "Romania si Bulgaria fac inca prea putine pentru a combate coruptia si crima organizata" PREA PUTINE? NU FAC NIMIC! coruptia este ingrijita, udata, rasadita, ingrasata si altoita in toate institutiile statului. Justitia romana - nimic alceva decat o gasca de securisti jegosi care protejeaza infractionalitatea din Romania. Acu se afla in greva, ca de, nu pot suporta consecintele dezastrului produs tot de ei.

    Felicitari Guvernului Olandei, astept niste critici mult mai dure si mai realiste ! vreau sa afle toti ce mizerie se afla in Romania !
  • +9 (19 voturi)    
    Greseala aproape fatala (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:57)

    Vio [anonim]

    MAE si Diaconescu se pare ca nu inteleg inca jocul europen: de voturile Olandei avem nevoie atat pentru pozitia de comisar cat si pentru viitoarea agentie. A anula o vizita intr-o tara UE este un fapt fara precedent. In plus Olanda vorbeste deschis (avand informatii de la oamenii de afaceri cum li se cere spaga de catre autoritati oficiale) despre coruptie. ROC sau Romania corupta este o imagine reala. A ascunde mizeria sub pres nu este solutia corecta. Diaconescu trebuia sa mearga in Olanda si sa aiba curajul sa recunoasca aceasta realitate. Olanda nu este singura in acest demers. Germania, tarile nordice sunt alaturi de ea. Urmarile acestui gest se vor vedea curand si le vor plati romanii de rand.
  • +8 (12 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:59)

    Vladutz [anonim]

    au dreptate.... mai lasati kkturile si pregatiti puscariile pentru jegurile corupte din .ro.


    stiu, visez frumos, dar na... asa ar fi normal. numai ca la noi totul e pe dos.

    oricum, se vede clar dupa reactiile celor care au scris aici... care este adevarul si care este pulsul populatiei vis-a-vis de guvernul romaniei.
  • -4 (12 voturi)    
    Aveam pretentii de la comentatorii hotnews (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:00)

    zero [anonim]

    Ne comportam aici ca o gashca de frustrati carora li s-au atrofiat neuonii.

    Este sau nu este adevarat ce spun olandezii, reactia diplomatica a MAE este una NORMALA (adecvata). Ce-ar fi daca ne-am lasa calcati in picioare de toti? om fi noi mai inapoiati in toate cele, dar nu permitem chiar asa sa ne calce cine vrea. Si nu vorbesc totusi despre "prosti da' fuduli", ci de o reactie adecvata a diplomatiei romanesti la acuzatii lipsite de "moderatie".

    Se pare ca uitam ca intre politic si diplomatic exista o diferenta, nuantare pentru care inca nu avem nas fin....

    pacat, parca eram oameni mai cu cap pe aici....
    • -3 (5 voturi)    
      eu nu ma simt calcat in picioare (Miercuri, 2 septembrie 2009, 19:05)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui zero

      pentru ca nu ma identific cu guvernul si tot restul borfasilor care incet incet pun tara pe butuci. :)

      noroc cu noi, astia de platim impozite.
    • -1 (3 voturi)    
      Reactia (Miercuri, 2 septembrie 2009, 21:20)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui zero

      diplomatica nu este una normala. Diplomatie,inseamna in primul rand dialog si nu inchiderea usii in nas.

      Intradevar ne-au calcat in picioare cu aceasta declaratie, dar prin aceasta reactie a MAE vom ramane asa, calcati, in fata celorlalti, si pe deasupra, mai picam si de fraieri, ca sa nu zic de prosti.
      Nu avem nimic sa le raspundem olandezilor care au facut un astfel de raport? Bagam capul in nisip si nu mai vorbim cu ei nimic referitor la raport?
  • -4 (10 voturi)    
    habar n aveti (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:01)

    sorin [anonim]

    habar n aveti ce vorbiti!traiesc in spania de 8 ani si tot ce pot sa va spun e ca justitia in romania e de o mie de ori mai buna si mai eficienta ca cea spaniola de exemplu.si coruptia e la ea acasa si in spania,cat si in olanda cat si in toate celelalte tari care vor sa treaca drept sfinte,numai ca se inchid ochii pt ca au alte interese.MAE a facut foarte bine anuland vizita,si guvernul romaniei ar trebui sa puna mai multe impozite firmelor olandeze care fac milioane de euro in romania asa zisa (de ei) corupta.prea mult ii pupa in general in fund si nu sunt cu nimic mai presus ca noi,in contra
    • +3 (7 voturi)    
      mda.. (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:22)

      cocos [anonim] i-a raspuns lui sorin

      da, intradevar, este coruptie peste tot, poate chiar mai mare ca la noi. dar hotiile se intampla la un alt nivel decat la noi, nu atat de evident si batjocoritor. si totusi, cand se supara justitia lor, cineva plateste intotdeauna, cineva cu greutate tot cade! dar la noi........ mortul e de vina, si se ingroapa totul!
  • +3 (11 voturi)    
    Sa se anuleze tot da sa nu se schimbe nimic (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:03)

    Blegu [anonim]

    adevarul supara !
    rau de tot !
    chiar daca e doar o "scurgere"!
  • +4 (14 voturi)    
    Bravo Olanda! Jos Diaconescu! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:04)

    Alexandru [anonim]

    As vrea sa-i incurajez pe olandezi sa mai faca astfel de observatii, poate chiar si mai dure.

    Se pare ca alta solutie nu este la nesimtirea si coruptia de la varf decat din afara.
  • +2 (10 voturi)    
    cand adevarul doare.... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:05)

    ken [anonim]

    de orgoliosi suntem orgoliosi si nu ne place sa ni se faca observatie... am vrea sa ni se dea bani, moca, fara sa ne intrebe careva de sanatate, de ce-am facut cu ei - nici vorba... nu se vede nimic in urma noastra in cei 20 de ani de la Revolutie si vrem sa mai fim si felicitati! imi pare rau de cei care au murit atunci, ca dupa cum se vede treaba, au murit degeaba! adica nu, au murit doar sa il inlocuiasca un comunist cu alti comunisti... si pe alocuri cu ceva pipitze care se cred pe tarlaua proprie si mai presus de lege...
    ni se aplica de minune proverbul de noi si pentru noi inventat: prostu' daca nu-i fudul, nu-i prost destul!
  • +2 (10 voturi)    
    Parere (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:09)

    Ando [anonim]

    Reactie diplomatica de doi lei, sau, ca sa nu critic, reactie diplomatica de tip rusesc, numai ca Romania nu sta pe pozitii de forta...
    Coruptia in Romania = un adevar de terminat de dorinta nestavilita de imbogatire fara limite, de cultura si educatia promovata, de exemplele de succes promovate in orice mod. A fura, a insela a parveni = destept - in notiunea majoritatii (de la cel mai amarat tzigan pana la cel mai bogat roman) - toti cedeaza la coruptie (incl. trafic de influenta) datorita educatiei, culturii si constatarii a ceea ce se afla in jurul lui si ca nu vrea sa ramana mai prejos...
    Ca poate ca Olanda are drogatii ei mai multi decat corupti, si-a castigat totusi o pozitie in Europa, in multi ani de zile, ca poate unii au facut "lobby" anti-Romania pe la ei si au determinat un astfel de anunt. Asa ca "diplomatia" romana ar fi trebuit sa se chinuie sa gandeasca un raspuns diplomatic (in adevaratul sens al cuvantului - dar nu avem noi "meseriasi" capabili in diplomatie - multi din cei de pe astfel de pozitii sunt tot parveniti si corupti care au luptat murdar sa ajunga in posturi caldutze) decat sa se supere ca ursu' ca nu rezolva nimic cu o astfel de atitudine...
  • +1 (9 voturi)    
    ia sa discutam si noi in Parlament... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:10)

    nune [utilizator]

    ...despre marijuana si p/ cu care se mandreste Olanda si despre ce face Olanda pentru moralitatea Europei! Stiu lor le convine sa ii vorbeasca cineva pe la spate, lor chiar le place pozitia asta. Dar in diplomatie e considerat un gest de neam prost...
    • +1 (7 voturi)    
      Rasp (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:18)

      Ando [anonim] i-a raspuns lui nune

      Un fapt deja petrecut nu poate fi intors indiferent ca, prin reducere la absurd, Olanda si-ar cere cumva scuze. Asadar, diplomatii nostri trebuie sa caute un raspuns care sa dea clasa atitudinii "badaranesti" a Olandei...asta inseamna sa iti meriti postul de diplomat.
      Cu un badaran nu e neaparat sa fii badaran, mai ales cand sunt si altii cu ochii pe "actorii" acestui eveniment = lumea intreaga...
      • +1 (7 voturi)    
        Si daca reactionam finutz... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:40)

        nune [utilizator] i-a raspuns lui Ando

        ... dadeam dovada de impotenta diplomatica, nu? Hai sa acceptam ca e nevoie de gesturi ferme in politica externa de azi. Altfel vom fi luati de "baieti buni" de toata Europa...
  • +3 (13 voturi)    
    absolut korect! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:13)

    Codruta N [utilizator]

    Cine dracu' se trezesc olandejii astia? Ei n-au auzit vorba "o mana spala pe alta"? CUM sa pretinda ca ne sunt "prieteni"?

    Pai, "prietenii" fac ciocu mic si joc de glezne! Uite! de ce nu iau ei exemplu de la Boc, care le-a acoperit si pe Ridzi, si pe Udrea?

    Pai, olandejii astia nu stiau ca "politica" inseamna sa pupi in f*nd? Si sa inchizi ochii la niste mânãrii, acolooo... ce-s alea cateva mld. de euroi, cheltuiti cum NU trebuie (ca sa se ajute "prietenii" intre ei)? Mare scofala... :-p
    • +1 (7 voturi)    
      Dar cand bate prea tare la ochi.... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:18)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      ...mai incepi si sa arati cu degetul. O fi mafie si coruptie peste tot, da' la noi e prea de tot!
  • +2 (14 voturi)    
    Zimbabwe (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:14)

    Gigi [anonim]

    Exact asa reactioneaza si guvernele corupte din Africa, cand i se aduc critici: Se supara :)))
  • +5 (5 voturi)    
    SI TOTUSI (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:16)

    cetatean [anonim]

    Si totusi daca s-ar dori.....s-ar putea indrepta usor situatia din Romania.
    Numai sa doreasca cineva sa o faca!
    • -1 (3 voturi)    
      foarte usor (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:46)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      ... cu arme nucleare, sau cum crezi ca e mai usor?
  • +4 (12 voturi)    
    Just (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:25)

    Hollanda [anonim]

    Olandezii au dreptate 100 la suta! Tot noi cu coada in sus, probabil sa nu o murdarim de rahatul care ne-a invadat. Ca de obicei, noi facem circ.
  • -10 (12 voturi)    
    ?! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:26)

    ken [anonim]

    si pana la urma ce legatura are ceea ce au spus olandezii cu vizita la haga?! doar haga e in germania...
    • +1 (3 voturi)    
      si daca taceai.... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:38)

      laurentiu [anonim] i-a raspuns lui ken

      http://en.wikipedia.org/wiki/Hague
    • +4 (6 voturi)    
      e in Germania aia din 1942, Ken... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:41)

      nune [utilizator] i-a raspuns lui ken

      ...in asta noua nu mai e...
    • +1 (5 voturi)    
      mea culpa (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:54)

      ken [utilizator] i-a raspuns lui ken

      gata gata, am facut o confuzie...si in germania inca e o Haga!
  • +6 (12 voturi)    
    lupta anticoruptie (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:51)

    Dumitru Puscasu [anonim]

    Draga redactie hotnews, v-as ramane recunoscator daca in numele cititorilor dvs. a-ti multzumi Guvernului Olandez pentru criticile facute. Noi romanii criticam in fiecare zi guvernul pentru pasivitatea aratata coruptiei si guvernantzii se fac ca nu aud. Cand o fac altii sunt foarte ranitzi in orgoliul personal. Se pare ca le convine degringolada din justitie tuturor politicienilor. Cred ca ar trebui sa votam Guvernul Olandez si sa-l invitam sa ne guverneze tzara.

    Cu multzi ani in urma pentru a iesi din criza ne-am adus un rege, ce-ar fi ca astazi sa imprumutam un Guvern din vestul Europei. Cred ca l-ar vota tu disperare toti romanii.
  • +5 (11 voturi)    
    bai idiotilor! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:02)

    Nicky [anonim]

    Bai idiotilor, ceea ce spune guv olandex, UE, Banca Mondiala si restul lumii e ceea ce va spunem si noi, cand venim la vot 25-30 %.
  • +1 (9 voturi)    
    Bravo Olanda (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:07)

    FLORIN [anonim]

    Ar trebui sa nu il primeasca pe ministrul nostru de externe. Ce garantie au ei ca ministrul nostru nu a dat spaga sa ajunga in functia pe care o are? Au 100% dreptate. Ar trebui sa ne critice toti poate poate se va schimba ceva in tara asta.
  • +3 (7 voturi)    
    Fault in careu (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:07)

    Van Basten [anonim]

    Olanda are una din cele mai tari agriculturi din Europa si probabil ca ori vizeaza postul de comisar ori a promis deja votul pentru altcineva la scimb cu alt vot ori stie cine va fi comisarul si atunci trage tare stiind ca jocurile s-au facut deja la Bruxelles . Cred ca ne facem iluzii cu postul de comisar la un departament asa important , cand noi nici nu stim cat teren agricol avem pe total si pe parcele , platile APIA nu merg ca lumea , oile au iesit mai multe decat numaratoarea initiala si s-au incasat sume necuvenite , etc . Nu prea cred ca-si permit sa numeasca un comisar pe agricultura dintr-o tara cu agricultura mult mai putin eficienta decat media europeana , desi probabil ca teoretic am putea fi in primele 5 state .
    Ar insemna sa ne acrediteze din toate punctele de vedere . Nu cred ca Barosso face asa ceva , desi si celelalte posturi se impart probabil ca la piata in culise . Poate SIE sa ajute cu ceva ............
  • +7 (13 voturi)    
    adevarul doare.....mai ales in campania electorala (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:08)

    sion [anonim]

    Olanda si harnicii ei locuitori ar fi trebuit sa ne fie un exemplu,degeaba se supara unii pe ei,ceeace au realizat olandezii ii indreptateste sa ne mai si critice.
    Si din pacate au de ce !
    Am fost recent in Olanda,este o tara in care simti ca lucrurile se misca,in care adultii si copii deopotriva sint ,conform sondajelor,printre cei mai fericiti din Europa.Politicienii olandezi au aportul lor la o stare de lucruri normala in tara lor.
    Droguri,red light district,ma rog exista si lucruri negative.Dar peste toate acestea este o stare de lucruri normala,care,Doamne,cit de bine ne-ar face sa existe si in Romania.Pentru ca,rasfoind doar zilnic ziarele sau privind televiziunile,iti dai seama din pacate ca la noi de normalitate nu poate fi vorba.
    Si cetateanul de rind este primul care are de suferit de pe urma efectelor coruptiei,a unor masuri politice si economice arbitrare, luate adesea in pripa si fara cap,a scandalurilor politice care nu mai inceteaza.

    Intorcind spatele olandezilor la nivel inalt,nu rezolvam nimic.Orgolii de acest gen nu fac decit sa dauneze greu incercatului popor roman.Din pacate la noi exista prea multe interese in cercurile inalte,care se opun desfasurarii normale a unei societati care inca hiberneaza intre stafiile comunismului.
    Uneori am perceput societatea olandeza prea egalitarista.Dar tot este mai bine,decit cea romaneasca,in care putini imbuibati te lasa sa strigi uneori in disperare,fara a se schimba nimic din status-quo-ul impus de ei si de cercurile lor de interese.
    • 0 (4 voturi)    
      Diplomatia,unde a ramas? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:50)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui sion

      Summa summarum olandezii cu scrisoarea lor au dreptate.Nu trebuie sa uitam ca politicienii olandezi mereu au atacat haosul din politica Romaniei.
      Asemenea declaratii negative despre Ro.nu sunt la prima faza.Dar au gresit momentul!Se putea face ieri sau saptamana trecuta si nu in ziua vizitei lui Diaconescu!
      In tarile cu o diplomatie profesionista/avansata(nu am nimic impotriva lui Diaconescu,chiar cred ca este unul din cei mai buni din acest Guvern-dar lui Diaconescu ii lipseste educatia din domeniu)nu se anula vizita,ci se mergea si se dezlegau itele, tot public,argumentand punct cu punct!
      Nici gand ca se umilea asa cum spun cativa cvasi analasiti,ptr.ca acestea sunt si modalitatiile de care se folosesc si altii.Un fel de cer socoteala si platesti cu moneda potrivita!
      • 0 (2 voturi)    
        esti tare! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:19)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Victor

        si cum ar putea MAE roman sa anuleze, punct cu punct, acuzele de coruptie si lipsa de reforma? sa zica "ba p-a ma-tii"? realitatea e evidenta!
  • +2 (4 voturi)    
    justitia din Romania (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:29)

    Jianu [anonim]

    Reprezentantii justitiei din Romania,prin purtatorii lor de cuvant,striga in gura mare, pentru ca poulatia sa auda despre eforturile mari care-i obosesc pe judecatori si pe procurori.De aceea,angajatii din justitie doresc sa primeasca saci plini cu bani de la bugetul tarii.
    In alte tari se observa ce fel de calitate are munca facuta de justitia romana.Adevarul deranjeaza?
  • +2 (10 voturi)    
    olandezii si-au facut lectiile (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:29)

    rodica [anonim]

    asa cum era si normal, inainte de intalnirea cu ministrul roman, olandezii au fost pusi in tema despre ce urma sa se discute; numai la noi se discuta si se voteaza in necunostinta de cauza.
  • +3 (9 voturi)    
    au dreptate (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:33)

    utu [anonim]

    Magistratii nostrii asa bine lupta cu coruptia ca nu avem corupti condamnati.Mai mult ei fac parte din categoria persoanelor cu statut special catre fura din sistemul de pensii cu acte in regulasi devalizeaza bugetul de stat dindu-si salarii exorbitante.Despre faptul ca nu au remuscari furand de la cei multi si necajiti care au muncit din greu tine de probitatea lor morala.Lupii sunt pusi sa pazeasca oile de la stana.Cum sa imparta ei dreptatea la cei multi cand ei fura bani din fondul de pensii si bugetul de stat.?Ar trebui sa-si faca toti mea culpa.Rusinos si scandalos.Nu stiu de unde au tupeul sa mai si supere cand cineva le spun ca nu fac treaba si sunt neseriosi.
  • +1 (5 voturi)    
    Lucrurile sunt mult mai grave (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:41)

    adik [anonim]

    Diaconescu spune ca s-a suparat si d'aia nu se mai duce.

    Ia sa privim lucrurile si altfel.
    La un asemenea nivel nimic nu este intamplator. Olandezii nu "au scapat" acel document. Tocmai acum.

    Eu cred ca pur si simplu, INTENTIONAT l-au lansat tocmai inainte de a se duce Diaconescu acolo.
    Stiau ca "uzantele" il vor obliga pe al nostru sa anuleze vizita.

    Asa ca, nu noi am anulat vizita. EI NE-AU SPUNS SA NU NE MAI DUCEM. Ca nu suntem bine veniti.

    Eu cred ca e mult mai nashpa.
    Nu este o "impolitete" a lor. Este o palma peste bot.
    Asta este rau.
  • -2 (4 voturi)    
    Diaconescu s-ar putea sa fie demis (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:43)

    gigi [anonim]

    Diaconescu a uitat ca Basescu l-a decorat pe ambasadorul olandez pentru atitudinea lor critica la adresa justitiei pe care el a cosiderat-o constructiva. Acum Diaconescu a luat-o pe cont propriu cu politica comunista a PSD si nu-l vad deloc bine :)
  • -2 (4 voturi)    
    Diaconescu (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:56)

    Ioana [anonim]

    Cum zice proverbul : "Prostul pana nu e si fudul parca nu e prost destul!".
  • -2 (4 voturi)    
    Diaconescu 2 (Miercuri, 2 septembrie 2009, 16:57)

    Ioana [anonim]

    Alt proverb : "Daca tacea, filozof ramanea!".
  • -1 (7 voturi)    
    au dreptate olandezii ! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:15)

    ionelcoroiu2009 [utilizator]

    atita timp cit in justitie nu exista nici o raspundere pentru greseli si erori ( intentionate sau neintentionate ) care mai sunt si dovedite de cedo sau de realitate ,in tara noastra nu va fi bine,iar justitia isi va face de cap ca si o putere paralela cu poporul si de multe ori impotriva acestuia , care este cinstit.(vezi cazurile de coruptie ,spaga etc.etc).culmea este ca nu le ajunge nici salariul !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    asa ca au dreptate olandezii .
  • +2 (6 voturi)    
    Bravos MAE!!!! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:26)

    aiurea-n tramvai [anonim]

    MAE e niste tampiti. Se supara ca vacaru pe sat cand la noi coruptia e cat casa....
  • -1 (5 voturi)    
    olanda (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:36)

    luc [anonim]

    chiar daca situatia in tara ar fi asa cum zic ei, nu inteleg cine e olanda na ne traga de urechi.
    • +1 (1 vot)    
      ar fi??? (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:21)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui luc

      nu cumva chiar este?
  • 0 (4 voturi)    
    Dezinformare prin incompetenta (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:43)

    Rafaila [anonim]

    Comunicatul de presa in legatura cu anularea vizitei, publicat pe site-ul MAE, este lamentabil atit in ceea ce priveste continutul, cit si in ce priveste formularea, exprimarea informatiei. In contextul in care orice om stie, in Romania, ca una dintre cele mai grave probleme ale societatii romanesti este coruptia, si nu in ultimul rind imoralitatea si ilegitimitatea asa numitei clase politice, actiunea ministrului de externe se cere explicata, adusa corect la cunostinta publicului. Iar daca in acest caz MAE este incapabil sa o faca, atunci cine? Situatia creata, prin incompetenta si iresponsabilitate, poate avea consecinte serioase la nivel politic. Incompetenta se vede chiar pe site-ul MAE atunci cind, spre exemplu, link-ul in limba engleza a paginii Government Program prezinta o pagina - under construction! http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5047&idlnk=1&cat=3 Iar daca Romania este pusa intr-o situatie umilitoare, oare de asta sint vinovati strainii? Website-ul MAE, facut cu totul de mintuiala, nu pune Romania intr-o situatie penibila?
  • +1 (5 voturi)    
    MAE (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:44)

    roman [anonim]

    Domnule ministru, Pe vremea cand dumneavoastra nici nu visati sa ajungeti pe scaunul pe care a stat marele Titulescu, actualul dumneavoastra sef, Ion Iliescu, se ratoia si el la cancelariile occidentale care ne faceau praf si pulbere pe buna dreptate. Timpul a trecut insa metehnele s-au pastrat.... Ce criticam de fapt? Ca olandezii ne-au spus direct, barbateste, in fata ca oficialii romani sunt incapabili (voit sau nu) sa se lupte cu balaurul coruptiei... Ma intreb ce se intampla atunci cand, in vizitele dumneavoastra, mai critica cineva Romania? Va ridicati de la cafea, lasati cana pe jumatate plina si plecati fiindca oamenii ne spun adevarul? O sa va anulati toate vizitele si dati comunicate facute, parca, la sediul FSN din anii '90?
  • 0 (4 voturi)    
    E clar (Miercuri, 2 septembrie 2009, 17:53)

    un roman [utilizator]

    Sunteti o natie de oameni care se simt inferiori, de asta veti fi sclavi pe veci nu conteaza cine va va cinduce si daca sunteti sau nu in UE.

    O sa-i lasati pe oti nenorocitii din alte parti sa va calce in picioare si nu o sa spuneti nici pas.

    In concluzie va meritati viata pe care o aveti!
    • -2 (4 voturi)    
      ba, sintem... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:23)

      cic [anonim] i-a raspuns lui un roman

      datorita unuia ca tine care nu ne invata cum sa fim leaders. ai o mentalitate de tiobag
  • 0 (2 voturi)    
    aaa (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:03)

    a [anonim]

    http://www.minbuza.nl/en/News/Newsflashes/2009/August/Progress_in_Romania_and_Bulgaria_inadequate_says_government
  • +3 (3 voturi)    
    parere din Haga (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:05)

    Dan Robert [anonim]

    Iarasi o sa se gaseasca vreunul sa zica "ce, ba, o faci pe desteptul ca esti afara?..." dar cand vad din strainatate isteria de acasa, ma intristez. Stai sa vezi diseara la toate televiziunile noastre tembele cum or sa se intreaca "analistii" in emiterea de pareri care de care mai halucinante... Un lucru pare sa scape atentiei totusi: un astfel de raport se prezinta camerei inferioare a Parlamentului olandez inaintea oricarei vizite de acest nivel...
  • -3 (3 voturi)    
    Feudalism, Logofatie!!! Teleormania a ingropat Rom (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:15)

    Gelu [anonim]

    pai e chia justitia pe care partidul asta de feudali politici ai lui Diaconescu si hoarda de logofati feudali gen Nastase si toti gretosii aia de Mischiie, Mitre, Cozmaci si sclavii lor economici au privatizat toata Romania cum spune aun altul care scria pe forum pe nimic plus spaga si care s-au improprietarit pe Romania.

    Asa ca cum sa nu se indigneze tocmai el care reprezinta aceasata hoarda zisa si statul Roman?!
    Englezii il anchetau pana si pe Tony Blair in afacerile Sidex, si Fregatele iar ai lui Diaconescu nu mai stiu cum sa-l ascunda pe Nastase, Mitrea si toata hoarda lor de jefuitori. Cum sa nu protesteze ei caci a fost un efort mare din partea lor sa-i ascunda pe feudalii astia? Feudaloizii ca astia au jefuit in teleormania de cand s-a infiintat statul lor acu vreo 700 de ani si au pus mana pe Banat si Transilvania pe care le jefuiesc totat de la 1918 incoa. Iar din 1990 chiar Nastasii, cu Mitrele lor in persoana continua procesul feudaloid in toata Romania incluzand Banatul si Transilvania.

    Unde era si cum a protestat jegul asta de Diaconescu cand datorita hoardeleor de tigani exportati de feudaloizi in scop de jaf au bagat in sperieti Europa si a avut de suferit cei cca 3 milioane de Romani care aduc acasa cca jumate din PIB?
    Va spun eu ii apara pe tigani!!! A ajuns Italia sa ceara infiintare unui departament la UE care sa-i trateze pe tigani!
    Nu are nici o reactie acest logofat politic la campania de creare a confuziei prin care acestori tigani sunt numiti Romi tocmai in scopul creerii confuziei cu Romanii. O fi platit de astia ca de alde logofatii teleormanoizi suntem siguri ca altfel nu protesta.

    BRAVO OLANDA!!! Daca noi nu reusim sa le aratam rahatul de la gura acestor teleormanoizi logofatoizi faceti-o voi!
  • 0 (4 voturi)    
    capra ....... tine coada pe sus (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:15)

    dan [anonim]

    Olandezii au trecut prea putin din marele k...... in care se afla justitia din Romania. Iar Diaconescu, pe care il credeam un tip echilibrat, este precum celebra capra
  • -1 (1 vot)    
    Feudalism, Logofatie!!! Teleormania a ingropat Rom (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:15)

    Gelu [anonim]

    pai e chia justitia pe care partidul asta de feudali politici ai lui Diaconescu si hoarda de logofati feudali gen Nastase si toti gretosii aia de Mischiie, Mitre, Cozmaci si sclavii lor economici au privatizat toata Romania cum spune aun altul care scria pe forum pe nimic plus spaga si care s-au improprietarit pe Romania.

    Asa ca cum sa nu se indigneze tocmai el care reprezinta aceasata hoarda zisa si statul Roman?!
    Englezii il anchetau pana si pe Tony Blair in afacerile Sidex, si Fregatele iar ai lui Diaconescu nu mai stiu cum sa-l ascunda pe Nastase, Mitrea si toata hoarda lor de jefuitori. Cum sa nu protesteze ei caci a fost un efort mare din partea lor sa-i ascunda pe feudalii astia? Feudaloizii ca astia au jefuit in teleormania de cand s-a infiintat statul lor acu vreo 700 de ani si au pus mana pe Banat si Transilvania pe care le jefuiesc totat de la 1918 incoa. Iar din 1990 chiar Nastasii, cu Mitrele lor in persoana continua procesul feudaloid in toata Romania incluzand Banatul si Transilvania.

    Unde era si cum a protestat jegul asta de Diaconescu cand datorita hoardeleor de tigani exportati de feudaloizi in scop de jaf au bagat in sperieti Europa si a avut de suferit cei cca 3 milioane de Romani care aduc acasa cca jumate din PIB?
    Va spun eu ii apara pe tigani!!! A ajuns Italia sa ceara infiintare unui departament la UE care sa-i trateze pe tigani!
    Nu are nici o reactie acest logofat politic la campania de creare a confuziei prin care acestori tigani sunt numiti Romi tocmai in scopul creerii confuziei cu Romanii. O fi platit de astia ca de alde logofatii teleormanoizi suntem siguri ca altfel nu protesta.

    BRAVO OLANDA!!! Daca noi nu reusim sa le aratam rahatul de la gura acestor teleormanoizi logofatoizi faceti-o voi!
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo Diaconescu (Miercuri, 2 septembrie 2009, 18:42)

    xxx [anonim]

    Catre unii im-becili de pe acest forum: voi nu vedeti ca toti ne iau in trombon ca la matineu ? Diaconescu sta sa vina si ei dau un raport ca sintem de cacat.. Asta in timp ce companiile lor au afarceri de miliarde in RO oare cum de-o fi posibil cu atita coruptie??? Chiar asa nici un pic de mandrie n-aveti.... Credeti ca olandezii n-au probleme ? Ati fost la AMS trei zile de Paste ati fumat iarba si credeti ca aici e Wonderland ? Toti astia care va plangeti pe aici sinteti aia de nu puteit pleca ca nu da nimeni 2c pe voi nici in RO nici afara.
    • -1 (5 voturi)    
      XXXX esti pui de naparca securista... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 19:15)

      Monarhist&Taranist [anonim] i-a raspuns lui xxx

      cat ai solda bre, de la SRI sau de la SIE? ce merge la olandezi nu merge la noi, pe ei ii intereseaza unde se duc banii contribuabilului olandez, vor ca acestia sa ajunga la poporul roman si nu in buzunarele clanurilor Geoana sau Basescu....nu asa ai proceda si tu, Olanda e democratie parlamentara solida... la cat fura FSN-ul (PSD+PDL+PC+PRM) mai bine ne suspenda din UE, fondurile structurale oricum nu ajung in investitii pentru populatie... eu nu simt nici o schimbare in bine pentru ca totul se palmeaza... dar lasa, ca de data asta si-o ia Diaconescu in bot cu tot cu diplomatia de 2 lei, de trantori, turisti pe banii statului...Olanda e unul din cei mai mari sponsori ai UE si are un cuvant greu de spus... vestul s-a saturat de figuratie, mai bine sanctiuni, numai asa vom face reforme, sub presiune ...
  • +2 (4 voturi)    
    S-au suparat Rex Deus! Si? Nu conteaza! (Miercuri, 2 septembrie 2009, 19:47)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Oricum problemele adevarate sunt ale lor, nu ale noastre! Dar ce sa faca si ei, si-au pus lacheii la lucru:

    - "Madona" si BBC - cu discriminarea tiganilor;
    - MAE olandez - cu ce pot si ei;
    - samd.

    Nu va lasati impresionati, astea-s mofturi, iar Cristian Diaconescu a procedat bine!

    NO, YOU CAN'T!
  • -2 (2 voturi)    
    pe Diaconescu, (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:10)

    egroeg [anonim]

    ca persoana,la educatia pe care o are,il inteleg.Poate ca si protocolul vizitei trebuia sa fie oarecum altfel,dar,privind partea reprezentativa a institutiilor statului,atunci cand ai atatea bube pe cap,sa mai tii si coada sus...ma face sa cred ca am pierdut inca ceva la capitolul simpatie(tocmai cand Basescu miza pe inca doua voturi ca sa obtinem un post de comisar)
  • +1 (3 voturi)    
    demisa acestui ministru (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:29)

    lica [anonim]

    unde esti tu boculet sa-i dai in ca lui nea? ne dam singuri suturi in spate? opinia publica il vrea afara pe nesi
  • -1 (3 voturi)    
    Romania corupta ar trebui exclusa din UE... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 22:20)

    Boda [anonim]

    ...impreuna cu tot corpul diplomatic al Romaniei - iar parlamentarii Romaniei ar trebui tinuti intr-un tarc separat in Parlamentul UE...cu o firma: 'pericol - coruptii...!!!'
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo lor (Joi, 3 septembrie 2009, 7:56)

    doario [utilizator]

    Olandezii, au facut pasul cel mai important. S-au luat de coruptia din Romania, aia de la nivel foarte inalt, pe care guvernantii nostrii nu o vad, ceea ce este si normal. Ei vad coruptia (spaga, mita) din sanatate si politie. (Nu spun ca nu este ) Daca se fura la nivel inalt, la celelalte nivele, cum vreti sa fie
    ? Suntem hoti din mosi-stramosi si pana nu se supara toate tarile membre, ale UE pe noi, sa ne dea afara, din comunitate, nu ne lasam... Va spun eu. Asa ca, daca vrem "Sa traim bine!", afara din tara cu noi. Sa-i lasam pe guvernanti, singuri singurei sa vadam, cine o sa le mai munceasca, cine o sa mai cotizeze la stat...ca ei sunt buni doar la furat si la palavragit (vorbit prostii).
  • 0 (2 voturi)    
    Capra râioasă (Joi, 3 septembrie 2009, 8:47)

    zzt [anonim]

    Capra râioasă, tot cu coada pe sus!
  • +3 (3 voturi)    
    Reactie salutara , dar... (Joi, 3 septembrie 2009, 9:00)

    PARSOR [anonim]

    Reactia este salutara si fireasca pentru simplul motiv , ca nu se face sa apari cu un astfel de document inaintea vizitei unui demnitar al tarii pe care o critici.
    DAR, problema ramane.
    Justitia in romania a fost si probabil va mai fi influentata de catre politic - vezi interventiile lui Basescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Lipsa la ora de diplomatie ! (Joi, 3 septembrie 2009, 13:38)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Asa ceva nu se face! E ca la o nunta de miri sa torni laturi in loc de apa pentru belsug.Diaconescu a procedat corect.Aci nu mai e vorba de rufe murdare.E vorba de obrazul unei Tari! Romania nu incepe cu 90 si nu se termina cu 2.009.DA.Bravo Diaconescu.Pacat ca sunteti in PSD. DDD
  • +2 (2 voturi)    
    unica reactie posibila... (Joi, 3 septembrie 2009, 13:47)

    Valentin [anonim]

    MAE a reactionat in unicul mod pe care il are la indemana. Alternativa ar fi ca Diaconescu sa recunoasca faptul ca face parte dintr-un partid care ar sucomba daca lupta impotriva coruptiei ar exista.
    PSD = coruptie, nu?