Legea unica a salarizarii - ultima varianta. Coeficientii pentru Justitie, diplomatie, Armata si Politie

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Vineri, 14 august 2009, 18:29 Actualitate | Esenţial

Guvernul a transmis sindicatelor ultima varianta de lucru a proiectului Legii unice a salarizarii, care confirma scaderea coeficientilor de salarizare fata de precedenta versiune, anunta site-ul Juridice.ro. Judecatorul Adrian Neacsu sustine ca magistratii devin singura categorie de bugetari pentru care legea unica va duce la micsorari de salariu.

- Legea unica a salarizarii - proiect 13 august
- Coeficientii de ierarhizare in Justitie
- Coeficientii de ierarhizare pentru diplomatii din Centrala MAE si diplomatii trimisi la post
- Coeficientii de ierarhizare pentru Armata, Politie si servicii secrete

Reamintim ca, potrivit sefului BNS, Dumitru Costin, Fondul Monetar International ar fi propus ca baza legii unice sa fie un indice luat in calcul, si nu salariul minim pe economie. In schimb, ministrul Muncii, Marian Sirbu, sustine ca a convenit cu Banca Mondiala pastrarea salariuluiu minim ca baza a legii unice de salarizare.

"Salariul minim nu poate fi elementul de referinta pentru ca ar pune in pericol ca acesta sa creasca normal si ar antrena o crestere in masa a salariilor, fapt ce nu ar putea fi suportat de economie. Astfel, ca se ia in calcul un indice probabil apropiat de salariul minim", a spus Costin.

Desi Articolul 2, paragraful f) din proiectul de lege arata ca "trecerea de la vechiul sistem de salarizare la noul sistem de salarizare se realizeaza etapizat astfel incat nici o persoana sa nu inregistreze o diminuare a castigului salarial brut avut la momentul intrarii in vigoare a prezentei legi", Adrian Neacsu spune pentru Juridice.ro ca "nota de fundamentare a proiectului de lege, referindu-se la impactul asupra nivelelor de salarizare in anul 2010 prevede ca pentru judecatori si procurori se preconizeaza o scadere a venitului salarial fata de cel actual".

Alte prevederi ale proiectului de lege:

- pentru personalul platit din fonduri publice se instituie raportul de la 1 la 15 intre salariul de baza corespunzator coeficientului de ierarhizare 1,00 si valoarea salariului maxim brut respectiv, indemnizatiei maxime brute in cazul functiilor de demnitate publica;

Transele de vechime in munca in functie de care se acorda cele 5 gradatii sunt urmatoarele:
-    intre 3 si 5 ani
-    de la 5 la 10 ani
-    de la 10 la 15 ani
-    de la 15 la 20 ani
-    peste 20 ani

Art.12. - (1) Orele prestate peste durata normala a timpului de lucru de catre  personalul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, se compenseaza cu timp liber corespunzator, la cererea persoanei.
(2) In cazul in care compensarea cu timp liber corespunzator nu a fost posibila in urmatoarele 30 de zile dupa efectuarea acesteia, orele suplimentare se vor plati in luna urmatoare, cu un spor aplicat la salariul de baza, dupa cum urmeaza:
a)    75% din salariul de baza pentru primele doua ore de depasire a duratei normale a zilei de lucru;
b)    100% din salariul de baza pentru orele urmatoare si pentru orele lucrate in zilele de repaus saptamanal sau in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza.  
(3) Munca peste durata normala a timpului de lucru poate fi prestata si sporurile prevazute la alin.(1) se pot plati numai daca efectuarea orelor suplimentare a fost dispusa  de seful ierarhic, fara a se depasi 360 ore anual.

Art.18. - (1) Pentru activitatea desfasurata, personalul bugetar beneficiaza de un premiu anual egal cu salariul de baza mediu lunar brut, realizat in anul pentru care se face premierea.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

Sotia pune poze pe Facebook din Italia, iar el schimba scutece. Povestea lui Radu, romanul care isi creste singur cei 5 copii

Mirajul unei vieti mai bune in strainatate destrama tot mai multe familii din Romania. Victime ale fenomenului sunt copiii care raman in tara, ingrijiti de un singur parinte sau de bunici. Intr-o comuna din Cluj, un tata isi creste cu greu cei 5 copii, cel mai mic in scutece, dupa ce sotia plecata la munca in Italia i-a spus ca nu se mai intoarce acasa.








99212 vizualizari
  • +3 (7 voturi)    
    Unde sunt anexele ? (Vineri, 14 august 2009, 19:11)

    ionescu [anonim]

    Ori dati informatie corecta si completa, ori va lasati de meserie ! Nu textul legii ne intereseaza ci tabelele cu coeficientii de pe care se calculeaza salariile. Dar asa puneti titluri bombastice ca noi sa va facem trafic.
    • +1 (3 voturi)    
      anexele (Sâmbătă, 15 august 2009, 13:16)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      articolul incepe chiar cu anxele pe care nu le gasesti ,sant scrise cu albastru,tocmai pt a fi mai usor de gasit,trebuie doar sa dai click pe ele,dar se pare ca nu te prea ajuta intelectul,in schimb postezi comentarii pt ca te crezi istet.
      • -1 (1 vot)    
        f (Sâmbătă, 15 august 2009, 22:05)

        da [anonim] i-a raspuns lui gogu

        nu sunt toate anexele "istetule".
        pe tine nu cred ca te ajuta intelectul
      • +1 (1 vot)    
        Ha-ha (Sâmbătă, 15 august 2009, 23:39)

        antiprostie [anonim] i-a raspuns lui gogu

        O fi functionar public. :)) Dar din acela care-i face de ras pe ceilalti.
  • +3 (3 voturi)    
    si .. (Vineri, 14 august 2009, 19:13)

    georgeroibu [anonim]

    si functionarii publici din administratia publica locala ?! ..de aia unde sa ne uitam ? sau pe aia ii dam afara? sa ramana aia de la curtea de conturi si magistratii sa aiba ce "munci".
  • +2 (2 voturi)    
    salarii grasssse la stat (Vineri, 14 august 2009, 21:13)

    test [anonim]

    Pai la banii astia oricine si-ar dori sa lucreze la stat. Parca era vorba ca mai scad coeficientii, dar vad ca tot mari au ramas.
    • +1 (1 vot)    
      scadere reala (Joi, 10 septembrie 2009, 20:04)

      nastase [anonim] i-a raspuns lui test

      au scazut crede-ma
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Vineri, 14 august 2009, 21:50)

    rech [anonim]

    Si care este salariul de baza in valuta la care se aplica coeficientii in cazul personalului MAE trimis la post in strainatate?
  • 0 (2 voturi)    
    LEGE FARA DE LEGE !!! (Vineri, 14 august 2009, 22:33)

    GOTESMAN RUBIN [anonim]

    ... PE CE CRITERII SE BAZEAZA ACEASTA LEGE UNICA ASALARIZARII ?! E ,,UNICA '' ' PENTRU CA AVANTAJEAZA PE UNII SI DIN NOU ,,UNICA '' DEOARECE DEZAVANTAJEAZA PE ,,A L T I I'' CEI CARE ATE TIE ; AU SALARIUL ACUM DE 500, 700 SAU MAXIM 1000 RON . LA CE MUNCA GREA SUNT SUPUSI PARLAMENTARII/? ...MAI POSTATI INCA ODATA PENTRU CEI CARE INTELEG IN ZIUA DE AZI CE INSEAMNA DIPLOMATIA FOTOGRAFIILE CE-I INCRIMINEZA. MAI BINE S_AR DUCE SA SE FACA ACTORI XXX. NOAPTE BUNA !
  • +1 (3 voturi)    
    Anexele .... unde sunt anexele? (Sâmbătă, 15 august 2009, 0:05)

    Flavius [anonim]

    Pi mini asta ma tine treaz... unde sunt anexele bre...? Sper sa apara pana la votare ... Sa-i mai anexez si io pi ei.... sa-i fac anexa la coada de tarnacop ... sa mai dea si ei cu gura de borduri .. ca doar ei le-or comandat. :))))
  • 0 (2 voturi)    
    CIUCIU CRITERII DE PERFORMANTA (Sâmbătă, 15 august 2009, 8:26)

    MIHAI 2 [anonim]

    Prima anuala - a se vedea Articolul 3 citat de Hot News - se acorda obligatoriu si celui care s-a spetit, si celui care mai mult ”s-o hodinit”.
    *
    Din anexele - justitie armata servicii etc - rezulta limpede ca daca esti suficient de abil ca sa nu fi concediat, trecerea timpului iti mareste AUTOMAT salariul de la o gradatie la alta odata cu adunarea de ”vechime in munca”.
    Asta inseamna ca sa zicem dupa 10 ani si ala spetitul si ala odihnitul se vor afla la acelasi nivel salarial.
    *
    Era un text cu ”promovarea tineretului”.
    O mare adepta a lui era Macovei care a umplut Ministerul Justitiei cu tineri procurori sub 30 de ani.
    *
    Ieri , despre dobitocul de sofer care a provocat accidentul cu 13 morti un comentator spunea insa la Realitatea TV ca nu este normal sa lasi atatea vieti pe mana unui ”copil de 26 de ani”.
    *
    Sunt de acord cu acel comentator.
    Pana la 30 de ani , barbatii cel putin nu se coc la minte . Femeiele se maturizeaza mult mai repede,
    pot sa comita rautatile specifice inca de la 22...
    *
    Asadar tinara generatie, scolita prin strainataturi , ca EBA sau Fuscus Prigoana sau doar la Spiru Haret, vor fi nevoiti sa treaca cel mai insuportabi examen - cel al vechimii...sa isi toceasca exuberanta tineretii parcurgand an dupa an umilinta adunarii de vechime.
    *

    Este o strategie de bun simt.
    Pentru ca daca se incepe cu examene pentru promovarea pe alte criterii decat vechimea , este inerent ca Fuscus Prigoana sa isi cumpere toata vechimea necesara spre ai Sef.
    Asta este tara, acesta este singurl
    sistem cat de cat echitbil.
    Nu putem recompensa competenta, harnicia
    creativitatea deoarece comisia de aplicare a recompenselor se prezuma a fi corupta sau ”de partid”
    *
    De ex: Basescu zilele astea: nu concediul fara plata de 10 zile ci o triere in raport cu ”meritele”.
    Problema exista si in ianuarie 2009.
    Nici Basescu, nici FSN 1 sau 2 nu
    si-au pus problema evaluarii meritelor atunci. Aveau de adus acivistii lor in paine...acum pot concedia restul.
  • +1 (1 vot)    
    se plang magistratii (Sâmbătă, 15 august 2009, 10:25)

    papadie [anonim]

    care din tabele se vede ca au niste salarii enorme in raport cu ceilalti amarasteni. s-a facut din magistrati o casta si acum nu se stie cum sa se scape de ei. daca ar fi niste valori. dar ei au facultatea la stefan gheorghiu si dadeau numai licenta(si aia aranjata) la universitatea bucuresti si apoi primeau diploma de la aceasta universitate. si acum depindem de aceste specimene, care fac dosarele la comanda. a avut nevoie de ei ceausescu, dupa aceea iliescu si acum ne mananca banii nostrii ai tuturor ca niste capuse.
  • +1 (1 vot)    
    pentru tot prostul... (Sâmbătă, 15 august 2009, 12:23)

    adrian [anonim]

    Cum se calculeaza salariul in functie de coeficientii prezentati? As putea banui ceva, dar...
  • 0 (0 voturi)    
    salarii mai mici (Sâmbătă, 15 august 2009, 13:19)

    xaxxx [anonim]

    Au redus coeficientii sub nivelul celor calculati la 01.01.2007 sau mi se pare mie ?Daca este asa inseamna ca salariile vor fi cele de acum 3 ani,si uite asa vor pierde peste un milion de voturi,adica cele ale bugetarilor afectati de aceste masuri.Macar de ar avea sange in instalatie sa mearga pana la capat.
  • +1 (1 vot)    
    temei legal reforma statulu:art 53 din constitutie (Sâmbătă, 15 august 2009, 13:31)

    contribuabil [anonim]

    lasati codul muncii acum! e scris incomplet.e pt. avant economic.nu trateaza fortza majora.trebuie completat.de-aia aveti majoritate in parlament.cu atitudinea asta laxa, pe baza de voluntariat nu-si taie salariul sau nu se restructureaza niciun bugetar.asa,nu veti face niciodata reforma statului prin legile salarizarii si pensiilor unice,sa.acum,este situatie exceptionala de criza economico-financiara,de faliment al statului.cum unele tari au putut lua masuri: ****://***.hotnews.ro/stiri-international-5668597-ungaria-pregateste-majoreze-tva-reduca-pensiile.htm(a 13-a pensie!,la noi nu e cazul),
    ****://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5729604-california-arnold-schwarzenegger-reduce-salariile-alesilor-locali 18.htm*****://www.mediafax.ro/economic/guvernul-bulgar-reduce-salariile-ministrilor-cu-15.html?1686;4532668#comments***,samd?
    aplicati art 53 din constitutie-"prevenirea consecintelor unei calamitati naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav":****://***.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339
    ARTICOLUL 53 Restrângerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati
    "(1) Exercitiul unor drepturi sau al unor libertati poate fi restrâns numai prin lege si numai daca se impune, dupa caz, pentru: apararea securitatii nationale, a ordinii, a sanatatii ori a moralei publice, a drepturilor si a libertatilor cetatenilor; desfasurarea instructiei penale; prevenirea consecintelor unei calamitati naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
    2) Restrângerea poate fi dispusa numai daca este necesara într-o societate democratica. Masura trebuie sa fie proportionala cu situatia care a determinat-o, sa fie aplicata în mod nediscriminatoriu si fara a aduce atingere existentei dreptului sau a libertatii."
  • -1 (1 vot)    
    nimic (Sâmbătă, 15 august 2009, 17:06)

    petru [anonim]

    nou,si-au pastrat aceleasi drepturi(vezi plecari concedii,detasare etc )din vechea lege ,singura schimbare e aceea cu sporurile. De ce daca o persoana e dornica sa acceada in posturi superioare STATUL trebuie sa-i suporte atatea cheltuieli suplimentare? sa o faca pe cheltuiala sa daca doreste marire,sa-si vanda casa veche si sa-si cumpere la noul loc de munca alta locuinta.NIMIC NU A SCHIMBAT,ACELEASI INECHITATI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Reforma ... formala (Sâmbătă, 15 august 2009, 17:20)

    Dana [anonim]

    Singura valoare care se perpetueaza este inertia.
    Nu este loc pentru cei cu adevarat valorosi, promovarea in functie de performanta este inexistenta.

    Cei care au fost numiti 'sefi' acum n ani si care nu au nici un ascendent asupra celorlalti prin competenta sau activitatea lor nu pot fi, in continuare, cu nimic dislocati, chiar daca sunt, in colective, oameni cu mai multa scoala, cu viziuni mai largi, cu mai multe initiative, cu mai mult potential de imbunatatire a lucrurilor, pe care, insa, situatii de acest gen ii demotiveaza complet.

    Nu exista nici cea mai mica preocupare pentru un audit impartial si onest al fiecarei entitati.
    Totul este formal, ca si calificativele de 'foarte bine' pe care le primeste toata lumea, in mod 'egal'.

    In acesta maniera, statul roman nu se reformeaza. Ne pierdem doar, timpul.
    Si vom ramane, in continuare, tot pe undeva, prin coada Europei.
    Cred ca solutia este de a introduce, la stat, aceeasi cultura, a muncii si performantei, specifica mediului privat.
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Duminică, 16 august 2009, 9:53)

    maria [anonim]

    ar trebui sa le crape obrazul de rusine cu asa zisa lege unica a salarizarii,tot noi astia amarati suntem pusi la zid in continuare,pentru ce au unii salarii asa mari-pt chiul,nerespectarea legilor ?.Nu reisesc nici cum sa gasesc anexele alea nenorocite,ma ajuta cineva?
  • 0 (0 voturi)    
    ce tara .pacat ca e locuita (Duminică, 16 august 2009, 10:56)

    nemultumitul [anonim]

    cum dracu se gindeste in aceasta tara?sau micsorat coeficientii.asa se pare .dar cum dracu se face ca sau micsorat numai la ala care are pina in 200 ron si la aia peste 4000 au crescut coeficientii
    cel mai bun exemplu in armata si politie.
    oare asta sa dorit ca cei care aveau deja peste 4000 sa aiba si mai mult iar cei multi sa aiba si mai putin din putinul pe care il aveau
    domnule presedinte ginditiva si la astia prosti prosti pe care i considerati dv-tra ca totusi sunt multi si veti face apel la ei in decembrie
    DA DOAMNE MINTEA GUVERNANTILOR CEA BUNA
  • +1 (1 vot)    
    merita? (Duminică, 16 august 2009, 17:17)

    ion [anonim]

    Persoanele cu statut special care beneficiaza de salarii si pensii nerusinate si nemeritate sunt: politistii care au inchis ochii la hotii care au furat cat au putut ,cadrele militare care au ordonat sa se traga in demonstranti,juristilor care asa bine judeca procesele juridice ca nu avem inchis nici un peste mare,iar procesele se tot amana,diplomatii care au luptat sa nu avem imaginea de cacao pe care ne-au facut -o tiganii nostrii,parlamentarii care au aprobat legi interpretabile ,cu chichite care avantajeaza infractorii si nu se gandesc nici o clipa la interesul celor care i-au ales.Merita aceste persoane,statutul de persoane cu statut special ? Eu propun sa se faca un referedum national, sa vedem adevarul,DA ori BA ?
    • -1 (1 vot)    
      oare merita? (Joi, 10 septembrie 2009, 20:45)

      oarecare [anonim] i-a raspuns lui ion

      D-l "ion", persoanele cu statut special...AU un statut special! oare dvs. ati fost pus in situatia de-a avea nevoie de organe ale politiei sau armatei?!?! v-ati gandit vreodata cate infractiuni se comit zilnic? oare cine se deplaseaza atat ziua cat si noaptea la acele evenimente...in timp ce dvs. dormiti linistit?!? oare cate ore lucreaza ei "in folosul comunitatii", pt ca sunt nenumarate ore pt care nu si-au luat liber, ce sa mai vorbim de plata orelor suplimentare! oare v-ati intrebat de ce? v-ati gandit cat isi risca zilnic viata, atat a lor cat si a familiei, fiind "scut" in fata infractorilor?!? dar, "aveti" dreptate....sunt chichite care avantajeaza infractorii, dar oare aceste persoane cu statut special au calitatea de legiuitor?!??!....nu! ei, din pacate, trebuie sa respecte doar niste legi!
  • +1 (1 vot)    
    nu se schimba nimic (Luni, 17 august 2009, 18:25)

    max [anonim]

    agitatie mare pentru nimic.

    pentru aia care ar pierde la salarii se spune ca nu se va reduce nimic, singura chestie ar fi ca nu mai cresc (oricum nu cred ca se mai punea problema sa creasca salariile in urmatorii ani, dat fiind ca Romania e in faliment).

    pentru aia care ar castiga in plus dupa noua grila nu vor fi bani niciodata ca sa le mai creasca, asa ca tot nu mai conteaza.

    ameteala asta e buna insa pentru distras atentia, sa nu mai iasa lumea in strada cand e criza. asa nu o sa ne mai certam pe chestii concrete, ci pe chestii ipotetice.
  • +1 (1 vot)    
    proiect lege unica salarizare (Marţi, 18 august 2009, 13:58)

    simona marta [anonim]

    va rugam sa afisati (atasati), urgent,toate anexele referitoare la coeficientii de ierarhizare; pe lumea aceasta mai sunt si alte functii nu numai ale celor mentionate de catre dvs. in articol.
    va multumesc anticipat!
  • +1 (1 vot)    
    acelasi (Marţi, 18 august 2009, 22:51)

    Doru [anonim]

    de ce nu va legati si de MICILE salarii si sporuri bisericesti? Nu va fie frica de Doamne-Doamne!Lor sigur nu le este frica si nici rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    CORECT ! Imi place.... Asa da... (Marţi, 1 septembrie 2009, 22:55)

    un grad mic [anonim]

    Conform Anexa nr.IV/1A de la SOLDELE FUNCŢIILOR DE BAZĂ ŞI SALARIILE FUNCŢIILOR DE BAZĂ PENTRU CADRELE MILITARE ÎN ACTIVITATE, este facuta o regula foarte ,,buna". Cei care au avut coeficientul mare, le-a mai crescut de data asta (sefii cei mai mari din armata). Cei mici, ca mine, au mai pierdut ceva din coeficienti. Pe total voi pierde din salariu cam 350-400 RON. Asta nu este nimic dar, toti cei care au salariu mare, o sa lucreze singuri.... nu stiu cum dar asa o sa faca. Pentru cei care suntem mici, nu au mai fost bani , deci nu mai muncim. Sa munceasca numai ei. Basescu se bazeaza in continuare pe faptul ca militarii executa ordine fara sa comenteze, nu au voie sa se revolte.... Asta este viata in Romania. Vai de mama noastra.
    • 0 (0 voturi)    
      sal (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 19:36)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui un grad mic

      gogule nu pierzi nimic la salariu shi eu am grad mic dar nu se pierde stai linistit
  • +1 (1 vot)    
    ce mizerie (Joi, 3 septembrie 2009, 16:26)

    dinu [anonim]

    unii ajung conducatori de institutii publice sau ministri direct de la partid- ce competenta-ce experienta anterioara niic de la srl din colt direc la minister director sau sectreter de stat. imi pare rau dar am invatat de geaba pentru ca diplomele obtinute la diferite fac. nici nu stiu pe unde sunt pentru ca nimeni nu ma intreaba de ele. asa ca la ce va asteptati fratilor....va spun eu la nimic..... tupeul si banii isi spun cuvantul chiar daca uni ajung conducatori de institutii publie va spun eu nu cunosc nici circuitul actelor.....
  • +1 (1 vot)    
    de la partid (Duminică, 6 septembrie 2009, 17:39)

    anticriza [anonim]

    De ce nu sunt schimbati din functii fostii activitsti de partid?
  • 0 (0 voturi)    
    s sup (Marţi, 8 septembrie 2009, 22:14)

    ionut [anonim]

    cine beneficiaza de sporul pentru studii superioare
  • 0 (0 voturi)    
    Dezamagire (Marţi, 15 septembrie 2009, 0:38)

    Mamoo [anonim]

    mare...cand citesti aceasta lege! Stiu desteptii care au conceput-o cat muncesc eu? nu!!!! Au avut grija mare de salariile celor care vor fii alesi,au avut grija sa-si pastreze functiile daca....castiga ceva....politic...si nu cumva sa puiarda la leafa niste sefi care au ajuns sefi doar pt ca au fost lingai si pupinc...isti si...iata ca acum sunt mari domni care se joaca pe calculator 8 ore ,primesc o tona de bani....si 90% dintre ei sunt prosti la kil! Scuze! am studii medii.....dar dupa ce am citit legea asta m-am suparat rau!!!!! Nu se poate sa traim si noi in Romania putin mai bine?????Daca da, pe cand? Am deja 50 de ani!!!!Cand....va fi mai bine????Cand????Sunt dezamagita!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    spor de doctorat (Joi, 12 noiembrie 2009, 13:42)

    INDREIAS ALEXANDRA [anonim]

    va rog sa-mi spuneti daca sporul de doctorat este inclus in coeficientii de ierarhizare la cercetatori.

    Ce coeficient are functia de secretar stiintific dintr-o alta institutie de cercetare care nu este in subordinea Academiei romane?
  • 0 (0 voturi)    
    demnitari (Joi, 7 ianuarie 2010, 7:56)

    gascan [anonim]

    la kista demnitari se opresc la deputati coeficientii de ierarhizare , primarii nu au drepturi la sporuri pe motiv ca sunt demnitari si au indemnizatie si nici personal de cabinet demnitar ,e corect?
  • 0 (0 voturi)    
    studii superioare (Vineri, 15 ianuarie 2010, 17:24)

    mariana [anonim]

    Sunt referent I cu atributii contabile.Cum trebuie sa procedez si ce conditii trebuie sa indeplinesc ca
    sa -mi fie recunoscute studiile superioare. As vrea sa stiu daca articolele 7 si 8 din Ordonanata 10/2008 s-au abrogat ..........................