Guvernul isi va asuma raspunderea in septembrie pe legea ce interzice cumulul salariu-pensie de la stat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 28 august 2009, 9:42 Actualitate | Esenţial

Guvernul estimeaza ca va economisi 60 de milioane de lei anul acesta, prin interzicerea cumularii pensiei cu salariul pentru bugetarii care castiga mai mult decat salariul mediu pe economie. Estimarea este cuprinsa in Nota de fundamentare a proiectului de lege privind reducerea cheltuielilor in sistemul bugetar. In plus, documentul arata ca, in prezent, 20.439 de angajati din sistemul bugetar cumuleaza salariul obtinut de la institutiile publice cu pensia, dintre care 1.403 la nivel central si 19.036 la nivel local, potrivit NewsIn.

Executivul intentioneaza sa isi asume raspunderea in fata Parlamentului in luna septembrie pentru proiectul de act normativ ce prevede interzicerea cumulului salariu-pensie de la stat. Proiectul de lege face parte dintr-un pachet mai larg privind reducerea cheltuielilor din sistemul bugetar, care include si legea salarizarii unitare si actul normativ privind reorganizarea agentiilor aflate in subordinea Executivului.

In urma interzicerii cumularii salariului cu pensia de la stat, economiile la bugetul de stat ar urma sa insumeze 65 milioane lei in 2010, 70 milioane lei in 2011, 75 milioane lei in 2012 si 80 milioane lei in 2013, se arata in analiza privind impactul financiar asupra bugetului general consolidat pe urmatorii cinci ani.

Proiectul de lege prevede ca persoanele care primesc pensie si salariu de la stat "au obligatia ca in termen de 3 zile de la data survenirii situatiei de cumul sa-si exprime in scris optiunea intre suspendarea platii pensiei pe durata exercitarii activitatii si incetarea raporturilor de munca, de serviciu sau a actului de numire in functie, daca nivelul pensiei nete aflate in plata depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat".

In cazul in care acestea nu opteaza in scris, in termen de 3 zile, intre pensie si salariu, persoanele respective vor fi disponibilizate.

Proiectul de lege mai arata ca prevederile acesteia ar urma sa se aplice inclusiv pentru beneficiarii pensiilor de serviciu stabilite prin legi speciale.


Citeste mai multe despre   






















2114 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ! (Vineri, 28 august 2009, 9:50)

    ileana [anonim]

    De un an de zile trebuia sa APLICATI legea asta!
    Ati fi terminat cu problema ca-s prea multi bugetari, si era si sistemul curatat de toate fosilele comuniste!
  • +1 (1 vot)    
    Corect (Vineri, 28 august 2009, 10:00)

    pensionarul salariat [anonim]

    Nu vi se pare corect ? Parerea mea ca e normal sa alegi intre a sta acasa ca pensionar si a merge in continuare la serviciu ca salariat, dar amandoua odata nu e corect. Normal ar fi ca atunci cand alegi sa lucrezi fiind pensionar sa acorzi pensia unui somer care sta acasa in locul tau, nu? Nu asa se petrece cand mergi la serviciu din postura de pensionar si iei salariul unuia care ar putea lucra, dar nu ar putea fi pensionar? Ati prins logica?
    • 0 (0 voturi)    
      oare (Vineri, 28 august 2009, 10:55)

      lola [anonim] i-a raspuns lui pensionarul salariat

      Cati medici someri cunosti tu? Ai idee ce "foame" de medici e in sistemul sanitar? Cunosc f multi directori de spitale inebuniti ca nu au medici si risca sa inchida sectiile. Isi fura unul altuia medicii facandu-le oferte cat de cat tentante.

      Ce propui tu? Sa iei un strungar somer si sa-l angajezi anestezist in spitalul judetean?
    • 0 (0 voturi)    
      da e corect (Vineri, 28 august 2009, 11:58)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui pensionarul salariat

      De ani de zile muncesc 6 luni pe la prieteni ca sa pot sta 1 an in somaj si sa pot face cate un ciubuc pe care sa nu-l declar la impozit. Normal ca vreau sa stau acasa pe pensia unuia care mai vrea sa munceasca. Tu, ai prins logica mea?
      • 0 (0 voturi)    
        Am prins-o (Vineri, 28 august 2009, 16:40)

        pen-sal [anonim] i-a raspuns lui Ion

        ....sa speram ca o sa te prinda si pe tine si sa nu mai fie atat de multi escroci in tara asta...
    • 0 (0 voturi)    
      Pensia de 2 lei... (Vineri, 28 august 2009, 14:46)

      Y [utilizator] i-a raspuns lui pensionarul salariat

      Gandesti gresit din start. Omul ala care e pensionar a "donat" zeci de ani la sistemul de pensii, iar acum nu are ce face cu pensia aia de mizerie.

      Chiar crezi ca cineva ar lucra in continuare daca ar putea sa traiasca decent din pensie?

      Daca pui banii la banca in loc sa contribui la fondul de pensii, iesi mult mai castigat si poti sa ii scoti oricand.
      • 0 (0 voturi)    
        cred ca tu gresesti (Vineri, 28 august 2009, 18:40)

        Loda [anonim] i-a raspuns lui Y

        Legea nu face referire la cei care au pensii de mizerie ,ci la cei ce au pensii mai mari decat decat salariul mediu brut pe economie ,adica de 1700 lei ;sa nu imi spui ca astia, saracii, nu pot sa traiasca ,dar pot cei cu 4-500 de lei .
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, nu e corect (Vineri, 4 septembrie 2009, 0:59)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui pensionarul salariat

      Nu e normal sa stai acasa cand pensia e foarte mica si nu prea ai ce face cu ea! Si mi se pare o tampenie sa concediezi oamenii ca sa faci economie! Daca omul munceste, inseamna ca el produce(indiferent ce... bunuri sau servicii). Daca el nu munceste in scurt timp ramane fara venit. Totusi el are nevoi, trebuie sa supravietuiasca. Ce credeti ca va face? Reducerea numarului de angajati e reteta sigura pentru scaderea nivelului de trai la nivel national! De ce guvernantii nostri nu iau in calcul managementul mai bun al bunurilor de care dispunem? Si de ce nu iau in calcul programe de sprijinire a pietii romanesti?
      E mult mai usor sa spui ca faci economii nemaiplatind salarii, dar pe viitor cine va mai produce inteligentilor? Sau ne gandim la ziua de azi, iar maine.... la naiba cu maine... mai imprumutam de la FMI,.... de parca ei ar imprumuta numai pentru ca le place cum aratam noi romanii! Nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    constitutional? (Vineri, 28 august 2009, 10:25)

    Mihai [anonim]

    Daca acum 6 luni a fost neconstitutionala, nu vad de ce acum s-ar schimba situatia.
    • 0 (0 voturi)    
      drept (Vineri, 28 august 2009, 10:48)

      mielu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Mi se pare ca a fost declarata neconstitutionala deoarece drepturile cetatenilor nu pot fi schimbate prin ordonante de urgenta ci doar prin proiecte de lege.
    • 0 (0 voturi)    
      ordonante (Vineri, 28 august 2009, 10:54)

      mielu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Articolul 115 din Constitutie

      (6) Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică.
  • 0 (0 voturi)    
    niste genii (Vineri, 28 august 2009, 10:42)

    mda [anonim]

    O sa faca rahatul bici. Ca de altfel orice lege promulgata pana acum in orice domeniu.

    Daca pensionarii gasesc de lucru in sectorul de stat e tocmai pentru ca nimeni nu doreste sa ocupa acele locuri de munca.

    Vezi cazul profesorilor, medicilor, ... pensionari.

    Daca legea trece vor ramana locurile vacante sute de ani. Dar ce conteaza ca va aparea un deficit de forta de munca, vor fi si mai multi analfabeti si bolnavi cronici.

    De fapt asta se si doreste:
    1. mai multi bani "economisiti" pentru fantani arteziene (vad ca este o boala cu fantanile arteziene fiecare oras are cel putin una in constructie in ultimele doua luni), banci de mahon in parcuri, ceasuri aurite si alte furtisaguri mascate (criza e doar pentru fraieri);
    2. mai multi anafabeti si bolnavi mai multi votanti usor de manipulat;
    • 0 (0 voturi)    
      Pt mda (Vineri, 28 august 2009, 12:00)

      pesimistul [anonim] i-a raspuns lui mda

      Mai gandeste-te inainte de a spune ca nimeni nu doreste sa ocupe locuri de munca in sectorul de stat.
      Cauta si o sa vezi ce concurenta e la ocuparea unor posturi scoase la concurs de administratiile locale.
      Sunt pre putine aceste posturi deoarece sunt ocupate de fosile comuniste (pensionari) cu relatii.
      In invatamant e acelasi lucru : cei tineri nu au loc de acesti batrani pensionari.
      In domeniul sanatatii, sunt o gramada de clinici private si nu vad nici un impediment ca medicii pensionari sa lucreze acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    legea e aceeasi (Vineri, 28 august 2009, 10:52)

    ina [anonim]

    cum constitutia nu s-a modificat , tot neconstitutionala e si legea. Si sunt posturi in care e nevoie de experienta "pensionarilor".
  • 0 (0 voturi)    
    Afara cu javrele comuniste (Vineri, 28 august 2009, 12:38)

    Muscoiul Lesbian [anonim]

    Cum dracu vreti sa mearga economia cu parazitii astia care sug ca niste tenii scarboase toate resursele economiei.
    Eu ca sa-mi pun pe bune la mine la firma ca patron un salariu de 3000 de RON trebuie sa platesc inca cel putin 1000 la stat pentru bulangii astia batrani care sa incapatineaza sa nu moara.
    Cel mai grav e insa exemplul pe care il dati celor tineri. Ce isi vor dori ei, la pensie sa fie niste strutocamile pensioangajate la stat.
    Aplicati dracului legea aia pana nu e prea tarziu.
    Oricum e deja tarziu, dar macar acum treziti-va pana nu plecam toti din tara.
  • 0 (0 voturi)    
    pensie +salariu (Vineri, 28 august 2009, 12:48)

    mircea [anonim]

    Sa dea dumnezeu sa reuseasca.Ce-i aiureala asta Pensie +salariu?Daca esti pensionar stai la pensie.Daca vrei sa mai muncesti si esti in stare,nu te pensionezi si ai salariu in continuare.Pensie+salariu nu este corect,indiferent cine esti si cat de capabil esti.Daca statul are nevoie de un asemenea om,poate colabora,part-time.
    • 0 (0 voturi)    
      asteptati sa mai imbatriniti putin (Vineri, 28 august 2009, 14:32)

      elena [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Mircea, se vede ca esti tinar si vrei si tu un loc bun sub soare (daca se poate la stat pentru ca este mai usor, salariu mai bun).

      Dar nu uita: pensia este un drept al tau pentru ca te-ai achitat de obligatia de a lucra un numar de ani si pina la o anumita virsta, conform legii, si in tot acest timp te-ai achitat si de obligatia de a plati contributia pentru cei care erau pensionari pe cind tu munceai (tot conform legii).

      Salariul este un alt drept al tau pentru ca te-ai achitat de obligatia de a munci, conform contractului tau de munca.

      Nimeni nu iti poate lua din drepturi, atita timp cit tu ti-ai achitat obligatiile. Oricit ti-ar numara unii banii din portofel si ar considera ca, dupa parerea lor, ai cam multi si mai bine ii imparti cu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunderea? (Vineri, 28 august 2009, 15:53)

    Catalin [anonim]

    Intrebearea mea e alta: cum isi va asuma raspunderea guvernul? A fost pana acum vreun caz in care cineva din guvern si-a asumat raspunderea? Acolo se iau si decizii proaste si in urma rezultatelor negative nu-si asuma nimeni raspunderea.
  • 0 (0 voturi)    
    temei legal reforma statului:art 53 din constituti (Vineri, 28 august 2009, 16:01)

    salariat,la privat [anonim]

    lasati codul muncii acum! e scris incomplet.e pt. avant economic.nu trateaza fortza majora in cazul crizei economico-financiare.trebuie completat.de-aia aveti majoritate in parlament.cu atitudinea asta laxa, pe baza de voluntariat nu-si taie salariul sau nu se restructureaza niciun bugetar.asa,nu veti face niciodata reforma statului prin legile salarizarii si pensiilor unice,sa.acum,este situatie exceptionala de criza economico-financiara,de faliment al statului.cum unele tari au putut lua masuri: ****://***.hotnews.ro/stiri-international-5668597-ungaria-pregateste-majoreze-tva-reduca-pensiile.htm(a 13-a pensie!,la noi nu e cazul),
    ****://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5729604-california-arnold-schwarzenegger-reduce-salariile-alesilor-locali 18.htm*****://www.mediafax.ro/economic/guvernul-bulgar-reduce-salariile-ministrilor-cu-15.html?1686;4532668#comments***,samd?
    aplicati art 53 din constitutie-"prevenirea consecintelor unei calamitati naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav" :****://***.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339
    ARTICOLUL 53 Restrângerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati
    "(1) Exercitiul unor drepturi sau al unor libertati poate fi restrâns numai prin lege si numai daca se impune, dupa caz, pentru: apararea securitatii nationale, a ordinii, a sanatatii ori a moralei publice, a drepturilor si a libertatilor cetatenilor; desfasurarea instructiei penale; prevenirea consecintelor unei calamitati naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
    2) Restrângerea poate fi dispusa numai daca este necesara într-o societate democratica. Masura trebuie sa fie proportionala cu situatia care a determinat-o, sa fie aplicata în mod nediscriminatoriu si fara a aduce atingere existentei dreptului sau a libertatii."