Universitatea "Spiru Haret" continua admiterea la invatamant la distanta

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 9 august 2009, 17:04 Actualitate | Esenţial

Universitatea "Spiru Haret"
Foto: AGERPRES
Inscrierile la facultatile cu forma de invatamant la distanta de la "Spiru Haret" vor continua, in ciuda propunerii Ministerului Educatiei ca invatamantul la distanta la aceasta universitate sa se desfiinteze pana cand ea va intra in legalitate, au anuntat duminica reprezentantii institutiei de invatamant. Reprezentantii "Spiru Haret" spun ca nu vor intrerupe inscrierile la ID pana la o decizie definitiva a instantei, potrivit Mediafax.

In plus, Universitatea "Spiru Haret" a anuntat ca a atacat deja in instanta concluziile raportului Miniserului Educatiei, iar dosarele se afla pe rol, inclusiv la Inalta Curte de Casatie si Justitie.
  • Universitatea "Spiru Haret": Concluziile raportului Ministerului Educatiei nu sunt legale
In opinia reprezentantilor "Spiru Haret", concluziile raportului prezentant de ministrul Educatiei incalca articolul 60, alineatul 1 din Legea invatamantului 84/1995, republicata, care prevede ca "activitatea didactica se poate organiza in formele de zi, seral, cu frecventa redusa si la distanta, formele de invatamant seral, cu frecventa redusa si la distanta putand fi organizate de institutiile de invatamant superior care au cursuri de zi", si alineatul 3 al aceluiasi articol, conform caruia "diplomele si certificatele de studii eliberate de institutiile de invatamant superior, in conditiile legii, pentru aceeasi specializare sunt echivalente, indiferent de forma de invatamant absolvita".

"Pana la solutionarea acestui litigiu, prin pronuntarea instantei supreme, Universitatea «Spiru Haret» va proceda la respectarea si aplicarea legislatiei in vigoare, continuand admiterea", au adaugat reprezentantii "Spiru Haret", intr-un comunicat dat publicitatii duminica.

Universitatea "Spiru Haret" considera ca adoptarea concluziilor prezentate de ministrul Ecaterina Andronescu "va consfinti, in fapt, desfiintarea invatamantului particular din Romania, prin incalcarea flagranta a autonomiei universitare si a proprietatii private, garantate de Constitutie si trecerea universitatilor sub influenta unei forte politice".
  • Ministerul Educatiei a recomandat desfiintarea invatamantului la distanta la "Spiru Haret"
Minstrul Educatiei a prezentat, sambata, concluziile raportului realizat in urma controalelor efectuate la Universitatea "Spiru Haret". Raportul propune, printre altele, desfiintarea centrelor de invatamant la distanta ale universitatii, atat din tara, cat si din strainatate, monitorizarea timp de 3 ani a Univesitatii "Spiru Haret", inclusiv a facultatilor acreditate si retragerea dreptului de a organiza licenta pentru Universitatea "Spiru Haret" pana la finalizarea evaluarii institutionale externe de catre Agentia Romana de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Superior."

Ministrul Ecaterina Andronescu a avertizat ca Universitatea "Spiru Haret" risca desfiintarea in cazul in care nu va intra in legalitate.


Citeste mai multe despre   











6277 vizualizari
  • +3 (29 voturi)    
    Trebuie inchisa definiitiv (Duminică, 9 august 2009, 17:21)

    Ionut [anonim]

    Enough is enough, cum spune englezu'.
    Inchisa si gata, mergem mai departe si uitam de Spiru Haret.
    Rahat de democratie, prost inteleasa si autoritati slabe ale statului.
    • 0 (0 voturi)    
      Haretul Spir (Miercuri, 12 august 2009, 14:06)

      Nea Marin [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Alt S.R.L de eliberat diplome...
  • +21 (33 voturi)    
    in tara, unde Justitia nu are dinti... (Duminică, 9 august 2009, 17:21)

    Ovidiu [anonim]

    unde...

    - un senator poate vota impotriva perchezitiei casei sale;
    - o nevasta de senator poate omora 3 oameni fara o zi de inchisoare;
    - un jurnalist ajunge sef de cotidian dupa ce nenoroceste doi tineri cu motocicleta;
    - un presedinte care cheama minerii sa bata studentii scapa nepedepsit de lege;
    - un ministru e prins cu caltabosul pe post de mita, filmat si vazut la TV de toata tara, e inca liber....

    chiar va asteptati ca unei universitati particulare sa ii fie teama de Justitie pentru hartii false ???

    Daca omorul nu se pedepseste in RO...chiar credeti ca se va pedepsi falsul?
  • +8 (26 voturi)    
    Imi pare rau (Duminică, 9 august 2009, 17:31)

    Johny [anonim]

    Imi pare rau ei dar nici nu pot fi de acord ca unul care a muncit din greu la o facultate de stat sa ajunga sa concureze cu unul care a luat o diploma pe banii lui taica-su si n-a dat vreodata pe la un curs.

    Prea s-a facut praf invatamintul asta romanesc...incepind cu datul peste cap al scrierii, notele fara nici un dumnezeu, intrarea la facultate pe baza bacului etc.... valorile era cernute bine pe vremea lui ceausescu, acum totul e varza, scoala romaneasca produce manelisti cu diploma pe banda.
    • -1 (15 voturi)    
      Stat vs. particulare (Duminică, 9 august 2009, 20:22)

      Bai, Johny [anonim] i-a raspuns lui Johny

      Auzi, bai johny, vezi ca studentii de la Medicina si Farmacie au intrat cu medii sub 5 anul trecut. Se vede, nu? Vezi ca Babes - Bolyoi are vreo 100 de specialitati neacreditate (ca si Spiru Haret) si mai spune-mi: vezi vreo diferenta intre decidentii zilelor noastre, care au facut facultatea pe vremea lui Ceausescu si cei care au absolvit dupa revolutie? Poti sa-mi spui care dintre judecatorii de instante mari au absolvit la stat si care la particulare, analizand solutiile lor? Ai vazut cate locuri cu plata sunt la A.S.E.? Cred ca trebuie sa iti mai pui si circumvolutiunile la contributie.
      • +2 (6 voturi)    
        Bai asta (Duminică, 9 august 2009, 21:57)

        Johny [anonim] i-a raspuns lui Bai, Johny

        Deci bai asta, iti zic foarte clar ca eu vad diferenta intre cei care au facut scoala adevarata si care nu. Si deci bai, exact asta zic si eu, ca invatamintul a fost dat peste cap...bai.
        • +1 (1 vot)    
          La stat se cheama "Johny"? (Luni, 10 august 2009, 11:45)

          Ba, Ioane [anonim] i-a raspuns lui Johny

          Auzi, ba, cum vezi tu diferenta? Judecatorii de la Curtea Suprema de Justitie, care sunt penalizati cu zeci de dosare admise la CEDO, unde "statu'" meu au invatat? Si care ministru de Finante a invatat la particulara, ba? Dar care ministru al Economiei?
      • +4 (8 voturi)    
        Johny (Duminică, 9 august 2009, 23:17)

        Ana-Maria [anonim] i-a raspuns lui Bai, Johny

        Asculta, tinere, eu zic ca e suficient ca majoritatea ne-au condamnat, si distrus visele, si poate viitorul asa ca te rog, mult atat pe tine cat si pe multi altii, sa va ganditi de doua ori inainte de a face o afirmatie.
        Pentru ca este o vorba romaneasca"Nu exista padure fara uscaciuni" si acest proverb este valabil si in invatamant indiferent de forma ei, asa ca fie privat, de stat sunt si buni dar si rai.Daca te duce mintea adica esti competent, si noi meritam o sansa.Nu crezi?
        • +1 (5 voturi)    
          Ana-Maria [anonim] ai o exprimare... (Luni, 10 august 2009, 0:48)

          vlad [anonim] i-a raspuns lui Ana-Maria

          ...interesanta: ..."este valabil si in invatamant indiferent de forma ei..."
    • +5 (9 voturi)    
      N-are legatura una cu alta (Duminică, 9 august 2009, 21:25)

      exuser [utilizator] i-a raspuns lui Johny

      Daca ala care a facut facultatea la Spiru Haret concureaza cu unul de la stat si ii ia locul? asta e problema sau si aia de la stat sint slabi pregatiti?

      1. La un exemen pe post conteaza ce stii nu unde ai facut facultatea.
      2. Poate o mare parte din cei inscrisi la ID la Spiru Haret lucreaza si nu locuiesc intr-un centru universitar. Poate nu au bani parintii sa ii tina in facultate intr-o alta localitate.
      3. Poate mai sunt si unii care chiar invata chiar daca sunt la Spiru Haret.

      S-a gindit cineva la asta?

      Si inca ceva. D-na Andronescu care are functie suspendata la Politehnica Bucuresti vrea sa faca o noua aula da 10 mil EUR. Pe de alta parte profesorii nu au bani de salarii chiar daca Basescu le-a promis ca sunt.

      Intr-o tara ca Romania unde populatia este in scadere dece nu scade si numarul de profesori si de locuri oferite? Dece la Politehnica s-au ocupat numai 40-50% din locuri? Dece mai avem nevoie de inca o aula?

      Oare astea nu sunt numai jocuri politice si jocuri de interese?
      • -1 (1 vot)    
        Problema e alta (Luni, 10 august 2009, 14:30)

        c_brat [utilizator] i-a raspuns lui exuser

        Da cand te angajezi pe un post conteaza ce stii.
        Problema este ca aceste persoane dauneaza imaginii invatamantului romanesc in general. Riscul este foarte mare ca diplomele romanesti sa nu mai fie recunoscute pe motivul calitatii scazute si a lipsei reglementarilor.

        Deja invatamantul romanesc este pe butuci, ar fi cazul sa nu il ingropam cu totul.
      • 0 (0 voturi)    
        Dialectica ne invata contrariul ! (Luni, 10 august 2009, 17:50)

        Tomi [anonim] i-a raspuns lui exuser

        1. La un examen pe p(os)t de bugetar conteaza
        nu ce stii ci pe cine stii, sau cat...stii sa dai !
        2. Am cunoscut oameni care studiaza si muncesc in "timpul liber". In strainatate sunt numeroase oferte de acest fel.
        3. Nu conteaza ca invata daca nu au repere si NU stiu ce si cat trebuie sa stie. Din epoca trecuta se cunosc "studentii" la F.F.= fara frecventa , numiti in bataie de joc , la "fara folos".
        4. Sunteti un mare..." ganditor "!
        5. Ce "functie suspendata" are d-na Andronescu la Politehnica ? Poate de ...candelabru, ca DIN functie n-am auzit sa fi fost suspendata.
        6. NU profesorii " nu au bani de salarii" ci guvernul nu are bani sa le plateasca salariile.
        7. Numarul de profesori si chiar de posturi in invatamant este in scadere in Romania.
        8. La Poli s-au ocupat partial locurile pentruca nu au fost destui candidati sau nu au fost destul de buni.
        8. Unii oameni in timp de criza isi cumpara automobil, fara sa fie nevoie imperioasai ! Dar il cumpara pe banii lor !
        9. Politica e atat de implicata in viata incat practic in viata nu se intampla nimic important care sa nu aiba o conotatie politica. Politica la randul ei isi are resorturile in interese generale mobilate cu interese individuale sau de grup. De exemplu credeti in inexistenta intereselor pecuniare ale cadrelor didactice de la bietele universitati partuculare ? Ati auzit cumva ca se spetesc de grija tineretului ? Dar oare studentii lor n-or fi avand si ei , pe langa probleme reale si unele interese nemarturisite ?
        10. Urmati o facultate de stat si va veti modifica optica.
    • +4 (12 voturi)    
      nu e vb de concurenta aici (Duminică, 9 august 2009, 21:57)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Johny

      ci de faptul ca absolventii aia vor lucra in sistemul bugetar, ca sunt incompetenti dar vor lua decizii sau ne vom lovi de ei peste tot.
      • +2 (6 voturi)    
        aproape (Duminică, 9 august 2009, 21:35)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Aia ajung consilieri pe la guvern si parlament, ca-s tineri.
    • +3 (9 voturi)    
      si la stat (Duminică, 9 august 2009, 22:16)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Johny

      se iau diplome pe bani. Si varza care ai descris-o mai sus e valabila si pentru invatamantul de stat.
    • -1 (1 vot)    
      ? (Luni, 10 august 2009, 15:28)

      COSTICA [anonim] i-a raspuns lui Johny

      Pai , daca esti asa tae, scolit la "Stat" , de ce ti-e frica sa fii concurat de unul de la privat? Ca oricum, cine trebuie , are diploma oricum...!
      eu cred ca v-ati cretinizat de sustineti aberatiile astea si de aici se vede de ce tara e in rahatul asta ! Cu indivizi care "nu vor sa fie concurati"... Ce treaba ai tu cu diploma lui ?
    • 0 (0 voturi)    
      se invata la stat??? (Sâmbătă, 22 august 2009, 12:08)

      magda [anonim] i-a raspuns lui Johny

      Haide sa nu mai fim ipocriti... stim cu toti cum se invata la stat la zi... nu trec studentii pe la facultate decat in perioada de examen sa dea spaga profesorilor... asa ca nu mai dati cu pietre in invatamantul privat ca este cu mult mai corupt cel de stat
  • +13 (17 voturi)    
    cine pierde (Duminică, 9 august 2009, 18:13)

    privatul [anonim]

    Pana la urma tot absolventii pierd.
    Eu,ca angajator privat,nu recunosc nici o diploma la angajare.Angajez persoane serioase,cu dorinta de munca si caracter( in primul rand).
    Diploma nu poate fi validata decat de rezultate.
    Personal,am lucrat cu peste 100 de absolventi de stiinte economice dar doar 15-20% meritau diploma.
  • +2 (6 voturi)    
    Stilpi morali ai societatii (Duminică, 9 august 2009, 18:37)

    worker [anonim]

    Eu cred ca avem nevoie de stilpi morali in societatea noastra, intelectuali de valoare care sa ne ajute sa vedem mai clar drumul pe care mergem. Acesti intelectuali au facut deja un apel la curatire moral in cazul Spiru Haret. Daca sunteti de acord cu actiunea lor semnati petitia de la adresa: http://www.petitieonline.ro/petitie-p03404042.html
  • -4 (10 voturi)    
    Joaca tare! (Duminică, 9 august 2009, 20:22)

    x [anonim]

    Astia de la Spiru joaca tare.
    Sper sa joace la ... cacialma.
    Eu le zic PAS.
    • 0 (8 voturi)    
      Hei, don' redactor! (Duminică, 9 august 2009, 20:43)

      x [anonim] i-a raspuns lui x

      Comentariul "Joaca tare!" l-am postat pe la ora 17:00/09.08.2009.
      Cum de-a aparut, tot azi, da' peste4 ore, la 20:22???
      • -2 (4 voturi)    
        Nimeni nu e atent? (Duminică, 9 august 2009, 21:07)

        x [anonim] i-a raspuns lui x

        Comentariul la comentariu l-am facut inainte de 17:45.
        Cum de a aparut la 20:43?
        S-a teleportat in viitor?
        PS. Ca sa va ajut: acu' e 17:57.
      • -1 (7 voturi)    
        ? (Duminică, 9 august 2009, 21:53)

        x [anonim] i-a raspuns lui x

        La asta cine mi-a dat minusu'?
        Redactorul (ca l-am criticat cu ora grasita) sau un SpiruHaret'ist?
        Daca e varianta a 2-a, e bine: ei voteaza tot (Scuze, tata!)!
        PS. E ora 18:43.
    • -1 (5 voturi)    
      Chiar ca jucati tare! (Duminică, 9 august 2009, 22:27)

      x [anonim] i-a raspuns lui x

      Nu-mi dau +, ca sa nu ma minjesc cu MINUSele celor de la SH.
      PS. Se Hash vine de la Spiru Haret, nu de la ... a II-a mina.
      (19:17)
  • 0 (14 voturi)    
    Constat (Duminică, 9 august 2009, 21:12)

    x [anonim]

    Constat ca SpiruHaret'ishtii si-au facut somnu' de prinz si dau ce e mai bun din ei: MINUSele !
    S-aveti numai succesuri !
    • -2 (6 voturi)    
      ORAAAAAAAAAAA (Duminică, 9 august 2009, 21:35)

      x [anonim] i-a raspuns lui x

      Am trecut la ora de noapte, care e cu 3 ore mai tirzie decit ora oficiala a fusului?
      PS. Comentariu postat la 18:25.
  • +1 (5 voturi)    
    cata nesimtire (Duminică, 9 august 2009, 21:33)

    papadie [anonim]

    securistului bondrea ar trebui sa i se aplice o pedeapsa exemplara in piata publica. el crede inca ca poate elibera diplome asa cum i-a eliberat coanei leana.
  • +2 (2 voturi)    
    legal... (Duminică, 9 august 2009, 23:04)

    Thheo [utilizator]

    Daca nu e legal sa spuna ceva acum ministerul.. o sa fie maine.. scot ei repede un O.G. .. sau chiar o lege prin parlament..
  • +6 (12 voturi)    
    Nou (Duminică, 9 august 2009, 23:17)

    Rectoru' [anonim]

    Am deschis o universitate in magazia din fundul curtii. Io mi-s rector si soacra mea decan. Forma de invatamant este prin posta. Trimiteti o cerere de diploma si aceasta se trimite cu posta, cu plata cand puteti. Oferta este urmatoarea: diplome alb/negru - 50 ron; diplome color - 100 ron; diplome semnate de mine - 299 ron; diplome semnate de soacra-mea 500 ron ( ii platesc spor de scris la 85 ani). Pentru doctorat si masterat se fac reduceri, daca ati urmat studiile la universitatea noastra.
    • +1 (3 voturi)    
      Si mai nou (Luni, 10 august 2009, 2:35)

      rectoru de stat [anonim] i-a raspuns lui Rectoru'

      Si eu am deschis o universitate langa tine la buda dar eu primesc si fonduri de la buget, adica de la toti fraierii aia care cotizeaza sa faci tu studiile la stat.
      • -1 (1 vot)    
        cel mai nou (Luni, 10 august 2009, 15:28)

        rectoru [anonim] i-a raspuns lui rectoru de stat

        Poti sta tu in buda ta pana ti s-o acri, ca io n-am nevoie de studii suplimentare ca-s profesor emerit si daia sunt rector si daca ma supar ma fac si academician. Pentru ca esti simpatic iti mai dau o diploma de 50 ron sa ai doua (prima fiind de la Spanu Hamlet, dupa cate inteleg)
    • +1 (1 vot)    
      va credeti destepti! (Marţi, 11 august 2009, 3:11)

      adra [anonim] i-a raspuns lui Rectoru'

      Am diploma de la SPIRU HARET!SUNT MANDRA TAREEE!Cunosc o tipa licentiata LA STAT,specializarea ROMANA-FRANCEZA care nu scrie corect dpdv ORTOGRAFIC!Elevii pe care ii va invata ea vor fi...CUM CREDETI?
  • +2 (12 voturi)    
    SH e necesara! (Duminică, 9 august 2009, 23:34)

    SarCastic [anonim]

    Cum pot altfel copii oligarhilor si parlamentarilor sa obtina o diploma? Nu cumva credeti ca posturile publice se obtin pe merit?
  • +2 (2 voturi)    
    stat/privat-competenta dupa conteaza (Luni, 10 august 2009, 13:35)

    bela [anonim]

    Indiferent daca faci facultatea la stat sau la privat, cand ajungi la interviu conteaza competenta. Eu am terminat facultatea la stat si ma inscriu acum la a doua facultate la privat. Angajatorul mi-a recomandat o facultate cat mai accesibila d.p.v al prezentei, ptr. ca la sfarsit va conta competenta mea pe noua functie. Asa ca din facultate nimeni nu iese 100% pregatit ptr. o functie sau in domeniul ptr. care s-a pregatit. De asemenea, mi-e greu sa cred ca de toti cei care fac o facultate la privat nu se lipeste nimic in cei 3 sau 4 ani de studii.
  • +2 (2 voturi)    
    Terminati-o cu prostiile! (Luni, 10 august 2009, 13:48)

    Adi [anonim]

    Cine vrea sa invete, invata la orice universitate, indiferent de forma de organizare a studiilor. Macar la Spiru nu se pot cumpara examenele (la ID ma refer). Sa nu-mi spuneti ca toti copiii bogatasilor invata pe bune, la orice universitate ar fi.
    • -2 (2 voturi)    
      Nu sunt prostii (Luni, 10 august 2009, 14:34)

      Student USH [anonim] i-a raspuns lui Adi

      La ID ti se valideaza raspunsul corect daca ai noroc cu softul. Aceiasi intrebare, acelasi raspuns la uni a fost validat ( 0.5 puncte) la uni nu a fost validat ( 0 puncte).
  • +1 (1 vot)    
    crede-ti voi asta? (Luni, 10 august 2009, 22:29)

    gringos [anonim]

    cunosc o gramada de pers care au diploma la facultate de stat si chiar de la spiru haret si de la alte facultati privatesi nu au nici o treaba cu ceia ce scrie pe diploma,da nu asta conteaza,prieteni,conteaza cine e destept si urca acolo unde poate si mai lasati rautatile,haideti sa incercam sa ne ajutam unii pe altii si sa incercam sa fim uniti,nu sa ne calcam in picioare unii pe altii.
    lumea e rea si plina de interese,daca nu ne ajutam noi,unii pe altii,ne papa lupii,pt ca asta vor unii,sa ne uram unii pe altii si ei sa scoata profite cat mai mari,sper sa intelgeti.
  • -1 (1 vot)    
    pentru cei cu SH (Marţi, 11 august 2009, 16:22)

    luci [anonim]

    daca a-ti facut o facultate SH, mai ales cei de la ID, nu vad cum puteti emite pretentii sa fiti echivalati cu cei de la zi, sau seral, in conditiile cad voi nici nu va cunoasteti profesorii, cand nici nu stiti cum arata manualele.... sau a-ti invatat sa butonati calculatorul, sa cautati intrebarile si raspunsurile si gata, am facut o facultate....
    acest lucru dauneaza foarte mult tarii, calitatii invatamantului, care si asa nu are o imagine prea buna in afara...
    o alta problema o constituie si faptil ca societtea in care traim nu "cerne" valorile, este de ajuns sa ai "patalamaua" la mana si ceva relatii, mai ales politice, si totul se rezolva, indiferent de mediul de afaceri, ca doar se stie cum se acorda contractele....
    nu mai v de faptul ca multi care merg la ID lucreaza la stat, si fac aceasta facultate pentru a nu pierde si a mai primi niste sporuri, eventual titularizare pe post(in invatamant)....
    asa ca sunt pentru desfiintarea acestor facultati care nu respecta cele mai elementare norme de calitate
    • 0 (0 voturi)    
      esti invidios? (Marţi, 11 august 2009, 15:57)

      adra0909 [utilizator] i-a raspuns lui luci

      comentezi dar nu stii sa scrii!,,a-ti,,se scrie legat!ce rau ti-au facut cei de la spiru?te temi de ei?am absolvitla spiru colegiul pedagogic-sunt educatoare in bucuresti.tot acolo am absolvit si psihologia!pt ca nu esti bine informat,te ajut putin-titularizarea se obtine prin concurs unic sustinut la stat!un sfat-ar fi bine sa comentezi cand esti in cunostinta de cauza!