Romanii vor putea calatori fara viza in Japonia incepand cu 1 septembrie

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 17 august 2009, 15:13 Actualitate | Esenţial


Guvernul nipon, prin seful misiunii diplomatice la Bucuresti, a comunicat decizia eliminarii, incepand cu data de 1 septembrie 2009, a obligativitatii vizelor de scurta sedere pentru cetatenii romani care calatoresc in Japonia pentru turism sau vizita, informeaza Ministerul de Externe.

In perioada  1 septembrie 2009 – 31 decembrie 2011, cetatenii romani, posesori ai unui pasaport valabil, pot ramane pe teritoriul Japoniei, fara a avea nevoie de viza, pentru o perioada care sa nu depaseasca 90 de zile intr-un interval de 6 luni de la data primei intrari in tara.

Acest regim nu se va aplica cetatenilor care se deplaseaza in Japonia cu intentia de a obtine un loc de munca sau de a exercita o activitate lucrativa, pentru care ramane in vigoare obligativitatea obtinerii vizei aferente inaintea deplasarii.

Ministerul  Administratiei si Internelor va trimite la Tokyo, incepand cu data de 18 august 2009, un atasat de afaceri interne.

Ministerul Afacerilor Externe face apel la cetatenii romani care se vor deplasa in Japonia sa respecte cu strictete legislatia si reglementarile locale, in special in ceea ce priveste durata sederii.

Japonia ar putea permanentiza regimul de deplasare fara vize pentru cetatenii romani si dupa 2011.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8814 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    Zbang... (Luni, 17 august 2009, 15:16)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Pariun ca nu suntem singura tara de pe lista? Macar un interes turistic au, ca sa se ajute pe sine sa iasa din criza.
    • -4 (8 voturi)    
      au iesit din criza... (Luni, 17 august 2009, 15:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      da niste banuti in plus nu strica oricum ;)
      ma cam indoiesc ca o sa se duca romanu sa munceasca in japonia... motivele nu cred ca trebuie enumerate aici...
    • +11 (11 voturi)    
      @Traficantu_ (Luni, 17 august 2009, 15:54)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      Sigur e de rau, nu ? Trebuie sa fie ceva in spatele masurii asteia, toti ne vor numai raul, suferim de mania persecutiei. Groaznica mentalitatea romaneasca...
      • +1 (1 vot)    
        Doamne... (Miercuri, 19 august 2009, 11:10)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Andreea

        Cat de trist... Nu am zis ca e de rau prietene, am zis ca se misca pe toate planurile dar in primul rand pentru binele lor, nu pentru al altora ( romani, indieni, ameridnieni, roboti, etc ).
    • +13 (15 voturi)    
      Eliminarea regimului de vize (Luni, 17 august 2009, 16:22)

      Functionar [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      Pentru acest rezultat remarcabil au fost necesare eforturi care au durat mai multi ani si care au fost lansate la initiativa Guvernului Romaniei, nicidecum la cererea Guvernului nipon.

      Asa ca draga domnule Zbang, opinia personala v-o puteti introduce exact acolo unde soarele nu straluceste niciodata.


      Cu multa stima,

      A.C.

      Functionar
      Ministerul Afacerilor Externe
      • +1 (3 voturi)    
        China (Luni, 17 august 2009, 17:24)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Functionar

        Felicitari.

        Mai important. Ce faceti cu vizele pt China?
      • +2 (4 voturi)    
        UE (Luni, 17 august 2009, 17:24)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui Functionar

        Cand o sa reusiti eliminarea restrictiilor pe toata piata muncii din UE pentru cetatenii romani (membrii ai UE, apropo) atunci mai vorbim. Pana atunci, la treaba!
        • +1 (1 vot)    
          Nu depinde de MAE, (Luni, 17 august 2009, 20:43)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui daniel

          ci de guvernele statelor respective. Oricum, statele EU pot mentine restrictiile pana cel tarziu pe 31.12.2010, conform reglementarilor UE.
      • +4 (4 voturi)    
        viza (Luni, 17 august 2009, 18:42)

        turistu' in Japonia [anonim] i-a raspuns lui Functionar

        Ar trebui mai multa modestie - Romania era singura tara din UE care avea nevoie de viza pentru Japonia ! Bulgarii nu au nevoie de mult timp.

        Oricum MAE merita felicitari MAE pentru ca a realizat ceva.
      • 0 (0 voturi)    
        Ok, A.C. (Miercuri, 19 august 2009, 11:13)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Functionar

        Dar daca nu vroiau, nu o faceau, eu zic doar ca au avut un interes si asta nu o poate nega nimeni. Pe de alta parte cat de nesimtit sa fii mai nea functionarasule sa vorbesti asa cu unul dintre cei care te plateste in timp ce freci menta pe net ? Nu sincer... Daca erai asa tare in gura iti dadeai si numele complet ca sa stim o treaba.
    • +3 (3 voturi)    
      pt. traficantul (Luni, 17 august 2009, 16:31)

      cetateanul [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      Sigur ,10 mii de turisti nu schimba nimic nici in republica moldova, dar in a doua economie a lumii.
  • 0 (2 voturi)    
    apel de bun simt: bravo! (Luni, 17 august 2009, 16:03)

    anonim [anonim]

    MAE face un apel de bun simt catre cetateni si asta pentru ca, in mod cert, la primul romanas prins ca a depasit termenul legal Japonezii anuleaza decizia de libera trecere :)
  • -2 (4 voturi)    
    Japonia (Luni, 17 august 2009, 16:42)

    turist [anonim]

    Si unde e Japonia asta? Probabil ca in afara de rudele celor care lucreaza la ambasada de acolo + cei de la federatia de Aikido si Karate, nu prea are nimeni treaba pe acolo. Daca rezolvau problema USA, mai zic si eu ca au facut eforturi.

    Oare cum o fi cu Mongolia, Peru, Gabon, si alte tari pe care 99.999999% dintre Romani nu o sa le vada niciodata?
    • +1 (5 voturi)    
      ce sa zic, cu treaba pe acolo, depinde (Luni, 17 august 2009, 17:26)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui turist

      mda, io n-am nici o treaba cu USA, din partea mea sa lase viza ca pe mine sigur nu ma vezi la ambasada lor cersind o viza da' o vizita in Japonia ma atrage, ramine pe concediul de anul viitor :)
    • 0 (0 voturi)    
      re: (Luni, 17 august 2009, 20:10)

      michasam [utilizator] i-a raspuns lui turist

      daca tu nu ai fost acolo nu inseamna ca nimeni nu merge. fratele meu de ex a fost acolo acu o luna.
    • +1 (1 vot)    
      . (Marţi, 18 august 2009, 0:45)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui turist

      macar in Japonia am ce sa vad ca turist in afara de zgarie-nori, un parc si 2-3 statui
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 17 august 2009, 17:26)

    pamfletaru [utilizator]

    Credeti ca vor putea strange cersetorii nostri bani de avion pana in Japonia?! Nimic nu e imposibil. Sper sa nu ne faca de rusine si pe acolo.
  • 0 (4 voturi)    
    Haoleu, mincatzash! (Luni, 17 august 2009, 17:32)

    ciaordel [anonim]

    Ce bine de bajetzi care mai au o destinatie "turistica"... pun pariu cu oricine ca in urmatoarele 6 luni se umple Japonia de cersetori cu pasaport romanesc, "artisti" cu acordeonul si vioara de git
  • 0 (2 voturi)    
    felicitari mae (Luni, 17 august 2009, 18:19)

    guta [anonim]

    Sincer tin sa felicit personalul Mae atat din tara cat si pe cel din Tokio pt munca lor. Cum spunea cineva asteptam ridicarea vizelor turistice si pt China(pt Hong Kong nu e nevoie).Multe felicitari din partea orientalistilor
    • +2 (2 voturi)    
      china (Luni, 17 august 2009, 18:38)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui guta

      Nici o tara occidentala nu este scutita de viza turistica in China din motive evidente de politica interna a lor (asa cum nu se poate calatori liber in interiorul teritorului chinez, cum ar fi catre Tibet) asa ca puteti astepta mult si bine.
  • +4 (4 voturi)    
    Japan (Luni, 17 august 2009, 18:34)

    luchii [anonim]

    nici macar nu stiti cata strictete au niponii mai ales in aeroport asa ca nu cred ca vom vedea cat de curand tiganusi pe acolo + chiar si fara viza cand vor ajunge in aeroport vor trebui sa completeze un formular ce va cuprinde locul de cazare si sa declare suma de bani ce va acoperii cheltuielile pe timpul sederii deci sa nu credeti k e chiar asa de usor ca acum nu mai sunt vize.
  • +1 (1 vot)    
    Invata Japoneza (Marţi, 18 august 2009, 11:41)

    Limba Japoneza [anonim]

    Invata ceva Japoneza inainte sa vii. :)

    www.limbajaponeza.com
  • +1 (3 voturi)    
    atentie!!! (Marţi, 18 august 2009, 14:09)

    ellucas [anonim]

    ba baieti...eu sunt acum in japonia de vreo 3 saptamani la prietena mea si treaba asta cu viza e geniala. vestea asta despre viza e o surpriza geniala.
    de aceea, sa va ia mama dreacului pe oricare vine in japonia si face nu stiu ce prostie pt care guv japonez o sa retraga legea asta!!!!
    deci baieti, love japan si take care. bucurati-va de a vizita japonia fara viza, merita, cea mai tare tara.
    banzai! banzai! banzai!
    • 0 (0 voturi)    
      curaj... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 0:03)

      GIOIAMIA [anonim] i-a raspuns lui ellucas

      kiar ca merita sa vizitati japonia!profitati de ocazia asta cat mai este timp,ca acusi se sucesc astia si inkid vizele...eu am lucrat akolo in cluburi de noapte si am ramas cu amintiri ffff frumoase.ptr.mine este si va ramane cea mai frumoasa tara din lume;zic asta ptr k am mai fost si in alte tari si nici una nu mi a ramas in inima cum a fost japonia.e super!!iar de tigani nu va preocupati,nu apuca ei sa puna piciorul pe pamant japonez...curaj cu totii si merge ti sa o vizitati..va pup si distractie placuta!!!domo arigato!
  • 0 (0 voturi)    
    abunai (Miercuri, 19 august 2009, 8:08)

    nico [anonim]

    locuiesc in japonia de 5 ani si ma bucur pt realizarea celor de la m.a.e.felicitari dar ma duc sa imi scot banii de pe card.cel putin 2 ani de zile sunt mai siguri sub saltea.